Μετάβαση στο περιεχόμενο

Captain America: Civil War [Captain America: Εμφύλιος Πόλεμος ] (2016)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μόνο γλάστρα δεν είναι η Σάρον, όπως και οι περισσότερες γυναίκες της Μάρβελ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είπα οι γυναίκες της Μαρβελ, είπα οι γυναίκες των ηρώων της Μαρβελ, δηλαδή η Πέπερ, η Ναταλι Πορτμαν και η γυναίκα του Χοκάι (ούτε το όνομα της δεν ξέρουμε) δεν εξυπηρετούν σε κάτι την πλοκή, πλέον. 

Η μόνη χρήσιμη είναι η Evageline Lilly που από ότι κατάλαβα θα παίξει την Σφίγγα.

Τώρα να βάλουμε κοπέλα και στον Cap που δεν θα έχει ξανα σόλο ταινία, τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια....

 

Ποιο το νόημα; Αλλιώς θα είναι έρωτας τύπου Hulk-Widow.,...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η γυναίκα του Χοκάι ήταν να 'χαμε να λέγαμε. Παντελώς περιττή και αδιάφορη η παρουσία της. Άλλωστε στα κόμικ, γυναίκα του Γερακομάτη είναι το Κοτσύφι, που στο MCU τη βάλαν με εκείνον τον τζιτζιφιόγκο. Για τις άλλες δε συμφωνώ. Η Πέπερ Ποτς μόνο γλάστρα δεν ήταν. Η Πόρτμαν, ναι ήταν κάπως γλυκανάλατη. Αλλά Θωρ χωρίς Φόστερ δεν νοείται. Είναι σαν λέμε Σπάιντυ δίχως Μαίρη-Τζέην, Σούπι δίχως Λόις. Και στα κόμικ παρουσιάζονταν από καιρού εις καιρόν οι ερωτικοί σύντροφοι των εκάστοτε χαρακτήρων. Πάντως αν κάνεις λίγη υπομονή κάποια χρονάκια, οι κοπέλες των ηρώων θα πάρουν πόδι και τη θέση τους θα πάρει ο "Μήτσος".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αν ειχα χρονο θα ποσταρα μια εικονα απο το πανελ της τατιανας στεφανιδου με φωτοσοπ/μπανερ για συζητηση κατι του στυλ "οι γυναικες των ηρωων στο μαρβελ γιουνιβερς".. ετσι για να γελαγαμε..

 

 

αλλα δεν προλαβαινω τωρα..

 

:angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

οταν το fan art εχει πιο πολυ αγωνια και ενταση απο την ταινια

13442141_10154272368526543_7151242932344

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μερικα πραγματα απο μενα που την ειδα επιτελους(!) χθες.

-Μικρη σχεση με τα κομικ προφανως αλλα το περιμενα γιατι μυστικη ταυτοτητα μονο ο spider-man εχει αυτη τη στιγμη αρα δεν θα μπορουσαν να το κρατησουν ιδιο.

 

-ΕΠΙΚΟΣ Spider-man με περιεργη May, με αυτο που ειδα θα ηθελα 2 ταινιες spider-man με διαστημα μερικων χρονων, να καλυπτουν διαφορες φασης της ζωης του peter. Στην αρχη αθωος, μετα που ψιλοωριμαζει, αργοτερα που τελειωνει το σχολειο κλπ.

Επισης στις ταινιες spider-man περισσοτερο με νοιαζει να δω καποιο ενδιαφερον arc που αφορα τον peter παρα το ποιος villain θα παιξει (εχουμε δει αρκετους, και τους ιδιους να βαλουν δεν με πολυνοιαζει, η ταινια να 'ναι καλη).

 

-Ant-man το αστερι της ταινιας, οταν εγινε giant-man ενθουσιαστηκα πραγματικα γιατι ηταν απο τα λιγα πραματα που δεν ηξερα οτι θα συμβουν (Τα trailer και τα σκορπια spoiler με φαγαν)

 

-Για μια ακομη φορα αρκετα αντιπαθητικος ο iron-man, ο χαρακτηρας του στο mcu μου φαινοταν απο την αρχη αρκετα βαρετος και παρεμεινε ετσι σε αυτη την ταινια.

 

-Σε γενικες γραμμες πολυ καλη αλλα μπορουσε και καλυτερη κατ'εμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 Σεπτέμβρη θα βγει σε ψηφιακό home release η τανία (δηλαδή από καταστήματα σαν τα itunes) και 13 Σεπτέμβρη θα βγει σε Bluray.

 

CaptainAmericaCivilWarSuperset-.jpg

 

http://www.comicbookresources.com/article/captain-america-civil-war-blu-ray-release-date-revealed

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εναλλακτικό τέλος  :lol: :

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

honest trailer για το civil war :lol:

 

 

ελιωσα στο σημειο με τον spiderman και τον premurdered uncle ben :lmao:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ έλιωσα πιο πολύ με το τέλος του βίντεο, εκεί που διαφημίζουν το "Screen Junkies Plus". Η Black Widow που λέει: "If I really want to fuck a 94 year-old, like... I just fuck Stan Lee. Now, that's a guy who really knows how to fuck you... Just ask Jack Kirby!"  :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Την είδα χθες. Μου φάνηκε λίγο φλαταρισμένη. Επίπεδη όσο δεν πάει. Άνευρες μάχες, άνευρη ιστορία, κάτι σαν Avengers 2.5 ή Avengers στη θέση των Avengers. Ή "κάτσε να αρμέξουμε κι άλλο λίγο πριν στερέψει".  Ή batman Vs Superman αλλά με ήρωες της Marvel. Όπως ακριβώς τα λέει το honest trailers δηλαδή.

 

Από δω και από κει πάντως ακούγεται ότι δεν έχει καμία σχέση με το κόμικ που είναι πιο πολυεπίπεδο και ολοκληρωμένο σαν story. Ακόμα και ο κακός ήταν ένα κουστούμι πολυφορεμένο και αναρωτιέμαι αν έχει πια το υπερ-ηρωικό να προσφέρει τίποτα στον κινηματογράφο στην μορφή που μας το σερβίρουν. Ή θα υιοθετήσουν ένα πιο στιλάτο storytelling στα βήματα του deadpool/ GotG ή με κόβω τα Infinity War I&II να είναι τα τελευταία που έχω να περιμένω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την είδα χθες. Μου φάνηκε λίγο φλαταρισμένη. Επίπεδη όσο δεν πάει. Άνευρες μάχες, άνευρη ιστορία, κάτι σαν Avengers 2.5 ή Avengers στη θέση των Avengers. Ή "κάτσε να αρμέξουμε κι άλλο λίγο πριν στερέψει".  Ή batman Vs Superman αλλά με ήρωες της Marvel. Όπως ακριβώς τα λέει το honest trailers δηλαδή.

 

Από δω και από κει πάντως ακούγεται ότι δεν έχει καμία σχέση με το κόμικ που είναι πιο πολυεπίπεδο και ολοκληρωμένο σαν story. Ακόμα και ο κακός ήταν ένα κουστούμι πολυφορεμένο και αναρωτιέμαι αν έχει πια το υπερ-ηρωικό να προσφέρει τίποτα στον κινηματογράφο στην μορφή που μας το σερβίρουν. Ή θα υιοθετήσουν ένα πιο στιλάτο storytelling στα βήματα του deadpool/ GotG ή με κόβω τα Infinity War I&II να είναι τα τελευταία που έχω να περιμένω. 

Είναι super hero movie. Οποιαδήποτε ταινία εκτός του GotG και του Deadpool θα είναι ως ένα σημείο "πολυφορεμένη". Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να ορίζουμε τις προσδοκίες μας με βάση τον τύπο ταινίας που πάμε να δούμε. Ένα superhero movie και τον κλασσικό κακό της θα έχει, και τα κλισέ της θα έχει, κτλπ. Αν πας στο σινεμά για ένα superhero movie και περιμένεις να δεις κάτι το "πρωτοποριακό" και το "διαφορετικό", τότε μάλλον έχεις πάει να δεις λάθος ταινία. (Δε λέω ότι οι κομιξοταινίες δεν μπορούν να είναι πρωτοποριακές, αλλά ΑΝ κάποια είναι, θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.) 

   Επίσης, κατά τη γνώμη μου η ταινία είναι πολύ ανώτερη των κόμικ. Στα κόμικς, ο Tony Stark καταλήγει να γίνεται ο μ*λάκας της υπόθεσης, ξεφεύγει εντελώς, και καταλήγει να γίνεται αντιπαθέστατος στο μέσο αναγνώστη. Αν σκεφτείς ότι πεθαίνει και ο Captain America στο τέλος, αυτό δε βοηθάει ιδιαίτερα τη γνώμη του αναγνώστη να είναι "αντικειμενική" για να επιλέξει με ποιανού το μέρος είναι. Στην ταινία αυτό το χειρίστηκαν πολύ καλύτερα. Ο Stark παραμένει μ*λάκας, (είναι και στο χαρακτήρα του αυτό έτσι κι αλλιώς) αλλά τουλάχιστον δεν έγινε ένας φασίστας που φτιάχνει φυλακή σε άλλη διάσταση για τους πρώην συντρόφους του. (όπως έγινε στο κόμικ) Βγαίνεις από την αίθουσα και ακόμα διαφωνείς με την παρέα σου για το ποιος είχε δίκιο. 

   Όσο για τις "άνευρες μάχες", ήταν ακριβώς αυτό που θα έπρεπε να είναι. Μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν φίλοι. Τι περίμενες? Να αρχίσουν να προσπαθούν να σκοτώσουν ο ένας τον άλλο? Φυσικά και πρόσεχαν να μη σκοτωθεί κανείς. Οι συνέπειες που έχει ένα τέτοιο story, δεν κρίνονται μόνο στο αν πέθανε κάποιος. Και είναι προτιμότερο να μη σκοτώνεις κανένα αν δεν έχεις τα κότσια να το κρατήσεις. (όπως κάνουν στα κόμιξ κάθε λίγο και λιγάκι και "ανασταίνουν" τους χαρακτήρες τους συνεχώς)  Οι συνέπειες αυτών που έγιναν στο Civil War είναι πολύ σημαντικές. Στην επόμενη ταινία, οι Avengers θα είναι άνω κάτω. Η"επίσημη" ομάδα του Tony θα αποτελείται μόνο από τον Iron Man, τον Vision και ίσως τον War Machine. Ο Steve Rogers δεν είναι πλέον ο Captain America και είναι καταζητούμενος. Ο Rodey έχει σακατευτεί. Οι υπόλοιποι μάλλον θα δημιουργήσουν άλλη ομάδα. (κάτι σαν secret Avengers) Όταν ο Thanos επιτεθεί, θα τους βρει διαλυμένους. 

    Και τέλος, καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να αρέσει σε όλους, αλλά το Civil War είναι αντικειμενικά πολύ καλή ταινία και σαφώς πολύ ανώτερη από το Batman v Superman. Είχε καλύτερη σκηνοθεσία, καλύτερο story, καλύτερους χαρακτήρες και καλύτερη δράση. (αν και κατά τη γνώμη μου και το BvS δεν άξιζε ΤΟΣΟ χαμηλή βαθμολογία, ειδικά το Ultimate Edition) 

Επεξεργασία από germanicus
*
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πρώτον βάζουμε και κανένα spoiler. Θα ήθελα να διάβαζα το civil war κάποια στιγμή αλλά φρόντισες να μην χρειαστεί σε δύο γραμμές :)

 

Δεύτερον γιατί το Guardians είναι εξαίρεση και το αφαιρούμε από τις προσδοκίες; Ή το deadpool; Μπορεί να αρνηθεί κανείς ότι το Civil War είναι ολόιδιο στο στήσιμο με το BvS? Το πως τρασαρίστηκε ο spiderman σε αυτή την ταινία ήταν δικαιολογημένο επειδή ήταν super hero movie? Όταν λέω άνευρο δεν εννοώ να βλέπαμε μάχες με σοκ και δέος αλλά μια συνέχεια στη ροή που θα περίμενες μετά από 15 χρόνια τέτοιου είδους ταινιών θα είχε ενσωματωθεί. Αλλά μάλλον δεν. Το batman vs superman το θεωρώ κλάσεις ανώτερο από το civil war για πολλούς λόγους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πρώτον βάζουμε και κανένα spoiler. Θα ήθελα να διάβαζα το civil war κάποια στιγμή αλλά φρόντισες να μην χρειαστεί σε δύο γραμμές :)

Συγνώμη! Δεν το ήξερα!  :(

 

Το Guardians of the Galaxy είναι κωμική superhero ταινία. Είναι καλό για το είδος του, αλλά δεν θέλω κάθε υπερηρωική ταινία να είναι σαν το GotG. Και το Deadpool δεν μπορεί να συμπεριληφθεί σε καμία κατηγορία, γιατί πολύ απλά είναι ο Deadpool. Είναι πολύ ιδιαίτερος χαρακτήρας, (ειδικά λόγω της ικανότητάς του να "σπάει τον 4ο τοίχο") και επιτρέπει στο συγγραφέα της ιστορίας να κάνει πολλά πράγματα τα οποία οι πιο νορμαλ χαρακτήρες δεν μπορουν. 

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "πως τρασαρίστηκε ο Spider-Man. Είμαι fan του όλη μου τη ζωή, είναι ο αγαπημένος μου υπερήρωας και στο Civil War ήταν ο καλύτερος Spider-Man που έχει εμφανιστεί σε ταινία. 

 

Επίσης, είμαι πολύ περίεργος για ποιους λόγους θεωρείς ότι το BvS είναι "ανώτερο" από το Civil War. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ρε παιδιά διασκεδαστική τανιούλα είναι αλλά την αισθητική του bvs δεν την είχε. ούτε την ιστορία ούτε την πλοκή και ακόμη μετά από τόσο καιρό δεν έχω ιδέα γιατί το ονόμασαν οι άτιμοι civil war. Δεν ήταν το civil war και θα έπρεπε να το ονομάσουν κάπως αλλιώς. Είναι σαν να παίρνω μια ιστορία από το silmarilion  και να την λέω lord of the rings. E τι να κάνουμε δεν είναι. Ωραία πούλησε το promotion αλλά δεν........  Ο τίτλος της ταινίας είναι click bait για αυτούς που έχουν διαβάσει το civil war.Επίσης εκεί που ο iron man τσαντίζεται και λέει   τι μου είπες για τη μανα μου και αρχίζει και καλά το επικό ξύλο( μπουνιά ο ένας μπουνια και ο αλλος σε Rocky  φάση) ε εκεί απλά έκλαιγα από τα γέλια. Ο κακός  επίσης ανύπακτος.

 

 

P.S.  μόνο οι σκηνές με τον spiderman και τον  antman έλεγαν.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ρε παιδιά διασκεδαστική τανιούλα είναι αλλά την αισθητική του bvs δεν την είχε. ούτε την ιστορία ούτε την πλοκή και ακόμη μετά από τόσο καιρό δεν έχω ιδέα γιατί το ονόμασαν οι άτιμοι civil war. Δεν ήταν το civil war και θα έπρεπε να το ονομάσουν κάπως αλλιώς. Είναι σαν να παίρνω μια ιστορία από το silmarilion  και να την λέω lord of the rings. E τι να κάνουμε δεν είναι. Ωραία πούλησε το promotion αλλά δεν........  Ο τίτλος της ταινίας είναι click bait για αυτούς που έχουν διαβάσει το civil war.Επίσης εκεί που ο iron man τσαντίζεται και λέει   τι μου είπες για τη μανα μου και αρχίζει και καλά το επικό ξύλο( μπουνιά ο ένας μπουνια και ο αλλος σε Rocky  φάση) ε εκεί απλά έκλαιγα από τα γέλια. Ο κακός  επίσης ανύπακτος.

 

 

P.S.  μόνο οι σκηνές με τον spiderman και τον  antman έλεγαν.

 

Το Civil War είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς. Από που να αρχίσω?

   Λες ότι το Civil War δε θα έπρεπε να λέγεται Civil War. Οκ, αυτό στο δίνω. Δεν είχε καμία σχέση με το κόμικ (αν και πιστεύω ότι ή ταινία ήταν καλύτερη του κόμικ όπως ανέφερα πιο πάνω) Θα έπρεπε να την είχαν ονομάσει κάτι άλλο. Το BvS δηλαδή έπρεπε να λέγεται Batman v Superman? Μια ταινία γεμάτη δεξιώσεις, ατέλειωτες συζητήσεις με γελοίους διαλόγους, αδιάφορους χαρακτήρες και μια μάχη μεταξύ Batman και Superman που κρατάει το πολύ 8-10 λεπτά. 10 λεπτά ξύλο μεταξύ Batman και Superman σε μια ταινία που κρατάει δυόμισι ώρες, με τίτλο Batman V Superman!!! :wall:  Και μετά μου λες "clickbait" το Civil War? 

   Από σκηνές μάχης, δε χρειάζεται να πω τίποτα για το Civil War, ήταν όλες άψογες. Καλές χορογραφίες, ο κάθε χαρακτήρας με ξεκάθαρα δικό του και ξεχωριστό στυλ μάχης, επικά πλάνα κτλπ. Στο BvS από την άλλη, οι καλές σκηνές μάχης ήταν οι δύο σκηνές όπου έριχνε ξύλο ο Batman και η 10λεπτη μάχη μεταξύ Batman και Superman. Η τελική μάχη με τον Doomsday ήταν ένα απαράδεκτο CGI χάλι, με κτήρια να διαλύονται, λάμψεις, καπνούς και υψηλά επίπεδα color grading που έκαναν τα μάτια μου να πονάνε. Μη μιλήσω για 

 το θάνατο του Superman 

 που ήταν απαίσιος σε σύγκριση με το αντίστοιχο κόμικ. 

   Επίσης, στο Civil War, ο Iron Man δεν είπε "τι μου είπες για τη μάνα μου" Είπε ότι ο Winter Soldier δολοφόνησε τη μάνα του!! Πιστεύω αυτό είναι ένας αρκετά καλός λόγος για να θέλεις να σκοτώσεις κάποιον στο ξύλο. Και μιας και μιλάμε για μανάδες, τι πιο γελοίο από τη σκηνή που ο Batman αποφασίζει να χαρίσει τη ζωή στο Superman, απλά και μόνο επειδή οι μανάδες τους είχαν το ίδιο όνομα!!? Μήνες προσεκτικού σχεδιασμού, για το πως θα σκοτώσει τον εξωγήινο και το πως θα προστατεύσει τη Γη από αυτόν, ακυρώνονται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και "γίνονται φίλοι". Επειδή οι μανάδες τους έχουν το ίδιο όνομα.

   Και τέλος ο κακός. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς τον Baron Zemo "ανύπαρκτο", ειδικά όταν το σχέδιο του δούλεψε τελικά. (σε αντίθεση με του Luthor) Το μόνο ελάττωμα που μπορώ να βρω είναι ότι το σχέδιό του ήταν πολύ δύσκολο να δουλέψει. Έπρεπε όλα να πάνε ρολόι, σε σημείο που είναι αρκετά μη ρεαλιστικό. Αλλά το σχέδιο του Luthor ήταν χίλιες φορές χειρότερο!! Δείτε εδώ στο "Θάψε το Σενάριο" το σχέδιο του Lex Luthor:https://youtu.be/_ewbTAkHCeo?t=1207 (δε θα μπορούσε να έχει βγει το επεισόδιο σε καλύτερη χρονική στιγμή)  :P Όσο για το plan B του Lex Luthor (που ήταν ο Doomsday, σε περίπτωση που τελικά ΔΕΝ σκοτώνονταν μεταξύ τους ο Batman και ο Superman) ήταν εξίσου γελοίο. Έστω ότι έπιανε το Plan B και ο Doomsday σκότωνε τον Superman. Τον Doomsday μετά ΤΙ θα τον έκανε? Πως θα τον έλεγχε?  Κανένα από τα δύο σχέδιά του δε βγάζει νόημα!  :damn:

   Sorry παιδιά, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σας πάρω στα σοβαρά όταν μου λέτε ότι το Batman v Superman είναι καλύτερο από το Civil War... 

Επεξεργασία από Alex7795
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μη θέλωντας να παρεξηγηθώ, έχω αρχίσει να βρίσκω την αέναη σύγκριση των δύο ταινιών αστεία. Κι αυτό γιατί ποτέ η μία πλευρά δε θα δεχτεί ότι η άλλη έχει δίκιο. Σε τελική ανάλυση, είναι θέμα γούστου και αυτό δε μπαίνει σε φόρμες και αιτιολογήσεις.

ΥΓ: καλύτερα να μη χρησιμοποιούμε το Θάψε το Σενάριο σαν επιχείρημα γιατί είναι επιτηδευμένο και σε ορισμένες περιπτώσεις, αποκρύπτει και παρουσίαζει στοιχεία όπως θέλει για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μη θέλωντας να παρεξηγηθώ, έχω αρχίσει να βρίσκω την αέναη σύγκριση των δύο ταινιών αστεία. Κι αυτό γιατί ποτέ η μία πλευρά δε θα δεχτεί ότι η άλλη έχει δίκιο. Σε τελική ανάλυση, είναι θέμα γούστου και αυτό δε μπαίνει σε φόρμες και αιτιολογήσεις.

 

Σωστό κι αυτό. 

 

ΥΓ: καλύτερα να μη χρησιμοποιούμε το Θάψε το Σενάριο σαν επιχείρημα γιατί είναι επιτηδευμένο και σε ορισμένες περιπτώσεις, αποκρύπτει και παρουσίαζει στοιχεία όπως θέλει για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το Θάψε το Σενάριο το ανέφερα μόνο και μόνο επειδή εξηγούν αναλυτικά το σχέδιο του Lex Luthor και επειδή δεν ήθελα να γράφω κατεβατά.Το link που έβαλα ξεκινάει το βίντεο στο συγκεκριμένο σημείο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το Θάψε το Σενάριο το ανέφερα μόνο και μόνο επειδή εξηγούν αναλυτικά το σχέδιο του Lex Luthor και επειδή δεν ήθελα να γράφω κατεβατά.

Μόνο που δεν το εξηγεί σωστά ο marvelakeius.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και όμως, αυτό ήταν το σενάριο. Ξαναδείτε το όσοι το είδατε στον κινηματογράφο για να δείτε πως δεν παρεκκλίνει από αυτό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει ντέρμπι Βάζελου-Γαύρου σήμερα;

 

Ωπ! Περίμενε! Τι εννοείς εδώ είναι site για καμένους κομιξάδες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Και όμως, αυτό ήταν το σενάριο. Ξαναδείτε το όσοι το είδατε στον κινηματογράφο για να δείτε πως δεν παρεκκλίνει από αυτό. :)

Να σου πω την αλήθεια, όταν το έβλεπα σκεφτόμουν "μαμάει! τι σκέφτηκε ο άνθρωπος;" ΟΚ, έχει τρύπες, αλλά who cares. Αν πιάσουμε όλα τα σχέδια που έχουν καταστρώσει υπερ-κακοποιοί σε ταινίες και κόμικς, είναι πιο τρύπια και από σουρωτήρι. Και ταυτόχρονα σκεφτόμουν και μια ιστορία Batman που ένας κακοποιός με σομπρέρο παραπονιόταν για τους σύγχρονους εγκληματίες με τα απλοϊκά τους σχέδια, ενώ οι ίδιοι δαπανούσαν μήνες για το σχεδιασμό και το στήσιμο των σχεδίων τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Aκομα να φτιαχτει αρενα   τοπικ Greekcomics:civil war: [(Batman V Superman) V Civil war]: dawn of nerdism ;; :D Οχι τιποτα αλλο,δεν ξερουμε που να πρωτοποσταρουμε, μπαινεις σε αυτο το θεμα διαβαζεις για τον Μπατμαν του Νολαν, μπαινεις στο αλλο θεμα διαβαζεις για τον antman και τον Groot,χαμος ! :P

:poke:

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επετέλους την είδα :)

Νομίζω πως ο Μανώλης με καλύπτει σε τεράστιο βαθμό :)
 

Λοιπόν η ταινία είιναι καλή
γιατί έχει συνεχή ροή και δεν κάνει κοιλιά πουθενά
γιατί δίνει Screen time σε όλους τους χαρακτήρες
γιατί οι σκηνές μάχης είναι εντυπωσιακές
γιατί οι Ant-man, Spiderman και Bllack Panther ειναι καλογραμμένοι και απολαυστικοί
 
στα αρνητικά
ο ανύπαρκτος κακός
 
στα αδιάφορα
οι διαφορετικές προφάσεις για το Civil War, Στο MCU δεν μπορούσε να είναι αφορμή η rsgistration act, δηλαδή η η αποκάλυψη της ταυτότητας του κάθε vigilante αφού όλοι γνωρίζουν ποιος ειναι ποιος. Νομίζω πως με τα λίγα που ειχαν στα χερια τους οι σεναριογραφοι δεν τα πήγαν άσχημα....



Την είδα ευχάριστα, δεν βαρέθηκα, δεν ενθουσιάστηκα όμως. Ήταν μπόλικη και ως εκ τούτου παρόλο που είχε μακρόσυρτες σκηνές με ξυλίκι, είχε άλλες τόσες με σενάριο/πλοκή. Άρα χαρούμενοι και αυτοί που θέλουν το ξυλίκι και όσοι θέλουμε κατ'αρχάς πλοκή :) Σίγουρα όμως το ελάττωμά της ήταν ο κακός.

Ένας τυχαίος τυπάκος (έτσι παρουσιάστηκε στη ταινία), χωρίς ίχνος από logistical support, κατορθώνει να κάνει τόσο κουλουβάχατα όλο τον πλανήτη? :) Τα κίνητρά του πλήρως κατανοητά, το πλάνο του άψογο, η εκτέλεση του πλάνου του άψογη, αλλά ρε φίλε, ο Μπάμπης που είχε κάνει ΟΥΚας και μετά έκανε τον μανάβη στου Ρέντη, γύρισε τον πλανήτη ανάποδα? :) Ένας Dr Doom ή μια AIM τι στο δαίμονα θα έκαναν? Θα πούλαγαν τον πλανήτη σε μια Γη μιας παράλληλης διάστασης? :D (ναι. η ιδέα δεν είναι τυχαία :D το έχω διαβάσει άπειρες φορές το συγκεκριμένο :D ).



Όσον αφορά το comic Civil War, είχα σιχαθεί όλα εκείνα τα μεγάλα ηβέντς (House of M, Secret Invasion και δε συμμαζεύεται) που κατέστρεφαν το κανονικό continuity των διαφόρων εκδόσεων, είχα διαβάσει και πολλά από τα tie-ins, οπότε δεν μπορώ να επικεντρωθώ στα 7-8 κόμικ των κεντρικών σειρών και να κρίνω μόνο αυτά, άρα δεν με χάλασε χιλιοστό που δεν είχε σχέση με εκείνο :) κατανοώ όμως το γιατί να ενοχλεί άλλους... όντως άμα έβλεπα τίτλο "Batman The Long Halloween" και η ταινία είχε 3 εγκληματα μόνο, θα εκνευριζόμουν και εγώ :)

συνολικά 7 στα 10. Επιπρόσθετα δεν μπορώ να τη δω/αντιμετωπίσω ως μέρος τριλογίας... Είναι μεν η καλύτερη από τις 3 ταινίες του Captain, αλλά δεν με ενθουσίασαν και τόσο οι προηγούμενες 2 (ειδικά την πρώτη την βρήκα πολύ meh)

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσπαθώντας να καλύψω τις τρύπες που έχω ώστε να προλάβω το uber-hyped Infinity War στο σινεμά, το κατέβασα πριν λίγες μέρες. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το αναμενόμενο. Περισσότερο και από (κατά γενική ομολογία) καλύτερες ταινίες του MCU. Δεν έκανε κοιλιά, ο Black Panther και ο Spiderman ήταν πολύ ωραίες προσθήκες και θεωρώ ότι μετασχημάτισαν αρκετά καλά το σενάριο του κόμικ (που όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο το βρίσκω μέτριο). Ίσως να μη σε πείθει 100% όταν το σκεφτείς εκ των υστέρων, αλλά δεν είναι και στον αέρα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχθές είδα για 2η φορά την ταινία, την οποία είχα δεί πριν 3 χρόνια στον κινηματογράφο. 

Να πώ ότι ο Zemo που ήταν ο ''κακός'' της ταινίας, μας έδειξε ότι ακόμα και ένα κοινός θνητός χρησιμοποιώντας το μυαλό του, μπορεί να κάνει άνω κάτω τους υπέρ-ήρωες. Σε αυτό ο ρόλος ήταν καλός, του έλειπαν βέβαια οι υπερδυναμεις, αλλά ο στόχος ήταν να δείξει την ''δύναμη'' του κοινού θνητού.

Ο Σπαιντερμαν δεν μου άρεσε, πολύ ''παιδικός''. Ο Μαγκουάιρ ήταν καλύτερος αλλά με τον καιρό παρατηρώ ένα μεγάλος λάθος του Ραίμι... δεν έβαζε τον Μαγκουάιρ να μιλάει πολύ ως Σπαιντερμαν. Ο Σπαιντι τον κόμιξ μιλάει συνεχώς, ως γνωστόν!

Πολύ καλός ηθοποιός ο Ρομπερτ Ντάουνι Jr., είναι γνήσιος Τονι Στάρκ. Καλός και ο Κρίς Έβανς... μέτριος ο Άντονι Μακι(Φάλκον), σχετικά καλός ο Σεμπάστιαν Σταν(Μπακι).

Σκάρλετ Γιόχανσον απλά υπέροχη, της πάει ο ρόλος. Ελίζαμπεθ Ολσεν ως Γουάντα, πότε καλή πότε μέτρια... Τζέρεμι Ρένερ έχει παίξει και καλύτερα. Πόλ Μπέτανι(Όραμα) χμ, καλούτσικος. Τόμ Χόλαντ σχετικά λολός, αν ο στόχος είναι αυτός τον πετυχαίνει. Πόλ Ράντ αρκετά καλός... Τσανγουικ Μπόουζμαν(Μαύρος Πάνθηρας) δεν με έπεισε, τον ήθελα πιο ''σκληρό''. Έμιλι Βαν Κάμπ πέρασε και δεν ακούμπησε θα έλεγα.

Ντάνιελ Μπρουλ(Ζίμο) όσο παρανοϊκός έπρεπε αλλά δεν σου μένει ως ''κακός'' στο τέλος της ταινίας. Ο Ντόν Τσίντλ καλός στον ρόλο του.

Ωραία ταινία με πολύ δράση, ξύλο, εφέ, καλογυρισμένη, λίγο ''προβληματικό'' σενάριο όπως όλα τα MARVEL.

 

Η τελική αίσθηση που αφήνει αρκετά καλή με ωραίους χρωματισμούς στην επίγευση...

Βαθμολογία 9.0/10 της αξίζει.:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λες τόσα αρνητικά και μετά βλέπω 9/10 από κάτω :lol: Μεγαλόψυχος.

 

Κι εγώ την θεωρώ από τις καλύτερες ταινίες της Marvel. Την έχω δει γύρω στις 5 φορές (2 στο σινεμά, μία στο σπίτι όταν βγήκε για κατέβασμα  σε DVD, μία πριν το Ant-Man and the Wasp για να θυμηθώ την τελευταία εμφάνιση του Ant-Man και μία πριν το Endgame που τις ξανάδα όλες του MCU). 

 

O Χόλλαντ μ'αρέσει γιατί είναι καλός και στις 2 πτυχές του χαρακτήρα. Αγχώδης Πήτερ Πάρκερ, ατακαδόρος Σπάιντερμαν. Πολ Ραντ αρκετά καλός; Σκίζει στον ρόλο. Είναι απίστευτα χαρισματικός.

 

Όσο για τον Ζίμο, όλοι τον έκραζαν τότε αλλά εγώ πάντα έλεγα ότι θα τον θυμόμαστε για τα αποτελέσματα των πράξεών του και όχι για την παρουσία του. Μπορεί να ήταν λίγο "ανάλατος" σαν χαρακτήρας αλλά μην ξεχνάμε ότι κατάφερε να διασπάσει τους Εκδικητές. Γι'αυτό έχασαν από τον Θάνος στο Infinity War. Είναι πολύ σημαντικός χαρακτήρας για μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Captain America: Civil War [Captain America: Εμφύλιος Πόλεμο ] (2016)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.