Μετάβαση στο περιεχόμενο

NEONOMICON [ ALAN MOORE - JACEN BURROWS ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-67177700-1394659018_thumb.jpg

 

Το Neonomicon αποτελει την συνεχεια του The Courtyard και αποτελει φορο τιμης απο τον Alan Moore στο εργο του Lovecraft. Σε αυτο εχουμε τους δυο ομοσπονδιακους πρακτορες Lamper και Brears οι οποιοι καλουνται να εξιχνιασουν παραξενους φονους , που μοιαζουν πολυ με αυτους που ερευνουσε ο Aldo Sax ,νυν τροφιμος ψυχιατρειου, πρωταγωνιστης στο Courtyard ,ομοσπονδιακος πριν χασει τα λογικα του. Κοινο σημειο των φονων ειναι η ομοιτητα τους με εργα του Λαβκραφτ. H ερευνα τους θα τους οδηγησει στο Salem , οπου θα προσπαθησουν να μπουν κρυφα σε μια ομαδα οπαδων του Λαβκραφτ, πιστευοντας οτι θα βρουν στοιχεια που θα τους οδηγησουν στην εξιχνιαση των εγκληματων.

 

post-25002-0-79361000-1394659009_thumb.jpgpost-25002-0-75402600-1394659021_thumb.jpg

 

Στο σχεδιο εχουμε και εδω τον Jacen Burrows , που κανει πολυ καλη δουλεια στο σχεδιο σχεδιαζοντας εντυπωσιακα τοσο ανθρωπους οσο και τερατα. Ο πετυχημενος χρωματισμος με ζωηρα χρωματα οφειλεται στον Juanmar. Μεσα στο κομικ υπαρχουν παρα πολλες αναφορες στη λαβκραφτικη λογοτεχνια οπως ειναι αναμενομενο.

 

Προσωπικα δεν με ενθουσιασε καθολου το συγκεκριμενο κομικ, το βρηκα πολυ κατωτερο του Courtyard. Ενω εκει η υποθεση κυλουσε πιο ομαλα και οι αναφορες ηταν πιο περιορισμενες, εδω ειναι ολες εξοφθαλμες και ολα με τον εναν η με τον αλλο τροπο συνδεονται με τον Lovecraft. Επισης ο Moore απογοητευει εδω καθως σαν σεναριο δεν προσφερει τιποτα ιδιαιτερο. Πολυ προβλεψιμο και ρηχο και οι χαρακτηρες δεν εχουν κανενα ενδιαφερον. Οποτε πως θα "σωθει" ? Αφθονο γυμνο και παμπολες disturbing scenes ειναι η απαντηση. Φθηνο το κολπο :P Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα , αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ατμοσφαιρα που προσπαθουσε να χτισει δεν ειχε και πολυ σχεση με το gore που προσφερει αυτο το κομικ.

 

Οπως καταλαβατε μαλλον, δεν μου αρεσε και πολυ το συγκεκριμενο κομικ. Δεν μπορω να πω οτι το προτεινω. Παρολα αυτα αν θελετε να το προμηθευτειτε , το trade που κυκλοφορει απο την Avatar και εχει 176 σελιδες , περιεχει και το The Courtyard. :)

 

Aν δεν εχετε διαβασει κανενα αλλο κομικ του Moore θα σας προτεινα να μην ξεκινησετε απο αυτο αλλα με καποιο αλλο οπως Watchmen , V , From Hell :)

 

post-25002-0-26405800-1394659020_thumb.jpg

 

Aλλα εργα του Alan Moore :

 

Πληρης εργογραφια στα ελληνικα

 

Watchmen

 

V for Vendetta

 

Saga Of The Swamp Thing

 

The Courtyard ( μαζι με τον Jacen Burrows )

 

From Hell

 

Top 10

 

Αφιερωμα στον Alan Moore

 

Αλλα του Jacen Burrows :

 

YUGGOTH CULTURES AND OTHER GROWTHS

 

Crossed

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

 

 Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα ,

 

 

:out:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα ,

 

 

 

:NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

"Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα"

 

Μα όλο τα ίδια και τα ίδια έγραφε. Αρχαίοι μεγάλοι Θεοί, εξωδιαστατικοί δαίμονες και σέχτες. Τι λε ρε παιδί μου!

 

Το δε κόμικ που περιγράφεις μάλλον είναι από τα χειρότερα κόμικ που έχω διαβάσει γενικώς. Χαρακτήρες χωρίς βάθος , υπόθεση για γέλια , εξέλιξη ελάχιστη και σοκ για το σοκ. Ειδικά το γεγονός ότι αφιερώνει σχεδόν ένα ολόκληρο τεύχος σε σεξ με τέρατα είναι τραγικό. Μείνετε μακριά.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ούτε κι εγω είμαι ιδιαιτερα φαν του Λαβκραφτ. Πολύ δυνατη η ατμόσφαιρα που δημιουργεί, αλλά απο υπόθεση μέτρια πράγματα για μενα :)

 

Μετα την παρουσίαση του κωτσου & το σχόλιο του zade ψήθηκα να το ξαναδιαβασω.

 

Δεν είχα ενθουσιαστει όταν το διάβασα, αλλά μου χε φανεί ενδιαφέρουσα προσέγγιση του μυθου. Για Αλαν Μουρ; σίγουρα είναι κατωτερο απο τα άλλα του, αλλά πόσο; Μήπως έπεσα θύμα fangirlισμου;  Αυτά τα αγωνιωδη ερωτηματα θα απαντηθουν όταν το ξαναδιαβασω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51


Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα ,
 
:out:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τωρα διαβαζοντας τον τιτλο NEONOMICON μου ερχεται στο νου το απαγορευμενο βιβλιο NECRONOMICON δεν ξερω αν συνδεονται αυτά τα δυο,παντος ο LOVECRAFT σαν συγγραφεας είναι πολύ καλος και οποιος διαβασει εργα του θα βυθιστεί σε μια ατμοσφαιρα που θα τον κανει να την θυμαται για καιρο,ενταξει η μεταφορα ενός βιβλιου σε κομικς δεν είναι παντοτε πετυχημενη,νομιζω κομικς και βιβλια είναι κατι διαφορετικο,παντος και τα σχεδια είναι ωραια και νομιζω ότι υπαρχει μια προκαταληψη για το συγκεκριμενο κομικς ισως και για τον LOVECRAFT,τα λεω όλα αυτά χωρις να εχω διαβασει το κομικς για να εξηγούμαστε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω το μονο που θυμαμαι απο το κομικ ειναι

 

 

 

 

 

το π***** του ****** που ******* την *******

 

καταλάβατε;;;; χαχαχαχα :P

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η αληθεια ειναι οτι ουτε πολυ φαν του λαβκραφτ ειμαι , μαλλον τον βαριεμαι θα ελεγα

:minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.