Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aγαπημενα graphic novels/comic books


Murphy Pendleton

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εψαξα αλλα δε βρηκα παρομοιο θεμα.Εαν υπαρχει ηδη παρομοιο θεμα ας μεταφερθουν τα posts εκει.

 

Οτι λεει ο τιτλος λοιπον.Ποια ειναι τα αγαπημενα σας graphic novels/comic books? Ποιο ειναι το προσωπικο σας Top 5 η Top10?

 

Θα ξεκινησω εγω πρωτος.Επειδη οσο και αν προσπαθησα δε μπορεσα να βρω 10 αγαπημενα,παραθετω το δικο μου Top5.

 

1.Flex Mentallo:Ειναι αυτοβιογραφια?Ενα δοκιμιο πανω στην ιστορια των comics? Η μηπως ενα ταξιδι προς την αυτογνωσια? Ειναι ολα αυτα και ακομη περισσοτερα.

 

2.Watchmen:Η απομυθοποιηση των "ηρωων".Το διαχρονικο αριστουργημα του Alan Moore.

 

3.Arkham Asylum-A Serious House on Serious Earth:"Βαρυ" ψυχεδελικο αναγνωσμα,γεματο συμβολισμους που διεισδυει στο ψυχικο κοσμο του Batman και του Amadeus Arkham.Ο ενας θριαμβευει εναντια στη παρανοια.Τον αλλον το "τρωει" η "Σκια" του.

 

4.Blood:A Tale:Μια αλληγορια πανω στο αδιακοπο ταξιδι της ζωης.

 

5.The Mystery Play:Πολυ καλο detective story με μια θρησκευτικη αλληγορια να υποβοσκει στο παρασκηνιο.Ενας προβληματισμενος "επιθεωρητης" ψαχνει εξιλεωση για ενα εγκλημα του παρελθοντος ενω μια φιλοδοξη δημοσιογραφος προσπαθει να ξεφυγει απο τη μικρη πολη και να κανει αξιολογη καριερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Eννοείς αυτόνομες ιστορίες μόνο; Όχι σειρές;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μπορει να ειναι οτιδηποτε.Απο original graphic novels και μεμονωμενα τευχη εως ολοκληρα runs σειρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τα 1, 4 & 5 που παράθεσες δεν έχουν παρουσίαση στο φόρουμ και ούτε που τα ξέρω :D (δεν ξέρω άμα πιάνεις το υπονοούμενο... :D :D :D )

 

όλο και κάπου θα τα έχω γραμμένα, αλλά δε μπιπιέται... :)

 

1. Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας - Κόρτο Μαλτέζε. Και τα άλλα μου αρέσουν πάρα μα πάρα πολύ, αλλά στα Κόρτο μπορώ να ξεχωρίσω ένα.

 

2. Αστερίξ. Τα τεύχη που βγήκαν μεταξύ 66 και 74. Όλα τους διαμάντια. Μόνο με περίστροφο στο κεφάλι μπορώ να ξεχωρίσω τη Χύτρα. Χωρίς το περίστροφο, τα θεωρώ όλα εξ'ίσου καλά.

 

3. δεν υπάρχει 3. ούτε 4. Οτιδήποτε άλλο, ειλικρινά θέλει σκέψη. Δεν μου βγαίνει αυθόρμητα. Σκέφτηκα λχ την Παρτίδα Κυνηγιού και τις Φάλαγγες της Μαύρης Τάξης των Bilal και Christin. Κολλάω όμως. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σκεφτώ άλλους 3 τίτλους που να συμπληρώνουν ένα τοπ 5 και που εγγυημένα δεν θα είναι πιο αγαπημένοι από αυτά τα 2. Σκέφτομαι επίσης τα Batman Year One και DKR.... μου έρχεται και το Bone. Και το 100 Bullets. Σκέφτομαι και τα Τεντεν (ειδικά το Σκήπτρο του Οττοκάρ). Και ξαφνικά δεν υπάρχει ένα "ασυζητητί τοπ 5". Θέλει σκέψη για να ξεχωρίσω μεταξύ τους. Στα 2 πρώτα όμως είμαι κάθετος. Μπαλάντα και Αστερίξ :)

 

Και όσο σκέφτομαι, τόσο περισσότερο δεν μπορώ να απορρίψω το Τεντεν Σκήπτρο του Οττοκάρ από τη λίστα των αγαπημένων μου.... 

 

 

οκ. 3. Τεντεν Σκήπτρο του Οττοκάρ

 

και αφού μιλάμε για αγαπημένα

 

4. Σούπερμαν 1-17 από Ψαρόπουλο. Χαρίζω ολόκληρη κούτα κόμικ. Από οτιδήποτε. Μη μου ζητήσεις να αποχωριστώ αυτά. Δεν πρόκειται :) Δεν μπορώ :) Ειδικά τα κομμάτια που έχω από 7 χρονών :) (that's 35 years). 

 

......

 

οκ... μιλώντας για αγάπη, βγήκε και το 5ο. Και είναι το κομμάτι έκπληξη. :)

 

5. Μπόμπυ & Λου #1 - Λαμπίκ και Δαλιδά :D Για όποιον αναρωτιέται το τι στον μπιπ είναι αυτό, http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1044 :D Και αυτό το κομμάτι το έχω από μικρός. Και είναι από τα 5-6 κόμικ που είχα παρκάρει στο χωριό. (αυτό και τα Σούπερμαν βασικά (αντιθέτως είχα παρκαρισμένο το Μυστηριώδες Άστρο από Τεν Τεν, αλλά ο Οττοκάρ είναι που μου ξυπνάει συναισθήματα). Οπότε πάντα ΑΥΤΑ τα πράγματα τα διάβαζα όταν έκανα διακοπές. Κάνω λοιπόν σαν το σκυλί του Παβλόφ. 

 

Αυτά λοιπόν είναι τα 5 αγαπημένα μου. Έτσι μου βγαίνει αυτή τη στιγμή :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1. Spiderman #1 -14. To run του Todd McFarlane στην Marvel λιγο πριν φύγει και δημιουργήσει την Image μαζί με άλλους..Τέσσερις ιστορίες που έγραψε και σχεδίασε ο ίδιος και που πέρασε κατά την γνώμη μου, τον ήρωα σε άλλο επίπεδο.Το πρώτο τεύχος έκανε ρεκόρ πωλήσεων ,και το εξώφυλλο του είναι ένα απο τα πιο iconic images του ήρωα όλων των εποχών.Στην Ελλάδα εκδόθηκε απο την Μαμούθ στο περιοδικό Ανθρωπος Αράχνη( http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=774 ).Επειδή όμως οι ιστορίες ήταν μοιρασμένες με αυτές του Amazing Spiderman,η τέταρτη περιπέτεια με τίτλο Sub -City δεν πρόλαβε να εκδωθεί καθώς το περιοδικό σταμάτησε να κυκλοφορεί.

 

2.Ελληνική Μυθολογία του Νίκου Τσιφόρου. Δεν Ξέρω γιατί ,αλλά αυτά τα τρία τευχη που είχαν κυκλοφορήσει εχουν μείνει στην καρδιά μου για το απίστευτο χιούμορ τους.Απορώ γιατί δεν συνεχίστηκε η σειρά./Αστερίξ #18 Ο Αστερίξ και η χύτρα. Αγαπημένο τεύχος.

 

3.Κόμιξ #2 Ο Χρυσός Γίγας- #11 Το Κυνήγι των Κατασκόπων.Τα πρώτα τεύχη Κόμιξ που βρέθηκαν στα χέρια μου. Τεράστια συναισθηματική αξία.

 

4.The Infinity Gauntlet(Μarvel) .Οτι και να πώ θα είναι λίγο.Μιά από τις πιο συναρπαστικές περιπέτειες που έχω διαβάσει ποτέ !Δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα....

5.Onslaught (Marvel). To ίδιο με το 4.Αν και το σκίτσο της εποχής ξένισε πολλούς για την υπερβολή του, το σενάριο είναι ένα απο τα καλύτερα που έχει γραφτεί για την Marvel. Στην Ελλάδα κυκοφόρησε με τον τίτλο Ονσλότ από την Modern Times.  http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=2640 (Ακόμη παιδεύομαι ο καψερός να βρω τα δύο τομάκια της σειράς, παρότι ψάχνω σαν τρελός εδώ και χρόνια :sad1:   :crying: )

Επεξεργασία από Diot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

damn... Ειπες Κόμιξ και φλάσαρε μέσα μου το #6 Παλιά Καλιφόρνια.............. 

 

......... βγάζω κάτι από τα 5 που είπα για να βάλω αυτό?..........

 

damn... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

1. ONE PIECE Δεν πρόκειται ποτέ να κυκλοφορήσει κόμικ που να αγαπήσω περισσότερο. Περιπέτεια παρέα με τις πιο αγνές ιδέες για την ελευθερία του ανθρώπου και τη ζωή. Κόμικ που θα έπρεπε να είναι το απόλυτο υπόδειγμα. Όταν κοιτάς το λεξικό και βρίσκεις τη λέξη Κόμικ πρέπει να βλέπεις ως μοναδική ερμηνεία "One PIece". Είναι ότι ακριβώς οφείλει να είναι μια εικονογραφημένη ιστορία που προορίζεται για οποιασδήποτε ηλικίας κοινό.

 

2. The Filth Έπος που στέκεται παρέα με το νούμερο #1. Εδώ δε μιλάει μονάχα η ιδιοφυία, το μυαλό και οι ψωροφιλοσοφίες. Μιλάει η ανθρωπιά.

 

3. The Invisibles Άσχετα με το αν απογοητεύτηκα μόλις συνειδητοποίησα πως είναι σε τεράστιο βαθμό επηρεασμένο από το Illuminatus! του Robert Anton Wilson δε μπορώ να αρνηθώ το ότι έχει επηρεάσει ολόκληρο τον χαρακτήρα μου και το πως βλέπω τα πράγματα. (Μπορώ, βέβαια, να ρίξω όλη αυτήν την ευθύνη στο Illuminatus! τώρα πια, μιας και είναι αυτό που με επηρεάζει περισσότερο αυτή τη στιγμή.) Κι έχει κάνει πράγματα για τα κόμικς που έπρεπε να γίνουν αλλά ήταν λιγοι αυτοί που τους έδωσαν σημασία.

 

4. Sin City Όσες φιλοσοφίες, ιδέες και άλλα κοκορίκο να διαβάσω, δε θα ξεπεράσω τον απόλυτο εκστασιασμό της ανάγνωσης του συγκεκριμένου κόμικ.

 

(Αληθινό-Κρυφό 5)(Των Ιλλουμινάτι δηλαδή) - BAKUMAN. - Εξηγήσεις σε παρακάτω ποστ λόγω έντιτ.

 

5. Action Comics New 52 1-16 (δηλαδή Μόρρισον) - Είναι το κόμικ με το οποίο γνώρισα τον Μόρρισον και αυτό που θεωρώ πως αντιπροσωπεύει το ιδανικό υπερηρωικό κόμικ.

 

 

 

Αυτά με μια πρώτη, αρχική σκέψη. (Αν και δε βλέπω την πιθανότητα να αλλάξει κάτι.)

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ...ζόρικο, αφού στην ουσία μιλάμε για αγαπημένες μας ολοκληρωμένες εκδοτικά ιστορίες. Αντί γενικού top θα βάλω ανά είδος:

 

BD

~Μπλέηκ & Μόρτιμερ - Η Διαβολική Παγίδα Το αγαπημένο μου από Μ&Μ :giati:

~Asterix - Η Ασπίδα Της Αρβέρνης Ό,τι Asterix έχει βγει μέχρι και το #29 τα αγαπάω, πραγματικά. Αλλά ένα συγκεκριμένο μου έκανε απίστευτη παρέα, σε υγεία & αρρώστια. :)

~Λούκυ Λουκ - Το Σιδερένιο Άλογο Λατρεύω την πλειοψηφία των ΛΛ, αλλά αυτό τελικά θα μείνει πάντα το top για μένα. Μέχρι που είχα προσπαθήσει να το αναπαραστήσω μικρός στο γραφείο μου με πλαστελίνες και μολύβια.

~ΤενΤεν - Ο ΤενΤεν Και Οι Πικαρός Εδώ κι αν ζορίστηκα αφού με εξαίρεση 2-3, είναι επίσης αγαπημένη σειρά. Αλλά ο ιδιόμορφος χαμός που γίνεται στους Πικαρός δεν υπάρχει σε άλλο τομάκι. Ζήτω ο Αλκαζάρ και οι τηγανητές πατάτες (κι ας το λέει στο Σπασμένο Αυτί αυτό :P )

~Το Μπλε Είναι Το Πιο Ζεστό Χρώμα Τα λόγια περιττεύουν. Ξεκολλάτε και διαβάστε το, η ταινία το αδικεί.

Bonus: ~Manara - Γκιουλιβεριάνα Ε, το αγαπημένο μου Manara, κι ας είναι από Ιταλία μεριά.  :hug2:

 

Disney (χωρίς σχόλια)

 

~Ο Βίος & Η Πολιτεία Του Σκρουτζ Μακ Ντακ

~Ιστορία Και Δόξα Της Δυναστείας Των Ντακ!

~Ζωδιακή Πέτρα

~Τα 7 Θαύματα Των Παπίων

~Κόμιξ: Carl Barks - Τα Λάφυρα Του Πιζάρο

~Κόμιξ: Carl Barks - Το Φάντασμα Της Μητρόπολης

~Κόμιξ: Don Rosa - Το Ρευστό

Bonus: Μίκυ Μυστήριο #22 (Α' Κύκλος) - Υποχθόνια Απειλή

 

Ελληνικά

 

βλ. http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=23224, αν και πλέον έχουνε μπει ακόμα 2-3 στο top. Το σημαντικότερο είναι το Trinkets.

 

Υπερηρωικά

 

~Marvels Το must read για όσους θέλουν να ασχοληθούν με Marvel

~Flashpoint Το καλύτερο μοντέρνο crossover της DC. Έκλαιγα εκεί με τον Batman...

~Marvel VS DC Ο τέλειος οδηγός-επική crossover μάχη- για να μάθεις τους βασικότερους υπερήρωες.

~Batman: Year One Μακράν το καλύτερο Batman!

~V For Vendetta Αριστούργημα.

~Death: The High Cost Of Living Μοναδικά υπέροχο.

 

Διάφορα

 

~Bone Το έπος που οφείλουν να διαβάσουν όλοι οι Ντισνεϋκοί προκειμένου να ασχοληθούν και με άλλα είδη.

~Storm Επικό+τούμπανο=επικοτούμπανο, με αριστουργηματικό σχέδιο.

~El Eternauta Τρομερό από όλες τις απόψεις..

~Prince Valiant Το αριστούργημα που ενέπνευσε μέχρι και τον θείο Καρλ.

~Transformers: All Hail Megatron Το story arc που έκανε ενήλικα & ρεαλιστικά επιτέλους τα TF comics.

~Judge Dredd - Καταραμένη Γη Δεν την είχα βάλει τυχαία κάποτε στο Location μου... :hug2: 

~I Kill Giants :')

~Charley's War Το κόμικ που με διατήρησε σώας τας φρένας στη θητεία μου. Και όμως.

~Artifacts Το πιο επικό crossover της Top Cow και ένα από τα καλύτερα που έχουν γίνει ποτέ.

 

 

post-556-0-78322900-1395330140_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4. Σούπερμαν 1-17 από Ψαρόπουλο. Χαρίζω ολόκληρη κούτα κόμικ. Από οτιδήποτε. Μη μου ζητήσεις να αποχωριστώ αυτά. Δεν πρόκειται :) Δεν μπορώ :) Ειδικά τα κομμάτια που έχω από 7 χρονών :) (that's 35 years). 

 

......

 

οκ... μιλώντας για αγάπη, βγήκε και το 5ο. Και είναι το κομμάτι έκπληξη. :)

Σε ευχαριστω για την προσφορα, απο που μπορει να γινει η παραλαβη; :)

 

 

 

Υγ. Την κουτα μπορεις να την κρατησεις για μελλοντικη χρηση, εχω αρκετες. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εντωμεταξύ, μια παρένθεση που θυμήθηκα τώρα για να ενισχύσει την άποψή μου για το One Piece. Δεν ξέρω πόσο γελοίο θα φανεί σε κάποιους, αλλά δείχνει σε τι ύψη μπορεί να φτάσει το κόμικ.

 

Διάβαζα πριν 1-2 εβδομάδες το καινούριο κεφάλαιο και πραγματικά βούρκωσαν τα μάτια μου, στα 19 χρονων και χωρίς να γίνεται κάτι συγκινητικό που να σχετίζεται με την πραγματικότητα. Ήταν απλά κατάσταση ενός από τους χαρακτήρες που θα θεωρούσες πως μετά από 740 κεφάλαια δε θα σου προκαλούσε καμία συναισθηματική φόρτιση.

 

Και να τονίσω πως δε μου έχει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο με κάποια άλλη ιστορία. (Ίσως έχει ξανασυμβεί με το One Piece, αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι σίγουρος, μπορεί η μνήμη μου να με απατά.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Oι γιαπωνεζοι ειναι ατιμος λαος σε κατι τετοια.Ακομα απορω πως με εκαναν να δακρυσω με το "θανατο" ενος πλοίου!!!! (για One piece μιλαω και γω)  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτό το είχα ξεχάσει! Ήταν όντως από τις πιο συγκινητικες στιγμές εάν όχι η πιο συγκινητική.

 

Και θυμήθηκα κι άλλη σκηνή που κόντευα να βάλω τα κλάματα. Στο παρελθόν του Chopper. Κάθ´όλη τη διάρκεια της ανάγνωσής του ήμουν με έναν κόμπο στο λαιμό. Σου σπάραζε την καρδιά το πόσο αληθινό παρουσιαζόταν.

 

Ακόμη ένα που καλού κακού μπαίνει σε σπόιλερ.

 

Και στο παρελθόν της Ρομπιν, εκεί που καίγανε τις βιβλιοθήκες και ήταν έτοιμοι να σκοτώσουν τους πάντες χωρίς να αφήσουν ίχνος.

 

 

Αχ, μπαίνω στον πειρασμό να διαβάσω για 5η ή 6η φορά το One Piece. Και είναι και 70 τόμοι οι άτιμοι. Και δεν ξέρω αν αντέχω τοσο ενθουσιασμό στα γεράματα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σόρρυ για το double-post, αλλά μόλις συνειδητοποίησα πωw άφησα έξω από τη λίστα το Bakuman. Άρα μετατοπίζεται το Acttion Comics στην έκτη θέση και παίρνει τη θέση του το Bakuman. Γιατί δε γίνεται να μείνει απ'έξω κόμικ που με κάνει να θέλω να σχεδιάζω κόμικς στα πρόθυρα της εξουθένωσης. (δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά το'χω ξεκινήσει πολλές φορές. Μετά αντιλαμβάνομαι πως δεν πρόκειται να αποδόσουν και πολύ αυτές οι ώρες, λόγω έλλειψης επαρκών ικανοτήτων ή ταλέντου, και πασχίζω με τίποτα άλλο)

 

Είναι ένα κόμικ, όμως, που είναι αρκετό να σου δώσει το κίνητρο να ασχοληθείς σοβαρά με κάτι. (Και από τα λίγα που πέθαινα να διαβάσω τη συνέχεια και η ανάγνωση γινόταν μονορούφι, αγγίζοντας καταστάσεις απόλυτης έκστασης. :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.