Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΥΘΟΣ Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ [ Κόσμος Disney 19 ]


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κυκλοφόρησε το τεύχος της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ (ΜΥΘΟΣ Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ). 7,5 €

 

scan0002.jpg scan0003.jpg

 

 

 

Είναι 130 σελίδες χωρισμένες σε 9 κεφάλαια. Δημιουργοί είναι ο Περ Έρικ Χέντμαν και ο Σήζαρ Φεριόλι. Είναι αρκετά καλή έκδοση και ενδιαφέρουσα ιστορία. (Όση καλή μπορεί να είναι μια ιστορία που μπλέκει τους Ντακ με το Μίκυ και τον Γκούφυ). ;)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με το Μικυ & το Γκουφυ? Ε, τι ακυρο ειναι αυτο?

 

Βασικα το βρηκα επιτελους σημερα, αλλα το αφησα οταν ειδα το συνδυασμο Σηζαρ Φεριολι & 7.5 ευρω, γενικα σε σχεση με αλλες δουλειες του Φεριολι (απιστευτα μεγαλες συνηθως και ψιλοκουραστικες, θυμαμαι χαρακτηριστικα μια πελωρια ιστορια με το Μικυ & τον Γκουφυ που επιστρεφουν στην Αρχαια Καρχηδονα που ειχε μεσα και εναν ξεκαρφωτο εξωγηινο χρονο-ταξιδευτη, την οποια τη διαβασα με διαλειματα γιατι με επαιρνε ο υπνος), τι λεει? :thinking:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Χάλια είναι :crying: είμαι στο τρίτο κεφάλαιο αλλά βαριέμαι να συνεχίσω... Λυπάμαι που το σχολιάζω πριν τελειώσω αλλά ο φίλος έχει δίκιο για την τιμή που δεν αξίζει μια μέτρια ιστορία. Ομολογώ ότι το υποψιάστηκα από το πομπώδες όνομα και το μέτριο εξώφυλλο αλλά ... δεν μπόρεσα να αντισταθώ...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Κι εγώ κοντεύω να το τελειώσω...

 

Διαφωνώ, η τιμή του τεύχους δεν ήταν υψηλή αν σκεφτεί κανείς την ποιότητα της εκτύπωσης και της σελίδες. Σε χειρότερη εκτύπωση και ίσες περίπου σελίδες η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ εξέδωσε το Αποθήκη - Λέανδρος το οποίο κοστίζει 12 ευρώ, δηλαδή 4,5 ευρώ παραπάνω!

 

Το σκίτσο ήταν πολύ καλό. Το σενάριο σχετικά μέτριο με εξαίρεση 2-3 κεφάλαια που είχαν ενδιαφέρον. Προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου ο Μίκυ με τον Ντόναλντ μαζί, αυτά μου χαλάνε είναι ότι βάζουν άσχετους χαρακτήρες στα κόμικ ( από την Ελληνική και τη Αγγλοσαξονική Μυθολογία). Το ίδιο είχε γίνει και πέρυσι στο Οι Άρχοντες των Δράκων (μόνο ο Κόναν και ο Σούπερμαν έλειπαν). Γενικά αυτά δεν μου αρέσουν. Σαν σύνολο δεν ήταν κακό, ούτε και τόσο κουραστικό. Εγώ το ξεπέταξα χθες το βράδυ....

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι είχα πολύ καιρό να διαβάσω μονορούφι τόσες σελίδες. Το σχέδιο του Σήζαρ Φεριόλι αν και δεν μου είναι ιδιαίτερα αγαπητό, στην συγκεκριμένη ιστορία δεν με χάλασε καθόλου.

 

Επίσης μου άρεσε που βρέθηκαν μαζί παπιά-ποντίκια (:P). Γενικά μου φάνηκε αναπάντεχα καλό. Δεν το περίμενα :dance:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκ, θενξ για τα replies παιδια, εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως θα κρατησω τα 7.50 ευρω που δε μου περισσευουν κιολας για κατι καλυτερο........ :P

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2339
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6155 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γενικά όταν το περιοδικό ΚΟΜΙΞ διαφημίζει κάποια "ειδική" του έκδοση χωρίς να μας λέει ουσιαστικά τίποτα για την ιστορία και τους δημιουργούς της, η δουλειά βρωμάει.

 

Εξάλλου υποτίθεται ότι οι άνθρωποι την έχουν "ψωνήσει" με τη δουλειά τους. Γιατί να βγάλουν κάτι και να μας παρουσιάσουν μόνο το... εξώφυλλο και να περιμένουν να τρέξουμε να το αγοράσουμε; Είναι η πρώτη φορά που κάνουν κάτι τέτοιο και σίγουρα δεν είναι καλός οιωνός.

 

Καλύτερα να πάω να πάρω 2-3 DVD από το video-club να περάσω τις ώρες μου πιο ευχάριστα από το να αγοράσω το νέο αυτό γουρούνι στο σακί (και να ψάχνω μετά που να το χωρέσω στην ντουλάπα!)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Γενικά όταν το περιοδικό ΚΟΜΙΞ διαφημίζει κάποια "ειδική" του έκδοση χωρίς να μας λέει ουσιαστικά τίποτα για την ιστορία και τους δημιουργούς της, η δουλειά βρωμάει.

 

Εξάλλου υποτίθεται ότι οι άνθρωποι την έχουν "ψωνήσει" με τη δουλειά τους. Γιατί να βγάλουν κάτι και να μας παρουσιάσουν μόνο το... εξώφυλλο και να περιμένουν να τρέξουμε να το αγοράσουμε; Είναι η πρώτη φορά που κάνουν κάτι τέτοιο και σίγουρα δεν είναι καλός οιωνός.

 

Καλύτερα να πάω να πάρω 2-3 DVD από το video-club να περάσω τις ώρες μου πιο ευχάριστα από το να αγοράσω το νέο αυτό γουρούνι στο σακί (και να ψάχνω μετά που να το χωρέσω στην ντουλάπα!)

 

Φίλε μου δεν νομίζω πως έχεις δίκαιο, γιατί στο οπισθόφυλλο του τεύχους αναγράφεται και η περίληψη της ιστορίας για να δεις αν σου αρέσει σαν στορυ αλλά και οι δημιουργοί της για να καταλάβεις ακόμα περισσότερα. Ίσως κιόλας είναι η μόνη έκδοση που αναφέρει τόσες πληροφορίες στο οπισθόφυλλό της. Η ιστορία όπως έγραψα και παραπάνω ήταν συμπαθητική, σε σχέση πάντα με τις τελευταίες ιστορίες των παπιών που διαβάζω που είναι πολύ χειρότερες. Άσε που εγώ δεν θυμάμαι σε καμία διαφήμιση σε περιοδικό να γίνεται εκτενείς παρουσίαση για μία έκδοση της ίδιας εταιρίας...

 

Και στις ταινίες που ανέφερες με βάση ποιο κριτήριο διαλέγεις, την περίληψη και τους δημιουργούς και από κει και πέρα ότι σου βγει... δε θεωρώ λοιπόν ότι είναι γουρούνι στο σακί και είναι τόσο ωραία έκδοση που μάλλον ομορφαίνει τη συλλογή μου...

 

Προσωπικές σκέψεις πάντα καθώς ο καθένας το βλέπει όπως θέλει... :beer::beer::beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα αρκετά ευχάριστα θα έλεγα... Δεν είναι από τις ωραιότερες ιστορίες αλλά σίγουρα όχι από τις χειρότερες. Όσο για την τιμή του (χμ πόσο είπαμε; α ναι 7,50 ευρώπουλα) ναι μεν λίγο αυξημένη, αλλά νομίζω ότι τα αξίζει (οριακά - μην ανεβάσετε τις τιμές, μαύρο φίδι που σας έφαγε) εάν δει κανείς την ποιότητα του χαρτιού και της εκτύπωσης αλλά το συγκρίνει με άλλες εκδόσεις είτε σχετικές με το μίκυ είτε άσχετες με αυτόν από άλλες εταιρείες. Ένας καφές και μία εφημερίδα... Η "συνεργασία" μίκυ - ντόναλντ όλο και εμφανίζεται πιο συχνά τώρα τελευταία (βλ. Πυρ Παπί & Θάλασσα) αλλά δεν νομίζω ότι χάλασε την ιστορία, μάλλον έκλεισε σεναριακές τρύπες (τί είπα ο μεγάλος τώρα), αλλά παράλληλα μείωσε και την αξία-συμμετοχή των 3 μικρών ανιψιών που συνήθως έδιναν την λύση.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και εγώ θα συμφωνήσω με όλους εδώ ότι η τιμή ήταν τσιμπημένη, αλλά τουλάχιστον ήταν έκδοση καλής ποιότητας. Αν και άργησα πολύ να το βρω στα περίπτερα (γιατί άραγε κυκλοφόρησε σε τόσά λίγα; ), δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσω γιατί τέτοιου είδους εκδόσεις είναι που περιμένω όλο το χρόνο. Βέβαια η ιστορία θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη, αλλά σίγουρα δεν ήταν χάλια. Το σχέδιο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, πάντως μου άρεσε που ξαναείδα τον Μίκυ με το παλιό κόκκινο σορτσάκι μετά από πολύ καιρό.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ το αγόρασα πριν κανένα μήν και θέλω να πω ότι μου άρεσε αρκετά! Αντιθέτως με το "Οι Άρχοντες Των Δράκων" το οποίο δεν ήταν και τόσο καλό (μολονότι με καλή προσπάθεια να φτιάξουν κάτι έξω απ'τα συνιθισμένα, όπως αναφέρεται και στα εισαγωγικά). Τα αγόρασα και τα 2 γιατί έχουν να κάνουν με το χώρο της Ηρωικής Φαντασίας και δεν βρήκα και κάτι καλύτερο να πάρω εκείνη την περίοδο (πέρα από δυο "Αστερίξ"! Ναι! Ναι! Ακόμα προσπαθώ να τα μαζέψω!)... Πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά του για την ποιότητα-ποσότητά του!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.