Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρός Ήρως στο Πρώτο Θέμα


gotham-city

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στο Πρώτο Θέμα που κυκλοφόρησε σήμερα, υπάρχει ανακοίνωση πως από την επόμενη βδομάδα θα δίνουν σε τόμους των 5 τευχών ιστορίες με τον εν λόγω ήρωα...

 

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο ίντερνετ αλλά λογικά θα γίνει γνωστό σύντομα...

 

Παρ'τε και μια εικονίτσα ( όχι από το Θεμα) 

%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%A3_%CE

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Παλιά είχα πολλά τέτοια και τα διάβαζα σαν τρελός, βέβαια σήμερα δεν έχω ούτε ένα δυστυχώς, αλλά μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες της Τριάδας. Δεν ξέρω αν μπορώ να ανταποκριθώ όμως στο επιπλέον κόστος και άλλης κυριακάτικης εφημερίδας μόνο και μόνο για αυτό.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάντα χαίρομαι όταν ακούω πως μία εφημερίδα βγάζει κόμικς στην Κυριακάτικη έκδοσή της...!

Και ειδικά όταν βγαίνουν κόμικς που μεγάλωσαν σωστά γενιές και γενιές είναι κάτι πολύ σημαντικό...!

Λογικά (εάν το κρίνουν και τα οικονομικά μου) θα ακολουθήσω την σειρά...!

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν νομίζω ότι η εφημερίδα θα αυξήσει την κυκλοφορίας της με τη συγκεκριμένη προσφορά. Η εποχή του Μικρού ήρωα πέρασε ανεπιστρεπτί. Μόνο ρομαντικούς μπορεί μα έλξει για κάνα δύο Κυριακές.

Θεωρώ ότι θα δοθούν οι τόμοι του 1985 που πήγε άπατη και υπάρχει ακόμα άπειρο στοκ.

 

:valtnino:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λέει τόμοι 5 τευχών αφού. Μάλλον κάτι άλλο θα είναι.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Είναι πολύ παράξενο αυτό το τόμοι 5 τευχών! Η μοναδική περίπτωση που έχουν κυκλοφορήσει τόμοι 5 τευχών είναι στην περίοδο της πρώτης έκδοσης του περιοδικού όταν έβγαιναν τέτοιοι τόμοι με ένα χάρτινο εξώφυλλο άσχετο με το περιεχόμενο και μέσα πέντε original τευχάκια της πρώτης έκδοσης. Πλέον βρίσκονται πολύ δύσκολα και δεν πιστεύω ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Και η ανατύπωση του Ανεμοδουρά και η μεταγενέστερη της Καθηρινής έγινε σε τόμους των 8 τευχών.

Πάμε στο οικονομικό μέρος. Η προσφορά είναι ασύμφορη. Το Θέμα στο πλήρες πακέτο προσφορών κοστίζει 4,25. Να υποθέσουμε ότι θα βγάλει όλη τη σειρά στόμους των 5; Εξαιρετικά απίθανο. Άρα μάλλον πρόκειται μάλλον για προσφορά των 100 τευχών που κυκλοφόρησαν και πρόσφατα στην ορίτζιναλ μορφή τους και μόνα τους (όχι σε τόμους). Απλά μαθηματικά...100 τεύχη είναι 20 Κυριακές Χ4,25= 95 ευρώ. Για να πάρει κάποιος τη σειρά σε τόμους. 

Μια βόλτα στο Μοναστηράκι και βρίσκει αυτά τα τευχάκια μάξιμουμ στο 1 ευρώ. Έρχεται πάνω κάτω το ίδιο. Αν μάλιστα τα βρει σε τόμους (κυμαίνονται από 2-3 ευρώ ο καθένας) των 8 τευχών θέλει 13 τόμους περίπου και μάξιμουμ 40 ευρώ για να έχει τα ίδια τεύχη της προσφοράς...

Με τον φίλο μου τον Παύλο διαφωνώ ριζικά όσον αφορά στην επιτυχία της προσφοράς. Θα πετύχει γιατί πλέον η γραμμή του μάρκετινγκ και των διαφημιστών είναι ότι το παρελθόν πουλάει. ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Ούτε το κατάμαυρο παρόν, ούτε το άδηλο μέλλον. Συνεπώς, ως κάτι που θα εγείρει μνήμες άλλων εποχών θα τσουλίσει η προσφορά. Σου φέρνω ως παράδειγμα τα αναγνωστικά του Δημοτικού (αφορούν στην ουσία μόνο άτομα +45 ετών σήμερα) που βάζει το Βήμα και εκτόξευσε την κυκλοφορία του. Θα πέσει και η σχετική καμπάνια. Το Παιδί Φάντασμα, το περιοδικό θρύλος επιστρέφει ή κάτι τέτοιο και θα δουλέψει το πράγμα.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Με τον φίλο μου τον Παύλο διαφωνώ ριζικά όσον αφορά στην επιτυχία της προσφοράς. Θα πετύχει γιατί πλέον η γραμμή του μάρκετινγκ και των διαφημιστών είναι ότι το παρελθόν πουλάει. ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Ούτε το κατάμαυρο παρόν, ούτε το άδηλο μέλλον. Συνεπώς, ως κάτι που θα εγείρει μνήμες άλλων εποχών θα τσουλίσει η προσφορά. Σου φέρνω ως παράδειγμα τα αναγνωστικά του Δημοτικού (αφορούν στην ουσία μόνο άτομα +45 ετών σήμερα) που βάζει το Βήμα και εκτόξευσε την κυκλοφορία του. Θα πέσει και η σχετική καμπάνια. Το Παιδί Φάντασμα, το περιοδικό θρύλος επιστρέφει ή κάτι τέτοιο και θα δουλέψει το πράγμα.

 

Πάντως το θέμα με τα αναγνωστικά ξεφούσκωσε. Τις τελευταίες δυο βδομάδες το Βήμα δεν ξεπούλησε.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26034
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  762
  • Reputation:   10806
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αυτο ειναι σκαναρισμενο απο την εφημεριδα ετσι θα ειναι και θα εχει δωρο αφισα

 

 

post-26034-0-66526800-1381078978_thumb.jpg

 

 

 

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άρα πρόκειται για μιά νέου τύπου έκδοση, Για να δούμε.....

 

:valtnino:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Άρα πρόκειται για μιά νέου τύπου έκδοση, Για να δούμε.....

 

:valtnino:

Νέα τύπου έκδοση Παύλο μου με τα ίδια 798+2 τεύχη όμως.... Αν ήταν το Παιδί Φάντασμα εναντίον του Μνημονίου και της Μέρκελ θα ξεπούλαγε σίγουρα! 

Επεξεργασία από luckystrike
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1537
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολύ καλά νέα!! Μέτα τις επιτυχημένες προσπάθειες του Έθνους και του Βήματος, θέλει να πειραματιστεί και το Πρώτο Θέμα με κόμικ. Για την ακρίβεια, με παραλογοτεχνία. Ο Μικρός Ήρωας (ο Γιώργος Θαλάσσης) αποτελεί τον πιο γνωστό Έλληνα χάρτινο ήρωα που γαλούχησε γενιές και γενιές αναγνωστών!! Εντύπωση πάντως προκαλεί η έκδοση τόμων με 5 τεύχη ο καθένας και όχι η πιστή αντιγραφή των τόμων του 1985, όπως είχε κάνει άλλωστε και η Καθημερινή! Προσωπικά, ελπίζω πάντως η τωρινή εκδοση να είναι ανώτερη ποιοτικά σε σχέση με αυτή της Καθημερινής που υστερούσε δραματικά από τους τόμους του 1985. Για να δούμε, αναμένουμε...

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πολύ καλά νέα!! Μέτα τις επιτυχημένες προσπάθειες του Έθνους και του Βήματος, θέλει να πειραματιστεί και το Πρώτο Θέμα με κόμικ. Για την ακρίβεια, με παραλογοτεχνία. Ο Μικρός Ήρωας (ο Γιώργος Θαλάσσης) αποτελεί τον πιο γνωστό Έλληνα χάρτινο ήρωα που γαλούχησε γενιές και γενιές αναγνωστών!! Εντύπωση πάντως προκαλεί η έκδοση τόμων με 5 τεύχη ο καθένας και όχι η πιστή αντιγραφή των τόμων του 1985, όπως είχε κάνει άλλωστε και η Καθημερινή! Προσωπικά, ελπίζω πάντως η τωρινή εκδοση να είναι ανώτερη ποιοτικά σε σχέση με αυτή της Καθημερινής που υστερούσε δραματικά από τους τόμους του 1985. Για να δούμε, αναμένουμε...

Και ο Ελεύθερος Τυπος είχε βάλει για μερικές εβδομάδες Κλασικά Εικονογραφημένα αλλά μάλλον δεν περπάτησε η προσφορά γιατί σταμάτησε απότομα

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εάν η έκδοση έχει καλή ποιότητα (όπως λχ συνέβαινε με τα σκληρόδετα της Μαμούθ) μάλλον θα είναι και ακριβότερη. Εάν η έκδοση έχει κακή ποιότητα (όπως λχ συνέβαινε με τα διάφορα Κλασικά Εικονογραφημένα ή με τα Μανάρα) μάλλον θα είναι φτηνότερη.

 

.... Τώρα βέβαια, δεν κομίζω γλαύκα εις Αθήνας :D :D :D Απλώς να το επισημάνω εκ των προτέρων :)

 

:cheers5:

 

υγ να δω ποιος θα πρωτογράψει "εγώ το θέλω και φτηνό και ποιοτικό και να κόψει το λαιμό του ο εκδότης" :D :D :D

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

υγ να δω ποιος θα πρωτογράψει "εγώ το θέλω και φτηνό και ποιοτικό και να κόψει το λαιμό του ο εκδότης" :D :D :D

Μα γίνεται ήδη αυτό,κοίτα τις εκδόσεις του μπομπολέϊκου (LL).

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1537
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Και ο Ελεύθερος Τυπος είχε βάλει για μερικές εβδομάδες Κλασικά Εικονογραφημένα αλλά μάλλον δεν περπάτησε η προσφορά γιατί σταμάτησε απότομα

Πολύ σωστή παρατήρηση luckystrike, το είχα ξεχάσει!! Πάντως, δεν θα μπορούσα να την συμπεριλάβω στις επιτυχημένες προσπάθειες λόγω κυρίως της χαμηλής ποιότητας της έκδοσης! 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βγήκε και η επίσημη διαφήμιση από το Θέμα.

 

Η αφίσα που θα εμπεριέχει η εφημερίδα προέρχεται από μια μικρή εικονίτσα που υπήρχε (μαζί με άλλες) ανάμεσα στα διάφορα κεφάλαια του αναγνώσματος. Ορίστε μια σάρωση που είχα κάνει πριν χρόνια από έναν τόμο του '85:

 

post-13632-0-91349700-1381238428_thumb.png

 

Στις πρώτες εκδόσεις, αυτή και παρόμοιες εικόνες ήταν πιο θαμπές, εξαιτίας της φτηνής εκτύπωσης της εποχής.

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Comics Fan
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Νομίζω ότι λύθηκε η απορία με το backround των τόμων. Το πιθανότερο είναι ότι θα μοιράσει σε τόμους των 5 τευχών την ανατύπωση των 104 τευχών της πρώτης έκδοσης. Μάζεψαν το στοκ του Ανεμοδουρά που υπήρχε στην αγορά, το τεύχος δινόταν στο 1 ευρώ, λογικά τα πήραν 0,10 ή 0,20 λεπτά, τύπωσαν και ένα εξώφυλλο και έτοιμη η προσφορά.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι λύθηκε η απορία με το backround των τόμων. Το πιθανότερο είναι ότι θα μοιράσει σε τόμους των 5 τευχών την ανατύπωση των 104 τευχών της πρώτης έκδοσης. Μάζεψαν το στοκ του Ανεμοδουρά που υπήρχε στην αγορά, το τεύχος δινόταν στο 1 ευρώ, λογικά τα πήραν 0,10 ή 0,20 λεπτά, τύπωσαν και ένα εξώφυλλο και έτοιμη η προσφορά.

Πιό φθηνά θα τους έρθει να τα ξανατυπώσουν απ' την αρχή παρά να σκίσουν τόμους/συμπληρωσουν τεύχη/βάλουν κανούργια εξώφυλλα...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ντάξει μωρέ, ας τα πάρουμε κι αυτά, σε 20 χρόνια θα είναι κι αυτά μια συλλεκτική έκδοση εφημερίδας!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από το site του πρώτου θέματος.Στην εφημερίδα θα περιλαμβάνονται :

 

 Τα πέντε πρώτα τεύχη του θρυλικού ΜΙΚΡΟΥ ΗΡΩΑ, που πρωτοκυκλοφόρησαν το 1953, δεμένα σε έναν συλλεκτικό τόμο.  
Ξεκινήστε αυτή την Κυριακή τη συλλογή σας!
Το θρυλικό Παιδί-Φάντασμα – ο Mικρός Ήρωας Γιώργος Θαλάσσης – και οι βασικοί σύντροφοί του στις περιπέτειες, η γλυκιά Kατερίνα και ο διαρκώς  πεινασμένος Σπίθας, οι ήρωες μιας  αντιστασιακής παρέας 13χρονων Ελληνόπουλων στη περίοδο της Κατοχής, δρώντας μέσα από τις σελίδες του μακροβιότερου ελληνικού παιδικού περιοδικού δημιούργησαν δύο γενιές πιστών αναγνωστών. 
Το ανάγνωσμα που συνέγραψε με αφηγηματική μαστοριά ο Στέλιος Ανεμοδουράς και διάνθισε με τα παραστατικά σκίτσα του ο Βύρων Απτσόγλου σφράγισε μια μεγάλη περίοδο της Ελληνικής ιστορίας και γαλούχησε στα πρώτα παιδικά τους διαβάσματα χιλιάδες νέους σε έναν κόσμο όπου προτεραιότητα είχαν οι αξίες και τα ιδανικά. 
Με τη νεανική ορμή, τη περιπετειώδη πλοκή και τη τολμηρή  φαντασία του ο “Mικρός Ήρωας” ανέδειξε την αγάπη για την ελευθερία και τη δικαιοσύνη, την περηφάνια για την πατρίδα, τον αγώνα κατά του βάρβαρου ολοκληρωτισμού, το μίσος κατά της τυραννίας, τη πίστη στην εθνική ομοψυχία και την υπεράσπιση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. 
 Επί 16 χρόνια συνεχούς κυκλοφορίας ο “Mικρός Ήρωας” δεν αφηγήθηκε μόνο σημαντικά  περιστατικά της Ιστορίας με τους όρους ενός παραμυθιού. Με το τρόπο του άνοιξε νέους ορίζοντες καθώς έγινε ένα δεύτερο σχολείο καλλιέργειας ευγενών, ηθικών, πανανθρώπινων συναισθημάτων. Ταυτόχρονα αποτέλεσε και εφαλτήριο για να αναζητηθούν βαθμιαία άλλα σημαντικότερα αναγνώσματα μπολιασμένα από παρόμοιο ύφος και ιδέες .
Μία προσφορά για όσους ονειρεύτηκαν ή μαγεύτηκαν, συγκινήθηκαν ή παρηγορήθηκαν, εμψυχώθηκαν ή διδάχτηκαν από τις ιστορίες του “Μικρού Ήρωα”, ακόμα κι όταν ξεπέρασαν τη παιδική νοσταλγία, κράτησαν σαν μπούσουλα ζωής ένα κομμάτι της ηρωικής ελληνικής ψυχής αυτού του μικρού χάρτινου μύθου.    

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πιό φθηνά θα τους έρθει να τα ξανατυπώσουν απ' την αρχή παρά να σκίσουν τόμους/συμπληρωσουν τεύχη/βάλουν κανούργια εξώφυλλα...Δεν

Δεν σκίζουν τόμους Μάριε. Παίρνουν όπως είναι τα ορίτζιναλ πρώτα 104 τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει στην τελευταία ανατύπωση και ξεχωριστά. Οχι μόνο στους γνωστούς τόμους. Και απλά τυπώνουν ένα εξώφυλλο

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4684
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3975 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν σκίζουν τόμους Μάριε. Παίρνουν όπως είναι τα ορίτζιναλ πρώτα 104 τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει στην τελευταία ανατύπωση και ξεχωριστά. Οχι μόνο στους γνωστούς τόμους. Και απλά τυπώνουν ένα εξώφυλλο

 

τυπώθηκαν τοσες δεκάδες χιλιάδες αντίτυπα ανα τευχος σ'αυτη την ανατύπωση ωστε να μπορει η εφημερίδα να καλύψει την κυκλοφορία της;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως το θέμα με τα αναγνωστικά ξεφούσκωσε. Τις τελευταίες δυο βδομάδες το Βήμα δεν ξεπούλησε.

 

Λογικό...

 

Τα παλαιότερα αναγνωστικά έγιναν ανάρπαστα, λόγω νοσταλγίας, στις ηλικίες 30+ 40+ 50+...

Εγω, ας πούμε, πήρα μόνο το δικό μου, που είχα το '78.

 

Τα νεότερα ανγνωστικά δεν είχαν καμία τύχη, εκτός και αν κάποιοι τα αγόρασαν όλα για συλλογή.

 

:beer:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λουκιανός Κηλαηδόνης: Δεν θέλω να συνδεθεί το τραγούδι του "Μικρού Ήρωα" μ' αυτή την εφημερίδα

 

 

"Το 'Πρώτο Θέμα' δεν το διαβάζω, δεν ανήκω στον πολιτικό χώρο που εκφράζει και το απεχθάνομαι. Δεν θέλω να συνδεθεί η μουσική μου με τη συγκεκριμένη εφημερίδα, διότι μου είναι αντιπαθής με όσα έχει κάνει μέχρι τώρα" μας λέει ορθά - κοφτά ο Λουκιανός Κηλαηδόνης. "Θύμα" της εφημερίδας έπεσε ο ίδιος ο συνθέτης αυτή τη φορά, ο οποίος παρά τη ρητή απαγόρευσή του, έκπληκτος άκουσε το γνωστό μουσικό θέμα του τραγουδιού του "Μικρός Ήρωας" να χρησιμοποιείται στο τηλεοπτικό σποτ που διαφημίζει την προσφορά των τευχών του γνωστού ιστορικού περιοδικού με τον ομώνυμο τίτλο.

 

Ο Λουκιανός Κηλαηδόνης έστειλε αμέσως εξώδικο στο "Πρώτο Θέμα" με το οποίο απαγορεύει τη χρήση της μουσικής του και ζητά την απόσυρσή της από το τηλεοπτικό σποτ.

 

"Με τον 'Μικρό Ήρωα' δεν έχω κανένα πρόβλημα" μας λέει ο συνθέτης. "Όταν πριν από χρόνια είχε γίνει η επανέκδοση του περιοδικού σε τόμους, είχα δώσει τη συγκατάθεσή μου στον Στέλιο Ανεμοδουρά να χρησιμοποιήσει τη μουσική μου. Όταν όμως ο γιος του επικοινώνησε μαζί μου πριν από περίπου δέκα ημέρες και με ενημέρωσε ότι θα δώσει τον 'Μικρό Ήρωα' στη συγκεκριμένη εφημερίδα και με ρώτησε αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη μουσική μου για το διαφημιστικό σποτ, αρνήθηκα κατηγορηματικά". Εξίσου κατηγορηματική ήταν η άρνηση του συνθέτη, την οποία μετέφερε η σύζυγός του Άννα Βαγενά, στον υπεύθυνο της εφημερίδας, όταν τηλεφώνησε για τον ίδιο λόγο, δυο τρεις ημέρες μετά τον γιο του Σ. Ανεμοδουρά. Τότε μάλιστα η εφημερίδα πρότεινε και κάποιο ποσό προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η μουσική. "Δεν είναι θέμα αν μου δίνανε λίγα ή πολλά. Δεν ήθελα να συνδεθεί το τραγούδι του 'Μικρού Ήρωα' με τη συγκεκριμένη εφημερίδα" προσθέτει ο Λουκιανός Κηλαηδόνης.

 

Στο διαφημιστικό σποτ βέβαια, που προβάλλεται στα τηλεοπτικά κανάλια, δεν ακούγεται αυτούσιο το τραγούδι. "Κάνανε την πονηριά και δεν το παίζουν με τη φωνή μου, βάλανε όμως την ορχηστρική επανάληψη του ρεφρέν από δική μου εκτέλεση. Η εκτέλεση είναι από τη μοναδική συναυλία που έχω δώσει στο Ηρώδειο το 2006".

 

Το τραγούδι του Λουκιανού Κηλαηδόνη έχει κι αυτό τη δική του ιστορία. Γράφτηκε το καλοκαίρι του 1976, τα πρώτα μεταπολιτευτικά χρόνια δηλαδή, για λογαριασμό του "Ελεύθερου Θεάτρου", που εκείνο το καλοκαίρι ανέβαζε στο Άλσος Παγκρατίου την επιθεώρηση "Το τραμ το τελευταίο". Έτσι ο "Μικρός Ήρωας" και η παρέα του από το φθηνό χαρτί της δεκαετίας του '50 "μετακόμισε" στη σκηνή. Το τραγούδι του Λουκιανού Κηλαηδόνη επί σκηνής τραγουδούσαν ο Ντίνος Λύρας στον ρόλο του Γιώργου Θαλάσση, η Υβόνη Μαλτέζου ως Κατερίνα και ο Γιώργος Σαμπάνης ως Σπίθας.

 

Το τραγούδι ηχογραφήθηκε το 1984 με τον Λουκιανό Κηλαηδόνη και τον Αντώνη Πυλιαρό στον "ρόλο" του Γιώργου Θαλάσση.

 

"Είναι ένα τραγούδι που παίζω πάντα στις συναυλίες μου ως ανκόρ" λέει ο Λουκιανός Κηλαηδόνης. Μιλάει γρήγορα, νηφάλια, αλλά χωρίς να κρύβει την ενόχλησή του.

 

Στο εξώδικο που έστειλε χθες στο "Πρώτο Θέμα" αναφέρει χαρακτηριστικά:

 

"Με την ιδιότητά μου του συνθέτη μουσικής, έχω γράψει τη μελωδία και τους στίχους του μουσικού έργου 'Μικρός Ήρωας', του οποίου είμαι ο πνευματικός δημιουργός.

 

Με έκπληξη, οργή και αγανάκτηση διαπίστωσα χθες, 10.10.2013, ότι η παραπάνω σύνθεσή μου, χωρίς τους στίχους, χρησιμοποιείται ως μουσική επένδυση σε τηλεοπτικούς σταθμούς, για τη μετάδοση διαφήμισης προσφοράς της εφημερίδας "Πρώτο Θέμα" των τευχών του γνωστού ιστορικού περιοδικού με τον ομώνυμο τίτλο.

 

Επειδή στη χρήση του πνευματικού μου έργου έχετε προβεί χωρίς την κατά νόμο απαιτούμενη άδειά μου, ως εκ περισσού σας απαγορεύω κάθε περαιτέρω χρήση του, σας καλώ να παύσετε άμεσα την ήδη γενομένη προσβολή των ηθικών και περιουσιακών δικαιωμάτων μου επί του προαναφερόμενου έργου μου και σας δηλώνω ότι επιφυλάσσομαι κάθε δικαιώματός μου που απορρέει από την προσβολή του".

post-13632-0-14482600-1329403240.png Πηγές: www.avgi.gr, www.koutipandoras.gr

______________________________________

 

Υ.Γ. Άλλος ένας λόγος που εγώ προσωπικά δεν θα πάρω την εφημερίδα. Ο πρώτος ήταν η πολιτικοποίηση του περιοδικού (ειδικά από εφημερίδα που ως βασικό σκοπό της έχει το κέρδος).

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν έχετε και εσείς απορία πόσο θα πουλούσε μία Κυριακάτικη εφημερίδα ΧΩΡΙΣ προσφορές? Μόνο η εφημερίδα? Αξιόλογη η προσπάθεια της Εφημερίδας αλλά κυρίως για την γενιά του πατέρα μου... Νεώτερες ηλικίες πολύ δύσκολα θα τραβήξει... Ποντάρουν στο συναισθηματικό κομμάτι ,όπως και με τα ανγνωστικά, αλλά, εν μέσω κρίσης, θα συμφωνήσω με τον Νεκτάριο (Yoshimitsu). 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θέμα δημιουργήθηκε ανάμεσα στην εφημερίδα Πρώτο Θέμα και τον τραγουδοποιό Λουκιανό Κηλαϊδόνη. Στη διαφήμιση της εφημερίδας χρησιμοποιήθηκε μουσικό κομμάτι της παράστασης Μικρός Ήρωας παρά την αντίρρηση του δημιουργού.

 

«Στην διαφήμιση της έκδοσης των τευχών του «Μικρού Ήρωα» από την εφημερίδα Πρώτο Θέμα που προβάλλεται στην τηλεόραση από τις 10-10-2013, χρησιμοποιήθηκε το μουσικό μοτίβο της σύνθεσής μου «Μικρός Ήρως» χωρίς την άδειά μου, και παρά την κατηγορηματική μου άρνηση προς τους υπεύθυνους της εφημερίδας.

 

Οι καταγγελίες έλαβαν χώρα. Η εφημερίδα προτίμησε την οδό της φασαρίας. Το Θέμα προτίμησε να κάνει θέμα ακόμη και σε αυτό το θέμα, τέτοιο θέμα που είναι.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είναι λογικό η εφημερίδα να εκμεταλλευτεί ακόμα και το ντόρο που δημιουργείται σχετικά με τη χρήση του τραγουδιού. Κατ' ουσίαν, γίνεται διαφήμιση στην εφήμεριδα με αυτό το τρόπο, πράγμα που μπορεί να οδηγήσει σε περισσότερες πωλήσεις.

 

Από 'κει κι έπειτα, μου αρέσει ο Κηλαηδόνης και τα τραγούδια του. Είναι δικαίωμα του το τι θα κάνει με τα τραγούδια του και το αν θα χρησιμοποιηθούν και από ποιούς. Προσωπικά, το ζήτημα των διαφημίσεων με αφήνει παγερά αδιάφορο, αλλά μπορώ να πω ότι μου αρέσει η τοποθέτηση του καλλιτέχνη στο ζήτημα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μικρός Ήρωας στο Πρώτο Θέμα;;

Να υποθέσω ότι οι καλοί θα είναι οι ναζί;

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24364
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν ενας Ελληνας που ζει εκτος Ελλαδας και συλλεκτης του περιοδικου θα μπορουσε καποιος να μου πει τι ακριβως εινα αυτη η εκδοση? Ποτε θα κυκλοφορησει για πρωτη φορα?

 

Υπαρχει περιπτωσει να βρει κανεις τευχη της εκδοσης του '50-'60? (πρωτη η ανατυπωση?)

 

Κωστας

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η έκδοση θα κυκλοφορήσει σημερα, συνοδεία της εφηερίδας "το πρωτο θέμα". Για τα θπόλοιπα θα σου πουν οι ειδικοί.

 

http://www.protothema.gr/article/317764/mi-hasete-to-thema-me-7-katapliktikes-prosfores/

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.