Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρουσίαση τής ζωής και τού έργου τού ιστορικού Τρύφωνος Ε. Ευαγγελίδου


tryfev

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το Παράρτημα Ραφήνας τού Λυκείου Ελληνίδων, οργανώνει την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα 6.30 μ.μ., στην αίθουσα τών Γραφείων του (Οδός Εθνικής Αντιστάσεως 34 - Ραφήνα) εκδήλωση-παρουσίαση τής ζωής και τού έργου τού φιλολόγου, ιστορικού και ερευνητή Τρύφωνος Ε. Ευαγγελίδου.

 

Ο Τρύφων Ε. Ευαγγελίδης γεννήθηκε στην Τρίγλια τής Βιθυνίας το 1863 και πέθανε το 1941 στην Αθήνα. ΄Ηταν διδάκτωρ φιλοσοφίας τού Πανεπιστημίου τής Λειψίας, υπηρέτησε ως καθηγητής και γυμνασιάρχης στην Ελλάδα για περισσότερα από 30 χρόνια και έγραψε πάνω από 50 ιστορικά βιβλία Εργα τού Τρύφωνος Ε. Ευαγγελίδου.doc.

 

Η σχέση του με την Ραφήνα συνίσταται στο γεγονός ότι η Ραφήνα δημιουργήθηκε από πρόσφυγες που ήρθαν στην Ελλάδα από την γενέτειρά του, την Τρίγλια. Οι εδώ συμπατριώτες του τον τίμησαν δίνοντας το όνομά του σε δρόμο τής Ραφήνας και τώρα, με πρωτοβουλία τού Λυκείου Ελληνίδων, οργανώνουν την εκδήλωση αυτήν η οποία συμπίπτει σχεδόν με τα 150 χρόνια από τη γέννησή του.

 

Οι οργανωτές, μου έκαναν την τιμή να μου ζητήσουν να μιλήσω, ως ο μεγαλύτερος σε ηλικία από τα επιζώντα εγγόνια του και εκείνος που φέρει το όνομά του, για τη ζωή και το έργο του, ενώ θα μιλήσουν και η αρμοδιότερη από εμένα φιλόλογος-ερευνήτρια ιστορίας κ. ΄Αννα Μιχοπούλου, ο τριγλιανής καταγωγής γιατρός κ. Στάθης Δημητρακός και άλλοι ομιλητές. Τέλος, θα γίνει και προβολή αρχειακού και οπτικού υλικού.

 

Ο tryfev θα αισθανθεί ιδιαίτερη χαρά και τιμή αν κάποιοι από τους φίλους του στο Greekcomics παρευρεθούν στην εκδήλωση.

 

Παραθέτω την πρόσκληση που εξέδωσε το Λύκειο Ελληνίδων καθώς και το τμήμα τού χάρτη τής Ραφήνας στο οποίο υποδεικνύεται με σταυρό, κατά προσέγγιση, το σημείο στο οποίο βρίσκεται η αίθουσα στην οποία θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση.

 

post-11531-0-61170600-1392313708_thumb.jpg

 

post-11531-0-63257600-1392313734_thumb.jpg

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρύφων Ε. Ευαγγελίδης

 

post-6467-0-25162900-1392315769_thumb.jpg

 

Τρύφων Γ. Ευαγγελίδης

 

post-6467-0-77713900-1392315788_thumb.png

 

Εγγονή Ευαγγελίδη

 

post-6467-0-01274900-1392317276_thumb.jpg

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφων Ε. Ευαγγελίδης

 

attachicon.gifmickey_mouse_drawing_by_bluepencils-d5zqk9f.jpg

 

Τρύφων Γ. Ευαγγελίδης

 

attachicon.gifold-mickey-mouse_pictures4_us_1.png

 

Τρύφων ;. Ευαγγελίδης

 

attachicon.gifMickey_Mouse.svg.png

 

Δεν μπορεί να υπάρξει, φίλε Βαγγέλη, τρίτος Τρύφων Ευαγγελίδης, γιατί έχω μόνο μια κόρη, και ο γιος της, αν αποκτήσει δεύτερο παιδί και είναι αγόρι, ακόμη κι αν έπαιρνε το όνομά μου, θα έχει το επώνυμο τού πατέρα του. Στην ουσία βέβαια δεν απέχεις και πολύ από την πραγματικότητα γιατί η εγγονή μου λατρεύει τους ήρωες τού Ντίσνεϋ με ιδιαίτερη προτίμηση στον Μίκυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις στο γενεαλογικό δένδρο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλε Τρύφωνα κρίμα να μας χωρίζει η θάλασσα, ειλικρινά θα ήθελα να πολύ να έρθω.

Πρέπει να νιώθεις πολύ περήφανος εγγονός αλλά και εσύ είσαι εξίσου αξιόλογος άνθρωπος και μείς τυχεροί που σε έχουμε φίλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ ωραία, αν μπορούσα θα ερχόμουν σίγουρα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα πω μόνο δυο λόγια για την εκδήλωση: Είχε προετοιμασθεί με πολλή αγάπη και ενδιαφέρον από το Λύκειο Ελληνίδων Ραφήνας και γι' αυτό είχε μεγάλη επιτυχία. Η αίθουσα ήταν κατάμεστη και ο φίλος σας -όπως φάνηκε- εντυπωσίασε με την ομιλία του. Εξαιρετικά σημαντική ήταν η συμβολή και των άλλων δύο ομιλητών και ιδιαίτερα τής ιστορικού-ερευνήτριας Κας ΄Αννας Μιχοπούλου. Η οργανώτρια και ψυχή τής εκδήλωσης Κα Σωσώ Λέου, εκπρόσωπος τού Λυκείου, τα είχε προετοιμάσει όλα στην εντέλεια και πρότεινε ο Δήμος Ραφήνας να ονομάσει τη Δημοτική Βιβλιοθήκη "Βιβλιοθήκη Τρύφωνος Ευαγγελίδου" (έτσι, εκτός από δρόμο, ενδέχεται να αποκτήσω και Βιβλιοθήκη στο όνομά μου, χωρίς να έχω κουνήσει ούτε το δαχτυλάκι μου). Ιδιαίτερα επιτυχημένη ήταν και η προβολή εικόνων από τη ζωή και το έργο τού συγγραφέα, ενώ ήταν παρόντα τα τρία εγγόνια του, τα τέσσερα δισέγγονά του και ένα από τα πέντε τρισέγγονά του, το Νεφελάκι μας, το οποία επί μιάμιση ώρα ούτε που ακούστηκε (κυρία). ΄Εφυγε όμως με τους γονείς της μόλις τέλειωσε η ομιλία μου γιατί δεν θα άντεχε μέχρι το τέλος. Δυστυχώς δεν υπάρχουν φωτογραφίες παρά μόνο βίντεο.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και κάτι καινούργιο. Στο σημαντικό forum "Palmografos" δημοσιεύθηκε κείμενό μου για τις στενές φιλικές σχέσεις του Τρύφωνος Ε. Ευαγγελίδου με τον Εθνομάρτυρα Χρυσόστομο Σμύρνης. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το διαβάσει, θα το βρει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.