Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά η γνώμη σας σχετικά με software δημιουργίας comic


Επισκέπτης

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου θυμιζουν κατι αντιστοιχα που ειχαν ερθει λιγακι παλιοτερα και Ελλαδα, με Τομ&Τζερρυ οπου βασικα σου ειχε καμποσες ετοιμες φιγουρες των ηρωων, καποια κλασσικα backgrounds και μπαλονακια για να γραψεις ο,τι θελεις.... τα θεωρω παρα πολυ παιδικα & μοναχα για ερασιτεχνες του ειδους, γιατι αμα θελεις να κανεις ενα κομικ δε σου φτανουν ουτε 1000 ετοιμες φιγουρες, οι προοπτικες στην ελευθερια της δημιουργιας του ειναι απλα απειρες....τραστ μη, μολυβακι 4ever! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

απ' ότι είδα υπάρχουν και κάποια τα οποία μετατρέπουν μια φωτογραφία σε σκίτσο, οπότε μπορεί κάποιος να φωτογραφίζει σκηνές και να τις μετατρέπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το comic book creator του είχα ρίξει μια ματιά και έφυγε από τον η/υ όπως μπήκε. Είχε μπόλικα (αρκετά θα έλεγα) διαφορετικά setup για να στήσεις σελίδα (πχ 6 καρέ 2-2-2, 4 καρέ 1-3 (ένα μεγάλο πάνω, 3 μικρότερα κάτω) κλπ), είχε πολύ λιγότερα διαφορετικά μπαλονάκια διαλόγων and that's about it. Την εικόνα την κοπάναγες εσύ αφού την είχες επεξεργαστεί αλλού (μέσα στα καρέ). Αν τώρα κάποιος θέλει απλώς αυτά, φαντάζομαι ότι είναι μια χαρά. Από κει και πέρα... Αν και εδώ που τα λέμε, τι να σου δώσει και ένα τέτοιο πρόγραμμα? αυτά θα θέλει κανείς φαντάζομαι (ρεαλιστικώς)....

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26505
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χαρτάκι, μολύβι, πενάκια, το καλύτερο κατά τη γνώμη μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Χαρτάκι, μολύβι, πενάκια, το καλύτερο κατά τη γνώμη μου...

Συμφωνώ απόλυτα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Βοηθάει και αυτό...πάντως σε μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο γραφίστα,ο οποίος είχε δώσει εξετάσεις για την Καλών Τεχνών,και πήγαινε αρκετό καιρό σε σχολή για σχέδιο,μου έδωσε να καταλάβω πως ακόμα και ένας άνθρωπος χωρίς αυτό που λέμε "ταλέντο",μπορεί να μάθει να σχεδιάζει...είναι δηλαδή κάτι που μπορεί κανείς να διδαχθεί,ακόμα και αν δεν έχει "έμφυτο" ταλέντο...ας μιλήσουν αν θέλουν για το θέμα οι φίλοι "δημιουργοί" που υπάρχουν στο forum... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26505
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Έχω ακούσει ξανά αυτή την άποψη, σίγουρα μπορεί να μάθει κανείς πολλά πράγματα και η εξάσκηση - τριβή με τον χρόνο βελτιώνει πολύ, αλλά για το πόσο καλός μπορεί να γίνει κάποιος χωρίς να... "το έχει", έχω σοβαρές αμφιβολίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επειδή είμαι γραφίστας, να σας πω πως Photoshop, Illustrator, InDesign και μια καλή γραφίδα με ταμπλέτα είναι τα απαραίτητα πέρα από το κλασσικό σχεδιαστήριο, το μολύβι και το πενάκι/πινέλο για μελάνωμα...

 

Σχεδιάζεις, μελανώνεις, σκανάρεις, διορθώνεις/επεξεργάζεσαι και χρωματίζεις (αν θες).

 

Χωρίς χέρι δεν γίνεται τίποτα! Η τεχνική μαθαίνεται, το έμφυτο ταλέντο μετράει ώστε να είναι ευκολότερη η αρχή, μα επειδή ονειρεύομαι χρόνια να κάνω δικά μου comics, πρέπει να πω πως ό,τι χρειάζεται περισσότερο είναι εξάσκηση! Πρέπει να 'σαι μέρα-νύχτα με ένα skechbook στο χέρι και να λιώσεις την μισή ετήσια παραγωγή της Faber-Castell για να τα κατεφέρεις! Το δυσκολότερο δεν είναι να κάνεις μια εικονογράφηση, μα η επανάληψη των χαρακτήρων να είναι σωστή, να μάθεις ανατομία, φωτοσκιάσεις, κτλ. Δεν μιλάμε για να μπλέξεις με ακουαρέλλες, αερογράφους, κτλ γιατί εκεί χάνεται η μπάλα...

 

Επίσης, χρειάζεται φαντασία, δημιουργικότητα, ικανότητα στο γράψιμο, καλή γνώση της γλώσσας. Το κείμενο είναι συνήθως πολύ σημαντικότερο από το σχέδιο και αν κανείς θεωρεί ότι η συγγραφή comic είναι έυκολη... απατάται οικτρά! Σε ένα λογοτεχνικό κείμενο όπως ένα μυθιστόρημα, δεν σε περιορίζει κανείς στο πως να κινηθείς. Η αμερικανική μοντέρνα λογοτεχνία έσπασε κάθε φραγμό και μας προσέφερε αριστουργήματα όπως το Gravity's Rainbow του Thomas Pynchon... Στο comic όμως δεν θα έχεις 1000 σελίδες να αναπτύξεις την ιστορία σου. Θέλει τέλεια οικονομία λόγου, και ο καλύτερος δάσκαλος είναι το Θεατρικό ή Κινμηατογραφικό σενάριο...

 

Ξέφυγα από το θέμα, ε; Adobe είναι η απάντηση στο software, μα ο υπολογιστής είναι μόνο το τελευταίο στάδιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.