Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μίκυ Μάους 620, το μυστήριο του διπλωμένου εξώφυλλου


tik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τρύφων, επειδή αν και το έχω συζητήσει και με άλλους, ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει πώς ακριβώς ήταν αυτο το διπλό εξώφυλλο, μπορείς κάποια στιγμή να βάλει καμια φωτογραφία ή σκαν εξώφυλλο και εσώφυλλο του δικού σου;

 

Είχα κι εγώ το 617 και δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχεις το μισό εξώφυλλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφων, επειδή αν και το έχω συζητήσει και με άλλους, ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει πώς ακριβώς ήταν αυτο το διπλό εξώφυλλο, μπορείς κάποια στιγμή να βάλει καμια φωτογραφία ή σκαν εξώφυλλο και εσώφυλλο του δικού σου;

 

Είχα κι εγώ το 617 και δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχεις το μισό εξώφυλλο

 

Λοιπόν, φίλε Φώτη: Αν αφαιρέσεις τους συνδετήρες και ξεδιπλώσεις το εξώφυλλο τού #617 που έχεις, το επάνω μέρος έχει απ' έξω από τη μια μεριά το μπροστινό εξώφυλλο με τον Ντόναλντ που βάφει τα αυγά και από την άλλη το οπισθόφυλλο με τη διαφήμιση τής UHU και από μέσα το μισό του πρώτου από τα 4 μέρη (τα άλλα 3 είναι στα 618, 619, 620) τού επιτραπέζιου παιχνιδιού που τιτλοφορείται "Οδήγηση". Το κάτω μέρος έχει απ' έξω από τη μια μεριά την αναγγελία τής κυκλοφορίας τού #618 και την "ταυτότητα" τού #617 και από τη άλλη τη σελίδα τής "Εγκυκλοπαίδειας Ντίσνεϋ" με τον Γύπα και από μέσα το άλλο μισό του πρώτου από τα 4 μέρη τού περιοδικού.

 

Στο #620 λοιπόν που μου χάρισε ο Νίκος, λείπει (είναι κομμένο) ολόκληρο το κάτω μέρος (που προφανώς απ' έξω θα είχε από τη μια μεριά την αναγγελία κυκλοφορίας τού #621 και την "ταυτότητα" τού #620 και από την άλλη μια άλλη σελίδα τής "Εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϋ" ή κάτι άλλο ενώ από μέσα το μισό τού τέταρτου από τα 4 μέρη τού παιχνιδιού "Οδήγηση") και υπάρχει μόνο το επάνω μέρος που έχει απ' έξω από τη μια μεριά το μπροστινό εξώφυλλο που βλέπεις κάτω από κάθε ποστ μου με τον Ντόναλντ να πλένει τα ανίψια του μέσα στη σκάφη και από την άλλη μια διαφορετική από εκείνη τού #617 διαφήμιση τής UHU και από μέσα το άλλο μισό τού τέταρτου από τα 4 μέρη τού παιχνιδιού "Οδήγηση".

 

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να σκανάρω τις σελίδες γιατί θα χαλάσω τα τεύχη μου, αλλά αφού έχεις το #617 νομίζω πως διαβάζοντας όσα γράφω πιο πάνω, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ΟΚ κατάλαβα. Αυτό που με μπέρδευε ήταν το λεγόμενο διπλό εξώφυλλο. Νόμιζα δηλαδή το δικό σας ότι είχε την ίδια εικόνα του εξωφύλλου σε δυο διαφορετικά φύλλα.

 

Τελικά αν κατάλαβα καλά ήταν όπως και το δικό μου δηλαδή έτσι

 

P9013418.JPG  P9013419.JPG

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ακριβώς. Και στο το δικό μου #620 υπάρχει το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο και η μέσα πλευρά τους που αντιστοιχεί στο επάνω μισό τού παιχνιδιού όπως το βλέπουμε στη δεξιά εικόνα και λείπει το κάτω μισό τού παιχνιδιού και αυτά που βρίσκονται από την πίσω μεριά του (αναγγελία επόμενου τεύχους/ταυτότητα και ίσως Εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϋ).

 

Γι' αυτό κι εγώ δεν το λέω διπλό εξώφυλλο, αλλά διπλωμένο (ή κάπου αλλού αναδιπλούμενο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως είναι περίεργο ότι έχεις την εικόνα του εξώφυλλο-οπισθόφυλλου και λείπει το υπόλοιπο.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς έκοψαν μόνο το μέσα κομμάτι του εξώφυλλου, αφού ο συνδετήρας πιάνει εξωτερικά στο κομμάτι που σου έμεινε.

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος αν θα καταλάβει κανείς αυτό που λέω, γιατί κι εγώ τώρα που το ξαναδιάβασα ζορίστηκα λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πάντως είναι περίεργο ότι έχεις την εικόνα του εξώφυλλο-οπισθόφυλλου και λείπει το υπόλοιπο.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς έκοψαν μόνο το μέσα κομμάτι του εξώφυλλου, αφού ο συνδετήρας πιάνει εξωτερικά στο κομμάτι που σου έμεινε.

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος αν θα καταλάβει κανείς αυτό που λέω, γιατί κι εγώ τώρα που το ξαναδιάβασα ζορίστηκα λίγο.

 

Απλούστατα, κάποιος, άγνωστο για ποιο λόγο, έβγαλε τους συνδετήρες, έκοψε προσεκτικά το μέσα μέρος και ξαναπέρασε το απέξω πιάνοντάς το πάλι με τους συνδετήρες στο υπόλοιπο τεύχος. Πήγα και το ξαναείδα τώρα και βεβαιώθηκα ότι έτσι έγινε.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μα τι μπέρδεμα και αυτό με τα εξώφυλλα των 617-620... Θα τη βρούμε την άκρη που θα πάει...

 

Οσον αφορά την αγορά από κάποιους ολόκληρου στόκ συγκεκριμένων τευχών, αν το επέτρεψε ο Τερζόπουλος, που δε το πιστεύω, είναι απαράδεκτος και μακάρι να τους μείνουν τα τεύχη για τιμωρία, γιατί οι τιμές έχουν πέσει τουλάχιστον 50% για να μην πω 100%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μα τι μπέρδεμα και αυτό με τα εξώφυλλα των 617-620... Θα τη βρούμε την άκρη που θα πάει...

 

Οσον αφορά την αγορά από κάποιους ολόκληρου στόκ συγκεκριμένων τευχών, αν το επέτρεψε ο Τερζόπουλος, που δε το πιστεύω, είναι απαράδεκτος και μακάρι να τους μείνουν τα τεύχη για τιμωρία, γιατί οι τιμές έχουν πέσει τουλάχιστον 50% για να μην πω 100%.

Μακάρι αλλά δεν το κόβω να μένει τίποτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  454
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  14
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Πάντως είναι περίεργο ότι έχεις την εικόνα του εξώφυλλο-οπισθόφυλλου και λείπει το υπόλοιπο.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς έκοψαν μόνο το μέσα κομμάτι του εξώφυλλου, αφού ο συνδετήρας πιάνει εξωτερικά στο κομμάτι που σου έμεινε.

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος αν θα καταλάβει κανείς αυτό που λέω, γιατί κι εγώ τώρα που το ξαναδιάβασα ζορίστηκα λίγο.

το διπλωμενο εξωφυλλο του 620 ειναι διαφορετικο απο τα αλλα, η αιτια που λειπει ειναι στο κοψιμο απο το τυπογραφειο, το διπλωμενο εξωφυλλο του 620 ειναι 4 φυλλα δηλαδη προεκταση εξωφυλλο - οπισθωφυλλο προς τα μεσα , στα αλλα τευχη ειναι αναδιπλωμενο εξωφυλο δηλαδη 8 φυλλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μερσί!

 

Έτσι ακούγεται λογικότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

το διπλωμενο εξωφυλλο του 620 ειναι διαφορετικο απο τα αλλα, η αιτια που λειπει ειναι στο κοψιμο απο το τυπογραφειο, το διπλωμενο εξωφυλλο του 620 ειναι 4 φυλλα δηλαδη προεκταση εξωφυλλο - οπισθωφυλλο προς τα μεσα , στα αλλα τευχη ειναι αναδιπλωμενο εξωφυλο δηλαδη 8 φυλλα

 

Φίλε μου τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λες. Επίσης, δεν ξέρω τι εννοείς με τα 4 και τα 8. Φύλλα ή σελίδες;

 

΄Εχω μπροστά μου και τα 4 τεύχη. Τα 3 (617, 618, 619) έχουν αναδιπλούμενα εξώφυλλα που αποτελούνται από 8 σελίδες. Επειδή στο 618 το εξώφυλλο έχει φύγει από τους συνδετήρες και ήταν κολλημένο με σελοτέιπ, μπόρεσα να το ανοίξω (τα 617 και 619 δεν τα ανοίγω για να μην τα χαλάσω). Σας λέω λοιπόν και πάλι ότι καθώς ξεδιπλώνεται το εξώφυλλο, το πρώτο (εξωτερικό) μισό έχει από την έξω μεριά τις 2 σελίδες του εξωφύλλου (δεξιά το μπροστινό εξώφυλλο και αριστερά το οπισθόφυλλο με ρεκλάμα) και από μέσα δυο σελίδες από το παιχνίδι. Το δεύτερο (εσωτερικό) μισό έχει απέξω άλλες δυο σελίδες από το παιχνίδι και από μέσα τις δυο σελίδες τού εσωφύλλου που έχουν τα εξώφυλλα τών κανονικών τευχών, δηλαδή στη μια σελίδα επάνω την αναγγελία τού επόμενου τεύχους (619) και κάτω την "ταυτότητα" (δηλαδή τίτλο, αριθ. τεύχους, ημερομηνία κυκλοφορίας, στοιχεία εκδότη κλπ.) του ίδιου τού τεύχους (618) και στην άλλη την "Εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϋ". 

 

Το σκανάρω εδώ, παρόλο που δεν χωράει στο σκάνερ μου, για να πάρετε μια ιδέα. Αν πατήσετε δεξί κλικ και μετά "άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα" και μεγεθύνετε με το zoom την εικόνα που θα δείτε στη νέα καρτέλα, θα καταλάβετε καλύτερα πώς είναι. Η πρώτη εικόνα post-11531-0-32794300-1383425721_thumb.jpg λοιπόν, δείχνει επάνω την έξω μεριά τού εξωτερικού μισού και κάτω την μέσα μεριά του εσωτερικού μισού ενώ η δεύτερη post-11531-0-14666900-1383425756_thumb.jpg δείχνει επάνω την μέσα μεριά τού εξωτερικού μισού και κάτω την έξω μεριά τού εσωτερικού μισού.

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο.

 

Κατά τον ίδιο τρόπο είναι διευθετημένα τα εξώφυλλα και τών τευχών 617 και 619 και προφανώς και του μη ακρωτηριασμένου 620.

 

Τώρα, στο δικό μου ακρωτηριασμένο ως προς το εξώφυλλο, αντίτυπο τού 620, έχει μόνο το πρώτο (εξωτερικό) μισό, το οποίο έχει από την έξω μεριά τις 2 σελίδες του εξωφύλλου (δεξιά το μπροστινό εξώφυλλο και αριστερά το οπισθόφυλλο με ρεκλάμα) και από μέσα δυο σελίδες από το παιχνίδι, ενώ λείπει εντελώς το δεύτερο (εσωτερικό) μισό το οποίο προφανώς θα έχει απέξω άλλες δυο σελίδες από το παιχνίδι και από μέσα τις δυο σελίδες τού εσωφύλλου που έχουν τα εξώφυλλα τών κανονικών τευχών, δηλαδή στη μια σελίδα επάνω την αναγγελία τού επόμενου τεύχους (621) και κάτω την "ταυτότητα" (δηλαδή τίτλο, αριθ. τεύχους, ημερομηνία κυκλοφορίας, στοιχεία εκδότη κλπ.) του ίδιου τού τεύχους (620) και στην άλλη την "Εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϋ". 

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα με λεπτομέρειες αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τρύφων, αν κατάλαβα καλά εννοεί ότι το #620 το στήσιμο ήταν όπως στο τεύχος #300 του Κόμιξ.

 

Δες και στο δικό σου αντίτυπο πού είναι η φθορά από τα κομμένα σημεία: στις κάτω οριζόντιες ή στις κάθετες ακμές. Αν είναι μόνο στις κάθετες, ισχύει το παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Είναι τόσο καλά κομμένο από όλες τις πλευρές που δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Αν κρίνω από τα άλλα τεύχη, το κομμάτι που λείπει θα  ήταν κολλημένο στην κάτω οριζόντια ακμή. Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν θα μπορούσε να είναι κολλημένο στις κάθετες ακμές, άρα η θεωρία τού Κόμιξ 300 δεν ευσταθεί.

 

Μου περνάει όμως και μια απίστευτη ιδέα που ταιριάζει με αυτά που λέει ο adonis 61. Μήπως είχαν τυπωθεί και κυκλοφορήσει κάποια ελαττωματικά αντίτυπα τού τεύχους από τα οποία έλειπε "εκ γενετής" το εσωτερικό μισό; Βέβαια το γεγονός ότι το εξωτερικό μισό τού εξωφύλλου είναι κολλημένο σε ένα σημείο με σελοτέιπ πάνω στο εσωτερικό τού τεύχους μάλλον απομακρύνει την πιθανότητα αυτήν.

 

Ασφαλώς όμως δεν είναι δυνατόν από όλα τα τεύχη που κυκλοφόρησαν να έλειπε το εσωτερικό μισό και ειδικά η σελίδα με την αναγγελία τού επόμενου τεύχους (621) και την "ταυτότητα" τού 620.

 

Την απορία μας αυτήν μπορεί να τη λύσει μόνο κάποιος φίλος που έχει ακέραιο το τεύχος 620. Αναφέρω ενδεικτικά τον αγαπητό Jval, στον οποίο έστειλα ήδη το ποστ αυτό με Π.Μ.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Επικοινώνησα με τον Jval και μου είπε ότι και το δικό του τεύχος είναι ακριβώς όπως το δικό μου.

Οπότε τρία είναι τα ενδεχόμενα:

α. Να κυκλοφόρησαν όλα τα τεύχη έτσι πράγμα που θεωρώ απίθανο γιατί μου φαίνεται αδιανόητο να λείπει τελείως η αναγγελία του επόμενου τεύχους 621 που μπαίνει ανελλιπώς στο επάνω μέρος τής εσωτερικής σελίδας κάθε τεύχους, αλλά και αυτό που λέω "ταυτότητα" τού τεύχους (τίτλος, αριθ. τεύχους, ημερομηνία κυκλοφορίας, στοιχεία εκδότη κλπ.) που υπάρχει πάντα στο κάτω μέρος της ίδιας σελίδας.

 

β. Να κυκλοφόρησε -πιθανόν από λάθος- μια παρτίδα τευχών έτσι και τα υπόλοιπα κανονικά (με αναδιπλούμενο εξώφυλλο).

 

γ. Από τα δικά μας τεύχη να έχει κοπεί το εσωτερικό μισό. Επειδή όμως στο δικό μου αντίτυπο δεν φαίνεται κανένα κόψιμο και επί πλέον ο adonis61 λέει ότι και το δικό του είναι μάλλον σαν το δικό μου και τού Jval, ίσως να ισχύει η δεύτερη εκδοχή, δηλαδή να κυκλοφόρησαν κάποια κακέκτυπα χωρίς εσώφυλλο.

 

Μόλις τώρα όμως ανακάλυψα ένα στοιχείο που ισχυροποιεί την πρώτη εκδοχή παρόλο που δυσκολεύομαι να την αποδεχθώ: Δηλαδή να βγήκαν όλα τα τεύχη έτσι (είτε από λάθος, είτε για λόγους οικονομίας, είτε γιατί αν το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού κάλυπτε 2 σελίδες μόνο θα έμεναν δυο σελίδες λευκές): Το Inducks, ενώ στα τεύχη #617, 618 και 619 αναφέρει ότι το παιχνίδι αποτελείται από 4 σελίδες, στο #620 μιλάει για 2 μόνο σελίδες.

 

Η λύση θα μπορούσε να δοθεί μόνο αν βρισκόταν κάποιος φίλος που να έχει το #620 με ακέραιο αναδιπλούμενο εξώφυλλο. 

 

΄Αν όμως τελικά όλα τα αντίτυπα είναι σαν το δικό μου, σημαίνει ότι δεν υπάρχει αντικείμενο περαιτέρω αναζήτησης εκ μέρους μου ενός ανύπαρκτου  #620 "με ακέραιο το αναδιπλούμενο εξώφυλλο".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μας στοίχειωσε. Το έλεγα εγώ. :netghost: :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ποιο καλό παιδί θα μου επισημάνει τα ποστ (με νούμερα) που αφορούν αυτή τη κουβέντα για το 620 και το αναδιπλούμενο εξώφυλλο ώστε να αυτονομηθούν σε δικό τους τόπικ? :)\

 

έστω από ποιο ποστ ξεκινάει αυτή η συζήτηση και τα επόμενα τα βρίσκω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλλον από εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ποιο καλό παιδί θα μου επισημάνει τα ποστ (με νούμερα) που αφορούν αυτή τη κουβέντα για το 620 και το αναδιπλούμενο εξώφυλλο ώστε να αυτονομηθούν σε δικό τους τόπικ? :)\

 

έστω από ποιο ποστ ξεκινάει αυτή η συζήτηση και τα επόμενα τα βρίσκω :)

 

:cheers5:

1175 post του Φωτη και κατω, τζερμ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επιβεβαιώνω αυτό που είπα στον Τρύφωνα προσωπικά, και το δικό μου εξώφυλλο είναι δί-φυλλο και όχι αναδιπλούμενο. Επιπλέον έχουν περάσει από τα χέρια μου 2-3 ίσως αντίτυπα ακόμη και κανένα δεν είχε τετράφυλλο. Ένα που έχω δώσει στον ανηψιό μου δεν έχει οπισθόφυλλο :P.

Το ότι λείπει η ανακοίνωση του επόμενου τεύχους ανοίγοντάς το με είχε προβληματίσει κι εμένα κάποια στιγμή αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία.

Στατιστικά και μόνο αν υποθέσουμε πως έχουμε 4 τεύχη με διπλό δίφυλλο (του Τρύφωνα, δύο δικά μου, και όποιου καταχώρησε στο inducks) η πιθανότητα να είναι όλα 2-πλό και όχι τετραπλό ανέρχεται στο 93,75% :P :P :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Επιβεβαιώνω αυτό που είπα στον Τρύφωνα προσωπικά, και το δικό μου εξώφυλλο είναι δί-φυλλο και όχι αναδιπλούμενο. Επιπλέον έχουν περάσει από τα χέρια μου 2-3 ίσως αντίτυπα ακόμη και κανένα δεν είχε τετράφυλλο. Ένα που έχω δώσει στον ανηψιό μου δεν έχει οπισθόφυλλο :P.

Το ότι λείπει η ανακοίνωση του επόμενου τεύχους ανοίγοντάς το με είχε προβληματίσει κι εμένα κάποια στιγμή αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία.

Στατιστικά και μόνο αν υποθέσουμε πως έχουμε 4 τεύχη με διπλό δίφυλλο (του Τρύφωνα, δύο δικά μου, και όποιου καταχώρησε στο inducks) η πιθανότητα να είναι όλα 2-πλό και όχι τετραπλό ανέρχεται στο 93,75% :P :P :P

 

Σωστός, Δημήτρη μου. Το αντίθετο θα μπορούσε να αποδειχθεί μόνο αν βρισκόταν κάποιο μέλος τού GC ή συλλέκτης γενικότερα, που να έχει το #620 με τετράφυλλο εξώφυλλο.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πλέον έχω 100% βεβαιότητα ότι το Μίκυ Μάους 620 είχε κυκλοφορήσει μόνο με μόνο εξώφυλλο.

Είχα στείλει πρόσφατα μειλ στο Τερζόπουλο τα τεύχη που ψάχνω και με πήραν στο κινητό να μου πουν ότι βρέθηκε από το αρχείο του το νο. 617,618,620. Τα παρέλαβα σήμερα άψογα με το 620 ναναι με μονο εξώφυλλο.

Άρα αφού βρέθηκε έτσι από την πηγή δεν υπάρχει ελπίδα. ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πω πω αρρώστια αυτό το φόρουμ... τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα με τρώει να στείλω email στον Τερζό λέγοντας ότι ψάχνω τα 617 έως 620......... :lol:

 

σηκώνομαι από τη καρέκλα να φτιάξω έναν καφέ να κουλάρω :lol:

 

Βαλτάσαρ με έχεις καταστρέψει!!!! :lol: :lol: :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πλέον έχω 100% βεβαιότητα ότι το Μίκυ Μάους 620 είχε κυκλοφορήσει μόνο με μόνο εξώφυλλο.

Είχα στείλει πρόσφατα μειλ στο Τερζόπουλο τα τεύχη που ψάχνω και με πήραν στο κινητό να μου πουν ότι βρέθηκε από το αρχείο του το νο. 617,618,620. Τα παρέλαβα σήμερα άψογα με το 620 ναναι με μονο εξώφυλλο.

Άρα αφού βρέθηκε έτσι από την πηγή δεν υπάρχει ελπίδα. ..

 

 

Ερώτηση 1η:

Τα τεύχη #617 και #618 που σου στείλανε, είχαν το αναδιπλούμενο εξώφυλλο?

 

 

[...]

 

Μόλις τώρα όμως ανακάλυψα ένα στοιχείο που ισχυροποιεί την πρώτη εκδοχή παρόλο που δυσκολεύομαι να την αποδεχθώ: Δηλαδή να βγήκαν όλα τα τεύχη έτσι (είτε από λάθος, είτε για λόγους οικονομίας, είτε γιατί αν το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού κάλυπτε 2 σελίδες μόνο θα έμεναν δυο σελίδες λευκές): Το Inducks, ενώ στα τεύχη #617, 618 και 619 αναφέρει ότι το παιχνίδι αποτελείται από 4 σελίδες, στο #620 μιλάει για 2 μόνο σελίδες.

 

[...]

 

 

Ερώτηση 2η:

Εσείς που έχετε και τα 4 τεύχη, μπορείτε να μας διαφωτίσετε εάν ελέγξετε τα 4 διαφορετικά κομμάτια του παιχνιδιού, ώστε να προσπαθήσετε να καταλάβετε εάν το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (στο τεύχος #620) αποτελείται από 4 σελίδες όπως στα προηγούμενα τεύχη ή από μόνο 2 σελίδες (εγώ έχω μόνο το τεύχος #618, επομένως δεν μπορώ να βγάλω τα οποιαδήποτε συμπεράσματα). Αν διαφανεί ότι το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο τεύχος #620 είναι δισέλιδο και όχι τετρασέλιδο, τότε πολύ πιθανόν να παραλήφθηκε εσκεμμένα η σελίδα με τη διαφήμιση του επόμενου τεύχους (και η αντίστοιχη του οπισθόφυλλου), ώστε να μην υπάρχουν 2 λευκές σελίδες ή/και για λόγους οικονομίας.

 

 

Υγ προς Ηφαίστειο: δηλαδή εσύ ήσουν αυτός που πήρε τα τεύχη 617-620 και λείπουνε από το website του Τερζόπουλου (ή ο Τερζόπουλος αποφάσισε να μην καταχωρήσει προς πώληση τα όποια επιπλέον αντίτυπα τους έχει, διότι κατάλαβε ότι τα ψάχνουν οι συλλέκτες και θα τα κρατήσει ώστε να τα πουλήσει πιο ακριβά στο μέλλον ? ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νίκο βγάλε καμιά φωτογραφία από όλα τα τεύχη, όσο ανοίγουν, να μας διαφωτίσεις!  :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πλέον έχω 100% βεβαιότητα ότι το Μίκυ Μάους 620 είχε κυκλοφορήσει μόνο με μόνο εξώφυλλο.

Είχα στείλει πρόσφατα μειλ στο Τερζόπουλο τα τεύχη που ψάχνω και με πήραν στο κινητό να μου πουν ότι βρέθηκε από το αρχείο του το νο. 617,618,620. Τα παρέλαβα σήμερα άψογα με το 620 ναναι με μονο εξώφυλλο.

Άρα αφού βρέθηκε έτσι από την πηγή δεν υπάρχει ελπίδα. ..

 

Καλορίζικα Νίκο μου και σ' ευχαριστούμε που μας έλυσες την απορία.

 

 

 

Βαλτάσαρ με έχεις καταστρέψει!!!! :lol: :lol: :lol:

 

:cheers5:

 

"Ο εξ οικείου πταίσματος ζημιούμενος ου δοκεί ζημιούσθαι". :mafia:

 

Ερώτηση 1η:

Τα τεύχη #617 και #618 που σου στείλανε, είχαν το αναδιπλούμενο εξώφυλλο?

 

 

 

 

Ερώτηση 2η:

Εσείς που έχετε και τα 4 τεύχη, μπορείτε να μας διαφωτίσετε εάν ελέγξετε τα 4 διαφορετικά κομμάτια του παιχνιδιού, ώστε να προσπαθήσετε να καταλάβετε εάν το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (στο τεύχος #620) αποτελείται από 4 σελίδες όπως στα προηγούμενα τεύχη ή από μόνο 2 σελίδες (εγώ έχω μόνο το τεύχος #618, επομένως δεν μπορώ να βγάλω τα οποιαδήποτε συμπεράσματα). Αν διαφανεί ότι το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο τεύχος #620 είναι δισέλιδο και όχι τετρασέλιδο, τότε πολύ πιθανόν να παραλήφθηκε εσκεμμένα η σελίδα με τη διαφήμιση του επόμενου τεύχους (και η αντίστοιχη του οπισθόφυλλου), ώστε να μην υπάρχουν 2 λευκές σελίδες ή/και για λόγους οικονομίας.

 

 

Υγ προς Ηφαίστειο: δηλαδή εσύ ήσουν αυτός που πήρε τα τεύχη 617-620 και λείπουνε από το website του Τερζόπουλου (ή ο Τερζόπουλος αποφάσισε να μην καταχωρήσει προς πώληση τα όποια επιπλέον αντίτυπα τους έχει, διότι κατάλαβε ότι τα ψάχνουν οι συλλέκτες και θα τα κρατήσει ώστε να τα πουλήσει πιο ακριβά στο μέλλον ? ).

 

Ερώτηση 1η: Ποτέ δεν τέθηκε ζήτημα για τα τεύχη 617, 618 και 619. Και τα τρία έχουν αναδιπλούμενο εξώφυλλο. Το πρόβλημα είχε ανακύψει με το 620 και όλοι ψάχναμε ένα τεύχος από την πηγή (τον εκδότη). Τώρα που ο Νικόλας το αγόρασε από το Τερζοπουλέικο νομίζω ότι βεβαιωθήκαμε beyond any reasonable doubt (πέρα από κάθε εύλογη αμφιβολία) -όπως απαιτούν οι κανόνες του αγγλοσαξωνικού δικαίου από τους ενόρκους προκειμένου να κηρύξουν ένα κατηγορούμενο ένοχο- ότι το 620 κυκλοφόρησε με απλό και όχι αναδιπλούμενο εξώφυλλο.

 

Ερώτηση 2η: α. Δεν είναι εύκολο αυτό που ζητάς, γιατί, για να ξεδιπλωθεί ολόκληρο το παιχνίδι πρέπει να αφαιρεθούν τα εξώφυλλα των 4 τευχών, πράγμα που εγκυμονεί κινδύνους για την ακεραιότητά τους. Εγώ, που έχω το 618 με το εξώφυλλο ξεκολλημένο, το άνοιξα, το σκάναρα και το ανέβασα στο ποστ μου #11 της 3.11.2013.

 

β. Η παρατήρησή σου είναι εύστοχη. Μπορεί ο λόγος στον οποίο οφείλεται η πρωτοφανής αυτή για το Μίκυ Μάους παράλειψη (ανυπαρξία εσωτερικής σελίδας με τα "στοιχεία ταυτότητας" του τεύχους και την αναγγελία της έκδοσης του επόμενου) να είναι ένας από τους δύο που αναφέρεις ή, ενδεχομένως, και οι δύο.

 

Στο Υ.Γ. είμαι αναρμόδιος να απαντήσω. Ας το κάνει ο ηφαιστειώδης φίλος μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ερώτηση 1η:

Τα τεύχη #617 και #618 που σου στείλανε, είχαν το αναδιπλούμενο εξώφυλλο?

 

 

 

 

 

Ερώτηση 2η:

Εσείς που έχετε και τα 4 τεύχη, μπορείτε να μας διαφωτίσετε εάν ελέγξετε τα 4 διαφορετικά κομμάτια του παιχνιδιού, ώστε να προσπαθήσετε να καταλάβετε εάν το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (στο τεύχος #620) αποτελείται από 4 σελίδες όπως στα προηγούμενα τεύχη ή από μόνο 2 σελίδες (εγώ έχω μόνο το τεύχος #618, επομένως δεν μπορώ να βγάλω τα οποιαδήποτε συμπεράσματα). Αν διαφανεί ότι το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο τεύχος #620 είναι δισέλιδο και όχι τετρασέλιδο, τότε πολύ πιθανόν να παραλήφθηκε εσκεμμένα η σελίδα με τη διαφήμιση του επόμενου τεύχους (και η αντίστοιχη του οπισθόφυλλου), ώστε να μην υπάρχουν 2 λευκές σελίδες ή/και για λόγους οικονομίας.

 

 

Υγ προς Ηφαίστειο: δηλαδή εσύ ήσουν αυτός που πήρε τα τεύχη 617-620 και λείπουνε από το website του Τερζόπουλου (ή ο Τερζόπουλος αποφάσισε να μην καταχωρήσει προς πώληση τα όποια επιπλέον αντίτυπα τους έχει, διότι κατάλαβε ότι τα ψάχνουν οι συλλέκτες και θα τα κρατήσει ώστε να τα πουλήσει πιο ακριβά στο μέλλον ? ).

Τα τεύχη 617 & 618 φυσικά και είχαν διπλό εξώφυλλο το οποίο όμως δε μπορώ να ανοίξω γιατί θα πρέπει να βγάλω τους συνδετήρες.

Κάπου έχει πάρει το μάτι στο φόρουμ μου τα εξώφυλλα ενωμένα, αν δεν απατώμαι.

 

Δεν ήμουν εγώ αυτός που χτύπησε τα τεύχη, αν ήμουν θα το έλεγα αμέσως στη συζήτηση του θέματος Μίκυ Μάους αντί να τα χώνω με σχόλιο μου στο Τερζόπουλο για τις τιμές του.

Οπότε είτε τα πήρε άλλος είτε δεν βγήκαν καν. Εγώ είχα στείλει λίστα έτσι για την πλάκα και με έπαιρναν τηλ από τις 30 Απρίλη αλλά είχα δουλειά και τους καλεσα 2 Μαΐου! Έπεσα από τα σύννεφα ειλικρινά και νόμιζα ότι κάποιος μου κάνε πλάκα. Σε δύο μέρες όμως όταν είδα το δέμα τρελάθηκα.

 

Παιδιά η εταιρία έβγαλε προς πώληση κάποια τεύχη παλιά και δεν έχει ιδέα από κοστολόγηση και σπανιότητα και ποίος ψάχνει τι. Ολα 9-10 ευρώ έχουν είτε 400αρια είτε 900άρια. Καμία ειδική χρέωση. Οπότε εγώ τα αγόρασα σε πολύ καλή τιμή δηλ 9 ευρώ, ενώ δεν θα αγόραζα ποτέ τυχαίο 600αρι στα 9 ευρώ.

 

Μπορεί πολλές φορές να έχω κατακρίνει τον Τερζόπουλο και επώνυμα αλλά αυτή τη φορά φέρθηκε άψογα. Έχω ζητήσει ακόμα κάτι, χαζό μεν, αλλά αν το κάνει θα πάρω πίσω ότι έλεγα για το ότι δεν σέβεται το κοινό που τον στήριξε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα τεύχη 617 & 618 φυσικά και είχαν διπλό εξώφυλλο το οποίο όμως δε μπορώ να ανοίξω γιατί θα πρέπει να βγάλω τους συνδετήρες.

Κάπου έχει πάρει το μάτι στο φόρουμ μου τα εξώφυλλα ενωμένα, αν δεν απατώμαι.

 

[...]

 

Μια σύντομη περιγραφή με εικόνες, παραθέτει εδώ ο Κρίτων.

 

 

[...]

 

Μπορεί πολλές φορές να έχω κατακρίνει τον Τερζόπουλο και επώνυμα αλλά αυτή τη φορά φέρθηκε άψογα. Έχω ζητήσει ακόμα κάτι, χαζό μεν, αλλά αν το κάνει θα πάρω πίσω ότι έλεγα για το ότι δεν σέβεται το κοινό που τον στήριξε.

 
Αφού μας το αναφέρεις, πες μας και για ποιο πράγμα μιλάς  :valt::roll::thinking:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μα ρε Νίκο, ότι και αν γίνει με τη δική σου υπόθεση, αυτό αναιρεί όλες τις υπόλοιπες λανθασμένες επιλογές της εταιρίας του; όπως για παράδειγμα το να πουλάει τεύχη τριετίας τετραετιας που βρίσκει κανείς σε κάθε περίπτερο, σε τιμή σχεδόν διπλάσια της κανονικής; δε συμφωνώ με τα συγχωροχαρτια.. άποψη μου...

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδια ποιος ψηνεται για μια παρτιδα "οδηγηση";; να το φερω στο κομικ-κον;;; στο τελος οποιος χασει θα ξαναπερασει τα εξωφυλλα με το σωστο διπλωμα στα σωστα τευχη :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Ποτέ δε δίνω συγχωροχαρτια, αντιθέτως τιμωρω αυστηρά όποιον εμπαίζει...

εννοούσα ότι θα έπαιρνα πίσω το ότι ποτέ δεν άκουγε το αναγνωστικό κοινό του.

Στις τιμολογησεις του ήταν και είναι λάθος, από εποχής κυκλοφορίας του κόμιξ και ακόμα παλιοτερα όταν ανέβαζε συνεχώς την τιμή του μ.μ. μέχρι αυτά που χρεώνει σήμερα στο σαιτ του.

Θα το καταλάβει όταν δει ότι δεν πουλάει τίποτα.

Ζήτησα μία πληροφορία απλά μίας και ψάχνω το νο.1 και κοντεύω να κλείσω τη σειρά, αν θυμάται το τιράζ του πρώτου τεύχους ο Τερζόπουλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.