Μετάβαση στο περιεχόμενο

REVIVAL [ TIM SEELEY - MIKE NORTON ]


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

msg-5259-0-68546900-1393505922.jpg

 

άλλη μια ιστορία από την Image με νεκρούς που ξαναζωντανεύουν... προσπαθούν απλά να εκμεταλλευτουν την επιτυχία του Walking Dead; Ή μήπως όχι;

Οι ιστορίες που διαπραγματεύονται του απέθαντους (την αθανασία γενικά) έχουν κατακλύσει εδώ και πολλά χρόνια την ποπ κουλτούρα, πρώτα με τα βαμπίρια (μέχρι σχεδόν εξαντλήσεως του μύθου) και κατόπιν με τα ζόμπι.

 

Η ιστορία όμως εδώ είναι διαφορετική απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει. Οι νεκροί γυρνουν ως κανονικοί άνθρωποι με συνείδηση!

 

Seeley2.jpg

 

Μια χειμερινή μέρα στο Wisconsin, μια μικρή επαρχιακή πόλη, 23 νεκροί επιστρέφουν στη ζωή χωρίς να ξέρει κανεις το γιατι. 23 τυχαίοι όπως φαίνεται νεκρανεστημένοι, ανάμεσά τους γέροι και παιδιά, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ή σύνδεση. και δείχνουν να συνεχίζουν να αντιστέκονται στο θάνατο και μετα...

 

url.jpgRevival3-COVER.jpegthompson.jpg10384ca247d6bb1ab7b7ef588fb3c684-revival11c.jpg

 

Η ιστορία εκτυλίσσεται γύρω απ' τη ζωή αυτής της πρώην ήρεμης πόλης, που βρίσκεται πλέον σε καραντίνα, μέχρι να αποφασιστει από την κυβέρνηση πως θα αντιμετωπίσει το θέμα. Οι revivals (όπως λέγονται) προσπαθούν να ενσωματωθούν και να συνεχίσουν τις όποιες ζωές τους κι οι υπόλοιποι κάτοικοι καλούνται να αντιμετωπίσουν αυτό το "θαύμα" που απάλλαξε μερικούς από το θάνατο, αλλά όχι όλους! οι αντιδράσεις ποικίλλουν, από φόβο, οργή, θρησκευτικό φανατισμό και επιφυλακτικότητα.

 

msg-5259-0-87145200-1393505921.jpg

 

Οι κεντρικές ηρωίδες (προς το παρόν τουλάχιστον) είναι μια μπατσίνα, η Dana Cypress και η αδερφή της Em (Martha) που είναι revival. Πολύ αληθοφανείς χαρακτήρες μπορώ να πω! Γενικά το κόμικ έχει πολύ καλό characterization!

 

Βρισκόμαστε αντιμετωποι με διάφορες υποθέσεις άμεσα ή εμμεσα σχετιζόμενες με τους revivals, που η λιγοστή αστυνομία της πόλης καλείται να λύσει. Παράλληλα, η Dana προσπαθεί να εξιχνιάσει και τη δολοφονία της αδερφής της.

 

Και σαν να μην εφταναν όλα αυτά, υπάρχει και μια μυστήρια λευκή οντότητα που περιφέρεται κι επηρρεάζει τις εξελίξεις, που ελάχιστοι μπορουν να τη δουν...

 

revival5-web.jpg

Αρκετά όμως για την υπόθεση! Πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ, με μια μόνιμα αγωνιώδη ατμόσφαιρα, όπου όλα περιμένουν να συμβουν - πιο τρομακτική κι απ τα τρομακτικά γεγονότα. Με καλοδουλεμένους χαρακτήρες, κλειστοφοβικό mood και  ρεαλιστική απεικόνιση που του ταιριάζει πολύ!

 

Το δίδυμο Tim Seeley - Mike Norton έχουν κάνει πολύ καλή δουλεια, με μια φρέσκια ματιά στο μύθο, θυμίζοντας μου λίγο Φάργκο & Twin Peaks σε σημεία!

 

 

 Η σιρά είναι ongoing, έχω διαβασει τα 11 πρώτα τεύχη που έχουν βγει σε deluxe εκδοση (αντίστοιχη του Chew) , ενω εχει βγει και το 17 τευχος.

 

Εχει ανακοινωθεί και crossover με CHEW το Μάιο :mafia:

 

msg-5259-0-22463500-1393505911.png

 

 

Δουλεια του Mike Norton σε ελληνικη εκδοση εχουμε δει και στο : Spider-man (2009) (Anubis)

 

Aλλες δουλειες του Norton : QUEEN & COUNTRY

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μου θυμίζει πολύ το Les Revenants που βγήκε στη γαλλική τηλεόραση πέρσι (έχει βγει και ταινία πριν από αυτό, πάλι γαλλική) με παρόμοια υπόθεση. 

Σύγκριση δεν μπορώ να κάνω, αλλά ότε και αν διαβάσω το κόμικ θα την αναφέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Revenants μου ήρθε και εμένα στο νου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν το έχω δει ακόμα για να έχω γνώμη (είναι στα υπόψιν) , αλλά δε με πειράζει ένα κόμικ και μια σειρά να διαπραγματεύονται το θέμα απο την ίδια οπτική αν το κάνουν πετυχημένα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ούτε εγώ διαφωνώ, απλά μου ήρθε στο μυαλό ότι το Χόλυγουντ κλέβει ιδέες από τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο και άλλα πολλά. Κατά τα άλλα, δεν θεωρώ ότι είναι παρθενογένεση το ένα ή το άλλο. Σίγουρα κάποιος θα έχει πραγματευτεί την ιδέα πιο πριν και από τους δυο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μιας που ολοκληρωνεται σε δυο τευχακια, εφτασε και του Revival η ωρα! :P

 

Τελειωσα το τριτο volume, δηλαδη το τευχος #17 και μπορω να πω πως οσο παει μου αρεσει ακομα περισσοτερο! Αν και καπου στο δευτερο vol εκανε μια μικρη κοιλια, επανερχεται, μπαινει περισσοτερο σε noir μονοπατια και τουλαχιστον εμενα δεν με αφηνει να το αφησω. Αγωνα κοντρα στον εαυτο μου κανω, μην το διαβασω μεχρι τελους και μετα χτυπαω το κεφαλι μου περιμενοντας τα τελευταια τευχη :P

 

Πολυ ενδιαφερον και αγωνιωδες σεναριο. Πολυ καλο σχεδιο, δινει στο κομικ την ατμοσφαιρα που του πρεπει, δεδομενου πως θα ηταν κατι διαφορετικο και θα εστιαζε αλλου αν ειχε "σκοτεινο" σχεδιο. Εχω επισης την αισθηση οτι οσο παει βελτιωνεται. To characterization του κομικ ειναι κορυφαιο, οι χαρακτηρες στην αρχη φαινονται αρκετα κλισε και μαλλον ειναι, το βαθος ομως που ηδη εχουν αποκτησει μεσα σε αυτα τα 17 τευχη, κερδιζει την μαχη με ευκολια! 

 

Φυσικα προτεινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντέλει, υπάρχει κάποιος που και να είδε το Les Revenants αλλά και να διάβασε αυτό το κόμικ για να μας πει εάν είδε κάποια επιρροή ή κάποια σχέση? (πέραν της επιφανειακής που φαίνεται από τη θεματολογία) :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντέλει, υπάρχει κάποιος που και να είδε το Les Revenants αλλά και να διάβασε αυτό το κόμικ για να μας πει εάν είδε κάποια επιρροή ή κάποια σχέση? (πέραν της επιφανειακής που φαίνεται από τη θεματολογία) :)

 

:cheers5:

Η σχέση τους ειναι το κοινο θεμα :)

 

H σειρα μου φανηκε συμπαθητικη αν και λίγο κλαψιαρικη. Τελειωσα την πρωτη σεζον και δεν ψηθηκα να συνεχισω στην επομενη.

 

Το κομικ μου αρεσει πολυ περισσότερο, ως πλοκη, χαρακτηρες, ατμοσφαιρα, όλα γενικα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τον πρωτο deluxe τομο. Μπορω να πω πως μου αρεσε αρκετα και θεωρω αρκετα πρωτοτυπο το θεμα αλλα και την εξελιξη των χαρακτηρων.  Βασικα το περιμενα πιο πολυ horror αλλα μου αρεσε ακομα περισσοτερο που ειναι συνδυασμος horror με αστυνομικο. Επισης θα συμφωνησω και γω οτι και το σχεδιο αν και δεν ειναι "σκοτεινο" ειναι πολυ πετυχημενο. Σιγουρα θα διαβασω και την συνεχεια απο την δανειστικη μου βιβλιοθηκη :kabuki: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η σειρά ολοκληρώθηκε με το τεύχος #47 και σε 8 TPBs. Έχοντας προ ολίγων λεπτών ολοκληρώσει την ανάγνωση και του τελευταίου τόμου, θα συμφωνήσω με όσους έγραψαν πιο πάνω: πολύ καλογραμμένη, με πολλούς χαρακτήρες που αποκτούν ολοένα και μεγαλύτερο βάθος καθώς προχωράει η σειρά, ενώ είναι εντυπωσιακό το ότι όλοι έχουν να παίζουν κάποιο ουσιαστικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Σίγουρα το φινάλε είναι εν μέρει κάπως χολιγουντιανό - για τα δικά μου γούστα - αλλά αυτό δεν αφαιρεί σχεδόν σε τίποτα από την αξία του κόμικ, το οποίο με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Επίσης, θέτει πολλά ερωτήματα και πολλούς προβληματισμούς, όχι μόνο για το θάνατο και τη ζωή, αλλά και για τις ανθρώπινες σχέσεις, αλλά θίγει και διάφορες πτυχές της πραγματικότητας στις ΗΠΑ.

 

Στα θετικά, προσμετριέται και το ότι πράγματα που βλέπουμε στα πρώτα τεύχη εξηγούνται τελικά στο τέλος (πολύ ωραίο το εύρημα με τα δόντια - όσοι έχετε διαβάσει το κόμικ θα καταλάβετε ;), ρίξτε και μια ματιά στις εικόνες της παρουσίασης ), ενώ από την αρχή κιόλας υπάρχουν νύξεις για την τελική λύση της πλοκής.

 

Ναι, θυμίζει το Les Revenants όσο αφορά στην κεντρική ιδέα, αλλά οι ομοιότητες σταματούν εδώ.

Ναι, θυμίζει το Fargo όσο αφορά στο σκηνικό της ιστορίας (ο χώρος και ο χρόνος [η εποχή του χρόνου] είναι βασικοί πρωταγωνιστές της ιστορίας), αλλά οι ομοιότητες σταματούν εδώ.

Ναι, θυμίζει το Twin Peaks όσο αφορά στο πλήθος των κεντρικών χαρακτήρων και στην πολυπλοκότητα των μεταξύ τους σχέσεων, αλλά οι ομοιότητες σταματούν εδώ.

 

Παρά τις όποιες επιρροές, η σειρά έχει τη δική της ταυτότητα και το δικό της στίγμα.

 

Πολύ καλή δουλειά και από το σεναριογράφο Tim Seeley, αλλά και από το σκιτσογράφο  Mike Norton.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Την ειχα διαβασει και εγω αυτη τη σειρα και μαλιστα μου ειχε κινησει το ενδιαφερον μερικους μηνες πριν ολοκληρωθει και περιμενα να βγει και το τελυταιο τευχος και μετα να την διαβασω. Πολυ καλογραμμενη, καλο το σχεδιο, γενικα μου αρεσε πολυ.

 

Γενικα συμφωνω πολυ με την αναλυση για τις επιρροες απο τον φιλο @leonidio  οποτε δεν τα επαναλαμβανω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παραδόξως δεν είχα γράψει και τις δικές μου (θετικότατες) εντυπώσεις όταν ολοκληρώθηκε η συλλογή σε HC οπότε τις γράφω τώρα. Εξαιρετική σειρά και με πολύ ωραίο σκίτσο (για το δικό μου το γούστο τουλάχιστον), τρόμος, αστυνομικό μυστήριο και σασπένς, που σε κάνει να θέλεις μανιωδώς να διαβάσεις το επόμενο τεύχος για τη συνέχεια της ιστορίας. Και επειδή πρόσφατα ολοκληρώθηκε και η συλλογή του "Nailbiter" (πάλι σε HC), μια εξίσου εθιστική σειρά αλλά με κατώτερο σκίτσο, να αναφέρω και τα κοινά που είχαν αυτές οι δύο σειρές κόμικς, μια που αναφέρθηκαν παραπάνω πιθανές επιρροές από άλλα media:

 

*  Διαδραματίζονται σε μικρές πόλεις της αμερικάνικης επαρχίας. Check...

*  Διάφορα μυστήρια γεγονότα και φόνοι λαμβάνουν χώρα. Check...

*  Η σερίφης της κωμόπολης προσπαθεί να ξεδιαλύνει το μυστήριο. Check...

*  ...με τη βοήθεια ενός πράκτορα του FBI. Check...

*  Αρκετοί συμπολίτες τους κρύβουν επικίνδυνα μυστικά. Check...

*  Ενεργό ρόλο στην υπόθεση έχει και η αδερφή/κόρη της σερίφη. Check...

*  Και φυσικά και τα δύο κόμικς εκδίδονταν από την Image την ίδια περίπου χρονική περίοδο κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.