Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΤΟΥΙΛΑΜΠΙ


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΤΟΥΙΛΑΜΠΙ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Don Rosa
Σχέδιο:
Don Rosa
Εκδοτική:
ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΚΟΜΙΚΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
23.0 x 33.0
Σελίδες:
240
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Σταυρούλα Πετουσάκη, Χριστόνικος Ζονάφος
Lettering:
Βασίλης Φωτσεινός
Επιμέλεια:
Γιώργος Ζωιτάς
Πρωτότυπος τίτλος:
The Pertwillaby Papers
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-93-5926-9

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το προμηθευτώ. Ζω στην επαρχία αλλά έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο στην Αθήνα ως την Κυριακή του Θωμά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εγω θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το προμηθευτώ. Ζω στην επαρχία αλλά έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο στην Αθήνα ως την Κυριακή του Θωμά.

Μπορείς να το προμηθευτείς από τη Λέσχη στην Αγ.Ειρήνης 5 (καθετος Αθηνας) στο Μοναστηράκι .

Υπαρχουν ακόμα αντίτυπα και μαλιστα -με επιφύλαξη θα πω  - κάποια απ αυτά ενυπόγραφα από τον Don !!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μπορείς να το προμηθευτείς από τη Λέσχη στην Αγ.Ειρήνης 5 (καθετος Αθηνας) στο Μοναστηράκι .

Υπαρχουν ακόμα αντίτυπα και μαλιστα -με επιφύλαξη θα πω  - κάποια απ αυτά ενυπόγραφα από τον Don !!!!!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Η λέσχη θα είναι ανοιχτή αύριο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα τις δύο πρώτες περιπέτειες, οι οποίες είναι σε μορφή στριπ, μαζί με τα συνοδευτικά κείμενα τους, οι οποίες πιθανόν να φαντάζουν και οι πιο δύσκολες για τον μέσο αναγνώστη λόγω της δομής τους. Μπορώ να σας καθησυχάσω πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μετά από τα 3 με 4 πρώτα στριπς θα μπείτε κατευθείαν στην λογική τους. Επίσης, η αναφορά σε γεγονότα ενός άλλου λαού σε μια «μακρινή» δεκαετία δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα στην κατανόηση της. Θα την ευχαριστηθείτε πάραυτα και όποιες απορίες θα σας δημιουργηθούν θα σας στις λύσουν τα κείμενα που ακολουθούν μετά την εκάστοτε περιπέτεια, αν θέλετε να τις διαβάσετε. Είστε μαθημένοι από το περιοδικό ΚΟΜΙΞ άλλωστε. :) Απλώς μια διευκρίνιση: Το Sesame Street στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τον τίτλο Σουσάμι ΄Άνοιξε και όχι Άνοιξε Σουσάμι. :) Μικρό λαθάκι, δεν είναι καν πταίσμα, αλλά μου έκανε εντύπωση που έγινε, δεδομένο του πόσο γνωστή είναι η σειρά. :)

 

 

Το σενάριο του Ρόσα και των φίλων του τώρα είναι απολαυστικότατο και με καλή ροή, οπότε δεν θα σας κουράσει πριν φτάσετε στις ιστορίες με την παραδοσιακή μορφή ενός περιοδικού κόμικ. Θα σας γίνει εμφανές πάντως πως ήταν τόσο ταλαντούχος στο ξεκίνημα του, όσο και όταν πέρασε στις ιστορίες με τα παπιά. :) Η μετάφραση δε, είναι επαγγελματικής ποιότητας, λειτουργική και όσο άψογη μπορεί να είναι μια μετάφραση. Εντόπισα μόνο ένα ορθογραφικό λάθος και σε δύο εκφράσεις είχα ενστάσεις στην απόδοση τους, αλλά τα ίδια πάνω-κάτω βρίσκω σχεδόν σε κάθε μετάφραση που έχει γίνει από επαγγελματίες του χώρου, οπότε δεν είναι κάτι που αξίζει καν να σας απασχολήσει. Οι περισσότεροι δεν θα τα προσέξετε εξάλλου.   :)

 

Έως τώρα λοιπόν, η έκδοση ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου και με φτιάχνει ακόμα περισσότερο για την συνέχεια. :)

 

 

Update σε μεταγενέστερη καταχώρηση που θα έχω διαβάσει και άλλες ιστορίες. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πραγματικα τα δώσατε ολα!! Δείξατε το πως πρεπει να ειναι οι σωστές εκδόσεις που τιμούν τον εαυτό τους!! Για την ωρα εχω διαβάσει μονο την πρωτη ιστορία και δεν κρατιέμαι να μην ρίχνω κλέφτες ματιές στις παρακάτω!! :-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Δεν ξέρω πόσα δεν έχουν πουληθεί ακόμα αλλά είμαι σίγουρος ότι για μια έκδοση με αυτή την ποιότητα και αυτή την τιμή τα 500 αντίτυπα δεν θα φτάσουν ούτε για αυτούς που θέλουν να την αγοράσουν σήμερα πόσο μάλλον για κάποιον που θα το ανακαλύψει του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια από τώρα.  

 

Όσο και να φαίνεται παράξενο σε κάποιους υπάρχουν παιδιά που τώρα διαβάζουν τον Βίο για πρώτη φορά και τώρα ανακαλύπτουν τον Ρόσα. Για αυτούς ο Περτουίλαμπι θα είναι θρύλος. Βλέπω σε 1 χρόνο από σήμερα να πουλιέται αριστερά και δεξιά για κανα 50αρικο (και είναι κρίμα γιατί το κέρδος θα πάει στον επιτήδειο και όχι στον δημιουργό και σε όσους δούλεψαν για την έκδοση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βασικά το 50άρι θα το πιάσει αμέσως μόλις εξαντληθεί...

Μιλάμε για 500 αντίτυπα μόνο και δεν πρόκειται να ξαναεκδοθεί (από τη Λέσχη τουλάχιστον)...

 

Και όπως ειπες, τα λεφτά θα πάνε σε τυχόν εμπορους και οχι στη Λέσχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Και όπως ειπες, τα λεφτά θα πάνε σε τυχόν εμπορους και οχι στη Λέσχη...

 

οι έμποροι δεν φταίμε σε τίποτα αφού δεν θα εμφανιστούν στα μαγαζιά μας   :P (καλώς ή κακώς και το βιβλιοπωλείο μέρος της αλυσίδας είναι και δικαιούται μερίδιο του κέρδους)

 

εγώ μίλησα για αυτούς που εμπορεύονται ιδιωτικώς. Και αν σκεφτούμε ότι πριν λίγες μέρες είδα κάποιον να πουλαέι 3-4 ενυπόγραφα sketchbooks του Fabry (των €10) στα €30 φαντάσου τι θα γίνει με τα ενυπόγραφα Περτουιλαμπι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχεις δίκιο... Έπρεπε να βάλω " " στο έμποροι... Αυτούς εννονούσα, τους "εμπορους" του e-bay και λοιπών sites! :D

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρε δεν πα να πιάσουν και 1000άρικο? Το έχω? Το έχω. Το έχω ενυπόγραφο? Το έχω. Όσοι είναι εδώ μέσα γνωρίζουν την ύπαρξή του? Την γνωρίζουν. Άμα το ήθελαν, μπορούσαν να το έχουν και δη ενυπόγραφο? Μπορούσαν. Είναι το φόρουμ κάτι το χτεσινό άρα που να ξέρεις ότι υπάρχει? Δεν είναι. Είναι το ίντερνετ μέσο για τους λίγους? Δεν είναι. Η είδηση της έκδοσης έπαιξε διαδικτυακώς στόμα με στόμα? Έπαιξε.

 

Ας πιάσουν λοιπόν όσο θέλουν. Δεν με νοιάζει :) Και δεν με αφορά. Εγώ το έχω :) Και δεν θα μου το εξαφανίσει καμία μάνα :) Και έχω και έναν άγριο γάτο που θα ξεσκίσει όποιον μπει στο σπίτι μου του για πρώτη φορά :D

 

Ή μάλλον από την ανάποδη. Ας πιάσουν και δεκαχίλιαρο. Το πολύ πολύ να υπάρξει τόση ζήτηση, τόσος "ντόρος"/"θρύλος"/"whatever" που να έχει ως αποτέλεσμα τη μετάφραση του άλλου και να ψηθεί ο Rosa να ξαναέρθει και να ξαναπεράσουμε σούπερ :) 

 

Πάμε στην ουσία τώρα. Διότι τα παιδιά έλιωσαν για να βγει εγκαίρως. Έλιωσαν... Απλώς ξεφυλλίζοντας το και βλέποντας τον όγκο πληροφοριών, σημειώσεων, υποσημειώσεων, ανθυποσημειώσεων, εκσπ***άτωσα. Γουστάρω τα ωραία κόμικ, τα γουστάρω όμως ακόμα περισσότερο όταν έχουν και έξτρα κειμενάκια. Total :respect: @ Σταυρούλα, Χρίστο, Βασίλη, Γιώργο και Γιώργο για τον άθλο σας :) Και άθλιο κόμικ να αποδειχθεί (που δεν το περιμένω) total :respect: Και σας ευχαριστώ κι όλας που μου δώσατε την ευκαιρία τώρα που είμαι στην τρελή κα*λα for all things Rosa και έρχεται και ένα χαλαρό 4ημερο, να έχω καινούργιο (για εμένα) υλικό του Rosa για να περάσω ταμάμ :):thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πραγματικά! Μετά από καιρό έχουμε στα χέρια μας "καινούργιο" υλικό του Rosa!! Και όπως το κόβω θα μας κρατήσει πολύ καιρό συντροφιά, μέχρι να το τελειώσουμε!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα ναι πολυ στεναχωρο να μαθω οτι ατομα π πηραν το κομικ αυτο (σε ενα ή περισσοτερα αντιτυπα) το πηραν με σκοπο τη μεταπωληση :-(

Οκ,ειπαμε να μας αρεσει ο σκρουτζ αλλα οχι να ψαχνουμε το κερδος παντου :-P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδια μου αρεσε πολυ η γραμματοσειρα Ροσα που φτιαξατε! Μακαρι να την ειχα και εγω για την βικι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ναι πολυ στεναχωρο να μαθω οτι ατομα π πηραν το κομικ αυτο (σε ενα ή περισσοτερα αντιτυπα) το πηραν με σκοπο τη μεταπωληση :-(

Οκ,ειπαμε να μας αρεσει ο σκρουτζ αλλα οχι να ψαχνουμε το κερδος παντου :-P

Με τόσα λ7 τιμή κτήσης,σε πόσα τέρμινα να κάνει απόσβεση ο αγοραστής - προς - εκμετάλευση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Bρε σεις αφήστε την "εμπορική αξία / εκμετάλευση " του βιβλίου .Εδώ υποτίθεται οτι θα σχολιάσουμε το περιεχόμενο .........

Αν μας άρεσε ή όχι και κατι τέτοια ....

Μην αρχίσουμε παλι το πόσο κάνει ....... Ο.κ το καταλαβαίνω οτι έχει και συλλεκτική - εμπορική αξία αλλά αυτά αν πρέπει να τα γράψουμε ας τα γράψουμε αλλού ........  :)

 

Προσωπικά βλέπω ενα πολύ ενδιαφέρον  κομικ και μια εξαιρετική έκδοση και δεν με ενδιαφέρει πόσο το πήρα ή πόσο θα μπορούσα να το πουλήσω ......... :):beer:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η ερώτηση του ενός απιθανικομμυρίου:

 

"Υπάρχουν άλλα ενυπόγραφα αντίτυπα προς πώληση"; :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το σχόλιο του :germ: με κάλυψε πλήρως... Τώρα το άρχισα αφού το ξεφύλλισα πρώτα... Τα παιδιά έριξαν απίστευτη δουλειά... Μόνο άμα γουστάρεις κάτι μπορεί να βγει τόσο καλό το αποτέλεσμα... Και επίσης πρέπει να το αγαπάς πάρα πολύ... Ευελπιστώ και εγώ στο μέλλον να αποκτήσει συλλεκτική αξία... Πιστεύω ότι είναι νωρίς για να μιλάμε για κάτι τέτοιο... Αν και το γεγονός ότι δε θα επανακυκλοφορήσει ,τουλάχιστον από την Λέσχη, του προσδίδει ένα κύρος... Γιατί προσωπικά το βλέπω δύσκολο να βρεθεί ομάδα με τόσο πάθος και μεράκι που να επιχειρήσει να το ξαναμεταφράσει...

Μπράβο σας Σταυρούλα και Χριστόνικε για τον μεταφραστικό άθλο σας!!! Μπράβο σου Βασίλη για το άρτιο οπτιικό αποτέλεσμα... Μπράβο σου και εσένα Γιώργο που είχες την επιμέλεια όλης αυτής της υπέροχης δουλειάς!!!

Θα επανέλθω ,σύντομα ελπίζω, για τις ολοκληρωμένες εντυπώσεις μου!!!

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα τις δύο πρώτες ιστορίες... Απλά πώρωση!!! Πολύ καλογραμμένες και σου κρατούν το ενδιαφέρον αμείωτο... Προσπαθώ να φανταστώ την χαρά του Don όταν την δεύτερη ιστορία είχε την άδεια να την σχεδιάσει και με παπιά!!! Τα συνοδευτικά κείμενα άκρως ενημερωτικά... Σε βοηθούν να καταλάβεις αρκετά καλύτερα τις ιστορίες!!!

Ο Καθηγητής Πλήγμανν μου θυμίζει λίγο τον Μόμπι το Ζόμπι...

Εντόπισα προσωπικά ένα τυπογραφικό λαθάκι μέχρι τώρα και μια χρονολογία... Στην εισαγωγή του επεισοδίου 42 (χόρος αντί για χώρος) και στα συνοδευτικά σχόλια εκει που λέει για τον Φρανκ Λόυντ Ράιτ η χρονολογία έχει γραφτεί ανάποδα (1967-1959)... Α και το Άνοιξε Σουσάμι που ανέφερε ο φίλος Κώστας... Φυσικά μιλάμε για πταίσματα μηδαμινής σημασίας....

Ο τόμος τα σπάει :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό με τον LLoyd Wright με μπέρδεψε κι εμένα γιατί καμιά χρονολογία δεν ταιριάζει με τη χρονολογία γέννησης ή θανάτου του συγκεκριμένου.

 

Μήπως κάτι άλλο εννοείτε; Κάποια περίοδο κλπ;  :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ουφ, διαβάζω τι γράφετε, ακούω τι λέτε, και με κάνετε να μετανιώνω που δεν το πήρα ενυπόγραφο, ενώ είχα την ευκαιρία. Βέβαια, οικονομικά δεν είμαι και στην καλύτερη φάση της ζωής μου και προσπαθώ να συγκρατώ τα "πάθη" μου, οπότε έχω περιορίσει στο ελάχιστο τις αγορές κόμικς - βιβλίων, καθώς έχω απίστευτα αδιάβαστα ακόμα σπίτι...

 

Ουφ και πάλι ουφ... Μετά το Πάσχα που θα κατέβω λέσχη, αν υπάρχει ακόμα, και αν με χαρτζηλικώσει κανένας μπαμπάς-μαμά αυτές τις άγιες μέρες στο χωριό (λολ!) μπορεί και να το πάρω...! :angel:

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάρε έναν κουμπάρα και κάθε μέρα βάζε μέσα ένα ευρώ. Αν ζορίζεσαι πολύ κόψε κάτι από αλλού (πχ αντί να παίρνεις κάθε μέρα τυρόπιττα, πάρε κουλούρι).

 

Μετά το Πάσχα θα έχεις μαζέψει το (ομολογουμένως μικρό για την εν λόγω έκδοση) ποσό που απαιτείται.

 

Μην το σκέπτεσαι άλλο! Αξίζει! Ναι! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό με τον LLoyd Wright με μπέρδεψε κι εμένα γιατί καμιά χρονολογία δεν ταιριάζει με τη χρονολογία γέννησης ή θανάτου του συγκεκριμένου.

 

Μήπως κάτι άλλο εννοείτε; Κάποια περίοδο κλπ; :thinking:

Το λάθος δεν είναι στη σειρά αλλά στον αιώνα...

1867-1959

 

Μην μπερδεύεστε με τον σκέτο LLoyd Wright (1890-1978). ;)

 

Να πάρει... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διάβασα τις πρώτες 2 περιπέτειες.

 

οκ. Αυτή ήταν η πρώτη του δουλειά?

 

Να κάτσω τώρα να τη συγκρίνω με τις πρώτες δουλειές Ελλήνων?.... και σε επίπεδο σχεδίου, αλλά ΚΥΡΙΩΣ σε επίπεδο σεναρίου????????.........................

 

άσε. Μου απαγορεύουν οι κανόνες αλλά και η θέση μου στη ΔΟ να εκφραστώ όπως αρμόζει..........

 

Και φυσικά οι σημειώσεις τα καρασπάνε. Κάπου αναρωτιέμαι το "χρειαζόταν αυτό εξήγηση???", σε πάρα πολλά όμως είμαι "are you serious? πως στο διάολο το ήξερες και το επεσήμανες?!?!?!?" :):best:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γι'αυτό και στα credits κριναμε καλό να γράφει ξεχωριστά "έρευνα". ;)

Μπήκαν και κάποια πράγματα πιθανώς αυτονόητα για μερικούς, βλ. Apollo 15, χρήσιμα όμως για να πάρουν γραμμή και ερεθίσματα μερικοί άλλοι - βλ. 15χρονος zoo :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έπεσε ένα ξεγυρισμένο :update: στο πρώτο post. Κάποια στιγμή σύντομα θα γίνει ακόμα ένα αντίστοιχο.

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29980
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  74
  • Reputation:   900
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και εγω για καποιον λογο σαν τους απο πανω διαβασα την πρωτη και την δευτερη ιστορια :P Ειναι τοσο καλο που δεν θες να σταματησεις αμεσως στην πρωτη αλλα και τοσο μεγαλο απο την μια και τοσο καλο απο την αλλη που και δεν μπορεις να το διαβασεις ανετα ολο μιας και εξω και δεν θες να τελειωσει με την μια :P...Τι να πω γενικα συμφωνω με τους προλαλησαντες GCF και germ.Mεγαλο :respect: :respect:  σε ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με την εκδοση με την μεταφραση-με τα εξτρα κειμενα ολα πολυ καλη δουλεια..Και ενταξει τι να πουμε με τον Ροσα πραγματικα δειχνει ποσο τεραστιος δημιουργος ηταν κανοντας σαν μια απο τις πρωτες του,μια τετοια δουλεια..Πολυ καλο σχεδιο πολυ ωραιες ιστροριες με σεναριο και βλεπουμε και απο την πρωτη ιστορια ενα ''βαθος'' σεναριακο που τολμω να πω ξεπερναει αρκετες μετεγενεστερες ιστοριες του και υποδεικνυει απ οτοτε μια απιστευτη ''σοβαροτητα'' και ωριμοτητα κριτικαροντας πολυ ευστοχα την χωρα του και πολλες καταστασεις που λαμβαναν χωρα τοτε εχοντας και πολιτικες προεκτασεις και γενικα ενα πολυδιασταστο σεναριο..+την δημιουργια πολυ ωραιων  χαρακτηρων + οπως ειπαμε το αψογα ταιριαστο σχεδιο...

Συνοψιζοντας γενικα και πιστευοντας οτι και οι επομενες ιστοριες δνε θα μου χαλασουν τις εντυπωσεις αλλα θα τις φτιαξουν ακομα περισσοτερο,,τεραστιο μπραβο σε ολους για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλεια-επιτυχια συνδυαζοντας τους τομεις  τομος(τελεια εκδοση με ολα τα σχετικα)-ιστοριες-υπογραφη DON-συλλεκτικοτητα(ποιος δεν χαιρεται τελικα οταν εχει ενα ομορφο+συλλεκτικο κομματι στην βιβλιοθηκη του)

 

:xm::woots::clap2: :clap2: :clap2:

Επεξεργασία από johnmak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω πως στο τόπικ θα έπρεπε να μπει ως υπότιτλος "Η αληθινή σημασία της λέξης 'δουλεύω'."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έπεσε ένα ξεγυρισμένο :update: στο πρώτο post. Κάποια στιγμή σύντομα θα γίνει ακόμα ένα αντίστοιχο.

 

:beer:

Απο το update σου Γιώργο θα εστιάσω σε τρία σημεία:

 

1. Βγάλατε αυτη τη δουλειά σε μονο τρεις μήνες;!;!; Εγω ειχα την αίσθηση πως το είχατε δουλέψει τουλαχιστον ενα εξάμηνο!!!! Αυτο και μονο δειχνει τι μπορεις να κανεις άμα το θες πραγματικα!!

 

2. Αφήσατε πλεον ανοιχτό το ενδεχόμενο να εχουμε και τον Captain Kentucky στα ελληνικά ή κάνω λάθος;!;! :-D

 

3. Από τα σχόλια του Rosa κατάλαβα πως θα αναλάβετε τις εκδόσεις του ή κανω λαθος;; :-D

Τα δικά μας μπράβο ειναι σημαντικά, αλλα ακομα πιο σημαντικό ειναι του ίδιου του δημιουργού!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Rosa αυτό που είπε, είναι πως η δουλειά μας είναι καλύτερη στον γραφιστικό τομέα από την αντίστοιχη της Egmont με την οποία συνεργαζόταν για χρόνια. Τώρα για τον Κάπταιν Κεντάκυ, δεν έχω ιδέα. Ίσως να βγει, ίσως και όχι... :D

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.