Μετάβαση στο περιεχόμενο

The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΥΖΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Σταύρος Κιουτσιούκης
Σχέδιο:
Σταύρος Κιουτσιούκης
Hμερ. έκδοσης:
11-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.5 x 16.5
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-99851-7-8
Ονομαστική τιμή:
5€

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

VYZIA_0001.jpg VYZIA_0001z.jpg 


Βυζιά!

Μια λέξη που προκαλεί ευχάριστους συνειρμούς και πονηρά χαμόγελα…. Ένα υπέροχο σημείο του γυναικείου σώματος που πάντα καταφέρνει να βρίσκεται στο επίκεντρο της προσοχής…και που δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το νέο άλμπουμ του Σταύρου Κιουτσιούκη.

Αφού κατέγραψε με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο τις Θλιβερές Περιπέτειες του Yellow Boy και έδωσε μια νέα διάσταση στη λέξη Ιππότες, ο Σταύρος Κιουτσιούκης συνεργάζεται ξανά με την Ένατη Διάσταση και παρουσιάζει μια ιδιαιτέρως αστεία ανθολογία από ολοσέλιδα comic-strip, κάτω από έναν προβοκατόρικα αστείο τίτλο. Με επίκεντρο τις βέσπες, τις γυναίκες και τα ούφο δημιουργεί μια σειρά από σύντομες ιστορίες που χαρακτηρίζονται από σκοπτική διάθεση, ποικίλες πολιτισμικές αναφορές, έξυπνο (και ενίοτε εγκεφαλικό) χιούμορ και άφθονες σουρεαλιστικές στιγμές.

Τα strip που περιλαμβάνονται στο άλμπουμ μπορείτε να τα διαβάσετε δωρεάν στο
http://theveryclosedcircle.blogspot.com (ανάμεσα σε άλλα εξίσου αστεία και «καμένα» strip κάποιων πολύ ταλαντούχων ανθρώπων) αλλά θα τα απολαύσετε ακόμα περισσότερο σε αυτή την προσεγμένη, παραδοσιακή, έντυπη έκδοση, γιατί αγαπάτε τα βιβλία και δεν θέλετε να βγάζετε μονίμως τα μάτια σας στον υπολογιστή.

 

...και επιστρέφω με προσωπική γνώμη μόλις διαβαστεί :mafia:

 

Αφιέρωμα στον Σταύρο Κιουτσιούκη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΒΥΖΓΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ωραία έκδοση, μου άρεσε το φορμά, το εξώφυλλο, το σχέδιο αρκετά, η διάταξη των στριπ, οι τίτλοι, τα διάφορα σχόλια έξω από τα καρέ. Γενικότερα το στήσιμο.

 

Δεν ενθουσιάστηκα όμως με το περιεχόμενο, μου έδωσε την εντύπωση ότι κάπου τα είχα ξαναδιαβάσει όλα αυτά ή κάτι παρόμοιο. Υπόψιν, το είδος του χιούμορ που χρησιμοποιεί μου αρέσει.

 

Επίσης, θεωρώ την επιλογή αυτού του τίτλου άτυχη στιγμή.

 

Συνολικά πάντως θα το σύστηνα για αγορά, μάλιστα πήρα και δεύτερο για μια φίλη (αφού το διάβασα πρώτα).

 

Και ένας σελιδοδείκτης:

 

SCN_0185.jpgSCN_0185.jpgSCN_0185.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από περιέργεια, τι εννοείς "Επίσης, θεωρώ την επιλογή αυτού του τίτλου άτυχη στιγμή.";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γιατί τον θεωρώ ατυχή επιλογή:

 

Αφού δεν έχει σχέση με το περιεχόμενο ( ή αν έχει, τη σχέση αυτή την ξέρει μόνο ο δημιουργός και ο εκδότης)

 

Α) πρόκειται απλώς για "διαφημιστικό"/προωθητικό τέχνασμα ή 

Β) πρόκειται για χιούμορ (; ) ή

Γ) πρόκειται για συνδυασμό αυτών των δύο

 

Και στις περιπτώσεις εμένα τουλάχιστον ο τίτλος με μπερδεύει, αφού μάλιστα, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο η λέξη βυζιά είναι προβοκατόρικα αστείoς τίτλος (sic).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Με μπέρδεψε το "άτυχη στιγμή", αλλά κατάλαβα ότι εννοείς τον τίτλο.

Είναι όλα αυτά που ανέφερες, και το εξηγεί και στο οπισθόφυλλο. Εγώ το θεώρησα πολύ καλό επικοινωνιακό/διαφημιστικό τρικ, και τραβάει όποιον το δει να το πιάσει στα χέρια του.

Επίσης, δεν είναι προσβλητικό για να ενοχλεί (θα μπορούσε να λέγεται Σκατά ή Παπ***α και να ενοχλεί), οπότε δεν με ενόχλησε προσωπικά και με έκανε να θέλω να δω περί τίνος πρόκειται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και όμως έχει και Βυζιά μέσα. Πλέον δεν νοιώθω εξαπατημένος! :dance:

 

:P

 

:P

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενισταμαι κυριε προεδρε :idea:   Σβησανε τον βυζοδιαλογο ..... :NoNo:

 

 

Και ηταν το πιο ζουμερο κομματι του τοπικ :germ::fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οκ, τώρα που το διάβασα όλο, μπορώ να πω πως είναι σαφώς υποδεέστερο από τους Ιππότες (θέλω σίκουελ) και ίσως απευθύνεται πιο πολύ στην παρέα του δημιουργού που γνωρίζουν όλο το παρασκήνιο και την προέλευση των αστείων, αλλά έχει και τις καλές του στιγμές που με κάνουν να μην το μετανιώνω που το αγόρασα. Το σχήμα επίσης δεν με πείραζε, δεδομένου το πόσα καρέ είχε η κάθε σελίδα. Αλλά αυτές οι κενές σελίδες στο τέλος και ενδιάμεσα, απαιτώ να έρθει ο Κιουτσιούκης στην λέσχη για να μου τις ζωγραφίσει!  :ego::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οκ, τώρα που το διάβασα όλο, μπορώ να πω πως είναι σαφώς υποδεέστερο από τους Ιππότες (θέλω σίκουελ) και ίσως απευθύνεται πιο πολύ στην παρέα του δημιουργού που γνωρίζουν όλο το παρασκήνιο και την προέλευση των αστείων, αλλά έχει και τις καλές του στιγμές που με κάνουν να μην το μετανιώνω που το αγόρασα. Το σχήμα επίσης δεν με πείραζε, δεδομένου το πόσα καρέ είχε η κάθε σελίδα. Αλλά αυτές οι κενές σελίδες στο τέλος και ενδιάμεσα, απαιτώ να έρθει ο Κιουτσιούκης στην λέσχη για να μου τις ζωγραφίσει!  :ego::P

 

Ο τυπογράφος μας φρόντισε να μας αφήσει αρκετές σελίδες στο τέλος ώστε να στριμώξετε τον Σταύρο με την πρώτη ευκαιρία για να τις γεμίσει. Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν σημειωματάριο για να κρατήστε σημειώσεις σχετικά με τα στριπ που σας άρεσαν. Επί τη ευκαιρία, μάθαμε πως το συγκεκριμένο φορμάτ τυπώνεται σε 12σέλιδο και όχι σε 16σέλιδο τυπογραφικό όπως συνήθως αν και θα θέλαμε να μας ενημέρωνε γι'αυτό πριν τυπωθεί το βιβλίο (άλλοι το λένε δάιμονα του τυπογραφείου). Επίσης, δεν νομίζω πως όλοι φίλοι του Σταύρου καταλαβαίνουν όλα τα αστεία του. Γι'αυτό βάζεις και έναν "καμμένο" και άσχετο τίτλο στο βιβλίο για να συνδέσεις "καμμένα" και άσχετα μεταξύ του στριπ (σεχτικά με το σχόλιο του φίλου tic παραπάνω...) :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κύριε παραπάνω, θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευσή μου για την παραπλάνηση του παραπλανητικού τίτλου του διαπλανητικού κόμικς σας που λέτε ότι δεν έχει βυζιά, πίστευα ότι έχει μόνο ένα στη σελίδα 22 αλλά έχει και άλλα και θα με κάνετε να κάτσω να τα μετρήσω και τι θα λέει η γυναίκα μου που θα κοιτάω άλλα βυζιά και θα της λέω ότι δεν είναι βυζιά αλλά κόμικς που δεν έχει αλλά τελικά έχει αλλά δεν είναι αυτά τα βυζιά που νομίζεις και δεν βλέπω άλλα βυζιά αλλά το είχα χθες στην κρεβατοκάμαρα και μου ερχόταν να διαβάσω βυζιά αλλά δεν μπορούσα να διαβάσω γιατί θα καθόμουν να μετρήσω κιόλας και πάρ'το πάλι από την αρχή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...και να που επέστρεψα με την γνώμη μου!

 

Είμαι από αυτούς που τους άρεσαν τα Βυζιά. Το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου το είχα διαβάσει στο Very Closed Circle, συγκεντρωμένα όμως και σε έντυπη μορφή, τα ευχαριστήθηκα ακόμα περισσότερο. Το τομάκι χωρίζεται σε τέσσερις, ας πούμε θεματικές, ενότητες. Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο η τέταρτη και η πρώτη, όχι όμως πως και οι υπόλοιπες δεν είχαν ωραία στριπάκια. Το χιούμορ δεν θα το χαρακτήριζα καμένο, αλλά ιδιαίτερο και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν απευθύνεται σε όλους. Ορισμένα, ναι, θα συμφωνήσω με τον Κώστα, ήταν εντελώς inside jokes, ήταν όμως τόσο λίγα που του το επιτρέπεις να το κάνει.

 

Α, κάτι ακόμα. Αν ο νομίζεται πως ο τίτλος είναι παραπλανητικός επειδή το τομάκι δεν περιέχει αρκετά, ο Σταύρος μπορεί να σας το εμπλουτίσει με χειροποίητα! Μερακλίδικα πράματα!

 

post-10460-0-52821400-1385992459_thumb.jpg

 

Τσιμπήστε τα το άφοβα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

1α. Να κατέβει ο Σταύρος στη Λέσχη να μας βυζοϋπογράψει τα αντίτυπά μας. 

 

1β. Το βιβλίο αυτό στα νομικά θα το λέγαμε "Ψευδεπίγραφο". ΄Ετσι αποκαλείται, π.χ., ένας νόμος που περιέχει και διατάξεις άσχετες με την περίληψη/τίτλο του.

 

Τ' ακούς Πάνο;

 

2. Νίκο μου, πώς τα κατάφερες να συντάξεις ένα τόσο πετυχημένο σκοπίμως ασυνάρτητο ποστ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1α. Να κατέβει ο Σταύρος στη Λέσχη να μας βυζοϋπογράψει τα αντίτυπά μας. 

 

2. Νίκο μου, πώς τα κατάφερες να συντάξεις ένα τόσο πετυχημένο σκοπίμως ασυνάρτητο ποστ;

1α. Το είδα να συμβαίνει αυτό σε ένα παρακμιακό μπουγατσοκρεποσαντουιτσοπωλείο στις 04:30 (αν θυμάμαι καλά - είναι λίγο θολά κάποια πράγματα από την Θεσσαλονίκη - και νομίζω ότι εκεί κοντά κάποιος σκύλος δάγκωσε στο στόμα κάποια...) και ήταν σε αντρικό βυζί. Αλλά δεν ξέρω αν είχε τρίχες ή όχι. Συνέβη πραγματικά, Πάνο ή μου φάνηκε;

 

2. Με μεγάλη άνεση. Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρα βιβλία από ασυναρτησίες, αλλά αντ' αυτού με βάζουν να δίνω συνεντεύξεις και να κάνω άκυρες συγκρίσεις ανάμεσα στα μάνγκα και τα δυτικά κόμικς. Και να πουλάω ΒΥΖΙά! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to ΒΥΖΙΑ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.