Μετάβαση στο περιεχόμενο

AΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΑΝΔΡΑ


φλοκ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 

΄Εχεις κανένα απωθημένο με τον Luciano; :mafia:

χεχε,όχι κανένα,απλά έμπνευση της στιγμής :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

λοιπόον... :P

 

μου άρεσε :)

 

το σχέδιο είναι στο 95% εξαιρετικό, ειδικά στα εξωτερικά πλάνα! Κάποια καρέ κάθεσαι και τα χαζεύεις! :wow:

 

Είναι επίσης  το πρώτο κόμικ του pit όπου βλέπω τα σχέδια να είναι αρκετα πιο ζωντανά, να έχουν κίνηση :best:

 

η υπόθεση κι ο χωροχρόνος που εξελίσσεται είχε μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά το σενάριο κι η απόδοση των διαλόγων ήθελε ακόμα δουλίτσα :)

 

χαίρομαι που κάθε δουλεια του pit γίνεται όλο και καλύτερη και θα μου άρεσε και μενα ένα sequel, έτσι κι αλλιως τα ενδεχόμενα μένουν ανοιχτα. :)

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  348
  • Reputation:   4552
  • Achievement Points:  355
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το διάβασα και εγώ και μου άρεσε πάρα πολύ :)

Για το σχέδιο δεν έχω να πω και πολλά πράγματα αφού είμαι σίγουρος ότι ξέρεις ότι είναι το δυνατό σου σημείο...Όπως λέει και η Λένα από πάνω σε κάποια καρέ σε εξωτερικά πλάνα απλά καθόμουν και τα χάζευα, τρομερή δουλειά  :respect:  :respect:

 

Τώρα όσο αφορά το σεναριο και την υπόθεση νομίζω ήταν σχετικά σύντομο, έπρεπε κατά την άποψη μου να είναι μεγαλύτερο για να φανεί καλύτερα και η πλοκή και δεν νομίζω ότι θα κούραζε καθόλου

 

και τέλος όσο αφορά για sequel, είμαι και εγώ από τα άτομα που θα ήθελα να δω την συνέχεια του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

δικαιες κριτικες!αυτο

 

αλλά το σενάριο κι η απόδοση των διαλόγων ήθελε ακόμα δουλίτσα :)

και αυτο

 

Τώρα όσο αφορά το σεναριο και την υπόθεση νομίζω ήταν σχετικά σύντομο, έπρεπε κατά την άποψη μου να είναι μεγαλύτερο για να φανεί καλύτερα και η πλοκή και δεν νομίζω ότι θα κούραζε καθόλου

ηταν λογω του χρονου που (κακως θεωρησα )οτι δεν ειχα για να κανω τοσες σελιδες.τελικα τελειωσε υπερβολικα νωριτερα του deadline(μηνες) αλλα δεν ξαναγυρισα να το ξαναδιορθωσω /φτιαξω για να μην χασει την ενοτητα του,γιατι αν διορθωθουν καποια πραγματα θα πρεπει να γινουν σε ολο,οποτε να ξαναγινει απ την αρχη γιατι οτι δεν διορθωνεται θα φαινεται αδυναμο σε σχεση με τα αλλα :P .Αλλα αφου μιλατε αρκετοι για sequel αν γινει σιγουρα θα ειναι κατα 30-40% πιο προσεγμενο σ αυτα τα θεματα...αλλα θα αργησει τα αναλογα για να γινει με πιο ηρεμο και ανθρωπινο ρυθμο...(γιατι αυτο το εκανα δουλευοντας σαν ρομποτ :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τιμήθηκε οπότε πάμε μία:

 

Εξώφυλλο: Εντυπωσιακό και ταιριαστό με τον τίτλο, αφού δείχνει την ίδια τη Φλάνδρα, μέσα από το μονοσέλιδο της σελ.42. Προσωπικά θα προτιμούσα το πανοραμικό εισαγωγικό δισέλιδο σε έγχρωμο, με πιο απαλά χρώματα, να αγκαλιάζει εξωφυλλικά όλο το άλμπουμ. Σκέψου το για επόμενο. ;) 6.7/10

Εσώφυλλο α': Ε επιβάλλονταν! :lol::cool:

Σχέδιο: Νο 1 από όσες ολοκληρωμένες ιστορίες έχεις κάνει! Μακράν! Κάποιες σκηνές είναι θεσπέσια κινηματογραφικές! Και έχει καμφθεί σε μεγάλο βαθμό η αντίσταση του στατικού σχεδίου προς όφελος του δυναμικού! :best: 10'/10!!!

Σενάριο: Ιστορικό υπόβαθρο & background έχει πλουσιότατο, ως συνήθως. :D Αλλά η ίδια η ιστορία είναι λίγο τουρλουμπούκι :( Έχει τόσα πολλά στοιχεία μαζί που αν τα κάνεις πέρα για να δεις την πραγματική ιστορία, τον βασικό άξονα, αφορά μια ιστορία εκδίκησης της κόρης του Επιθεωρητή ενάντια στη διαφθορά, μέρος της οποίας είναι και ο πατέρας της. Θα μου πεις βέβαια, μια χαρά είναι για θεματικός άξονας. Ναι, αλλά εκεί κολλάει αυτό που έχουν ήδη πει τα παιδιά για την ενότητα της ιστορίας. Θυμίζει πολύ φανταστικά χολυγουντιανά μπλοκμπάστερ με χαωτική ιστορία. Στο επόμενο θα πρέπει να δουλέψεις πολύ περισσότερο την ιστορία γιατί αδικεί το συνολικό αποτέλεσμα. :( 3.86/10

Εσώφυλλο β': Αχρείαστη επανάληψη του εξωφύλλου, με το σκεπτικό ότι το ΑΑΤΦ περιέχει τόσα θεαματικά καρέ! Γιατί να μην υπάρχει κάπου η :hug2: κόρη; Χ/10

Οπισθόφυλλο: Ωραίο, το μεγάλο καρέ της σελ.12. :best: Τη γνώμη μου για το εξώφυλλο την έγραψα. Το πανοραμικό εισαγωγικό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άνετα ως εξώφυλλο. :sad1:

 

Επίσης, στη σελίδα 30 έχει ένα personal favorite το οποίο χαλαρά θα πήγαινε ως οπισθόφυλλο αν όχι για μονοσέλιδο που θα συνόδευε το βιογραφικό. Πρόκειται για αυτό που είναι πρώτο-πρώτο στην παρουσίαση του Le Pit. :D (προστέθηκε και το λινκ στο αρχικό ποστ).

 

 

Ενκατακλείδια (sic) βαθμολογία, στην πρώτη δουλειά που εκδόθηκε από εκδοτική: 7.83/10! Και περιμένουμε ακόμα άλλες τόσες. ;)

 

 

:beer2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ενημερώνω για την εν λόγω έκδοση ότι κυκλοφορεί και σε γυαλιστερό εξώφυλλο. Τώρα πιο είναι καλύτερο δεν έχω καταλήξει.Αν θέλετε πείτε κ εσείς (όσοι έχετε ασχοληθεί με αυτό το άλμπουμ)τη γνώμη σας για να αποφασίσουμε σε περίπτωση που τυπωθούν κ άλλα!

  

Γυαλιστερό η ματ λοιπόν? :):thinking: :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

(Ρουα) Ματ !!!! :)

 

Ειναι καθαρά προσωπική άποψη και γούστο ,αλλα αφού ρωτάς στο λέω.Αυτό που έχω εγώ παντως ειναι με ματ εξώφυλλο και είναι πολύ καλό . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κι εγώ το ματ προτιμώ. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ματ +1. Το γυαλιστερό είναι κυρίως για πιο φανταζί - πολύχρωμα εξώφυλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το ματ που εχω κι εγω, εχει πολυ καλυτερη αφη και ταιριαζει καλυτερα με το υφος του κομικς σου.

Το γυαλιστερο, που το ειδα στο κομικντομ εχει καλυτερη αποτυπωση των χρωματων,

ηταν ποιο ζωντανο και πιστο χρωματικα στο πρωτοτυπο.

 

Απ' την Κικη κι απ' την Κοκο ποια να διαλεξω; :thinking::lol:

 

Απο τα δυο προτιμω το ματ, αυτο που εχω δηλαδη :dance:

 

Αν βεβαια σε μελλοντικη εκτυπωση μπορεσουν και συνδυαστουν τα πλεονεκτηματα αυτων θα ειναι τελειο :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ερώτηση: Το ότι υπάρχει και με γυαλιστερό εξώφυλλο σημαίνει πως επανεκδόθηκε ή είχε βγει αρχικά σε 2 ποιότητες λόγο διαθεσιμότητας χαρτιού στο τυπογραφείο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση: Το ότι υπάρχει και με γυαλιστερό εξώφυλλο σημαίνει πως επανεκδόθηκε ή είχε βγει αρχικά σε 2 ποιότητες λόγο διαθεσιμότητας χαρτιού στο τυπογραφείο;

Επανεκδόθηκε για να προλάβουμε την (πιθανολογολούμενη) αυξημένη ζήτηση λόγω comicdom.

Ίδια ποιότητα είναι,απλά το εξώφυλλο της επανέκδοσης είναι γυαλιστερό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

4 -0 μεχρι τωρα υπερ του ματ... :thinking:

 

Αν βεβαια σε μελλοντικη εκτυπωση μπορεσουν και συνδυαστουν τα πλεονεκτηματα αυτων θα ειναι τελειο :xm:

κι εγω αυτο θα ηθελα αλλα μεχρι τωρα δεν εχουμε βρει τροπο ωστε να γινει... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

batigoal Καταχωρημένο Χθες, 01:51 AM

Το ματ που εχω κι εγω, εχει πολυ καλυτερη αφη και ταιριαζει καλυτερα με το υφος του κομικς σου.

Το γυαλιστερο, που το ειδα στο κομικντομ εχει καλυτερη αποτυπωση των χρωματων,

ηταν ποιο ζωντανο και πιστο χρωματικα στο πρωτοτυπο.

 

Απ' την Κικη κι απ' την Κοκο ποια να διαλεξω; :thinking::lol:

 

Απο τα δυο προτιμω το ματ, αυτο που εχω δηλαδη :dance:

Αν βεβαια σε μελλοντικη εκτυπωση μπορεσουν και συνδυαστουν τα πλεονεκτηματα αυτων θα ειναι τελειο :xm:

 

αυτα σκεφτόμουν κι εγω!!  :wow:  :) τι στο καλο.. μεσα στο μυαλο μου εισαι; :Suspicious:  ( :P )

 

οποτε.. +1 για ματ κι απο εδω!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όλη αυτή η συζήτηση αφορά μόνο το εξώφυλλο αν έχω καταλάβει καλά έτσι; Οι σελίδες μέσα είναι μία και το αυτό από χαρτί, ποιότητα, κλπ. χμ... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ναι μεσα δεν εχει διαφορα...στο εξωφυλλο υπαρχουν δυο ποιοτητες επειδη με  ματ πλαστικοποιηση δεν αποτυπωνοταν το χρωμα οπως πραγματικα ειναι.Βεβαια αν καποιος θεωρει οτι και μεσα θα ηταν ωραιο σε βελβετ γυαλιστερο μπορει να το πει,αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει στο συγκεκριμενο αλμπουμάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κι εγώ το ματ έχω και μου αρέσει. Πιστεύω πως είναι καλύτερο, αν και δεν έχω δει το γυαλιστερό.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το φεστιβαλ το περασμενο σαββατοκυριακο,ειδα κατι fanzines που ηταν τυπωμένα σε ματ χαρτι και ηταν πολύ ωραια και ειχαν πολύ ζωντανα χρωματα χωρις η ποιοτητα του χαρτιου να αλλιωνει το αποτέλεσμα,κατα την αποψη μου στο στυλ και την ατμοσφαιρα της ιστοριας σου θα ταιριαζε πολύ το ματ χαρτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα τελευταία την Απόδραση από τη Φλάνδρα, την οποία περίμενα εναγωνίως να παραλάβω από την Αθήνα. Έτρεφα μεγάλες προσδοκίες για αυτό το κόμικς από τότε που πρωτοείδα το πραγματικά εξαιρετικό εξώφυλλο (εξαιρετικό εκτός της γραμματοσειράς όπως είχα παλιότερα αναφέρει-πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι πιο δυναμικό/εντυπωσιακό/πιασάρικο).

 

Θα κρίνω την έκδοση  όπως θα έκρινα οποιοδήποτε άλλο κόμικς έβρισκα στο βιβλιοπωλείο σε κανονική κυκλοφορία, και το οποία πλήρωσα σε κανονική τιμή. Θέλω να πω ότι ο επιθεωρητής με τη Φλάνδρα έκανε ένα μεγάλο βήμα (υποθέτω το ξέρει και ο ίδιος) από τις αυτοεκδόσεις/ερασιτεχνικά στις κανονικές εκδόσεις/(ημι)επαγγελματικά πράγματα. Και ελπίζω να συνεχίσει επιτυχημένα αυτή την πορεία.

 

Επίσης, δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα με τα θετικά στοιχεία του κόμικς, αυτά έχουν αναλυθεί επισταμένως από τους προλαλήσαντες, είναι πάρα πολλά και δημιουργούν όντως ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

 

Αντιθέτως θα σταθώ περισσότερο στα στοιχεία που δεν μου άρεσαν, κάποια από τα οποία αναφέρει και ο ίδιος ο δημιουργός. Ελπίζω και η δική μου ταπεινή άποψη να βάλει ένα λιθαράκι στην πορεία του.

 

Δεν μπορώ να πω ότι το σύνολο με απογοήτευσε, ούτε όμως ότι ενθουσιάστηκα κιόλας. Σε γενικές γραμμές έχουμε μια μέσου μεγέθους ιστορία με πολύ δουλειά στο σχέδιο (τα εξωτερικά, άψυχα σκηνικά είναι όντως εξαιρετικά!) και με ένα σενάριο που έχει ένα αρκετά σαφές υπόβαθρο (μάλλον μπαγκράουντ ταιριάζει καλύτερα εδώ) και αναπτύσσεται αρκετά ολοκληρωμένα. Θέλω να πω ότι ο δημιουργός όρισε αρχικά ένα περιβάλλον (έστω και με κείμενο) για να καταλάβουμε τι γίνεται και μετά αφηγήθηκε με αρκετή σαφήνεια ένα επεισόδιο. Όλα αυτά είναι καταρχήν θετικά. Και δεν είναι εύκολα. Αν έκανε την υπόλοιπη  δουλειά του καλά/ικανοποιητικά/όμορφα είναι άλλη συζήτηση.

 

Ας δούμε τώρα τι δεν μου άρεσε.

  1. Γενικά δεν μου πολυαρέσει η συγκεκριμένη τεχνοτροπία που χρησιμοποιεί ο Επιθεωρητής. Είμαι κατά του (τόσο) ρεαλιστικού σχεδίου στα κόμικς-δεν μου ταιριάζει οπτικά. Επιπλέον, επιλέγει σαν τελικό αποτέλεσμα τα μολύβια: εμένα αυτά τα σχέδια μου θυμίζουν περισσότερο σπουδές παρά κόμικς. Αλλά όλα αυτά είναι και λίγο θέμα προσωπικών (μου) προτιμήσεων.
  2. Ο δημιουργός χρησιμοποιεί πολύ το δυνατό του χαρτί που είναι η αποτύπωση των προσώπων με μεγάλη λεπτομέρεια, φωτοσκιάσεις κλπ. Και πάλι όμως το αποτέλεσμα είναι να μοιάζουν με σπουδές σε εργαστήρι ζωγραφικής. Οι ήρωες μοιάζουν περισσότερο με αγάλματα ή προτομές σε στιλιζαρισμένες πόζες με περιορισμένη έκφραση.
  3. Το ότι υπάρχει ένα σχετικό θέμα με την ανατομική των σωμάτων και την κίνηση έχει αναλυθεί και παραπάνω. Γίνεται μια προσπάθεια (νομίζω) να ξεπεραστεί αυτό με τη χρήση δυναμικών γραμμών και αδρού σχεδίου. Αυτό είναι μια λίγο πονηρή, αλλά καλή ιδέα (ακριβώς γιατί είναι έξυπνη). Αυτό που κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλό είναι στα ίδια καρέ να χρησιμοποιείται επιπλέον θάμπωμα του σχεδίου σε πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή. Και μάλιστα με λίγο άτεχνο τρόπο σε ορισμένα σημεία (απότομο σημείο μετάβασης σαφούς-ασαφούς, θάμπωμα έξω από περιγράμματα κλπ). Σε αυτά τα καρέ νόμιζα ότι κάτι μπήκε στο μάτι μου, έπαθα αποκόλληση αμφιβληστροειδούς κλπ. Αν το σχέδιο είχε γίνει ευθύς εξαρχής με απαλά/ασαφή περιγράμματα, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό.
  4. Δεν κατάλαβα ποια ακριβώς σχέση έχει ο Χίτλερ με την ιστορία ή ακόμη και με τη διαμόρφωση του σύμπαντος στο οποία εκτυλίσσεται το επεισόδιο. Δεν. Με δεδομένο ότι, όπως λέει ο ίδιος ο δημιουργός, δεν υπήρχε σαφής πρόθεση η ιστορία να συνεχιστεί, τα πολλά στοιχεία που δίνονται στο εισαγωγικό κείμενο μένουν λίγο μετέωρα γιατί δεν χρησιμοποιούνται κάπου.
  5. Ο παραλληλισμός που κάνει παραπάνω ο Ορέστης με τις αμερικανικές ταινίες δράσης και τα πολλά συμπυκνωμένα στοιχεία έχει μια βάση. Θέλω να πω ότι όντως υπάρχει μια υπερβολή και ένα χωρίς ιδιαίτερο λόγo άπλωμα της πλοκής. Ειδικά στο δεύτερο μισό του κόμικς, με την μετάβαση των ηρώων σε εξωτικά και άλλα μέρη. Καλό εύρημα σαν μια ευκαιρία να απεικονιστούν με επιτυχία διάφοροι τόποι και μνημεία, αλλά χωρίς να προσθέτει κάτι φοβερό στην εξέλιξη της ιστορίας.

 

Αυτά προς το παρόν. Η συνέχεια της κριτικής στην ιστορία του Επιθεωρητή που δημοσιεύτηκε στο Τσόφλι (αλλά εκεί θα είναι καλύτερη!).

 

ΥΓ  Ο Επιθεωρητής Λε Πιτ είναι αυτοπροσωπογραφία του Επιθεωρητή Λε Πιτ;

 

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

[Γενικά δεν μου πολυαρέσει η συγκεκριμένη τεχνοτροπία που χρησιμοποιεί ο Επιθεωρητής. Είμαι κατά του (τόσο) ρεαλιστικού σχεδίου στα κόμικς-δεν μου ταιριάζει οπτικά. Επιπλέον, επιλέγει σαν τελικό αποτέλεσμα τα μολύβια: εμένα αυτά τα σχέδια μου θυμίζουν περισσότερο σπουδές παρά κόμικς.]

O Bilal το ξέρει; :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δε νομίζω ότι ο Bilal χρησιμοποιεί τόσο ρεαλιστικό σχέδιο. Πάντως είναι οριακά στο να μου αρέσει.

 

Δε νομίζω επίσης ότι χρησιμοποιεί τα μολύβια με αυτόν τον τρόπο για να αποδώσει λεπτομέρειες υφής, φωτοσκιάσεις κλπ. στο τελικό σχέδιο.

 

00000tumblr_luklcljbpY1qg5v74o1_500.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το Animal "Z" μιλάω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και ένα ακόμη θέμα είναι ο χρωματισμός.

 

Πιστεύω ότι η τελική εικόνα του έργου θα άλλαζε δραματικά αν είχε χρωματιστεί.

 

Ενδεικτική είναι η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο εξώφυλλο και την τρίτη σελίδα της έκδοσης που έχουν την ίδια εικόνα σε έγχρωμη και Α/Μ βερσιόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ένα ακόμη θέμα είναι ο χρωματισμός.

 

Πιστεύω ότι η τελική εικόνα του έργου θα άλλαζε δραματικά αν είχε χρωματιστεί.

 

Ενδεικτική είναι η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο εξώφυλλο και την τρίτη σελίδα της έκδοσης που έχουν την ίδια εικόνα σε έγχρωμη και Α/Μ βερσιόν.

Ποιός θα πλήρωνε ένα δεκαπεντάρι για έγχρωμο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω αυτό που λες σπουδή μας το παρουσίαζε σαν "μελέτη" ένας ζωγράφος φίλος μου. "Γνωρίζω και μελετώ το αντικείμενο". Η αλήθεια είναι ότι χάνει το ποπ-αρτ του κόμικ με αυτόν τον τρόπο. Μάλλον το σπουδή είναι πιο σωστή λέξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Νομίζω αυτό που λες σπουδή μας το παρουσίαζε σαν "μελέτη" ένας ζωγράφος φίλος μου. "Γνωρίζω και μελετώ το αντικείμενο". Η αλήθεια είναι ότι χάνει το ποπ-αρτ του κόμικ με αυτόν τον τρόπο. Μάλλον το σπουδή είναι πιο σωστή λέξη.

 

Ναι. Είναι άλλωστε και η επικρατέστερη στη ζωγραφική. "Σπουδή γυμνού" λέμε π.χ. Και οι ξένοι χρησιμοποιούν ακριβώς την ίδια λέξη. Στα γαλλικά "étude" http://www.larousse.fr/encyclopedie/peinture/%C3%A9tude/152094 και στα αγγλικά "study" http://painting.about.com/od/artglossarys/g/defstudy.htm

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 

Δεν κατάλαβα ποια ακριβώς σχέση έχει ο Χίτλερ με την ιστορία ή ακόμη και με τη διαμόρφωση του σύμπαντος στο οποία εκτυλίσσεται το επεισόδιο. Δεν. Με δεδομένο ότι, όπως λέει ο ίδιος ο δημιουργός, δεν υπήρχε σαφής πρόθεση η ιστορία να συνεχιστεί, τα πολλά στοιχεία που δίνονται στο εισαγωγικό κείμενο μένουν λίγο μετέωρα γιατί δεν χρησιμοποιούνται κάπου.

Η σχέση του Χίτλερ είναι ότι έχοντας καρδίσει τον β παγκόσμιο έχει επιβάλλει την γερμανική γλώσσα και αισθητική σε παγκόσμια κλίμακα (βλέπε ασημένιες βολίδες που ίπτανται και έχουν αισθητική συγγένεια με τις γερμανικές φόρμουλες του '30).Εξηγεί το φόντο του υποθετικού κόσμου και δεν είναι πλέον εν ζωή,οπότε δεν εμφανίζεται σαν χαρακτήρας ούτε προτίθεται να εμφανιστεί σε πιθανή συνέχεια(εκτός αν γίνει κάποιο flash back).

 

 

ΥΓ  Ο Επιθεωρητής Λε Πιτ είναι αυτοπροσωπογραφία του Επιθεωρητή Λε Πιτ;

Όχι,δεν είναι.

 

:):beer:

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφηκε για να υπάρχει :best: .

 

Το blog αυτό είναι από το γνωστό Τσόφλι; Βλέπω και διαφήμιση στο Comicon-shop fb.

 

+ μια :cool: φώτο από την παρουσίαση. Πολύ :cool: όμως :D

 

attachicon.gif1901170_1453795994853441_2118953425_n.jpg

 

  :beer2:

Χε χε χε ο δαιμόνιος ρεπόρτερ Ορέστης ανακάλυψε την επίμαχη φωτό με τις αφεντομουτσουνάρες μας χεχεχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Σχέδιο για ενδεχόμενη συννέχεια της Φλάνδρας (αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο λόγω των πολλών άλλων projects που δουλεύονται...), παράλληλα όμως υπάρχουν και κάποιες ιδέες για συνέχιση αυτού του σύμπαντος καλώς εχόντων των πραγμάτων! :)

 

Στην έκθεση πενάκι και σκαπάνη ,όπου προγραμματίζεται   το Σάββατο στις 21.00  μια μικρή παρουσίαση -συζήτηση των νέων δουλειών ,αρκετών δημιουργών που θα συμμετέχουν στην έκθεση ,θα γίνει μια αναφορά και γι αυτό οπότε μια πρόγευση νομίζω ότι ταιριάζει εδώ!

 

 

post-18683-0-03047600-1403454504_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε και στα δικά μου χέρια η "Απόδραση από την Φλάνδρα" την περασμένη Δευτέρα,σε μία από τις (σπάνιες πια :() εξορμήσεις μου στην Αθήνα...!

Εχθές λοιπόν το διάβασα και μπορώ να πω ότι πρόκειται για μία φιλότιμη δουλειά για τα Ελληνικά δεδομένα...!

 

Το σχέδιο μού άρεσε αρκετά...!Ξεφεύγει από τα στερεότυπα των κόμικς και βάζει τον αναγνώστη στην ατμόσφαιρα της εποχής...!Τα πρόσωπα και τα μνημεία τα έχει πετύχει σε εξαιρετικό βαθμό...!Δεν κρύβω ότι στάθηκα αρκετές φορές σε κάποια καρέ για να θαυμάσω το σχέδιο (πχ στις αρχαιοελληνικές προτομές της σελίδας 30 ή στο ολοσέλιδο καρέ της σελίδας 42)...!Πιστεύω βέβαια ότι σε αυτό βοήθησε και το μεγάλο σχήμα της έκδοσης...!Εάν το κόμικ είχε εκδοθεί σε μικρές διαστάσεις νομίζω ότι το σχέδιο θα κούραζε στο μάτι...!

 

Ο σκελετός του σεναρίου με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο...!Μου αρέσουν πολύ τα κόμικς που έχουν δομή,εποχή,περιβάλλον,σταθερούς χαρακτήρες,με μία λέξη "σύμπαν" και δεν πρόκειται για έναν ήρωα που κάνει "κάτι","κάπου"...!

Σαν ιδέα λοιπόν ήταν πολύ καλή αλλά νομίζω ότι η πλοκή ήθελε λίγη δουλειά ακόμα...!Θα την ήθελα να ξετυλίγεται σε περισσότερες σελίδες ή αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό,να είναι τουλάχιστον πιο πυκνογραμμένη...!

 

Επίσης το τέλος του κόμικ δεν αφήνει περιθώρια στον Παναγιώτη να σταματήσει εδώ...!Είναι αμαρτία να έχει δημιουργηθεί ένα όμορφο σύμπαν και να τελειώσει σε 48 σελίδες μόνο...!Επίσης κανένας από τους κακούς δεν τιμωρήθηκε και φυσικά,από την στιγμή που οι κακοί έχασαν μία μάχη θα πρέπει να αντεπιτεθούν...!Επίσης η κόρη του επιθεωρητή άφησε μία υπόσχεση στον πατέρα της στο τελευταίο καρέ...!Όλα αυτά λοιπόν πιστεύω ότι είναι χρέος σου να τα απαντήσεις φίλε Παναγιώτη...!Οπότε μην επιμένεις...!Θα βγάλεις κι άλλο επεισόδιο...! :P (Κοίτα πως το έφερα ο άτιμος :lol:)

 

Αυτά...!Ελπίζω να μην σας κούρασα...! :beer:

 

ΥΓ : Κι εγώ τάσσομαι υπέρ του ματ εξωφύλλου...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.