Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLBOY


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ παιδιά πήρα και τον τρίτο τόμο και έμεινα πάλι κατενθουσιασμένος! Χώρις όμως να μειώνει τους προηγούμενους δύο στο ελάχιστο. Δεν έχω διαβάσει τους αντίστοιχους του εξωτερικού αλλά τους Ελληνικούς δεν τους βρήκα καθόλου ενοχλητικούς (απ'όσο θυμάμαι δηλαδή γιατί πάει καιρός από τότε). Η ουσία είναι το σενάριο όμως το οποίο με τράβηξε ΤΟΣΟ πολύ που στα υπόλοιπα δεν έδωσα και πολύ σημασία. Ίσως γι'αυτό να μη με πείραξε. :beer:

 

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μια άσχημη νοοτροπία ως προς το ασπρόμαυρο. Σε άλλες χώρες π.χ. Ιταλία το λατρεύουν.

 

Το Hellboy είναι πολύ σκοτεινό και έχει πολύ μελάνι η ιδιοτροπία του αυτή σε συνδυασμό με την επιλογή χαρτιού στον πρώτο τόμο που

 

ήταν λάθος καθώς απορροφούσε πολύ μελάνι είχε αυτό το αποτέλεσμα. Στον τόμο 2 είναι σωστό ασπρόμαυρο.

 

Ο τόμος 3 σε έγχρωμο είναι όπως η αμερικάνικη έκδοση. Πάντως το αποκορύφωμα είναι η hardcover εκδοση Hellboy library edition με τους 2 πρώτους

 

τόμους σε ποιότητα που σεν χωράει το μυαλό σου και μέχρι και βελούδινη επίστρωση στο εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γενικά το ασπρόμαυρο μου αρέσει πιο πολύ απο το έγχρωμο.Αλλά όταν το κόμικ βγεί στην original έκδοση σε έγχρωμο δεν μπορώ να διαννοηθώ οτι στην Ελλάδα του 2008 θα βγεί σε ασπρόμαυρο και σε κακή ποιότητα.Καλύτερα να μη βγεί καθόλου.

Τέσπα για να μην λέμε μόνο τα κακά,η έκδοση του 3ου τόμου είναι καλύτερη και απο την original.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πέτυχα κι εγώ τη hardcover έκδοση στα fnac αλλά η τιμή(50 ευρώ νομίζω :thinking: )του είναι απαγορευτική :( αν και δικαιολογήτε με το παραπάνω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν λοιπόν λοιπόν :)

 

Από Hellboy είχα ακούσει ότι αξίζει τον κόπο, είχα δει και τις ταινιούλες, δεν είχα διαβάσει όμως τίποτα. Επειδή κι όλας είναι αμερικάνικο κόμικ, το φύλαγα για να το διαβάσω σκαναρισμένο και να γλυτώσω τα ωραία ευρουλάκια μου.

 

Αυτά μέχρι το Mega Jemma Blowout. Όπου ευρισκόμενος εκεί, και επειδή έχω αγοράσει σχεδόν ότι κινείται από Jemma, αισθάνθηκα κάπως άβολα. Ο Λευτέρης έχει στηρίξει το φόρουμ, έχει στηρίξει τη Λέσχη, έχει δώσει το παρόν παντού, είναι φιλικότατος και προσβασιμότατος... Δεν μπορούσα απλώς να πάρω ένα Dylan Dog και να φύγω. Δεν μου καθότανε καλά ρε παιδί μου. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τις καλές τιμές που είχε για το διήμερο, με κάναν να τσιμπήσω τα Hellboy 2+3 και τα 2 ΓΠΕΑ...

 

και?

 

Και λοιπόν αποδείχτηκε για άλλη μια φορά ότι... ρε διάολε. Έχω εντέλει απίστευτα κοινά γούστα με τον Λευτέρη ή με όποιον διάολο επιλέγει τίτλους εκεί μέσα. Για άλλη μια φορά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό που διάβασα. Διαπιστώνω τώρα κοιτώντας τους τίτλους στην παρουσίαση ότι διάβασα το #3. Βλέπω επίσης ότι το #2 (που δεν έχω την παραμικρή ιδέα ο λακαμάς που το έχω ακουμπήσει σπίτι μου.... :) ) είναι α/μ. Ομολογώ ότι πρώτη φορά στη ζωή μου που θα πω "επ, αυτό το προτιμώ έγχρωμο"... Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ πέτυχα σε βιβλιοπωλείο το #1 (που έχει τελειώσει ως στοκ στη Τζέμμα) δεν το χτύπησα. Εάν βγει ποτέ σε έγχρωμο και δεν το έχω ήδη πάρει στο αγγλικό TPB, σαφώς και θα το χτυπήσω και εκείνο.

 

Εν κατακλείδι. Όσοι γουστάρετε τα Dylan Dog, ρίξτε μια ματιά στα Hellboy....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πρώτο Hellboy είναι ο μόνος τόμος της Jemma που έχει εξαντληθεί και δεν φαίνεται να υπάρχει πρόθεση για επανέκδοση. Κρίμα γιατί θα άξιζε τον κόπο να το δούμε έγχρωμο (που είναι και η κανονική μορφή του). Ξέρω βέβαια πως σε κάποιους θα φαινόταν κάπως αυτή η κίνηση (ακουώ ήδη τα παράπονα για τις διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου πράγματος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

+1 σε όσα είπε ο bro.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Γιατί όμως παραμελούν από την Jemma τον Hellboy?Ούτε επανέκδοση του 1ου τόμου(έστω και ασπρόμαυρη) ούτε έκδοση των επόμενων βιβλίων? :confuse: Εγώ σήμερα τελείωσα τον 3ο τόμο και θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τους υπόλοιπους στα ελληνικά!Ειδικά αφού με την έκδοση του B.P.R.D φαίνεται ότι θέλουν να συνεχίσουν να εκδίδουν ιστορίες από το σύμπαν του χαρακτήρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Hellboy: Artist's Edition! Θα κυκλοφορήσει από την IDW. Θα περιέχει το Hellboy in Hell και κάποιες αυτόνομες ιστορίες. Στο CBR έχει και συνέντευξη του επιμελητή της έκδοσης, Scott Dunbier

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to HELLBOY
  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 12/1/2008 στο 1:16 ΠΜ, x for xepeta είπε:

Είδα την ταινία και ενθουσιάστηκα. Διάβασα τον τόμο και βαρέθηκα. Σαχλαμαροασυναρτησίες ελεγε. Το αδίκησα? Μήπως να ξαναξεκινούσα το διάβασμα από άλλον τόμο?

 

Έντεκα χρόνια μετά και έχω την ίδια γνώμη. Κρίμα, δε διορθώνομαι. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to HELLBOY
  • 1 year later...

  • Member ID:  39108
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  1
  • With Us For:  638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αγόρασα τον 2ο τόμο χωρίς να γνωρίζω οτι είναι απρόμαυρος. Πραγματικά αστείο να κυκλοφορούν έργα όπως το συγκεκριμένο του Mignola ή το Mπλούμπερυ του Moebius και να έχουν αφαιρέσει το χρώμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 1: Hellboy - Σπόρος της Καταστροφής

 

Αν και εξαντλημένος και δυσεύρετος, ο τόμος έχει βρεθεί εδώ και καιρό στα χέρια μου, αν και δυστυχώς δεν γνώριζα ότι η σειρά έχει βγάλει και τρίτο μιας και στην κατοχή μου έχω τους πρώτους δύο. Anyway τον Hellboy ήθελα καιρό να τον διαβάσω, κυρίως γιατί αγαπώ τις ταινίες του Del Toro και ήθελα να δω το source material. Αυτός ο τόμος αποτελεί εν μέρει έμπνευση και για την πρώτη ταινία αφού έχει το origin story του πρωταγωνιστή μας. Η αλήθεια είναι ότι το origin story και η εισαγωγή μας στην ιστορία γίνεται με λίγο γοργούς ρυθμούς. Η κύρια ιστορία αφορά τον Hellboy που μαζί με την ομάδα του ερευνά παραφυσικά φαινόμενα με πολλά να βασίζονται σε επαναλαμβανόμενες συμπτώσεις.

 

Ουσιαστικά ο Hellboy έρχεται αντιμέτωπος με τον Rasputin που μετά τον "θάνατο" του γύρισε στη ζωή χάρη στους Ναζί και σε ένα από τα πειράματα τους ο Hellboy γεννήθηκε. Η υπόθεση οδηγείται σε μια εντυπωσιακή τελική μάχη όπου το σχέδιο του Mignola είναι φανταστικό. Δεν γνώριζα ότι το σενάριο είναι του John Byrne (τον είχα στο μυαλό μου σαν σχεδιαστή κυρίως και μετά σαν σεναριογράφο), αλλά η ιστορία είναι αρκετά καλή, το μεγάλο ατού ωστόσο είναι το πως σχεδιάζει ο σπουδαίος Mignola. Τρομερή φαντασία, ακρίβεια, horror σκηνές που σε ανατριχιάζουν και όλα αυτά δωσμένα χωρίς χρώμα με έντονα μελάνια. Ικανοποιητικός πρώτος τόμος και θέλω να πιάσω σύντομα και τον δεύτερο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 2: Hellboy - Ξυπνώντας τον Διάβολο

 

Δεύτερη ιστορία Hellboy από την Jemma και για ακόμα μία φορά δε με απογοήτευσε, αλλά μου άρεσε πολύ η ιστορία. Ουσιαστικά είμαστε λίγο μετά τα γεγονότα του πρώτου τόμου και έχουμε μια προσπάθεια να επιστρέψουν οι θεματικές και οι κακοί από τον τόμο λειτουργώντας ως μια άτυπη συνέχεια. Η επιστροφή του Ρασπούτιν και των Ναζί είναι μεν αναμενόμενη, αλλά από την άλλη πλευρά ο Mignola αναλαμβάνει το σενάριο και φέρνει περισσότερα παραφυσικά πλάσματα καθώς και όντα της μυθολογίας. Πέραν μερικών μύθων όπως η Baba Yaga, o Αμερικάνος δημιουργός εξερευνάει και την ελληνική μυθολογία φέρνοντας ας πούμε την Εκάτη ως μητέρα των τεράτων.

 

Όλη η ιστορία ουσιαστικά λαμβάνει χώρα τόσο για να δούμε το προσωπικό κίνητρο του Ρασπούτιν να περάσει στην αθανασία, αλλά και την προσπάθεια των κακών να δείξουν στον Hellboy ποιος είναι πραγματικά και να πάρει το μέρος του και έτσι να απομακρυνθεί από τους ανθρώπους, τους οποίους βοηθάει με το να πολεμάει τέρατα. Είναι ωραία ιστορία με έντονη δράση και διαλόγους, ενώ το ασπρόμαυρο σχέδιο του Mignola είναι φανταστικό και ανά σημεία τόσο εντυπωσιακό γιατί έχει πολλές πραγματικά έντονες στιγμές και απεικονίζονται με έναν μοναδικό τρόπο. Νομίζω είναι και αυτό εξαντλημένο, αλλά αν τα βρείτε μαζί με το πρώτο, αξίζει να τα διαβάσετε, έχουν κάτι το τελείως διαφορετικό αυτές οι ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6926
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλε Νικόλα καλό είναι τον Hellboy να τον διαβάσεις έγχρωμο κατά προτίμηση σε μεγάλο σχήμα.

 

Το σχέδιο του Mignola είναι αριστουργηματικό και φτιαγμένο έτσι ώστε να παίζει με τις σκιές και τα σκοτάδια δίνοντας ένα μοναδικό οπτικό αποτέλεσμα.

 

Η έκδοση της Τζέμμα είναι το λιγότερο ατυχής, Ασπρόμαυρη με απορροφητικό χαρτί στον πρώτο τόμο καταστρέφει όλη την ιστορία και σε πολλές σελίδες δεν καταλαβαίνεις καν τι γίνεται.

 

Στο δεύτερο βελτιώνονται λίγο τα πράγματα με το γυαλιστερό χαρτί αλλά πάλι η έλλειψη του χρώματος καταστρέφει το μεγαλύτερο μέρος της ατμόσφαιρας.

 

Συμπερασματικά πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη σειρά, που εξελίχθηκε σε έναν τεράστιο μαγευτικό κόσμο που για άλλη μια φορά στην Ελλάδα δεν είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε όπως πρέπει καθώς η 

 

προσπάθεια καταστράφηκε στη γέννηση της,  από τον ίδιο τον εκδότη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 3: Hellboy - To Αλυσοδεμένο Φέρετρο και Άλλες Ιστορίες

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα την ύπαρξη τρίτου τόμου Hellboy και δεύτερου Γ.Π.Ε.Α μέχρι που τα είδα στη βάση και ξαμόλησα τον φίλο @ Loss  να μου τα βρει και να τα φέρει στη Λέσχη. Έτσι σήμερα διάβασα τον τρίτο τόμο των περιπετειών του Hellboy ο οποίος σε αντίθεση με τους προηγούμενους δύο, δεν έχει κεντρική ιστορία, αλλά μερικές μεσαίου μεγέθους ιστορίες και κάποιες αρκετά μικρότερες συγκεντρώνοντας και από διάφορα κόμικ της Dark Horse όπως το Dark Horse Presents. O Mignola εισάγει κάθε ιστορία και λέει μερικά λόγια σε σχέση με τις επιρροές που είχε όσο τις έφτιαχνε και κάποια επιπρόσθετα στοιχεία που αφορούσαν τη δημιουργία της.

 

Έτσι μαθαίνουμε ότι ο Mignola επηρεαζόταν από διάφορους τοπικούς μύθους όπως της Baba Yaga στη Ρωσία καθώς και ιστορίες που είχε διαβάσει και οι οποίες του χρησίμευαν για να τοποθετήσει την ιστορία σε συγκεκριμένο τόπο και συγκεκριμένο σημείο. Άλλες πάλι υπάρχουν και σαν εμβάθυνση στον χαρακτήρα του Hellboy και τη σύσφιξη των σχέσεων του με άλλα μέλη της ομάδας. Γενικά οι ιστορίες είναι όμορφες και ο Mignola παραδίδει ένα εξαιρετικό σχέδιο που σε ταξιδεύει πίσω στα 90s με όλη τη noir ατμόσφαιρα και τον υπερφυσικό χαρακτήρα των ιστοριών. Ο χρωματισμός είναι επίσης όμορφος και σε γενικά πλαίσια είναι ένα ευχάριστο τομάκι με ιστορίες του Κόκκινου γίγαντα και με ωθεί και μένα να ψάξω κι άλλες ιστορίες του στα αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

καμία φωτογραφία εσωτερικά για να το δούμε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.