Μετάβαση στο περιεχόμενο

AΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΑΝΔΡΑ


φλοκ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΑΝΔΡΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Παναγιώτης Τσαούσης
Σχέδιο:
Παναγιώτης Τσαούσης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Παναγιώτης Τσαούσης
Hμερ. έκδοσης:
18-02-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-80524-9-9

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

tn_FLANDRA_0001.jpg tn_FLANDRA_0001z.jpg

 

 

H αλήθεια είναι οτι το περίμενα πως και πως ........

 

Θες η εικόνα του εξώφυλλου που είχα δει ,θες η προηγούμενη δουλειά του Παναγιώτη (Exotic City Cabaret) που με είχε εντυπωσιάσει ή ακόμα και το είδος του (Μεταπολεμικό Νουάρ Φαντασίας ) που είναι του γούστου μου.

 

Ετσι δεν έχασα καιρό και σήμερα τελειώνοντας τη δουλειά πετάχτηκα μέχρι το Comicon Shop και το πήρα.

Φρέσκο φρέσκο ,πρώτη μέρα κυκλοφορίας του .

 

Μόλις τελείωσα την ανάγνωσή του .

Τι έγινε λοιπόν ,επαληθέυτηκαν οι προσδοκίες για κατι καλό ????Η απάντηση χωρίς δεύτερη σκέψη είναι ενα μεγάλο ΝΑΙ .

 

Σχεδιαστικά ο Παναγιώτης προοδεύει γεωμετρικά κατα την γνώμη μου .Χειρίζεται τα μολύβια του καταπληκτικά και η αίσθηση που αφήνει θα τολμήσω να το πώ και ας ακουστεί κάπως (χωρίς φυσικά να μπαίνω σε καμιά διαδικασία σύγκρισης ) είναι λίγο Bilal.......

Τουλάχιστον εμένα αυτό μου θύμiσε σε κάποια σκίτσα ,ειδικά στα οχήματα αλλά και σε μερικά καρέ δράσης.

Το απρόμαυρο που έχει χρησιμοποιηθεί προσθέτει ατμόσφαιρα στο κομικ .

 

Η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια φανταστική ,μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο Φλάνδρα όπου οι δυνάμεις του Χίτλερ έχουν επικρατήσει και η κοινωνία χωρίζεται σε δύο βασικές τάξεις: σε αυτήν των Ευγενών την προνομιούχο και διεφθαρμένη  και σε αυτήν των Υποτελών που στην ουσία είναι δούλοι των πρώτων .

Στην αρχή του κομικ υπάρχει ένα δισέλιδο εισαγωγικό σημείωμα που δίνει το ιστορικό πλαίσιο της ιστορίας και μας  βάζει στο κλίμα .

 

Σεναριακά είναι δυνατό ,γνώμη μου είναι οτι το θέμα θα μπορούσε να αναπτυχθεί και σε περισσότερες σελίδες και να γίνει πιο πυκνό .Κι έτσι όμως μου άρεσε αν και μου  άφησε μια αίσθηση "to be continued ".....

Tο βασικό θέμα που θίγει είναι οι σχέσεις διαφθοράς που χαρακτηρίζουν την ανώτερη τάξη και ο σχεδόν μοιρολατρικός τρόπος αντίδρασης των υποτελών .Σιγουρα οι αναγωγές που γίνονται  στην σημερινή πραγματικότητα που ζουμε στη χώρα μας και γενικά στον Δυτικό πολιτισμό είναι παραπάνω από προφανείς .

 

Εν κατακλείδι μια πολύ αξιόλογη δουλειά ,με τις όποιες αδυναμίες μπορεί ο καθένας να εντοπίσει , από έναν πολλά υποσχόμενο δημιουργό η οποία αξίζει να αποκτηθεί.

Τιμή : 6,40 euro

Παναγιώτη Τσαούση  :respect::cheers2:

 

 

Αφιέρωμα στον Παναγιώτη Τσαούση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Θα το βάλω στη λίστα μου. Βάλτε και κανένα σκαν από το εσωτερικό

 

Γιατί η Φλάνδρα ως μέρος της ιστορίας; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 

τελειώνοντας τη δουλειά πετάχτηκα μέχρι το Comicon Shop και το πήρα.

Ένα μόνο έχω να πω ,πρόλαβες να το πάρεις πιο πριν κι από μένα :P:wow: !!!Λογικά αύριο η μεθαύριο θα το έχω στο χέρι να δω πως βγήκε σαν έντυπο ! Ευχαριστώ πολύ για την ωραία παρουσίαση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ένα μόνο έχω να πω ,πρόλαβες να το πάρεις πιο πριν κι από μένα :P:wow: !!!Λογικά αύριο η μεθαύριο θα το έχω στο χέρι να δω πως βγήκε σαν έντυπο ! Ευχαριστώ πολύ για την ωραία παρουσίαση :beer:

:lol: :lol: :lol:  Εμείς σ ευχαριστούμε για την ωραία δουλειά !!!! Θα προσπαθήσω να έρθω και στο signing .....

Αλλιως κάπου θα σε πετύχω για  υπογραφούλα....... :beer:

 

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Θα το βάλω στη λίστα μου. Βάλτε και κανένα σκαν από το εσωτερικό

 

Γιατί η Φλάνδρα ως μέρος της ιστορίας; 

Sorry που δεν έβαλα scan από το εσωτερικό του αν και θα το ήθελα πολύ ,αλλά φοβάμαι οτι θα το χαλασω και είναι του κουτιού το τευχος..... :(

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συγχαρητήρια ρε, είδα ότι παίζει και παρουσίαση, θα είμαστε εκεί. Άντε να το διαβάσουμε κιόλας ! Φαίνεται πολλά υποσχόμενο αν κρίνουμε από το ποιός το έφτιαξε και από τις πρώτες γεύσεις που έχουμε πάρει. Cheers!  :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ενημερώνω ότι η παρουσίαση της εν λόγω έκδοσης θα γίνει το Σάββατο 8 Μαρτίου στο comicon shop ,κάτα τις 20.00 με 20.30...,όσοι θέλουν να περευρεθούν είναι ευπρόσδεκτοι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

post-18683-0-69019100-1393537562_thumb.jpg         post-18683-0-67314700-1393537625_thumb.jpg

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:div: Είναι σε μέγεθος ΤΣΕ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

:div: Είναι σε μέγεθος ΤΣΕ;

όχι α4 είναι (στο μεταξύ με αυτά τα ονόματα που έχετε βάλει δεν μπορώ να σας ξεχωρίσω :P ,μου πήρε κάνα δυο λεπτά να συνδέσω ποιος είναι)

 

το αλμπουμάκι είναι α4 (21 *29,7 cm ) και οι αφισούλες είναι σε α3  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

A, είναι τεράστιες οι αφίσες και μπερδεύτηκα.

 

στο μεταξύ με αυτά τα ονόματα που έχετε βάλει δεν μπορώ να σας ξεχωρίσω :P

 

Σοβαρά; Ξέρεις πολλούς με μπηρλανδική υπογραφή; :P

Επεξεργασία από Λόρδος Σκρούτζινγκτον
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

A, είναι τεράστιες οι αφίσες και μπερδεύτηκα.

 

 

Σοβαρά; Ξέρεις πολλούς με μπηρλανδική υπογραφή; :P

από αυτό ακριβώς σε κατάλαβα άλλα πρώτα είχα κολλήσει στην εικόνα προφίλ και το όνομα ...και :oops: τίποτα ,μόλις το μάτι πήγε πιο κάτω στο φουλ του bierland μπήκα στο νόημα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αφισούλες που μπορώ να βρώ ?????? :thinking::)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ δεν έχω πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Αφισούλες που μπορώ να βρώ ?????? :thinking::)

εγώ έχω βγάλει μερικές ,όποιος θέλει μου λέει κ το βλέπουμε   :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μια πρέπει να παίξει στη Λέσχη :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

εγώ έχω βγάλει μερικές ,όποιος θέλει μου λέει κ το βλέπουμε   :)

Eνδιαφέρομαι αν τυχόν υπάρχουν διαθέσιμες ....... :beer:

 

μια πρέπει να παίξει στη Λέσχη :)

 

:cheers5:

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πηρα κι εγω και το ξεζουμισα δυο φορες απανωτα :hit:

Εισαγωγη: ωραια συσταση των χαρακτηρων στην αρχη.

Ενω στο Exotic City Cabaret με μπερδεψαν οι πολλοι χαρακτηρες, εδω δουλεψε τελεια! :respect:

 

Σεναριακα: ομορφη και ομαλη, αν και αρκετα γρηγορη η εξελιξη των γεγονοτων. Σε κραταει μεχρι τελους.

Θα μπορουσε να ειναι αλλο τοσο, χωρις να κουρασει καθολου, ελπιζω σε συνεχεια-εξελιξη της ιστοριας. :angel:

Σχεδιαστικα: η εξελιξη του Παναγιωτη ειναι μεγαλη, πολυ καλυτερο το αποτελεσμα στην κινηση,

το βαθος και γενικα σε ολα τα επιπεδα στον σχεδιασμο των σωματων!

Στη νεκρη φυση οπως μας εχει (κακο)μαθει ο Παναγιωτης ειναι κορυφαιος!

 

Στο ρεζουμε: μου αρεσε πολυ, καλυτερο απο οτι περιμενα να πω την αληθεια μου,

τα μολυβια του Παναγιωτη σε αυτο το μεγεθος τα σπανε :up:

Παναγιωτη :congrats: προχωρα και να θυμασαι, εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πολύ καλό το κόμικ!

δεν θα πω ψέματα, είμαι δύσκολος αναγνώστης... Το καμπαρέ δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω ακόμα, όταν ξεκινάει να με δυσκολεύει αναγνωστικά ένα κόμικ και δεν μπορώ να το ακολουθήσω το αφήνω.

Αυτό το παθαίνω συχνά με τα κόμικς σου Παναγιώτη... Προφανώς και έχω διαφορετικές συνήθειες και άλλα γούστα από σένα και αυτός είναι ο κύριος λόγος που με δυσκολεύουν οι δουλειές σου. Την απόδραση όμως την διάβασα πολύ άνετα και αυτό πιστεύω οφείλεται στην βελτίωσή σου (εγώ το ίδιο στριμμένος έχω παραμείνει).

 

Η ιστορία μου άρεσε πολύ, κάποιοι ανέφεραν πως το κόμικ αποκτούσε πιο γρήγορο ρυθμό απ την μέση και μετά... έχουν δίκιο αλλά το πρώτο μισό του κόμικ εξυπηρετεί στο να μας καλωσορίσει στον κόσμο σου και να θέσει κάποιες βάσεις τις ιστορίας σου και ίσως αυτό με βοήθησε τελικά να το ακολουθήσω κι εγώ πιο εύκολα. Την ιστορία επίσης την βρήκα ενδιαφέρουσα, μου άρεσε αρκετά και το τέλος, δεν περιμένω συνέχεια, σαν στόρυ μου φάνηκε ολοκληρωμένο (απ το να κάνεις μια συνέχεια αυτής της ιστορίας θα μου άρεσε πολύ περισσότερο να μας διηγηθείς μια άλλη ιστορία από τον ίδιο όμως κόσμο... ή ακόμα καλύτερα μια άλλη ιστορία που να αφήνει υπόνοιες της συνέχειας αυτής της ιστορίας ώστε να υπάρχει ένα πιο δεμένο σύμπαν). Σεναριακά είχε θεματάκια αλλά υπάρχει βελτίωση οπότε πιστεύω είναι θέμα χρόνου, απ την στιγμή που έχεις βρει τα πατήματά σου, να τα λύσεις και αυτά σιγά σιγά. Το σχέδιο είναι πολύ όμορφο. Το κόμικ μου άφησε ωραία αίσθηση. Όλα καλά.

 

Κατα τ άλλα, την άποψή μου την ξέρεις... Πιστεύω πως η τέχνη του κόμικ απαρτίζεται από πολλά στοιχεία... Σενάριο, ιστορία, αισθητική, ρυθμός και ροή, σκηνοθεσία, σχέδιο... Αν η έμπνευσή ήταν πίτσα, θα έπρεπε να πάρουν όλα από ένα κομμάτι τουλάχιστον. Αυτό που σου έχω ξαναπεί είναι πως εσύ ταΐζεις μόνο το σχέδιο... θα φάνε βέβαια και η ιστορία και η αισθητική, ίσως να τσιμπήσει κάτι και το σενάριο... αλλά ρυθμός, ροή, σκηνοθεσία θα μείνουν νηστικά. Τα κόμικ σου, κάτι που περίπου είπες και στην παρουσίαση, εξελίσσονται κυρίως γύρω απ το δυνατό σχέδιό σου και αυτό φαίνεται κιόλας. Κάθε φορά που διαβάζω κόμικ σου νοιώθω περισσότερο σα να βλέπω μια συλλογή από όμορφες εικόνες που πιέζονται να συνδεθούν σεναριακά σε μια κοινή ιστορία και αυτή τους η αμηχανία πάντα με δυσκολεύει ως αναγνώστη.

 

Η βελτίωση που είδα στην απόδραση με κάνει να περιμένω περισσότερα πλέον από σένα και είμαι σίγουρος πως με τους ρυθμούς που έχεις σύντομα θα τα δω κιόλας.

και πάλι, πολύ καλή δουλειά μαν! σε χαίρομαι!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Χεχε, δεν  νομίζω ότι είσαι στριμμένος,συμφωνώ σε αυτά που είπες και η αλήθεια είναι ότι και τις αδυναμίες μου τις βλέπω ακόμη και εγώ(και μάλιστα πολύ έντονα ,σχεδόν μου βγάζουν το μάτι,όχι όταν είμαι εν θερμώ άλλα λίγο καιρό μετά όταν  πάω να το ξεφυλλίσω σαν αναγνώστης) άλλα πολλές φορές και όταν κατασκευάζω το κόμικ, απλά κάποια πράγματα δεν έχω φτάσει ακόμη στο επίπεδο να μπορώ να τα φτιάξω όπως θα ήθελα να δείχνουν και αυτό σε όλα τα επίπεδα και σεναριακά και σχεδιαστικά και σκηνοθετικά, αυτά που βλέπεις εσύ τα βλέπω πλέον κ εγώ όταν ξεφυλλίζω το έντυπο μου...νομίζω ότι έχω αρκετά αντικειμενική ματιά ,για τις κατάλληλες λύσεις όμως ακόμη το δουλεύω ,έχω εμπλουτίσει τις γνώσεις μου σχετικά με παλιότερα (και έχω μάθει  πολλά και από συζητήσεις μαζί σου και από δικά σου ποστ και από άλλους γνώστες),άλλα όπως τα έχουμε πει ακόμη δεν τα έχω αφομοιώσει και προσαρμόσει καλά στο δικό μου προσωπικό στυλ...και είναι κάπως δύσκολος δρόμος να έχει καλή ροή- σκηνοθεσία με αυτό το σχεδιαστικό στυλ, όμως θα επιμείνω κι άλλο και ελπίζω να το πετύχω... ;):beer:

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Μια μίνι συνέντευξη που βάλαμε σε αυτό το blog με αφορμή την παρουσίαση της Φλάνδρας:
 

Συνέντευξη του Παναγιώτη Τσαούση

post-556-0-54054800-1394840738_thumb.jpg

 

Και στη Φλάνδρα όπως και στο cabaret, βλέπουμε οχήματα που θυμίζουν τον 19ο αιώνα, τι συμβαίνει και σε ενδιαφέρει τόσο;

Όντως αληθεύει ότι η αισθητική των κλασικών αυτοκινήτων με γοητεύει πολύ περισσότερο από αυτή των σύγχρονων. Ιδίως αυτά της δεκαετίας του ΄30. Στο cabaret τα αυτοκίνητα είναι συμβατικά σε μια προσπάθεια ρεαλιστικής απεικόνισης της εποχής της ποτοαπαγόρευσης.
Στην απόδραση της Φλάνδρας δεν συμβαίνει αυτό, η πηγή έμπνευσης για τα οχήματα, είναι οι Γερμανικές φόρμουλες 750 κιλών που μεσουρανούσαν στα τέλη της δεκαετίας του ΄30, μόνο που στο κόμικ έχουν μετατραπεί σε ιπτάμενες. Έτσι συνδύασα την παρουσία των θρυλικών “ασημένιων βολίδων” με το φανταστικό στοιχείο και θέλω να πιστεύω ότι ο συνδυασμός ταίριαξε. Περιμένω όμως και εντυπώσεις επ΄ αυτού.

Στη Φλάνδρα βλέπουμε μια πολύ μεγάλη εξέλιξη της τεχνικής σου με τα μολύβια, σκέφτεσαι να συνεχίσεις με τα μολύβια ή θα δούμε και χρωματισμένα έργα σου, όπως το εξώφυλλο;
 

Οι αποχρώσεις του γκρίζου, οι τονικές κλίμακες και τα στάδια του προσχεδίου, ήταν κάτι που ανέκαθεν με γοήτευε περισσότερο από τη χρωματική παλέτα. Φυσικά αναγνωρίζω ότι μπορεί αυτό να δείχνει λιγότερο ενδιαφέρον στα μάτια αρκετών αναγνωστών, μιας και το χρώμα είναι πιο ευχάριστο, πιο διασκεδαστικό και πιο ζωηρό.
Δεν είμαι αρνητικός με το χρώμα και θα ήθελα να πειραματιστώ σε νέες τεχνικές που να δώσουν ένα σχετικό χρωματισμό, όχι όμως πολύ φανταχτερό, να διατηρεί την χειροποίητη αίσθηση που μέχρι τώρα παρουσιάζω. Εργαλεία, όπως χοντρότερα χρωματιστά χαρτιά, ξυλομπογιές, κάρβουνα και ακουαρέλες, θεωρώ ότι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε επόμενο άλμπουμ.

Φαντασιώνεσαι και άλλες διαφορετικές ροές της ιστορίας;

Δεν είναι κακή ιδέα, ο τρόπος που τελειώνει αφήνει το παραθυράκι για συνέχεια, χωρίς όμως να είναι αναγκαίο. Νομίζω ότι, αναλογικά με το περιβάλλον που έχω δημιουργήσει με τις αρχικές σελίδες, η ιστορία είναι μικρότερη από όσο θα έπρεπε και θα μπορούσε να επεκταθεί για να γίνει πιο χορταστική και να αποσβέσει και ο αναγνώστης τον χρόνο που αφιερώνει για την διαδικασία εισήγησης, σε αυτό το αλλόκοτο αισθητικά κόσμο που συνυπάρχουν μεσοπολεμικά και αρχαία στοιχεία αισθητικής.
Οπότε ναι, θα μπορούσε να έχει και μία και δύο επόμενες ιστορίες με βάση αυτό τον πολιτισμό, που όμως νομίζω ότι πριν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να συμπεριλάβω τα συμπεράσματα από την επιτυχία ή την αποτυχία του εγχειρήματος, κάτι που ακόμη είναι εν εξελίξει.

Περιμένουμε και ιστορίες σου που να περιγράφουν καθαρά μελλοντικές ιστορίες, το σκέφτεσαι;

 

Η πρώτη μου αυτοέκδοση, που είχα παρουσιάσει στο comicdom του 2012 (the last terrestrial romance) ήταν μία ρομαντική ιστορία σε έναν άκρως μελλοντικό κόσμο (4030 μ.X), όπου ο έρωτας είναι μια απαγορευμένη διαδικασία, οι οικογένειες έχουν απαγορευτεί και αυτές. Τα παιδιά, απόγονοι που δημιουργούνται τεχνητά από διαλεχτά γενετικά υλικά, δεν ανήκουν στους γονείς τους, άλλα ανήκουν στον κρατικό μηχανισμό.
Οι άνθρωποι είναι τηλεπαθητικοί εγγαστρίμυθοι και δεν μιλάνε και η τωρινές απόψεις για το νόημα της ζωής θεωρούνται εντελώς γελοίες. Οι άνθρωποι είναι άτριχοι, γυμνοί (χωρίς να ταυτίζεται το γυμνό με τη χυδαιότητα), ενώ έχουν ενσωματωμένο τεχνητό ισοθερμικό δέρμα) και το επιτρεπτό όριο ζωής είναι τα 60 χρόνια, για να διατηρείται ελεγχόμενος ο παγκόσμιος πληθυσμός. Μόνο αν έχουν ανέβει στην ιεραρχία και είναι ακόμη χρήσιμοι, τότε λαμβάνουν επιπλέον χρόνια ζωής. Οπότε όπως καταλαβαίνετε υπάρχει μια προεργασία για μια φουτουριστική ιστορία που δεν αποκλείεται να ξαναδουλευτεί.

Πολύ θα θέλαμε να το δούμε. - Τι θέλεις να εξελίξεις στα comics σου;

 

Σχεδόν τα πάντα, σίγουρα το σχέδιο είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, όμως δεν είναι το μόνο που θέλω να εξελίσσω από άλμπουμ σε άλμπουμ. Η σεναριακή δομή, η αφηγηματική ικανότητα, η σκηνοθεσία, η όμορφη και χρηστική τοποθέτηση των μπαλονιών διαλόγου και των μπαλονιών αφήγησης, είναι διάφορα πολύ σημαντικά στοιχεία για ένα εικονογράφημα και θεωρώ ότι υπάρχει πολύ μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.
Με την εμπειρία που θα αποκτώ κατά την ενασχόληση μου και με ανταλλαγές απόψεων, ελπίζω ότι η δουλειά μου θα βελτιώνεται.

Ποια είναι η επόμενη ιστορία σου;

 

Συνήθως δουλεύω παράλληλα αρκετές ιστορίες για εξάσκηση στο σχέδιο, μέχρι να με κερδίσει κάποια περισσότερο από την άλλες και να θεωρήσω ότι πρέπει να προχωρήσει και να τελειώσει. Το υλικό μισοτελειωμένων ιστοριών, που έχω στο αρχείο μου είναι αρκετά ογκώδες και από εκεί μπορώ να ανασύρω παλιές ιδέες και να τις ξαναεπεξεργαστώ με ωριμότερη προσέγγιση. Οπότε επειδή ακόμη δεν έχω καταλήξει, δεν θα πω κάτι συγκεκριμένο στην ερώτηση, προτιμώ να πάρω το χρόνο μου και να αιφνιδιάσω…

Τι σε σοκάρει στα κόμικς;

 

Δεν νομίζω ότι με σοκάρει κάτι. Έχουν πέσει στα χέρια μου εικονογραφήματα όλων των ειδών και τα έχω αντέξει, έχουν βρεθεί δουλειές που να μην μου αρέσουν, ή να με αφήνουν αδιάφορο, αλλά δεν θυμάμαι να έχω υποστεί σοκ.

Tι σε συναρπάζει στα κόμικς;

 

Η ικανότητα κάποιων σχεδιαστών να σκηνοθετήσουν πολύ δυναμικά την αλληλουχία των εικόνων τους και με πλούσιο παιχνίδισμα της προοπτικής, ώστε να σου δώσουν την αίσθηση ότι βλέπεις ταινία συν τη δυνατότητα να δοθούν πολλαπλά νοήματα σε λίγες εικόνες με τις κατάλληλες εκφράσεις –συμπεριφορές των χαρακτήρων τους, με τρόπο που να αποκτούν ζωή σαν έμβιες οντότητες.

Ποια άλλη ιστορική προσωπικότητα – στιγμή θα μπορούσε να σε απασχολήσει στο μέλλον;

 

Γενικώς δεν έχω σκοπό να συμπεριλαμβάνω ιστορικές προσωπικότητες στις ιστορίες μου εκτός αν θεωρήσω ότι υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Σχετικά με τις χρονικές περιόδους όμως μου αρέσει να κάνω σύντομα ταξιδάκι σε διάφορες εποχές, ενώ πλήττω να εικονογραφώ ιστορίες που συμβαίνουν στο παρόν.
Δεν με γοητεύει ιδιαίτερα να παρουσιάζω εικόνες που είναι εντελώς συνηθισμένες για το μάτι μου και για το μάτι του μέσου θεατή-αναγνώστη. Ελπίζω να τον μεταφέρω και να μεταφέρω και τον εαυτό μου, εκτός καθημερινότητας και οπτικών ερεθισμάτων που θα προκαλέσουν αίσθηση ρουτίνας. Μπορεί να παρουσιαστούν επίκαιρα θέματα, καλυμμένα με τον μανδύα του υποθετικού κόσμου, ή του εναλλακτικού παρόντος, όμως ο αναγνώστης θα ήθελα να αποτραβηχτεί από τα εγκόσμια, έστω και για λίγο και να ταξιδέψει μέσα σε έναν άλλο κόσμο. Αν αυτό γίνει έστω και για λίγα λεπτά θα είμαι ευχαριστημένος, αν ταυτιστεί και με κάποιον από τους χαρακτήρες μου θα νιώσω και ικανοποιημένος.

Το σχέδιο σου είναι υπερβολικά χρονοβόρο, υπάρχει περίπτωση να το απλουστεύσεις στο μέλλον, για να προλαβαίνεις να διηγείσαι περισσότερες ιστορίες;
 

Το σχέδιο μου έχει πολλές γραμμές, όμως γλιτώνοντας χρόνο από την απουσία μελανιού χρώματος και επεξεργασίας, νομίζω ότι συνολικά κερδίζω χρόνο. Το να αλλάξω τη νοοτροπία του σχεδίου μου σε στυλιζαρισμένο που να βασίζετε σε περιγράμματα , δεν θα μου ταίριαζε και δεν θα φαινόταν ότι είναι δικό μου. Θα έμοιαζε με σχέδια άλλων δημιουργών που έχουν εξελίξει πολύ περισσότερο αυτό τον τρόπο σχεδιασμού και εγώ δεν έχω να προσφέρω κάτι καλύτερο σε εκείνη την κατεύθυνση πάρα ένα αδύναμο πειραματισμό άνευ ενδιαφέροντος.
Νομίζω ότι ο κάθε καλλιτέχνης είναι καλό να δουλεύει στο ύφος που τον πρεσβεύει και να είναι όσο το δυνατόν πιο αναγνωρίσιμος, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του.

Γιατί ασχολείσαι με τα κόμικς και όχι με την ζωγραφική, τι σου προσφέρουν περισσότερο;

 

Το σχέδιο μου αρέσει περισσότερο από τη ζωγραφική, που συνήθως συνδέεται με χρωματικές απεικονίσεις. Υπάρχει και η ασπρόμαυρη ζωγραφική, όμως όπως και να έχει ένας πίνακας βγάζει νόημα από μία μόνο εικόνα. Είναι ένα στιγμιότυπο και κάποιος μπορεί να το καταλάβει, κάποιος άλλος όχι. Για μένα που δεν μου αρέσει να δουλεύω πολύ την ίδια εικόνα ,άλλα μ΄ αρέσει να κάνω πολλές σύντομες σπουδές πολλών πραγμάτων (γυμνών σωμάτων, εκμαγείων, αυτοκινήτων, ζώων).
Το κόμικ είναι ιδανικό επειδή μπορώ να φτιάξω πολλά πράγματα σε σχέδια μικρού μεγέθους. Είμαι πιο πολύ της μικρογραφίας.
Δεύτερος λόγος είναι ότι το κόμικ είναι μια τέχνη συνδυαστική που περιέχει σενάριο, σκηνοθετικές τεχνικές και σχέδιο και αυτό είναι πιο γοητευτικό και είναι πρόκληση να μπορέσει κάποιος να παίξει με όλα αυτά.

Επιπλέον είναι μια πιο μοντέρνα τέχνη που νομίζω ότι, λόγω και των συνδυαστικών στοιχείων που προανέφερα, έχει περισσότερη ποικιλία δυνατοτήτων και είναι δυσκολότερο να κορεστεί τεχνικά.

 

post-556-0-60905300-1394840908_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφηκε για να υπάρχει :best: .

 

Το blog αυτό είναι από το γνωστό Τσόφλι; Βλέπω και διαφήμιση στο Comicon-shop fb.

 

+ μια :cool: φώτο από την παρουσίαση. Πολύ :cool: όμως :D

 

post-556-0-34866500-1394841406_thumb.jpg

 

 :beer2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H ημι-άβολη έκφραση του Παναγιώτη είναι όλα τα λεφτά. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

βρε μη με βγαζετε φωτογραφιες ειμαι ντροπιαρης :P:blush: ,προσπαθω να καλυφθω με πεπλο μυστηριου στο στυλ του αρκα και εκει να με αποκαλυπτετε συνεχεια λες και ειμαι σταρ του σινεμα :wall: ,αλλα που θα παει,ελπιζω να ξεχαστει η φατσα μου μπας και μπορεσω να γινω μυθος στο μακρινο μελλον :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αφού δεν κατάφερα, λόγω κόπωσης, το προπερασμένο Σάββατο να παρευρεθώ στην παρουσίαση τής "Απόδρασης από τη Φλάνδρα", τού φίλου Παναγιώτη, στη χτεσινή μας συνάντηση στη Λέσχη, παρέλαβα το αντίτυπο που του είχα παραγγείλει, με αφιέρωση και σκιτσάκι και σήμερα το πρωί το απόλαυσα.

 

Οι εντυπώσεις μου τώρα:

 

Πρόκειται για μια πολύ καλή δουλειά, με το ιδιαίτερο σχεδιαστικό στιλ του φίλου μας που προσωπικά μού αρέσει πολύ. Αυτές οι γραμμές και οι σκιάσεις τού μολυβιού που συχνά, κυρίως όταν θέλει να μας δώσει την γρήγορη κίνηση, γίνονται σκόπιμα ασαφείς αποδίδουν θαυμάσια την ατμόσφαιρα μεσοπολέμου -αν και η ιστορία διαδραματίζεται μάλλον τη δεκαετία τού '50- στην οποία θέλει να μας παρασύρει ο δημιουργός. 

 

Οι χαρακτήρες σχεδιάζονται με τρόπο που να ταιριάζει με την προσωπικότητά τους, η καλλίγραμμη Pauline φαντάζει εξαιρετικά "ορεκτική", ενώ ο μοναδικός όμορφος άντρας, ο καλλιτέχνης "πρώην" της, μου θυμίζει αμυδρά τον ίδιο τον Παναγιώτη. Τέλος, η παρεμβολή τών αρχαϊκού ύφους γλυπτών τού "πρώην", των αρχαίων μνημείων, αλλά και τών κτηρίων τής Bruges εμπλουτίζει το κόμικ με ενδιαφέροντα στοιχεία. 

 

Ευφυής η σεναριακή έμπνευση τής επιβίωσης τού Χίτλερ και τής κυριαρχίας -ακόμη και μετά τον θάνατό του- τής τάξης πραγμάτων που επέβαλε. Η διάκριση των πολιτών σε δύο μόνο τάξεις, των ευγενών και των υποτελών είναι λίγο απλουστευτική, ενώ ευρηματική είναι η αντικατάσταση τών αεροπλάνων από ιπτάμενα αυτοκίνητα, που καμιά φορά γίνονται και υποβρύχια, φέρνοντας λιγάκι στον νου ενός αθεράπευτου λάτρη τού Βερν, τον περίφημο "Τρόμο" το όχημα με το οποίο ο Ροβύρος (ή Ροβήρος) ο Κατακτητής κινείται στη στεριά, πλέει στη θάλασσα και πετά στον αέρα στο sequel του μυθιστορήματος αυτού που τιτλοφορείται "Ο Κυρίαρχος τού Κόσμου" http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_the_World_(novel)

 

Ακόμη, η αλλαγή, στην περίληψη που διαβάζουμε στο οπισθόφυλλο, του ονόματος τής Bruges σε Bruges-La-Morte (Bruges Η Νεκρή) που είναι ο τίτλος μιάς νουβέλας τού τέλος τού 19ου αιώνα, είναι προφανές ότι κρύβει κάποιο νόημα.

 

Last but not least, η πλοκή και η εξέλιξη τής ιστορίας είναι ιδιαίτερα συναρπαστική και σε αναγκάζει να την διαβάσεις απνευστί, όπως έκανα κι εγώ. Τα κοινωνικά φαινόμενα που πραγματεύεται είναι υπαρκτά, ενώ η άβυσσος που χωρίζει τον πατέρα από την κόρη που απέκτησε στα 70 του, βαθαίνει ακόμη περισσότερο εξ αιτίας τής κυριολεκτικά αβυσσαλέας διαφοράς θεώρησης τών πραγμάτων: Αυτός διεφθαρμένος ως το μεδούλι κι εκείνη εμποτισμένη με αρχέγονες ηθικές αρχές.

 

Ειλικρινά θα ήθελα να διαβάσω ένα sequel αυτής τής ιστορίας.

 

Φίλε Παναγιώτη, αγαπητέ Επιθεωρητή Le Pit -αλήθεια γιατί διάλεξες για nickname το όνομα ενός τέτοιου παλιανθρώπου;- καλοτάξιδη η Φλάνδρα σου και σε άλλα. Κι ακόμη :congrats: και :respect: .

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τρύφωνα κατ αρχάς σε ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα κριτική σου, :efxaristo:

 

 

Ειλικρινά θα ήθελα να διαβάσω ένα sequel αυτής τής ιστορίας.

Σε υπολογίζω στους αναγνώστες  που έχουν μέχρι τώρα εκφράσει ότι θα τους άρεσε 2ο μέρος...το σκέφτομαι να το συνεχίσω αλλά ακόμη μαζεύω απόψεις...και επειδή θέλω να φτιάξω και άλλες ιστορίες ,προσπαθώ να ιεραρχήσω τις πρωτεραιότητες. Αν αντιληφθώ ότι αξίζει τον κόπο θα αρχίσω να δουλεύω συνέχεια του εν λόγω άλμπουμ,αν και ακόμη δεν έχω αποφασίσει που θα το πήγαινα σεναριακά και ποια θέματα θα έθιγα,με βάση πάντα το συγκεκριμένο περιβάλλον.

 

 

Φίλε Παναγιώτη, αγαπητέ Επιθεωρητή Le Pit -αλήθεια γιατί διάλεξες για nickname το όνομα ενός τέτοιου παλιανθρώπου;-

ο κάθε χαρακτήρας έχει διαφορές ανάλογα με τις πεπειθήσεις και τους σκοπούς του. Θεωρώντας (αυθαίρετα) ότι το νόημα της ζωής δεν είναι ένα συγκεκριμένο για να λειτουργήσει σαν άξονας για την συμπεριφορά όλων των ανθρώπων και ότι μπορεί να είναι σχετικό,ανάλογα με τα βιώματα,πολιτικές πεποιθήσεις και απωθημένα και ηλικία. Τον επιθεωρητή δεν ήθελα να τον παρουσιάσω σαν απόλυτο κακό,άλλα σαν ένα χαρακτήρα με θετικά και αρνητικά. Αγαπάει σίγουρα τα λεφτά και την καλή ζωή,είναι ματαιόδοξος και ατομιστής,άλλα αγαπάει την κόρη του και θέλει το καλό της. Θεωρώ ότι μοιάζει με πολλούς πραγματικούς <<μπαμπάδες>> της εποχής μας...όμως είναι και σκληρός με τους κακοποιούς γιατί πρέπει να λειτουργήσει σύμφωνα με το επάγγελμα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μην το παίρνεις ...κατάκαρδα Παναγιώτη μου το θέμα τού nickname. Ως πείραγμα το έγραψα. ΄Οσο για το αν ο Επιθεωρητής είναι ή όχι απόλυτα κακός, το ότι αγαπάει, με τους δικούς του όρους, την κόρη του δεν αντισταθμίζει το γεγονός ότι τα παίρνει από τους μεγαλέμπορους ναρκωτικών για να βγάζει από τη μέση (είτε φυσικά είτε βάζοντάς τους στη φυλακή) τους μικρούς που χαλάνε την πιάτσα ή ότι βασανίζει -μέχρι θανάτου καμιά φορά- όσους ανακρίνει. Μπορεί να μην είναι Παβαρότι ή Αρχηγός τής Αστυνομίας, αλλά καλό κουμάσι είναι κι αυτός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πείραγμα; Είσαι τουλάχιστον σατανικός... :lol: :

 

 ενώ ο μοναδικός όμορφος άντρας, ο καλλιτέχνης "πρώην" της, μου θυμίζει αμυδρά τον ίδιο τον Παναγιώτη. .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Μην το παίρνεις ...κατάκαρδα Παναγιώτη μου το θέμα τού nickname. Ως πείραγμα το έγραψα. ΄Οσο για το αν ο Επιθεωρητής είναι ή όχι απόλυτα κακός, το ότι αγαπάει, με τους δικούς του όρους, την κόρη του δεν αντισταθμίζει το γεγονός ότι τα παίρνει από τους μεγαλέμπορους ναρκωτικών για να βγάζει από τη μέση (είτε φυσικά είτε βάζοντάς τους στη φυλακή) τους μικρούς που χαλάνε την πιάτσα ή ότι βασανίζει -μέχρι θανάτου καμιά φορά- όσους ανακρίνει. Μπορεί να μην είναι Παβαρότι ή Αρχηγός τής Αστυνομίας, αλλά καλό κουμάσι είναι κι αυτός.

χεχε,δεν το πήρα κατάκαρδα! Απλά θεωρώ ότι η ηθική είναι κάτι σχετικό και όχι απόλυτο και εξαρτάται από εποχές συνθήκες κτλ. Σίγουρα ο επιθεωρητής δεν παρουσιάζεται για αγγελούδι ,άλλα είναι μια ρεαλιστική προσωπικότητα και ένας ρεαλιστής άνθρωπος που δουλεύει για το σύστημα και το εκμεταλεύεται και για προσωπικά ωφέλη. Πάντως μ αρέσει πολύ το ότι διάβασες με προσοχή και ενδιαφέρον το άλμπουμ μου και μπορούμε να σχολιάζουμε για τους χαρακτήρες και την πλοκή και μάλιστα να έχεις επιχειρήματα για τις κρίσεις σου για τους χαρακτήρες! Με τιμά αυτό. :):banana:

   Ωστόσο η ιστορία δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να χτιστεί καλά ο χαρακτήρας και να τον γνωρίσουμε σε βάθος,αν όμως υπάρξει συνέχεια θα φανούν και άλλες πλευρές του,ίσως και πιο θετικές από αυτές που φάνηκαν με την συμπεριφορά του στο πρώτο άλμπουμ...γιατί είναι σύνθετος και ίσως να παρουσιάζει αυτό το πρόσωπο στο κύκλωμα για επαγγελματικούς λόγους ,ενώ κάτα βάση να κρύβει κάτι άλλο μέσα του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Οντως το διάβασα προσεκτικά και το αγάπησα φίλε. Συνεχίζοντας στο ίδιο σκωπτικό ύφος, εύχομαι να φανούν μελλοντικά οι καλές πλευρές τού κ. Λε Πιτ, για να χαρεί λίγο και η καλλονή κόρη του (εδώ που τα λέμε η νεαρά είναι χάρμα οφθαλμών). Και μια απορία: Τον νονό τών ναρκωτικών γιατί τον βάφτισες Παβαρότι; ΄Εχεις κανένα απωθημένο με τον Luciano; :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.