Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΥΝΤΙΑΛΙΤΟΣ


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ε αφού αγαπάει ο Σαντος τα κομικς μπορούμε να τον κάνουμε μέλος στη Λέσχη (και με την ευκαιρία να φτιάξουμε και μια ποδοσφαιρική ομάδα και να την προπονεί )  !!!!!!  :xm:

Αυτα τα πραγματα που πρεπει να δηλωσουν παντως για να μπουν χρηματα

στα ταμεια και να εξυπηρετηθουν οι συντεχνιες ΑΡΓΚΓΚΓΑΡΑΡΚΓΚΓ@$%&*$ :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αυτα τα πραγματα που πρεπει να δηλωσουν παντως για να μπουν χρηματα

στα ταμεια και να εξυπηρετηθουν οι συντεχνιες ΑΡΓΚΓΚΓΑΡΑΡΚΓΚΓ@$%&*$ :wall:

Μην μου συγχίζεσαι στα γενέθλιά σου !!!!!!!!!  :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11884
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   423
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ειλικρινά, παιδιά, εκπλήσσομαι όποτε παρακολουθώ συζητήσεις τα τελευταία δύο περίπου χρόνια στο φόρουμ. Όταν ξεκίνησε το GreekComics σαν στόχος υπήρχε η στήριξη των προσπαθειών για την έκδοση νέων κόμικς στη χώρα μας. Και αυτός, υποτίθεται, ότι είναι ακόμα ο στόχος μας. Πραγματικά, λοιπόν, ως παρατηρητής και ως άνθρωπος που παρεμβαίνει ελάχιστα σε τέτοιου είδους συζητήσεις, απορώ πώς είναι δυνατόν εδώ μέσα να κριτικάρουμε τόσο αυστηρά (μέχρι χλευασμού) την δουλειά κάποιων που ασχολούνται με το είδος που αγαπάμε: τα κόμικς. Ξεχνάμε άραγε (ή δεν θέλουμε να το σκεφτόμαστε;) ότι ένας χώρος σαν κι αυτόν, αναγκαστικά είναι πολυσυλλεκτικός. Άρα, ανάμεσά μας βρίσκονται και σχεδιαστές, γελοιογράφοι και πολύ άλλοι δημιουργοί που κατά καιρούς έχουν εκδώσει κάτι το οποίο πιθανό και εμείς να έχουμε αγοράσει. Από πότε το GreekComics έγινε φορέας ενός συγκεκριμένου "κύματος" ή "ρεύματος" της ελληνικής κόμικς σκηνής και κάποιοι θεωρούν δικαίωμά τους να στηλιτεύουν την δουλειά ή ακόμα και το όνομα κάποιου δημιουργού που δεν τους αρέσει; Και μην απαντήσει κανείς με το κλισέ ότι σε ένα ανοιχτό φόρουμ πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, πολύ απλά γιατί κάτι τέτοιο τείνει να μην ισχύει πια εδώ. Φτάνουμε σε σημεία υπερβολής να κρίνουμε κατευθείαν αρνητικά (και ειρωνικά) κάθε προσπάθεια η οποία δεν μας αρέσει ή δεν συμφωνούμε μαζί της αισθητικά. Αυτό, εμένα, δεν μου μοιάζει και τόσο δημοκρατικό. 

Κακομάθαμε, μάλλον, τα τελευταία χρόνια με τον Τερζόπουλο και την υπερπληθώρα ΞΕΝΩΝ τίτλων με την οποία είχε κατακλύσει την αγορά και ξεχάσαμε τους μικρούς Έλληνες εκδότες. Αναλογίστηκε κανείς πόσο δύσκολο είναι σε καιρούς οικονομικής κρίσης για έναν εκδότη να πάρει το ρίσκο και να βγάλει κόμικς στη χώρα μας; Και τι περιμένουν αυτοί οι άνθρωποι που το τολμούν; Προφανώς μια κάποια υποστήριξη από την κόμικς κοινότητα, στην οποία και οι ίδιοι ανήκουν. Κι εμείς εδώ τι κάνουμε; Τους "θάβουμε" στην κυριολεξία -εκτός κι αν είναι τίποτα φιλαράκια μας!

Πού είναι ο καιρός που στο GreekComics υπήρχε μια διάχυτη θετική ενέργεια και μια αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών (ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ της κοινότητας και των ιδρυτών της); 

Δεν θέλω, φυσικά, να μπω στην διαδικασία αντιπαράθεσης με κανέναν σας -άλλωστε κάποιους σας γνωρίζω και σας σέβομαι ιδιαίτερα- ούτε έχω σκοπό να συνεχίσω την παρέμβαση. Ο καθένας μας έχει μια προσωπική άποψη και μια πορεία στο χώρο, η οποία πρέπει να είναι απολύτως σεβαστή. Απλώς ήθελα να θέσω ένα θέμα προβληματισμού, που όπως καταλάβατε δεν άφορά μόνο το "Μουντιαλίτος" αλλά γενικότερα τα σχόλιά μας στο φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ειλικρινά, παιδιά, εκπλήσσομαι όποτε παρακολουθώ συζητήσεις τα τελευταία δύο περίπου χρόνια στο φόρουμ. Όταν ξεκίνησε το GreekComics σαν στόχος υπήρχε η στήριξη των προσπαθειών για την έκδοση νέων κόμικς στη χώρα μας. Και αυτός, υποτίθεται, ότι είναι ακόμα ο στόχος μας. Πραγματικά, λοιπόν, ως παρατηρητής και ως άνθρωπος που παρεμβαίνει ελάχιστα σε τέτοιου είδους συζητήσεις, απορώ πώς είναι δυνατόν εδώ μέσα να κριτικάρουμε τόσο αυστηρά (μέχρι χλευασμού) την δουλειά κάποιων που ασχολούνται με το είδος που αγαπάμε: τα κόμικς. Ξεχνάμε άραγε (ή δεν θέλουμε να το σκεφτόμαστε ;) ότι ένας χώρος σαν κι αυτόν, αναγκαστικά είναι πολυσυλλεκτικός. Άρα, ανάμεσά μας βρίσκονται και σχεδιαστές, γελοιογράφοι και πολύ άλλοι δημιουργοί που κατά καιρούς έχουν εκδώσει κάτι το οποίο πιθανό και εμείς να έχουμε αγοράσει. Από πότε το GreekComics έγινε φορέας ενός συγκεκριμένου "κύματος" ή "ρεύματος" της ελληνικής κόμικς σκηνής και κάποιοι θεωρούν δικαίωμά τους να στηλιτεύουν την δουλειά ή ακόμα και το όνομα κάποιου δημιουργού που δεν τους αρέσει; Και μην απαντήσει κανείς με το κλισέ ότι σε ένα ανοιχτό φόρουμ πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, πολύ απλά γιατί κάτι τέτοιο τείνει να μην ισχύει πια εδώ. Φτάνουμε σε σημεία υπερβολής να κρίνουμε κατευθείαν αρνητικά (και ειρωνικά) κάθε προσπάθεια η οποία δεν μας αρέσει ή δεν συμφωνούμε μαζί της αισθητικά. Αυτό, εμένα, δεν μου μοιάζει και τόσο δημοκρατικό. 

Κακομάθαμε, μάλλον, τα τελευταία χρόνια με τον Τερζόπουλο και την υπερπληθώρα ΞΕΝΩΝ τίτλων με την οποία είχε κατακλύσει την αγορά και ξεχάσαμε τους μικρούς Έλληνες εκδότες. Αναλογίστηκε κανείς πόσο δύσκολο είναι σε καιρούς οικονομικής κρίσης για έναν εκδότη να πάρει το ρίσκο και να βγάλει κόμικς στη χώρα μας; Και τι περιμένουν αυτοί οι άνθρωποι που το τολμούν; Προφανώς μια κάποια υποστήριξη από την κόμικς κοινότητα, στην οποία και οι ίδιοι ανήκουν. Κι εμείς εδώ τι κάνουμε; Τους "θάβουμε" στην κυριολεξία -εκτός κι αν είναι τίποτα φιλαράκια μας!

Πού είναι ο καιρός που στο GreekComics υπήρχε μια διάχυτη θετική ενέργεια και μια αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών (ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ της κοινότητας και των ιδρυτών της); 

Δεν θέλω, φυσικά, να μπω στην διαδικασία αντιπαράθεσης με κανέναν σας -άλλωστε κάποιους σας γνωρίζω και σας σέβομαι ιδιαίτερα- ούτε έχω σκοπό να συνεχίσω την παρέμβαση. Ο καθένας μας έχει μια προσωπική άποψη και μια πορεία στο χώρο, η οποία πρέπει να είναι απολύτως σεβαστή. Απλώς ήθελα να θέσω ένα θέμα προβληματισμού, που όπως καταλάβατε δεν άφορά μόνο το "Μουντιαλίτος" αλλά γενικότερα τα σχόλιά μας στο φόρουμ.

Γεια σου φιλε, Adamsjim,

αν και νεοτερος απο εσενα στο φορουμ, δεν ενιωσα ποτε οτι ο αυτοσκοπος του ειναι η στηριξη

νεων εκδοσεων, ουτε θυμαμαι να εχω δει το φορουμ να συστηνεται ως τετοιο.

Σιγουρα ειναι ενας απο τους στοχους του αλλα οχι ο μεγαλυτερος ή ο μοναδικος.

 

Αυτο το συγκεκριμενο ρευμα ή κυμα που λες δεν το εχω αντιληφθει, ειλικρινα.

Θα ηθελα αν μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος.

Αν το να ακουγονται ολες οι αποψεις σε ενα φορουμ ειναι κλισε, δεν ξερω τι θα μπορουσε

να μην ειναι, αν ειναι ετσι μπορω "τραβηγμενα" να πω οτι και η πραγματικοτητα που ζουμε ειναι κλισε.

 

Μιας και το συγκεκριμενο τοπικ ηταν η αφορμη για να πεις (καλως εννοειται) την αποψη σου, οπως ισως διαβασες παραπανω το προβλημα μου ειναι η αρπαχτη. Ο τυχοδιωκτισμος.

Θεωρω οτι τετοιες δουλεις κανουν κακο στο μεσο, ειναι η αποψη μου και οσο θα νοιαζομαι για το μελλον των κομικς

στην Ελλαδα θα την λεω και θα την γραφω. Με επιγνωση του οτι μπορει κι εγω να κριθω.

Καποιος ο οποιος αγαπαει τα κομικς και δεν ειναι περαστικος απο τον χωρο, θα βρει χρησιμα και εποικοδομητικα

στοιχεια στην αρνητικη κριτικη.

Ειναι ενας τροπος εξελιξης και αυτοβελτιωσης, αποψη μου παντα.

Θετικη διαθεση υπαρχει, λογος να χαϊδευουμε αυτια μαλλον δεν υπαρχει.

Ειδικα οταν φτανουμε σε ενα σημειο με τους δημιουργους, νεους κυριως, να τα λεμε face to face,

νομιχω εχουμε ευθυνη απεναντι τους να τους πουμε την ωμη (μας) αληθεια, χωρις ωραιοποιηση.

 

Δεν υπαρχει απο την μερια μου αντιπαραθεση, εχω διαθεση για εποικοδομητικη συζητηση και θα σε παρακαλουσα

να συνεχισεις την παρεμβαση :):beer:

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μα τοτε δε θα "θαβαμε" οπως λες και τα comics της jemma,της κψμ,την εκδοση του understanding comics στα ελληνικα και αλλες εκδοσεις;;

Απο την αλλη μερια το mov δεν πηρε και τα καλυτερα σχολια εδω μεσα,που κυκλοφορουσε την εποχη που ,συμφωνα με τα λεγομενα σου, το φορουμ ειχε στοχο την στηριξη των ελληνικων εκδοσεων..

Οποτε βρισκω την παρεμβασησου λιγο αστοχη.Δεν ειμαστε κοπαδι και ομαδικα θαβουμε ή επαινουμε κινησειςτην αποψη μας λεμε ο καθενας ατομικα.Το μονο που ισως ισχυει ειναι οτι πλεον δε μας περισσευουν κανα δυο πενταευρα να τα δινουμε για κομικ που δεν τα αξιζουν για την υποστηριξη και μονο..

 

Τελειως φιλικα παντα :-)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ως μέλος του forum αυτού τον τελευταίο 1,5 χρόνο θεωρώ οτι είναι τουλάχιστον άστοχο να λέμε οτι το GC έχει πάψει να στηρίζει τα Ελληνικά κομικς και τους Ελληνες δημιουργούς .

Μια απλή αναγνωση των τίτλων των αφιερωμάτων σε κομικς και δημιουργούς στις αντίστοιχες ενότητες είναι πιστεύω αρκετή για να τεκμηριώσει αυτό που γράφω.

 

Δεν βλέπω πως το GC έγινε " φορέας ενός συγκεκριμένου "κύματος" ή "ρεύματος" της ελληνικής κόμικς σκηνής" τη στιγμή που απαρτίζεται από τόσα πολλά και εντελώς διαφορετικά (ως προς τις αντιλήψεις και τα γούστα) μεταξύ τους ατομα .

 

Τώρα σε οτι αφορά στην κριτική που δέχεται το όποιο κομικ ,αυτό επέτρεψέ μου να πω οτι δεν έχει να κάνει με τον αν στηρίζουμε ή οχι τους Ελληνες δημιουργούς αλλά με τον βασικό και καθόλου κλισέ κανόνα του να λέει και να γράφει ο καθένας από μας την άποψή του ελεύθερα και φυσικά εντελώς υποκειμενικά .

 

Η λογική του "στηρίζω οτιδήποτε μόνο γιατί είναι Ελληνικό " προσωπικά μου είναι εντελώς ξένη και θεωρώ οτι είναι και λανθασμένη.

 

Σε οτι αφορά στην "θετική ενέργεια και μια αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών" και το οτι δεν υπάρχει πια ,επίσης δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αλληλουποστήριξη κατα τη γνώμη μου δεν σημαίνει ταυτιση απόψεων ουτε με το στανιό υποστήριξη σε κάτι που σε κάποιους (αρκετούς) από μας έτυχε να μην αρέσει .

Ο βασικός λόγος που προσωπικά ασχολούμαι με το GC πέρα από την αγάπη μου για τα κομικς είναι ακριβώς αυτό το καλό κλίμα που επικρατεί ανάμεσα στην συντριπτική πλειοψηφία των μελών του και το οποίο κατα την γνώμη μου χαρακτηρίζει αυτό το forum.

 

Φίλε jim adams  σαν πιο παλιο από μενα μέλος θα ήθελα να μου τεκμηρίωνες περισσότερο την άποψη σου οτι στην ουσία "πέφτει γραμμή " να θάβουμε τους "άλλους" και να προωθούμε τα "φιλαράκια μας".Προσωπικά δεν εχω αντιληφθεί κατι τέτοιο και αν ισχύει θα με ενδιέφερε πραγματικά να το γνωρίζω.

 

Θα κλείσω λέγοντας οτι ολα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και σε καμια περίπτωση δεν αποτελούν "επίθεση" προς εσένα .

Τη γνώμη μας λέμε και γραφουμε μόνο ,με καλή διάθεση κι ας είναι κάποιες φορές το χιούμορ μας σκληρό .Η διαφωνία ,η έκφραση (οποιασδήποτε) άποψης με επιχειρήματα  είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας και της ελευθερίας του λόγου.

Και αυτό που γραφω δεν είναι κλισέ ....

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

jimadams, πέτυχες το τόπικ και πέτυχες και την ημέρα :D

 

Προχθές τόλμησα να βάλω κάτω χαρτί και μολύβι και να κάνω κάποιους υπολογισμούς για το τι φόρο θα πληρώσω φέτος. Χοντρά-χοντρά υπολόγισα ότι σε άμεσους φόρους μόνο, θα έχω μια εκροή χρημάτων περίπου 67 με 72% του περσινού μου εισοδήματος (δεν κάνω πλάκα................) Ξαναάφησα κάτω το χαρτί και το μολύβι, κοιμήθηκα όπως κοιμήθηκα, και πήγα χτες το απόγευμα στην παρουσίαση ενός ελληνικού κόμικ στη Λέσχη, όπου βρίσκοντας φίλους, είπα 5 αστεία, ψυχαγωγήθηκα, κατέβασα κάπως στροφές και έτσι αυτό που με περιμένει το κουβαλάω μεν στον εγκέφαλο (στα πολύ πολύ πίσω δωμάτια) αλλά θωράκισα την ψυχή μου, την σκλήρυνα και προσπαθώ να μην το ξαναβάλω μέσα. Για τους επόμενους 2 μήνες. (επιπρόσθετα διαπίστωσα χθες ότι μια καβάντζα που είχα σπίτι μου, εντέλει την έχω ήδη σηκώσει..... έχω λοιπόν όσα βλέπω και δεν υπάρχει κάπου ένας θησαυρός που έχω κρύψει για μια δύσκολη ώρα)

 

Οπότε, επειδή ψυλλιάζομαι ότι είμαι ένας από τους χρηματοδότες αυτής της έκδοσης, με τρώει αφάνταστα να αναιρέσω την τοποθέτησή μου για το συγκεκριμένο τίτλο "νταξ. παιδικό είναι. ποιότητα Μάγια η Μέλισσα. πρακτικά δεν ανήκω στο target group" και να αρχίσω να ουρλιάζω :D

 

εν πάση περιπτώσει :) για να καταλάβω τι ακριβώς λες, θα ήταν χρήσιμο να πεις και 2-3 τίτλους που χλευάστηκαν αλλά και 2-3 τίτλους που είναι δείγμα προώθησης συγκεκριμένου ρεύματος. Ειδάλλως ξεμένει μόνο αυτός εδώ ο τίτλος (που όπως λες όμως είναι η αφορμή για να γράψεις και όχι η αιτία) και κάνουν τόσο μπαμ προβλήματα σεναρίου/σχεδίου αλλά και άλλα (όπως η δεύτερη μου παράγραφος :D ) και χάνω το δάσος κοιτάζοντας το δέντρο :D

 

:cheers5:

 

υγ εδώ και εδώ πάντως τρέχουν αυτή τη στιγμή 2 δημοσκοπήσεις για τα καλύτερα ελληνικά κόμικ. (με τους τίτλους που προτάθηκαν εδώ και εδώ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11884
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   423
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

-Το εν λογο "τεχνημα" ειναι δυσφημιση για την ενατη τεχνη.

-Εξακολουθεί να μην δικαιολογείται με καμία το αθλιότατο lettering.

-Να εχουμε ενα τεραστιο πισωγυρισμα για το μεσο, λογω τετοιων εκδοσεων.

-Αν φας δυο τετοιες φολες, θεωρω, με το φτωχο μου μυαλο, οτι ο τομεας κομικς τελειωνει για 'σενα καπου εκει.

α τ αρπαξω τωρα που πουλάει η Εθνική  και να πιάσω το κοινό των χουλιγκανοελληναράδων.

 

Παιδιά, μην με μισήσετε... Τα δικά σας λόγια αντιγράφω παραπάνω. Ίσως να είμαι περισσότερο ευαίσθητος απ' όσο πρέπει με τις νέες προσπάθειες. Κι εγώ έχω διαβάσει "φόλες" από νέες εκδόσεις, όμως όταν παρουσιάζω μια τέτοια δουλειά στο blog μου προσπαθώ να είμαι όσο γίνετε λιγότερο αυστηρός στην κριτική μου. Όλα είναι υποκειμενικά, οπότε δεν έχει νόημα να "θάψω" εγώ κάτι που κάποιος άλλος μπορεί να το βρίσκει αριστούργημα... Προφανώς και θα πούμε αν μας άρεσε κάτι ή όχι, απλώς ίσως θα πρέπει να χρησιμοποιούμε πιο ήπιες εκφράσεις.

Άποψή μου, βέβαια και αυτή, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε σ' αυτό.

Απλά, προσπαθώ να σας δικαιολογηθώ γιατί χθες ήμουν λίγο αυστηρός με την κριτική σας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ήθελα να παρέμβω πριν, γιατί ακόμα και να μην με είχαν καλύψει οι προηγούμενοι, καμιά 20ρια απαντήσεις στο ίδιο μέλος είναι overkill, και δεν είναι και σωστό.

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο προσβλητικές τέτοιες εκφράσεις. Τα περισσότερα από όσα παραθέτεις μιλάνε για την άποψη ότι πάει πίσω ο χώρος των κόμικς εξαιτίας του Μουντιαλίτος. Πιθανώς ίσως υπερβολή (αν και όταν τα κόμικ που βγαίνουν πρίν το κόμικντομ είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός ποδιού, η ποιότητα του κάθε κόμικ έχει τεράστια σημασία), αλλά παραμένουν άποψη. Στην τελική, δεν έχει γίνει κάποια απ'ευθείας επίθεση κατά των δημιουργών (πέρα απ'τα κίνητρα τους, οπού πράγματι, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις εκφράσεις μας).

 

Στην τελική, καλύτερα να προσβληθεί ελάχιστα κάποιος, παρά να αυτολογοκριθούμε ή ακόμα χειρότερα να λογοκρίνουμε. Και πάλι, σε σχέση με βρισίδι που έχουν φάει άλλοι (ονομάτα δεν λέμε οικο--γκουχ, γκουχ, Τερζο) αυτό το thread είναι "low-hanging fruit" που λέμε και στο χωριό μου.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@adamsjim

 

Δεκτό. Ακόμα περισσότερο από τη στιγμή που όταν κάποιος ξέρει έναν από τους συντελεστές, συνήθως το πηγαίνει "ξώφαλτσα" (ναιμεναλλα). Επιπρόσθετα κάτι που έμαθα με τη συμμετοχή μου στο πρώτο GC Fanzine (και βλέποντας άλλους να σχολιάζουν αυτό που έφτιαξα) είναι το να προτιμάω να λέω πως θα βελτιωνόταν το κόμικ. (παρεκτός άμα είναι αριστούργημα :) )

 

Στο συγκεκριμένο όμως βγαίνει και η διαφορά που βλέπουμε (έστω... εγώ, λόγω επαγγέλματος :) ) στην κριτική για τυχόν φοροδιαφυγή ενός ψιλικατζή με την κριτική για τυχόν φοροδιαφυγή ενός "μεγάλου ονόματος" :) Πιθανότατα υπάρχουν φανζινάκια με πολύ χειρότερο υλικό από αυτό εδώ, αλλά.... φανζινάκια :) που δεν τα πήγαν σε σχολεία, που δεν "συσχετίζονται" κάπως με το δημόσιο, που δεν είδαμε άρθρα να μιλάνε για "επιτέλους πρωτοποριακή μέθοδος" λες και είμαστε στο 1985 κ.ο.κ. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

No hard feelings, αυτο εννοειται και εξαλλου ποιος ο λογος να σε μισησει καποιος;

Εκανες αυστηρη κριτικη, στην αυστηρη κριτικη μας. Τιποτα το επιληψημο σε αυτο. :)

Ο καθενας εχει την γνωμη του, δεν τιθεται θεμα σωστου ή λαθους νομιζω.

Ειναι ζητουμενο το να ανταλλαζουμε αποψεις και αυτος ειναι ενας απο τους βασικους

λογους υπαρξης του φουρουμ αυτου και των φορουμ γενικοτερα. :)

 

 

Αλλα:

1.Θα ηθελα ομως μια εξηγηση σχετικα με το ρευμα-κυμα που οπως ειπες ακολουθει το φορουμ. :)

 

2.Σχετικα με τις απαξιωτικες φρασεις που παραθετεις, οι οποιες επι των πλειστων ειναι δικες μου,

συνοδευονται απο επιχειρηματα, τα οποια σε (παρα)καλω να αμφισβητησεις με αντιστοιχα επιχειρηματα. :)

Ετσι θα καταλαβω κι εγω καλυτερα τον τροπο σκεψης σου.

 

 

 

Να τονισω οτι απο την μερια μου υπαρχει καλη διαθεση και προβληματισμος.

 

Αγαπαω τα κομικς, ειμαι μερος του αγοραστικου κοινου για περιπου εικοσι χρονια

και δεν ειχα, ουτε εχω οικονομικα οφελη απο καμια εκδοση.

 

Οπως εχω ξαναπει σε αυτο το θεμα, ελπιζω να εχω μεγαλοποιησει τα πραγματα

και να μην ειναι τοσο τραγικα οσο μου φαινονται. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11884
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   423
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φίλε μου, batigoal...

Φυσικά και είναι αυτονόητα αυτά που αναφέρεις για την ανταλλαγή απόψεων. Ουσιαστικά, όμως, θα μ' ενδιέφερε να ακούσω και την άποψη των ίδιων των δημιουργών της συγκεκριμένης δουλειάς. Προφανώς, όμως, αυτό δεν θα γίνει. Απλά, όλοι εμείς εξαντλούμε την αυστηρότητά μας σε προσπάθειες νέων δημιουργών που δεν ξέρουμε αν στο κάτω-κάτω δεν ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο project απλά από hobby ή (τι ασυνήθιστο εν μέσω οικονομικής κρίσης) απλά για να βγάλουν λίγα λεφτουδάκια. Ξαναλέω ότι η δική μου ένσταση έγινε γι' αυτό το λόγο. Θα μπορούσαμε να συζητάμε και να προτείνουμε σε αυτούς τους ανθρώπους τρόπους βελτίωσης της δουλειάς τους για να βγουν καλύτερα τα επόμενα τεύχη. Ακόμα καλύτερα, να προτείνουμε να βοηθήσουμε (κάποιοι σίγουρα ξέρουμε πολύ καλύτερα να χειριζόμαστε κάποια προγράμματα από κάποιους άλλους). Η στείρα κριτική δεν μου αρέσει...  :)  Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης μου, για να μην αναρωτιέσαι...

Πάμε παρακάτω, τώρα... Ήμουν πολύ προσεκτικός στην διατύπωσή μου και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί στάθηκες τόσο πολύ εκεί. Στο αρχικό μου σχόλιο αναρωτήθηκα για το αν το GreekComics έγινε φορέας ενός συγκεκριμένου "κύματος" ή "ρεύματος" της ελληνικής κόμικς σκηνής (δεν υπονοούσα κάτι πέρα από το σκέτο αυτό ερώτημα), σε σχέση με την αρνητική κριτική που ασκούμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούσε το GreekComics να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί μετά δεν θα χαρακτηριζόταν από αυτή την πολυσυλλεκτικότητα. 

Χαίρομαι, πάντως, που όπως φαίνεται σας προβλημάτισα λίγο. 

Και φίλε batigoal, μάθε πως ούτε κι εγώ -όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα- έχω ή είχα οικονομικά οφέλη από καμία έκδοση. Αντιθέτως, η ενασχόλησή μου με το... άθλημα μόνο ζημιογόνος μπορεί να χαρακτηριστεί. Ότι έχω εκδώσει μόνος μου με έβαζε μέσα γιατί το έκανα απλά από hobby, ενώ αν σκεφτείς ότι έχω συγκεντρώσει περισσότερες από 20.000 διαφορετικές εκδόσεις, θα δεις ότι μάλλον εγώ θα είχα πολύ περισσότερους λόγους για να γκρινιάζω στους εκδότες για αυτά που μου προσφέρανε όλα αυτά τα χρόνια!...

Καλό βράδυ σε όλους!  ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

20.000 εκδοσεις; :wow:  Θα σε ζηλευει πολυς κοσμος μετα απο αυτη την δηλωση :lol::respect:

 

Η αληθεια, που ευτυχως μπορω και παραδεχομαι, ειναι οτι ειμαι προκατειλημμενος :P

Δυσκολευομαι να πειστω οτι υπαρχει θεληση να βγει οσο τον δυνατον αρτιοτερο αποτελεσμα.

Θα μπορουσαν να απευθυνθουν σε επαγγελματιες του χωρου για κατι τετοιο.

Το ενδιαφερον νομιζω επικεντρωνεται στις πωλησεις, που σε συνδιασμο με το δωρεαν marketing

και την υψηλη του τιμη θα φερουν αρκετο χρημα.

 

Την διατυπωση σου, ακομα και τωρα που την διαβαζω παλι την παρανοω.

Εξακολουθω να καταλαβαινω οτι αναρωτιεσαι ποτε το GC εγινε ετσι, μια ερωτηση που εχεις

ηδη απαντησει απο πριν. Τα τελευταια δυο χρονια δηλαδη.

Δεν το παρανοησα μονο εγω οπως θα ειδες φυσικα, οποτε μαλλον ηταν λαθος η διατυπωση. :)

 

Χαιρομαι που ξεκαθαριστηκε παντως, οπως χαιρομαι που συνεχισες την παρεμβαση.

Θα χαρω να ξανα ανταλλαξουμε γονιμους προβληματισμους στο μελλον και γιατι οχι; Συχνοτερα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας πάμε και στο 2ο αλμπουμάκι, το οποίο κυκλοφόρησε στις 20 του Κουτσοφλέβαρου:
 

tn_Mundialitos_0002.jpg tn_Mundialitos_0002z.jpg


Τελικά οι Μουντιαλίτος είναι η ομάδα των παιδιών, η οποία από αυτό το τεύχος ξεκινάει τους αγώνες στο μεγάλο τουρνουά ακαδημιών, όπου και θα παίξει με εθνικές από τις αντίστοιχες χώρες με τις οποίες θα παίξει και η Εθνική το καλοκαίρι. Καλό twist, μιας και αρχίζει πλέον το κόμικ να βρίσκει την ταυτότητά του. Είναι ουσιαστικά ένα ανάγνωσμα το οποίο αναφέρεται κυρίως στους ανήλικους φιλάθλους της Εθνικής και όχι αυτό το βαρύγδουπο "Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ". Εξού και αντιμετωπίστηκε στην καλύτερη ως καλτίλα-καμμενιά το πρώτο τεύχος. Το οποίο μάλλον δεν πρέπει να πούλησε ιδιαίτερα, γιατί το #2 το έψαχνα κάτι μέρες μέχρι να το βρω. Μείωση τιράζ λογικά.

Όσον αφορά τα της ίδιας της Εθνικής, έχουμε εξιστόρηση των γεγονότων στο τελευταίο ματς με τη Ρουμανία, όπου έχουμε το αναπόφευκτο καλτ μονοσέλιδο:
 

post-556-0-47965500-1393421759_thumb.jpg


Ενώ βλέπουμε και 2 κλασικές φάρσες που κάνουν οι παίκτες μεταξύ τους, στις οποίες και αναφέρεται αποτυχημένα το "έγκλημα" που βλέπετε στο εξώφυλλο. Επίσης, στο σχέδιο υπάρχουν αρκετά φαινόμενα "bobbleheading", με κεφάλια διεθνών κακοταιριασμένα στα σώματα. Γενικά, στο #2 έχει πέσει ακόμα περισσότερο photo tracing (αν το λέω καλά) ενώ έχουμε και 2 θεόγκριζες διαφημίσεις της τράπεζας Πειραιώς και της Ford. Η Πειραιώς οκ, είναι χορηγός της Εθνικής, η Ford όμως?

Το πακέτο ολοκληρώνεται με ένα καρακίτς δώρο, που αν βρεθεί παιδάκι να φορέσει αυτά τα πράματα θα τον κοροϊδεύει όλο το σχολείο του:
 

post-556-0-37280300-1393421857_thumb.jpg

6.324/10, λιγότερα καμμένα δώρα και η παράλληλη αφήγηση της προσπάθειας των Μουντιαλίτος να νικήσουν, θυμίζοντας αντίστοιχες ιστοριούλες από Γκολ, Τρουένο & Αγόρι είναι αυτή την στιγμή το πραγματικό συν του κόμικ. Μόνο αυτή μπορεί να το σώσει γιατί τα γεγονότα της ίδιας της Εθνικής είναι απίστευτα ανακατεμένα. Έπρεπε να είχε ξεκινήσει η εξιστόρηση από την αρχή και όχι από το τέλος. Ναι, η ίδια η αφήγηση της ιστορίας της Εθνικής είναι κακογραμμένη σε απίστευτο βαθμό.

:dimis2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εαν αυτά περί της Ρουμανίας δεν βασίζονται στην πραγματικότητα, και είναι αποκυήματα της φαντασίας του σεναριογράφου (δεν το γνωρίζω), τους αξίζει να φάνε μήνυση.

 

Απ'οτι γνωρίζω, μας ήταν ευγνώμονες, γιατί θα μπορούσαμε να τους αποκλείσουμε λόγω μιας τεχνικότητας. (δεν είχαν δηλώσει 3ο τερματοφύλακα στο ρόστερ, ή κάτι παρόμοιο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εαν αυτά περί της Ρουμανίας δεν βασίζονται στην πραγματικότητα, και είναι αποκυήματα της φαντασίας του σεναριογράφου (δεν το γνωρίζω), τους αξίζει να φάνε μήνυση.

 

Απ'οτι γνωρίζω, μας ήταν ευγνώμονες, γιατί θα μπορούσαμε να τους αποκλείσουμε λόγω μιας τεχνικότητας. (δεν είχαν δηλώσει 3ο τερματοφύλακα στο ρόστερ, ή κάτι παρόμοιο).

Περα απο τα μακαρονια μισκο, ολα τα υπολοιπα ειναι αληθινα γεγονοτα που συνεβησαν τοτε.

Ευγνωμονες οχι, ηταν αρκετα υπεροπτες πριν τα ματς (χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ολων ο πρωην εθνικος μας προπονητης Ιορντανεσκου που μας υποβαθμισε πολυ λεγοντας οτι δεν ειμαστε τιποτα ιδιαιτερο και πρεπει να μας αποκλεισουν οπωσδηποτε) . Απλα, με το περας των αγωνων, αποδεχτηκαν την ανωτεροτητα μας, και κούλαραν.

 

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / off .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περα απο τα μακαρονια μισκο, ολα τα υπολοιπα ειναι αληθινα γεγονοτα που συνεβησαν τοτε.

Ευγνωμονες οχι, ηταν αρκετα υπεροπτες πριν τα ματς (χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ολων ο πρωην εθνικος μας προπονητης Ιορντανεσκου που μας υποβαθμισε πολυ λεγοντας οτι δεν ειμαστε τιποτα ιδιαιτερο και πρεπει να μας αποκλεισουν οπωσδηποτε) . Απλα, με το περας των αγωνων, αποδεχτηκαν την ανωτεροτητα μας, και κούλαραν.

 

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / off .

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / on.

 

Χρηστο αυτα γινονται σε προσπαθεια χτισιματος ψυχολογιας νικητη, συν οτι ειναι και τα επικοινωνιακα

παιχνιδια μεσα στο κολπο. Δεν ειναι θεμα υπεροψιας θεωρω.

Ασε που οντως δεν ειμαστε κατι ιδιαιτερο, οχι σε σχεση με την Ρουμανια, γενικοτερα. :)

 

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / off.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / on.

 

Χρηστο αυτα γινονται σε προσπαθεια χτισιματος ψυχολογιας νικητη, συν οτι ειναι και τα επικοινωνιακα

παιχνιδια μεσα στο κολπο. Δεν ειναι θεμα υπεροψιας θεωρω.

Ασε που οντως δεν ειμαστε κατι ιδιαιτερο, οχι σε σχεση με την Ρουμανια, γενικοτερα. :)

 

Ποδοσφαιρικη ενημερωση στα πλαισια του κομικ, / off.

Θα σου στειλω πμ να διαβασεις τι ελεγαν, και θα μου πεις εσυ ειτε εκει, ειτε εδω με edit, αν εχω δικιο :)

Κατα τ αλλα συμφωνουμε ως προς τη δυναμικη μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ρε σεις, τώρα που μελετούσα (τςςςς) την σελίδα με το λάμα διαπίστωσα ότι στη φάρμα φιλοξενούνται με φροντίδα διάφορα ζώα

 

πανσιόν χοίρων :) όπως λέμε μπουτίκ κρεάτων :D

 

(είπαμε... είναι φτιαγμένο για μικρά παιδιά :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ρε σεις, τώρα που μελετούσα (τςςςς) την σελίδα με το λάμα διαπίστωσα ότι στη φάρμα φιλοξενούνται με φροντίδα διάφορα ζώα

 

πανσιόν χοίρων :) όπως λέμε μπουτίκ κρεάτων :D

 

(είπαμε... είναι φτιαγμένο για μικρά παιδιά :) )

 

:cheers5:

:shootme:

 

 

 

Edit. Το οτι ειναι φτιαγμενο για παιδια το ειπαμε εμεις ετσι;

Το τονιζω επειδη οι συντελεστες εχουν αλλη αποψη. :)

Επεξεργασία από ο Φλοκ με δαγκωσε
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στις 27/3 κυκλοφόρησε και το #3:

 

 

Σε αυτό το τεύχος οι Μουντιαλίτος τα καταφέρνουν και θα ακολουθήσουν την Εθνική στη Βραζιλία, ενώ συνεχίζεται παράλληλα η διήγηση φαρσών & ευτραπέλων της Εθνικής, από καλλιστεία που τα κερδίζει ο

 

Σηφάκης :P

μέχρι τον Σαμαρά που αποφάσισε να το παίξει μπασκετμπολίστας στο γήπεδο και...

 

post-556-0-88622200-1396272239_thumb.jpg

 

Αυτή τη φορά δεν είχε δώρο, αλλά άπειρες γκρίζες διαφημίσεις από Ford, Aegean και Πειραιώς. Διάολε, εδώ είχε 2 καρέ στο άσχετο με ένα Ford... Σεναριακά όσο στρώνει, τόσο λιγότερο ενδιαφέρον γίνεται. Σχεδιαστικά είχαμε πολλά copy-paste τόσο από προηγούμενα τεύχη, όσο και από το ίδιο. Πλέον δε μιλάμε για απλά κεφάλια που τα έχει έτοιμα ο Φωτίου, αλλά για ολόκληρα καρέ και σελίδες...

 

5.68/10, αρχίζει και χάνει μέχρι και το κιτς στοιχείο του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχεδιαστικά είχαμε πολλά copy-paste τόσο από προηγούμενα τεύχη, όσο και από το ίδιο. Πλέον δε μιλάμε για απλά κεφάλια που τα έχει έτοιμα ο Φωτίου, αλλά για ολόκληρα καρέ και σελίδες...

να θες ν'αγιάσεις και να μη σ'αφήνουν.... :)

 

:cheers5:

 

υγ δεν βάζεις και κανένα δείγμα/παράδειγμα? διότι να το πιάσουμε στα χεράκια μας και να το δούμε με τα ματάκια μας, το κόβω από απίθανο έως απίθανο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε, τα κεφάλια των διεθνών είναι από το πρώτο τεύχος τα περισσότερα copy-paste και απλά σχεδιάζει τα σώματα. Ή και όχι. Απλά στο #3 έχει αρχίσει και φαίνεται ακόμα περισσότερο. Και έχει και ένα ολοσέλιδο recap του αγώνα του 2ου τεύχους.

 

Επίσης έχει ένα ολόκληρο καρέ με φιλάθλους της Εθνικής να πανηγυρίζουν που καμιά δεκαριά σελίδες μετά απλά το έκανε mirror'd. :P

 

 

(scan δεν παίζει, η σελίδα που ανέβασα είναι η τελευταία και πάλι πήγε να ανοίξει όλη η ράχη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α ναι μπράβο:

 

Στο επόμενο τεύχος διαφημίζει guest έναν Μπατηγκόλ. Κάποιος φέρελπις θα'ναι. :thinking: Ξέρει λέει και από καλές συκωταριές. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε και το #4 με αρκετή καθυστέρηση και με ολόλευκο εσώφυλλο β', λόγω Πάσχα και Πρωτομαγιάς, στις 8/5:


 


tn_Mundialitos_0004.jpg tn_Mundialitos_0004z.jpg


 


Πραγματικά δε χρειάζεται καμία απολύτως επεξήγηση. Είναι ακριβώς ό,τι βλέπετε στο εξώφυλλο και διαβάζετε στο οπισθόφυλλο. Μοναδική επεξήγηση είναι ότι το φάντασμα είναι ο Σαμαράς και ο παπάς ο Καφές, που αναλαμβάνει να βαφτίσει νέους παίκτες της Εθνικής. Καμία παθογένεια των προηγούμενων τευχών δεν έχει θεραπευτεί και πλέον η σειρά υποτροπιάζει με αστεία και πειράγματα επιπέδου δημοτικού. Το μόνο που άξιζε ας υποθέσουμε, ότι είναι το όνειρο του μικρού Νικόλα στην αρχή του τεύχους, που ονειρεύεται πως είναι μέλος της Εθνικής και παίρνουν το Μουντιάλ. Όπου έχει και ένα λάθος καθώς ο Μέσι φοράει τη μπλε φορεσιά της Εθνικής Ελλάδος, αντί της Ισπανίας. Εκτός εάν έχει και η Ισπανία ίδια φορεσιά:


 


post-556-0-07561300-1400063773_thumb.jpg


 


3.137/10 και κατεβαίνουμε...


 


  :beer7:


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

......Όπου έχει και ένα λάθος καθώς ο Μέσι φοράει τη μπλε φορεσιά της Εθνικής Ελλάδος, αντί της Ισπανίας. Εκτός εάν έχει και η Ισπανία ίδια φορεσιά:

 

Ο Μεσι αργεντινος ειναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σωστό είναι γιά τον Μέσι Ορέστη, δεν είναι λάθος. Αργεντίνος είναι όχι Ισπανός και η Αργεντινή γαλανόλευκα φοράει. Εντάξει... είναι τραγικό αλλά ας μην του φορτώνουμε και άλλα.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι η Αegean είναι χορηγός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι η Αegean είναι χορηγός.

Aegean = Μελισσανίδης (νομιζω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.