Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΤΟΥΙΛΑΜΠΙ


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ναι, και πως ο μεγαλύτερος δεν ειναι απαραίτητα και ο καλύτερος. (Να ζητήσετε συστατική επιστολή απο τον Rosa παιδια!!! xD η προϋπηρεσία ειναι που μετράει!!!)

 

ΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Έλιωσα με το απόσπασμα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ - ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ

 

Διαβάζοντάς το τελειωμένο πλέον, από τη μία είμαι πολύ χαρούμενη και συγκινημένη γιατι πραγματικά είναι πολύ καλή δουλειά!

Είναι αποτέλεσμα άψογης συνεργασίας & πολλών ωρών εργασίας - πολλών όμως!!

Τρέξιμο, άγχος, κούραση και πολλή αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα, ατελείωτη έρευνα και πολλοί μα πολλοί πόνοι στη μέση... :Nurse:

Σκεφτείτε οτι η δουλειά αυτή γινόταν σε καθημερινή βάση μετά τις κανονικές μας δουλειές, δλδ αργά το απόγευμα, επί ένα τρίμηνο...

 

Από την άλλη παίρνω και μια μικρή σύγχυση :wall: με κάθε λαθάκι που εντοπίζω γτ δυστυχώς υπάρχουν κάποια λαθάκια... :(

Αναπόφευκτο για μένα, αφού έιχαμε λίγο χρόνο στη διάθεσή μας. Από τη στιγμή που ο Ρόσα έδωσε το οκ μέχρι την έκδοση πέρασαν μόλις τρεις μήνες... και για ένα τόσο μεγάλο βιβλίο - γιατί περί βιβλίου πρόκειται - ένα τρίμηνο δεν φτάνει!!! :trixes:

 

Ζητάμε, λοιπόν, την κατανόησή σας για όσα λάθη υπάρχουν...

Το ιδανικό θα ήταν να είχε πραγματοποιηθεί ένα ακόμα διορθωτικό πέρασμα, σε τυπωμένο υλικό, γιατί η οθόνη του υπολογιστή μετά από λίγη ώρα κουράζει τα μάτια και σίγουρα κάποια λάθη διαφεύγουν της προσοχής... αλλά όπως ξαναείπα δεν υπήρχε αυτή η πολυτέλεια!

 

Θα κλείσω λέγοντας οτι αισθάνομαι πολύ όμορφα και για το εκδοτικό αποτέλεσμα αλλά και γιατί μέσα από όλη αυτή την "περιπέτεια" ήρθα σε επαφή με άτομα που πραγματικά εκτιμώ και απέκτησα καινούριους φίλους και δέθηκα και με όλους όσοι συμμετείχαν ενεργά στην όλη εκδήλωση ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ που ήμουν κομμάτι όλου αυτού ΑΠΟ ΜΕΣΑ!!!! :yahoo:

 

Το γεγονός οτι τα μυαλά μας - έστω και για λίγο - διασταυρώθηκαν με το μυαλό του ΝΤΟΝ ΡΟΣΑ για εμενα έχει αξία ανεκτίμητη...

για όλα τα άλλα υπάρχει η μαστερκαρντ (τοποθέτηση προϊόντος...!) :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλώς όρισες και στο φόρουμ αγαπητή Πουπουλένια. Πήρε λίγο χρόνο να σε καταφέρει, χρειάστηκε και μία επική έκδοση, αλλά τελικά υπέκυψες και εσύ στο μικρόβιο.

 

:thanks: για την εξαιρετική δουλειά και το πάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...αγαπητέ Yoshimitsu ...

 

ο λογος που δεν εμπαινα τοσα χρόνια είναι επειδη δεν είχα βρει το καταλληλο αβαταρ...

 

:p3:

 

ευχαριστω για το καλωσορισμα και τα καλα σου λογια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ζητάμε, λοιπόν, την κατανόησή σας για όσα λάθη υπάρχουν...

και την κατανόηση μας έχετε (εμού έστω) και το :respect: μας (μου έστω) και την  :love4: μας (μου έστω)

 

 

Θα κλείσω λέγοντας οτι αισθάνομαι πολύ όμορφα και για το εκδοτικό αποτέλεσμα αλλά και γιατί μέσα από όλη αυτή την "περιπέτεια" ήρθα σε επαφή με άτομα που πραγματικά εκτιμώ και απέκτησα καινούριους φίλους και δέθηκα και με όλους όσοι συμμετείχαν ενεργά στην όλη εκδήλωση ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ που ήμουν κομμάτι όλου αυτού ΑΠΟ ΜΕΣΑ!!!! :yahoo:

 

Το γεγονός οτι τα μυαλά μας - έστω και για λίγο - διασταυρώθηκαν με το μυαλό του ΝΤΟΝ ΡΟΣΑ για εμενα έχει αξία ανεκτίμητη...

για όλα τα άλλα υπάρχει η μαστερκαρντ (τοποθέτηση προϊόντος...!) :PPP:

 

:cool::best::D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σημείωση προς όσους δούλεψαν για την έκδοση:

 

Επειδή βλέπω ότι γενικά κάνετε οι ίδιοι αναφορές σε λάθη ή απολογείσθε για λάθη που εντοπίζουμε εμείς, θέλω να πω το εξής;

 

Το βιβλίο που φτιάξατε είναι όντως καταπληκτικό. Επιπλέον, αν σκεφτείς ότι πρόκειται για "ερασιτεχνική" αυτοέκδοση (χωρίς να εμπλακούν επαγγελματίες του χώρου εννοώ) και ότι ολοκληρώθηκε σε τόσο μικρό διάστημα μιλάμε όντως για άθλο.

 

Το να σημειωθούν τα όποια λάθη θα είχε κάποια σημασία αν κάπου επηρεάζεται η ουσία ή αν υπάρχει περίπτωση επανέκδοσης. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε και δεν υπάρχει και λόγος να σας ενοχλούν.

 

Νομίζω όλοι μας έχουμε εκτιμήσει πόση δουλειά, ποσοτικά και ποιοτικά, κάνατε και αυτό δεν αλλάζει ακόμη κι αν βρεθούν 5-10 ασήμαντα λάθη.

 

:holidays2:

 

 

Και μια τελευταία παράκληση:

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πουθενά λίστα των αυθεντικών ονομάτων των ηρώων του Ρόσα. Για παράδειγμα θα ήθελα πολύ να μάθω πώς λεγόταν κανονικά η Πουπουλένια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και την κατανόηση μας έχετε (εμού έστω) και το :respect: μας (μου έστω) και την  :love4: μας (μου έστω)

 

 

 

 

:cool::best::D

 

:cheers5:

λοβ κι απο μενα!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σημείωση προς όσους δούλεψαν για την έκδοση:

 

Επειδή βλέπω ότι γενικά κάνετε οι ίδιοι αναφορές σε λάθη ή απολογείσθε για λάθη που εντοπίζουμε εμείς, θέλω να πω το εξής;

 

Το βιβλίο που φτιάξατε είναι όντως καταπληκτικό. Επιπλέον, αν σκεφτείς ότι πρόκειται για "ερασιτεχνική" αυτοέκδοση (χωρίς να εμπλακούν επαγγελματίες του χώρου εννοώ) και ότι ολοκληρώθηκε σε τόσο μικρό διάστημα μιλάμε όντως για άθλο.

 

Το να σημειωθούν τα όποια λάθη θα είχε κάποια σημασία αν κάπου επηρεάζεται η ουσία ή αν υπάρχει περίπτωση επανέκδοσης. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε και δεν υπάρχει και λόγος να σας ενοχλούν.

 

Νομίζω όλοι μας έχουμε εκτιμήσει πόση δουλειά, ποσοτικά και ποιοτικά, κάνατε και αυτό δεν αλλάζει ακόμη κι αν βρεθούν 5-10 ασήμαντα λάθη.

 

:holidays2:

 

 

Και μια τελευταία παράκληση:

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πουθενά λίστα των αυθεντικών ονομάτων των ηρώων του Ρόσα. Για παράδειγμα θα ήθελα πολύ να μάθω πώς λεγόταν κανονικά η Πουπουλένια!

το αμερικάνικο ονομα της ειναι Feather Fluffnuthin = Πουπουλένια Αναφουφούλου

Professor Viktor Dimitrius Smyte = Καθηγητής Πλήγμανν

Freddie Kegg = Φρέντι Μπυρόνης

Schuyler Roatch III = Δάκης Κατσάρης ο Τρίτος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Και μια τελευταία παράκληση:

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πουθενά λίστα των αυθεντικών ονομάτων των ηρώων του Ρόσα. Για παράδειγμα θα ήθελα πολύ να μάθω πώς λεγόταν κανονικά η Πουπουλένια!

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pertwillaby_Papers

 

Ξέχασα να δώσω συγχαρητήρια για τις άκρως πετυχημένες αποδόσεις των ονομάτων, στο προηγούμενο ποστ μου. Το να κοντράρει κανείς στα ίσια το επιτελείο του περιοδικού ΚΟΜΙΞ πάνω σε αυτό το θέμα δεν είναι εύκολο. Και όμως το καταφέρατε. :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χαίρομαι πολυ που βλέπω για αβαταρ την Πουπουλενια!!! Θα το σχολιαζα και αργοτερα, αλλα θα το πω τωρα. Τα ονόματα ειναι φοβερά!! Και λιώνω στα γέλια καθε φορα που διαβάζω την Πουπουλενια να φωνάζει τον Λανς Λανσελουκο!!!

 

Που λες Πουπουλένια, δεν υπαρχει λόγος να μιλάτε για τα λαθη, μιας και ο χρόνος ηταν ελάχιστος και σε ενα βιβλιο-τόμο των 260 σελίδων, το να γίνουν 5 λαθη ειναι μια σταγόνα στον ωκεανό!!!! :-D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Schuyler Roatch III = Δάκης Κατσάρης ο Τρίτος

χμ

 

βλέπω μια "αγάπη" για τσάι με λεμόνι  εκείνο το πρωινό στη Κηφισιά? :D

 

:cheers5:

 

υγ μη φεύγεις από το ποστ. κορίτσι στάσου να σου πω :lol: (να ξέρω τι να μπαίνει ως σάουντρακ στη Λέσχη δλδ τις κατάλληλες στιγμές....)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...αγαπητέ Yoshimitsu ...

 

ο λογος που δεν εμπαινα τοσα χρόνια είναι επειδη δεν είχα βρει το καταλληλο αβαταρ...

 

:p3:

 

ευχαριστω για το καλωσορισμα και τα καλα σου λογια!

Συγνωμη κυρια μου, ποια ειστε;;

Περαστε απο το αντιστοιχο τοπικ να μας συστηθειτε παρακαλω :poke3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χμ

 

βλέπω μια "αγάπη" για τσάι με λεμόνι  εκείνο το πρωινό στη Κηφισιά? :D

 

:cheers5:

 

υγ μη φεύγεις από το ποστ. κορίτσι στάσου να σου πω  :lol: (να ξέρω τι να μπαίνει ως σάουντρακ στη Λέσχη δλδ τις κατάλληλες στιγμές....)

διαβασε το και αναποδα... κατσαρη - δακης...!!! γλοιωδης και μπλιαξ!!!!

οσο για τα τραγουδια θελω και την αρμοζουσα αμφιεση οταν θα τα τραγουδας!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   291
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγνωμη κυρια μου, ποια ειστε;;

Περαστε απο το αντιστοιχο τοπικ να μας συστηθειτε παρακαλω :poke3:

ντρεπομαι δε μπορω... του zoo η γυναικα ειμαι!!! :poke3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ - ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ

 

Διαβάζοντάς το τελειωμένο πλέον, από τη μία είμαι πολύ χαρούμενη και συγκινημένη γιατι πραγματικά είναι πολύ καλή δουλειά!

Είναι αποτέλεσμα άψογης συνεργασίας & πολλών ωρών εργασίας - πολλών όμως!!

Τρέξιμο, άγχος, κούραση και πολλή αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα, ατελείωτη έρευνα και πολλοί μα πολλοί πόνοι στη μέση... :Nurse:

Σκεφτείτε οτι η δουλειά αυτή γινόταν σε καθημερινή βάση μετά τις κανονικές μας δουλειές, δλδ αργά το απόγευμα, επί ένα τρίμηνο...

 

Από την άλλη παίρνω και μια μικρή σύγχυση :wall: με κάθε λαθάκι που εντοπίζω γτ δυστυχώς υπάρχουν κάποια λαθάκια... :(

Αναπόφευκτο για μένα, αφού έιχαμε λίγο χρόνο στη διάθεσή μας. Από τη στιγμή που ο Ρόσα έδωσε το οκ μέχρι την έκδοση πέρασαν μόλις τρεις μήνες... και για ένα τόσο μεγάλο βιβλίο - γιατί περί βιβλίου πρόκειται - ένα τρίμηνο δεν φτάνει!!! :trixes:

 

Ζητάμε, λοιπόν, την κατανόησή σας για όσα λάθη υπάρχουν...

Το ιδανικό θα ήταν να είχε πραγματοποιηθεί ένα ακόμα διορθωτικό πέρασμα, σε τυπωμένο υλικό, γιατί η οθόνη του υπολογιστή μετά από λίγη ώρα κουράζει τα μάτια και σίγουρα κάποια λάθη διαφεύγουν της προσοχής... αλλά όπως ξαναείπα δεν υπήρχε αυτή η πολυτέλεια!

 

Θα κλείσω λέγοντας οτι αισθάνομαι πολύ όμορφα και για το εκδοτικό αποτέλεσμα αλλά και γιατί μέσα από όλη αυτή την "περιπέτεια" ήρθα σε επαφή με άτομα που πραγματικά εκτιμώ και απέκτησα καινούριους φίλους και δέθηκα και με όλους όσοι συμμετείχαν ενεργά στην όλη εκδήλωση ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ που ήμουν κομμάτι όλου αυτού ΑΠΟ ΜΕΣΑ!!!! :yahoo:

 

Το γεγονός οτι τα μυαλά μας - έστω και για λίγο - διασταυρώθηκαν με το μυαλό του ΝΤΟΝ ΡΟΣΑ για εμενα έχει αξία ανεκτίμητη...

για όλα τα άλλα υπάρχει η μαστερκαρντ (τοποθέτηση προϊόντος...!) :PPP:

Καλώς ήλθες κι εδώ να ομορφύνεις με την παρουσία σου και το forum μετά τη Λέσχη  !!! :welcome2::cheers2:

Τα συγχαρητήριά μου (ξανα και ξανα και ξανά ) για την φοβερή προσπάθεια και το καταπληκτικό αποτέλεσμα της δουλειάς σου (σας) :respect: :respect: :clap2: :clap2: :clap2::best: :rainbow:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

διαβασε το και αναποδα... κατσαρη - δακης...!!! γλοιωδης και μπλιαξ!!!!

 

..... !!!!! ..... πήρα το κατσάρης ως κάτι σχετικό με τρίχες κατσαρές... μα'στα :) ρωτώντας, μαθαίνεις :lol:

 

 

οσο για τα τραγουδια θελω και την αρμοζουσα αμφιεση οταν θα τα τραγουδας!!!!!

 

οκ :D

 

:ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Υπάρχουν κάποια γεγονότα και κάποιες καταστάσεις στη ζωή μας που ξέρουμε ότι θα θυμόμαστε για πάντα. Το προηγούμενο τρίμηνο-και-κάτι ήταν ένα από αυτά, ένα μεγάλο γεγονός στη ζωή μου που κατέληξε σε ένα διήμερο καταιγισμού εμπειριών.

 

Το 2013 έχει ξεκινήσει να παίρνει τον δρόμο του και κάποιοι βρισκόμαστε stand-by. Περιμένουμε το τελικό ok - περιμένουμε να κλείσουν τα εισιτήρια από Φινλανδία για Ελλάδα για να πιστέψουμε ότι ο Ντον Ρόσα θα έρθει στο σπίτι μας, στη ΛεΦιΚ. Και ναι, είναι αλήθεια!  :yahoo:

Κερασάκι στην τούρτα, ο Ντον μας παραχωρεί τα δικαιώματα των Pertwillaby Papers και Captain Kentucky. "From fans to fans" είναι τα λόγια που χρησιμοποιεί συχνά. Έχοντας διαβάσει τους δύο τίτλους από την dani books, αποφασίζουμε ότι δεν πρέπει να κάνουμε και τους δύο τόμους, όχι με τον χρόνο που έχουμε στη διάθεσή μας. Θέλουμε να κάνουμε ένα βιβλίο που θα μας κάνει περήφανους, όπως θα θέλαμε να το διαβάσουμε κι εμείς. From fans to fans. :)

 

1η Ιανουαρίου (6 το απόγευμα) ξεκινάμε με τη Σταυρούλα τη μετάφραση.

Τα ψηφιακά αρχεία παίρνουν τη θέση τους σε έναν φάκελο στο Google Drive, το γραφείο μας ουσιαστικά μεταφέρεται στο σαλόνι, το Pertwillaby Papers της dani books μπαίνει σε αναλόγιο (!) για γρήγορα ψαξίματα και οι παπιοιστορίες του Ρόσα παντού γύρω μας. Οι επόμενες μέρες έχουν ξενύχτι και πιασμένους σβέρκους, καφέ :coffee: και σοκολάτα (πολύ σοκολάτα), νεύρα όταν σκαλώνουμε αλλά και μεγάλη ικανοποίηση όταν τελειώνει ένα κεφάλαιο. Αλλά κυρίως έχουν συνεργασία και δημιουργικότητα. Μετά από λίγες μέρες εντοπίζουμε τα δυνατά μας σημεία. Η Σταυρούλα παίρνει επ'ώμου το κομμάτι της μετάφρασης, ενώ εγώ αναλαμβάνω την έρευνα 

 

post-832-0-94748300-1397842156_thumb.jpg

 

28 Ιανουαρίου (8 το βράδυ) η Don Rosa Team κάνει την πρώτη της συνάντηση και αρχίζουν να πέφτουν οι ιδέες για την υλοποίηση του διήμερου signing. Το σπάσιμο του signing στους δύο ορόφους, η συνεργασία με τα γύρω καταστήματα, οι αριθμοί προτεραιότητας και η online ενημέρωση, είναι όλες ιδέες που γεννιούνται αυτή τη μέρα.  :sun:

 

Αρχές Φεβρουαρίου ξεκινάει και ο Βασίλης ο Σάντμανμανμαν. Σκανάρει τα γράμματα του Ρόσα, κάνει νέα γραμματοσειρά και καθαρίζει με το χέρι - τη "γόμα" του - μπαλονάκια και ταμπέλες από 200 σελίδες. Παράλληλα ο Γιώργος (PK) έχει περιλάβει τα μεταφρασμένα κείμενα και τις σημειώσεις που του έχουμε παραδώσει και βάζει μερικές πινελιές - editor γαρ - ώστε να υπάρχει ένα ύφος λίγο πιο κοντά στα κόμικ του Ρόσα που έχουμε συνηθίσει.  :hunting: 

 

11 Φεβρουαρίου, ο Βασίλης μας στέλνει στο skype, το εργαλείο επικοινωνίας μας όλες αυτές τις μέρες, τα πρώτα δοκιμαστικά καρέ για να δούμε πώς δένει η γραμματοσειρά με τα κείμενα. Ανατριχίλα. Αρχίζει να παίρνει εικόνα!  :spidey_yeah_that:

 

16 Φεβρουαρίου κάνουμε μια συνάντηση Σταυρούλα, Γιώργος και εγώ - το Translators' Meeting. Κλείνουμε τη δομή του βιβλίου, επανεξετάζουμε μερικές μυστήριες εκφράσεις και προχωράμε.

 

18 Φεβρουαρίου, ο Βασίλης ετοιμάζει το πρώτο draft για τις πρώτες 13 σελίδες. Το GDrive παίρνει φωτιά!

 

23 Φεβρουαρίου η Σταυρούλα τελειώνει τη μετάφραση, ενώ εγώ ακολουθώ με μαζέματα και τις ΣτΜ στις 8 Μαρτίου και με διαφορά δεκαήμερου ο Βασίλης με το lettering και ο Γιώργος με τα άρθρα. Όλες αυτές τις μέρες, όλα τα κείμενα περνιούνται ξανά-και-ξανά-και-ξανά, μέχρι που πλέον τα διαβάζουμε χωρίς να τα κοιτάμε. Τότε σταματάμε και τον επανέλεγχο...

:Book:

 

19 Μαρτίου, ο Γιώργος έχει έτοιμο τον σκελετό του βιβλίου και το επόμενο Σαββατοκύριακο ο Βασίλης ενώνει το παζλ. Μετά από μια σειρά επιπλέον ελέγχων, το βιβλίο έχει το ISBN του και παίρνει τον δρόμο του προς το τυπογραφείο.  :valt:

 

Υπέροχη εμπειρία.

Το να δημιουργείς κάτι ακριβώς όπως το θέλεις, μαζί με την σύντροφό σου και έχοντας γύρω σου χαμόγελα φίλων είναι ένα δώρο ζωής που εύχομαι σε όλους να λάβουν με όποιον τρόπο μπορούν. Πραγματικά είμαι περήφανος τόσο για τον τρόπο που δουλέψαμε όσο και για το αποτέλεσμα που βγάλαμε.

  :flower5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2::respect: :respect: :respect::best: :best: :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ζητάμε, λοιπόν, την κατανόησή σας για όσα λάθη υπάρχουν...

 

 

Μετά από τη σωρεία λαθών που εντοπίστηκαν και επισημάνθηκαν από τους εκατοντάδες αναγνώστες, απογοητεύτηκα τόσο πολύ, που σκέφτομαι να επιστρέψω τα βιβλία και να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω. :D

 

του zoo η γυναικα ειμαι!!!

 

Ποιός είναι ο zoo;  :thinking:

 

 

 

Είμαι ένα φτωχό και μόνο troll :3eyes:

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

.........

Μακάρι να ποτιζόντουσαν όλοι οι επαγγελματίες με τη δική σας αύρα.

Πόσο ομορφότερη θάταν η "σκηνη"!

 

 

 

Γράψατε έπος,δύσκολα θα υπάρξει ´σήκουελ´.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ὄψει δέ ἡµᾶς περὶ Φιλίππους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το κερασάκι στην απίστευτη αυτή έκδοση, είναι νομίζω όλες αυτές οι πληροφορίες που μοιράζεστε μαζί μας. Σαν να μπήκαμε σε μία διαφορετική μηχανή του χρόνου και να σας παρακολουθούμε την ώρα της δημιουργίας αυτού του έργου ζωής από όσο κατάφερα να διαβάσω ανάμεσα στις λέξεις. Βήμα προς βήμα, χωρίς όμως να μας ταλαιπωρήσει εμάς όλο αυτό το άγχος και την κούραση που σας βάρυνε, απλά να μοιραζόμαστε αυτά τα ευχάριστα συναισθήματα και τις όμορφες στιγμές που σας απογείωσε. Είναι προσωπικά και δεν είχατε καμιά υποχρέωση να το κάνετε κι όμως τα μοιράζεστε μαζί μας και προσωπικά σας ευχαριστώ για αυτό.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και γω θελω να σας ευχαριστήσω που μας εκμυστηρευεστε την διαδικασία που ακόλουθη το βιβλιο και τα backstage, για να καταλάβουμε τι περασε η ψυχη του βιβλίου και να το νοιώθουμε ακομα πιο δυνατά! :-D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και νόμιζα ήμουν ο μόνος που ψοφάει για backstage πληροφορίες, οπότε αυτά τα ποστ είναι ό,τι πρέπει μέχρι να πάρω τον τόμο στα χέρια μου.

 

Αν και..... σκέφτομαι, όπως και ο Παύλος, να πάρω πίσω τα λεφτά μου με τόσα λάθη που έχουν βρεθεί. :antekale:

 

EDIT: Με τόσες αναφορές στο Captain Kentucky, την πληροφορία ότι έχετε τα δικαιώματα του, την εμπειρία και χωρίς κάποια εκδήλωση να σας πιέζει χρονικά (εκτός και αν ετοιμάζετε και επιστροφή του Rosa :P), επιβάλλεται να το βγάλετε και αυτό. :D

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

διαβασε το και αναποδα... κατσαρη - δακης...!!! γλοιωδης και μπλιαξ!!!!

 

 

..... !!!!! ..... πήρα το κατσάρης ως κάτι σχετικό με τρίχες κατσαρές... μα'στα :) ρωτώντας, μαθαίνεις :lol:

 

Όντως. Γίνεται πιο εμφανές στη συνέχεια, όταν μιλάει για την περιουσία των ΚΑΤΣΑΡΗΔΩΝ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

.... :respect::)

 

edit ξαναμανα :respect:

αυτά είναι μερακλίδικα πράγματα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χριστόνικε σε ευχαριστώ για την ανάρτηση του backstage μιας τόσο υπέροχης και δοσμένης με αγάπη δουλειάς... Δείχνει πόσο πιστέψατε-παλέψατε- (βάλτε ότι ρήμα ταιριάζει εδώ)... Για να έχουμε εμείς οι φίλοι του Don ένα διαμάντι στα χέρια μας!!! Ειδική μνεία για τις ΣτΜ που είναι μια πολύ ευχάριστη και όμορφα δοσμένη προσθήκη... Που παίρνει μεγαλύτερη αξία επειδή δεν είναι μετάφραση του πρωτότυπου... Αλλά προσωπική έρευνα!!!

Να πω ενά ζεστό :welcome2: και στην αγαπητή Πουπουλένια??? Στην γυναικεία δύναμη ενός ανδροκρατούμενου group??? Που η ηρωίδα έγινε και δικιά της που δε θα μπορούσε να βρει καλύτερο Avatar και όνομα??? Να σε βλέπουμε συχνά φίλη μου!!!

Εννοείτε πως τα πταίσματα που ανακαλύπτουμε δεν αναφέρονται με επικριτικό τρόπο... Για το λίγο διάστημα που είχατε στην διάθεσή σας πράξατε ένα θαύμα!!!

Πολλά μπράβο σε όλους και πάλι!!!

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διαβασα :yahoo:  Πολυ πολυ καλο. Βασικα μου θυμισε ιστοριες των Ντακ μονο που εδω ειναι μεγαλυτερες καθως δεν υπαρχει ο περιορισμος των σελιδων και επισης εχουν αναφορες σε πραγματικα γεγονοτα που δυσκολα θα εμπαιναν σε disney ιστορια. Α ναι , επισης ο Ροσα μπορει ανετα να "καθαρισει" αρκετους χαρακτηρες :mafia:

 

Οι πρωτες δυο περιπετειες ειναι σε μορφη στριπ. Παρολα αυτα εχουν καλη ροη και εισαγουν το καστ με τους απολαυστικους χαρακτηρες που θα συνοδευουν τον πρωταγωνιστη στις μετεπειτα περιπετειες του. Ομως δεν υπαρχει ο χωρος για να "αναπνευσει" το σχεδιο του Ροσα κατι που γινεται στις επομενες 3 ιστοριες και εχει ως αποτελεσμα αρκετα εντυπωσιακα καρε. Σαν ιστοριες ειναι αρκετα διασκεδαστικες αν και μετα οι ιστοριες γινονται ολο και καλυτερες. Αγαπημενη μου ιστορια η "Υπο Το Μηδεν" που ειναι και η εκτενεστερη του τομου και μπλεκει τα παντα: Βορειο Πολο , Εσκιμωους, Ναζι και πολικες αρκουδες στην αναζητηση ενος θησαυρου με κλεμμενα εργα τεχνης. Ακολουθουν οι ιστοριες "Δινη" οπου ο Περτουιλαμπι πρεπει να κανει ενα ταξιδι στο κεντρο της Γης και να αιχμαλωτισει μια μαυρη τρυπα και η "Εποχη των Ιπποτων" στην οποια ο Λανς και η παρεα του κανουν ενα ταξιδι πισω στην Βρετανια την εποχη του Αρθρουρου, η οποια δυστυχως δεν ολοκληρωθηκε ποτε, αλλα για να μην ανησυχει κανεις ο επιμελητης εχει φροντισει ωστε να μαθουμε το πως θα τελειωνε :) Στο τελος υπαρχουν και 2 μικρες ιστοριες φαντασιας "Καλαν" και "Ταγκτενα" που εκανε για το φανζιν που δημοσιευε τις δουλειες του ο Ντον Ροσα.

 

Μπορω να πω οτι καταευχαριστηθηκα την αναγνωση του. Ειμαι ομως βεβαιος οτι δεν θα το χαιρομουν τοσο αν δεν υπηρχαν τα συνοδευτικα κειμενα και οι σημειωσεις που με βοηθησαν να καταλαβω πολλες απο τις αναφορες για την αμερικανικη ποπ κουλτουρα της δεκαετιας του 70 καθως και αλλες αναφορες σε ιστορικα γεγονοτα που αγνοουσα ή ειχα ξεχασει. Ενω τα αρθρα προσφεραν ακομα περισσοτερες backstage πληροφοριες που παντα μου αρεσουν. Ακομα ειμαι βεβαιος πως δεν θα ηταν τοσο ευχαριστη η αναγνωση αν η μεταφραση και η αποδοση των ονοματων δεν ηταν τοσο πετυχημενες. Επισης παρα τον ογκο του κειμενου σε καθε μπαλονι, ειναι τρομερα ευαναγνωστο και σιγουρα αυτο δεν θα συνεβαινε αν δεν ειχε γινει τοσο καλη γραφιστικη δουλεια. Πολλα μπραβο λοιπον σε ολα τα παιδια που συνεβαλαν για να φτασει ο τομος αυτος σε αυτη τη μορφη στα χερια μας :)

 

Πιστευω οτι σιγουρα θα αρεσει πολυ σε ολους τους φαν των Disney ιστοριων του Ροσα και οχι μονο. Προτεινεται ανεπιφυλακτα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι τούβλο είναι αυτό; Αδυνατώ να το σηκώσω με αυτό το το τεράστιο μέγεθος! :lol:

 

Στα σοβαρά τώρα: Απίστευτη έκδοση! Η μετάφραση είναι ευκολονόητη και δεν κουράζει, έχει εξαιρετικές μεταφράσεις των ονομάτων, ενώ πετυχαίνει όλα τα λογοπαίγνια, ακόμα και τα πιο δύσκολα (Αυτός ο καθηγηγής Φοίβος... :lol:). Οι σημειώσεις του μεταφραστή απίστευτα καλογραμμένες, μελετημένες και εύστοχες (Αν τυχόν και εκδοθεί και ο "Κάπταιν Κεντάκυ" νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπουν και από εκεί, αφού απ' ότι έχω καταλάβει περιέχει αμέτρητες τοπικές αναφορές στον τόπο καταγωγής του Ρόσα). Τα άρθρα προσεκτικά επιμελημένα μέσα στο βιβλίο και με πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Η χειροποίητη γραμματοσειρά εξαιρετικά ταιριαστή και προσεκτικά τακτοποιημένη μέσα στα μπαλονάκια! Πραγματικά :respect: & :congrats: & bravo_221.gif?t=1325685965

 

Να πω και κάτι ακόμα που παρατήρησα και δείχνει την φοβερή δουλειά και μεράκι που έχει πέσει στο βιβλίο. Στην έκδοση των dani books, στην πρώτη σελίδα του 128ου επεισοδείου, το "the" στο "the Pertwillaby Papers" είχε φαγωθεί ελάχιστα, λόγω της σάρωσης (δείτε στην σελίδα 7 για μια μικρογραφία). Εδώ αντίθετα αυτό έχει διορθωθεί! :respect:

 

 

Απλά για την περίπτωση επανέκδοσης, να επισημάνω ένα πάρα πολύ μικρό λαθάκι στη σελίδα 119. Τα V-2 χρησιμοποιήθηκαν από τη Γερμανία μόλις το φθινόπωρο του 1944, εναντίον του Λονδίνου και της Αμβέρσας. Επομένως δεν χρησιμοποιήθηκαν στη Μάχη της Αγγλίας ή τον βομβαρδισμό του Λονδίνου, το 1940 - 1941. Σχολαστικές λεπτομέρειες, μπροστά σε αυτό το απίστευτο διαμάντι!

 

 

:respect:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.