Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ


Επιθεωρητής Le Pit

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Σοφία Χατζάκη
Σχέδιο:
Σοφία Χατζάκη
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Μέγεθος:
14.0 x 17.0
Σελίδες:
8
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

XORISONOMA_0001.jpg  XORISONOMA_0001z.jpg

 
 
 ένα χρόνο μετά το 13,η Σοφία Χατζάκη παρουσιάζει το ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ. Το περσινό το είχα χάσει,αυτή τη φορά όμως είχα καλύτερα αντανακλαστικά και θυσιάζοντας ένα μόλις  cabaret απέκτησα τη νέα δημιουργία της Σοφίας. Τα κείμενα έχουν μια μάλλον φιλοσοφική νότα που δεν μπόρεσα επ ακριβώς να διασαφηνίσω. Πάντως έχει ροή,δηλαδή διαβάζεται πολύ γρήγορα και σε αφήνει λίγο ανικανοποίητο. Κόστιζε 2 ευρώ και λέω κόστιζε επειδή εξαντλήθηκε και αυτό με μεγάλη ευκολία,οπότε όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε....Παραθέτω και σαλόνι από το εσωτερικό και δεν λέω άλλα για να μην κάνω σπόιλερς στους αναγνώστες που το απέκτησαν!


 
post-18683-0-93479000-1397164792_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

150 αντίτυπα αυτή τη φορά και πάλι εξαντλήθηκαν. Σχεδιαστικά και σεναριακά είναι ανύπαρκτο οπότε το μόνο που αξίζει αναφοράς είναι το καλό promotion από την ίδια τη Χατζάκη, η οποία έδινε δυναμικό παρόν πίσω από τον πάγκο.

 

 

Χ/10. Αυτή τη φορά δεν επανέλαβα το περσινό λάθος..

 

Η συνέχεια του θα είναι έγχρωμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συγγνωμη αλλα ηταν μακραν ο πιο ενοχλητικος τροπος προωθησης που βιωσα (και το λεω οσο πιο κομψα μπορω!)!!Και καλο να ηταν απο αντιδραση και μονο δεν θα το επαιρνα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 το μόνο που αξίζει αναφοράς είναι το καλό promotion από την ίδια τη Χατζάκη, η οποία έδινε δυναμικό παρών πίσω από τον πάγκο.

 

 

 

 

 

Συγγνωμη αλλα ηταν μακραν ο πιο ενοχλητικος τροπος προωθησης που βιωσα (και το λεω οσο πιο κομψα μπορω!)!!Και καλο να ηταν απο αντιδραση και μονο δεν θα το επαιρνα!

 

για πειτε.. για πειτε.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον ίδιο τρόπο είχε και πέρσι. :P Χαμόγελο, στο δίνει στο χέρι, σου λέει ότι το επόμενο θα είναι ακόμα καλύτερο, πρέπει να το πάρεις κλπ.

 

Φέτος της το άφησα εκεί που ήταν. Παρόλαυτα αρκετοί τσιμπήσαν και Κυριακή είχε ξεπουλήσει.

 

 

Πητ σε ψιλοέπιασε κότσο. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ενα μερος μου μετανιωνει που δεν το πηρα. Μονο και μονο για την καλτια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τον ίδιο τρόπο είχε και πέρσι. :P Χαμόγελο, στο δίνει στο χέρι, σου λέει ότι το επόμενο θα είναι ακόμα καλύτερο, πρέπει να το πάρεις κλπ.

 

Φέτος της το άφησα εκεί που ήταν. Παρόλαυτα αρκετοί τσιμπήσαν και Κυριακή είχε ξεπουλήσει.

 

 

Πητ σε ψιλοέπιασε κότσο. :P

Πάντως αυτή τη φορά ξεπούλησε πιο αργά κ από μένα,δηλαδή δεν το είχε τόσο εύκολα όσο πέρσι,σίγουρα είχε 150? νομίζω ότι μου είπε 100 ,όπως και να χει πάντως πηγαίνει απίστευτα καλά αναλογικά με πχ σελίδες του εντύπου,ποιότητα χαρτιού εντύπου κτλ, οπότε θεωρώ ότι ήταν επιτυχημένο 10/10. Το γιατί πάει τόσο καλά  είναι ένα μυστήριο,άλλα η Σοφία μου υποσχέθηκε ότι του χρόνου δεν θα συννεχίσει την στρατηγική της επιθετικής διαφήμισης και θα μιλήσει μόνο η δουλειά της,η οποία από ότι είπε θα είναι πολύ ποιοτική και έγχρωμη. Υπομονή μέχρι του χρόνου λοιπόν...

 

 

Πητ σε ψιλοέπιασε κότσο. :P

λες? :trixes::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Του χρόνου να κάθεσαι λίγο μακριά της...

 

Μου το έδωσε και εμένα με το ζόρι.. αλλά μόλις πριν είχα πάει από jemma και στα ρεστά μου είχαν φάει ένα διεύρο με αποτέλεσμα να μη θέλω να πετάξω ένα ακόμα...

 

Η κοπέλα κάνει την φάση της... Αν του χρόνου είμαστε καλά και το έργο της διαβάζεται, βγάζει έστω λίγο νόημα και δεν ενοχλεί στο μάτι θα το πάρω και ας μη μ' αρέσει καθόλου...

 

Πάντως αυτή τη φορά ξεπούλησε πιο αργά κ από μένα,δηλαδή δεν το είχε τόσο εύκολα όσο πέρσι,σίγουρα είχε 150? νομίζω ότι μου είπε 100 ,όπως και να χει πάντως πηγαίνει απίστευτα καλά αναλογικά με πχ σελίδες του εντύπου,ποιότητα χαρτιού εντύπου κτλ, οπότε θεωρώ ότι ήταν επιτυχημένο 10/10. Το γιατί πάει τόσο καλά  είναι ένα μυστήριο,άλλα η Σοφία μου υποσχέθηκε ότι του χρόνου δεν θα συννεχίσει την στρατηγική της επιθετικής διαφήμισης και θα μιλήσει μόνο η δουλειά της,η οποία από ότι είπε θα είναι πολύ ποιοτική και έγχρωμη. Υπομονή μέχρι του χρόνου λοιπόν...

 

λες? :trixes::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική από το fanzines.gr με την οποία διαφωνώ μονάχα ως προς το ότι (αν δεν κάνω λάθος) τα αντίτυπα ήταν 150 και αρχικά τα πούλαγε 2,5€:

 

Πληροφορίες

 

Δημιουργός(οι): Σοφία Χατζάκη

Ημερομηνία Κυκλοφορίας: Απρίλιος 2014 (CCA2014)

Μέγεθος/Διαστάσεις: Α5, 12 σελίδες, Α/Μ

Μέθοδος εκτύπωσης: Φωτοτυπία

Τοποθεσία: Αθήνα

e-mail επικοινωνίας: bloomarker13@live.com

Περιγραφή

 

Μία από τις “μασκότ” της αίθουσας των αυτοεκδόσεων στο CCA ήταν σίγουρα η κοπέλα που προωθούσε το κόμικ της λες και ήταν σε λαϊκή, με τσιπαρισμένη θετική ενέργεια και χρησιμοποιώντας κάτι τραγικές εκφράσεις του στυλ “βοηθήστε τους νέους καλλιτέχνες”!

 

Πέρυσι είχα γράψει για αυτό το κόμικ, με το οποίο είχε πρωτοεμφανιστεί η εν λόγω. Φέτος, η Σοφία αποφάσισε να μην μας δώσει τη συνέχεια της ιστορίας αυτής, αλλά κυκλοφόρησε ένα νέο ανολοκλήρωτο -ω τι έκπληξη- κόμικ. Ένα κόμικ από το οποίο δε λείπει μόνο το όνομα, αλλά και ένα υποτυπώδες θέμα/ιστορία, όπως και ένα σχέδιο της προκοπής. Όλα αυτά δεν θα είχαν καμία σημασία βέβαια αν ο σκοπός είναι να κάνεις κάτι που σε εκφράζει ή που θες πραγματικά να μοιραστείς. Στην περίπτωση αυτή όμως, τα μαθηματικά μας λύνουν τα χέρια:

 

( τιμή πώλησης κόμικ – τιμή κόστους εκτύπωσης ) * αντίτυπα = (2,00 – 0,25) ευρώ x 100 = 175 ευρώ

 

Η Σοφία λοιπόν έκανε την μεγάλη ανατροπή, κι αφού ξεπούλησε (όπως διαβάσαμε) έβαλε στην τσέπη της ένα εκατοπενηντάρι+ και θα επιστρέψει ξανά στο επόμενο CCA με κάτι πιο ποιοτικό και έγχρωμο (όπως και πάλι διαβάσαμε). Γατάκια κομίστες, αφήστε τα πενάκια και γράψτε προϋπηρεσία ως κράχτες στου Ψυρρή άμα θέλετε να πουλήσετε του χρόνου.

 

For the record, μου είχε πει ενθουσιασμένη ότι είχε βελτιώσει το σχέδιό της και το εν λόγω ήταν προϊόν συνδυασμού μολυβιού και photoshop αυτή τη φορά... :collapse: Δυστυχώς με αυτό το "ηχηρό παρόν" πήρε την "πελατεία" από αρκετούς πάγκους που αναμφίβολα το άξιζαν περισσότερο.

 

 

σσ.Η Χατζάκη είναι η κοπέλα που ποζάρει στην 1η φώτο του άρθρου για τη Λέσχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άλλος ένας που την πάτησε με αυτό που αγόρασε. Δεν κατάλαβα τίποτα απ' αυτό που διάβασα... και το σχέδιο δε μου άρεσε. Επίσης 2 € για 6 σελίδες κόμικ σε ασπρόμαυρη φωτοτυπία είναι υπερβολικά πολλά. Θα έπρεπε να κοστίζει 0,50 € στην καλύτερη... Το τεύχος συνεχίζεται, αλλά δε με ενδιαφέρει καθόλου να μάθω τι γίνεται στη συνέχεια :)

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν έχω γνώμη για το κόμικ, δεν το αγόρασα, δεν το διάβασα. Αλλά έξι σελίδες  :trixes:

 

Να ρωτήσω; Το σκίτσο έγινε καθαρά με ποντίκι υπολογιστή;

 

Γνωστός μου μου είπε ότι έκανε το φετινό του κόμικ μόνο και μόνο για να μη λείπει από το Comicdom και να δώσει το παρών του. Όχι ότι δε φαινόταν αυτό στη δουλειά του, αλλά μην τα λέτε αυτά ρε παιδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

 

Γνωστός μου μου είπε ότι έκανε το φετινό του κόμικ μόνο και μόνο για να μη λείπει από το Comicdom και να δώσει το παρών του. Όχι ότι δε φαινόταν αυτό στη δουλειά του, αλλά μην τα λέτε αυτά ρε παιδιά.

 

 

Καπου καποιος επιδοξος καλλιτεχνης που δεν προλαβε παγκο στο κομικντομ για μια θεση χαραζει με σουγια στον πηχη του το ονομα του γνωστου σου,ορκιζομενος εκδικηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.