Μετάβαση στο περιεχόμενο

Captain America: Civil War [Captain America: Εμφύλιος Πόλεμος ] (2016)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

200 εκατομμύρια δολάρια απέφερε ήδη η ταινία από τις διεθνείς αγορές και πριν το ξεκινήσει από την επόμενη βδομάδα την πορεία της στο Αμερικανικό box office.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

9/10 στο blu-ray.com.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Mόλις γύρισα. Προσπαθώ να συνέλθω και να σταματησω να χαμογελάω σαν χαζός.Πόσο πολύ nerdgasm ρε φιλε... Winter soldier x2.  Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και πάτε να την δείτε! Αεροδρόμιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:  :spidey_jerry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγω σε αντιθεση με τον Dio δεν εμεινα ενθουσιασμενη :P

ok, πολύ πολύ καλύτερη απο το Batman vs Superman, αλλά εχω είχα παει με πολύ μεγαλες προσδοκιες μαλλον,

το MCU συνηθως με ενθουσιαζει :P

βασικά αυτο που με ξενερωσε ήταν η ελαχιστη σχέση με το κομικ, που ειναι απο τα αγαπημενα μου της μαρβελ :)

σκηνες δρασης σουπερ, αλλά απο Civil War περιμενα περισσότερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

αλλά εχω είχα παει με πολύ μεγαλες προσδοκιες μαλλον,

βασικά αυτο που με ξενερωσε ήταν η ελαχιστη σχέση με το κομικ, που ειναι απο τα αγαπημενα μου της μαρβελ :)

Εγώ αντιθέτως δεν είχα πάει με καθόλου μεγάλες προσδοκίες. Πιο πολύ ήμουν ενθουσιασμένος για την πρώτη εμφάνιση του Spider-Man στο MCU, επειδή από την αρχή ήξερα ότι δε θα έχει καμία σχέση με τα κομιξ. (ούτε τα δικαιώματα σε όλους τους χαρακτήρες που χρειάζονταν είχαν, ούτε και στη σωστή χρονική στιγμή έκαναν ταινία για το Civil War, ούτε και χρησιμοποίησαν χαρακτήρες από τις σειρές του Netflix) 

     ΑΛΛΑ, τελικά η ταινία ήταν άψογη. Καλώς ή κακώς αποφάσισαν να κάνουν τώρα ταινία με το Civil War, και με όσα είχαν στη διάθεση τους και με βάση το σύμπαν που έχουν φτιάξει έως τώρα έκανα πολύ καλή δουλειά. Η ταινία ήταν μια από τις καλύτερες του MCU. (δε μπορώ να αποφασίσω ποια είναι η αγαπημένη μου γιατί πιστεύω ότι πολλές δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους, η κάθε μία είναι διαφορετική ως προς το είδος της)

   Οπότε πιστεύω το κλειδί για να απολαύσεις την ταινία είναι να μην πας με υπερβολικά υψηλές προσδοκίες (και φυσικά να μην τη συγκρίνεις με τα κομιξ (ξέραμε όλοι από την αρχή ότι θα είναι πολύ διαφορετική)  

Επεξεργασία από Alex7795
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

λοιπόν η ταινία σεναριακά μου φάνηκε άθλια και νομίζω την χαρακτηρίζω έτσι επιηκώς.

 

ΟΜΩΣ, ΟΜΩΣ ΟΜΩΣ.

 

έχει πολύ ωραίες σκηνές μαχών

 

ΚΑΙ

 

 για εμένα προσωπικά έχει τον καλύτερο spiderman  , έτσι όπως θα τον ήθελα και ο ηθοποιός που διάλεξαν έιναι όλα τα λεφτά.

Σε κάθε σκηνή από την εμφάνισή του μέχρι την   δεύτερη ( και έχει και δεύτερη)  after credit scene  απλά χαμογελούσα σα χαζός.

Μόνο και μόνο για τον  spiderman (και τον  antman  σε μικρότερο βαθμό) της δίνω  για πρώτη φορά σε ηπερηρωική 10 με τόνο.

Αν κρίνω την ταινία χωρίς αυτόν τότε της δινω ένα 6 -7 επειδή ήταν διασκεδαστική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει και δεύτερη after credit scene;

Τι ήταν; Έφυγα νωρίτερα  :wall: 

 

Στα της ταινίας τώρα, οι σκηνές μάχης ήταν ωραίες. Και η ώρα πέρασε ευχάριστα.

Αλλά για να την δεις πρέπει να πας με διάθεση  "τώρα θα δω κωμωδία".  Αλλιώς τρως μεγάλη πίκρα.

Αν και το περίμενα ότι θα το κάνουν κωμωδιούλα, θα ήθελα μία σοβαρότητα, μία επικότητα, κάτι παραπάνω βρε αδελφέ, Civil War βλέπουμε.

Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν κινδύνεψε έστω και λίγο ο οποιοσδήποτε ήρωας, δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή για τον οποιονδήποτε, (ήταν σαν να βλέπεις κινούμενα σχέδια με ηθοποιούς (με την έννοια ότι όλα ήταν εύκολα και απλά))

 

Νομίζω πως αρχίζει η φθορά σιγά σιγά στην Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχει και δεύτερη after credit scene;

Τι ήταν; Έφυγα νωρίτερα  :wall: 

 

Στα της ταινίας τώρα, οι σκηνές μάχης ήταν ωραίες. Και η ώρα πέρασε ευχάριστα.

Αλλά για να την δεις πρέπει να πας με διάθεση  "τώρα θα δω κωμωδία".  Αλλιώς τρως μεγάλη πίκρα.

Αν και το περίμενα ότι θα το κάνουν κωμωδιούλα, θα ήθελα μία σοβαρότητα, μία επικότητα, κάτι παραπάνω βρε αδελφέ, Civil War βλέπουμε.

Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν κινδύνεψε έστω και λίγο ο οποιοσδήποτε ήρωας, δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή για τον οποιονδήποτε, (ήταν σαν να βλέπεις κινούμενα σχέδια με ηθοποιούς (με την έννοια ότι όλα ήταν εύκολα και απλά))

 

Νομίζω πως αρχίζει η φθορά σιγά σιγά στην Marvel.

Διαφωνώ. Θεωρώ ότι η ταινία ήταν από τις καλύτερες της Marvel. Και μόνο "κωμωδιούλα" δε θα τη χαρακτήριζα την ταινία. ΕΊχε κάμποσο χιούμορ από συγκεκριμένους χαρακτήρες (που πρέπει να έχουν χιούμορ) και ποτέ δεν ήταν "out of place". 

 

Anyway, σε περίπτωση που θες να δεις το post credits scene το έχω ανεβάσει στο mediafire. Πήρα εικόνα και ήχο από δύο διαφορετικά uploads και τα έκανα synchronize. Είναι το καλύτερο που μπορείς να βρεις μέχρι τώρα (τα cam-version στα torrents δεν έχουν το δεύτερο end credits) Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω full link εδώ, οπότε πήγαινε στο mediafire. com και κάνε paste δίπλα αυτό: /download/oz5h9ckoqpbbfoi/Captain_America-Civil_War_After_Credits_Scene.mp4

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μου άρεσε και πολύ μάλιστα. Σε γενικές γραμμές πέρασα ευχάριστα, ούτε βαρέθηκα ούτε και τη βρήκα κωμωδία. Μάλιστα - εξαιρουμένου του Ντέντπουλ (δεν έχει το χιούμορ που μου αρέσει, αλλά το 'ξερα εκ των προτέρων) - ήταν η ταινία της Μάρβελ που γέλασα λιγότερο. Οι σκηνές δράσης εξαιρετικές, οι νεοφερμένοι Μαύρος Πάνθηρας και Σπάιντυ πολύ καλοί, με τον μεν πρώτο να ξέρω ελάχιστα από τα κόμικ έως καθόλου, αλλά μου φάνηκε η ήρεμη δύναμη της ομάδας. Ο Αραχνάκιας, παρότι ακόμα πικραμένος από την αποχώρηση Γκάρφιλντ, ήταν πραγματικά ο πιο κομιξικός των προκατόχων του, μία μείξη στοιχείων ρετρό και νεότερων, που πιστεύω ικανοποιεί όλους. Και ναι μιλάει τόσο πολύ στις μάχες, που ήθελα να του βουλώσω το στόμα με τον ιστό του. Η θεία. - μιλφάρα - Μέι είναι όπως ειπώθηκε στη ταινία, υπάρχουν και τέτοιες θείες... Αλλά όχι θείες Μέι. Το δέχομαι ως κινηματογραφική καινοτομία και μόνο, και πάω παρακάτω. Η αγαπημένη μου Κόκκινη Μάγισσα, μας δείχνει από τι είναι φτιαγμένη, το χάρηκα και αναμένω κι άλλο. Ο κακός Ζίμο, δυστυχώς ο πλέον αδιάφορος όλων. Βγαίνοντας από την αίθουσα τον είχα ήδη ξεχάσει. Ως προς τον "εμφύλιο πόλεμο", δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά μου φάνηκε περισσότερο με τσακωμός παρά με ουσιαστικό πόλεμο. Btw, δεν έπρεπε κάποιος να πεθάνει;

 

Υ.Γ. @Alex7795, πολλά ευχαριστώ για τη σκηνή, μιας και έφυγα μετά την πρώτη!

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ ευχαριστώ για την σκηνή. Να είσαι καλά.

Ποι καλό παιδί θα μου πει, πως μπορώ να βάλω σπόιλερ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το λοιπόν, η ταινία σαν ταινία ήταν πολύ καλή, αν και είχε κάποια λαθάκια που μπορεί κάποιος να προσπεράσει. Όταν όμως μιλάμε για μια ταινία που λέγεται Captain America: Civil War, τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Το κυριότερο, δεν ήταν πόλεμος. Ήταν έκδηλο ότι το concept του Civil War επιβλήθηκε από την εταιρία παραγωγής και οι σκηνοθέτες δεν ήξεραν πως να το χειριστούν, με αποτέλεσμα κάποια σημεία να μου δίνουν την αίσθηση του αχταρμά και ορισμένες σκηνές ότι εδώ πρέπει να δείξουμε "Civil War".

 

Θεωρώ ότι έπρεπε να είχαν παραμείνει στο Captain America: Serpent Society, που ήταν και το αρχικό concept της ταινίας πριν το αλλάξουν.

 

πχ Η ταινία θα ήταν καλύτερη αν δεν είχε το Civil War μέσα και ο Captain America προσπαθούσε να γλυτώσει τον Bucky από τη πλεκτάνη του Zemo.

Εναλλακτικά, αν ήθελαν να κάνουν ταινία Civil War, να μην έχει καθόλου τον Bucky μέσα και το Civil War να ασχολείται μόνο με αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση, θα φαινόταν περισσότερο ο Zemo που ήταν ανύπαρκτος και υποτίθεται ότι ήταν ο κακός της ταινίας.

 

Εν κατακλείδι, η ταινία είχε πολλές δυνατότητες που δεν αξιοποιήθηκαν, τη προμοτάρανε σαν ταινιάρα ενώ δεν είναι, με αποτέλεσμα να είμαι κάπως απογοητευμένος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και εγώ ευχαριστώ για την σκηνή. Να είσαι καλά.

Ποι καλό παιδί θα μου πει, πως μπορώ να βάλω σπόιλερ;

Βάλε στην αρχή του κειμένου αγκύλες [] και μέσα γράψε spoiler. Στο τέλος γράφεις το ίδιο, αλλά πριν το spoiler βάζεις πλαγιοκάθετο /

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παιδιά για μένα είναι λάθος να πηγαίνει κάποιος να δει μία ταινία περιμένωντας να δει την μετενσάρκωση του αντίστοιχου σεναρίου του κόμικς. Η κάθε ταινία παίρνει στοιχεία από διάφορα comic arcs αλλά ποτέ δεν τα αντιγράφει. Για μένα οι Ρούσο έκαναν τρομερή δουλειά καθώς κατάφεραν να μπολιάσουν πολλούς χαρακτήρες τόσο ομαλά και ειδικά τους καινουριους,ώστε να μην γίνει αχταρμάς και έδωσαν  στον καθένα ξεχωριστά δυνατές και  χαρακτηριστικές στιγμές .Αυτό δεν μπόρεσε να το καταφέρει ούτε ο τεράστιος Whedon στο τελευταίο Avengers καλά καλά.Ταυτόχρονα έστησαν την ταινία με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χαθεί ο βασικός πρωταγωνιστής Cap. και να αναπτυχθεί ακόμη περισσότερο ο χαρακτήρας του , πράγμα που φοβόμουν με τόσους πολλους ήρωες μαζεμένους. Για τις σκηνές μάχης τι να πω, δεν νομίζω να έχω δει καλύτερες όχι απλά σε υπερηρωική ταινία, αλλά σε ταινία δράσης γενικότερα. Ο Ζίμο και για μένα θα μπορούσε να είναι περιττός, αλλά γέμισα τόσο πολύ απο τα υπόλοιπα, που δεν με πειραξε. Ισως τον αναπτυξουν καλύτερα αργότερα.

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

λοιπον, λοιπον. λοιπον....

 

κομματια απο κουραση ο mr-d παει να δει civil war..

 

ξεκιναει.. ε οκ.. μια χαρα.. πλεον δεν υπαρχει ο ενθουσιασμος του να δω καποιους ηρωες στη μεγαλη οθονη,

ενιωθα σαν να βλεπω αλλο ενα επεισοδιο μια σειρας που βλεπω χρονια.. οσο προχωραγε ομως κατι γινοταν,

σκαει ο μαυρος πανθηρας, να σου το χαμογελακι, βλεπω κουνηνς κτλ και αρχιζω και ανατριχιαζω..

μετα antman μετα μαχες κτλ κτλ και μετα :giati: επικοτητα

 

δεν ξερω τι να πω, ναι μπορει να μην ηταν το civil war που ξερουμε (ας μην κολλαμε ομως στους τιτλους)

ναι, μπορει να ηταν "ανυπαρκτος" ο κακος, αλλα ειχε αυτη τη μαγεια της μαρβελ που περνας δυομιση ωρες με ποπκορν και περνας καλα

δλδ τι αλλος θες;;;; αντμαν και σπαιντυ στην ιδια μαχη χαχα :P

 

συνολικο συμπερασμα ειναι οτι τη χαρηκα και το ιδιο εκανε και ολη η αιθουσα.. κατι το οποιο δεν εγινε στο bvs που πηγα

μπορει να μην υπαρχει πλεον ο ενθουσιασμος των αρχικων ταινιων (και σε αυτο πιστευω συμβαλει και το overdose τηλεοπτικων σειρων)

αλλα ναι

 

make mine marvel :giati:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τις συγκρίνουμε, ως προς αυτό το κομμάτι τουλάχιστον. Το να πας να δεις ταινία με τον Batman και να γελάσεις με παραπάνω από ένα-δυο αστεία θα ήταν μεγάλη αποτυχία. Εκ των πραγμάτων οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες της DC δεν πρέπει να βγάζουν γέλιο.

 

Φυσικά και οι περισσότεροι (fans ή όχι) που πήγαν να δουν την ταινία γέλασαν και πέρασαν καλά (και εγώ μέσα)

Αλλά ούτε εμφύλια μάχη υπήρξε (πιο πολύ έμοιαζε με φιλικό καβγά, πρόσεχε ο ένας μην σακατέψει τον άλλον), ούτε μάχη με κακούς. Εκεί που περίμενα (όπως και όλη η αίθουσα)

 

Ότι θα πάνε στην Σιβηρία και θα πολεμήσουν με τους Winter Soldiers, ενώ τελικά δεν έγινε τίποτα, απογοήτευτηκα.

Ούτε κάποιος από τους εκδικητές πέθανε, ούτε καν ο War Machine, για τον οποίο μας είχαν προϊδεάσει. Ακόμα και παράλυτος, που υποτίθεται ότι έμεινε, αμέσως βρήκαν τρόπο να το ξεπεράσουν.

 

Είδαμε 3 ώρες Εμφύλιο Πόλεμο και το μόνο άτομο που πέθανε είναι.....

 

η Πέγκυ Κάρτερ, που ήταν 100 χρονών. Θα πρέπει κάποια στιγμή να σκοτώσουν κάποιον. Δεν γίνεται διαφορετικά.

 

 

 

 

Ευχαριστώ και δημόσιο τον Geo Trou για την βοήθεια στο spoiler.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Βρε παιδιά το 'χουμε εξαντλήσει το θέμα, DC=μετριότητα στη καλύτερη, MARVEL=αριστούργημα παρά τα όποια ψεγάδια είχε. Μην επαναλαμβανόμαστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βρε παιδιά το 'χουμε εξαντλήσει το θέμα, DC=μετριότητα στη καλύτερη, MARVEL=αριστούργημα παρά τα όποια ψεγάδια είχε. Μην επαναλαμβανόμαστε.

Υποθέτω πως ειρωνεύεσαι, έτσι; Δεν έχω δει καμία από "τις δύο", αλλά δεν θα έλεγα πως υπάρχει καμία τέτοια προδιάθεση από το κοινό. Εκτός αν αναφέρεσαι στα μέλη του forum.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Υποθέτω πως ειρωνεύεσαι, έτσι; Δεν έχω δει καμία από "τις δύο", αλλά δεν θα έλεγα πως υπάρχει καμία τέτοια προδιάθεση από το κοινό. Εκτός αν αναφέρεσαι στα μέλη του forum.

Εννοείται ότι μιλάω ειρωνικά. Έχω δει και τις δύο, απόλαυσα εξίσου και τις δύο, βρήκα ψεγάδια και στις δύο. Πιστεύω ότι μιλάμε για σύμπαντα με διαφορετικό ύφος και το να μπαίνουμε στο τρυπάκι συγκρίσεως, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Όταν μάλιστα διαβάζω σχόλια ότι το Μπάτμαν εναντίον Σούπερμαν δεν είχε γέλιο και αυτό θεωρείται στα μείον, τότε απλά γελάω. Δυστυχώς μετά λύπης μου έχω διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία των φανς υπερηρωικών ταινιών είναι μαρβελικοί και αδυνατούν να κάνουν διαχωρισμό. Προσωπική μου γνώμη και μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βέβαια, εκτός της κοινότητας των κόμιξ, τα πράγματα ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι διαφορετικά.

Οι περισσότεροι μη "καμμένοι"/κομιξόφιλοι/φανατικοί προτιμούν γενικά DC και αυτό γιατί έχει μεγαλύτερη επιρροή και πιο αναγνωρίσιμους χαρακτήρες.

Η ΜΑΡΒΕΛ, απλά κέρδισε έδαφος λόγω του MCU και επειδή "έπαιζε" μόνη της για αρκετά χρόνια και τα κατάφερε πολύ καλά.

 

Νομίζω πως ένα  παράδειγμα που μου έρχεται πρόχειρο στο μυαλό είναι το εξής:

Η DC έχει τον BATMAN για παράδειγμα, που θα μπορούσε να είναι ο Αστερίξ, όλοι τον ξέρουν, σε όλους αρέσει, μπορεί για τους κομιξόφιλους να μην είναι ούτε ο αγαπημένος, ούτε ο καλύτερος ήρωας, αλλά για τους πολλούς είναι ο πιο αγαπητός και γνωστός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ρε μαγκες σοβαρα τωρα;;;

 

και απανταω εγω γιατι το αναφερα και εγω..

 

για να δουμε λιγο το quote μου

 


συνολικο συμπερασμα ειναι οτι τη χαρηκα και το ιδιο εκανε και ολη η αιθουσα.. κατι το οποιο δεν εγινε στο bvs που πηγα

 

 

τι εγραψα;; να το κανουμε νια νια;;; με τη μια περασα καλα με την αλλη βαρεθηκα

 

με ποια ταινια να την συγκρινω να καταλαβετε; με τον james bond; με το mad max;; με το deadpool;; απλα εβαλα μια 2¨30 ωρες υπερηρωικη ως συγκριση..

 

νομιζω οι διαμαχες υπαρχουν στο μυαλο σας, λες και τις συγκρινε κανενας η εγραψε οτι πηγε να γελασει κανενας με το batman

 

περναω καλα με ταινια δεν σημαινει γελαω.. και με τον Aronofsky περναω καλα αλλα δεν γελαω με τις ταινιες του

 

και μπορει να φαινομαι αποτομος αλλα αμα γραψουμε μια γνωμη ολο για διαμαχες λετε και κατεβατα

 

(στο σημειο αυτο θα βαλω την παροιμια με την μυγα για τους οπαδους του bvs :PPP:)

 

 

και κλεινω.. λοιπον

 

ολοι ειμαστε φαν των κομικς μαρβελικοι κτλ μην διαβαζω τετοια πραγματα.. δεν παιρνει κανεις ποσοστα :P

 

:beer::)

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@mr-d, ειλικρινά τώρα δεν είχα το σχόλιο σου κατά νου, αν και καταλαβαίνω ότι έτσι φάνηκε. Τα όσα είπα είναι το συμπέρασμά μου από τη συζήτηση περί BvS και ναι κάποιοι είχαν γράψει ότι δεν τους άρεσε γιατί ήθελαν περισσότερα αστεία. Προσωπικά είμαι οπαδός αμφοτέρων και αυτό φαίνεται νομίζω. Ομοίως φαίνεται ότι κάποιοι βλέπουν Ντι Σι αναμένοντας να δουν Μάρβελ. Ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλαβεί τους τελευταίους μήνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 ότι κάποιοι βλέπουν Ντι Σι αναμένοντας να δουν Μάρβελ. Ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλαβεί τους τελευταίους μήνες.

 

Συμφωνώ μαζί σου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

υπάρχει πετυχημένος spiderman.  ότι άλλο λέτε , το διαβάζω σαν να ακούω μία βαβούρα.

 

 

ab36gwhdgi26fyd201gyvwabj&*T@*T@E$&!E&!$!!HVsyacsl IG&rgVG  τέλειος spiderman HJSAGSAGOGQOGoyuG^G@FTsfasfT$Q$@U6ie52uF85^%%

fefsefsef76&*&((%%RHI)BB     τέλειος spiderman  UYTUFU*T***)(^RR*(GT**R(&UBIBUOgootctyv79&)*(GUV(GUBOVCU τέλειος spiderman

 

κάπως έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Χμ :) Ειχε μερικα καλα ειχε και μερικα κακα. Στα καλα βαζω σιγουρα τον spider-man, πολυ πετυχημενος. Επισης σιγουρα τις σκηνες μαχης, ειδικα τις hand to hand και φυσικα το μαρβελοχιουμορ που ηταν σε λογικες δοσεις και βαλμενο σε καταλληλα σημεια. Στα ασχημα τωρα, με ψιλοχαλασε που δεν ακολουθησαν την ιδεα του civil war αλλα την "προσαρμοσαν" σε μια αλλη υποθεση. Η οποια υποθεση μου φανηκε καπως προχειρη σε σημεια.

Ας πουμε :

 

 

 

πως ηξερε ο Zemo οτι θα ηταν και ο Iron Man μαζι με τον Captain America και τον Bucky στο τελος ;

 

 

 

Επισης, ενταξει το ξερουμε οτι ολο το fanbase, ειδικα το μη κομικσικο, ειναι φαν του Iron Man (δλδ του Robert Downey Junior) αλλα υπερεβαλλαν στο να τον δειξουν συμπαθητικο, δεδομενο οτι στο κομικ (ναι αυτο που δεν πολυακολουθησαν :P ) ειναι και πολυ ****παιδο :P

 

Σε γενικες γραμμες περασα καλα παντως στο σινεμα για 2,5 ωρες αν και σιγουρα περασα καλυτερα στο δευτερο μισο της παρα στην αρχη. Η ταινια δεν ειναι σαν το Captain America 2 (για μενα η καλυτερη υπερηρωικη εβερ) αλλα ειναι οκ για αυτο που ειναι. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν το έχω δει ακόμα, αλλά καλά έκαναν και δεν έδειξαν τον Άιρον Μαν όπως τον γράφει ο Μαρκ Μίλαρ. Επειδή δεν τον συμπαθούσε ο Σκωτσέζος δεν σημαίνει πως αυτή η περσόνα πρέπει να περάσει και στις ταινίες, όπου έχει σαφώς λιγότερες ευκαιρίες να δείξεις διαφορετικές εκφάνσεις σε σύγκριση με τα κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

. Στα ασχημα τωρα, με ψιλοχαλασε που δεν ακολουθησαν την ιδεα του civil war αλλα την "προσαρμοσαν" σε μια αλλη υποθεση. Η οποια υποθεση μου φανηκε καπως προχειρη σε σημεια.

 

Πραγματικά, το σχέδιο του κακού, ήταν πολύ ηλίθιο. Για κάποιο λόγο, όλα ήταν στο χέρι της τύχης. Το πως πέτυχε είναι άξιο απορίας.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μα...... υπαρχουν κ αυτες οι θειες :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

έχοντας διαβάσει λίγο Captain America και ελάχιστα Thunderbolts, όταν ακούω ότι στη ταινία παίζει ο Helmut Zemo, περιμένω να δω κάτι τέτοιο:

 

0677715423f0cfaf741e1aa3cfba0f74.jpg

 

όχι έναν ανύπαρκτο κλαψιάρη γυαλάκια. μπορώ να πω ότι αυτό με ενόχλησε αρκετά.

 

Στο spoiler ακολουθεί ποια θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι η υπόθεση του έργου:

 

(προσοχή!!! εμπεριέχει spoilers από τη ταινία)

 

Captain America: Serpent Society

 

Σκηνοθετείται μια τρομοκατική επίθεση στα Ηνωμένα Έθνη για την οποία κατηγορείται ο Bucky, όπως έδειξαν στη ταινία. Καθ' όλη την πορεία της ταινίας αναφέρεται το όνομα της Serpent Society και η πρόθεση του Zemo να την αναστήσει. Ενω όλος ο κόσμος κυνηγάει τον Bucky και ο Captain τον φυγαδεύει, μαθαίνουν ότι όλο αυτό ήταν ένα τέχνασμα του Zemo για να ξετρυπώσει τον Bucky και να τον οδηγήσει στις ρώσικες εγκαταστάσεις της ταινίας. Στο τέλος, ο Captain και ο Bucky φτάνουν στη Σιβηρία, όπου ο Zemo ξύπνησε τους ρώσους πράκτορες και τους μετέτρεψε στη γνωστή μας Serpent Society. Εκεί ο Zemo τους λέει ότι είναι γιος του Johan Zemo, του πρώτου Baron Zemo, συνεχιστή του Red Skull και παλιός διοικητής της HYDRA, και η Serpent Society είναι το μέσο για να την επαναφέρει στη παλιά της δόξα. Στο τέλος της μάχης παραμοφώνεται και το πρόσωπο του Zemo από τον Captain America, όπως έγινε και στα κόμικς.

 

ΜΠΟΥΜ! Μα όλα εγώ πια;;;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν η ταινία είιναι καλή

γιατί έχει συνεχή ροή και δεν κάνει κοιλιά πουθενά

γιατί δίνει Screen time σε όλους τους χαρακτήρες

γιατί οι σκηνές μάχης είναι εντυπωσιακές

γιατί οι Ant-man, Spiderman και Bllack Panther ειναι καλογραμμένοι και απολαυστικοί

 

στα αρνητικά

ο ανύπαρκτος κακός

 

στα αδιάφορα

οι διαφορετικές προφάσεις για το Civil War, Στο MCU δεν μπορούσε να είναι αφορμή η rsgistration act, δηλαδή η η αποκάλυψη της ταυτότητας του κάθε vigilante αφού όλοι γνωρίζουν ποιος ειναι ποιος. Νομίζω πως με τα λίγα που ειχαν στα χερια τους οι σεναριογραφοι δεν τα πήγαν άσχημα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.