Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Μπλεκ έχει δημοσιεύσει ιστορίες του Γκοσινύ!?!


pantouflas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δε ξέρω πόσους θα κουφάνω, εγώ πάντως κουφάθηκα όταν το είδα σήμερα..

 

Ο αστυνόμος Μακαρόνας, γαλλιστί (ή μάλλον Ιταλιστί) Sinhor Spaghetti, που δημοσιευόταν μια περίοδο στο Μπλεκ, ήταν σε σενάριο Rene Goscinny.

 

Σύμφωνα με τις παρακάτω σελίδες (και με τη βοήθεια του Google translate), ο Goscinny έγραψε τις ιστορίες μεταξύ 1957-1965, παράλληλα δηλαδή με τον Αστερίξ και τον Λούκυ Λουκ, στο βελγικό Tin Tin:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Signor_Spaghetti

http://www.bedetheque.com/serie-376-BD-Spaghetti.html

 

Εγώ προσωπικά θυμάμαι ότι μόνο ο Μακαρόνας έβγαζε γέλιο από το Μπλεκ.. Θυμάμαι μάλιστα να λέω σε διάφορους φίλους που με σχολίαζαν αρνητικά γιατί αγόραζα Μπλεκ ότι "όχι βρε παιδιά, έχει και γέλιο, όπως ο Αστερίξ".. Αν το ήξερα θα φύλαγα και μερικά τεύχη, αντί να αφήσω τη μαμά να τα πετάξει εκεί στα 90... 

 

Θυμάται κανείς τίποτα από το Μακαρονα; Υπήρχε και ένας ξάδερφος, Μορταδέλας ή Μαρμελάδας, δε θυμάμαι..

Επεξεργασία από pantouflas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Όντως είχε μεγάλη πλάκα ο Μακαρόνας, μακράν το πιο αστείο κόμικ του Μπλέκ μαζί με τη Λέσχη Δεφοβάμαι. Θυμάμαι δύο τουλάχιστον ιστορίες μια με ένα ανερχόμενο ροκ τραγουδιστή και μια με το διαγωνισμό ωτοστοπ. Ο ξάδερφος πρέπει να ήταν Μορταδέλας. Μαρμελάδας ήταν άλλο επίσης εύθυμο κόμικ που δε μου άρεσε τόσο.

Επεξεργασία από imageiras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όντως είχε μεγάλη πλάκα ο Μακαρόνας, μακράν το πιο αστείο κόμικ του Μπλέκ μαζί με τη Λέσχη Δεφοβάμαι. Θυμάμαι δύο τουλάχιστον ιστορίες μια με ένα ανερχόμενο ροκ τραγουδιστή και μια με το διαγωνισμό ωτοστοπ. Ο ξάδερφος πρέπει να ήταν Μορταδέλας. Μαρμελάδας ήταν άλλο επίσης εύθυμο κόμικ που δε μου άρεσε τόσο.

 

Ααα, πολύ σωστό το ποστ σου. Άλλος ήταν ο Μαρμελάδας, η λέσχη δε φοβάμαι επίσης είχε πολύ γέλιο, και μόλις θυμήθηκα τον απίστευτο διαγωνισμό ωτοστοπ! Έχουμε καμιά πληροφορία για τη λέσχη δε φοβάμαι;

 

χμμμ, μόλις θυμήθηκα ότι σε κάποια Μπλεκ υπήρχε και Ιζνογκουντ, οπότε δεν είναι τόσο ενδιαφέρον το ποστ τελικά..

Επεξεργασία από pantouflas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.