Μετάβαση στο περιεχόμενο

Logan [Λόγκαν] (2017)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και εμείς περιμέναμε για κάποιο post-credit, αλλά δεν υπήρχε λόγος. μόνο φρούδα ελπίδα :) δεν είναι ταινία του MCU και εάν θυμάμαι καλά, οι X-ταινίες δεν είχαν ποτέ κάτι τέτοιο :) άμα θυμάμαι καλά.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

και εμείς περιμέναμε για κάποιο post-credit, αλλά δεν υπήρχε λόγος. μόνο φρούδα ελπίδα :) δεν είναι ταινία του MCU και εάν θυμάμαι καλά, οι X-ταινίες δεν είχαν ποτέ κάτι τέτοιο :) άμα θυμάμαι καλά.

 

:cheers5:

 

 

Το Days Of Future Past ειχε παντως μια post credit που αφορουσε την επομενη ταινια Apocalypse :) Για τα υπολοιπα ουτε και γω θυμαμαι να ειχαν καποια εξτρα σκηνη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το X-men 3 ειχε επισης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και τα "X-Men Origins: Wolverine" & "The Wolverine" είχαν επίσης. Φυσικά και το "Deadpool", που ανήκει στο ίδιο σύμπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα είχα ξεχάσει όλα αυτά... :) οκ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

god damnit ρε Τζακμαν! Πηγα κεφατος να σε δω,εκανα και αμεσως χωρατό με την υποθεση σου ("τι ηρθαμε να δουμε ρε παιδια;; Children of (X) Men;; χοχο,get it,get it;; ) αλλα δεν αργησε να με συνεπαρει.. Παρα το R-rating της και το αγριο ξυλο που πεφτει κυριαρχει η ανθρωπινη πλευρα των χαρακτηρων (λογικα εξου και ο τιτλος) και οι xmen παιζουν και δεν παιζουν στην ιδια τους την ταινια. Αρκετα συγκινητικη ταινια, με "εριξε" πιο πολυ και απο την Νεμπρασκα του Πέην :(

Η X23 εμενα δε μου πολυ εκανε αισθηση αλλα ενιωσα αυτο που ειπε και ο ironhide,οτι θα αρεσει γενικα και θα κανει αρκετο ντορο οπως και η eleven του ST..

Συνολικα αν και δεν ειναι η τελεια ταινια, σε κανει να ξεχνας τα λαθη της και μενει ως το καλυτερο δυνατο αντιο για τον ηθοποιο που ηταν Ο wolverine και οχι απλα τον υποδυόταν :(

8-/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Liev Schreiber ως Sabretooth από το πρώτο Wolverine

 

Sabretooth_02.jpg

 

γιατί τον ανέφερα? διότι κάτι στη ταινία μου τον θύμισε :)

 

 

 

το κούρεμα και το παρουσιαστικό του X-24 με είχε για αρκετή ώρα να αναρωτιέμαι εάν ήταν κλώνος του Wolverine ή ο Schreiber... :) πιθανολογώ πως δεν ήταν τυχαία η επιλογή

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

8,5 στα 10 και από εμένα. Μόνο κάτι τραβηγμένα κενά σε κάποια σημεία της ταινίας το ρίχνουν κάπως από παραπάνω βαθμολογία. Επίσης...

 

 

... η εξήγηση για το τι έπαθαν οι μεταλλαγμένοι και γιατί οι δυνάμεις του Γούλβεριν και το Ξαβιέ υπολειτουργούν ίσως να έπρεπε να δοθούν λίγο πιο νωρίς και όχι έτσι σαν αδιάφορη αποστροφή του λόγου του κακού. Είχε νόημα για το Λόγκαν ως ταινία, αλλά δεν αφοράν μόνο αυτή την ταινία του franchise στην τελική.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είδατε το LOGAN; Έχετε δει όλες τις ταινίες X-Men; Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας; Πιστεύετε κι εσείς ότι οι σεναριογράφοι ήταν πιωμένοι και έχουν κάνει την χρονογραμμή ένα ατελείωτο κουβάρι; Τότε αυτό είναι ένα βίντεο που αξίζει να δείτε!

 

https://www.youtube.com/watch?v=8YGHDTIUt0s

 

Μετά το τέλος θα επιβεβαιώσετε ότι όντως ήταν πιωμένοι :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπα, μάλλον την σνίφαραν την χρονογραμμή. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παντως για τα ατομα που γενικα διαβαζουν κομικς (πχ εμεις εδω), το timeline δεν ειναι καθολου δυσκολο σε σχεση με αλλα που θα συναντησει (και συνηθισει) καποιος λογω διιαφορων retcon και reboot... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σιγά το δύσκολο timeline, για διάβασε αυτό του Magneto (της Earth 616) και τότε μιλάμε.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Με το υπερηρωικό κόμικ έχω χωρίσει τα τσανάκια μου από τα μέσα/τέλη των 90s. Έκτοτε μονάχα αυτοτελή τομάκια αγοράζω κι αυτά μετρημένα στα δάχτυλα. Αλλά και τότε που αγόραζα ήταν κυρίως τα X-Men της Μαμούθ. Εννοείται φυσικά - για μένα ομιλώντας πάντα - ότι ποτέ δε θα διάβαζα ξενόγλωσσα κόμικς. Το λέω, γιατί έχω την εντύπωση ότι τα όσα έχουν μεταφραστεί στην Ελλάδα, δεν είναι παρά σταγόνα στον ωκεανό αναλογικά με τις αμερικανικές κυκλοφορίες. Οπότε η όποια επαφή μου με timelines της DC/Marvel είναι τα άρθρα της Wikipedia που διαβάζω τα τελευταία χρόνια και ναι έχω καταλάβει ότι μιλάμε για μια χαοτική κατάσταση, ιδίως στη DC. Αλλά επειδή γενικά παρακολουθώ σε κινηματογραφικό/τηλεοπτικό επίπεδο παρόμοια θεματολογία (ταξίδια στο χρόνο, εναλλακτικές χρονογραμμές κλπ.) πράγματι δεν είναι και τόσο περίπλοκα τα πράγματα στα X-Men της FOX. Ένα πράγμα όμως εξακολουθεί να μην βγάζει νόημα...

 

 

Στο LOGAN (έτος 2029) μας λένε ότι έχει να γεννηθεί μεταλλαγμένος μια 20ετία. Στο DAYS OF FUTURE PAST (έτος 2023) και μετά τις αλλαγές στην χρονογραμμή, αντικρίζουμε μια παραδεισένια κατάσταση που δε δικαιολογεί τη μη γέννηση μεταλλαγμένων. Οπότε τι; Μόνο αν δεχτούμε ότι το LOGAN λαμβάνει χώρα σε μια εναλλακτική πραγματικότητα (θεωρία παραλλήλων Γαιών) θα 'χε λογική.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο βίντεο που έχεις παραθέσει, το σχολιάζει και δίνει και κάποια εξήγηση, για αυτό που λες στο σπόιλερ. Δεν είναι απαραίτητα επαρκής, αλλά είναι μια εξήγηση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ταινία έγινε ήδη η πιο πετυχημένη εισπρακτικά από τις τρεις με τον wolverine, μιας και έφτασε σε 10 μόλις μέρες τα $438,268,852. Σε συνδυασμό με το χαμηλότερο μπάτζετ από το The Wolverine (που με την σειρά του τους βγήκε φθηνότερο από το X-Men Origins), οι ιθύνοντες πρέπει να πανηγυρίζουν για την απόφαση να το κάνουν r-rated αυτή την στιγμή.   :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εξαιρετική ταινία το Logan, σίγουρα η καλύτερη με τον Wolverine και ίσως η καλύτερη από τον κόσμο των X-Men. Γεμάτη συγκίνηση και συναίσθημα (παρά την έντονη βία και το αίμα) και εξαιρετικές ερμηνείες, με αποκάλυψη την μικρή X-23. Το τέλος της ταινίας μου θύμισε γιατί έχω αγαπήσει τα κόμιξ των X-Men. Θα συμφωνήσω στο ότι δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος για να πεί αντίο ο Hugh Jackman σε ένα τόσο απαιτητικό ρόλο, που υποδύεται εδώ και δύο δεκαετίες. Hugh ευχαριστούμε για όλα!! :clap2:  :div:

Βαθμολογία 9/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Επιτέλους είδα κι εγώ την ταινία. Επηρεασμένος απ΄ότι διάβασα παραπάνω αλλά και αλλού, περίμενα να δω κάτι εξαιρετικό. Μέχρις ενός σημείου όμως απογοητεύτηκα. Η ταινία προσπάθησε ανεπιτυχώς να με αγγίξει συναισθηματικά χωρίς να το καταφέρει. Επιπλέον βρήκα πολλές σκηνές της υπερβολικές. Αρκετό σπλάτερ (κάποιες σκηνές ήταν σαν να έβλεπα walking dead) και μάλιστα χωρίς λόγο τις περισσότερες φορές. 

Με το ζόρι ένα 6,50/10.

 

 

Πιό πολύ με άγγιξε ο θάνατος του albino, παρά των Λόγκαν και Xavier. :(

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το είδα κι εγώ, αρκετά καλή ταινία αλλά σίγουρα δεν είναι το αριστούργημα που κάποιοι το παρουσιάζουν.

 

Επίσης

 

 

Η όλη βάση της ιστορίας που τους καταδιώκουν ανελέητα πριν φτάσουν στον Καναδά είναι εντελώς άκυρη. Δηλαδή οι διώκτες που είναι εντελώς αδίστακτοι δολοφόνοι που δεν λογαριάζουν ΤΙΠΟΤΑ και ξεκληρίζουν αμάχους για πλάκα σε Μεξικό και ΗΠΑ, θα σταματούσαν μόλις τα παιδιά περνούσαν στο δάσος τα σύνορα του Καναδά και θα έλεγαν "ώπα παιδιά, Καναδάς, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε άλλο"; :P :P

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικα με μια λεξη απογοητευτηκα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επίσης

 

 

Η όλη βάση της ιστορίας που τους καταδιώκουν ανελέητα πριν φτάσουν στον Καναδά είναι εντελώς άκυρη. Δηλαδή οι διώκτες που είναι εντελώς αδίστακτοι δολοφόνοι που δεν λογαριάζουν ΤΙΠΟΤΑ και ξεκληρίζουν αμάχους για πλάκα σε Μεξικό και ΗΠΑ, θα σταματούσαν μόλις τα παιδιά περνούσαν στο δάσος τα σύνορα του Καναδά και θα έλεγαν "ώπα παιδιά, Καναδάς, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε άλλο"; :P :P

 

 

 

 

Προορισμός των παιδιών ήταν ο Καναδάς για 2 λόγους: 1ον, γιατί εκεί ξέρουν ότι ακόμα υπάρχουν μεταλλαγμένοι και 2ον, γιατί εκεί ξέρουν ότι θα είναι ασφαλείς. Ας υποθέσουμε ότι δεν είναι απλώς φαντασιοπληξίες των παιδιών, αλλά τα κόμικς που διάβαζε η Χ-23 στηρίζονταν σε πραγματικά γεγονότα. Και αν κρίνουμε από το φόβο των μισθοφόρων να περάσουν τα σύνορα και με βάση και τα όσα ξέρουμε από τα κόμικς, νομίζω είναι ασφαλές να συμπεράνουμε ότι αφήνονται υπόνοιες για την Πτήση Άλφα. Προς αυτό συνηγορούν και τα λεγόμενα του παραγωγού Simon Kinberg ότι στο μέλλον θα ήθελε να δει σόλο ταινία της Πτήσης Άλφα.

 

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Προσωπικα με μια λεξη απογοητευτηκα :P

 

Γιατι ρε συ; Εμενα μου αρεσε πολυ. Ηταν μια ωραια ματια στα γεραματα των Χ-Men και ειχε και ωραιες ερμηνειες απο Jackman και Stewart. Η ταινια εχει πολυ σπλατερ αλλα δεν θα ελεγα οτι την κανει να ξεχωριζει αυτο αλλα το σεναριο της. Απο μενα ενα ανετο 8/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το είδα κι εγώ.

 

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα , είναι αυτό που αναφέρε και ο Lord Μakro. Δηλαδή όχι ακριβώς το συγκεκριμένο, αλλά αυτό το παράδειγμα που αναφέρει είναι πολύ χαρακτηριστικό του τι συμβαίνει στην ταινία. Προσπαθεί πάρα πολύ να γειώσει τον χαρακτήρα στην πραγματικότητα, σε σημείο που κάπου το χάνει και οι λογικές ανακολουθίες και οι τρύπες σου αποσπούν την προσοχή από το συμβαίνει. Δηλαδή αντί να δώσεις σημασία στο πως εξελίσσεται η πλοκή, κολλάς σε κάποια συμβάντα που απλά δεν βγάζουν νόημα με αποτέλεσμα να χαλαέι η όλη ροή .

 

 

εγώ σκέφτηκα και τα άλλα δύο.

 

1)Καλά ρε μεγάλοι και τρανοί εκτελεστές, πάτε και σκοτώνετε την μάνα/νοσκομα και όταν δεν βρίσκετε την πιτσιρίκα, φεύγετε(!) και λέτε δεν είναι δω, κάτσε να φύγουμε μήπως πήγε κάπου αλλού.Και τελικά την βρίσκει ο Γούλβεριν και τρυπώνει στο πορτμπαγκάζ του χωρίς να το καταλάβει... Οκ

 

2)Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάλαν αδαμάντιο σε σώμα που δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως. Στον Γούλβεριν το καταλαβαίνω. ήταν ενήλικας με πλήρως αναπτυγμένο μυοσκελετικό σύστημα οπότε εντάξει. Αλλά στην 11χρονη πιτσιρίκα, που είχε τουλάχιστον άλλα 7 χρόνια ανάπτυξης, γιατί; Γιατί να το κάνεις αυτό;

 

3)Μπορείς και φτιάχνεις κλώνο του γούλβεριν εντάξει; Ε γιατί ρε τρόμπα φτιάχνεις μόνο έναν; Φτιάξε ένα στρατό τέτοιους και γίνε ανίκητος. Αλλά που μυαλό...

 

Κάτι τέτοιες βλακειούλες μου χάλαγαν την όλη εμπειρία

 

 

 

Γενικά δεν ήταν άσχημο, αλλά δεν μπορείς να κάνεις το Μπάτμαν Begins με ήρωα τον Γούλβεριν. Απλά δεν γίνεται. Στον έναν δουλεύει γιατί στην τελική είναι ένας άνθρωπος που με τρομακτική πειθαρχία και μετά από άπειρο χρόνο έγινε αυτός που έγινε. Ο άλλος, όσο "βαθύς" και να είναι, τελικά είναι ένας που θεραπεύεται γρήγορα και έχει νύχια από αδαμάντιο. Ε όσο να ναι, δεν είναι το ίδιο...

 

Νομίζω πως είναι ένα έντιμο 7άρι. Με τίποτα παραπάνω.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατι ρε συ; Εμενα μου αρεσε πολυ. Ηταν μια ωραια ματια στα γεραματα των Χ-Men και ειχε και ωραιες ερμηνειες απο Jackman και Stewart. Η ταινια εχει πολυ σπλατερ αλλα δεν θα ελεγα οτι την κανει να ξεχωριζει αυτο αλλα το σεναριο της. Απο μενα ενα ανετο 8/10 :)

Θα ψιλοσυμφωνήσω με τον συνονόματο :P Προσωπικά μου άρεσε αλλά σε μερικά σημεία με κούρασε λιγάκι. Εντάξει δεν είναι και το αριστούργημα που πολλοί κατά εμε υπερβολικά βάφτισαν αλλά anyway... Από τις δυνατές ταινίες των X-Men αλλά ένιωθα συνεχώς ότι κάτι λείπει :)7,5/10 από εμένα και βρήκα υπέροχη την ερμηνεία του Jackman. Ο τύπος είναι ο Wolverine. Πάντως το X-Men 2 και το Days of Future Past δεν χάνουν το θρόνο τους.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειδα το Λογκαν προ ολιγου, τεραστια πατατα. Αδιαφοροι κακοι και μαχες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μου άρεσε.. αλλα.. (μικρο αλλά γιατί δεν έχει να κάνει τόσο με την ταινία) :)

 

 

 

 

στεναχωρηθηκα.. δεν ξέρω αν ήθελα πραγματικά να δω τους "ήρωες" μου γερασμένους σε μια ταινία.. τα κόμικς είναι άλλο, διαβάζεις πχ για 

τον λογκαν γερο, πεθαίνει, μετά αρπάζεις άλλο τευχακι και πιου πιου τους σφάζει όλους όπως έχεις συνηθίσει :P

 

 

anyway περισσότερο αντίο είπαμε στους ηθοποιούς πάρα στους χαρακτήρες σε αυτή την ταινία..

 

με αυτούς μεγάλωσα, σχολείο πήγαινα όταν βγήκε η 1η ταινία x-men :)

 

ωραίος και ο πατρικ σαν ξεμωραμένος τσαρλς :)

 

 

 

 

πλέον μπορώ να πω οτι μέχρι στιγμής οτι ταινία x-men έχει βγει είναι αρκετά τίμια, ακόμα και το wolverine origins που θυμάμαι μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση, τώρα μπορώ να το δω με άλλο μάτι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Kαλο ηταν.Επιτελους αιμα και σπλατερ σκηνες. Αλλα με ολα αυτα που διαβασα γενικα για αριστουργημα κτλ απογοητευτηκα. Καλη ταινια αλλα οχι και αριστουργημα η η καλυτερη ταινια με Υπερηρωες της 10ετιας που διαβασα καπου.Σιγα .

Μια καλη ταινια απλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ας μου εξηγήσει κάποιος που περίμενε να δει "αριστούργημα", ξέροντας ότι είναι ταινία για τον γούλβεριν, τι ακριβώς περίμενε να δει. :) Σοβαρά τώρα. :)

 

Η ταινία είναι παραπάνω από καλή για το θέμα που διαπραγματεύεται, την ευχαριστήθηκα υπερβολικά περισσότερο από άλλες φλόμπες τύπου wolverine "sexy canadian lumberjack" origins και με έβαλε στο τριπάκι να ξαναδώ όλα τα x-men και να ψάξω και κάποιες κλασικές ιστορίες μεταλλαγμένων. 

 

Αλλά είπαμε, μην πέφτετε και από τα σύννεφα λες και πήγατε να δείτε Rivette και σας βγήκε Φώσκολος. :)

 

Υ.Γ. και ναι, συγκινήθηκα και εγώ στο τέλος, τον τύπο τον έβλεπα από τότε που πήγαινα γυμνάσιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η τοποθέτησή σου Αλέξανδρε είναι της υφής ότι άμα δεν είναι Bergman τότε δεν μπορεί να είναι αριστούργημα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος από όσους σχολίασαν που να περίμενε Bergman. Δεν νομίζω επίσης ότι κάποιος από όσους σχολίασαν δεν εκτιμάει τον Bryan Singer ή τον Josh Whedon :) (δεν μπαίνω στο δίπολο Burton-Nolan :) εκεί δεν υπάρχει ομοθυμία αλλά κάποιοι είμαστε με τον έναν, κάποιοι με τον άλλον)

 

Δεν είμαστε το φόρουμ ούτε του Αθηνοράματος, ούτε του Σινεμά :) Ευτυχώς, διότι αλλιώς θα διάβαζα για το τι αριστούργημα είναι το Breaking the waves οπότε θα πήγαινα φυλακή για φόνο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η χρήση λέξεων του τύπου "αριστούργημα" δημιουργούν απέλπιδες προσδοκίες για μια ταινία που, ο,τι και να κάνει, δεν παύει να είναι για ένα τύπο που φυτρώνει μεταλλικά νύχια μέσα από τα χέρια του και σφάζει κόσμο. :) Έστω ότι η λέξη χρησιμοποιείται με την έννοια "αριστούργημα εντός πλαισίου" (που δεν) αλλά έστω ότι χρησιμοποιείται έτσι. Απλά αναρωτιέμαι τι θα την καθιστούσε αριστούργημα υπό αυτό τον όρο. 

 

Σίγουρα δεν εννοώ ότι δεν μπορεί μια ταινία να είναι αριστούργημα αν δεν είναι Bergman. Τον Ace Ventura τον θεωρώ αριστουργηματική κωμωδία π.χ., οπότε δεν το είπα όπως το κατάλαβες, με την έννοια της επιλεκτικότητας. Αλλά μην κοροϊδευόμαστε, η φράση "δεν είναι το αριστούργημα που περίμενα ότι θα ήταν" είναι υπερβολή. Δεδομένης και της ιστορίας των ταινιών του franchise, του σκηνοθέτη που έχει ξανακάνει x-men οπότε ξέραμε πάνω κάτω τι περιμέναμε κλπ. :) με αυτή την έννοια η ταινία ήταν ότι ακριβώς έπρεπε και λίγο ακόμα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενώ ας πούμε άμα αντί για μεταλλικά νύχια ήταν ένας ορφανός ζάμπλουτος ψυχοπαθής που κυνηγάει μασκαρεμένους τα βράδια, θα είχε περισσότερες πιθανότητες? :) *Αυτός* ο τυπάς με τα μεταλλικά νύχια που σφάζει κόσμο (και he is the best at what he does :) ) είναι πιθανότατα ο πλέον δημοφιλής χαρακτήρας της Marvel εδώ και 40 χρόνια και μου έχει κρατήσει φοβερή παρέα σε καμιά 300αριά-400αριά κόμικ (όλα τα παραδοσιακά X-Men του Claremont + πολλά ακόμα) :) Ξερός τυπάς με πράγματα στα χέρια που σφάζει κόσμο είναι ο Sabretooth, είναι η Lady Deathstrike. Ο Wolverine έχει αιώνες μεγαλύτερο βάθος και αιώνες μεγαλύτερη πορεία και ιστορία :)

 

Ο Patrick Stewart έδωσε τρελό περφόρμανς στην ταινία. Το οποίο όμως απογειώνεται στα ύψη κυρίως σε όσους ξέρουν τον Καθηγητή Χ και εκτιμούν τον διαφορετικό χειρισμό του χαρακτήρα σε μια ακραία κατάσταση (υπέργηρος). 2η ταινία στην οποία να τον χειρίζονται *έτσι* δεν θα είχε τον ίδιο αντίκτυπο. *Αυτό* δεν υπήρχε στις άλλες ταινίες και δε νομίζω πως το περίμενε κάποιος. Δεν το είχαν "καρφώσει" στα τρέηλερ. Εδώ όμως υπήρξε. Ίσως επειδή ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης έχει κάνει το Walk the Line. Αυτός όμως έχει κάνει και το Cop Land. Το Cop Land, μαζί με το Cliffhanger που είχε βγει 4 χρόνια νωρίτερα, είναι κατ'εμέ οι λόγοι για τους οποίους εσύ ξέρεις σήμερα τον Stalone. Χωρίς αυτές τις 2 ταινίες που τον κράτησαν στον "αφρό" την δεκαετία του 90, ο Stalone θα ήταν σήμερα απλώς κάποιος που είχε παίξει σε 2 επιτυχημένα franchise πριν από 500 χρόνια :) Δεν είναι λοιπόν Whedon o Mangold, δεν είναι όμως ούτε Joel Schumacher.

 

Η ταινία το "έχασε" κάπου στο 70%... Δεν με ενθουσίασε ούτε το φινάλε, ούτε ο δρόμος για το φινάλε. Όταν την ξαναδώ ίσως να μπορέσω να το εξηγήσω καλύτερα μέσα μου το τι ακριβώς. Αλλά μέχρι και τη σκηνή στο αντλιοστάσιο στον κάμπο, η ταινία έσπερνε :) Πολύ άγρια :)

 

:cheers5:

 

υγ ο καλύτερος Έλληνας κριτικός κινηματογράφου (τουλάχιστον μέχρι πριν 10 περίπου χρόνια που ασχολούμουν με το τι έλεγαν (μετά αυξήθηκαν τα καλούδια από το ίντερνετ οπότε τους έριξα 2 περιποιημένα σταυρωτά φάσκελα)) ήταν ο Τιμογιαννάκης :) Ζύγιζε την κουλτούρα ως κουλτούρα και τα blockbuster ως blockbuster. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.