Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΤΟΥΙΛΑΜΠΙ


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15799
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν φαντάζεσε πόσο χαίρομαι που πραγματικά διαβάζετε - και γουστάρετε! - τις έξτρα πληροφορίες :)

 

Ως προς το σχόλιο, έχεις απόλυτο δίκιο! Χρησιμοποιήθηκαν εναντίον του Λονδίνου, αλλά στον βομβαρδισμό του 1944-45 και όχι του 1940-41. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αφου εχει γίνει σουπερ δουλειά!! Εντομεταξυ ειμαι μπρος πίσω τις σελίδες όλη την ωρα και νοιώθω λες και μελετάω τιποτα ιστορικά έγγραφα και προσπαθώ να ταιριάξω τις πληροφορίες!!!! xD

Σαν κατι ιστορίες με τα πάπια που ειχαν αραδιασμένα τα βιβλία και ρίχνανε ματιές σε ολα για να συμπληρώσουν το παζλ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το τελειωσα και γω το βραδακι της παρασκευης και μολις βρηκα λιγο χρονο να γραψω ενα ψυχραιμο ποστ... Λοιπόν:

 

ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!! πραγματικα μου αρεσε πάρα πολυ και διαβάζεται πολύ ευχαριστα!

Ως προς τις ιστοριες,οι 2 πρωτες που ειναι σε στριπ ειναι πολυ καλες τοσο σεναριακα οσο και στη ροη και δε δημιουργειται προβλημα στην αναγνωση μιας και αν αγνοησεις την "λεζαντα περιληψης" που εχει πριν απο καθε στριπ (που ομως μερικες φορες ειχε κανα καλο αστειακι)  τα καρε εχουν πολυ καλη συνοχή και διαβαζονται μια χαρα.

Το ελαττωμα των δυο αυτων ιστοριων ηταν το φορματ τους που δεν επετρεψαν στον Ροσα να δειξει τι μπορει να κανει σχεδιαστικα..

 

Οι επομενες ιστοριες που ηταν σε λιγοτερα "επεισοδια" ηταν αρκετα καλυτερες,σιγουρα σχεδιαστικα,ισως και σεναριακα,με την "υπο το μηδεν" να ναι η αγαπημενη μου. Παρολο που τα μπαλονακια ειναι αρκετα γεματα δεν κουραζεται ο αναγνωστης και το κομικ ειναι αυτο που λεμε "page-turner".

Mπορω να πω οτι οι ιστοριες αυτες μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο τις disney εκδοχες των μιας και εδω καμια σεναριακη ιδεα δεν πηγε στα σκουπιδια λογω πολιτικης της εταιριας. Το οτι οι ιστοριες εδω εχουν μεγαλυτερο μεγεθος μονο καλο είναι. Αλλος ενας λογος για τον οποιο προτιμω αυτες τις ιστοριες ειναι η ελλειψη του Κυρου.. Τι θελω να πω;Ο Ροσα εδω δεν εχει εναν Κυρο που απλα φτιαχνει τα παντα κατα παραγγελια και ετσι "αναγκαζεται" να δωσει καποια πειστικη εξηγηση για το τι συμβαινει (προφανως παραμενει το sci-fi στοιχειο,μην παρεξηγηθω :P ). Αναφερομαι περισσοτερο στην ιστορια "Δινη" αλλα γενικα στον Περτουιλαμπι εξηγει αρκετα πιο πειστικα "τι και πως". Λογικα αυτο γινεται λογω ανεσης σελιδων μιας και στις disney εκδοχες επρεπε να "τρεξει" για να πει την ιστορια...

 

Ως προς τις τελευταιες εικονογραφημενες fantasy ιστοριες δε μπορω να πω οτι με ξετρελαναν. Η πρωτη ηταν αρκετα φλυαρη και σχεδιαστικα ανομοιογενης (το λεει και ο ιδιος οτι ηταν ψιλοπειραματικη). Οι αλλες δυο ειχαν ωραίο σχέδιο αλλά αρκετα μετριο σεναριο (και στις τρεις απλα σχεδιαζει σεναρια αλλων :) )

 

H εκδοση πραγματικα ειναι καταπληκτικη και αξια διθυραμβων :) .Εχει γινει απιστευτα καλη δουλεια παντου!Και στην εκδοση αυτη καθε αυτη (σκληροδετη,μεγαλο μεγεθος,ωραιο χαρτι) αλλά και στη μεταφραση,την αποδοση ονοματων και λογοπαιγνιων*, στο γραφιστικο κομματi/lettering (τελεια η γραμματοσειρα!!!) και τελος (but not least :) ) στην ερευνα. Πραγματικα,χωρις τα σχολια στο τελος καθε ιστοριας η απολαυση θα ηταν αισθητα μικροτερη. Και διπλα μπραβο σας που μπηκατε στον κοπο να γραψετε αυτες τις σημειωσεις αντι να τις αποδωσετε με αντιστοιχους ορους απο την ελληνικη πραγματικοτητα.Κατι τετοιο θα ταιριαζε σε μια ιστορια του ΚΟΜΙΞ..Εδω μου αρεσε που αντι για "λαμψη" διαβαζα ενα ακυρο ονομα που μετα μαθαινα οτι ηταν σαπουνοπερα του '70 :)

 

Οσοι δεν το πηρατε σπευσατε ταχέως! Οσοι σπευσετε βραδέως και το χασετε ας προσεχατε :)

 

*μπορω να μαθω τι λεει το original κειμενο στη σελ 142,5ο καρε;;;; (ή αλλιως αν βολευει καλυτερα:επεισοδιο 135,6η σελιδα,5ο καρε) :lmao:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15799
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

*μπορω να μαθω τι λεει το original κειμενο στη σελ 142,5ο καρε;;;; (ή αλλιως αν βολευει καλυτερα:επεισοδιο 135,6η σελιδα,5ο καρε) :lmao:

 

Ε ρε αυτό το καρέ... μέρες επί ημερών το σκεφτόμασταν...

 

Το αρχικό κείμενο έλεγε:

[...] He was simply trying to say that he thinks that Pres. Carter is a "Smart Feller"... But it didn't come out quite right.

 

Το ψιλοχοντρύναμε ώστε να βγει ένα λογοπαίγνιο που να βγάζει πλάκα αλλά και νόημα, αλλά η καφρίλα ήταν μέσα στα "όρια" της γενικότερης γραφής του ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χα, έχει και online aftersales support και QA η έκδοση από τους συντελεστές, χωρίς μάλιστα επιπλέον χρέωση. Ορίστε πείτε μου, πραγματικά όμως βρείτε μου μία έκδοση που να το κάνει αυτό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34110
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τελείωσα και εγώ πριν λίγες μέρες... Πραγματικά μία συνολικά άψογη δουλειά σε όλους τους τομείς... Από την τρίτη ιστορία και μετά αναδεικνύεται το σχεδιαστικό ταλέντο του Don Rosa... Που δεν έχει τον περιορισμο των στριπς και μπορεί να σχεδιάσει πιο ελεύθερα... Οι ιστορίες ,ηρωικής, φαντασίας είχαν αρκετό ενδιαφέρον χωρίς να με ξετρελάνουν όμως... Μου άρεσε πάντως που γνώρισα και μια πιο βίαιη σχεδιαστική πλευρά του Rosa... Δεν έχω να πω άλλα επαινετικά σχόλια γιατί απλώς θα επαναλάβω ότι έχω γράψει πιο πάνω...

Ειδική μνεία...

Χριστόνικε φίλε μου!!! Ότι βρήκα και αναφορά στο λατρεμένο μου Dragonball ήταν ευχάριστη έκπληξη για εμένα!!! Αναρωτιόμουν τόσα χρόνια από που είχε πάρει το όνομα ο Ακίρα Τοριγιάμα!!! Δεν είχα ιδέα ότι το Καμεχαμεχα ήταν όνομα Βασιλέα!!!

Μακάρι να ασχοληθείτε κάποια στιγμή και με τον Captain Kentacky... Θα κάνετε πολλά "παπιά" και μη πολύ χαρούμενα!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15799
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χριστόνικε φίλε μου!!! Ότι βρήκα και αναφορά στο λατρεμένο μου Dragonball ήταν ευχάριστη έκπληξη για εμένα!!! Αναρωτιόμουν τόσα χρόνια από που είχε πάρει το όνομα ο Ακίρα Τοριγιάμα!!! Δεν είχα ιδέα ότι το Καμεχαμεχα ήταν όνομα Βασιλέα!!!

 

kudos στον phantom γι'αυτή την πληροφορία :) Αφού βρήκα πληροφορίες για τον Καμεχαμέχα και την ιστορία της Χαβάης, το anime.gr ξύπνησε μέσα στον Γιώργο και συμπλήρωσε τη σύνδεση με το Dragonball! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34110
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

kudos στον phantom γι'αυτή την πληροφορία :) Αφού βρήκα πληροφορίες για τον Καμεχαμέχα και την ιστορία της Χαβάης, το anime.gr ξύπνησε μέσα στον Γιώργο και συμπλήρωσε τη σύνδεση με το Dragonball! :D

:congrats: Γιώργο φίλε μου!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έκδοση κόσμημα!!!

Απίστευτο value for money!

Δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω ακόμα, και απλά θα πω, πως  φαίνεται κάτι παραπάνω από χορταστικό!!!

 

Όσοι δεν το αποκτήσατε ακόμα, ενυπόγραφο ή μη, σπεύσατε, πριν κλείσουν τα εναπομείναντα στο Fort Knoxx!

It's that good!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν μπορώ να πω τίποτα λιγότερο,τίποτα περισσότερο από αυτά που είπαν όλα τα παιδιά πιο πάνω...!

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω το κόμικ γιατί ήθελα να έχω ησυχία όταν θα το κάνω και στο χωριό που πήγα για Πάσχα δεν θα είχα αυτή την πολυτέλεια...! :P

Διάβασα όμως τα εισαγωγικά σημειώματα και φυσικά ξεφύλλισα (αρκετά θα έλεγα) τις ιστορίες...!

 

Από τα λίγα λοιπόν που έχω διαβάσει,ομολογώ ότι έμεινα κυριολεκτικά άφωνος...!

Η δουλειά που έχετε κάνει είναι πραγματικά καταπληκτική κι όπως είπε κι ο ίδιος ο Rosa είναι ανώτερη των μεγάλων εκδοτικών,κάτι για το οποίο ήμουν 100% σίγουρος μιας κι έγινε με αγάπη και μεράκι και δεν μπορούσε να πάει στραβά...! :yes:

 

Δεν βρίσκω λόγια,λοιπόν,για να σας δείξω την ευγνωμοσύνη και τις ευχαριστίες μου γι'αυτό το εγχείρημα...!Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο έχετε αγγίξει τις καρδίες όλων μας,των φανατικών κομικσάδων και θαυμαστών του κορυφαίου δημιουργού που ακούσει στο όνομα Don Rosa...!

 

Ήρθα στο signing μαζί με έναν παιδικό μου φίλο,παλιό συλλέκτη του Κόμιξ (όχι τώρα πια) και λάτρη του Rosa (μόνο μέσα από τις ιστορίες του Κόμιξ),που σιγά-σιγά τον "έψησα" να αγοράσει αυτή την έκδοση και μόλις την πήρε στα χέρια του η απάντησή του ήταν αφοπλιστική...!

"Τα τελευταία 10 χρόνια που έχω σταματήσει τελείως τα κόμικς βλέπω ότι η εκδόσεις έχουν αποκτήσει ποιότητα,αν και πιστεύω ότι αυτό το έχουν τυπώσει στο εξωτερικό"...! :lol:

 

Σύντομα θα επιστρέψω με περισσότερες εντυπώσεις από το κόμικ...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  79
  • Reputation:   655
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4740 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις το παρέλαβα κι εγώ(δυστυχώς δεν μπορούσα να έρθω από τη λέσχη),ενυπόγραφο!!!!!!

Μέσα στη βδομάδα θα ξεκινήσω την ανάγνωση.

Συγχαρητήρια σε όσους συνέβαλαν σε αυτή την προσπάθεια και σε όσους μπόρεσαν κ στήριξαν αυτή την προσπάθεια αγοράζοντας το.

Χίλια ευχαριστώ και από μένα και μακάρι αυτή τη δύσκολη εποχή να γίνονται τέτοιες κινήσεις!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο τόμος αυτός είναι από τα διαμάντια της συλλογής μου! Είναι μια παραγωγή της Λέσχης Φίλων Κόμικς, μιας παρέας στην οποία υπερήφανα ανήκω από την ίδρυσή της (άλλωστε οι υπογραφές του καταστατικού έπεσαν σπίτι μου :) ). Και είναι και ένα έργο του Don Rosa, ενός καλλιτέχνη που ανατρίχιαζα με κάθε ιστορία του που διάβαζα! Μπορεί να μην είχα συμμετοχή στην παραγωγή αυτή, μπορεί τα εύσημα να ανήκουν ολοκληρωτικά στη Σταυρούλα, στον Χριστόνικο, στο Βασίλη, στο Γιώργο και στο Γιώργο, αλλά κατά κάποιο τρόπο το νοιώθω και λιγάκι δικό μου. Είχα τη χαρά να βρίσκομαι στη Λέσχη όταν παραλάβαμε τους τόμους, είχα τη χαρά να βρίσκομαι Αθήνα κατά τη διάρκεια του signing, είχα τη χαρά να συναντήσω τον Rosa και να μου υπογράφει τον τόμο αυτό!

 

Από άποψη έκδοσης, χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μου (άλλωστε τη στιγμή που τα γράφω αυτά είμαι ξυρισμένος :P ), θεωρώ τον τόμο αυτό ένα εκδοτικό αριστούργημα στο χώρο των ελληνικών κόμικς. Hardback, 200 σελίδες κόμικς και 40 σελίδες επεξηγηματικές πληροφορίες, μεγάλο μέγεθος, και super τιμή (και υπογεγραμμένο απ' τον Rosa ξέχασα να σας πω :P ). Τι καλύτερο θα μπορούσα να περιμένω; Ίσως να ήταν έγχρωμος... αλλά αν υπήρχαν οι ιστορίες έγχρωμες σίγουρα θα τις βλέπαμε έτσι. Μικρά λαθάκια υπάρχουν. Αλλά μικρά, ασήμαντα κατά τη γνώμη μου.

 

Από άποψη ιστοριών; Είχα τόσο καιρό να διαβάσω φρέσκες ιστορίες του Don Rosa. Και παρόλο που γνώριζα ότι ήταν οι αρχικές του και ίσως δε θα είχαν τόσο ενδιαφέρον όσο οι μετέπειτα Disney ιστορίες του, εξεπλάγην με την ποιότητά τους, με το σενάριο, με το σχέδιο. Τις βρήκα όλες πάρα πολύ καλές! Η ιστορία που ξεχώρισα περισσότερο ήταν η "Υπό το Μηδέν", η οποία είναι και η μεγαλύτερη του τόμου. Όμως μου άρεσαν όλες, και είχε τρελό ενδιαφέρον η σύγκρισή τους με τις ιστορίες που είχα διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ. Επίσης εξαιρετικές και οι 3 μικρές ιστορίες στο τέλος, ο Rosa πραγματικά μπορεί να σχεδιάσει τα πάντα.

 

Από άποψη κειμένων; Τα παιδιά δεν άφησαν τίποτα χωρίς να το εξηγήσουν. Από κάποιες λίγες αυτονόητες πληροφορίες (αυτονόητες για μένα ίσως) έως πολλά και ψαγμένα εγκυκλοπαιδικά στοιχεία (που ίσως πάλι ήταν αυτονόητα για άλλους αλλά όχι για μένα), δεν υπήρχε περίπτωση να αναφερθεί κάτι χωρίς να υπάρξει και η σχετική επεξήγηση. Πολύ χρήσιμα και τα άρθρα με τις συγκρίσεις μεταξύ Περτουίλαμπι και Disney ιστοριών. Και απόλυτη χαρά, η εισαγωγή του Ρόσα αλλαγμένη από τον ίδιο για εμάς τους Έλληνες.

 

Δε θα κρύψω ότι, αν και ήθελα σαν τρελός να αρχίσω το διάβασμα των περιπετειών του Περτουίλαμπι, ανοίγοντας τον τόμο και βλέποντας τόσα μπαλόνια διαλόγων τίγκα στο κείμενο, τόσα άρθρα, τόσο μπλα μπλα γενικότερα, φοβήθηκα μην με κουράσει στην ανάγνωση. Αυτό όμως δε συνέβη, εκτός ίσως από τις περιλήψεις των 2 πρώτων στριπ ιστοριών που ήταν γραμμένες στο πλάι, άρα έπρεπε να γυρίσω όλον τον τόμο (φυσικά κάποιος μπορεί να παραλείψει τις περιλήψεις, απλά εγώ δεν ήθελα να αφήσω ούτε λέξη που να μην έχω διαβάσει). Έχοντας διαβάζει την κάθε τελεία του τόμου, τώρα εύχομαι να είχα περισσότερες ιστορίες του Rosa (ναι, αυτός που μου υπέγραψε τον τόμο είναι  :) ) να διαβάσω. Συγχαρητήρια λοιπόν στα παιδιά που βρίσκονται πίσω από την έκδοση, άπειρα ευχαριστώ, και... πότε θα δούμε τον Κάπταιν Κεντάκυ;;;  :)

 

:cheers2:

Επεξεργασία από Ion13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν έχω διαβάσει τα ποστ όλων των υπολοίπων για να μην σκεφτώ ότι "αυτό το έγραψε και άλλος άρα εγώ δεν το γράφω". Είμαι στα 4/5 του βιβλίου και μόλις το ολοκληρώσω θα γράψω την κριτική μου.

 

Παιδιά η έκδοση είναι φαινόμενο για τα ελληνικά εκδοτικά τεκταινόμενα. Όχι τόσο ως προς το δέσιμο ή την βιβλιοδεσία αλλά κυρίως όσον αφορά την έρευνα που υπάρχει πίσω από το όλο εγχείρημα. Τόσο εμπειρστατωμένη και έγκυρη περαιτέρω πληροφόρηση σε έντυπο έχω να δω εδώ και πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι κιόλας σε ποιό βιβλίο ήταν.

 

Τέλος πάντων, προτρέχω. Μόλις τελειώσω θα γράψω σεντόνι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο φύλλο του Σαββάτου της Εφημερίδας των Συντακτών που θα κυκλοφορήσει εκτάκτως την Παρασκευή θα υπάρχει άρθρο - παρουσίαση του τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οοο, σοβαρα, ε;!; Πολυ καλη φαση!! :-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον απόλυτο σεβασμό μου στους συντελεστές της έκδοσης.Δουλειά φαινόμενο για τα ελληνικά και όχι μόνο εκδοτικά standards.

Πολλά συγχαρητήρια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις έλαβα τον τόμο στα χέρια μου. Η υπογραφή του μεγάλου Ντον Ρόσα στο πρώτο φύλλο, απλά ανατριχιαστική. Η έκδοση εκ πρώτης όψεως μνημειώδης. Ήταν πολύ λίγα τα λεφτά (που έδωσα για να το πάρω) Αρη....Μπράβο σε όλη τη ΛΕΦΙΚ για αυτή τη δημιουργία. Ευελπιστώ σε ΝΕΕΣ εκδόσεις στο μέλλον.

 

Υ.Γ. Οταν το διαβάσω θα γράψω κ εγω τις σκέψεις μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και τώρα που ζεσταθήκαμε από τις ΦΟΒΕΡΕΣ περιπέτειες του Περτουιλαμπί τι θα κάνουμε που τελείωσαν? Υπάρχουν ελπίδες για Καπταιν Κεντάκυ??

 

Παρεπιπτόντως οι περιπέτειες του Περτουιλαμπί ήταν μικρά διαμάντια!!Ιδίως αυτή στον Β. Πόλο ήταν το κάτι άλλο!!! Σενάριο, αληθινά περιστατικά, φόνοι, χιούμορ, ιστορία, ίντριγκα, απ όλα είχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ηρθε η ώρα να μιλήσω καθυστερημένα για τις "Περιπέτειες του Περτουΐλαμπι" που τις διάβασα τον Ιούλιο στην Μυτιλήνη.

 

Κατ' αρχήν, πρόκειται για ένα εκδοτικό άθλο της Λέσχης, του "Πρόεδρά" της και των παιδιών που μόχθησαν προσφέροντας κάθε σωματική, πνευματική και ψυχική ικμάδα τους για να καταφέρουν να κυκλοφορήσει αυτό το βιβλίο, που η έκδοσή του θα τιμούσε οποιοδήποτε εκδοτικό Οίκο στον Κόσμο. 

 

Χίλια "μπράβο" λοιπόν στον Γιώργο Valtasar, την Σταυρούλα και τον Χριστόνικο, τον Γιώργο Φάντομ, τον Βασίλη και όσους άλλους συνέβαλαν ώστε να έρθει σε πέρας αυτό το εκδοτικό επίτευγμα και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρόνο. ΄Ενα επίτευγμα που εκτός από την τρομερά δύσκολη απόδοση στη γλώσσα μας των ιδιωματισμών, των "γερμανισμών" του Πλήγκμανν, αλλά και των απίστευτων γλωσσικών ακροβασιών του Καθηγητή Αρτέμη Φοίβου, με τις πρόσθετες περιπλοκές που οφείλονται στην αναλυτικότητα της νεοελληνικής γλώσσας έναντι της συνθετικότερης αγγλικής και υποχρέωναν τους μεταφραστές να χωρέσουν περισσότερες λέξεις στα "συννεφάκια", διανθιζόταν από εξαιρετικά συνοδευτικά και επεξηγηματικά κείμενα που δεν υπάρχουν στο πρωτότυπο αλλά γράφηκαν από τα δικά μας παιδιά αποκλειστικά γι' αυτήν την έκδοση.

 

Και τώρα στις ιστορίες: Αν σκεφθεί κανείς ότι φτιάχτηκαν από έναν νέο 20 ως 28 ετών δεν μπορεί παρά να εκφράσει τον θαυμασμό του: Σύλληψη, πλοκή, δόμηση και διαμόρφωση χαρακτήρων και καταστάσεων,σχεδιασμός. ΄Ολα στον υπερθετικό, με στόχο την απόλαυση αλλά και τον προβληματισμό του αναγνώστη.

 

Το "ρούφηξα" λοιπόν, ανέβηκα δύσκολες βουνοπλαγιές, έφτασα σε βουνοκορφές, πέρασα από δύσβατα μονοπάτια, πήδηξα πάνω από χαράδρες. Τι άλλο να πω για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. ΄Ενα από τα ωραιότερα κόμικς που έχω διαβάσει ποτέ.

 

Δεν θα κρύψω ότι με κούρασαν τα αγγλικά με γερμανική προφορά του Πλήγκμανν και πιο πολύ ακόμη οι "σπουνερισμοί" http://en.wikipedia.org/wiki/William_Archibald_Spooner (αντιμετάθεση των αρχικών ήχων των λέξεων) του Φοίβου.

 

΄Ομως η κριτική αυτή αφορά τον δημιουργό τον αγαπημένο μου/μας Don Rosa και όχι την μεταφραστική ομάδα μας που όλα αυτά τα απέδωσε στη γλώσσα μας με υποδειγματικό τρόπο.

 

Τέλος, για κάποια "ημαρτημένα" που αλίευσε το έμπειρο μάτι ενός παλιού επιμελητή κειμένων, είμαι στη διάθεση των καλών μου φίλων. 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Δεν θα κρύψω ότι με κούρασαν τα αγγλικά με γερμανική προφορά του Πλήγκμανν και πιο πολύ ακόμη οι "σπουνερισμοί" http://en.wikipedia.org/wiki/William_Archibald_Spooner (αντιμετάθεση των αρχικών ήχων των λέξεων) του Φοίβου.

 

Το εύρος των γνώσεών σας είναι συγκλονιστικό. Ωστε "σπουνερισμός" λέγεται αυτό το όντως τόσο εκνευριστικό γλωσσικό παιχνίδι. Και πάλι μπράβο σε όλη την ομάδα που κατάφερε και απέδωσε τόσο μοναδικά όλη αυτή τη γλωσσική σπαζοκεφαλιά. Λαμβάνοντας υπόψην την προηγούμενη ελάχιστη εμπειρία (από όσο κατάλαβα από τα παραπάνω) της ομάδας της ΛΕΦΙΚ, για εμένα οι "Περιπέτειες του Περτουΐλαμπι" αποτελούν το καλύτερο κόμιξ που έχω διαβάσει και είμαι πολύ περήφανος που κοσμεί (υπογεγραμμένο κιόλας) τη βιβλιοθήκη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το εύρος των γνώσεών σας είναι συγκλονιστικό. Ωστε "σπουνερισμός" λέγεται αυτό το όντως τόσο εκνευριστικό γλωσσικό παιχνίδι. Και πάλι μπράβο σε όλη την ομάδα που κατάφερε και απέδωσε τόσο μοναδικά όλη αυτή τη γλωσσική σπαζοκεφαλιά. Λαμβάνοντας υπόψην την προηγούμενη ελάχιστη εμπειρία (από όσο κατάλαβα από τα παραπάνω) της ομάδας της ΛΕΦΙΚ, για εμένα οι "Περιπέτειες του Περτουΐλαμπι" αποτελούν το καλύτερο κόμιξ που έχω διαβάσει και είμαι πολύ περήφανος που κοσμεί (υπογεγραμμένο κιόλας) τη βιβλιοθήκη μου.

 

Εξομολογούμαι την αμαρτία μου: Δεν ήξερα τίποτε για τον σπουνερισμό. Διάβασα όμως στη σελ. 129, 3η σειρά, 1ο καρέ ότι ο Καθηγητής (ο Αρτέμης Φοίβος) είναι άμεσος απόγονος του κληρικού και παιδαγωγού Γουΐλιαμ Σπούνερ και γι αυτό αντιμεταθέτει τους αρχικούς ήχους των λέξεων όταν μιλάει. ΄Ετσι έβαλα στο Google το όνομα Spooner και βρήκα το λινκ που παραθέτω πιο πάνω. 

 

Με την ευκαιρία αυτή, θα προσθέσω και μερικά σχόλια για τις ιστορίες που περιέχει το θαυμάσιο αυτό βιβλίο, χωρίς να αποκαλύπτω λεπτομέρειες που θα χρειάζονταν σπόιλερ.

 

Η πρώτη ιστορία, μας γνωρίζει τους κύριους ήρωες, τον φτωχό Λανς Περτουΐλαμπι που σπουδάζει χωρίς να έχει πληρώσει την εγγραφή, τον αντιπαθέστατο και κακομαθημένο Δάκη Κάτσαρη, την γλυκιά και χυμώδη Πουπουλένια και τον Ναζί Καθηγητή Πλήγμανν που η βαριά σκιά του κυριαρχεί σε όλο σχεδόν το βιβλίο.

 

Στην δεύτερη, όλοι αυτοί ταξιδεύουν στις ΄Ανδεις σε μια περιπέτεια που αφενός τιμά την περίφημη ιστορία "Χαμένοι στις ΄Ανδεις" του Barks και αφετέρου προοικονομεί (συγγνώμη για τον ειδικό όρο αλλά είναι καθιερωμένος από τους σχολιαστές των ομηρικών επών και υποδηλώνει την τακτοποίηση και παρουσίαση των γεγονότων με τέτοιο τρόπο, ώστε τα μελλοντικά γεγονότα να προετοιμαστούν κατάλληλα και να έρθουν με φυσικό τρόπο) την μεταγενέστερη ιστορία του ίδιου του Rosa "Ο Γιος του ΄Ηλιου".

 

Στην τρίτη, οι φίλοι μας και ο Πλήγμανν με τον Κάτσαρη, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, σε μια συναρπαστική αναζήτηση στο Βόρειο Πόλο των θησαυρών που είχαν αρπάξει οι Ναζί από τις κατακτημένες χώρες ενώ η αφήγηση διανθίζεται και από μια μακάβρια συνάντηση με τον κατεψυγμένο σε όρθια στάση υπαρχηγό του Αδόλφου Χίτλερ.

 

Στην τέταρτη, ζούμε μια συγκλονιστική περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας, που προοιωνίζεται την άλλη σπουδαία ιστορία του Don, τον "Παγκόσμιο Διαλύτη".

 

Τέλος στην πέμπτη, που έμεινε ημιτελής, ο Rosa στέλνει τη γνωστή παρέα στο παρελθόν, στην εποχή του θρύλου του βασιλιά Αρθούρου και του μάγου Μέρλιν.

 

Και το βιβλίο κλείνει με δυο σύντομες κάπως αποκρυφιστικές και με πολλά στοιχεία βίας και φρίκης ιστορίες που κινούνται στο χώρο των ξιφών, των μάγων και των δαχτυλιδιών, όπως λέει και ο ίδιος ο Ρόσα στη σελ. 224.

 

΄Εγραψα αυτά τα λίγα ως μια ελάχιστη συμβολή στο να γίνει κατανοητή η αξία του έργου αυτού και της προσφοράς της Λέσχης μας προς τους λάτρεις του Don Rosa και των ιστοριών του, αλλά και των κόμικς γενικότερα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15799
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Αρτέμης Φοίβος έχει πραγματικό ενδιαφέρον σαν χαρακτήρας, τόσο για να τον διαβάζεις όσο και να τον μελετάς.

 

Ή, όπως θα έλεγε και ο ίδιος:

Ο Αρτέμης Ποιφος βρέχει ενιγματικο αδαφερον σαν βιδακτήρας, τόσο για να τον μαλαζεις όσο και να τον χερετας.

 

:cheers:

 

Ω οπαδοί του Ντον, πλην των συνήθων υπόπτων :beer:, πως και δεν έχετε ξεχυθει ακόμα να γράψετε πώς σας φάνηκε η έκδοση και οι ιστορίες? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30354
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχει μεινει κανενα;;;;Διαφασα τις κριτικες και θα ηθελα πολυ να το αποκτησω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3077
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εχει μεινει κανενα;;;;Διαφασα τις κριτικες και θα ηθελα πολυ να το αποκτησω!!

 

Από όσο ξέρω αρκετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχει ακόμα μερικά στην λέσχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν θυμάμαι καλά από τη τελευταία φορά που το συζητήσαμε στη Λέσχη, πρέπει να έχουν μείνει και με τζίφρα και χωρίς τζίφρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχει μεινει κανενα;;;;Διαφασα τις κριτικες και θα ηθελα πολυ να το αποκτησω!!

 

Πρεπει να το κάνεις οπωσδήποτε. Είναι κάτι μοναδικό. Ποιότητα κόμικ σε συνδυασμό με ποιότητα έκδοσης που πλησιάζει το 11 (ναι το 10 το έχει ξεπεράσει). Επίσης πρέπει να στηριχθεί και η προσπάθεια της Λέσχης. Να μην αναφέρω ότι σε μερικά χρόνια αυτο το βιβλίο θα είναι τουλάχιστον δυσεύρετο και πανάκριβο. Θέλεις κ άλλους λόγους? Ναι υπάρχει ακόμα και ενυπόγραφο από τον δηιουργό. Τιιι??? Ακόμα εκεί είσαι???? :blob3: :blob3: :blob3: :blob3:

:) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

     Το διάβασα κι εγώ το καλοκαίρι (εννοείται(δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη περίοδος για να διαβάσεις τέτοια βιβλία)) αλλά συνεχώς έλεγα θα γράψω αύριο στο φόρουμ και θα γράψω αύριο και ποτέ δεν το έκανα.

    

     Τα μόνα κόμικς του Ντον Ρόσα που έχω διαβάσει είναι το Περτουίλαμπι, το Βίος & Πολιτεία, και ένα ΚΟΜΙΞ όπου ο Σκρούτζ γίνεται βασιλιάς.(πολύ γνωστή ιστορία που δε θυμάμαι το τίτλο αυτή τη στιγμή) Έχω και τα Χαμένα Επεισόδια αλλά προς το παρόν μου τρώνε το χρόνο άλλα πράγματα που θέλω να διαβάσω. Έχω διαβάσει, δηλαδή, τρία κόμικς του Ρόσα όλα κι όλα οπότε δε νομίζω πως είμαι ικανός να κρίνω το Περτουίλαμπι σε σχέση με τις υπόλοιπες δουλειές του. Το να γράφει κάποιος, όμως, τόσο καλά και διασκεδαστικά στριπς και κόμικς στα φοιτητικά του χρόνια, το θεωρώ εκπληκτικό. Όλες οι ιστορίες του τόμου είναι, κατά την άποψή μου, καλύτερες από μεγάλο αριθμό ιστοριών Ντίσνευ που έχω διαβάσει. Είναι τόσο νέος και χειρίζεται τις τυπικές τεχνικές σεναριογραφίας όπως χαρακτήρες, σχέσεις μεταξύ τους, ανατροπές, ανταγωνιστής και οι συνεργοί του, σε πάρα πολύ καλό βαθμό. Γενικά φημίζονται τα καρτούν και οι ιστορίες Ντίσνευ (είτε είναι κόμικς ή ταινίες animation) για τον πολύ καλό χειρισμό της πλοκής (θα τολμίσω να πω ότι στο συγκεκριμένο τομέα ξεπερνάν τεράστιο αριθμό live action ταινιών(ή όπως λέγονται)) κι εδώ ο Ντον Ρόσα αποδεικνύει πως έχει ακριβώς αυτό που χρειάζεται.

     Για να πω την αλήθεια, δεν ξεχώρισα καμία ιστορία, μου φάνηκαν όλες πάρα πολύ καλές στο είδος τους και ισάξιες. Είχαν την τυπική πλοκή περιπέτειας που ζητάει συνήθως κάθε αναγνώστης και gag που ήταν όντως αστεία. Δεν ήταν λίγες οι φορές που γέλασα. Το είδος χιούμορ που χρησιμοποιούσε ο Ντον Ρόσα ήταν ακριβώς ότι ψάχνω.

 

     Έκδοση άριστη. Θεωρώ πως όλη η ομάδα βρήκε τον καλύτερο τρόπο που γινόταν για να μας παρουσιάσει την έκδοση με τη μεγαλύτερη ποιότητα και τη μικρότερη τιμή. Αν και δεν ξέρω για ποια τιμή μιλάω γιατί εμένα μου φάνηκε ότι το πήρα τζάμπα. Λάτρεψα τις διαστάσεις. Το ύψος του βιβλίου ταίριαζε άπειρα με το περιεχόμενο και έδινε ύφος πολυτέλειας αλλά ήταν ταυτόχρονα και άνετο και αισθητικά ωραίο. Ειδικά σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό σχεδιασμό του εξωφύλλου και την ποιότητα του χαρτιού(το οποίο για κάποιο λόγο μου έκανε περισσότερη εντύπωση απ’ότι περίμενα γιατί ολοκλήρωνε όλο το πακέτο.) Πραγματικά, μπορεί να ήταν σχετικά απλό σαν έκδοση και σαν βιβλιοδεσία, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ.

 

     Όσον αφορά τη μετάφραση δεν έχει νόημα καν να μπω σε λεπτομέρειες από τη στιγμή που έγινε προσπάθεια για ακριβής μετάφραση ακόμα και στους τρόπους ομιλίας (που μπορεί να κούρασαν κάποιους αναγνώστες, αλλά φαντάζομαι πως κούρασαν ακόμη περισσότερο τους μεταφραστές) και τα λογοπαίγνια με τα ονόματα. Το μόνο που έχω να πω είναι :respect:

 

     Εντάξει, για τις πληροφορίες (οι οποίες ήταν πάρα πολύ ενημερωτικές, όχι τόσο για την κατανόηση της ιστορίας όσο για το ότι έμαθα πράγματα που δεν ήξερα καν) το μόνο που μπορώ να πω είναι πως μου φάνηκε σαν να έμπαινα σε εστιατόριο γεμάτο πελάτες, με άπειρη δουλειά για τους σερβιτόρους και τους μάγειρες και λόγω μειωμένου budget να έπαιρνα μόνο μια μπριζόλα. Και μετά να σκάνε μύτη οι σερβιτόροι με μπριζόλα, σαλάτα, κρασί, ορεκτικά και επιδόρπια επειδή απλά γουστάραν τη δουλειά τους.

 

     Αρνητικά; Ίσως όταν φτάσω σε σημείο να παράγω τόσο καλή δουλειά σε τόσο περιορισμένο χρονικό διάστημα παράλληλα με άλλες υποχρεώσεις γιατί πολύ απλά μ’αρέσει αυτό που κάνω, τότε ίσως θεωρήσω τον εαυτό μου άξιο να κρίνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

     Αρνητικά; Ίσως όταν φτάσω σε σημείο να παράγω τόσο καλή δουλειά σε τόσο περιορισμένο χρονικό διάστημα παράλληλα με άλλες υποχρεώσεις γιατί πολύ απλά μ’αρέσει αυτό που κάνω, τότε ίσως θεωρήσω τον εαυτό μου άξιο να κρίνει.

 

Ασχετα με τα κόμιξ που τόσο αγαπάμε όλοι, άσχετα με το θέμα στο τρέχον θέμα, αυτή είναι η πιο ωραία φράση που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.  :clap2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3502 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

λοιπόν... Χτες το πήρα και έχω διαβάσει ήδη το μισό!!! Είναι καταπληκτικό!!! Σε κάποια σημεία βέβαια γίνεται και λίγο "πικάντικο" αλλά μετρημένα!!!  :spidey_yeah_that:

 

Για πέστε μου, αν κατάλαβα καλά η γραμματοσειρά είναι αυτή που έγραψε ο Ντον Ρόσα;! Δηλαδή του ζητήσατε να γράψει μια φορά την ελληνική αλφάβητο και την ψηφοποιήσατε;!  :cool:

 

Αν γίνεται την θέλω για να την κατεβάσω στο pc μου!!! Είναι άπαιχτη!!!  :pray: 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.