Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΝΤΕΟ ΝΟΥΑΡ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΙΝΤΕΟ ΝΟΥΑΡ
Σενάριο/Kείμενα:
Carlos Trillo
Σχέδιο:
Eduardo Risso
Hμερ. έκδοσης:
09-2003
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.5 x 24.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γιώργος Γρίβας
Πρωτότυπος τίτλος:
Video Noire (Dark Horse, 2001)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960878290-2

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

VideoNoir_0001.jpg  VideoNoir_0001z.jpg

 

 

Με το ΒΙΝΤΕΟ ΝΟΥΑΡ που εκδοθηκε τον Σεπτεμβριο του 2003 σε μεταφραση Γιωργου Γριβα, η Jemma πηρε... δευτερη ειδικοτητα, και πλεον εκτος απο comic book store (ταιριαζει καλυτερα πιστευω για τα Ελληνικα δρωμενα ο ορος απο το comic shop) ειναι και εκδοτικη εταιρια.

Δημιουργημα των CARLOS TRILLO & EDUARDO RISSO ( ο δευτερος εχει κανει ονομα χαρη στο 100 Bullets της DC-VERTIGO) , ειναι μια εκδοση 100 σελιδων( 96+4) σε ασπρομαυρο με καλη εκτυπωση το οποιο στοιχιζει 9,50 ευρω. Οταν ειχε βγει το καταστημα του Πειραια (δεν θυμαμαι αν υπηρχε αυτο της Καλλιθεας τοτε), χαριζε και ενα λευκο μπλουζακι με το λογοτυπο του τιτλου.

Δεν ειναι ευκολο αναγνωσμα, εχει απαισιοδοξο τελος, και πιθανον σε αρκετους μπορει να μην αρεσει, αλλα αξιζει να το διαβασεις κανεις, εστω για να εχει αποψη...

 

Μεταφορά του tpb από την Dark Horse.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ειναι ευκολο αναγνωσμα, εχει απαισιοδοξο τελος, και πιθανον σε αρκετους μπορει να μην αρεσει, αλλα αξιζει να το διαβασεις κανεις, εστω για να εχει αποψη...

 

είναι εξαιρετικό ανάγνωσμα! Και αυτό αλλά και τα άλλα 2 του Trillo που έβγαλε η Jemma, είναι πάρα πολύ καλά. Περιμένω σαναμηπωτι την επόμενη δουλειά που θα βγάλει η Jemma (μιλάω για αυτοτελείς τόμους).... Τόσο πολύ με φτιάξαν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Sorry Germ, αλλά για μένα είναι μια από τις μεγαλύτερες μπούρδες που έχω διαβάσει.

 

Καταρχήν εξ ονόματος και μόνο προσπαθεί να κινηθεί στο χώρο του φιλμ νουάρ (ντετέκτιβ, μυστήριο, μοιραίες γυναίκες, διεφθαρμένοι μπάτσοι, εκβιασμοί και τα λοιπά κλισέ). Αλλά δεν μένει εκεί , προσπαθεί να βάλει και το μεταφυσικό στοιχείο μέσα , ότι υπάρχουν απεσταλμένοι του καλού και του κακού στη γη με τους κακούς να είναι σαδιστές παιδεραστές και τον καλό ξεφωνημένη αδελφή!

 

Το πάντρεμα του νουάρ με το μεταφυσικό δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι ωστόσο αρκετά σπάνιο. Το έχουμε δει (πάντα τα παραδείγματα μου είναι από ταινίες) στο Angel Heart και στο Fallen με μέτρια αποτελέσματα. Καλύτερα αποτελέσματα είχαμε στο τηλεοπτικό Twin Peaks το οποίο όμως και αυτό κάποια στιγμή οδηγήθηκε σε σεναριακό αδιέξοδο.

Ένα πρόβλημα με το μεταφυσικό στοιχείο είναι ότι καταργεί το βασικό μοτίβο του νουάρ, που είναι η θέληση του βασικού χαρακτήρα (συνήθως ντετέκτιβ) να υπερνικήσει τις αντιξοότητες και να φθάσει στο στόχο του. Και σύμφωνοι πολλά νουάρ είναι έντονα πεσιμιστικά αλλά με ένα τραγικό τόνο, οι ήρωες πέφτουν εξαιτίας των επιλογών τους.

 

Εδώ έχουμε ένα ντετέκτιβ έρμαιο, ραμολιμέντο στις ορέξεις των υπερφυσικών όντων τα οποία στο τέλος σταματάνε τον ανταγωνισμό τους γιατί βαρέθηκαν να αλληλοκυνηγιούνται και κηρύσσουν ανακωχή για καμιά εκατοστή χρόνια (ήμαρτον !!!!), Η αφασία είναι ότι η ανακωχή κλείνεται ανάμεσα σε μια τηλεόραση μέσω της οποίας μιλάει η "κακιά" κι ενός υπολογιστή μέσω του οποίου μιλάει ο "καλός"!! Αφήστε που τον καλό τον λένε Buono, δηλαδή Καλό.:confuse:

 

Επίσης το θέμα της παιδεραστίας με ξένισε , με έκανε να νιώσω τρομερά άβολα αλλά ας πούμε ότι αυτό αφορά αποκλειστικά εμένα και όχι τον κάθε αναγνώστη.

 

Εν ολίγοις μεγάλη ΜΟΥΦΑ και κρίμα τα 10€.

 

Για το σχέδιο τι να πω. Το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει. Άμα δεν έχεις σενάριο , το καλύτερο σχέδιο να έχεις............

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το θέμα της παιδεραστίας με ξενέρωσε και μένα,όχι τόσο γιατί με έκανε να νιώσω άβολα, όσο του ότι θεώρησα ότι το έβαλε για να εκβιάσει την αντίδραση του αναγνώστη, χωρίς να έχει κάτι ουσιαστικό να πεί πάνω στο θέμα.Άρα,για μενα,το έβαλε μόνο για εφέ.Εδώ κολάει και ο επίλογος μου.

 

Δεν είναι εύκολο ανάγνωσμα, έχει απαισιόδοξο τέλος, και πιθανόν σε αρκετούς μπορεί να μην αρέσει, αλλά αξίζει να το διαβάσεις κανείς, έστω για να έχει άποψη...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Sorry Germ, αλλά για μένα είναι μια από τις μεγαλύτερες μπούρδες που έχω διαβάσει.

 

:D μερικά πράγματα ίσως να είναι και οι συνθήκες που το διάβασε κανείς. Έχω θάψει άσχημα τον Τιτέφ και τις προάλλες ξαναδιάβαζα κανά δυό που έχω και γέλαγα :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eγώ το διάβασα πολύ πρόσφατα. Από άποψη σχεδιασμού ήταν μια χαρά, το κλασικό ασπρόμαυρο καθαρό σχέδιο που περιμένεις από ένα κόμικ νουάρ. Βέβαια θα μου πεις, πόσο νουάρ ήταν τελικά; Ξεκίνησε με τέτοιες προοπτικές, αλλά τελικά το πήγε τελείως στο μεταφυσικό. Εγώ περίμενα ότι κάτι στο τέλος θα αλλάξει και δεν θα υπήρχε τίποτα εξωπραγματικό, ότι όλα θα ήταν στη φαντασία κάποιου, ή απλά όλα θα ήταν μια καλοστημένη απάτη. Δεν με χάλασε όμως που τελείωσε έτσι, για να μην πω ότι μου άρεσε και περισσότερο καθώς είμαι μεγαλύτερος φαν των κόμικ τρόμου παρά των κόμικ νουάρ. Απλά άλλο περίμενα και άλλου μου βγήκε. Γενικά όμως έχω καλή άποψη για το συγκεκριμένο αλμπουμάκι, οπότε εγώ θα το προτείνω για ανάγνωσμα σε όσους αρέσει αυτή η θεματολογία, και αφού πλέον έχουν ειδοποιηθεί για το τι θα συναντήσουν διαβάζοντάς το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπο τα 4 κόμικ του Trillo που έχω διαβάσει αυτό είναι το αγαπημένο μου.Μου άρεσε πολύ.Κυρίως το οτι δείχνει ότι τόσο το κακό όσο και το καλό δε νοιάζονται για τίποτα άλλο παρα μόνο για το "παιχνίδι".

Απο την άλλη αν κάποιος αν θέλει μπορεί να πεί και οτι όλα ήταν στο μυαλό του πρωταγωνιστή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμ....σκληρό και φευγάτα καλό.

 

 

Σταρ της τηλεόρασης με παιδική εκπομπή είναι η γκόμενα του διαβόλου και ξαμολάει ομάδα δαιμόνων με μορφή παιδιών για να βγάλει από τη μέση τους αντιπάλους της. Ντετέκτιβς, αστυνομικοί, όλοι κατασπαράζονται από αυτά. Τότε ένας loser (ο πρωταγωνιστής) που είναι ερωτευμένος με μια πρώην ιερόδουλη μπλέκει μέσα στο φαύλο αυτό κύκλο και αναζητάει βοήθεια σε αυτή που την κυνηγάει. :cool: εύρημα αυτό με τις οθόνες, που δικαιολογεί και τον τίτλο, αναμενόμενο το τέλος για τον πρωταγωνιστή αν και άκυρη η ανακωχή. Αυτό που είπε ο 4Κ, ότι τόσο το κακό όσο και το καλό δε νοιάζονται για τίποτα άλλο παρά μόνο για το "παιχνίδι", την αιώνια διαμάχη μεταξύ τους.

 

 

 

Ένα 6αράκι από μένα. Ιντριγκαριστικά ενδιαφέρουσα επιλογή για πρώτη έκδοση της εκδοτικής της Jemma. Τελείως έξω από τα συνηθισμένα. :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6αράκι??????????????????????

 

βαστάτε με. θα τον πνίξω

 

:cheers5:

 

edit έχεις να φας τρολιά στο επόμενο 8άρι και πάνω που θα βάλεις σε Mίκυ Μάους που θα είναι όλη δική σου :D :D :D

 

υγ και μη βγει καμια κουφάλα να πει "ποιος σε κρατάει?"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/5/2012 at 5:41 PM, Duck Dodgers said:

6αράκι??????????????????????

 

βαστάτε με. θα τον πνίξω

 

:cheers5:

 

edit έχεις να φας τρολιά στο επόμενο 8άρι και πάνω που θα βάλεις σε Mίκυ Μάους που θα είναι όλη δική σου :D:D:D

 

υγ και μη βγει καμια κουφάλα να πει "ποιος σε κρατάει?"

 

και ποιος σε κρατάει; :P

 

 

topic mode on: για μένα είναι το καλύτερο του Trillo απ' αυτα που έβγαλε η Jemma πάντως :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε ναι. Βασικά σαν καλό νουάρ φαντασίας φουμετάκι μου έκανε. :P

 

Οκ πάω να διαβάσω το τελευταίο ΜΜ. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αρκετά καλό, διαβαζόταν μπαμ μπαμ. Βοηθούσε και το σχέδιο του Risso, που απλά τα σπάει. 

 

Ήμουν ψυλλιασμένος για τα υπερφυσικά στοιχεία, τελικά έδεσαν μια χαρά. Βέβαια, μπορούσαν σε ένα σημείο στις τελευταίες σελίδες να

αναιρέσουν τα πάντα και να μαθαίναμε ότι όλα είχαν γίνει στο μυαλό του πρωταγωνιστή.

και να μας δώσουν ένα τελείως διαφορετικό τέλος. Αλλά μου άρεσε και αυτό που είχε με όλη την κυνικότητα

του παιχνιδιού.

 

 

Συμπέρασμα: πολύ καλό, διαβάζεται άνετα.  :sun:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4164 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγαπημένο μου graphic novel, σκληρό και ρεαλιστικό. Ίσως θέλει γερό στομάχι για όσους δεν έχουν συνήθισει τέτοιου είδους αναγνώσματα. Το τέλος απαισιόδοξο αλλά ακόμα και έτσι μου άρεσε. Ένα 8 απο εμένα θα το πάρει πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επέλεξα να κλείσω το '15 με το εν λόγω κόμικ. Ταιριαστό, δε βρίσκετε; :P

Το σενάριο ξεκίνησε όμορφα και σιγά-σιγά αύξησε ταχύτητα, καταλήγοντας σ' ένα δραματικό τέλος. Το θέμα με το μεταφυσικό μου άρεσε και θεωρώ ότι το χειρίστηκε αρκετά καλά, καθώς μας προϊδεάζει ήδη από το εξώφυλλο. Όσον αφορά το στοιχείο της παιδεραστίας, δεν μ' ενόχλησε, ούτε μου φάνηκε για εμμονή του Trillo. Κι εξάλλου δεν το πέταξε μέσα απλά για να σοκάρει, καθώς τα παιδιά ήταν βασικό γρανάζι της πλοκής.

Παρότι δεν είναι αριστούργημα, είναι ένα καλό ανάγνωσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μιας και το ξαναδιαβασα μετα απο χρονια, να πω οτι και εμενα μου αρεσε.

 

Δεν το βρηκα προκλητικο απλα για την προκληση, ειναι σκληρο σιγουρα, αλλα οχι προβοκατορικο.

Παντα βεβαια με τραβουσαν αυτου του ειδους οι ιστοριες, η αεναη μαχη αναμεσα στο καλο και το κακο!

 

Το σχεδιο ειναι υπεροχο και η εκδοση μια χαρα, ιδανικη εκδοτικα αρχη για την Jemma, η οποια ειναι 

ακομα εδω, δεκατρια χρονια μετα και συνεχιζει να εκδιδει διαμαντακια  :up:

Προτινεται σε ενηλικους αναγνωστες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ουτε κρυο ουτε ζεστη. Δεν νομιζω οτι θα ειναι ποτε απο τα κομικ που θα μνημονευω. Για μενα δεν εδεσε καλα ο συνδιασμος του νουαρ με το μεταφυσικο. Οπου το μεταφυσικο ηταν η μαχη του καλου με το κακο. Πολυ πρωτοτυπο :) Γνωριζω οτι υπαρχει ολοκληρο καλλιτεχνικο ρευμα που λεγεται "μαγικος ρεαλισμος" αλλα εν πασει περιπτωσει kwtsos was not impressed :P .

 

Ενα 6/10 στην kwtsoκλιμακα απο μενα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το φοβόμουν πολύ λόγω των όσων είχα ακούσει (σεξ + παιδιά) και επειδή και το μεταφυσικό δύσκολα με κερδίζει σαν είδος, το απέφευγα χρόνια. Το πήρα τώρα (δωρεάν) λόγω του μήνα Jemma στη λέσχη και μπορώ να πω ότι κακώς το απέφευγα. Καταπληκτικό κόμικ! Για το σχέδιο δεν θα προσθέσω κάτι, εξάλλου άρεσε ακόμα και σε εκείνους που δεν τους άρεσε η υπόθεση. 

 

Η ιστορία όντως είναι περισσότερο μεταφυσική παρά νουάρ, αλλά καταφέρνει και εντάσσει πολύ καλά το μεταφυσικό στοιχείο στην πλοκή και στην πραγματικότητα του κόμικ. Επίσης, το γεγονός ότι το τέλος δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι περισσότεροι, για μένα προσμετράται στα θετικά. 

Όσο για τη χρήση των παιδιών, όντως είναι κάτι δυσάρεστο και προκλητικό αλλά συμφωνώ με τον GeoTrou: 

 

Όσον αφορά το στοιχείο της παιδεραστίας, δεν μ' ενόχλησε, ούτε μου φάνηκε για εμμονή του Trillo. Κι εξάλλου δεν το πέταξε μέσα απλά για να σοκάρει, καθώς τα παιδιά ήταν βασικό γρανάζι της πλοκής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Carlos Trillo + Eduardo Risso. Λατινοαμερικάνοι που έχουν κάνει καριέρα και έξω από τα σπίτια τους.

 

Πόσο χάλια θα μπορούσε να είναι? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα των παιδιών και μπορεί κάποιος να το αποφύγει για αυτό. Αλλά η αλήθεια είναι ότι οι σχετικές αναφορές είναι πολύ λίγες.

 

 

Να σχολιάσω και κάτι άλλο: Ευτυχώς διάβασα πρώτα το κόμικ και μετά την παρουσίαση. Καιρό είχα να δω τόσα spoiler μαζεμένα! Αν γίνεται, καλό θα ήταν να «κρυφτούν» κάποια από αυτά. Ειδικά ο bonadrug στο ποστ #3 λέει όλη την υπόθεση! :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ δεν ξετρελάθηκα ίσως το αντίθετο μάλιστα, θεωρώ δε ότι στην τελική δεν έχασα και τίποτα τρομερό όλα αυτά τα χρόνια που δεν το είχα διαβάσει. Τα όσα αναφέρονται περί παιδιών κλπ δεν είναι τόσο τελικά πρόβλημα όπως φοβόμουν, όσο το πόσο αδιάφορο ήταν γενικά στο σύνολο του. Το σχέδιο ΟΚ κανένα πρόβλημα, γενικά αξιόλογο και ταιριαστό θα έλεγα σε αυτό που υποτίθεται ότι είναι, έχω δει καλύτερα σε αυτό το ύφος αλλά και χειρότερα σαφώς, αλλά η υπόθεση παντελώς αδιάφορη γενικά, κάπως τραβηγμένη άνευ λόγου θα έλεγα. Το τέλος δε, άστα να πάνε.

 

Το πιο περίεργο για μένα δεν είναι ότι ότι αυτό το κόμικ αρέσει σε κάποιους από εδώ μέσα, είναι περισσότερο ότι το επέλεξε για να κάνει την είσοδο του στον χώρο των κόμικς εκδόσεων πριν μιάμιση δεκαετία (είχαμε ακόμη διαδηλώσεις για ταυτότητες και θρήσκευμα ή όχι; ) ένας εξαιρετικός από όσα έδειξε η μετέπειτα πορεία του (νέος τότε - πρωτοεμφανιζόμενος) εκδότης με ξεχωριστά και αγαπημένα κόμικ έκτοτε όπως για παράδειγμα το πρόσφατο Mezolith. Αυτό μου φαίνεται το πιο περίεργο και το μεγαλύτερο ρίσκο (που εκ του αποτελέσματος μάλλον δεν του βγήκε κιόλας, ευτυχώς που ανασυντάχθηκε και συνέχισε την πορεία του στον χώρο). Θα έλεγα αφήστε τα λεφτά σας στην άκρη και μάλιστα να τα επενδύσετε σε κάτι καλύτερο από την Jemma (αστειάκι αφού μπορείτε να το πάρετε δωρεάν με τις αγορές σας από την Λέσχη με άλλες εκδόσεις του ίδιου, ευκαιρία είναι μάλιστα, τι ακόμη κάθεσαι; Τρέχα...).

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μου το έδωσε πρόσφατα ένας φίλος που το είχε δωρεάν λόγω του μήνα Jemma της ΛΕΦΙΚ.

 

Ξεκίνησα να το διαβάζω, πάγωσα, ανατρίχιασα (όσοι το διαβάσατε φαντάζομαι θα καταλάβετε σε ποιο σημείο), το υπόλοιπο το ξεφύλισσα και μετά πήγε καρφί στα σκουπίδια.

 

Μάλιστα κατέβηκα στη γωνία και το πέταξα στον κάδο γιατί δεν ήθελα να το έχω ούτε στο καλάθι με τα σκουπίδια που έχω στο σπίτι, μην τυχόν και το βρει κάποιο παιδί.

 

Για την επιλογές των δημιουργών, όχι μόνο της παιδεραστίας αλλά και της πρόκλησης πόνου σε παιδιά ως τμήμα αυτής, δεν απορώ. Υπάρχουν πολλά διεστραμμένα μυαλά.

 

Για αυτό που απορώ και χάνω πάσα ιδέα είναι η επιλογή της Jemma να εκδώσει αυτό το σκουπίδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μέτρια πράγματα συνολικά για το βίντεο νουάρ. Απολαυστικό σχέδιο, αναπάντεχο τέλος που προσωπικά βρήκα κακογραμμένο (ίσως και το απρόσμενο τουίστ του "παιχνιδιού" να είναι αυτό που σου μένει βέβαια). Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο απ'όλα ήταν η αδυναμία του πρωταγωνιστή να δράσει παλεύοντας τους δαίμονες του. Αντ'αυτού, υπέκυψε σε αυτούς από τις πρώτες σελίδες και το τέλος του ήταν προδιαγεγραμμένο στερώντας μας μια πιο έντονη εμπειρία. Τολμηρή επιλογή για πρώτη έκδοση μιας νεοσύστατης εταιρίας και άγνωστης στο χώρο αλλά ευτυχώς οι μικρές πωλήσεις δεν πτόησαν τον Σταυριανό να μας προσφέρει τα διαμαντάκια της συνέχειας. 

 

Το όλο τζέρτζελο που έχει γίνει με το θέμα της παιδεραστίας και έχει ενοχλήσει διάφορους προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Η οπτική του "αν πιστέψουμε έντονα ότι δεν συμβαίνει κάτι, θα σταματήσει να συμβαίνει ή δεν θα συμβεί ποτέ" είναι σκοταδισμός που δεν αρμόζει σε σκεπτόμενα άτομα του 21ου αιώνα. Τα κόμικς, όπως τα βιβλία και οι ταινίες, εμπνέονται σε μεγάλο ποσοστό από την πραγματικότητα και αυτή η πραγματικότητα είναι διεστραμμένη και σκληρή. Θα ήταν αφελές να απαιτούμε να μην υπάρχουν ψήγματα της στα κόμικ που διαβάζουμε (όχι ότι εδώ ήταν έντονο αλλά δεν πρόσθεσε στην ιστορία πέρα από το να βοηθήσει τον αναγνώστη να διαλέξει πλευρά πολύ γρήγορα, και αυτή είναι η δική μου ένσταση), πόσο μάλλον όταν έχουμε το περιθώριο του να διαλέξουμε τι φτάνει στα χέρια μας. Έντονος ήταν και ο ντόρος όταν είχε βγει το Λολίτα και σε μια εποχή πολύ πιο συντηρητική και υποκριτικά άμεμπτη από την δική μας, αλλά έστω και ένας αναγνώστης να άνοιξε τα μάτια του για το τι συμβαίνει εκεί έξω ακόμα και με αυτή την ρομαντική χροιά του βιβλίου εκείνου, για μένα είναι κέρδος. 

 

Το μείγμα νουάρ+υπερφυσικό δεν με τρέλανε, ακριβώς επειδή υπάρχουν πολύ καλύτερα δείγματα μαγικού ρεαλισμού εκεί έξω και αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό (αμφιβάλλω αν τοποθετήθηκε, θεωρήθηκε ή δημιουργήθηκε με αυτή την ταμπέλα). Ευχαριστώ πάντως την λέσχη και την τζέμα που έφτασε στα χέρια μου δωρεάν, μιας και το δίδυμο των δημιουργών μου είναι από τα πλέον συμπαθητικά. :)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΒΙΝΤΕΟ ΝΟΥΑΡ
  • 3 years later...

  • Member ID:  39408
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   29
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 2/17/2017 at 2:19 PM, saveapenguin said:

Να σχολιάσω και κάτι άλλο: Ευτυχώς διάβασα πρώτα το κόμικ και μετά την παρουσίαση. Καιρό είχα να δω τόσα spoiler μαζεμένα! Αν γίνεται, καλό θα ήταν να «κρυφτούν» κάποια από αυτά. Ειδικά ο bonadrug στο ποστ #3 λέει όλη την υπόθεση! :lol: 

Ακριβώς οτι έπαθα εγώ δυστυχώς όταν μπήκα σήμερα να διαβάσω κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο κόμικ που βρήκα μεταχειρισμένο, για να αποφασίσω αν θα το πάρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΒΙΝΤΕΟ ΝΟΥΑΡ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.