Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ OMNIBUS


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ (ΤΑ) OMNIBUS
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Ρουμπούλιας
Σχέδιο:
Γιάννης Ρουμπούλιας
Hμερ. έκδοσης:
04-04-2014
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
356
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6732-97-3
Ονομαστική τιμή:
15€

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

DRAKOFINIXOMNIBUS_0001.jpg  DRAKOFINIXOMNIBUS_0001z.jpg

 

 

 

Μετά από 9 χρόνια ήρθε η επιτέλους η στιγμή της ολοκλήρωσης της ιστορίας των Χρονικών του Δρακοφοίνικα, από άλλο εκδότη και άλλη μορφή (από τευχάκια σε τόμο), πριν καταπιαστεί ο δημιουργός με το reboot της ιστορίας, το οποίο θα είναι και έγχρωμο.

 

 

 

 

Η Jemma λοιπόν, έβγαλε ένα τομάκι 360 (σχεδόν) σελίδων, που περιέχει τα 12 τεύχη που είχαν βγει από την ΨΤΛ συν τα δύο τεύχη που απέμεναν για να τελειώσει η ιστορία. Η έκδοση δε, είναι άψογη με ματ χαρτί (για να μοιάζει με τα τομάκια του Savage Sword of Conan, ύστερα από επιθυμία του Rubus) επιβλητικό μέγεθος και καλό άνοιγμα ράχης, χωρίς φόβο να σπάσει κατά το διάβασμα, must δηλαδή για όσους θα ήθελαν να το έχουν στην βιβλιοθήκη τους.

 

 

 

 

Η έκδοση κυκλοφόρησε σε 300 αριθμημένα αντίτυπα και διατέθηκε μόνο μέσω του Comicdom Con του 2014, τα οποία και εξαντλήθηκαν μέσα στο τριήμερο της έκθεσης. Βγήκε και σε δεύτερη έκδοση, αλλά εξαντλήθηκε και αυτή σχετικά γρήγορα.

 

 

 

 

Για την έκδοση από την Ψυχής τα Λαμπυρίσματα και την υπόθεση, δείτε εδώ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Οπως είπα και αλλού, παρόλο που δεν είναι στο στιλ τών κόμικς που διαβάζω συνήθως, το άρχισα και εντυπωσιάσθηκα. Θα το απολαύσω σιγά σιγά, όπως του αξίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

να σας πω και επισήμως πως χτες δώσαμε και το τελευταίο από τα τριακόσια αντίτυπα του «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα Omnibus» του Γιάννη Ρουμπούλια.

Θα γίνει ανατύπωση φυσικά, αλλά όχι αριθμημένη όπως ήταν η πρώτη έκδοση.

Μείνετε συντονισμένοι για την ημερομηνία επανακυκλοφορίας.

 

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους.

 

fb

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το είδα και απάντησα: "Πάντως εγώ έχω το 185/300!".

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ OMNIBUS (Πρώτη ανατύπωση)

Κείμενα & Σχέδια: Γιάννης Ρουμπούλιας

352 Σελ. Α/Μ. 

Τιμή: 15,00 € 

ISBN: 978-960-6732-97-3

Κυκλοφορία: Στην 11η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (8-11 Μαΐου)

Μετά την επιτυχία της αριθμημένης έκδοσης που εξαντλήθηκε στο Comicdom Con Athens 2014, η Jemma Press σας παρουσιάζει την πρώτη ανατύπωση του άλμπουμ του Γιάννη Ρουμπούλια «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα Omnibus».

Η έκδοση αυτή, δεν θα είναι αριθμημένη και θα περιλαμβάνει όλα τα τεύχη (1-12) που είχαν εκδοθεί, αλλά και το επικό φινάλε με 54 νέες σελίδες από τα ανέκδοτα τεύχη 13 και 14.

Μια μεγάλη περιπέτεια γεμάτη πάθη, μηχανορραφίες, μαγεία και ξέφρενη δράση στο μυθικό κόσμο του Έλεμπρος.

Στον κόσμο του κόμικς «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα», το μυθικό Έλεμπρος, βασίστηκε και η βραβευμένη ελληνική ταινία φαντασίας «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος» σε σκηνοθεσία Θάνου Κερμίτση.

Ο Γιάννης Ρουμπούλιας θα βρίσκεται στην 11η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης και θα υπογράφει αντίτυπα του άλμπουμ του «Τα Χρονικά Του Δρακοφοίνικα Omnibus» στο stand της Jemma Press (περίπτερo 13, stand 57).

Συγκεκριμένες ημέρες και ώρες θα ανακοινωθούν σύντομα.

1920020_663568897042965_3786150217388147

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Για όποιον ασχολείται με επική φαντασία, είναι must το συγκεκριμένο κόμικ. 

Για όποιον ασχολείται με τα ελληνικά κόμικς, είναι ένα από τα καλύτερα ελληνικά κόμικς που έχουν βγει τα τελευταία πολλά χρόνια.

Ασταμάτητη δράση, εξαιρετικό επίπεδο σχεδιασμού και μια ολοκληρωμένη ιστορία που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.

Καλοφτιαγμένος κόσμος, ωραίες ιστορικές αναφορές και πολύ καλή ανάλυση χαρακτήρων (και με ιστορικές αναδρομές που δεν κουράζουν).

Όποιες ατέλειες στο σχέδιο (που είναι ελάχιστες) τις δικαιολογώ λόγω της εξέλιξης του σχεδιαστή κατά τη διάρκεια των ετών που έμεινε ατελείωτη η έκδοση.

 

Να το πάρετε οπωσδήποτε.

 

Όλοι. 

 

Κι ας μην το έχω εκδώσει εγώ.

 

Συγχαρητήρια στον Rubus και στις εκδόσεις Jemma για την έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αφιέρωση του Rubus χθες την έκθεση βιβλίου! :cheers4:

 

post-4607-0-21536700-1399623485_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα το Σ/Κ σε δυο δοσεις και εμεινα καπως ετσι :xm:

 

Πολυ καλη γενικα η συνεχεια και το τελος της ιστοριας του μας εδωσε ο Ρουμπουλιας :respect:

 

Σουπερ το σχεδιο, το οποιο κατα την εξελιξη της ιστοριας αλλαζει τεχνοτροπιες,

σημαδι οτι ο Ρουμπουλιας δοκιμαζε νεα πραγματα με την παροδο των χρονων.

 

Το σεναριο επισης σουπερ, δεν εχω κακη κουβεντα για τιποτα.

Χαιρομαι παντως που απο ενα σημειο και μετα πηρε ποιο σοβαρα το ολο στορυ και δεν εγινε καλτια.

Λατρεψα ξανα απ' την αρχη τις ανατροπες, τα καφρικα αστεια και το χιουμορ του.

 

Καραγουσταρω που δεν δισταζει να σκοτωσει βασικους χαρακτηρες,

δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το ποιοι θα επιβιωσουν στο τελος, απλα  :respect:  :respect:  :respect: 

 

 

 

Το διαβασα δανεικο απο τον Zade ο οποιος με εκμεταλευτηκε για να αποκτησει συλλεκτικη αξια

το τευχος του, ειναι γνωστο πως οτι κομικς πιανω στα χερια μου γινονται αυτοματα συλλεκτικοτερα :yes:

 

Οπως εχω ξαναγραψει δεν το αγορασα και ουτε θα το αγορασω.

Το πλασαρουν σαν omnibus (άπαντα) ενω δεν ειναι, επρεπε τουλαχιστον να εχει και το #0,

οπως και θα επρεπε να εχει και περισσοτερα extras. Αυτη βεβαια ειναι απλα η γνωμη μου :)

 

Εχω ολα τα τευχη και δεν θα δωσω αλλα χρηματα γι' αυτην την σειρα παρα μονο αν ειναι για τα τευχη

που μου λειπουν. Το θεωρω κοροϊδια, και απλα δεν γουσταρω :)

Δεν πιστευω βεβαια οτι θα τα βγαλουν, ειδικα τωρα που εκαναν ανατυπωση.

 

Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι η υπερβολη στο ρετρο χαρτι, οκ να λερωνομαι διαβαζοντας

Κοναν εικοσαετιας αλλα διαβαζοντας κομικς τυπωμενο το 2014;;;;; :down:

 

Εννοειται βεβαια οτι καραπροτεινεται σε οποιον δεν εχει τα τευχη, η τιμη του ειναι πολυ τιμια

και το κομικς τα σπαει απο ολες τις αποψεις :up:

Μην δινεται και πολυ σημασια στο δικο μου ξενερωμα, κραταει χρονια αυτη η κολονια :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εμένα δεν είναι τόσο το στυλ μου, αλλά ψήθηκα.  :aria: Νομίζω είναι το επόμενο ελληνικό κόμικ που θ' αγοράσω. Τι στο καλό, γενέθλια σε λίγους μήνες, κάτι θα γίνει!  :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλά νέα αυτή η ανατύπωση για εμάς που δεν έχουμε τα τεύχη,δεν προλάβαμε την αριθμημένη έκδοση και έχουμε ακούσει ότι είναι πάρα πολύ καλό κόμικ...! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδια,τωρα βρισκεται στα βιβλιοπωλεια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λογικά ναι. Δες το πέμπτο ποστ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αυτό το κόμικ...!

Δεν είχα διαβάσει κάτι από Ρουμπούλια και μπορώ να πω ότι με έχει καταπλήξει...!

 

Το σενάριο είναι υπέροχο,με επιρροές από Κόναν κι Άρχοντα των δακτυλιδιών...!Καταιγιστική πλοκή,μεγάλες ανατροπές,προδοσίες,αναπάντεχοι θάνατοι,θεαματικές μάχες σώμα με σώμα και μαγεία συνθέτουν ένα καταπληκτικό sword and sorcery κόμικ...!

Το σχέδιο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κι όσο προχωρούσαν οι σελίδες,τόσο "ωρίμαζε"...!Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα σχέδια για Έλληνα δημιουργό (κι όχι μόνο)...!Θα το προτιμούσα έγχρωμο γιατί έχει αρκετές λεπτομέρειες και στο ασπρόμαυρο σκίτσο κάποια καρέ με μπέρδεψαν...!

 

Όσον αφορά την έκδοση μπορώ να πω ότι είναι (όπως όλες οι εκδόσεις της Jemma) πολύ καλή...!

Η ράχη δεν σπάει,τα εξώφυλλα δεν τσακίζουν εύκολα και υπάρχει αρκετή κόλλα...!Μπορείς λοιπόν άνετα να το απολαύσεις πολλές φόρες χωρίς να φοβάσαι μην σου μείνει στα χέρια...! :P

Η τιμή είναι πολύ καλή για ένα "τούμπανο",περίπου 350 σελίδων...!

 

Στα μόνα αρνητικά (έαν μπορώ να τα πω έτσι) είναι η έλλειψη κάποιου προλόγου από τον εκδότη ή λίγα λόγια από τον δημιουργό,καθώς επίσης και η έλλειψη κάποιου διαχωριστικού στα τεύχη (είτε π,χ. μίας λευκής σελίδας που θα αναγράφεται ο αριθμός του τεύχους,είτε τα πρωτότυπα εξώφυλλα των τευχών)...!

 

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι μαζί με το Galaxia είναι το καλύτερο graphic novel για νέο Έλληνα δημιουργό...!

 

 

 

 

Παιδια,τωρα βρισκεται στα βιβλιοπωλεια;

 

Ναι,βρίσκεται...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άργησα να το πιάσω, λόγω όγκου :P όμως ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ! :giati: Και τα έσπασε! Γιατί είναι ολοκληρωμένη μια ιστορία που είχε άτυχο εκδοτικό τέλος. Γιατί είναι η καλύτερη ιστορία επικής φαντασίας που φτιάχτηκε ποτέ σε κόμικ από Έλληνα. Γιατί είναι ένα από τα καλύτερα κόμικς της Ελληνικής σκηνής και το καλύτερο (μέχρι στιγμής) δημιούργημα του Rubus. Γιατί είναι το πρώτο κόμικ το οποίο ενέπνευσε ολόκληρη ταινία! Γιατί είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο σύμπαν που παρουσιάστηκε ποτέ μέσα από την πένα ενός Έλληνα κομίστα. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ OMNIBUS! :giati:

 

Θα έφτιαχνα και αφιέρωμα στους Χαρακτήρες αλλά πραγματικά ό,τι πει κανείς για τους χαρακτήρες είναι χοντρό spoiler. Οπότε ας το παρουσιάσω πολύ περιεκτικά:

 

Μια ομάδα ετερόκλητων χαρακτήρων, που αποτελείται από ένα νάνο, ένα "χόμπιτ", ένα κτηνάκι, έναν πολεμιστή, μια μάγισσα, μια ξωτικίνα και ένα νάνο, οδεύει προς την καρδιά της Αυτοκρατορίας του Δρακοφοίνικα, διψώντας για εκδίκηση. Όμως η αυτοκρατορία έχει παρηκμάσει και μαύρα σύννεφα αρχίζουν να καλύπτουν τον ορίζοντα... :giati:

 

Και όλα αυτά σε μία πολύ καλή έκδοση, φθηνή και με αρκετές σχεδιαστικές διορθώσεις! Είχα διαβάσει τα 11 πρώτα τευχάκια και είδα αρκετές διαφορές που βελτίωναν τη ροή! Όχι, δεν είναι τα χαζοτευχάκια της ΨτΛ. Είναι βελτιωμένη ώριμη έκδοση, χωρίς Κοκοφοίνικες κτλπ. :P

 

Δύο παράπονα μονάχα έχω:

 

α) Όπως έκανε διορθώσεις στις σελίδες των τευχών που είχαν εκδοθεί, έτσι θα μπορούσε να σουλουπώσει κάπως την ιστορία του demo τεύχους #0, παρόλο που ήταν αρκετά χύμα και μικρή, για εισαγωγικό της ιστορίας. Οι 3 πρώτες σελίδες ήταν σημαντικές, γιατί δείχναν την αρχαία ιστορία του σύμπαντος.

β) Το ανύπαρκτο υποστηρικτικό υλικό. Το ονομάζεις omnibus. Δεν είναι omnibus, είναι τομάκι. Αν θες να λέγεται επάξια omnibus, βάλε έγχρωμα όλα τα cover arts αν όχι και pin-ups, προσχέδια, καθώς και μια εισαγωγή ή επίλογο, κάτι τέλος πάντων. Η Gallery στο τέλος με  μόνο 5 cover arts σε α/μ είναι αρκετά αδιάφορη, αν και ταιριάζει με το όλο feeling.

 

Αυτοί οι δύο λόγοι θα με κάνουν να μην του βάλω 10'/10, αλλά 9.82/10

 

Παρόλαυτα, πάρτε το. Ποσοδήποτε. Μα τον Πατέρα Δρακοφοίνικα!!! Και πολλά μπράβο Γιάννη που κατόρθωσες να το ολοκληρώσεις. Ξόρκισες πολλά κακά με αυτό το εγχείρημα. Απέδειξες ότι ακόμα και μια σειρά που έχει δεινοπαθήσει & δεχθεί μεγάλη κατακραυγή για τη συνεχόμενη αλλαγή της περιοδικής του συχνότητας, καθώς και την αναπάντεχη διακοπή της έκδοσής της στο πιο κρίσιμο σημείο, μπορεί να ολοκληρωθεί, έχοντας δε και απίστευτο κρεσέντο, ξεφεύγοντας από τις καλτ επιρροές των απαρχών της. :respect:

 

Υπογραφή: ο υπερήφανος & τυχερός κάτοχος του 9ου αντίτυπου της αριθμημένης σειράς.

 

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

-Πρέπει επιτέλους να μάθεις να διαβάζεις, είπε το Χάλφλινγκ στον Βάρβαρο, κοιτώντας το επικριτικά πάνω από τα στρογγυλά του γυαλιά.

-Έχει απόλυτο δίκιο, συμφώνησε και ο Νάνος που καθόταν απέναντι τους στην φωτιά καπνίζοντας ράθυμα την πίπα του.

-Και γιατί παρακαλώ; Απάντησε ο Βάρβαρος που δεν διέκρινε καμία αναγκαιότητα σε κάτι τέτοιο.

-Το βιβλία μας κάνουν πιο έξυπνους, λεει το  Χάλφλινγκ.

-Το σπαθί μου με κάνει να φαίνομαι πιο έξυπνος. Χα! Χα! Απαντά ο Βάρβαρος.

-Μας βοηθά να λύνουμε τα προβλήματα μας, λεει το Νάνος, εκνευρισμένα.

-Και το σπαθί μου αυτό ακριβώς κάνει, λεει χαμογελώντας ο Βάρβαρος.

-Σου ανοίγει νέους ορίζοντες, ανόητε, λεει θέλοντας να συμμετάσχει στην συζήτηση και η Ξωτικιά.

-Έχω το σπαθί μου να μου ανοίξει όσους ορίζοντες θέλω. Απαντά με πείσμα ο Βάρβαρος.

-Να κοίτα αυτό που διαβάζω τώρα, του λεει το Χάλφλινγκ, είναι «Τα Χρονικά Του Δρακοφοίνικα» του διάσημου Ιστορικού Ρούμπους και διηγείται μια καταπληκτική ιστορία που εσύ δεν θα την μάθεις ποτέ αγράμματε!

Ο Βάρβαρος παίρνει το βιβλίο στα χέρια του και το περιεργάζεται με έντονο ενδιαφέρον.

- Α! Αναφωνεί, δεν χρειάζεται να ξέρω διάβασμα, έχει εικονίτσες και λογάκια, θα βλέπω τις εικονίτσες!

-Αυτό είναι ένα κόμικς ηλίθιε του απαντά το Χάλφλινγκ έχει εικόνες και κείμενο αλλά το σημαντικότερο είναι το κενό ανάμεσα στα καρέ που αφήνει την φαντασία του αναγνώστη να κατανοήσει καλύτερα το έργο.

-Άρα δεν χρειάζεται να ξέρω να διαβάζω θα κοιτάω τα κενά! Λεει με αυτοπεποίθηση ο Βάρβαρος.

 

===============================================================

 

Το παραπάνω κείμενο είναι φόρος τιμής στην εκπληκτική δουλεία των συντελεστών αυτού του έργου.

Οποιοσδήποτε έλληνας ασχολείται με οποιονδήποτε τρόπο με τα κόμικς θα πρέπει να το έχει στην βιβλιοθήκη του.

Να πώ επίσης οτι είναι εξίσου θαυμάσια και η αρχική ανάρτηση αλλά και τα προηγούμενα επεξηγηματικά σχόλια.

Επεξεργασία από Spirous Fon Kourt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ολοκλήρωσα πριν λίγο. Γενικά μ' έχουν καλύψει οι παραπάνω: το κόμικ είναι απλά must. Μου άρεσε που έβλεπα την πρόοδο και τον πειραματισμό του Ρουμπούλια στο σχέδιο, το οποίο είναι επικό. Το σενάριο είναι πολύ πιο μεστό απ' ότι περίμενα στην αρχή, με ανατροπές και δυνατές στιγμές, και νομίζω ότι είναι αυτό που κάνει τόσο καλό τον τίτλο αυτό.  :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δυνατότατο κόμικ και από τις καλύτερες Ελληνικές προσπάθειες.  :respect:

 

Το σχέδιο όντως εξελίσσεται ειδικά στα πρώτα 3 τεύχη και καταλήγει σε ένα εξαιρετικό στυλ ακριβώς για επική φαντασία, διάφορες φυλές, φανταστικά πλάσματα κλπ  βασικά είναι ΕΠΙΚΟ.

 

Το σενάριο είναι κλασσικό, σαφώς επηρεασμένο από άρχοντα των δακτυλιδιών και τροχό του χρόνου αλλά με ιδιαίτερες πινελιές που είναι αρκετές για να σταθεί μόνο του. Στην αρχή η υπόθεση παρουσιάζεται ως ένα τυπικό κοντράρισμα απόλυτου καλού-απόλυτου κακού αλλά στη συνέχεια έγινε και ολίγον γκρι. Ειδικά προς το τέλος σε ανταμείβει με πολύ δυνατά twists ενώ σοβαρεύει πολύ και σε επιβραβεύει για την νωθρότητα του πρώτου μέρους.

 

Προφανώς και προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη, άνετα στέκεται και στο εξωτερικό με εκτύπωση μεγαλύτερου μεγέθους βέβαια, το σκίτσο είναι πολύ δεμένο και λεπτομερές και ένα σχήμα BD θα το απογείωνε. Πολλά μπράβο από μένα στον Ρουμπούλια, απλά θα του πρότεινα την ιδέα μιας ετερόκλητης παρέας που δένεται παρά τις αντιξοότητες και καταφέρνει να φέρει εις πέρας πρακτικά αδύνατους άθλους να μην την χρησιμοποιήσει ξανά. Μία στον Δρακοφοίνικα και δεύτερη στους μυθοναύτες είναι αρκετή. :)

 

Χαίρομαι που το διάβασα, το είχα καθυστερήσει πολύ. 

 

Το ξέχασα. Η έκδοση θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, με πρώτη και κύρια διόρθωση το omnibus από μπροστά που πρέπει να αφαιρεθεί. 

Επεξεργασία από Θρηνωδός
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σημερα ολοκληρωσα την αναγνωση του τόμου! Βρηκα το κομικ πολυ καλο! Παμε πιο αναλυτικα:

 

1. θα χωρισω την κριτικη σε σχεδιο / σεναριο / διαλογους .

Σχεδιαστικά, ο καλλιτεχνης παιρνει πολυ μεγαλο βαθμο, σχεδον αριστα, 9 /10 . Εξαιρετικη δουλεια, και αν ειχε καταφερει να μη με δυσκολεψει σε αρκετα καρέ όπου παλευα μεσα στο ασπρομαυρο να διακρινω τι γινεται, τοτε θα του εβαζα και 10. Ενιωσα παντως οτι, σε συνδυασμο και με το συμπαν/σεναριο, ηταν ενα εργο ζωης για το Ρουμπουλια, και αυτο το σεβομαι παρα πολυ.

 

Σεναριακα, του βαζω ενα 8 στα 10, για το συμπαν που εφτιαξε, τους χαρακτηρες, την εξελιξη τους, τα καθολου κουραστικα και πολυ χρησιμα flashbacks στο παρελθον και στην ιστορια τους, την ελλειψη σεναριακων τρυπων και κενων, κτλ κτλ. Συγχαρητηρια!

 

Στα των διαλογων, θεωρω οτι υπηρχε ενα θεματάκι. Βαζω ενα 5 στα 10. Επιασα τον εαυτο μου αρκετες φορες να θελω να διορθωσω εναν διαλογο, και τις λεξεις που χρησιμοποιηθηκαν. Ισως απλά εχουμε διαφορετικα γουστα, και στυλ, σεβαστο. Οπως και να χει, για μενα ηθελε λιγη, δουλεια παραπανω σ αυτο το θεμα. Οπως και καποια ορθογραφικα αλλά και εκτυπωτικά λαθη , τα οποια εντοπισα και με ξενερωσαν σε ενα μικρο βαθμο, μιας και το να αποφευχθουν αυτα χρειαζεται απλώς εναν ελεγχο απο εναν επιμελητη, λιγες μερες πριν εκτυπωθει το εργο. Σιγα το πραγμα.

 

Στα αρνητικα θα βαλω και το γεγονος οτι ως εκδοση, καθε τευχος θα ηθελα να χωριζεται εμφανως, με μια σελιδα, με μια επικεφαλιδα, υποενοτητα, ή οτιδηποτε τετοιο. Οπως επισης και οτι ελειπε ενας προλογος, καποια λογια του δημιουργου, κτλ, τα ανεφεραν και οι αλλοι πιο πανω, ας μην επαναλαμβανομαι.

 

Και μονο το οτι οχι απλά αντεξα το ασπρομαυρο σχεδιο, αλλά αντιθετως το βρηκα και πολυ ωραιο ( ενώ γενικα ειμαι μεγαλος πολέμιος καθε τι μη εγχρωμου ), αυτό λεει πολλα για το ποσο αξιολογο βρηκα αυτο το κομικ! Θα ημουν λιγο πιο αυστηρος αν μιλουσαμε για ξενο κομικ. Για ελληνικη εκδοση, γιατι βαζω και αυτο στη ζυγαρια (μιας και συνηθως δε με κερδιζει η ελληνικη σκηνη με τα εργα της) , μπορω να πω οτι ειναι ενα απ τα πιο αξιολογα κομικ που ειχα την ευκαιρια μεχρι τωρα να "συναντησω" .

 

Good job, κυριε Ρουμπούλια. 7.5 / 10 συνολικη βαθμολογια απο μενα! :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συμφωνώ σχεδόν 100% με όσα γράφει ο Χρήστος: πάρα πολύ καλό σχέδιο, καλή ιστορία όσο αφορά τους χαρακτήρες και την πλοκή και κακοί διάλογοι.

 

Όμως αξιολογώ την εκτέλεση του σεναρίου ως το πιο σημαντικό στοιχείο σε μια ιστορία και αν έπρεπε να βαθμολογήσω το συγκεκριμένο κόμικ, θα του έδινα τη βάση, μπορεί και λιγότερο. Ορθογραφικά λάθη, μπαλονάκια που δεν ήταν τοποθετημένα σωστά, λέξεις χρησιομποιημένες λανθασμένα, ολόκληρα μπαλονάκια που δεν κόλλαγαν με την υπόλοιπη ροή. Ο Ρουμπούλιας είναι πολύ καλός σχεδιαστής αλλά χρειάζεται σεναριογράφο ή έστω έναν επιμελητή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μιας και ειδα το ποστ του Βασιλη απο πανω πηρα θαρρος να σχολιασω εδω. Δε μπορεσα να το διαβασω και δε μπορω να συμμεριστω τον ενθουσιασμο των παραπανω σχολιων. Οκ, γενικα εχω δει και απο αλλα παραδειγματα οτι αυτου του ειδους το fantasy δεν ειναι ο τομεας μου αλλα αυτο δε μου κανε κλικ. Τα προβληματα που αναφερει ο Βασιλης (διαλογοι με κακη ροη και κακως τοποθετημενα μπαλονακια) μου χαλαγαν ακομα περισσοτερη την αναγνωση με αποτελεσμα να ειναι το μοναδικο (ή ενα απο τα ελαχιστοτατα) κόμικ που εδιωξα χωρίς να τελειωσω πρωτα.

Το σχεδιο οντως ηταν καλο αλλα προσωπικα θεωρω οτι το σχεδιο συμμετεχει σε ενα κομικ σε ποσοστο αρκετα μικροτερο του 50% (και οχι 50% σχεδιο-50% σεναριο πχ)

 

Ισως το αδικω και επρεπε να "υπομεινω" και να επιμεινω να το τελειωσω πρώτα αλλα απο τη στιγμη που διαβαζω τοσα πραγματα που "πρεπει" να τα μαθω με περισσοτερη ορεξη δεν ειναι κριμα να πιεζομαι στο διαβασμα που ειναι καθαρα για ψυχαγωγία;; :thinking:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το διάβασα πάλι πρόσφατα. Παραμένει ευχάριστο, αλλά όταν φεύγει ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς, βλέπεις λάθη. Δε γερνάει καλά με την επανάληψη :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έχοντας αρχικά ξεκινήσει την συλλογή των τευχών από την ΨτΛ, άργησα να ασχοληθώ με το επίτομο του Ρουμπούλια. Αυτή την περίοδο όμως το ξεκίνησα από την αρχή (μιας και είχα ξεχάσει μεγάλο μέρος του) και σταδιακά το τελείωσα.

 

Ξεκινάω λέγοντας ότι συμφωνώ με όλες τις ανωτέρω απόψεις που εκφράστηκαν θετικές κυρίως αλλά και κάποιες αρνητικές παρατηρήσεις - σχόλια που απλά θα του επέτρεπαν να είναι καλύτερο με σκοπό να πιάσει το απόλυτο. Ξεκινώντας από το εξώφυλλο με ξένισε ποικιλοτρόπως αυτή η λέξη omnibus που δεν μου ταιριάζει με το ύφος, ενώ συννάμα αν απλά έλλειπε θα υπήρχε δικαιολογία να απουσιάζουν και τα μισά σχόλια/παρατηρήσεις (όχι ότι δεν θα τα κάναμε φυσικά). Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό ως έλλειψη οι ολίγες σελίδες του τεύχους 0 αν και αυτό ίσως ενοχλεί περισσότερο όσους όπως εμένα είχαν επαφή με αυτό. Επίσης, επειδή είναι επικό σε μέγεθος η έλλειψη κάποιων κεφαλαίων, κάποιου είδους διαχωρισμού σου προκαλεί ένα κάτι τι και δεν μιλάω απαραίτητα να διαχωριστεί βάσει της παλαιότερης κυκλοφορίας των τευχών, προσωπικά μου είναι αδιάφορο αυτό. Προσωπικά θα με διευκόλυνε στην ανάγνωση να υπάρχουν κάποιες ενότητες καθαρά διαχωρισμένες, ώστε να κάνω το διάλειμμα μου σε συγκεκριμένα σημεία (καθορισμένα από τον ίδιο τον δημιουργό) και όχι όπου τυχαία με έβγαλε η κούραση της ημέρας αν και προσπαθούσα να το κλείνω σε σημεία όπου επέτρεπε να κάνεις την όποια παύση. 350 σελίδες ιστορίας, όση συνέχεια και να έχουν είναι κάπως βαριά να τις διαβάσεις μονοκόμματα, έτσι κουράζει νομίζω το μονοκόμματο και στο μάτι (έστω και αφορά ένα απλό ξεφύλλισμα). Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η έκδοση της Jemma, είναι ταιριαστή με το περιεχόμενο και πέραν των λίγων αυτών παρατηρήσεων με άφησε ικανοποιημένο, ενώ και η τιμή νομίζω είναι κάτι παραπάνω από τίμια για αυτό.

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα αναγνώσματα κόμικ της χώρας μας και γιατί όχι το κορυφαίο (αν όχι το μοναδικό) στο είδος του, ενώ επιπλέον λόγω της συγκεκριμένης έκδοσης είναι και ολοκληρωμένο (σε αντίθεση με άλλα). Οι οπαδοί του Κόναν (όπως ο Rubus) νομίζω θα το λατρέψουν και θα αναγνωρίσουν σε αυτό τις επηροές και την αγάπη του δημιουργού του σε αυτόν τον χαρακτήρα/ήρωα. Επίσης, σε όσους αρέσουν τα Άρχοντες των Δαχτυλιδιών, Game of Thrones, Dungeons and Dragons και λοιπά αναγνώσματα επικής φαντασίας, θεωρώ ότι θα τους αρέσει έως το σημείο ενθουσιασμού. Πέραν των λίγων παρατηρήσεων, θεωρώ - όπως ήδη είπα - ότι είναι ένα από τα πιο αξιόλογα και ίσως απαραίτητα για την βιβλιοθήκη μας έργο Έλληνα δημιουργού.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2778
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Έχοντας αρχικά ξεκινήσει την συλλογή των τευχών από την ΨτΛ, άργησα να ασχοληθώ με το επίτομο του Ρουμπούλια. Αυτή την περίοδο όμως το ξεκίνησα από την αρχή (μιας και είχα ξεχάσει μεγάλο μέρος του) και σταδιακά το τελείωσα.

 

Ξεκινάω λέγοντας ότι συμφωνώ με όλες τις ανωτέρω απόψεις που εκφράστηκαν θετικές κυρίως αλλά και κάποιες αρνητικές παρατηρήσεις - σχόλια που απλά θα του επέτρεπαν να είναι καλύτερο με σκοπό να πιάσει το απόλυτο. Ξεκινώντας από το εξώφυλλο με ξένισε ποικιλοτρόπως αυτή η λέξη omnibus που δεν μου ταιριάζει με το ύφος, ενώ συννάμα αν απλά έλλειπε θα υπήρχε δικαιολογία να απουσιάζουν και τα μισά σχόλια/παρατηρήσεις (όχι ότι δεν θα τα κάναμε φυσικά). Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό ως έλλειψη οι ολίγες σελίδες του τεύχους 0 αν και αυτό ίσως ενοχλεί περισσότερο όσους όπως εμένα είχαν επαφή με αυτό. Επίσης, επειδή είναι επικό σε μέγεθος η έλλειψη κάποιων κεφαλαίων, κάποιου είδους διαχωρισμού σου προκαλεί ένα κάτι τι και δεν μιλάω απαραίτητα να διαχωριστεί βάσει της παλαιότερης κυκλοφορίας των τευχών, προσωπικά μου είναι αδιάφορο αυτό. Προσωπικά θα με διευκόλυνε στην ανάγνωση να υπάρχουν κάποιες ενότητες καθαρά διαχωρισμένες, ώστε να κάνω το διάλειμμα μου σε συγκεκριμένα σημεία (καθορισμένα από τον ίδιο τον δημιουργό) και όχι όπου τυχαία με έβγαλε η κούραση της ημέρας αν και προσπαθούσα να το κλείνω σε σημεία όπου επέτρεπε να κάνεις την όποια παύση. 350 σελίδες ιστορίας, όση συνέχεια και να έχουν είναι κάπως βαριά να τις διαβάσεις μονοκόμματα, έτσι κουράζει νομίζω το μονοκόμματο και στο μάτι (έστω και αφορά ένα απλό ξεφύλλισμα). Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η έκδοση της Jemma, είναι ταιριαστή με το περιεχόμενο και πέραν των λίγων αυτών παρατηρήσεων με άφησε ικανοποιημένο, ενώ και η τιμή νομίζω είναι κάτι παραπάνω από τίμια για αυτό.

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα αναγνώσματα κόμικ της χώρας μας και γιατί όχι το κορυφαίο (αν όχι το μοναδικό) στο είδος του, ενώ επιπλέον λόγω της συγκεκριμένης έκδοσης είναι και ολοκληρωμένο (σε αντίθεση με άλλα). Οι οπαδοί του Κόναν (όπως ο Rubus) νομίζω θα το λατρέψουν και θα αναγνωρίσουν σε αυτό τις επηροές και την αγάπη του δημιουργού του σε αυτόν τον χαρακτήρα/ήρωα. Επίσης, σε όσους αρέσουν τα Άρχοντες των Δαχτυλιδιών, Game of Thrones, Dungeons and Dragons και λοιπά αναγνώσματα επικής φαντασίας, θεωρώ ότι θα τους αρέσει έως το σημείο ενθουσιασμού. Πέραν των λίγων παρατηρήσεων, θεωρώ - όπως ήδη είπα - ότι είναι ένα από τα πιο αξιόλογα και ίσως απαραίτητα για την βιβλιοθήκη μας έργο Έλληνα δημιουργού.

Όλα καλώς ειπωμένα και καθώς λατρεύω την σειρά από την αρχή της,πιστεύω ότι θα έπρεπε ο Rubus να βάλει και άλλους δημιουργούς να συμπληρώνουν την δουλειά που χρειάζεται για να βγαίνει μηνιαίο τεύχος των χρονικών,όπως γίνεται στο εξωτερικό με πετυχημένους τίτλους.

Κάτι που περίπου έκανε στο τελευταίο κεφάλαιο του έργου του, Νηφάλιος Νάνος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32070
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλησπέρα!

Μόλις τελείωσα και το 12ο τεύχος της σειράς και πρέπει να ομολογήσω ότι πρόκειται για ένα απ τα καλύτερα κομικ επικής φαντασίας που έχουν πέσει ποτέ στα χέρια μου!!

Το ανακάλυψα όμως απ ότι φαίνεται λίγο αργά, μιας και το Omnibus έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό αφήνοντάς με χωρίς κανένα τρόπο να διαβάσω τα δύο τελευταία τεύχη, το 13 και το 14. Επικοινώνησα πρόσφατα και με την Jemma για οποιαδήποτε πιθανότητα επανέκδοσης του, δυστυχώς όμως έλαβα αρνητική απάντηση.

Μήπως έχετε κάποια συμβουλή για το πως θα καταφέρω και εγώ να τελειώσω αυτή την υπέροχη ιστορία?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αν κι εφόσον ζεις Αθήνα, μπορείς να περάσεις από τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, όπου διατίθεται για ανάγνωση, όπως και πολλά άλλα κόμικς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32070
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν κι εφόσον ζεις Αθήνα, μπορείς να περάσεις από τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, όπου διατίθεται για ανάγνωση, όπως και πολλά άλλα κόμικς. :)

Ωωω δεν είχα ιδέα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα περάσω σύντομα λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο της ανατύπωσης μεταφέρθηκαν στην βάση μας. :) 

 

DRAKOFINIXOMNIBUS_0001x.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.