Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικες αποριες γυρω απο τα κομικς


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εψαξα περιπου 13 σελιδες για να βρω ενα αντιστοιχο τοπικ και δεν βρηκα τιποτα σε αυτη την γενικη ιδεολογια ερωτησεων αποριων

Ετσι πηρα το θαρρος να ξεκινησω εγω ενα τοπικ οπου τα μελη θα θετουν απλες γενικες ερωτησεις γυρω απο τα κομικς

 

 

Ξεκιναω εγω λοιπον με δυο απλες αποριες....

 

1 - Μου γεννηθηκε η απορια του λογου δημιουργιας του παλαιου αλμανακο στην περιοδο πριν βαλουν τον φαντομ ντακ μεσα ως κεντρικο ηρωα....

Για να εξηγησω καλυτερα....

 

Διαβαζοντας το Νο7 του συγκεκριμενου κομικς διαπιστωσα οτι απουσιαζουν ο μικυ μαους και ο σκρουτζ μακ ντακ ενω στο Νο5 τους εχει ......

Οι ιστοριες του δεν ειναι κατι το εξαιρετικο.... σε σχεση με τα αλλα κομικς που κυκλοφορουσαν ηδη

 

Αισθηση μου κανει παντως η αναγγελια ηρωων σε μερικες ιστοριες ως παπιοπεριπετειες !!!!!!!!

 

Αρα λοιπον ηταν ενας κλωνος ολων με ποικιλη υλη ιστοριων με μηνιαια κυκλοφορια ?

 

Με αφορμη αυτο λοιπον και σε συνδιασμο με το οτι ηδη κυκλοφορουσε το μικυ μαους το κομιξ το κλασικα και το μεγαλο μικυ δεν καταλαβα τον λογο δημιουργιας του αλμανακο

Αν ξεκινουσε με κεντρικο ηρωα τον φαντομ ντακ θα καταλαβαινα τον διαχωρισμο οπως με το Ντοναλντ που ειχε ιστοριες με κυριο ηρωα τον Ντοναλντ

Τα υπολοιπα εκτος του κομιξ ηταν ποικιλης θεμματολογιας σε ηρωες του Ντισνευ και θεωρω οτι αυτο περισσευε στον χωρο

 

Η καλη αρχη ηταν το τελευταιο αλμανακο που εκλεισε τα 5 τευχη πριν το μοιραιο κλεισιμο της εκδοτικης ακτινα τερζοπουλος οπου ξεχωριζε.

 

 

2 - Ποσα κομικς χωρανε σε μια χαρτονενια ορθια θηκη αρχειοθετησης και σε τι τιμες κυμαινονται αυτες ?

 

 

 

Ευχαριστω

 

Υγ. Θα μου αρεσε ενα νεο κομικς με ονομασια Παπιοπετειες !!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καμια απαντηση ακομη ? :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, είχα και εγώ την ίδια απορία...

 

Η μόνη εξήγηση που έδωσα στον εαυτό μου είναι πως έψαχναν ένα τρόπο να χωρέσουν ιστορίες που κυκλοφορούσαν στα αντίστοιχα περιοδικά του εξωτερικού (δανία, ιταλία). Υποθέτω πως εάν ψάξει κανείς λίγο το inducks θα το απορρίψει ή όχι σαν ισχυρισμό. Το να βγάζουν ένα νέο περιοδικό αντί για διπλά τεύχη, είναι καλύτερη πρακτική αφού μεγαλώνεις την πίτα της διαφήμισης.

 

Ίσως θα πρέπει να δει κάποιος τις συνθήκες της εποχής. Ενδεικτικά αναφέρω τρία παραδείγματα:

  • Ιδιωτική τηλεόραση 1990-> Ducktales (πότε ξεκίνησαν να προβάλλονται?)
  • Eurodisney 1992
  • Disney Club 1993/94

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την παρουσίαση του τίτλου από τον dionik (τσάμπα τις κάνουμε φαίνεται. Μερικοί πάνε βουρ για τα εξώφυλλα).

 

Οι κεντρικές ιστορίες του ήταν με ήρωες κυρίως κινουμένων σχεδίων όπως Υπερασπιστές του Δικαίου, Μαυρόφτερος Τιμωρός (Darkwing Duck), Μπαλού. Οι δευτερεύουσες ιστορίες ήταν με τους κλασικούς ήρωες : Μίκυ, Ντόναλντ κλπ.

 

Εν ολίγοις, έβγαλαν ένα περιοδικό για να καλύψει αυτό το υλικό που έβγαινε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6406
  • Reputation:   63338
  • Achievement Points:  6470
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την παρουσίαση του τίτλου από τον dionik (τσάμπα τις κάνουμε φαίνεται. Μερικοί πάνε βουρ για τα εξώφυλλα).

 

Εν ολίγοις, έβγαλαν ένα περιοδικό για να καλύψει αυτό το υλικό που έβγαινε.

 

Πώς γίνεται αυτό, από τη στιγμή που στα πρώτα 10 τεύχη δεν έχει τέτοιες ιστορίες, αλλά συμβατικές με τον Ντόναλντ, τον Μικυ κλπ.

 

Θέλω να πω είπαν "θα κάνουμε ένα περιοδικό με ήρωες από κινούμενα σχέδια κυρίως, αλλά προς το παρόν το ξεκινάμε με ό,τι να 'ναι και κάποια στιγμή το στρώνουμε";

 

Προσωπικά πιστεύω ότι εκείνη την περίοδο είχαν τόσο υψηλές πωλήσεις στα πάντα, που οτιδήποτε κυκλοφορούσαν πήγαινε καλά. Έτσι βγάλανε ένα ακόμη τίτλο γιατί θα έφερνε κι αυτός λεφτα είτε από τις πωλήσεις, είτε για να προστεθεί σε πακέτο διαφημίσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στην δεύτερη ερώτηση θα απαντήσει κανεις ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9492
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 - Ποσα κομικς χωρανε σε μια χαρτονενια ορθια θηκη αρχειοθετησης και σε τι τιμες κυμαινονται αυτες ?

 

Προφανώς αναλόγως το κόμικς...

Αλλο να βάλεις μέσα τους τόμους του Κάρλ Μπάρκς ή της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που είναι θεόχοντροι και άλλο να βάλεις τα πρώτα Κόμιξ που ήταν λεπτά...

Επίσης άλλο να βάλεις μέσα Μαμούθκόμιξ πχ Αστερίξ και άλλο να βάλεις Σούπερ Μίκυ...

Και οι χαρτονένιες θήκες αρχειοθέτησης έχουν ποικίλα μεγέθη απότι ξέρω και πάχη, αν και το κλασσικό είναι όπως αυτό της θήκης Κόμιξ που κάνει 3-5 ευρώ (τα SCAG).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1. για να βγαλουν λεφτα

 

2. 0.50ε οι απλες χαρτινες (skag) μεχρι οσο παει αναλογως την ποιοτητα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προφανώς αναλόγως το κόμικς...

Αλλο να βάλεις μέσα τους τόμους του Κάρλ Μπάρκς ή της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που είναι θεόχοντροι και άλλο να βάλεις τα πρώτα Κόμιξ που ήταν λεπτά...

Επίσης άλλο να βάλεις μέσα Μαμούθκόμιξ πχ Αστερίξ και άλλο να βάλεις Σούπερ Μίκυ...

Και οι χαρτονένιες θήκες αρχειοθέτησης έχουν ποικίλα μεγέθη απότι ξέρω και πάχη, αν και το κλασσικό είναι όπως αυτό της θήκης Κόμιξ που κάνει 3-5 ευρώ (τα SCAG).

Εχεις δικιο .... δεν το διατυπωσα σωστα.

 

Για πρωτα ΚΟΜΙΞ μιλαω τα απλα

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9492
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στα πρώτα κόμιξ, Ακριβώς 40, με λεπτη ζελατίνα όμως στο κάθε τεύχος.

 

Στα νούμερα μετά το 200 17-18 τεύχη αναλόγως τα διπλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρα λοιπον με 15 θηκες καθαριζω για ολη την σειρα....

 

Ευχαριστω Νικολα !!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εψαξα περιπου 13 σελιδες για να βρω ενα αντιστοιχο τοπικ και δεν βρηκα τιποτα σε αυτη την γενικη ιδεολογια ερωτησεων αποριων

Ετσι πηρα το θαρρος να ξεκινησω εγω ενα τοπικ οπου τα μελη θα θετουν απλες γενικες ερωτησεις γυρω απο τα κομικς

 

 

Ξεκιναω εγω λοιπον με δυο απλες αποριες....

 

1 - Μου γεννηθηκε η απορια του λογου δημιουργιας του παλαιου αλμανακο στην περιοδο πριν βαλουν τον φαντομ ντακ μεσα ως κεντρικο ηρωα....

Για να εξηγησω καλυτερα....

 

Διαβαζοντας το Νο7 του συγκεκριμενου κομικς διαπιστωσα οτι απουσιαζουν ο μικυ μαους και ο σκρουτζ μακ ντακ ενω στο Νο5 τους εχει ......

Οι ιστοριες του δεν ειναι κατι το εξαιρετικο.... σε σχεση με τα αλλα κομικς που κυκλοφορουσαν ηδη

 

Αισθηση μου κανει παντως η αναγγελια ηρωων σε μερικες ιστοριες ως παπιοπεριπετειες !!!!!!!!

 

Αρα λοιπον ηταν ενας κλωνος ολων με ποικιλη υλη ιστοριων με μηνιαια κυκλοφορια ?

 

Με αφορμη αυτο λοιπον και σε συνδιασμο με το οτι ηδη κυκλοφορουσε το μικυ μαους το κομιξ το κλασικα και το μεγαλο μικυ δεν καταλαβα τον λογο δημιουργιας του αλμανακο

Αν ξεκινουσε με κεντρικο ηρωα τον φαντομ ντακ θα καταλαβαινα τον διαχωρισμο οπως με το Ντοναλντ που ειχε ιστοριες με κυριο ηρωα τον Ντοναλντ

Τα υπολοιπα εκτος του κομιξ ηταν ποικιλης θεμματολογιας σε ηρωες του Ντισνευ και θεωρω οτι αυτο περισσευε στον χωρο

 

Η καλη αρχη ηταν το τελευταιο αλμανακο που εκλεισε τα 5 τευχη πριν το μοιραιο κλεισιμο της εκδοτικης ακτινα τερζοπουλος οπου ξεχωριζε.

 

 

2 - Ποσα κομικς χωρανε σε μια χαρτονενια ορθια θηκη αρχειοθετησης και σε τι τιμες κυμαινονται αυτες ?

 

 

 

Ευχαριστω

 

Υγ. Θα μου αρεσε ενα νεο κομικς με ονομασια Παπιοπετειες !!!!!!!!!

Πραγματικά την ίδια απορία είχα κι εγώ με το Αλμανάκο...Τα πρώτα τεύχη του είναι σαν το Μίκυ Μάους. Αλλά...

 

Πώς γίνεται αυτό, από τη στιγμή που στα πρώτα 10 τεύχη δεν έχει τέτοιες ιστορίες, αλλά συμβατικές με τον Ντόναλντ, τον Μικυ κλπ.

 

Θέλω να πω είπαν "θα κάνουμε ένα περιοδικό με ήρωες από κινούμενα σχέδια κυρίως, αλλά προς το παρόν το ξεκινάμε με ό,τι να 'ναι και κάποια στιγμή το στρώνουμε";

 

Προσωπικά πιστεύω ότι εκείνη την περίοδο είχαν τόσο υψηλές πωλήσεις στα πάντα, που οτιδήποτε κυκλοφορούσαν πήγαινε καλά. Έτσι βγάλανε ένα ακόμη τίτλο γιατί θα έφερνε κι αυτός λεφτα είτε από τις πωλήσεις, είτε για να προστεθεί σε πακέτο διαφημίσεων.

....έχεις δίκιο φίλε μου! Η αγορά είχε χώρο για πολλούς τίτλους! αλλά θεωρώ πως αυτό αργότερα έφερε πρόβλημα στην εταιρία. Θεωρώ πως είχε βγάλει πολλές σειρές και δεν υπήρχε το ανάλογο αγοραστικό κοινό,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Α. Λοιπόν, μια πιθανή εξήγηση τής απορίας που διατυπώνεις φίλε Δημήτρη είναι ότι ίσως ο Τερζόπουλος πήρε τότε τα δικαιώματα έκδοσης στα ελληνικά περιοδικού με τίτλο ΑΛΜΑΝΑΚΟ που είναι ακριβής απόδοση στη γλώσσα μας τού αντίστοιχου ιταλικού τίτλου ALMANACCO με διάφορους συνδυασμούς τού οποίου κυκλοφόρησαν αρκετά περιοδικά στην Ιταλία.

 

Στην αρχή λοιπόν (#1-12) το περιοδικό δημοσίευε σε κάθε τεύχος 8-12 σύντομες (από 6-12 σελίδες) ιστορίες με τους γνωστούς ήρωες τής Disney (ποντίκια και παπιά). Χαρακτηριστικό τής περιόδου αυτής είναι ότι σε όλα τα εξώφυλλα τών τευχών εικονίζονταν οι μορφές χαρακτήρων Disney και μάλιστα σχεδόν αποκλειστικά από το "σύμπαν τών ποντικιών" (Μίκυ, Μίννι, Γκούφυ, Πλούτο) με μοναδική εξαίρεση τα #8 στο οποίο φιγουράρει ο Ντόναλντ μόνος και #10 στο οποίο εικονίζονται μαζί Μίκυ, Μίννι και Ντόναλντ.

 

Από το #13 ξεκινάει η αλλαγή με την δημοσίευση ως κύριας μιας ιστορίας από τη σειρά "Τσιπ και Ντέηλ Υπερασπιστές τού Δικαίου" συνοδευόμενης από 3-6 άλλες με τους γνωστούς ήρωες. Η δημοσίευση τής σειράς αυτής διαρκεί μέχρι το #31 ενώ στο #29 πρωτοεμφανίζεται ο Φάντομ Ντακ παρέα μόνο με τον Λούντβιχ, σε μια περίεργη ιστορία με τίτλο "Το Μυστήριο τού Ναού τών Αζτέκων", στην οποία η εξέλιξη τις πλοκής εξαρτάται από τις επιλογές που θα κάνουν σε διάφορα "σταυροδρόμια" οι αναγνώστες για λογαριασμό τών ηρώων.

 

Από το #32 αρχίζει η δημοσίευση ιστοριών με τον Μαυρόφτερο Τιμωρό (Darkwing Duck), που συνεχίζεται μέχρι το #37, ενώ από το #38 μέχρι το #46 δημοσιεύονται ιστορίες με τον Κάπταιν Μπαλού. Σε όλα αυτά τα τεύχη την κύρια ιστορία συνοδεύουν λιγότερες από πριν ιστορίες με τους γνωστούς ήρωες.

 

Στο #47 εμφανίζεται για πρώτη φορά ο Ινδιάνα Γκούφυ ο οποίος μονοπωλεί την πρώτη ιστορία κάθε τεύχους με πολυσέλιδες συνήθως ιστορίες με αποτέλεσμα, καθώς έχουν προστεθεί και αρκετές σελίδες με ποικίλη ύλη (αθλητικά, βιντεοπαιχνίδια κλπ.) να περιορισθεί μέχρις εξαφάνισης σε ορισμένες περιπτώσεις, ο αριθμός τών μικρότερων ιστοριών. Η παντοκρατορία τού αγαπημένου μου "περιπετειώδους αρχαιολόγου" διαρκεί μέχρι το #71, με μοναδική εξαίρεση το #65, στο οποίο, λόγω Ολυμπιακών Αγώνων, δημοσιεύεται η ιστορία τού Cavazzano "Ο Ολυμπιονίκης" με τον Ντόναλντ.

 

Και από το #72 ξεκινά η κυριαρχία τού Φάντομ Ντακ η οποία, με παρεμβολές ιστοριών με τον Ινδιάνα Γκούφυ και μερικές φορές τον Σούπερ Γκούφυ και τον σκέτο Ντόναλντ, συνεχίσθηκε μέχρι τη διακοπή τής έκδοσης τού περιοδικού αλλά και στο βραχύβιο "Σούπερ Αλμανάκο".

 

Β. Ως προς το δεύτερο θέμα, εγώ τα μόνα κόμικς που φυλάω σε θήκες αρχειοθέτησης είναι τα τεύχη τού "Γέλιο και Χαρά" και τού "Κόμιξ". Οι θήκες που έχω επιλέξει είναι από σκληρό πλαστικό σε διάφορα χρώματα με την μπροστινή μεριά κοντή, αγορασμένες σε μορφή πλακέ από χαρτοπωλείο και είναι τοποθετημένες σε ράφια τής βιβλιοθήκης μου Στην πρώτη από αυτές που έχει πλάτος 11 cm., έχω αποθηκεύσει τα 20 τεύχη τού "Γέλιο και Χαρά" που έχω, ανά δύο μέσα σε απλές ζελατίνες και στη συνέχεια, χωρίς ζελατίνες πια, το Carl Barks 10X10 και τα Κόμικς #1-56. Ακολουθούν 11 θήκες, πλάτους 6 cm., στις οποίες "κατοικούν", πάντα χωρίς ζελατίνες, τα υπόλοιπα κόμικς, με φθίνοντα αριθμό τευχών ανά θήκη λόγω τής αύξησης τών σελίδων και υπολογίζω να χρειαστώ άλλη μία θήκη (γιατί η τελευταία δεν είναι τελείως γεμάτη) για να αρχειοθετήσω τα 20 τελευταία τεύχη τού περιοδικού, όταν (και αν) αξιωθώ να ολοκληρώσω την ένταξη τών ιστοριών τών περιοδικών τής τελευταίας διετίας στην προσωπική μου Data Base. Στα ράφια τής βιβλιοθήκης μου είναι επίσης τοποθετημένα αλλά όχι τακτοποιημένα όλα τα σκληρόδετα, που η τακτοποίησή τους θα ολοκληρωθεί όταν αξιωθώ να δημιουργήσω χώρο μεταφέροντας μικρότερου ενδιαφέροντος βιβλία στο υπόγειο τού μικρού διαμερίσματος τής Μαρίας που δεν το έχει νοικιάσει μαζί με το διαμέρισμα.

 

Τα υπόλοιπα κόμικς μου είναι αποθηκευμένα σε ντάνες στα τεράστια κάτω ντουλάπια τών βιβλιοθηκών τα οποία κλείνουν με πόρτες που εξασφαλίζουν ως ένα βαθμό τα περιοδικά από σκόνη και υγρασία. Είναι γεγονός ότι βρίσκονται εκεί εδώ και δέκα χρόνια και δεν έχουν υποστεί την παραμικρή φθορά. Υπάρχουν βέβαια και τα αποκτήματα τής τελευταίας διετίας ή τριετίας σε τρέχοντα και παλιά τεύχη, τα οποία βρίσκονται επί τού παρόντος σε ντάνες στο κενό που αφήνουν από επάνω τα βιβλία τών βιβλιοθηκών μου (που ξεπερνούν τα 1500) εν αναμονή τής μεταφοράς στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω.

 

Συγχωρήστε με αν έγραψα πολλά κι ακόμη, αν έγραψα ως δικηγόρος, όπως μού λέει ο φίλος :germ:. Τι να κάνουμε, δικηγόρος ήμουνα!

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω και γω μια χαζή απορία...

 

όταν διαβάζετε... στο μυαλό σας η φωνή του donald φτάνει όπως στο κινούμενο σχέδιο; εμένα ναι

 

σχεδόν το ίδιο μου συμβαίνει και με όλους τους χαρακτήρες γνωστής φωνής από asterix και lucky... Έχω σοβαρό πρόβλημα ή να μην ανησυχώ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κομικσομανής χωρίς ιδιορρυθμίες δεν υπάρχει φίλε. Σ' εμένα δεν συμβαίνει βέβαια αυτό που περιγράφεις αλλά νομίζω ότι εσύ φαντάζεσαι ότι ακούς τις φωνές τών ηρώων τών ιστοριών που διαβάζεις γιατί συμμετέχεις με ένταση στην εξέλιξη κάθε ιστορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αχαχαχα!!! Φιλε μου το ίδιο "προβλημα" εχω και γω!! :-Ρ και αυτο γινεται γιατι είχαμε την τύχη να δούμε στα κινούμενα σχέδια τους αγαπημένους μας ήρωες!! Πχ τον ρομπαξ που δεν τον εχω δει σε κινούμενο σχέδιο δεν μπορω να φανταστώ πως θα μπορούσε να ειναι η φωνή του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω και γω μια χαζή απορία...

 

όταν διαβάζετε... στο μυαλό σας η φωνή του donald φτάνει όπως στο κινούμενο σχέδιο; εμένα ναι

 

σχεδόν το ίδιο μου συμβαίνει και με όλους τους χαρακτήρες γνωστής φωνής από asterix και lucky... Έχω σοβαρό πρόβλημα ή να μην ανησυχώ;

Όχι, γιατί τα κινούμενα σχέδια δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά όσο αφορά τους συγκεκριμένους χαρακτήρες για μένα. Το ζουμί βρίσκεται στα κόμικς.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, γιατί τα κινούμενα σχέδια δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά όσο αφορά τους συγκεκριμένους χαρακτήρες για μένα. Το ζουμί βρίσκεται στα κόμικς.

 

Μα ειδικά ο donald είναι παντού... βάλε μια άλλη φωνή και απλά δεν είναι donald.

 

Για τους άλλους όντως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... πως θα ήταν η φωνή τους αλλά επειδή πρώτα μαθαίνεις να ακούς και μετά να διαβάζεις, όσο να'ναι αυτά χαράσσονται!

 

Το ζουμί βρίσκεται στα κόμικς εάν κάνεις την σύγκριση των ίδιων ιστοριών αλλά δεν το πήγα προς σύγκριση.

 

 

Κομικσομανής χωρίς ιδιορρυθμίες δεν υπάρχει φίλε. Σ' εμένα δεν συμβαίνει βέβαια αυτό που περιγράφεις αλλά νομίζω ότι εσύ φαντάζεσαι ότι ακούς τις φωνές τών ηρώων τών ιστοριών που διαβάζεις γιατί συμμετέχεις με ένταση στην εξέλιξη κάθε ιστορίας.

 

Μόνο τα κλαψ και λυγμ δεν έχω καταφέρει να ακούσω καθαρά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι παντού, αλλά μόνο στην Ιαπωνία τα κόμικς δεν έχουν υποσκελίσει την εντελώς σχηματική προσωπικότητα που έχει ο Ντόναλντ στα κιν. σχέδια.

Και όσο αφορά τους υπόλοιπους, πρώτα τους διάβασα και μετά από πολλά χρόνια είδα κιν. σχέδια με αυτούς. Γενικά αμφιβάλλω αν κάποιος μη-Ιάπωνας μπορεί να γίνει μεγάλος οπαδός του Ντόναλντ, του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ από τα κινούμενα σχέδια που έχουν βγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Kαλησπερα. Σε συζητηση με φιλο μου που εχει πολυ επιφανειακη σχεση με τα κομικς, μου ανεφερε οτι τον ειχε προσελκυσει ενα νεο κομικ, το οποιο ομως τελικα δεν καταφερε να παρακολουθησει. Ειναι αυτο. http://en.wikipedia.org/wiki/Kill_Shakespeare Εχει κανεις εδω μεσα γνωση/γνωμη περι αυτου, ωστε να ενημερωσω λιγο καλυτερα τον φιλο μου, για το αν αξιζει να το τιμησει? :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.