Jump to content

JAMES BOND 007 - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ

Recommended Posts

Τίτλος:
JAMES BOND 007 - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Jim Lawrence
Σχέδιο:
Yaroslav Horak
Hμερ. έκδοσης:
12-1996
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
23.0 x 28.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Χρήστος Γραμματικός
Πρωτότυπος τίτλος:
James Bond, The Man With The Golden Gun (Daily Express, January 10, 1966 - September 9, 1966)
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
960-8488-04-4
Iστορίες στη βάση:
1

JamesBondAnthrwpos_0001.jpg  JamesBondAnthrwpos_0001z.jpg

Τον Δεκέμβριο του 1996, η Modern Times έβγαλε ένα άλμπουμ με James Bond, το Ο Άνθρωπος Με Το Χρυσό Περίστροφο, 68 σελιδών (με εξώφυλλα) και προς 1000 δραχμές.
Ο τίτλος αποτελεί την έκδοση σε άλμπουμ των στρίπς που διασκεύασαν οι ΤΖΙΜ ΛΟΡΕΝΣ & ΓΙΑΡΟΣΛΑΒ ΧΟΡΑΚ από τα βιβλία του ΙΑΝ ΦΛΕΜΙΝΓΚ, για λογαριασμό της εφημερίδας DAILY EXPRESS.
Ικανοποιητική ποιότητα έκδοσης αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Τουλάχιστον δεν κιτρινιζεί εύκολα αν προσεχτεί. Το μόνο κακό είναι ότι οι διαστάσεις της έκδοσης είναι μεγαλύτερες από αυτό ενός τυπικού σαρωτή, οπότε δεν θα σας το μεταφέρω στην ολότητα του το εξωφυλλάκι.

Παραθέτω το ιστορικό του στρίπ, και τα βιογραφικά των δημιουργών τα οποία μπορεί να βρει κανείς μέσα στο άλμπουμ:

James_Bond_007_info.jpg JL.JPG GH.jpg

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον Retroplaymo.

• Like 23
  • 1 year later...

Όπως λέει και το (εχμ..) τραγούδι "Κι ούτε εεεεεεεεένα ευχαριστωωώ!!". Τι έγινε ρε παιδιά; Δεν το είδε κανείς ετούτο εδώ να ευχαριστήσει και τον φίλο μας που το παρουσίασε; Δεν σας άρεσε μήπως το τεύχος; Την πατήσατε όμως γιατί είναι ΕΝΑ μόνο που εκδόθηκε!! Ένα! Δεν υπάρχει άλλο! Με λίγα λόγια αν κάποιος θέλει να διαβάσει εν Ελλάδι τον συγκεκριμένο ήρωα θα τον βρει απο'δω μέσα! Αλλιώς ας πιάσει κάναν "Δίκαιο" ή "Μίστερ Νο", αν του κάνουν οι κύριοι. :) Δεν το έχω δυστυχώς. Τότε νόμιζα πως θα είναι κάποια σειρά και λέω εντάξει..θα το πετύχω. Και το τρέναρα μέχρι που το έχασα από παντού και δεν φρόντισα (τότε) να το παραγγείλω από κάπου. Ο James Bond αξίζει γενικά και πιστεύω πως κι αυτό εδώ θα είναι καλό! Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου είχε "ξεφύγει" κι αυτή η παρουσίαση και το βρήκα σήμερα μέσα απο'δω! Ευχαριστώ! :thanks::beer:

Βασικά όπως είπε και ο GCF έχεί και στα Περιπετειώδη Κόμικς και όπως είπε και gkosk και στο Ζαγκόρ. :firedevil:

Ναι, το γνωρίζω. Έδωσα ξανά και link για εκεί. Απλά εννοούσα της συγκεκριμένης έκδοσης και δεκαετίας και αστειευόμενος (πάντα). :beer:

Aρκετά ενδιαφέρουσα ιστοριούλα, με πολλά στοιχεία noir και κλασική δράση αλά James Bond όπως την έχω συνηθίσει στις ταινίες του (τα βιβλία του Fleming δεν έχω φιλοτιμηθεί να τα διαβάσω). Καλά, δημοσιεύτηκε σε στριπς αυτή η ιστορία; Πρέπει να ήταν πολύ κουραστική η παρακολούθηση της πλοκής σε καθημερινή βάση. Και ένα αρνητικό ακόμα είναι ότι έχει παραμείνει στο πρώτο καρέ κάθε στριπ το κουτάκι "James Bond, by Ian Fleming, drawing by Horak", και επειδή είμαι συνηθισμένος να διαβάζω στα κόμικς όλες τις λεζάντες, η ματιά μου πήγαινε εκεί συνέχεια. Θα ήθελα πάντως να διάβαζα κάτι ακόμα από James Bond.

:beer:

• Like 1
  • 4 months later...

Χωρις να θέλω να σας στεναχωρησω υπάρχει συμφωνα με τα στοιχειωμένα ράφια μου και αλλος 007. Προκειται για το "Με αδειά να σκοτωνει", μεταφορά του Lisence to kill, εκδοσεις EDIMAS χωρις χρονολογια. Δυστυχως θα αργησει να σκαναριστει καθως στην παρούσα φάση ειναι παγιδευμενο σε διαφορετικο χωροσυνεχες, αλλα μην απελπιζεστε η επιστημη προοδευει!

• Like 6

Ωραία! Έχει αναφερθεί παλαιότερα σε τόπικ που μάλλον το έφαγε η μαρμάγκα, καιρός είναι να αποκτήσει και μια θέση στις Ελληνικές εκδόσεις. :)

• 2 weeks later...

Έχω κι εγώ την έκδοση της EDIMAS, αλλά δεν έχω scanner για να κάνω την παρουσίαση. Θα περιμένουμε κι άλλο.

Edited by ariskal67
  • Like 1
Έχω κιεγώ την έκδοση της EDIMAS, αλλά δεν έχω scanner για να κάνω την παρουσίαση. Θα περιμένουμε κι άλλο.

To έχω και εγώ, έχω και σκάννερ έχω και εορταστικό ωράριο Αν δεν προλάβει άλλος πάντως το κάνω μέσα στην εβδομάδα..

• Like 6

Οπότε φίλε crc ο κλήρος πέφτει σε εσένα. Περιμένουμε την παρουσίασή σου.

και ο κλήρος πέφτει στον κωστάκη, και ο κλήρος πέφτει στον κωστάκη, που ήταν σκαν-σκαν-σκανεράς, που ήταν σκαν-σκαν-σκανεράς οε οε, οε οεεεεεε!!! :aria:

:valtnino:

• Like 5
  • 5 years later...

Tο διαβασα και το απολαυσα με τελευταιου καρε !!!!!!

Πραγματικα πολυ ομορφο και ιδιαιτερο κομικς εξω απο τα συνηθισμενα με πολα νουαρ στοιχεια και πολυ δραση

Το αξιοθαυμαστο ειναι οτι ολο αυτο ηταν φτιαγμενο σε στριπς..... !!!!!!!!

Παρολο το ομορφο δεσιμο της ιστοριας νομιζω οτι καπου επασχε.... "Κατι" του ελειπε

Κριμας που βγαλανε κι αλλες ιστοριες ωστε να συνεχιστει η σειρα.....

Το συγκεκριμενο "διαμαντακι" δεν ειναι κατι που το συναντας ευκολα και ειναι πολυ ομορφη προσθηκη σε καθε συλλεκτικη βιβλιοθηκη !!!!!!!

• Like 7

Δεν είναι και ιδιαίτερα σπάνιο. Ακόμα και ο "δάσκαλος'' το δίνει 5€ εδώ και πάνω από χρόνο και δεν το πουλάει. Το βρίσκεις και σφραγισμένο ακόμα.

• Like 9

Δεν είναι και ιδιαίτερα σπάνιο. Ακόμα και ο "δάσκαλος'' το δίνει 5€ εδώ και πάνω από χρόνο και δεν το πουλάει. Το βρίσκεις και σφραγισμένο ακόμα.

Για να το λες κατι ξερεις παραπανω.....

Εγω παντως δεν το εχω δει πουθενα και ειμαι λατρης του 007 .......

Edit :

Οντως το εχει στα 4 ευρω......

Τεσπα εμενα μου αρεσε και δεν το ειχα ξαναδει πουθενα !!!!!!

Edited by Σκρουτζ μακ Ντακ
  • Like 2
  • 4 weeks later...

Μιά επισήμανση σχετικά με την ημερομηνία κυκλοφορίας. Παρόλο που η έκδοση μέσα αναφέρει 1996, το άλμπουμ κυκλοφόρησε στην Αθήνα την Παρασκευή 31/01/1997 και στην υπόλοιπη Ελλάδα την Παρασκευή 28/02/1997.

• Like 9
  • 8 months later...

Εφτασε στα χερια μου τυχαια και εμελε να ειναι η πρωτη μου ολοκληρωμενη επαφη με James Bond!

Εχω δοκιμασει λιγες φορες να δω καποια απο τις ταινιες του μυστικου πρακτορα,

αλλα με αφηναν παγερα αδιαφορο και δεν καταφερα ποτε να τελειωσω καμια :P

Το κομικσακι παντως μια χαρα το καταφερα, ενδιαφερουσα ιστορια με κρατησε παρ' ολο

την σχετικη προκαταληψη μου, καλουτσικη ιστορια η οποια ομως πνιγεται λογο που ειναι σε στριπς.

Διαβαζεται ευχαριστα, nothing less nothing more :)

• Like 10
  • Read 1
  • 8 months later...

Eυχαριστώ πολύ για την παρουσίαση.Το βρήκα εχθές σε ένα παλιό βιβλιοπωλείο!

• Like 3