Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ OMNIBUS


big vaggos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι αν είναι ολόκληρη ιεροτελεστία να παρκάρεις ΙΧ στο πλοίο, φανταστείτε τι ιδρώτας πέφτει για να παρκάρεις νταλίκα! :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης κάτι άλλο που γίνεται είναι ότι ενώ σου λέει"ΕΛΑ ΕΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ" ξαφνικά σου φωνάζει "ΩΠΑ" , (προκαλώντας σου καρδιακό)λες και το περιθώριο από 2 μέτρα μετατρέπεται σε 2 χιλιοστά με την ταχύτητα φωτός. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

18 λεπτά πριν, mko είπε:

Επίσης κάτι άλλο που γίνεται είναι ότι ενώ σου λέει"ΕΛΑ ΕΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ" ξαφνικά σου φωνάζει "ΩΠΑ" , (προκαλώντας σου καρδιακό)λες και το περιθώριο από 2 μέτρα μετατρέπεται σε 2 χιλιοστά με την ταχύτητα φωτός. :P

 

Τα έχουν πει και οι ΑΜΑΝ άλλωστε. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα επιτέλους και το πρώτο Omnibus. Η αλήθεια είναι δεν ήξερα τι να περιμένω. Φοβόμουν ότι μιας και εμπεριέχει τις πιο πρώιμες δουλειές του Βαβαγιάννη στην σειρά αυτή, ενδεχομένως να μην είχε ακόμα βρει ακριβώς το στυλ που θέλει, να ψαχνόταν με το χιούμορ κλπ οπότε ποιοτικά να 'ναι λίγο χειρότερο. Ισχύει μεν για 1-2 δουλειές, αλλά γενικότερα είναι εξίσου αστείο με ό,τι έχουμε συνηθίσει. Μάλιστα, ως παλιότερα σκίτσα, δεν είχα ξαναδεί αρκετά από αυτά και γέλασα με την ψυχή μου αντικρίζοντάς τα πρώτη φορά, κι αυτό μάλιστα σε μέρες που ίσως δεν είχα πάντα τη καλύτερη διάθεση. Αξία ανεκτίμητη. Το συστείνω ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο τρίτης έκδοσης του πρώτου Omnibus ανέβηκαν στη βάση

 

KOYRAFELKYTHRAOMN_0001r.jpg  KOYRAFELKYTHRAOMN_0001s.jpg

 

Από εκεί και πέρα τι να πει κανείς για τον εξαιρετικά ταλαντούχο Αντώνη Βαβαγιάννη. Διαβάζω φανατικά τα Κουραφέλκυθρα (όπως και τα Κουλουβάχατα Comics του @Lord Makro, τα οποία αγαπούσα πριν συμμετέχω στο GC και διασταυρώσω ότι είναι εκείνος πίσω από τη σελίδα) για αρκετά χρόνια και μόνο λατρεία έχω για αυτό το κόμικ. Είχε τύχει να επικοινωνήσουμε πριν κανά δύο χρόνια όταν στα best of του 2018 για το anthem είπαμε να συμπεριλάβουμε κόμικ, το βραβεύσαμε ως το αγαπημένο μας και όταν του το έστειλα με ευχαρίστησε πολύ και θεωρώ ότι είναι κρίμα που λόγω οικογενειακών θεμάτων δε μπόρεσα να τον γνωρίσω από κοντά στη ΛΕΦΙΚ πέρυσι. Επίσης μιλάμε για τον άνθρωπο που βρίσκεται πίσω από την επική ταμπέλα με τα πρόστιμα για έλλειψη πρωτοτυπίας στην παραλία, κάτι που έμαθα τελείως τυχαία από φίλο όταν τη χρησιμοποίησα σε άρθρο ότι μέχρι και πίσω από αυτό το αριστούργημα βρίσκεται εκείνος.

 

Ό,τι και να λέμε λοιπόν το πρώτο Omnibus των Κουραφέλκυθρων είναι απολαυστικό, τα περισσότερα προφανώς τα είχα ξαναδιαβάσει, αλλά δε σταματάς να τα απολαμβάνεις. Χαρακτηριστικά θυμάμαι το φοβερό σχόλιο του @germanicus όπου εξηγεί ότι χρειάστηκε λίγο να μπει στο πνεύμα, αλλά μετά κόλλησε. Αυτό συμβαίνει. Καταλαβαίνεις ότι το σχέδιο εξυπηρετεί τέλεια το σενάριο, αν το αγνοήσεις εξαρχής θεωρώ ότι μπορείς να κολλήσεις και απευθείας. Έφερα το τεύχος στη δουλειά να το σκανάρω και το πάσαρα σε 2-3 συναδέλφους που δεν το γνώριζαν και τους είπα να το ανοίξουν σε τυχαίες σελίδες. Το αποτέλεσμα ήταν να γελάσουν με την ψυχή τους και να με ρωτήσουν που μπορούν να διαβάσουν στριπάκια. Αυτό λέει πολλά κατ' εμέ για την αμεσότητα του χιούμορ, αλλά και τις πραγματικές καθημερινές καταστάσεις που αντικρίζεις υπό ένα σουρεαλιστικό πρίσμα και σχέδιο. Δυστυχώς δεν έχω το δεύτερο Omnibus, ελπίζω όμως η Jemma να κάνει και σε αυτό μια επανέκδοση γιατί θα το στήριζα πολύ ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4458
  • Reputation:   34694
  • Achievement Points:  4525
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αγνοούσα. Το είδα στην comic on στη Θεσσαλονίκη με τον δημιουργό μπροστά. Το ξεφύλλισα και δεν μου έκανε κλικ. Μετά διάβασα τα σχόλια εδώ μέσα. Είδα άτομα που εμπιστεύομαι με τυφλά τα μάτια να λένε ότι είναι θεϊκό. Ε είπα ως εδώ. Το παρήγγειλα χωρίς να το θέλω. Με το ζόρι σαν φάρμακο. Πρώτη σελίδα "μα τι σχέδιο". Δευτέρη σελίδα "χμμ ταιριάζει με το χιούμορ μου. Είναι λίγο καμμένο". Τρίτη σελίδα " ε όχι ρε φίλε α χαχαχαχαχα". Τετάρτη σελίδα " Μαρία (η σύζυγός) έλα έλα να δεις ένα τύπο τι θεουλης είναι".

 

Το τελείωσα σε μια μέρα. Ίσως το πιο αστείο πράγμα που διάβασα ποτέ. Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο. Πραγματικά σε πολλά μα πολλά σκετσάκια γελαγα μόνος μου υστερικα.

Όταν θα ξαναεχουμε κομικον και θα βρεθούμε όλοι μαζί θα το πάω στον δημιουργό να το υπογράψει και να του ζητήσω μια συγγνώμη που τον αμφισβήτησα. Θα του πω επίσης ότι σε μια πάρα πολύ δυσκολη περίοδο για την οικογένειά μου μας έκανε να γελάμε μαζί.

 

Που μπορώ ρε παιδιά να βρω το Omnibus II? 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το αγνοούσα. Το είδα στην comic on στη Θεσσαλονίκη με τον δημιουργό μπροστά. Το ξεφύλλισα και δεν μου έκανε κλικ. Μετά διάβασα τα σχόλια εδώ μέσα. Είδα άτομα που εμπιστεύομαι με τυφλά τα μάτια να λένε ότι είναι θεϊκό. Ε είπα ως εδώ. Το παρήγγειλα χωρίς να το θέλω. Με το ζόρι σαν φάρμακο. Πρώτη σελίδα "μα τι σχέδιο". Δευτέρη σελίδα "χμμ ταιριάζει με το χιούμορ μου. Είναι λίγο καμμένο". Τρίτη σελίδα " ε όχι ρε φίλε α χαχαχαχαχα". Τετάρτη σελίδα " Μαρία (η σύζυγός) έλα έλα να δεις ένα τύπο τι θεουλης είναι".

 

Το τελείωσα σε μια μέρα. Ίσως το πιο αστείο πράγμα που διάβασα ποτέ. Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο. Πραγματικά σε πολλά μα πολλά σκετσάκια γελαγα μόνος μου υστερικα.

Όταν θα ξαναεχουμε κομικον και θα βρεθούμε όλοι μαζί θα το πάω στον δημιουργό να το υπογράψει και να του ζητήσω μια συγγνώμη που τον αμφισβήτησα. Θα του πω επίσης ότι σε μια πάρα πολύ δυσκολη περίοδο για την οικογένειά μου μας έκανε να γελάμε μαζί.

 

Που μπορώ ρε παιδιά να βρω το Omnibus II? 

 

 

Κι εγώ αυτές τις μέρες το ξαναδιάβασα, πραγματικά υπέροχο με άπειρα αστεία και references και τα σχόλια του Βαβαγιάννη επίσης εκπληκτικά. Το omnibus II δεν το είχα πάρει (γενικά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα Κουραφέλκυθρα στο So Comic και τώρα στο Luben που σαν πλατφόρμα έχει θεματάκια σε σχέση με τις προηγούμενες), είναι εξαντλημένο από παντού δυστυχώς. Τις προάλλες μου πέταξε το Facebook μια διαφήμιση από το βιβλιοπωλείο του Πατάκη ότι υπάρχει διαθέσιμο, πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση και μου είπαν και εκείνοι ότι έχει εξαντληθεί. Θεωρώ πάντως ότι όλο και κάποια επανέκδοση θα κάνει η Jemma, το πρώτο έφτασε στην 3η του, άρα γιατί όχι και το δεύτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4458
  • Reputation:   34694
  • Achievement Points:  4525
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το βρήκα το Omnibus 2 στο Metabook. Σε άψογη κατάσταση (καινούριο ουσιαστικά) πιο φθηνό και από καινούριο. Εντάξει είναι ΑΠΙΘΑΝΟ!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι μυαλό σκεφτόμουν όταν το αγνόησα το 2019.

Έχω μια ερώτηση. Αν έχεις τα 2 Omnibus τι σου λείπει από τα κουραφέλκηθρα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 19/12/2020 στο 9:10 ΜΜ, nikolas12 είπε:

 

Κι εγώ αυτές τις μέρες το ξαναδιάβασα, πραγματικά υπέροχο με άπειρα αστεία και references και τα σχόλια του Βαβαγιάννη επίσης εκπληκτικά. Το omnibus II δεν το είχα πάρει (γενικά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα Κουραφέλκυθρα στο So Comic και τώρα στο Luben που σαν πλατφόρμα έχει θεματάκια σε σχέση με τις προηγούμενες), είναι εξαντλημένο από παντού δυστυχώς. Τις προάλλες μου πέταξε το Facebook μια διαφήμιση από το βιβλιοπωλείο του Πατάκη ότι υπάρχει διαθέσιμο, πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση και μου είπαν και εκείνοι ότι έχει εξαντληθεί. Θεωρώ πάντως ότι όλο και κάποια επανέκδοση θα κάνει η Jemma, το πρώτο έφτασε στην 3η του, άρα γιατί όχι και το δεύτερο;

 

Και μερικούς μήνες μετά, η ευχή μας έγινε πραγματικότητα. Νομίζω και ο @ Tsaklas  ή και αρκετοί άλλοι έψαχναν το δεύτερο Omnibus. Στο Comicdom λοιπόν, η Jemma (που έχει πάρει φόρα) επανεκδίδει το Omnibus II, ορίστε και η χθεσινή ανακοίνωση από το Facebook.

 

240823614_4303633179703167_1712910696003614830_n.jpg

 

“Κουραφέλκυθρα Οmnibus II – Δεν είναι καν omnibus”
του Αντώνη Βαβαγιάννη

 

Έκδοση δεύτερη, να την φας και να 'ναι κρύα

 

Ο τόμος που κυκλοφόρησε στο Athens Con το 2019 και έγινε ανάρπαστος μέσα σε λίγους μήνες, επανακυκλοφορεί!
Θα κάνει την εμφάνιση του στο: Comicdom CON Athens 2021, 10/11 & 12 Σεπτεμβρίου στο περίπτερο μας στην Πλατεία Κλαυθμώνος.

 

Μην το χάσετε δεύτερη φορά…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η επανέκδοση του δεύτερου Omnibus είναι εδώ επιτέλους και μπράβο στη Jemma. Είδα και τον Αντώνη Βαβαγιάννη να κουβαλάει τις κούτες με τα κόμικ του μέσα, οπότε επειδή τον είδα απασχολημένο, είπα να μην του πιάσω κουβέντα. Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο δεύτερης έκδοσης ανέβηκαν στη βάση και ανυπομονώ να το διαβάσω.

 

KOYRAFELKYTHRAOMN_0002x.jpg  KOYRAFELKYTHRAOMN_0002y.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4458
  • Reputation:   34694
  • Achievement Points:  4525
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα σπάει. Απλά τα σπάει!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 31/8/2021 στο 2:33 ΜΜ, nikolas12 είπε:

 

Και μερικούς μήνες μετά, η ευχή μας έγινε πραγματικότητα. Νομίζω και ο @ Tsaklas  ή και αρκετοί άλλοι έψαχναν το δεύτερο Omnibus. Στο Comicdom λοιπόν, η Jemma (που έχει πάρει φόρα) επανεκδίδει το Omnibus II, ορίστε και η χθεσινή ανακοίνωση από το Facebook.

Tώρα πρόσεξα αυτό το ταγκ. Για καλή μου τύχη, είχα αγοράσει το εξαιρετικό 2ο omnibus από το Comic Con Θεσσαλονίκης το 2019 πριν εξαντληθεί, οπότε δεν ήμουν σε αυτούς που το έψαχναν.

(George Sheard on Twitter: "The Revenge of the Sith Visual Dictionary really  is a goldmine for strange captions that double as fantastic reaction pics  isn't it?… https://t.co/5Sy9syvvoq")

 

Κατά τ'άλλα, το συστείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, είναι από τα έργα που πραγματικά θεωρώ κωμικά διαμάντια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4458
  • Reputation:   34694
  • Achievement Points:  4525
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά η επανέκδοση είχε κανένα εξτραδάκι σε σχέση με την πρώτη έκδοση?

Επίσης εσείς που του μιλήσατε από κοντά ξέρετε αν θα πάει για Omnibus III? Υπάρχουν πλέον πολλά αδημοσίευτα από αυτά που ανεβαίνουν στο ιντερνετ!

Με την ευκαιρία θα το ξαναγράψω. Φίλε συνφουρομίτη αν το έπιασες στα χέρια σου και σου δημιούργησε αρνητισμό το σχέδιο ως προς την αγορά ξεπέρασέ τον. Είναι διαμάντι με τα όλα του. Απίθανα αστείο! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τον τελευταίο καιρό διάβαζα περιστασιακά το δεύτερο Omnibus και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνεις κάποια μεγάλη κριτική πάνω σε αυτό, απλώς να πω λίγα πράγματα. Αρχικά αν είσαι φαν των Κουραφέλκυθρων σίγουρα αξίζει πολύ η αγορά του. Κατά δεύτερον είναι σαφές ότι ο Βαβαγιάννης στα χρόνια που ακολούθησαν τα σκίτσα του πρώτου Omnibus, ήθελε να κάνει τα Κουραφέλκυθρα ένα ευρύτερο σύμπαν με περισσότερους χαρακτήρες, ακόμα και με μία εμφάνιση και να μην περιοριστεί στις σειρές με τον θείο Αιμίλιο, τον κύριο Κλιάφα και την οικογένεια Δαπόντε. Έτσι το δεύτερο Omnibus έχει αρκετά σκίτσα με αυτούς τους χαρακτήρες, αλλά ταυτόχρονα δημιουργεί καινούριους και εξερευνά περισσότερο τη φόρμα των αστείων που κάνει.

 

Το ποια περίοδο προτιμάει ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό. Π.χ εμένα μου άρεσε πολύ που υπήρχαν πιο συγκεκριμένες σειρές, γιατί ο Βαβαγιάννης εξερευνούσε καλύτερα και σε περισσότερο βάθος τον εκάστοτε πρωταγωνιστή του, μου άρεσε όμως που μεγάλωσε το εύρος των πιθανών αστείων με τους καινούριους. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα Κουραφέλκυθρα παραμένουν σταθερά ένα ευχάριστο ανάγνωσμα που θα σε κάνει να γελάσεις και ελπίζω να βγει επιτέλους και ένα τρίτο Omnibus, γιατί όχι και στο επερχόμενο Comicdom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Οι περισσότεροι δημιουργοί θέλουν να αποφύγουν το χαρακτηρισμό ότι καταφεύγουν σε κλισέ, αλλά πιστεύω ότι η μεγάλη μαεστρία είναι να δημιουργείς μέσα από τα κλισέ. Εγώ λατρεύω τα κλισέ στην κωμωδία, Ιζνογκούντ, Κογιότ, Ντάλτονς & Ραντανπλάν, αν θυμάμαι καλά και τα Ντίσνεϋ, παίζουν μέσα από τα κλισέ χωρίς να έχουν το κόμπλεξ. Και κακά τα ψέματα, αν δεις Αιμίλιο, Σούπα ή Δαπόντε γελάς πριν καν διαβάσεις. Άσε που στη θέση του Βαβαγιάννη θα είχα αρχίσει να σκέφτομαι θεματικούς τόμους άρα περισσότερες από τις γνωστές σειρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πως και δεν το συζητήσαμε αυτό; Ανακοίνωση στη σελίδα των Κουραφέλκυθρων:

 

305346958_645188773631841_7993152941987374328_n.jpg

 

BOOM!!!
Η βόμβα έσκασε!
Τα Κουραφελκυθρα πάνε στο ραδιόφωνο και εξακολουθούν να μην είναι καν λέξη!

Από 20.9 και κάθε μέρα (Δευτέρα με Παρασκευή) ο Αντώνης Βαβαγιαννης λέει σαχλαμάρες και παίζει πα...εεεε μουσική στο @nostos100.6 από τις 11.00 μέχρι τις 12.00 το μεσημέρι!

Ελπίζουμε να σας αρέσει κι αν όχι, συγγνώμη που γεννηθηκαμε!

*Υγ. Τα highlights της εκπομπής θα ανεβαίνουν και σε podcast μια φορά την εβδομαδα(ελπίζουμε)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37452
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ρωτησω. Εχουν βγει απο την Jemma Press καποια πιο μικρα τευχη (π.χ. Παιχτε πανκ, Καλη ιδεα αφεντικο, Κουραφελκυθρα light).

Αν καποιος εχει τα 2 omnibus, θα βρει στα μικροτερα τις ιδιες ιστοριες ή είναι τελειως ξεχωριστα στο περιεχόμενο? :roll:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 11/11/2022 στο 9:24 ΜΜ, popoclaw7 είπε:

Να ρωτησω. Εχουν βγει απο την Jemma Press καποια πιο μικρα τευχη (π.χ. Παιχτε πανκ, Καλη ιδεα αφεντικο, Κουραφελκυθρα light).

Αν καποιος εχει τα 2 omnibus, θα βρει στα μικροτερα τις ιδιες ιστοριες ή είναι τελειως ξεχωριστα στο περιεχόμενο? :roll:

Νομίζω ότι τα Omnibus  έχουν επιπλέον υλικό. Φερ'ειπείν, νομίζω ότι το δεύτερο omnibus ( δεν είναι καν omnibus :P) έχει δεκαεννέα σελίδες επιπρόσθετου υλικού που δεν περιλαμβάνονται στα άλμπουμ. Οπότε κατ' εμέ έχεις τις εξής επιλογές

 

Θες να στηρίξεις τον εκδότη/ δημιουργό; Αγοράζεις τα αλμπουμάκια!

Θες απλά να έχεις όλα τα Κουραφελκυθρα μαζεμένα και τακτοποιημένα σε δύο τόμους; Αγοράζεις τα omnibus!

Είσαι μεγαλοσυλλέκτης και δεν αφήνεις τίποτα στον διάβα σου; Πάρε και τα δύο!

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 11/11/2022 στο 9:24 ΜΜ, popoclaw7 είπε:

Να ρωτησω. Εχουν βγει απο την Jemma Press καποια πιο μικρα τευχη (π.χ. Παιχτε πανκ, Καλη ιδεα αφεντικο, Κουραφελκυθρα light).

Αν καποιος εχει τα 2 omnibus, θα βρει στα μικροτερα τις ιδιες ιστοριες ή είναι τελειως ξεχωριστα στο περιεχόμενο? :roll:

Έχει ανακοινωθεί ότι κάποια στιγμή θα βγει και 3ο omnibus...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

12 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Έχει ανακοινωθεί ότι κάποια στιγμή θα βγει και 3ο omnibus...

Ναι, ο @ Argail το είχε ανεβάσει στο νήμα με τις νέες κυκλοφορίες της Jemma. Τώρα όπου να 'ναι έρχεται!!!!!!!!!!! Το σίγουρο πάντως είναι ότι στο Athens Con, θα κυκλοφορήσει το νέο τους άλμπουμ. Άρα σύντομα, θα έχουμε και το τρίτο omnibus!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημο, σε χαλαρή συζήτηση με τον δημιουργό Αντώνη Βαβαγιάννη μου είπε οτι μάλλον να περιμένουμε 3ο omnibus οταν συμπληρωθούν 3 τευχακια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

17 λεπτά πριν, Argail είπε:

Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημο, σε χαλαρή συζήτηση με τον δημιουργό Αντώνη Βαβαγιάννη μου είπε οτι μάλλον να περιμένουμε 3ο omnibus οταν συμπληρωθούν 3 τευχακια

Καλά, εννοείται, αλλά σίγουρα το να έχουμε αυτή την ανεπίσημη πληροφορία, είναι καλύτερη από το κινούμαστε στα μαύρα σκοτάδια!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190248
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να κρατήσουμε κάπου ότι προ ολίγου ο Γιάννης Οικονομίδης αναδημοσίευσε στο φβ αυτό εδώ :) (που μου δείχνει ότι ο άνθρωπας έχει αίσθηση του χιούμορ :) )  

 

image.png

 

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0af8z9xzaFNmagTNG2Gzyz4Tg5zUEsqdKotPKCxkbbShDMhqSKhZpK5w6Ue95tdQVl&id=100063740288813

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ germanicus , πολύ πετυχημένο όντως!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To πολυαναμενόμενο τρίτο Omnibus είναι εδώ και στη βάση προστέθηκαν εξώφυλλο και οπισθόφυλλο!

 

KOYRAFELKYTHRAOMN_0003.jpg  KOYRAFELKYTHRAOMN_0003z.jpg

 

Τον Αντώνη τον βρήκα συμπαθέστατο από κοντά, εξαιρετικά προσιτός και χαμογελαστός. Του είπα κιόλας ότι όσα χρόνια κι αν κάνω ραδιόφωνο πάντα μετανιώνω που δε σκέφτηκα τη φοβερή ατάκα που λέει εκείνος: Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εκπομπή μου! Εννοείται όπως σε όλους μου έκανε και αφιερωσούλα!

 

kourafelkithra.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4458
  • Reputation:   34694
  • Achievement Points:  4525
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πόσο διασκεδαστικό ήταν και το τρίτο ομνιμπους. Νομίζω ότι τα κουραφελκηθρα παίζει να είναι ότι πιο διασκεδαστικό μπορείς να διαβάσεις στα ελληνικά. Γενικά μιλώντας...Ορισμένα στριπακια είναι μέτρια, τα περισσότερα είναι από καλά έως πολύ καλά και λίγα είναι απόλυτα ξεκαρδιστικά.

Φυσικά αξίζει το κάθε ευρώ του ακόμα και αν έχεις τα επιμέρους τευχακια λόγω και των σχολίων από κάτω αλλά και της στήριξης του καλλιτέχνη. Για όσους δεν έχουν τα τευχακια δεν το συζητάω καν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Αντώνης Βαβαγιάννης σαρώνει με τα Κουραφέλκυθρά του κι αυτό αποδεικνύεται από τις πολλές επανεκδόσεις που έχουν. :) 

 

Έτσι λοιπόν, μεταφέρονται στην βάση μας το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο της τέταρτης έκδοσης του πρώτου omnibus...

 

KOYRAFELKYTHRAOMN_0001p.jpg  KOYRAFELKYTHRAOMN_0001q.jpg

 

... και η τρίτη έκδοση από το δεύτερο omnibus. :) 

 

KOYRAFELKYTHRAOMN_0002r.jpg  KOYRAFELKYTHRAOMN_0002s.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλά τα τομάκια που βγαίνουν με τις ιστορίες κάθε χρόνο, αλλά το Omnibus είναι δυνατή ευκαιρία για να κάνεις μια ωραία μεγάλη επανάληψη όσων στριπς έχεις ήδη και γελάσει τόσες φορές. Στο συγκεκριμένο έχουμε τη συνέχεια της κλασικής συνταγής των Κουραφέλκυθρων όπου ο Βαβαγιάννης έχει φύγει από τους κλασικούς χαρακτήρες και τους φιλοξενεί λίγο πιο σπάνια. Φυσικά ο θείος Αιμίλιος, η οικογένεια Δαπόντε, ο Γκουστάβ, ο Λούθερ και ο Κύριος Κλιάφας μένουν πολύ αστείοι όπως φυσικά και τα μοτίβα αστείων όπως το Καλή Ιδέα Αφεντικό ή οι αναφορές στο Παίχτε Πανκ. Πλέον όμως τα Κουραφέλκυθρα έχουν ξεφύγει από αυτό.

 

Έχουν φτιάξει ένα δικό τους σουρεαλιστικό universe όπου εμφανίζονται ξανά χαρακτήρες από παλιότερα Κουραφέλκυθρα, κάνουν πολλά εσωτερικά αστεία ή αστεία για λίγους (1-2 τα έπιασα και γέλασα πολύ, κάποια από την άλλη έπρεπε να δω τις σημειώσεις του Βαβαγιάννη για να τα καταλάβω), έχουν όμως μπει σε μια άλλη φάση δημιουργικά. Γίνονται μεγαλύτερα, χρησιμοποιούνται πολλές ατάκες με σύντομα punchlines γύρω από την ίδια θεματική και τέλος τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται ο Αντώνης και μου αρέσουν περισσότερο είναι η προσαρμογή διαφόρων καταστάσεων σε ένα υποθετικό σενάριο όπως το πως θα ήταν αν για μια ψήφο που τα Ελληνικά δεν έγιναν παγκόσμια γλώσσα, τελικά για μια ψήφο έβγαιναν και τι προγράμματα θα βλέπαμε, πως θα ήταν η ζωή μας κτλ.

 

Εν τέλει τα Κουραφέλκυθρα είναι κατά βάση αυτό. Ιστορίες που πατάνε κυρίως σε ένα υποθετικό σενάριο και βγάζουν πολλά μικρά ή ένα μεγάλο αστείο και πάντα μα πάντα σε κάνουν να γελάσεις. Σίγουρα η επικαιρότητα δεν προσαρμόζεται τόσο σε αυτά, αλλά εδώ ως δημιουργός ο Βαβαγιάννης αδυνατούσε να μη μιλήσει για σκηνικά καραντίνας και τον ιό που τόσο μας σημάδεψε στις ζωές μας και να παράξει μερικά στριπς προσαρμοσμένα στα όσα ζούσαμε τότε. Συνολικά και το τρίτο Omnibus είναι μια πολύ καλή δουλειά και ίσως έλειψε η πιο εκτενής εισαγωγή ή μερικά guests από άλλους δημιουργούς, αλλά και πάλι χαίρομαι που βγήκε και εύχομαι και στα επόμενα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάζοντας και τα 3 του Βαβαγιάννη νομίζω το 2ο ήταν το πιο αδύναμο. 

Το τελευταίο μου άρεσε αρκετά. Περιμένουμε το 4ο..!?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190248
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αντιγράφω από φβ

"Making of Κουραφέλκυθρα The Movie - By Cinobo

Voice acting
Με τους:
Θανάση Πετρόπουλο, Μιχάλη Μαθιουδάκη, Άννη Θεοχάρη, Νατάσα Γιάμαλη και Μάκη Παπασημακόπουλο
Recorded at Rabbeats Studio (Μελίσσια, Αττικής)
Περισσότερα παρασκήνια από τις ηχογραφήσεις, στο Patreon των Κουραφέλκυθρων"

Υπάρχει και βιντεάκι. Μπείτε να δείτε. Εγώ το βρισκω συμπαθέστατο :)
 
:cheers5: 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.