Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Augustyn
Σχέδιο:
Mike Mignola, Eduardo Barreto
Hμερ. έκδοσης:
10-11-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
116
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αλέξανδρος Μακρυδάκης
Πρωτότυπος τίτλος:
Gotham By Gaslight
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-686-7
Ονομαστική τιμή:
13,90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21718
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

BATMANPASTSTORIES_0001.jpg  BATMANPASTSTORIES_0001z.jpg

 

Η εκδοση αυτη περιεχει δυο ιστοριες χαλαρα συνδεδεμενες μεταξυ τους . Αρχικα βρισκομαστε πισω στο 1889 . Ο Μπρους Γουεϊν εχει ολοκληρωσει τα ταξιδια του στην Ευρωπη , οπου μαθητευσε κοντα σε σπουδαιους αντρες της εποχης του, οπως ο Ζιγκμουντ Φροϊντ και επιστρεφει πισω στο Γκοθαμ Σιτυ για να βρει τον δολοφονο των γονιων του. Oμως τωρα , πεντε ολοκληρα χρονια μετα την αποχωρηση του , το Γκοθαμ στοιχειωνει ο Τζακ ο Αντεροβγαλτης ο οποιος συνεχιζει πλεον το εργο του μακρια απο το Whitechapel. Καλη αστυνομικη ιστορια που δενει ωραια ολα τα κομματια της πλοκης και που μεταφερει ατμοσφαιρικα το κλιμα της εποχης στην οποια διαδραματιστηκε. Υπαρχουν αναφορες και στην πραγματικη ιστορια του Τζακ του Αντεροβγαλτη κρυμμενες μεσα στο κομικ , οπως το κοκκινο φουλαρι ή το ονομα του ζωγραφου William Sickert . Το σχεδιο ειναι απο το Mike Mignola για τον οποιο δεν χρειαζονται συστασεις και ο χρωματισμος απο τον Greg Russel.

 

Η δευτερη ιστορια τοποθετειται τρια χρονια μετα την επιλυση του πρωτου μυστηριου. Ο Batman εχει αποσυρθει και ο Μπρους διαγει μια ανετη ζωη , ειναι μαλιστα αρραβωνιασμενος . Ομως η ελευση ενος παραξενου προφητη ο οποιος προφητευει την καταστροφη που θα φερει στην ανθρωποτητα ο εικοστος αιωνας και απειλει την πολη με αφανισμο , αναγκαζει τον Mπρους Γουεϊν να ξαναφορεσει την στολη του. Το σχεδιο εδω απο τον Eduardo Barreto  καλο και αρκετα λεπτομερες. Σαν ιστορια ειναι καλη αν και η επιλυση του μυστηριου απο τον αναγνωστη ειναι μαλλον ευκολη.

 

Στα της εκδοσης τωρα . Προκειται για μια αξιοπρεπη εκδοση χωρις καθολου extras ομως. Την τιμη την θεωρω πολυ καλη . Ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι κοστιζει ελαχιστα παραπανω απο την αμερικανικη εκδοση , η οποια κυκλοφορησε πολυ προσφατα. Σας το προτεινω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρέπει να σημειωθεί κάτι πολύ σημαντικό, γιατί η μετάφραση του τίτλου χάνει: οι ιστορίες αυτές διαδραματίζονται στην Γαία-1889 ή Γη-19 (Earth-19), όπου η ανθρωπότητα βρίσκεται ακόμα στη βιομηχανική επανάσταση. Επίσης, αυτές είναι οι πρώτες Elseworlds ιστορίες της DC, όπου δηλαδή ένας χαρακτήρας της τοποθετείται σε εναλλακτικό σύμπαν ή χωροχρόνο. Δε διαδραματίζεται στο κανονικό σύμπαν.

 

Είχα διαβάσει την πρώτη από τις δύο ιστορίες, που είναι και η ομώνυμη και μονάχα

 

 

το τέλος όπου ο Τζακ παραδέχεται ότι σκότωσε τους γονείς του Μπρους μου άρεσε.

 

 

Κατά τ'άλλα, βαρετή ιστοριούλα... Και δε μου κάνει κλικ να διαβάσω και το sequel της. Η δεύτερη ιστορία λέγεται "Master of the Future". Το ξένο tpb που μάζευε τις 2 ιστορίες αυτές, οι οποίες είχαν βγει το 1989 και το 1991 αντίστοιχα, κυκλοφόρησε πρώτη φορά το 2006. Η Ελληνική έκδοση βασίζεται στην πρόσφατη έκδοση που βγήκε στις 12 Μαρτίου 2013.

 

Γενικά, θεωρείται κλασικό. Η τιμή είναι ντεμί γι'αυτό που πραγματικά είναι προσωπικά...

 

 

> Wiki

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9568
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

έθαψες κάτι που έχει μέσα το όνομα του Mignola και το σχέδιό του :netghost: ?!?!?

Δεν θα σου επιτεςθώ εγώ, θα κάνω κάτι χειρότερο: Geeeeeeermmm :dog:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εάν όντως τα γεγονότα διαδραματίζονταν τον 19ο αιώνα θα έλεγα ότι είναι ένα πρωτότυπο σενάριο...!

Εάν όμως μπαίνουν παράλληλα σύμπαντα,Γαίες υπαριθμόν x,y,z και διάφορα τέτοια επιστημονικά,τότε πιστεύω ότι θα με απογοητεύσει...!

Σε κάθε περίπτωση πάντως και δεδομένης της σχετικά καλής τιμής και του Mignola,θα το αγοράσω...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση, απλά μία από τις υπόλοιπες Γαίες της DC είναι η -19 στην οποία οι χαρακτήρες βρίσκονται στον 19ο αιώνα. Extra info.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Απλά θέλανε σώνει και καλά να την κατατάξουν κάπου οι ιθύνοντες της DC. Δεν επηρεάζει την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Λοιπόν (αχέμ, αχέμ)

 

Μου άρεσε! Δεν το περίμενα να μου αρέσει αλλά τελικά ναι μου άρεσε! Για ένα λεπτό! Ας είμαστε πιο ξεκάθαροι! Μου άρεσε κατά το 1/2. Η πρώτη δηλαδή ιστορία. Την δεύτερη την χαρακτηρίζω πως απλά υπάρχει. Ανάλατη ιστορία με σαφώς ανώτερο σχέδιο της πρώτης και σαφέστερα χειρότερο σενάριο. Η ιστορία με τον Αντεροβγάλτη λοιπόν ήταν πολύ καλή αν και έκανε μπαμ ως το ποιός ήταν ο δολοφόνος. Η τιμή προσιτή. Θα περάσει ευχάριστα η ώρα! Η μισή ώρα για να μην ξεχνιόμαστε!

 

7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9568
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

θεοί, τι γράφουν εδω μέσα, ας πέσει φωτιά να κάψει αυτήν την σελίδαααααααααααααααααα :flowerbad: ανώτερο σχέδιο του άλλου απο του Mignola :beer0: !!!

γιατρέ μου, και εσείς εδώ :rabbit: ???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

θεοί, τι γράφουν εδω μέσα, ας πέσει φωτιά να κάψει αυτήν την σελίδαααααααααααααααααα :flowerbad: ανώτερο σχέδιο του άλλου απο του Mignola :beer0: !!!

γιατρέ μου, και εσείς εδώ :rabbit: ???

 

μετά τις δηλώσεις σου γύρω από το τι θέλεις να αγοράσεις, σου απαγορεύω να ξαναπιάσεις στο στόμα σου το όνομα του Mignola :D Τράβα πήδα από το παράθυρο! :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλό. Πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα. Δεν μου άρεσε όμως πολύ η σχεδίαση του Mignola.... Αντιθέτως, το story ειδικά στο πρώτο είναι πολύ καλό.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3144 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν και το αγόρασα εκτός "προγράμματος", απλά επειδή με έψησε το setting, δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα.

Το σχέδιο το θεωρώ κάπως απλοϊκό και γενικά δεν μου έκανε εντύπωση. Η ιστορία μέτρια - όχι πως δεν είναι ευχάριστη, αλλά νομίζω πως τελείωσε βεβιασμένα. Δηλαδή διαβάζοντας το περίμενα να ξεδιπλωθεί και άλλο. Τελείωσα μόνο την πρώτη οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Αν το έψαχνα καλύτερα δεν νομίζω ότι θα το αγόραζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάνε την χάρη στο εαυτό σου και κράτησε το για να το διαβάσεις ξανά σε μερικά χρόνια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3144 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κάνε την χάρη στο εαυτό σου και κράτησε το για να το διαβάσεις ξανά σε μερικά χρόνια. :)

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το κρατήσω εφ' όσον το αγόρασα. Αλλά τι θεωρείς ότι θα έχει αλλάξει σε μερικά χρόνια ώστε να το εκτιμήσω; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Θα έχεις μεγαλώσει ηλικιακά (και δεν το λέω υποτιμητικά). Πολλά πράγματα όμως τα εκτιμούμε διαφορετικά στα 17, διαφορετικά στα 27, στα 37, στα 47 στα 57... πίστεψέ με! :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα αξιολογείς διαφορετικά και το σχέδιο και το κόμικ :) 

 

Για να σχολιάσω από προσωπική εμπειρία. Στα 15 (?) μου είχα αγοράσει κάποια από τα Comics Erotica του Κρέπαξ :) Όταν τέλειωσα από φοιτητής? φαντάρος? (24? 26?) τα σούταρα με ένα σκεπτικό "έλα ρε. είσαι ενήλικας. τι τις κρατάς τις τσόντες?" :) Στα 35 μου κατάλαβα το τι μεγάλη λαλακία είχα κάνει. Διότι τον Κρέπαξ τον καραλατρεύω. Είναι από τις αρρώστιες μου :) Και πλέον στα 43 μου χάρη στον Valtasar από τα 28 τεύχη της σειράς, έχω τα 24 :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3144 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα έχεις μεγαλώσει ηλικιακά (και δεν το λέω υποτιμητικά). Πολλά πράγματα όμως τα εκτιμούμε διαφορετικά στα 17, διαφορετικά στα 27, στα 37, στα 47 στα 57... πίστεψέ με! :)

 

:valtnino:

 

 

Θα αξιολογείς διαφορετικά και το σχέδιο και το κόμικ :)

 

Για να σχολιάσω από προσωπική εμπειρία. Στα 15 (?) μου είχα αγοράσει κάποια από τα Comics Erotica του Κρέπαξ :) Όταν τέλειωσα από φοιτητής? φαντάρος? (24? 26?) τα σούταρα με ένα σκεπτικό "έλα ρε. είσαι ενήλικας. τι τις κρατάς τις τσόντες?" :) Στα 35 μου κατάλαβα το τι μεγάλη λαλακία είχα κάνει. Διότι τον Κρέπαξ τον καραλατρεύω. Είναι από τις αρρώστιες μου :) Και πλέον στα 43 μου χάρη στον Valtasar από τα 28 τεύχη της σειράς, έχω τα 24 :)

 

:cheers5:

Δεν έχω λόγω να μην σας πιστέψω. :)

 

Πάντως βρίσκομαι λίγο πριν το τέλος της δεύτερης ιστορίας και είναι σαφώς καλύτερη και στο σχέδιο και στο σενάριο. Καταρχάς δεν είναι τόσο "σκοτεινή" και αναδεικνύεται καλύτερα (σε μένα, τουλάχιστον).

 

Ειδικά όταν αναλαμβάνει δράση ο "ΛΕΡΟΥΑ" με το ζέπελιν του.

 

 

Επίσης έχει εν μέρη το setting για το οποίο το αγόρασα μαζί με μερικά steampunk στοιχεία που μου άρεσαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το κρατήσω εφ' όσον το αγόρασα. Αλλά τι θεωρείς ότι θα έχει αλλάξει σε μερικά χρόνια ώστε να το εκτιμήσω; :thinking:

 

Ακριβώς ότι είπα και οι οι υπόλοιποι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετριο αλμπουμακι, δυστυχως με απογοητευσε σεναριακα.

 

Το πρωτο στορυ αν και ειχε καποιο ενδιαφερον, ηταν πολυ ευκολο ως προς την λυση του μυστηριου,

λιγο μονο τα κινητρα με προβληματισαν αλλα μου φανηκε πολυ προβλεψιμο.

Οφειλω βεβαια να αναγνωρισω την καλη ροη και τους ωραιους διαλογους.

Το δευτερο στορυ μου φανηκε εξαιρετικα αδυναμο, χαρακτηρες, πλοκη, κινητρα...

Τιποτα το εξαιρετικα ευφυες και προβλεψιμο το τελος, τα κινητρα του "παρασκηνιου" μονο δεν μπορουσα 

να καταλαβω, αλλα τελικα ηρθε στο τελος να με δικαιωσει μια τεραστια σεναριακη ευκολια.

 

Στα της εικονογραφησης, η πρωτη ιστορια απλα τα σπαει, η εικονογραφηση του Mignola, 

βρηκε στα μελανια του Craig Russell και στο χρωμα του Hornung αυτο που χρειαζοταν για να απογειωθει!

Δεν μπορω να φανταστω πως θα μπορουσε να ειναι πιο ταιριαστη και να σε βαζει καλυτερα στο Βικτωριανο κλιμα.

 

Η δευτερη ιστορια αν και εχει πολυ ομορφο και λεπτομερες σχεδιο, πασχει στον συνδυασμο του μελανιου με το

χρωμα, δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο του ο Steve Oliff(?) οταν χρωματισε την ιστορια, αλλα μαλλον καπου αλλου ηταν. 

Τελειως λαθος αποδοση του φωτορεαλισμου (αν το διατυπωνω σωστα) κατα την γνωμη μου.

 

Η εκδοση απλη, χωρις καθολου εξτρα υλικο, αλλα σε υπερβολικα σωστη για την Anubis τιμη.

Πλεον βρισκεται και σε ακομα καλυτερη στο bazaar της και στα γνωστα μεγαλα βιβλιοπωλεια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2114
  • Reputation:   20581
  • Achievement Points:  2146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόλις το διάβασα. Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με το Μάριο. Περίμενα κάτι καλύτερο. Οι προσδοκίες μου φταίνε, η το μέτριο των ιστοριών; μάλλον και τα δύο, σε συνδυασμό. Η πρώτη ιστορία ωραίοι διάλογοι, ωραια ατμόσφαιρα, κλίμα κτλ, αλλά τι το θέλεις τόσο προβλεψιμο σενάριο και τόσο βεβιασμενο κλείσιμο; κρίμα... Μπορούσαν κάτι καλύτερο. Χίλιες φορές ο κακός να ήταν παντελώς ξένος πάρα αυτός που εμφανίστηκε.

 

Η δεύτερη ιστορία, όπως είπε ο Μάριος βασικά, δεν είχε να δώσει κάτι ιδιαίτερο, σε κανένα τομέα, σύντομα θα την έχω ξεχάσει. Πάλι βεβιασμενο τέλος, πάλι χαζό σενάριο. Η δε ατάκα στο τέλος, ότσν ρωτάνε τον μπάτμαν πως το βρήκες, και απαντάει "από διαισθηση" ήταν να τραβάς ότι τρίχες έχεις πάνω σου. :P

Anyway, παίρνει ένα 5/10, και αυτό επειδή έχω καλή διάθεση και επειδή πραγματευεται το θρύλο του Τζακ τον οποίο σέβομαι ως ιστορία και έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ. Διαβάστε το αλλά μην περιμένετε τον ουρανό με τα άστρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55388
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καλο γενικα χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο..

 

η 1η ιστορια μου αρεσε περισσοτερο και το σχεδιο του mignola εδινε πολλα ++..

 

η 2η ιστορια αδιαφορη αλλα το σχεδιο και ο χρωματισμος σε πηγαινε σε εκεινη την εποχη

 

αν το βρειτε σε κανα μπαζααρ χτυπηστε το δεν θα περασετε ασχημα αν ειστε φαν του μπατμαν, θα διαβασετε κατι διαφορετικο

 

:frape:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Προσωπικά μου άρεσε σαν τόμος αν και δεν τον θεωρώ και κάτι εξαιρετικό... 

 

Εν συντομία: 

 

Η πρώτη ιστορία ήταν πολύ ατμοσφαιρική και με αρκετά καλό σενάριο...Γενικά είχε ενδιαφέρον το πως μετέφεραν οι συντελεστές την ιστορία του Μπάτμαν στα δεδομένα του 19ου αιώνα τόσο ομαλά... 

 

Η δεύτερη ιστορία είχε πολύ χειρότερο σενάριο αλλά αυτό που απόλαυσα ήταν το καθαρό και όμορφο σχέδιο... Ο ''κακός'' της ιστορίας δεν κατάλαβα τι ακριβώς κίνητρο είχε για να θέλει να κάψει την πόλη, μάλλον ήταν εντελώς για δέσιμο και το είχε σκάσει από τρελάδικο, μου φάνηκε σαν να μην έχει καταλάβει ούτε ο ίδιος το γιατί.  :P  :P  :P  Υπάρχουν πολλοί παλαβοί στα κόμικς, στις ταινίες και στα μυθιστορήματα αλλά συνήθως έχουν κάποιο λόγο που κάνουν ό,τι κάνουν (π.χ. ψυχολογικό τραύμα, αίσθηση κατωτερότητας κτλπ) 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμπαθητικό άλμπουμ με δυο καλούτσικες ιστορίες, σίγουρα κάτι το διαφορετικό στο σύμπαν του Μπάτμαν, όμως γενικά τίποτα το εξαιρετικά ιδιαίτερο. Βέβαια, κρατούσα σχετικά μικρό καλάθι πριν το αγοράσω και το διαβάσω, οπότε δεν απογοητεύτηκα. Ίσα-ίσα, μπορώ να πω ότι πέρασα καλά. Και οι δυο ιστορίες μου άρεσαν, χωρίς βέβαια να με ξετρελάνουν. Η πρώτη ιστορία -"Gotham By Gaslight"- είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τη δεύτερη, τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά. Το σενάριο, ελέω Τζακ του Αντεροβγάλτη, είναι σαφώς πιο ενδιαφέρον και σφιχτοδεμένο, αν και νομίζω ότι χρειαζόταν περισσότερος χώρος για καλύτερη και πιο ομαλή εξέλιξη των γεγονότων, ενώ οι διάφορες αποκαλύψεις μου φάνηκαν κάπως προβλέψιμες. Το σχέδιο πολύ καλό, με μετέφερε για τα καλά στο κλίμα της Βικτωριανής Εποχής: Μου φάνηκε όσο σκοτεινό και ατμοσφαιρικό χρειαζόταν, με φοβερό χρωματισμό. Και η δεύτερη ιστορία -"Master Of The Future"- δεν είναι καθόλου άσχημη, το σχέδιο είναι καθαρό και αρκετά όμορφο, απλά κάτι δεν με έπεισε στα κίνητρα του κακού, ενώ η όλη πλοκή δεν με κράτησε όσο η πρώτη, αν και είχε και αυτή το ενδιαφέρον της. Γενικά δηλώνω ικανοποιημένος.

 

7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1945
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πρώτη ιστορία: μέτριο σκίτσο, σενάριο απλά καλό

Δεύτερη ιστορία:ωραίο σκίτσο, σενάριο απλά καλό. Μου θύμισε εποχή ιούλιου βερν(όχι οτι έχει απαράιτητα σχέση) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to BATMAN - ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το διάβασα μια κι έξω και μπορώ να πω ότι μ' άρεσε αρκετά. Εντάξει δεν είναι και κλασικό αλλά ο χρόνος μου πέρασε πολύ ευχάριστα. :)

Η πρώτη ιστορία ήταν ανώτερη από την δεύτερη όπως άλλωστε και το σχέδιο --> Mignola:  :respect:  (Ειδικά το καρέ με τον Batman πάνω σε άλογο τα 'σπάσε!)

Αν και το σχέδιο στο 2ο δεν ήταν κακό, απλά το συγκρίνω με το 1ο..

 

Μάλιστα είναι από τα λίγα κόμικ που είναι κυριολεκτικά αυτοτελές! Δεν υπάρχει ούτε ένα κλείσιμο του ματιού για συνέχεια, οποιουδήποτε χαρακτήρα.

Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι 5 πράγματα γύρω από την Gotham. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to BATMAN: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
  • 9 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2154
  • Reputation:   21288
  • Achievement Points:  2193
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

BATMANPASTSTORIES_0001.jpg  BATMANPASTSTORIES_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.