Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ellen Datlow: The Crucial Storytelling Mistake that Many Beginning Writers Make


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοινώς, το σημαντικότερο λάθος των συγγραφέων & σεναριογράφων, σύμφωνα με τη βετεράνο Ellen Datlow είναι το γεγονός ότι φτιάχνουν μια κατάσταση και όχι μια ιστορία. Ακολουθεί το τι ακριβώς είπε σε συνέντευξή της:

 

When I start reading, I hope to be drawn into the world of the story. Voice draws me in. Characters draw me in. Those are the most memorable things, sometime moreso than the actual plot. A very specific narrative voice will draw me in and keep me reading. Sometimes I'll finish a story, and wonder what the point of the story was. Why did the writer write it?

 

Many new writers start off with a situation instead of a story. They don't understand the difference between creating a situation and plotting a story...

 

I see the plot of a story as the melody and every other element of a story as the other strands that make up a piece of music.

Ολόκληρη τη συνέντευξη μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

 

 

:Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ τις προάλλες, διάβαζα το ακριβώς αντίθετο quote στο /r/writting... :lol:

 

Έφερνε ως παράδειγμα προς αποφυγήν πολλούς fantasy writers που δημιουργούν έναν τεράστιο κόσμο (εμπνευσμένοι προφανώς απ'τον Tolkien). Όταν έρχεται καιρός να γράψουν την ιστορία, που στόχο έχει κυρίως να παρουσιάσει το σύμπαν, παρά να σταθεί από μόνη της, καταλήγουν σε κλισέ, και μια ιστορία που δεν τραβάει κανένα. Φυσικά, δεν εκδίδονται ποτέ. 

 

Προφανώς η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα...

 

Μια ιστορία είναι πάντα ως σύνολο κάτι παραπάνω απ'τα περιεχόμενα της, το plot και το σύμπαν (που σε κάποιες ιστορίες, ειδικά στα πιο τυπικά genre αποτελεί συνώνυμο των χαρακτήρων). Πρέπει να έχεις χαρακτήρες (και σύμπαν) με τους οποίους συνδέεται ο αναγνώστης, αλλά ταυτόχρονα είναι σημαντικό να βρίσκονται σε μια άρτια κατάσταση, με αρχή, μέση και τέλος, που συντηρεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη. 

 

Φανταστείτε την ιστορία του Χάρρυ Πότερ χωρίς το Χόγκουαρτς, και με τον Μαλφόε, τον Κράμπε και τον Γκόυλ ως πρωταγωνιστές, και μετά φανταστείτε την ιστορία του Χάρρυ Πότερ χωρίς τον Βόλντεμορτ, και γενικά χωρίς conflict-- μια απλή σχολική ζωή. Το θέμα είναι ότι στις καλύτερες ιστορίες, οι χαρακτήρες (και ο ίδιος ο ενδοσυμπαντικός κόσμος) εξελίσσονται και επιδεικνύονται μέσω της κατάστασης. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Κοινώς, το σημαντικότερο λάθος των συγγραφέων & σεναριογράφων, σύμφωνα με τη βετεράνο Ellen Datlow είναι το γεγονός ότι φτιάχνουν μια κατάσταση και όχι μια ιστορία. Ακολουθεί το τι ακριβώς είπε σε συνέντευξή της:

 

 

Ολόκληρη τη συνέντευξη μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

 

 

:Book:

 

αυτό το λάθος νομίζω ότι το έχω κάνει κ εγώ...κάλα το εντόπισε,αν και νομίζω ότι ο πρώτος τόμος κάποιας δουλειάς αναγκαστικά πρέπει να δώσει αίσθηση του τόπου και του χρόνου που διαδραμματίζεται η υπόθεση και να γίνουν οικείοι και οι χαρακτήρες, οπότε είναι σύνηθες να πέσει κάποιος στην παγίδα όταν φτιάχνει το σύμπαν του και να παρασύρεται σε δευτερεύοντα πράγματα.

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αυτό το λάθος νομίζω ότι το έχω κάνει κ εγώ...κάλα το εντόπισε,αν και νομίζω ότι ο πρώτος τόμος κάποιας δουλειάς αναγκαστικά πρέπει να δώσει αίσθηση του τόπου και του χρόνου που διαδραμματίζεται η υπόθεση και να γίνουν οικείοι και οι χαρακτήρες, οπότε είναι σύνηθες να πέσει κάποιος στην παγίδα όταν φτιάχνει το σύμπαν του και να παρασύρεται σε δευτερεύοντα πράγματα.

Είναι σημαντικό να παρουσιάζεις τον κόσμο και τους χαρακτήρες οργανικά και ταυτόχρονα.

 

Επειδή:

1) Οι χαρακτήρες είναι ο οδηγός του αναγνώστη μέσα στον κόσμο.

2) Αν ο αναγνώστης δεν συνδεθεί με τους χαρακτήρες, πιθανόν να χάσει ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν οι χαρακτήρες συνδεθούν με τον αναγνώστη όμως;

 

2744449-deadpool3_01.jpg

 

:xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.