Μετάβαση στο περιεχόμενο

Gotham (2014-2019)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήταν τόσο εμφανές πως θα τέλειωνε η σεζόν. Μα τόσο εμφανές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το τελευταιο επεισοδιο ηταν πιο μετριο και απο το πρωτο. Μου φανηκε πολυ τσαπατσουλικο και βιαστικο. Πεταξαν μεσα οτι θελαν οπως οπως ( Selina, Barbara, την ανακαλυψη του Bruce ) χωρις να εχουν πολυχτισει πανω σε αυτα. Ακομα οι σκηνες μαχης μου φανηκαν κακοσκηνοθετημενες, δεν ηξερες τι γινοταν. Κριμα γιατι ειναι μια σειρα που μου αρεσει. Ελπιζω να μην εχει τετοια στον δευτερο κυκλο και να ξαναμπει στο σωστο δρομο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3505 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η πρωτη σεζον μου αρεσε και εμενα απο την μεση και μετα.Περιμενω και εγω με αγωνια για την 2η σεζον.Ξερει κανεις να μου πει ποιο τραγουδι απο κλασικη μουσικη παιζει στο τελος του επεισοδιου εκει οπου ο μπρους παταει το κοντρολ και ανοιγει διπλα στο τζακι η μυστικη εισοδος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η πρωτη σεζον μου αρεσε και εμενα απο την μεση και μετα.Περιμενω και εγω με αγωνια για την 2η σεζον.Ξερει κανεις να μου πει ποιο τραγουδι απο κλασικη μουσικη παιζει στο τελος του επεισοδιου εκει οπου ο μπρους παταει το κοντρολ και ανοιγει διπλα στο τζακι η μυστικη εισοδος;

 

Prokofiev's Dance of the Knights

Πραγματικα υπεροχο κομματι.Και για να πω την αμαρτια μου,πρωτη φορα το ακουσα στη ταινια Caligula με τον Malcolm McDowell :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3505 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ευχαριστω πολυ φιλε Μurphy για το τραγουδι!Πραγματι ειναι υπεροχο κομματι.Να εισαι καλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο ηθοποιός που παίζει τον Χάρβεϊ Ντεντ στην σειρά προάχθηκε σε βασικό μέλος του καστ για την δεύτερη σεζόν. Το ίδιο και η Μορένα Μπακαρίν.

 

Πηγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Chris Chalk Upped to Series Regular, as Lucius Fox

 

 Δεν θα αφήσουν κανέναν στο τέλος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο ελληνικής καταγωγής Michael Chiklis, ηθοποιός που λατρεύει και έχει παίξει ρόλους συπερηρώων, θα είναι στο καστ της επόμενης σεζόν.

 

Chiklis is no stranger to comic book adaptations or police procedurals, having starred in "Fantastic Four," "No Ordinary Family" and "Shield." Most recently, he appeared on "American Horror Story: Freak Show."

 

Όχι την agents of SHIELD, αλλά μια παλιότερη αστυνομική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι την agents of SHIELD, αλλά μια παλιότερη αστυνομική.

Μια πολή καλή σειρά που προβαλότανε στο ΜΕΓΚΑ με συμπρωταγωνιστρια την ΓΚΛΕΝ ΚΛΟΟΥΖ  σε έναν απο τους τελαυταίους κύκλους.Εκει έπαιζε τον διεφθαρμένο μπάτσο στο Α.Η.S.ξέκανε το μισό τσίρκο,αρα το παίζει καλός ή κακος για ποικιλια.  

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πολύ ωραία σειρά με στρωτή πλοκή που σε κρατάει και πολύ ωραίους πρωταγωνιστές. Μολονότι την ξεκίνησα διστακτικά στο τέλος δεν μπορούσα να ξεκολλήσω! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δείχνει να διέρρευσε το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Φαντάζομαι οι περισσότεροι το γνωρίζετε αλλά το γράφω καλού κακού. Τη Δευτέρα έγινε και επίσημα η πρεμιέρα του δεύτερου κύκλου της σειράς. Ξεκίνησε λοιπόν η σειρά και ελπίζουμε να αποδειχτεί εξαιρετική! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν ήταν βαρετό αλλά το δεύτερο επεισόδιο μας αποζημίωσε και με το παραπάνω. Το έλεγαν πως θα δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στους κακούς σε αυτό τον κύκλο αλλά δεν περίμενα τόση δραστική μετατόπιση προς την κόμικ μεριά. Και καθώς το κάνουν, οι επιρροές από τις ταινίες του Μπάρτον στον εικαστικό τομέα αυξάνονται σε μεγάλο βαθμό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3505 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η δευτερη σεζον ειναι πιο καλη απο την πρωτη κατα την γνωμη μου εχει περισσοτερη δραση και ελπιζω αυτο να συνεχιστει και στα επομενα επεισοδια.Εχω δει μεχρι και το 9.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Η σειρά ανανεώθηκε για 3η σεζόν  :yahoo:

 

 

Κατ΄ εμέ η καλύτερη κομιξοσειρά με διαφορά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

To Gotham το έχω στα υπ'όψιν απ'όταν βγήκε. Δεν το έχω δει όμως ακόμα. Δεν με κράτησαν τα πρώτα 5 λεπτά και κάπου με εκνευρίζει το ότι ενώ απ'ότι καταλαβαίνω αφορά την περίοδο πριν υπάρξει Batman και τα πρώτα βήματα του Gordon, βλέπω αναφορές σε Catwoman κ.ο.κ..... Βάλε συν τοις άλλοις το ότι τα διάφορα τηλεοπτικά σώου της DC του παρελθόντος (ειδικά το Smallville αλλά και ότι έχω δει/διαβάσει για τα πιο πρόσφατα) εμφανώς δεν μου κάνουν. Πολύ soap opera, πολύ φτηνές/μη κινηματογραφικές παραγωγές κ.ο.κ. 

 

that's me βέβαια και περί ορέξεως.... :) (και επαναλαμβάνω ότι δεν τα έχω δει. επισόδεια και σκηνές μόνο, που απλώς δεν με έχουν τραβήξει)

 

πήγα όμως και πέτυχα σήμερα ένα αρθράκι το οποίο συνδέει το Gotham με τα λατρεμένα Rome και GoT. Ομολογώ ότι *αυτό* μου τράβηξε το ενδιαφέρον :) Εν πάση περιπτώσει, θεώρησα ότι μπορεί να το γουστάρουν και κάποιοι άλλοι ως άρθρο :)

 

Rome died so Game of Thrones could live.

 

γκουγκλάροντας για να το ξαναβρώ και να το αναδημοσιεύσω εδώθε, πέτυχα και ένα περσινό, από το ίδιο σάητ, με τίτλο Why Gotham is just Rome rehashed with superheroes. Με μια βιαστική ματιά βλέπω ότι το συγκεκριμένο έχει σπόιλερς από το σώου μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσής του (2/2/15). 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αυτό που μου αρέσει στο Gotham, είναι η πολύ χαλαρή σχέση που έχει με τα κόμιξ, για αυτό και οι ιστορίες είναι (ως ένα βαθμό) πρωτότυπες και ανεξάρτητες και οι δημιουργοί δεν περιορίζονται από την μυθολογία των κόμιξ.

 

Επίσης μου αρέσει που η σειρά δεν αντιγράφει/μιμείται οτιδήποτε προηγούμενο και πετυχημένο, απλά εμπνέεται, κυρίως από τις παλιές ταινίες του Μπάρτον, την σειρά παιχνιδιών Arkam και κάποια καινούργια comics και animation και δευτερευόντως, από το Dark Knight Triology.

 

Είναι κάτι το διαφορετικό και στην μυθολογία του Μπατμαν, αλλά και από τις υπόλοιπες σειρές της DC, που συμφωνώ με τον Germanicus πάνω, είναι λίγο-πολύ σαπουνόπερες και αρκετά ψεύτικες/φθηνές.

 

Αλλά μην ξεχνάμε πως το Gotham ΔΕΝ είναι υπερηρωική σειρά, αλλά μία σειρά βασισμένη σε χαρακτήρες και ιστορίες από comic.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

germ ειναι αστυνομικη σειρα.. κι εχω την εντυπωση πως σου αρεσουν οι αστυνομικες σειρες :P

 

ξεκινα το καποια στιγμη με ορεξη και αν εχω καταλαβει τα γουστα σου, θα σου αρεσει.. απλα βγαλε απο το μυαλο σου τις λεξεις

 

μπατμαν και κομικς και θα δεις οτι εχει περισσοτερο "μπατμαν και κομικς" απ οτι μπορεις να φανταστεις :D

 

απλα δες το χαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

η λέξη Catwoman σε συνδυασμό με το James Gordon στα νιάτα του είναι που με κάνουν και επαναστατώ :) βαθύτατα Μιλλερικός γαρ, δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπήρχε Catwoman πριν τον Batman :) Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Σελίνα ρίχνει 10-15 χρόνια στον Μπρους :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

............ Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Σελίνα ρίχνει 10-15 χρόνια στον Μπρους :)

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχουν τόσα πολλά χρόνια διαφορά στην σειρά.

 

Και εγώ πάντως, έχοντας καταλάβει τα γούστα σου, πιστεύω ότι θα σου αρέσει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά είναι συνομήλικοι. Δεν υπάρχει ακόμη Catwoman όπως το εννοείς. Αυτό το σημείο λειτουργεί μια χαρά, δεν ξέρω όμως πού αλλού θα ξενερώσεις, πράγμα που σίγουρα θα σου συμβεί. Ώρες ώρες το σίριαλ σου τραβάει μια σφαλιάρα που βουίζει το αφτί σου. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29980
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  74
  • Reputation:   900
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εχει τα αρνητικα του σαν σειρα αν και ηταν περισσοτερο εμφανη στην πρωτη σεζον,αν και για μενα απογειωθηκε στο τελος της και κραταει ψηλα στανταρ την δευτερη σεζον.Ουσιαστικα για μενα το πρωτο μισο της δευτερης (1-11) ηταν το καλυτερο δειγμα ως τωρα,και ηταν και η πρωτη φορα που ουσιαστικα δεν ''εκλεινε'' και απο μια υποθεση σε καθε επεισοδιο-καπου με ειχε ξενισει στην αρχη.Το ολο στορυ με Γκαλαβαν και το πως ξετυλυχτικε μου φανηκε παραπ ολυ καλα στημενο.

Ηθοποιοι πολυ καλοι-με καποιους εξαιρετικους στους ρολους τους,καλογυρισμενο χωρις ''τσιγκουνιες'' + με την καταλληλη ατμοσφαιρα...Ειναι ξεκαθαρα αστυνομικη σειρα,δεν πρεπει να την κρινεις σαν κατι αλλο αλλα εμενα μου αρεσει που μεσω ολου αυτου του κομιξοχαρακτηρα ξεφευγει αρκετα απο τα πλαισια.Φυσικα ακομα και για αστυνομικη δεν μπαινεις καν στο τριπακι να την συγκρινεις με μια ''βασισμενη'' ακριβως στην πραγματικοτητα τυπου the wire κλπ. Εχει τον χαρακτηρα της και αυτο ειναι ενα συν που της δινεις.Ελπιζω το δευτερο μισο να μην ριξει το επιπεδο γιατι καπου με ειχαν χαλασει ενα-συο πραματα στο 2.12-2.14 αλλα πιστευω οτι θα το ξαναανεβασουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύμφωνα με έγκυρες κι αξιόπιστες πηγές - και αναφέρομαι στον φίλο Tsaklas - αυτή τη περίοδο στα στούντιο της Power Music μεταγλωττίζουν τη σειρά "Gotham" για λογαριασμό του Netflix. Τώρα όταν σκέφτομαι μεταγλωττισμένα, έρχονται στο νου μου εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα: Από την μια ενθουσιασμός, ενθυμούμενος τον υπαστυνόμο Ρεξ ή τους Πάουερ Ρέηντζερς (τους πρώτους κύκλους) σειρές που αμφότερες παρακολουθούσα σχεδόν φανατικά. Από την άλλη το απόλυτο ξενέρωμα, όταν σκέφτομαι βραζιλιάνικες σαπουνόπερες και τις τραγικές μεταγλωττίσεις τους. Γενικά ξένες σειρές/ταινίες τις προτιμώ με υπότιτλους, αλλά με τρώει κι η περιέργεια να δω το τελικό αποτέλεσμα… αν ποτέ προβληθεί έτσι σε ελεύθερο κανάλι κι αν προηγουμένως δεν έχουν πετσοκόψει τη σειρά, για την κάνουν κατάλληλη.

 

Και τώρα ολίγον κριτική... Το πρώτο μισό της πρώτης σεζόν ψιλοαδιάφορο έως βαρετό. Περισσότερο αστυνομική σειρά, παρά κομιξοσειρά. Στο δεύτερο μισό, πήρε τα πάνω της και μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τα μισά του δεύτερου κύκλου. Κάπου εδώ δυστυχώς άρχισα και πάλι να χάνω το ενδιαφέρον μου, ώσπου την έκοψα τελείως. Κατά πάσα πιθανότητα όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος, θα τα δω μαζεμένα και θα σκεφτώ αν θα την συνεχίσω του χρόνου. Τι μου τη σπάει;

 

 

Έχουν αλλάξει τα φώτα στον Γκόρντον, μια αστυνομικός, μια τροχονόμος, μια κρατούμενος, μια στο Άρκαμ, μια το ένα μια το άλλο... νισάφι πια. Με τη Μπάρμπαρα τι στο καλό παίζει; Θα γίνει η μητέρα των παιδιών του ή έχεσαν τελείως το στόρι; Κι αν έχουν σκοπό να την παντρευτεί εν τέλει, κακώς την παρουσίασαν έτσι, γιατί όπως κατήντησε προτιμώ να της φυτέψουν μια σφαίρα και να τελειώνουμε με τον ρόλο της. Στα θετικά η παρουσίαση των Bat-Villains που είναι παραπάνω από ενδιαφέρουσα, στα αρνητικά ότι στιγμές-στιγμές η σειρά παραμένει ένα σκαλί πάνω από μια αστυνομική σειρά. Τραβάει μακριά το σχοινί και αργά ή γρήγορα κάνει σε κάθε σεζόν κοιλιά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Τελικά μόνο σε εμένα αρέσει τόσο πολύ;  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύμφωνα με έγκυρες κι αξιόπιστες πηγές - και αναφέρομαι στον φίλο Tsaklas - αυτή τη περίοδο στα στούντιο της Power Music μεταγλωττίζουν τη σειρά "Gotham" για λογαριασμό του Netflix. Τώρα όταν σκέφτομαι μεταγλωττισμένα, έρχονται στο νου μου εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα: Από την μια ενθουσιασμός, ενθυμούμενος τον υπαστυνόμο Ρεξ ή τους Πάουερ Ρέηντζερς (τους πρώτους κύκλους) σειρές που αμφότερες παρακολουθούσα σχεδόν φανατικά. Από την άλλη το απόλυτο ξενέρωμα, όταν σκέφτομαι βραζιλιάνικες σαπουνόπερες και τις τραγικές μεταγλωττίσεις τους. Γενικά ξένες σειρές/ταινίες τις προτιμώ με υπότιτλους, αλλά με τρώει κι η περιέργεια να δω το τελικό αποτέλεσμα… αν ποτέ προβληθεί έτσι σε ελεύθερο κανάλι κι αν προηγουμένως δεν έχουν πετσοκόψει τη σειρά, για την κάνουν κατάλληλη.

 

Και τώρα ολίγον κριτική... Το πρώτο μισό της πρώτης σεζόν ψιλοαδιάφορο έως βαρετό. Περισσότερο αστυνομική σειρά, παρά κομιξοσειρά. Στο δεύτερο μισό, πήρε τα πάνω της και μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τα μισά του δεύτερου κύκλου. Κάπου εδώ δυστυχώς άρχισα και πάλι να χάνω το ενδιαφέρον μου, ώσπου την έκοψα τελείως. Κατά πάσα πιθανότητα όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος, θα τα δω μαζεμένα και θα σκεφτώ αν θα την συνεχίσω του χρόνου. Τι μου τη σπάει;

 

 

Έχουν αλλάξει τα φώτα στον Γκόρντον, μια αστυνομικός, μια τροχονόμος, μια κρατούμενος, μια στο Άρκαμ, μια το ένα μια το άλλο... νισάφι πια. Με τη Μπάρμπαρα τι στο καλό παίζει; Θα γίνει η μητέρα των παιδιών του ή έχεσαν τελείως το στόρι; Κι αν έχουν σκοπό να την παντρευτεί εν τέλει, κακώς την παρουσίασαν έτσι, γιατί όπως κατήντησε προτιμώ να της φυτέψουν μια σφαίρα και να τελειώνουμε με τον ρόλο της. Στα θετικά η παρουσίαση των Bat-Villains που είναι παραπάνω από ενδιαφέρουσα, στα αρνητικά ότι στιγμές-στιγμές η σειρά παραμένει ένα σκαλί πάνω από μια αστυνομική σειρά. Τραβάει μακριά το σχοινί και αργά ή γρήγορα κάνει σε κάθε σεζόν κοιλιά.

 

 

 

Αν δεν τα έφτιαχνε ο Μακένζι με την Μπακαρίν στην πραγματικότητα και δεν είχαν τόσο καλή χημεία επί οθόνης μάλλον θα είχε τελειώσει το όλο τράβηγμα με την Μπάρμπαρα. Αυτή είναι η αίσθηση που αποκομίζω γενικά. Πάνω κάτω το ίδιο που προέκυψε και με το Arrow όπου ο χαρακτήρας της Φελίσιτυ έγινε τόσο δημοφιλής που έγινε regular αρχικά και ανέλαβε τα ηνία ως λάβ στόρυ μετά, με αποτέλεσμα να σκοτώσουν την Μπλακ Κανάρι για να ξεμπερδεύουν.

 

 

Είσαι σίγουρος πάντως πως ο φίλος σου εννοούσε όντως μεταγλώττιση και όχι υποτιτλισμό; Συνεχίζουν ακόμα και στις μέρες μας να τα μπερδεύουν αυτά τα δύο. Αν ναι πάντως, ποιος - μα τον φαλλό του πράσινου καλικάντζαρου - θα κάτσει να το δει έτσι χωρίς να ξενερώσει; Το κοινό που απευθύνεται η σειρά; Δεν νομίζω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είναι παραπάνω από βέβαιο. Ή απόφαση λογικά είναι κάποιου παράγοντα του Νέτφλιξ που νομίζει ότι οι Έλληνες είναι σαν τους ξένους που αν δεν είναι στη γλώσσα τους το σνομπάρουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και δεν βρέθηκε κανείς να του πει τι πραγματικά παίζει; Απλά του πήραν τα λεφτά σαν κορόιδο που είναι και σιγά μωρέ, σκασίλα μας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ποιος είδε το 20ο επεισόδιο;

 

 

Ο Αλφρεντ είναι πολύ bad-ass τελικά
φοβερό και το ιππικό (Μπουτσ-Πιγκουίνος) με το μπαζούκας τους

 

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ποιος είδε το 20ο επεισόδιο;

 

 

Ο Αλφρεντ είναι πολύ bad-ass τελικά

φοβερό και το ιππικό (Μπουτσ-Πιγκουίνος) με το μπαζούκας τους

 

 

Πολύ καλό. Από τις αγαπημενες μου σειρές της DC το Gotham

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.