Μετάβαση στο περιεχόμενο

Logan [Λόγκαν] (2017)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πολύ δυνατή ταινία, ίσως η πιο καλή από την περίοδο του Dark Knight και μετά, βέβαια συμβαίνει κάτι στα μισά της ταινίας περίπου για το οποίο δεν ξέρω αν μου άρεσε ή αν το βρήκα κάπως lazy από μεριάς των δημιουργών αλλά γενικά από ηθοποιία ένα κλικ πάνω από την συντριπτική πλειοψηφία των κόμικ ταινιών που έχουμε δει μέχρι σήμερα.Φοβερή δουλειά στο make up επίσης πολύ ρεαλιστικό.Αμα θα πρεπε να την βαθμολογησω θα της εβαζα ενα 8,5.

 

 

god damnit ρε Τζακμαν! Πηγα κεφατος να σε δω,εκανα και αμεσως χωρατό με την υποθεση σου ("τι ηρθαμε να δουμε ρε παιδια;; Children of (X) Men;; χοχο,get it,get it;; ) αλλα δεν αργησε να με συνεπαρει.. Παρα το R-rating της και το αγριο ξυλο που πεφτει κυριαρχει η ανθρωπινη πλευρα των χαρακτηρων (λογικα εξου και ο τιτλος) και οι xmen παιζουν και δεν παιζουν στην ιδια τους την ταινια. Αρκετα συγκινητικη ταινια, με "εριξε" πιο πολυ και απο την Νεμπρασκα του Πέην :(

Η X23 εμενα δε μου πολυ εκανε αισθηση αλλα ενιωσα αυτο που ειπε και ο ironhide,οτι θα αρεσει γενικα και θα κανει αρκετο ντορο οπως και η eleven του ST..

Συνολικα αν και δεν ειναι η τελεια ταινια, σε κανει να ξεχνας τα λαθη της και μενει ως το καλυτερο δυνατο αντιο για τον ηθοποιο που ηταν Ο wolverine και οχι απλα τον υποδυόταν :(

8-/10 :)

Συμφωνω πανω κατω με τους 2 προλαλησαντες.

 

Μου αρεσε πολυ. Αξιο κλεισιμο αυτων των 2 χαρακτηρων. Εχω ενστασεις, μικρες κυριως, και η πιο βασικη ειναι αυτο με την κοιλια που αναφερθηκε και ο GCF. Αλλά ειναι καλη υπερηρωικη ταινια, απ τις καλυτερες που ειδαμε ως τωρα. Και στο τελος συγκινηθηκα. :(

 

8/10. Και το εβαλα ευκολα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα προτιμούσα- παρότι μου άρεσε πολύ η ταινία-  να υπήρχε και ένα post-credit scene . Moυ άρεσε πολύ η φάση με τέτοιες σκηνές στις ταινίες, παρότι ξέρω πως η συγκεκριμένη δεν ανήκει στη MUC. Παράδειγμα η εξαιρετική fan~made σκηνή όπως ή κάτωθι:

 

https://www.youtube.com/watch?v=kcBEMAaN0IM

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η ταινια εχασε στην διαδρομη.Οντως. Αυτο το μεγαλο κυνηγι μεχρι τον Καναδα , παρα ηταν μεγαλο. Δεν ξερω. Περιμενα πιο πολυ δραση εγω ισως. Με αυτα που ελεγαν ως καλυτερη ταινια περιμενα να ειναι πχ πιο Καλη απο πολλες ταινιες. Captain America, Avengers e.t.c. Οχι αριστουργημα οπως το θεωρουν πχ στο περιοδικο Σινεμα κτλ. Αλλα κακα τα ψεματα ακομα και το deadpool για μενα καλυτερο ηταν. Ολα αυτα γουστα ειναι βεβαια. Οποτε ενα 7,7 /10 του εδινα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως ρε παιδιά , βλέπω κάτι βαθμολογίες που βάζετε, κάτι 7,5+ και λέτε ότι δεν την θεωρείτε αριστούργημα και παραξενεύομαι.

 

Στο δικό μου μυαλό μια ταινία που παίρνει παραπάνω από7,5 είναι μια από τις 5 καλύτερες ταινίες της χρονιάς και μια ταινία που αξίζει να μνημονεύεται για χρόνια, όχι μια ταινία που ναι μεν είναι καλή ,αλλά τελικά δεν είναι αυτό που λέμε αξιομνημόνευτο. Ιδιαίτερα εάν σε μια ταινία βάλω 8 αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα είναι μια από τις καλύτερες ταινίες όχι απλά της χρονιάς, αλλά ίσως και της δεκαετίας και βλέπω να μοιράζετε από δω και από κει απλόχερα 8άρια.

 

Δεν ξέρω ίσως φταίει που εγώ είμαι γενικά αυστηρός, αλλά ειλικρινά με παραξενεύουν τόσο μεγάλα νούμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εδω φανηκε σε καποιους λιγη η δραση, για μια ταινια που πραγματικα εξαντλησε καθε πιθανο τροπο για να σφαξει ο Γουλβεριν καποιον.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πάντως ρε παιδιά , βλέπω κάτι βαθμολογίες που βάζετε, κάτι 7,5+ και λέτε ότι δεν την θεωρείτε αριστούργημα και παραξενεύομαι.

 

Στο δικό μου μυαλό μια ταινία που παίρνει παραπάνω από7,5 είναι μια από τις 5 καλύτερες ταινίες της χρονιάς και μια ταινία που αξίζει να μνημονεύεται για χρόνια, όχι μια ταινία που ναι μεν είναι καλή ,αλλά τελικά δεν είναι αυτό που λέμε αξιομνημόνευτο. Ιδιαίτερα εάν σε μια ταινία βάλω 8 αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα είναι μια από τις καλύτερες ταινίες όχι απλά της χρονιάς, αλλά ίσως και της δεκαετίας και βλέπω να μοιράζετε από δω και από κει απλόχερα 8άρια.

 

Δεν ξέρω ίσως φταίει που εγώ είμαι γενικά αυστηρός, αλλά ειλικρινά με παραξενεύουν τόσο μεγάλα νούμερα.

Γενικά η βαθμολόγηση των ταινιών δεν είναι κ ο καλύτερος τρόπος αξιολόγησης καθώς πολλές φορές γεννάται το ερώτημα αν κάποια ταινία πρέπει να συγκριθεί με μια άλλη του ίδιου είδους ή αν πρεπεί να βαθμολογηθεί με βάση όλες τις υπόλοιπες και εκεί είναι που χάνεται η μπάλα.Οσον αφορά την αντιστοιχία του 7,5 για ταινία που θα πρεπε να μνημονεύεται για χρόνια την βρίσκω αρκετά τραβηγμένη-αυστηρή. Πάντως βλέπω κάποιοι δυσαρεστήθηκαν που δεν υπήρχε περισσότερο exposition κάτι το οποίο το βρίσκω εξαιρετικά άδικο καθώς η ταινία σου δίνει ότι πληροφορίες χρειάζεσαι για να καταλάβεις τι έγινε, το έργο (ευτυχώς) δεν είχε κεντρικό theme το πώς πεθαναν οι Χ-ΜΕΝ αλλά εστίασε στους χαρακτήρες που έπρεπε κατι που έπρεπε να ειχαν κάνει απο την αρχη του franchise. Προσωπικά θα ήθελα να δω περισσότερες τέτοιες ταινίες κ να γλυτώσουμε λιγάκι από το cinematic continuity το οποίο πολλές φορές λειτουργεί ως κράχτης για την επόμενη/μεθεπόμενη ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στις 16 Μαΐου και αποκλειστικά στις ΗΠΑ, θα προβληθεί στους κινηματογράφους η ασπρόμαυρη εκδοχή της ταινίας.

 

Πηγή.

 

Για να την δούμε εμείς, θα πρέπει να περιμένουμε κάποια από τις special editions που θα βγουν για το home release.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

περίπου 200.000 εισιτήρια στην Ελλάδα. εξαιρετικά.

 

και ένα ωραίο ελληνικό review

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σήμερα έσκασαν μύτη τα bluray rips, για την κανονική εκδοχή αλλά και για την Νουάρ έκδοση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Απίστευτη ταινία παιδιά. Μπαίνει στις top 3 ταινίες μου της Marvel (παρέα με το Spider-Man 2 και το Iron Man). Όλα μα όλα ήταν εξαιρετικά. Καθαρό 10άρι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάρτε και το επικά σπαρταριστό εναλλακτικό τέλος:

 

 

:lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Saved by the end! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επειδή ακόμα δεν έχω δει την ταινία,κράτησα το link στους σελιδοδείκτες για να το δω μετά...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Επιτέλους είδα κι εγώ την ταινία. Επηρεασμένος απ΄ότι διάβασα παραπάνω αλλά και αλλού, περίμενα να δω κάτι εξαιρετικό. Μέχρις ενός σημείου όμως απογοητεύτηκα. Η ταινία προσπάθησε ανεπιτυχώς να με αγγίξει συναισθηματικά χωρίς να το καταφέρει. Επιπλέον βρήκα πολλές σκηνές της υπερβολικές. Αρκετό σπλάτερ (κάποιες σκηνές ήταν σαν να έβλεπα walking dead) και μάλιστα χωρίς λόγο τις περισσότερες φορές. 

Με το ζόρι ένα 6,50/10.

 

 

Πιό πολύ με άγγιξε ο θάνατος του albino, παρά των Λόγκαν και Xavier. :(

 

 

:valtnino:

Ακριβώς! Την είχε χθες το σινεμά του κάμπινγκ και την είδα. Για άλλη μια φορά απογοητεύτηκα από τη σύγχυση που πλέον επικρατεί. Το σπλάτερ δεν είναι δράση, το μελό δεν είναι συγκίνηση. Ταινία με στόχο την πρόκληση αντίδρασης και όχι συναισθήματος, με μικρή δράση, γραμμική εξέλιξη. Καθόλου περίεργη η επιτυχία της, ζούμε μέρες Ρώμης. Ο κόσμος θέλει αίμα και φόνους.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πριν λίγες μέρες είδα την ταινία στην τηλεόραση. Καλή για το είδος της, ψυχαγωγική και αρκετά συναρπαστική, γεμάτη με βία, σπλάτερ εικόνες και κάποια ωραία σκηνικά. Η σκηνοθεσία μου φάνηκε ικανοποιητικότατη, οι ερμηνείες επαρκείς και η φωτογραφία ωραία. Βέβαια, δεν είμαι φανατικός οπαδός των ταινιών X-MEN γενικότερα ή των ταινιών με τον Wolverine ειδικότερα, μιας και ζήτημα να έχω δει δυο-τρεις ταινίες, και αυτές κατά τύχη. Έτσι, δεν έχω καθαρή εικόνα για την χρονολογική σειρά των διαφόρων γεγονότων στο σύμπαν των X-MEN και ούτε μπορώ να πω ότι έχω δεθεί με κάποιον ήρωα συγκεκριμένα. Πάντως, προσωπικά, έκατσα και είδα την ταινία Logan για την δράση, την ένταση και την ατμόσφαιρα, και όχι για να συγκινηθώ ή να απολαύσω βαθύτερα νοήματα. Δηλαδή, όντας αρκετά ανοιχτοχέρης, μπορεί να βάλω ένα 8/10, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την κατατάσσω στο ίδιο επίπεδο με άλλες ταινίες που τους έβαλα τον ίδιο βαθμό.

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Logan [Λόγκαν] (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.