Μετάβαση στο περιεχόμενο

14/4 - 15/4/2014 First LEFIK Signing !!!!!


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:respect:

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωπα, τι τρελό νέο είν' αυτό!? Πολλά μπραβό για την πρωτοβουλία και την οργάνωση. Κεντ γουέητ λαίμαι.

  • Like 25
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χρειάστηκα μερικές μέρες να το χωνέψω. Είναι απίστευτο πως ο καλύτερος σχεδιαστής Disney comics ever (όσοι έχετε αντίθετη άποψη μην το σχολιάσετε απλά :P ) θα έρθει στην Ελλάδα (πάλι) και θα έχω την ευκαιρία να τον δω, να τον γνωρίσω, να μου υπογράψει τα βιβλία του!!! :D Απλά βγάζω το καπέλο σε όσους το επιμελήθηκαν. Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να εκθειάσω την πρωτοβουλία. :D

 

Παρ' όλα αυτά χρειάστηκα λίγες μέρες επίσης να ζυγίσω τα ανάμεικτα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν από αυτήν την ανακοίνωση. Να θες να περάσεις στις πανελλήνιες, και τα κόμικς να μη σ' αφήνουν ένα πράμα! :P Βιώνω το ίδιο δράμα με τον Χρήστο!

 

 

Παιδιά, θέλω την βοήθεια σας! Υπήρχε μία αρκετά μικρή πιθανότητα να έρθω Comicdom και τώρα ανακοινώνεται αυτό. Και κανείς δημιουργός από αυτούς που θα έρθουν στο con δεν με ψήνει τόσο όσο ο Rosa, γιατί όπως και να το κάνουμε ο Rosa είναι Rosa. Οπότε για που λέτε να προσπαθήσω να έρθω; :)

 

Κι εκεί που έλεγα στον εαυτό μου "ε μωρέ δε βαριέσαι ένα κόμικντομ είναι, και σιγά πόσο σε ενδιαφέρουν οι φετινοί καλεσμένοι, και σιγά τα καινούργια κόμικς τα παίρνεις και πιο μετά, και σιγά τους έλληνες σχεδιαστές θα τους πετύχεις του χρόνου, και άντε κράτα και κανά φράγκο στην άκρη να πας με την παρέα διακοπές το πρώτο σου ενήλικο καλοκαίρι", σκάτε αυτή τη βόμβα ρε αθεόφοβοι;

Αχχχχ... Είχατε δεν είχατε, με καταφέρατε να κατέβω και φέτος :D See you there :flowers7:

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, θέλω την βοήθεια σας! Υπήρχε μία αρκετά μικρή πιθανότητα να έρθω Comicdom και τώρα ανακοινώνεται αυτό. Και κανείς δημιουργός από αυτούς που θα έρθουν στο con δεν με ψήνει τόσο όσο ο Rosa, γιατί όπως και να το κάνουμε ο Rosa είναι Rosa. Οπότε για που λέτε να προσπαθήσω να έρθω; :)

 

Στον Ρόσα, Χρήστο μου. Comicdom γίνεται κάθε χρόνο. Ο Don δεν ξέρω πότε και αν θα ξανάρθει στην Ελλάδα

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω....ο Ροσα δύσκολα θα ξαναερθει, το comicodom γινεται κάθε χρόνο! Και αφου θες να δεις πιο πολυ τον Ροσα απ'οτι τους άλλους σχεδιαστές και θα εισαι σε περίοδο φωτιά, τοτε μάλλον σε βλέπω να κανουμε όλοι μαζί παρεα στη λέσχη! :-)

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αλλωστε πανε δεκα χρονια απο την προηγουμενη φορα που ηρθε..μαυρα ματια εκανε να μας δει,ντροπη να μην ερθεις..

Επεξεργασία από dimious200
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παιδιά, θέλω την βοήθεια σας! Υπήρχε μία αρκετά μικρή πιθανότητα να έρθω Comicdom και τώρα ανακοινώνεται αυτό. Και κανείς δημιουργός από αυτούς που θα έρθουν στο con δεν με ψήνει τόσο όσο ο Rosa, γιατί όπως και να το κάνουμε ο Rosa είναι Rosa. Οπότε για που λέτε να προσπαθήσω να έρθω; :)

 

Θα σου έλεγα να έρθεις και στα δύο, αλλά προφανώς θα το έχεις ήδη σκεφτεί :P

 

Εξαρτάται τι θέλεις. Το Comicdom είναι μια τριήμερη γιορτή, έχει νέα ελληνικά κόμικς, έχει διεθνείς δημιουργούς, έχει Έλληνες κομίστες, έχει εργαστήρια, έχει της Παναγιάς τα μάτια. Comicdom θα ξαναέχει μεν, με άλλους καλεσμένους δε.

 

Στον Rosa, το μόνο σίγουρο μέχρι στιγμής είναι πως θα έχεις την ευκαιρία να περιμένεις στην ουρά, να τον δεις από κοντά και να σου υπογράψει ο ίδιος τα τεύχη που θα του δώσεις. Σαφέστατα δεν θα έχει την ποικιλία της διοργάνωσης του Comicdom, καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός. Ο Rosa έτυχε να βολεύει να έρθει τη συγκεκριμένη περίοδο, επομένως σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να επισκιάσει το Comicdom. Ο Rosa δεν ξέρουμε αν και πότε θα ξανάρθει, όπως όμως δεν γνωρίζουμε και για τους διεθνείς καλεσμένους του Comicdom.

 

Προσωπικά μιλώντας, έχω δει τον Rosa από κοντά σε 3 signings (δύο στην Ελλάδα το 2004 και ένα στη Φινλανδία το 2010) και είναι από τις πιο έντονες εμπειρίες μου που σχετίζονται με κόμικς. Όλα, από το ταξίδι, μέχρι την αναμονή της ουράς και τις γνωριμίες που έκανα περιμένοντας, είναι εμπειρίες που δεν μετανιώνω ούτε για μία στιγμή, παρ' όλο που είχα φάει την ταλαιπωρία της ζωής μου. Βέβαια εγώ είμαι και καμμένος Ντισνεϋκός, άλλος μπορεί να έχει άλλες προτεραιότητες :P

 

Υ.Γ. προς όλους τους μαθητές

Κατά πόσον θα μπορείτε να διαβάσετε για τις Πανελλήνιες όταν ξέρετε πως την ίδια στιγμή υπογράφει ο αγαπημένος σας σχεδιαστής, είτε αυτός είναι ο Rosa, είτε οποιοσδήποτε άλλος καλλιτέχνης στο Comicdom που δεν ξέρετε αν και πότε θα ξανάρθει; Αν η απάντηση είναι καθόλου, τότε μάλλον θα έπρεπε να παρατήσετε το διάβασμα για μια-δυο ημέρες και να προσφέρετε στον εαυτό σας μία εμπειρία ζωής, σε οποιαδήποτε εκδήλωση και αν είναι αυτή.

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Phantom, όταν είσαι Γ' Λυκείου, είσαι δυστυχώς υπό την εποπτεία των γονιών σου και υπό το πρόγραμμα που σου ορίζει το φροντιστήριο σου, που φυσικά δεν σέβεται Μεγάλες Εβδομάδες κτλ.

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3077
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά τη λευκή εβδομάδα να βάλουμε και signing εβδομάδα. Ρε τι λέτε? xD

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχετικά με πανελλήνιες και με εκδηλώσεις κόμικ. Η διαφορά είναι απλή. Το ένα συσχετίζεται με την ποιότητα της ζωής σου για το υπόλοιπο της. Το άλλο συσχετίζεται με το να δεις από κοντά ένα-δύο-τρεις ανθρώπους. Στην ερώτηση του αν θα αντάλλασσα τα πτυχία μου με την ευκαιρία να είχα δει από κοντά έναν Hugo Pratt ή έναν Guido Crepax (οι δικές μου τεράστιες αγάπες) η απάντηση είναι προφανέστερη του προφανούς. Αντίστοιχη απάντηση γιορτάζουμε και στις 28/10 κάθε χρόνο :)

 

:cheers5:

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με πανελλήνιες και με εκδηλώσεις κόμικ. Η διαφορά είναι απλή. Το ένα συσχετίζεται με την ποιότητα της ζωής σου για το υπόλοιπο της. Το άλλο συσχετίζεται με το να δεις από κοντά ένα-δύο-τρεις ανθρώπους. Στην ερώτηση του αν θα αντάλλασσα τα πτυχία μου με την ευκαιρία να είχα δει από κοντά έναν Hugo Pratt ή έναν Guido Crepax (οι δικές μου τεράστιες αγάπες) η απάντηση είναι προφανέστερη του προφανούς. Αντίστοιχη απάντηση γιορτάζουμε και στις 28/10 κάθε χρόνο :)

 

:cheers5:

Καλά θα ήταν να διελευκάναμαν ενδελλεχώς τα αποτελέσματα των ηρωικών μαχών έναντι του εισβολέα,καθώς και τα του Έλληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υποφέρει,αλλά υποφέρει παρθένο,καρκίνο,ζυγό,διδύμους κλπ ζωώδια...

Αυτχές το παράδειγμα της προσωπικής κάβλας σε σχέση με το αν ο ήρως πολεμάει σαν Έλλην,βλέπε πανευρωπαϊκό κύπελο και τι επακολούθησε ύστερις...

 

Κανονικά ο Ρόσα (και ο κάθε Ρόσα) θα έπρεπε να είναι στην είσοδο της Λέσχης και να πλένει συμβολικά τα πόδια του καθενός προβάτου οπαδού που θα πάει για υπογραφή.

Θεωρώ πως η αγορά των τευχών που σκιτσάριζε αυτός είναι μεγαλύτερη απ' αυτό που μας πρόσφερε.

 

Με την ίδια λογική σου να πέσουμε στα 4 για τον σκλαβενίτη/μαρινόπουλο,βερόπουλο και όλες τις ένδοξες τροφοδοτικές μονάδες.

 

Αν ήταν τζάμπα,ναι,αλλά μόνο γιαφνούς που ψάχνουν έναν άγιο ν' ανάψουν κερί.

 

my2€cents.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν κάποιος δεν πάει καλά στις πανελλήνιες για τις οποίες έχει να διαβάσει ας πούμε 2 χρονιά καιρό... σίγουρα δεν φταίει η μια μέρα που πήγε να δει τον Ρόσα.

 

Εάν πάλι επειδή η εκδήλωση είναι κοντά στις εξετάσεις και το διάβασμα θα έχει ένα μεγάλο κρεσέντο τότε απλά μπορώ να σου πω πως...

 

...το κρεσέντο θα πρέπει να έχει αρχίσει από τώρα γι΄αυτό παράτα το διάβασμα κομικς και τα forums. Κλείσε τον υπολογιστή σου και διάβασε!

 

Αν το κάνεις αυτό μπορείς να πας μια βόλτα (ολοήμερη) στις 14/4 ή 15/4 γιατί θα το αξίζεις!

 

Να ξέρεις πως μόνο τον εαυτό σου μπορείς να ξεγελάσεις!

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ λέω οι τελειόφοιτοι για να μην χάνουν μέρες διαβάσματος, να πάνε στο signing και να μην πάνε πενταήμερη. Έτσι θα έχουν +3 ημέρες να μελετήσουν  :)

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κανονικά ο Ρόσα (και ο κάθε Ρόσα) θα έπρεπε να είναι στην είσοδο της Λέσχης και να πλένει συμβολικά τα πόδια του καθενός προβάτου οπαδού που θα πάει για υπογραφή.

Θεωρώ πως η αγορά των τευχών που σκιτσάριζε αυτός είναι μεγαλύτερη απ' αυτό που μας πρόσφερε.

 

Το να δώσεις ένα πεντάευρω απ'το χαρτζιλίκι σου ως πιτσιρικάς τον μήνα έχει περισσότερη αξία απ'το να κάνεις πρωτότυπο σχέδιο και σενάριο;

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ λέω οι τελειόφοιτοι για να μην χάνουν μέρες διαβάσματος, να πάνε στο signing και να μην πάνε πενταήμερη. Έτσι θα έχουν +3 ημέρες να μελετήσουν  :)

Και αν πήγαμε ήδη εκδρομή; :D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Εγώ λέω οι τελειόφοιτοι για να μην χάνουν μέρες διαβάσματος, να πάνε στο signing και να μην πάνε πενταήμερη. Έτσι θα έχουν +3 ημέρες να μελετήσουν  :)

 

 

Εγώ θα το πω γιατί με τρώει...χαίρομαι που δε πήγα ούτε στη πενθήμερη ούτε πολυδιάβαζα για τις εξετάσεις. :peace:  σιχαινόμουν το σχολείο και ότι είχε αυτό εκεί μέσα και όποιοι ήταν εκεί μέσα. ΑΥΤΑ!!! :ego:

 

Πάντως του πιο σωστό απ'όλους είπε ο τικ :clap2:

 

Απλά αν θέλετε να δείτε τον Ρόσα πηγαίντε και αφήστε τα υπόλοιπα...1 φορά έχετε την ευκαιρία να δείτε 1 άτομο που γουστάρετε πολύ,ενώ άμα δε διαβάσετε και μείνετε μπορείτε να ξαναδώσετε του χρόνου! :laser: και επίσης μπορείτε να πάτε άλλες 100 εκδρομές σε όλη τη ζωή σας....και πολύ καλύτερες απ'αυτές του σχολείου :out:  και σας το λέω εγώ που δεν καίγομαι τόσο να συναντήσω το Ρόσα!!!! :ego: :ego: :ego:

Επεξεργασία από 1530
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ θα το πω γιατί με τρώει...χαίρομαι που δε πήγα ούτε στη πενθήμερη ούτε πολυδιάβαζα για τις εξετάσεις. :peace:  σιχαινόμουν το σχολείο και ότι είχε αυτό εκεί μέσα και όποιοι ήταν εκεί μέσα. ΑΥΤΑ!!! :ego:

 

Πάντως του πιο σωστό απ'όλους είπε ο τικ :clap2:

 

Απλά αν θέλετε να δείτε τον Ρόσα πηγαίντε και αφήστε τα υπόλοιπα...1 φορά έχετε την ευκαιρία να δείτε 1 άτομο που γουστάρετε πολύ,ενώ άμα δε διαβάσετε και μείνετε μπορείτε να ξαναδώσετε του χρόνου! :laser: και επίσης μπορείτε να πάτε άλλες 100 εκδρομές σε όλη τη ζωή σας....και πολύ καλύτερες απ'αυτές του σχολείου :out:  και σας το λέω εγώ που δεν καίγομαι τόσο να συναντήσω το Ρόσα!!!! :ego: :ego: :ego:

 

Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ τι δουλειά κάνεις; Απλά για να ξέρουμε...

 

Τώρα το δίλλημα «να διαβάσω για τις πανελλήνιες ή να πάω στον Ρόσα» είναι ένα απ΄οτα πιο ανοήτα πράγματα που διάβασα εδώ μέσα. Είναι η γ*μημένη χρονιά για την οποία θυσίασες γκόμενες, καφέδες, ξεγνοιασιά ,ελέυεθρο χρόνο κλπ. Είναι η χρονιά για την οποία περίμενες 12 χρόνια απ' τη ζωή σου. και μου λες ότι όλα αυτά ζυγίζονται στην ίδια ζυγαριά με έναν Αμερικάνό που σχεδιάζει κόμικς... Ντάξει μεγάλε ότι πεις...

 

Προφανώς και ο τρόπος που περιγράφω τα γεγονότα είναι ακραίος και αρκετά απόλυτος, ωστόσο αυτά που θέλω να πω είναι αρκετά σοβαρά και καλά θα κάνει να τα σκεφτεί οποιοσδήποτε προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι δεν θα γίνει και τίποτα κακό. Ξέρω ότι μερικοί μικρότεροι θα πουν ότι «είμαι του συστήματος»,  ότι τα παιδιά πρέπει να κάνουν την επανάστασή τους και λοιπές π*πες  αλλά δεν λέω τίποτα από αυτά. Αυτά που λέω είναι να στρώσεις τον κ*λο σου κάτω, να διαβάσεις και άμα το 'χεις τόσο γκά*λα να πας να δεις τον Ρόσα, τα λεφτά που θα σου κάνουν δώρο επειδή πε΄ρασες στις Πανελλήνιες, μετάτρεψέ τα σε ταξίδι για το επόμενο convention στην υφήλιο όπου θα παρουσιαστεί ο Ρόσα.

Επεξεργασία από germanicus
* :)
  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 τα λεφτά που θα σου κάνουν δώρο επειδή πε΄ρασες στις Πανελλήνιες,

:lmao:

 

EDIT:

 

Λοιπόν, μερικά πράγματα. Αν η ερώτηση είναι Ρόσα ή Πανελλήνιες, η απάντηση είναι Πανελλήνιες. Επειδή όμως είναι απαραίτητο και ένα διάλειμμα, αυτό που λέει ο tik είναι σωστό, κόψε την πενταήμερη για να δεις τον Ρόσα αν το προτιμάς. Θα σου βγει και πιο φθηνό. ΑΛΛΑ: Αυτό είναι δυνατό μόνο αν ελέγχεις εσύ τον ρυθμό του διαβάσματος σου. Αν έχεις φροντιστήριο και θες να ξεκουραστείς μερικές μέρες στη Μεγάλη Εβδομάδα, αχαχα, καλά ξεμπερδέματα. Τότε είναι που πέφτουν όλα τα τεστ και οι ασκήσεις.

 

Κατά δεύτερον, μην περιμένετε κατά διάνοια να πάτε μετά να δείτε τον Ρόσα στο εξωτερικό μετά τις Πανελλαδικές. Άμα δεν είστε από ιδιαίτερα ευκατάστατη οικογένεια, δεν φτάνουν ούτε 3-4 Πανελλήνιες για να κάνεις κάτι τέτοιο. Και το πιο πιθανό για τους υπόλοιπους είναι να σας δώσει κανα 50εύρω η γιαγιά. Το πολύ.

Επεξεργασία από Tightwad
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@zade

 

1) Δε δουλεύω και χαίρομαι γι'αυτό :eimai:

2) Δε μπορούμε όλοι να διαβάζουμε...σε μερικούς το διάβασμα φέρνει αηδία :idea:

3) Άμα εσένα ερχόταν το είδωλο σου στην Ελλάδα και έδινες πανελλήνιες,δε θα τα παράταγες και να πήγαινες να το δεις; :poke2:

4) Εγώ δε θυσίασα τίποτα...γιατί πολύ απλά στα τέτοια μου για το αν θα περάσω η όχι :out: το μόνο που με νοιαζε ήταν πως θα τελειώσω το βρωμοσχολείο και να μη ξαναπιάσω βιβλίο στα χέρια μου ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!! :ego:

5) Ποιος θα σου δώσει λεφτά που πέρασες στις πανελλήνιες;;; ήμαρτον :confuse:

 

 

αυτά :eimai:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς όλα τα παιδιά από επαρχία που διαβάζουν για Πανελλαδικές: φρονώ ότι τα παιδιά της Λέσχης δε θα πουν όχι εάν στείλετε κάποιο τεύχος ή τόμο για υπογραφή.

 

+οο σε όσα γράφει ο Zade.

 

Νίκο, δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη για τις Πανελλαδικές. Για την πλειοψηφία αποτελεί κομβικό & κρίσιμο σημείο για τις μετέπειτα σπουδές. Κρίνεται το μέλλον τους.

  • Like 26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

πωπω θέμα που έγινε...! :P

Προφανώς (για μένα) δεν τίθεται θέμα διλήμματος ανάμεσα στον Ρόσα και τις Πανελλήνιες. Τι δηλαδή, επειδή θα κατέβω να δω τον Ρόσα δε θα δώσω/περάσω στις Πανελλήνιες; :P

Απλά θα ήταν προτιμότερο να μην διακόψω το ρυθμό του διαβάσματος, κάτι που θα γίνει σίγουρα με ένα διήμερο ταξίδι στην Αθήνα. Αλλά εφόσον (λογικά) μπορώ να προγραματίσω το διάβασμά μου και να μην αφήσω ακάλυπτες εκκρεμότητες, θα το κάνω για να μη χάσω την ευκαιρία να γνωρίσω έναν από τους αγαπημένους μου δημιουργούς. :D

Το γεγονός ότι πέφτει στη Μ. Βδομάδα είναι απίστευτο συν. Για την περίπτωση του Comicdom το μεγαλύτερω κώλυμα ήταν ότι πέφτει σε βδομάδα σχολείου. Από 'κει και πέρα δε θα εξαρτηθεί από 2 μέρες (που ούτως ή άλλως δύο μέρες (και παραπάνω ίσως) μέσα στις γιορτές του Πάσχα θα κ*λοβαρούσες, δεν έχεις κάθε μέρα διάβασμα-διαγώνισμα) το αποτέλεσμα των Πανελληνίων. :P

 

EDIT: ++ εγώ δεν πήγα πενταήμερη! δικαιούμαι λίγο Ρόσα νομίζω! :D

Επεξεργασία από germanicus
* :)
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς όλα τα παιδιά από επαρχία που διαβάζουν για Πανελλαδικές: φρονώ ότι τα παιδιά της Λέσχης δε θα πουν όχι εάν στείλετε κάποιο τεύχος ή τόμο για υπογραφή.

Κι όχι μόνο αυτό. Θα τολμήσω να κάνω την ασφαλή υπόθεση ότι ο Ρόσα με χαρά θα υπογράψει ένα πακέτο με μερικά τεύχη/μερικούς τόμους παραπάνω, αν του πουν "αυτά είναι για κάποιον που μένει επαρχία και δεν μπορεί να έρθει/δίνει Πανελλήνιες και δεν προλαβαίνει να έρθει". 

 

Ως προς τις Πανελλήνιες (27/5 θυμίζω) δε βγαίνει κάποιο νόημα με το να το συζητάτε εδώ, γιατί πολύ απλά δεν είναι απαραίτητο να τεθεί δίλημμα. Ο καθένας μπορεί να κανονίσει το πρόγραμμά του μόνος του και ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον αν είναι σε θέση να χάσει 1 ή 2 μέρες για να έρθει Αθήνα. Αν πιστεύει κάποιος ότι θα του κοστίσει η απώλεια (γιατί για μένα - όπως και για τους περισσότερους εδώ - αν τίθεται θέμα προτεραιότητας η απάντηση είναι προφανής), υπάρχει λύση. Πάντως ό,τι κι αν κάνει κάποιος δεν πρέπει να το κάνει με τύψεις. Μπορεί να πάει και να χάσει χρόνο, μπορεί και να μην πάει και να χάσει παραπάνω χρόνο γιατί θα χτυπιέται που δεν πήγε.

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα τολμήσω να κάνω την ασφαλή υπόθεση ότι ο Ρόσα με χαρά θα υπογράψει ένα πακέτο με μερικά τεύχη/μερικούς τόμους παραπάνω, αν του πουν "αυτά είναι για κάποιον που μένει επαρχία και δεν μπορεί να έρθει/δίνει Πανελλήνιες και δεν προλαβαίνει να έρθει". 

 

 

 

Από τα όσα έχω ακούσει για τις συνομιλίες που είχαν μαζί του τα παιδιά, φρονώ ότι αυτό θα πρέπει να καραϊσχύει. Δεν θα με εξέπληττε καν εάν έγραφε και κάτι της υφής "καλή επιτυχία" από μόνος του. Πρέπει να είναι εξαιρετικότατος χαρακτήρας και άνθρωπος.

 

:cheers5:

  • Like 25
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σχετικά με πανελλήνιες και με εκδηλώσεις κόμικ. Η διαφορά είναι απλή. Το ένα συσχετίζεται με την ποιότητα της ζωής σου για το υπόλοιπο της. Το άλλο συσχετίζεται με το να δεις από κοντά ένα-δύο-τρεις ανθρώπους. Στην ερώτηση του αν θα αντάλλασσα τα πτυχία μου με την ευκαιρία να είχα δει από κοντά έναν Hugo Pratt ή έναν Guido Crepax (οι δικές μου τεράστιες αγάπες) η απάντηση είναι προφανέστερη του προφανούς. Αντίστοιχη απάντηση γιορτάζουμε και στις 28/10 κάθε χρόνο :)

 

:cheers5:

Χμμμμμ..Τωρα που εχω περασει πανελληνιες εδω και αρκετα χρονια και θυμαμαι τον πανζουρλισμο εκεινης της χρονιας σαν αναμνηση μπορω να πω οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα..Δηλαδη ακομα και αν θες να περασεις στις σχολες με τα πιο πολλα μορια υπαρχει χρονος για σενα,δεν ειναι ολα μονο διαβασμα..Το βλεπω τωρα,που εχουμε τεραστιο ογκο υλης για εξεταστικη εξαμηνου που ειναι 13 εβδομαδες,κιολας,οχι μια χρονια..

 

Με τις δυνατοτητες διαβασματος που εχω αποκτησει τωρα και τα 6 μαθηματα πανελληνιων δεν ειναι παραπανω απο 3 μηνες διαβασμα (για να μαι σιγουρα μεσα,ισως ειναι και λιγοτερο)..Και αυτο για να γραψεις 19,5 χιλιαδες μορια ε..Οποτε σιγουρα ολο αυτο το συστημα "καλοκαιρινα απο ιουλιο και ξεσκισμα μεχρι μεσα Μαιου" καπου χωλαινει..

 

Θεωρω οτι ειναι λιγο ακραιο να πουμε οτι για μια υποθεση 24 ωρων χαζολογηματος (12 ωρες πες το ταξιδι και αλλες 12 για ολο το event κλπ) θα κριθει το μελλον σου..Πιστευω οτι αν μπει ενα σωστο προγραμμα του στυλ "στο τρενο θα διαβαζω ΚΑΙ στον πηγεμο ΚΑΙ στον ερχομο ιστορια, και εκει που θα με φιλοξενησουν θα εχω βιβλια για διαβασμα και θα βγω μονο για να παω τη 1 μερα στο signing και να κατσω λιγο στη λεσχη" τοτε εισαι σιγουρα καλυμενος (και παλι για να χεις τοπ επιδοσεις στις πανελληνιες,για λιγοτερα μορια χρειαζεται λιγοτερο διαβασμα..).Να το κανω πιο ακραιο;;;Στερησου 3-4 σαββατιατικες εξοδους ετσι ωστε να δικαιολογησεις αυτες τις "χαμενες" ωρες :)

 

Χρονος υπαρχει!Το θεαμ ειναι ΠΟΥ παει ο χρονος!! :P

 

 

Κανω ενα ψιλοασχετο edit αλλα ειναι απο τις αγαπημενες μου λυπητερες ιστοριες: οταν εδινα πανελληνιες θα ερχονταν οι ACDC στην ελλαδα.Με το αρχικο προγραμμα πανελληνιων θα επεφταν μεσα στις πανελληνιες και το χα παρει αποφαση οτι δε θα τους δω (με εναν φιλο μου και αυτο κολλημενο τοτε παρηγοριομασταν οτι οκ μωρε θα ξαναρθουν καποια στιγμη).Καποια στιγμη αλλαξε το προγραμμα των πανελληνιων με τετοιο τροπο ωστε η συναυλια θα ταν ανημερα της μερας της εξετασης του τελευταιου μαθηματος μου  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  Ελα ομως που ο φιλος μου εδινε και το ΑΟΘ/ΑΟΔΕ (δε θυμαμαι ποιο ηταν το επιλογης) την Παρασκευη....Ειχα βρει εισιτηριο και οι γονεις μου με τα 1000 (καλες εποχες τοτε :) ) θελαν να μου το κανουν δωρο και ας εκανε αν θυμαμαι καλα καπου 70€+ (ειχα και τα γενεθλια μου λιγες μερες μετα..) ...μαντεψτε αν το αγορασα τελικα  :(   :nek:

Επεξεργασία από dimious200
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Kοντευουμε να συζηταμε το διλημμα με τις Πανελλαδικες, περισσοτερο απο αυτο καθ αυτο το event... :P:confuse:

 

Ως παθων, αυτο που εχω να πω στα παιδια που δινουν, ειναι οτι δε θα κριθει σε καμια περιπτωση το τι θα κανετε στις εξετασεις, απο μια ή δυο μερες διαβασμα. Στις εξετασεις κρινεται το μεθοδικο (ή μη) διαβασμα που εγινε καθ ολη τη διαρκεια της χρονιας, απο το Σεπτεμβρη, για να μην πω απο το προηγουμενο καλοκαιρι. Ισως και ακομη παλαιοτερα.

 

Οποτε, αν το μονο προβλημα σας ειναι το αγχος αν θα σας στοιχισει το διαβασμα που θα κανατε αυτες τις 1-2 μερες,

και εχετε λυσει ολα τα υπολοιπα (εξοδα+διαμονη+μεταφορικα+αδεια απο γονεις)

,βγαλτε το απ το μυαλο σας λοιπον, και μπορειτε για αντισταθμισμα να πειτε οτι θα λυσσαξετε ακομα περισσοτερο στο διαβασμα ως τοτε, μιση ωρα παραπανω διαβασμα εως εκεινη τη μερα, ωστε να ειστε σιγουροι με τον εαυτο σας οτι δε θα τον αδικησετε.

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κάτι άσχετο σχετικό...

 

Η ryanair έχει βάλει πλέον αρκετές πτήσεις εσωτερικού με εξαιρετικά χαμηλά εισιτήρια. Αυτό για όποιον θέλει να γλυτώσει χρόνο/ταλαιπωρία/χρήματα.

 

:beer:

  • Like 25
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμμμ..Τωρα που εχω περασει πανελληνιες εδω και αρκετα χρονια και θυμαμαι τον πανζουρλισμο εκεινης της χρονιας σαν αναμνηση μπορω να πω οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα..Δηλαδη ακομα και αν θες να περασεις στις σχολες με τα πιο πολλα μορια υπαρχει χρονος για σενα,δεν ειναι ολα μονο διαβασμα..Το βλεπω τωρα,που εχουμε τεραστιο ογκο υλης για εξεταστικη εξαμηνου που ειναι 13 εβδομαδες,κιολας,οχι μια χρονια..

Δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι όλα διάβασμα.

 

Αυτή η άποψη που έχουν μερικοί (κυρίως) γονείς και (πιο σπάνια, αν και μου έχει τύχει) φροντιστές ότι δεν είναι απαραίτητα τα διαλείμματα είναι τελείως άκυρη. Πρώτα απ'ολα, από ένα σημείο και μετά ο οργανισμός θα αναπτύξει μηχανισμούς να ανταπεξέλθει το συνεχές stress (μειώνοντας την επίδοση του μαθητή), και αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα υπάρχει μόνιμη βλάβη στους αδένες και καταπίεση του ανοσοποιητικού, με τα μύρια προβλήματα υγείας που προκαλεί αυτό.

 

Τελευταίο αυτό για τα παιδιά που δεν θα πάνε ούτε πενταήμερη, ούτε θα ξεκουραστούν στις γιορτές και αμφιταλαντεύονται ακόμα και για 2 μέρες διακοπές. (αλλά και επειδή ως φυτό θέλω να κάνω επίδειξη)   :cheers5:

Επεξεργασία από Tightwad
  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι όλα διάβασμα.

 

Πρώτα απ'ολα, από ένα σημείο και μετά ο οργανισμός θα αναπτύξει μηχανισμούς να ανταπεξέλθει το συνεχές stress (μειώνοντας την επίδοση του μαθητή), και αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα υπάρχει μόνιμη βλάβη στους αδένες και καταπίεση του ανοσοποιητικού, με τα μύρια προβλήματα υγείας που προκαλεί αυτό.

χαχα το χοντρυνες λιγο ρε συ... :)

 

Τελικα ομως δε μας ειπες, λες για τους αλλους, εσυ ομως θα κατεβεις?? Ειδες και την Ryanair που σου λεγα στο pm και ποσταρε και ο Βασιλης? ;)

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χαχα το χοντρυνες λιγο ρε συ... :)

 

Τελικα ομως δε μας ειπες, λες για τους αλλους, εσυ ομως θα κατεβεις?? Ειδες και την Ryanair που σου λεγα στο pm και ποσταρε και ο Βασιλης? ;)

Θα κοιτάξω οπωσδήποτε τιμές RyanAir, και θα το συζητήσουμε για αν είναι να κλείσουμε μαζί και με όποιον άλλο ενδιαφέρεται. Αλλά είμαι λίγο απασχολημένοςαυτή τη βδομάδα.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ειπα (και μου είπαν) να κρατηθώ και να μην αποκαλύψω κάποια από τις υπόλοιπες εκπλήξεις που ετοιμάζονται από τη Λέσχη ....

 

Αλλά βλέποντας σας να γράφετε τα παραπάνω δεν μπορώ και θα το πώ :

 

Λοιπον η Λέσχη είναι σε συνεννόηση με αεροπορική εταιρία για τσάρτερ απο Β Ελλαδα προς Αθήνα με πολύ φθηνές τιμές ,ειδικά για την εκδήλωση.........

Επεξεργασία από φλοκ
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.