Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστολή Ρουμπούλια στην Lifo σχετικά με την Χρυσή Αυγή


batigoal

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η επιστολη του Γιαννη Ρουμπουλια, γνωστου και ως Rubus, σχετικα με την χρηση γελιογραφιας του στην ηλεκτρονικη εκδοση της Lifo.

 

H αναρτηση εγινε απο λογαριασμο στο twitter, με σκοπο να τρολλαρει μελη και οπαδους της Χρυσης Αυγης.

 

Ο λογος που δημοσιευω την ειδηση εδω και οχι στο τοπικ του Ρουμπουλια ειναι για να μπορει το θεμα να κλειδωθει,

ωστε να μην χρειαστει να σβηστει η καταχωρηση λογω πολιτικου περιεχομενου.

Ελπιζω παντα να μην χρειαστει να κλειδωθει, ελπιζω να μην διαψευστω. Ευχαριστω :beer:

 

 

 

 

7.3.2014 | 15:49 Καλησπέρα, Ονομάζομαι Γιάννης Ρουμπούλιας κ είμαι επαγγελματίας σκιτσογράφος. Από το 2002 είχα τη χαρά να βλέπω τα σκίτσα μου να εκδίδονται σε περιοδικά, εφημερίδες και εκδοτικούς οίκους. Την περίοδο που το fb μπήκε για τα καλά στη ζωή μας ξεκίνησα να ανεβάζω έργα μου στον προσωπικό μου λογαριασμό. Όπως ήταν αναμενόμενο η διάδοση των σκίτσων μου έγινε εντονότερη, με αρκετά από αυτά να κοινοποιούνται κ να χρησιμοποιούνται από κόσμο που ποτέ δεν γνώρισα. Μάλιστα, ήταν ευχάριστη εκπληξη όταν έβλεπα σκίτσα μου να χρησιμοποιούνται σε αφίσες για να αναδείξουν τον αγώνα συνανθρώπων μας για την ελευθερία, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούσα 100% με το πολιτικό τους περιεχόμενο. Χτες Πέμπτη 06/03/14 έλαβα αρκετά e-mails φίλων μου όπου με ενημέρωναν πως αναγνώρισαν σκίτσο μου να έχει χρησιμοποιηθεί από μέλη ή οπαδούς της Χρυσής Αυγής στην ηλεκτρονική έκδοση της LIFO. Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι η LIFO απλώς αναπαρήγαγε τις αναρτήσεις και ότι λογικά ο συγκεκριμένος twitter λογαριασμός αναπαράγει χρυσαυγίτικες αναρτήσεις trollάροντας κ μάλιστα επιτυχημένα. Ωστόσο, συνειδητοποιώντας ότι όντως φασίστες έχουν καπηλευτεί κ εσκεμμένα στρεβλώσει το νόημα του σκίτσου μου θα ήθελα να τονίσω τα εξής: Δηλώνω υπεύθυνα πως δεν έχω καμία σχέση με τη Χρυσή Αυγή και είμαι πολέμιος των ιδεών και του "ήθους" της. Το συμβολικό σκίτσο μου, κακώς το χρησιμοποίησαν για τους σκοπούς τους. Επίσης, μάλλον εσκεμμένα, προτίμησαν να αγνοήσουν εντελώς μια άλλη εκδοχή το ίδιου σκίτσου: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/s720x720/65352_10151407723964472_319426920_n.jpg Το συγκεκριμένο έργο μου αποτελεί μέρος σειράς κομικ στριπ και σκιτσων με πρωταγωνιστή τον Καπετάν Γιουρούση, έναν τσολιά υπερήρωα που δημιουργήθηκε με στόχο τη σάτυρα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Ουδεμία σχέση έχει με νεοναζιστικές, εθνικιστικές ή οποιασδήποτε μορφής ιδεολογίας ρατσισμού κ μισαλλοδοξίας. ΥΓ: Αν γνώριζα την εποχή που το σκιτσάριζα, ότι υπήρχε περίπτωση το έργο μου να χρησιμοποιηθεί από ψυχοπαίδια των Γερμανοτσολιάδων, ειλικρινά δεν θα το έκανα. Αποδεικνύεται μάλλον πως η στείρα λογική των ίσων αποστάσεων κ ο μηδενισμός εύκολα παρεξηγούνται. Αυτά Καλή καρδιά Rubus Πηγή: www.lifo.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφορεί το διαστρεβλωμένο σκίτσο; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κυκλοφορεί το διαστρεβλωμένο σκίτσο; 

Το νοημα του σκιτσου θεωρειται ισως διαστρεβλωμενο, η μια εκδοχη ειναι στο πρωτο λινκ

και η δευτερη στο λινκ της Lifo, ειναι αν θυμαμαι καλα η εκτη ή εβδομη εικονα - tweet.

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά τη γνώμη μου το θέμα εκφράζει πολιτικό περιεχόμενο και ιδεολογική κατεύθυνση και δεν ταιριάζει με τους κανόνες του GC. :)

 

Επίσης οι φωτογραφίες, και οι 2, που εμπλέκουν πρόσωπα από όλο το πολιτικό φάσμα είναι αν μη τι άλλο ανατριχιαστικές. :(

 

Γενικά το θέμα της γελοιογραφίας είναι λίγο περίεργο καθώς η συντριπτική τους πλειοψηφία περιλαμβάνει πολιτικό ή αθλητικό περιεχόμενο που πάντοτε θα θίγει διαφορετικές ομάδες υποστηριχτών και μη.

 

ΥΓ: Πιστεύω ότι αν ήθελε ο κ. Ρουμπούλιας θα έθιγε το ζήτημα από μόνος του στο δικό του θέμα. Αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται να το κάνει καθώς κανένας δεν χρησιμοποίησε σχέδιά του σε αυτή την κοινότητα για συγκεκριμένο σκοπό, και μάλιστα αλλοιώνοντάς τα, κάτι που προσβάλλει οποιονδήποτε δημιουργό του οποίου παραποιούν το έργο.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή εφόσον θα το πόσταρε ο Ρουμπούλιας θα ήταν ΟΚ, αλλά όταν το κάνει ο batigoal είναι λάθος, ή και στις δυο περιπτώσεις είναι λάθος, και η γελοιογραφία είναι grey area στο αν θα πρέπει να επιτρέπεται;

 

Τι απ'τα δυο θέλεις να πεις; 

 

EDIT: Δεν ποστάρει καν πολιτική άποψη ο batigoal. Αναμεταδίδει σχόλιο του Ρουμπούλια σχετικά με την διαστρέβλωση μιας από τις γελοιογραφίες του.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστεύω ήμουν αρκετά σαφής. Ξαναδιάβασε το ΥΓ καλύτερα.

Δεν κάνω κριτική στον φίλο Batigoal αλλά στο θέμα που αναμεταδόθηκε και θεωρώ σαν απλό μέλος ότι δεν είναι σύμφωνο με τους κανόνες. (#5)

 

Όσον αφορά τη συζήτηση περί γελοιογραφίας, λογοκρισίας,πνευματικών δικαιωμάτων κλπ θα μπορούσε να ανοιχθεί ξεχωριστό θέμα που να μην εκφράζει πολιτικό περιεχόμενο.

 

:)

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που αποτελεί είδηση για την παραποίηση γελοιογραφίας ενός δημιουργόυ και την απάντησή του σ' αυτο, δεν παραβαίνει κανόνες. Όπως δεν παραβαίνει κάποιος κανόνες αν αναρτήσει είδηση σχετική με κόμικς αθλητικού ή πολιτικου περιεχομένου.

 

Από τους κανόνες απαγορεύεται τα μέλη να εκφράζονται πολιτικά και γηπεδικά για να αποφεύγονται εντάσεις εδω μέσα χωρίς λόγο :)

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.