Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι σημαντική η ορθογραφία σε ένα ποστ;


dimious200

  

65 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13938
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ναι. Η ορθογραφία είναι σημαντική αλλά και τα λάθη ανθρωπινά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

τι το κακ΄ο έχουν τα γκρίκλις κε δε τα γουστ΄αουν μερικοί ποτέ δε κατάλαβα. 

 

στο κάτο-κάτο παλιά οι υπολ΄ογισες που δεν είχαν ελινικά,πως γράφατε τ΄οτε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ασφαλώς και είναι σημαντική! Αν δεν συντρέχουν σημαντικοί λόγοι, π.χ. δυσλεξία, τότε δεν δικαιολογείται να "σκοτώνουμε" τη γλώσσα μας. 

 

Βέβαια δεν αναφέρομαι σε ένα - δύο ορθογραφικά λάθη που για χίλιους λόγους μπορεί να κάνει ο καθένας μας αλλά για την επαναλαμβανόμενη ανορθογραφία ή τη χρήση των greeklish.

 

Χώρια που είναι πολύ κουραστικό για τον άλλο που θα θελήσει να κάτσει να διαβάσει τι γράψαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Yper twn or8ografhmenwn posts!!!!

 

Kata ths epelashs twn anohtwn greeklish!!!

 

(Καταλάβατε, πιστεύω, ότι κάνω πλάκα με ειρωνικό ύφος! Και ελπίζω να μην υποστώ edit για τα παραπάνω... Μα, είναι δυνατόν να διαστρεβλώνουμε αυτήν την υπέροχη ελληνική γλώσσα, στον γραπτό τύπο της, με ορνιθοσκαλίσματα όπως τα παραπάνω; Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να γράψει κάποιος σε greeklish... Εντάξει, ομολογώ ότι η αρχή του κειμένου αυτού έγινε τυχαία με greeklish, όταν ξεκίνησα να πληκτρολογώ χωρίς να γυρίσω τη γλώσσα του υπολογιστή. Και είπα να συνεχίσω έτσι, για να δώσω καυστικό τόνο στα γραφόμενά μου. Ίσως να συμφωνώ με την έλλειψη τόνων από κείμενα-απαντήσεις σε fora, γιατί κάποιος μπορεί να γράφει από smartphone, όπου γνωρίζω από ιδία πείρα ότι είναι άβολο να τονίζεις, αλλά, και χωρίς τόνους, βγαίνει το νόημα όσων γράφονται. Τα greeklish, όμως, είναι μια σκέτη ανοησία!!!)

Xωρίς τόνους δεν λειτουργεί όμως το auto-correct στα smartphone, οπότε θα πρέπει να γράφεις ένα-ένα τα γράμματα, συν το ότι αν κάνεις ορθογραφικό λάθος δεν θα στο διορθώσει επειδή δεν αναγνωρίζει την λέξη αν έχεις κάνει ένα ορθογραφικό και δεν έχεις βάλει τόνο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

:lol:  :lol:  Ο πόλεμος των πολέμων!! The ultimate linguistic war!!!   Yeah!

 

 

Για μαινα καλω εινε ινα προσαίχουμαι :P :P ..

 

Για  μενα, λοιπόν, καλό είναι να προσέχουμε την ορθογραφία στα ποστ που κάνουμε. Αλλα δε χαθηκε κι ο κόσμος αν γινουν κάποια λαθάκια.. λαθάκια, όμως..

 

Σε γενικές γραμμες.. ναι, ειναι σημαντικη

 

 

ε, ναι! :P

 

δεν λέω ότι θα με χαλασουν ένα δυο ορθογραφικά σε ενα ποστ, απλά να μη χρειάζεται να το ξανακοιταξω κανα 2 φορές για να καταλάβω τι γραφει!

 

:beer:

 

Προσυπογράφω τα ποστ τών δύο κοριτσιών μας που με το θηλυκό μυαλό τους (το λέω επαινετικά) αντιμετωπίζουν σωστά το θέμα. Είναι σημαντικό να γράφεις σωστά, αλλά μερικά λάθη δεν φέρνουν το τέλος τού Κόσμου.

 

Τώρα για τον φίλο μου τον Νίκο aka 530, που τις γνώσεις του και τον πλούτο τού λεξιλογίου του έχω θαυμάσει στο τόπικ "σκέψου την επόμενη λέξη", έχω μια υπόνοια ότι αφενός το κάνει και λιγάκι επίτηδες ανάγοντας την ανορθογραφία σε στιλ (για να μη "μου την πει" για την ελληνικούρα) λανσάροντας ένα χαριτωμένα ανορθόγραφο στιλ, με μοναδικό ι το γιώτα κλπ. και αφετέρου βιάζεται και βαριέται να ψάξει το γιατί ο ορθογραφικός έλεγχος τού βγάζει κόκκινη υπογράμμιση και ποια να διαλέξει από τις επιλογές που του δίνονται αν πατήσει δεξί κλικ. 

 

Τέλος για τα greeklish, ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητά τους (δεν είναι ούτε greek ούτε english) και θεωρώ ορθή την "έξωσή" τους από το Greekcomics.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

βασικά τοχω πει 100 φορ΄ες ότι γράφω γριγορα,και δε κάθομε να διορθώνω τις υπογραμίσεις.... :P

 

 

λύκιο έχω βγάλει,δε θα ξέρω να γράφω; :P

 

 

(αλά θα μ άρεσε σα στιλ που λες,ειδικά σε σοβαρ΄ο ποστ....γιατ΄ι όχι;;; :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

τόρα για τα greeklish που λ΄ετε....πολοί το κάνουν στο MSN,skype,κτλ...αν μιλάς ταφτόχρονα με ένα ξ΄ενο και με έναν έλινα...βολέυουν πιο πολ΄υ τα greeklish για να μη γιρνάς πλικτρολόγιο κάθε 3 και λ΄ιγο....πως δεν είνε χρίσιμα;  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

α. ΄Ελα τώρα, Λύκειο έχεις βγάλει, οπότε αποκλείεται όσο γρήγορα και να γράφεις να είναι τα γραπτά σου τόσο ανορθόγραφα. Εγώ πιστεύω ότι μεταφέρεις τον ιωτακισμό (προφορά όλων τών ι όπως το ιώτα) στον γραπτό λόγο.

 

β. Δεν μπορούμε να τα θυσιάζουμε όλα στο βωμό τής ευκολίας. Ας γυρίζουμε πληκτρολόγιο όσο συχνά χρειάζεται.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

καλ΄α όπως θες δε πιράζει....αλλά αυτ΄ο γιατο γιωτακισμό δε τ οξερα :thinking: 

 

 

το μόνο που προσ΄εχω βασικά είνε τα εμότικον να τα γράφω σοστά για να μου βγένουν :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

καλ΄α όπως θες δε πιράζει....αλλά αυτ΄ο γιατο γιωτακισμό δε τ οξερα :thinking:

 

 

το μόνο που προσ΄εχω βασικά είνε τα εμότικον να τα γράφω σοστά για να μου βγένουν :yes:

 

α. Το θυμάμαι από τον πατέρα μου, που ήταν γερός φιλόλογος, αλλά μέχρι σήμερα πίστευα ότι αφορά και το γραπτό λόγο και όχι μόνο την προφορά τών λέξεων.

 

β. Είδες, εκεί που θέλεις προσέχεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

αλίθια όταν στέλνετε SMS δε σινιθίζετε να κόβετε τα 2πλα φονίεντα η να γράφετε τις λ΄εξις μισές για να χορ΄ανε πιο εύκολα σε 1 SMS;;;;; ρωτάω όλους εσάς που θ΄ελετε να γράφετε παντα σοστά :best:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα greeklish τα απεχθανομαι, :trixes: τα σιχαινομαι  :laser: δεν θελω να τα βλεπω μπροστα μου! Αν διαβασεις ενα ποστ σε greeklish χαλαρα σε πιανει πονοκεφαλος. :bash: Και δεν ειναι δικαιολογια αυτη οτι βαριομαστε να αλλαξουμε το πληκτρολογιο.Εκει καταντησαμε δηλαδη,να βαριομαστε που ζουμε; :havefun: Απλα ειναι μια σαχλη μοδα.

Συμφωνω με τον Τρυφωνα.Δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος που εχει καθισει 12 χρονια στα θρανια  (και δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος οπως η δυσλεξια που αναφερθηκε παραπανω) να  γραφει ετσι.Απλα αυτο που υπαρχει με τα greeklish που χρησιμοποιειται μονο το "i" το κανει ο Νικος  και στα Ελληνικα.

Κουραζει πολυ ομως να διαβαζεις ενα ανορθογραφο κειμενο.

Ουτε εγω ειμαι τελεια.Καταρχην δεν βαζω τονους (το κανω/εκανα  μονο οταν ειναι/ηταν  απαραιτητο-σχολειο σε εξετασεις απολυτηριες,στην δουλεια σε κατι επισημο κτλ)Θα κανω και λαθη σιγουρα.Καποιες φορες κολλαει το μυαλο μου,ειδικα με τα διπλα συμφωνα,με τα φωνηεντα ποιο μπαινει πρωτο ποιο  δευτερο. post-5259-1221503318.gif Αν κατι μπορω να το τσεκαρω θα το τσεκαρω.

Ολοι θα κανουμε λαθη,αλλα δεν ειναι κακο να προσπαθουμε να βελτιωνομστε. :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τα greeklish τα απεχθανομια, :trixes: τα σιχαινομαι  :laser: δεν θελω να τα βλεπω μπροστα μου! Αν διαβασεις ενα ποστ σε greeklish χαλαρα σε πιανει πονοκεφαλος. :bash: Και δεν ειναι δικαιολογια αυτη οτι βαριομαστε να αλλαξουμε το πληκτρολογιο.Εκει καταντησαμε δηλαδη,να βαριομαστε που ζουμε; :havefun: Απλα ειναι μια σαχλη μοδα.

Συμφωνω με τον Τρυφωνα.Δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος που εχει καθισει 12 χρονια στα θρανια  (και δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος οπως η δυσλεξια που αναφερθηκε παραπανω) να  γραφει ετσι.Απλα αυτο που υπαρχει με τα greeklish που χρησιμοποιειται μονο το "i" το κανει ο Νικος  και στα Ελληνικα.

Κουραζει πολυ ομως να διαβαζεις ενα ανορθογραφο κειμενο.

Ουτε εγω ειμαι τελεια.Καταρχην δεν βαζω τονους (το κανω/εκανα  μονο οταν ειναι/ηταν  απαραιτητο-σχολειο σε εξετασεις απολυτηριες,στην δουλεια σε κατι επισημο κτλ)Θα κανω και λαθη σιγουρα.Καποιες φορες κολλαει το μυαλο μου,ειδικα με τα διπλα συμφωνα  πιο φωνηεν μπαινει πρωτο πιο δευτερο. post-5259-1221503318.gif Αν κατι μπορω να το τσεκαρω θα το τσεκαρω.

Ολοι θα κανουμε λαθη,αλλα δεν ειναι κακο να προσπαθουμε να βελτιωνομστε. :spidey_yeah_that:

 

 

 

- αφο΄υ σιχένεσε τα γκρίκλις γιατί δε το γραψες "παολα" το νικ σου,και το γράψες "paola"; :PPP:

- μ'οδα τα γκρ΄κλις;;;;;;;;;;;;;; :damn: το ξέρις ότι στους υπολογιστ΄ες παλι΄α που δεν είχαν ελινικά γράφαν γκρικλις;;; είνε παλιότεα απόσο νομίζετε ;)  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

- εγω πάντως δεν έχο πρόβλιμα με ανορθόγραφα ποστ ούτε με γκρικλις,ακόμα και αν ο άλος γράφει "k@p0s 3ts!"...βγ΄αζω άκρη :best:

- μίπος,λέω μίπως ντρέπεσε να πεις ότι βαριέσε να κ΄αθεσε να τα διαβάζεις,και μετ΄α λες για μας ότι βαριόμαστε;;; :P:poke::mafia::PPP::spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και να απαντησω δεν εχει νοημα κανενα!  :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, μόδα είναι τα greekglish. Θες να μας πεις πως όταν τα λειτουργικά συστήματα δεν είχαν την επιλογή αλλαγής γλώσσας (κάτι «αιώνες» πριν) όλοι όσοι γράφετε έτσι είχατε ίντερνετ και το έχετε φάει με το κουτάλι; Μην κοροϊδευόμαστε. Απλά πουλάτε μούρη μεταξύ σας και σας την σπάμε όσοι την λέμε και έχουμε μια κάποια αίσθηση ταυτότητας. Σταματήστε να το χρησιμοποιείτε σαν δικαιολογία. Και πάλιωσε και δεν έχει βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@GreekComicFan καλά χαλ΄αροσε,δε σε ειπαμε και καμπούρι :P

 

αλλά δε θα το λεγα μ΄οδα γιατί οι μόδες κρατανε το πολύ 1-2 χρόνια,μετά φέβγουν  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

τα greeklish τα γρ΄αφουν από τότε που ήρθε το ίντερνετ στην ελάδα μέχρι σ΄ιμερα :best: ευκολια θα το λεγα και πιο βολικό. :yes: βρ΄ισκεις κατι το κακό πάνω σαυτό; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τόρα για τα greeklish που λ΄ετε....πολοί το κάνουν στο MSN,skype,κτλ...αν μιλάς ταφτόχρονα με ένα ξ΄ενο και με έναν έλινα...βολέυουν πιο πολ΄υ τα greeklish για να μη γιρνάς πλικτρολόγιο κάθε 3 και λ΄ιγο....πως δεν είνε χρίσιμα;  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

Πλάκα κάνεις, έτσι; Πατάς 2 πλήκτρα για μια στιγμή. Δεν σου παίρνει ούτε ένα λεπτό, ούτε μια ώρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Πλάκα κάνεις, έτσι; Πατάς 2 πλήκτρα για μια στιγμή. Δεν σου παίρνει ούτε ένα λεπτό, ούτε μια ώρα. 

 

 

ξέρεις όμος πόσοι το κάνουν αφτό που λέω;;;;;;;; εκατομίρια :P :P :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ξέρεις όμος πόσοι το κάνουν αφτό που λέω;;;;;;;; εκατομίρια :P :P :P

 

Αν έβλεπες 1000 ανθρώπους να πηδάνε από το μπαλκόνι, θα πηδούσες; :P

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@GreekComicFan καλά χαλ΄αροσε,δε σε ειπαμε και καμπούρι :P

 

αλλά δε θα το λεγα μ΄οδα γιατί οι μόδες κρατανε το πολύ 1-2 χρόνια,μετά φέβγουν  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

τα greeklish τα γρ΄αφουν από τότε που ήρθε το ίντερνετ στην ελάδα μέχρι σ΄ιμερα :best: ευκολια θα το λεγα και πιο βολικό. :yes: βρ΄ισκεις κατι το κακό πάνω σαυτό; :thinking:

 

Μου βγήκε κάπως αυστηρό το κείμενο, έτσι; Θα καταλάβαινες το ύφος αν ήταν γραμμένο όπως να ναι; ;)

Δεν κρίνονται όλες οι μόδες με τα κριτήρια της βιομηχανίας ένδυσης. ;)

Και όσο για το αν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό, απαντήσεις υπάρχουν πολλές και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτό το θέμα μέσα στο φόρουμ, οπότε δεν θα κάτσω να τα επαναλάβω. Εκεί είναι όποτε αποφασίσεις να τα διαβάσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Αν έβλεπες 1000 ανθρώπους να πηδάνε από το μπαλκόνι, θα πηδούσες; :P

 

τοχω ξανακάνει ----> http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=26551&page=23

 

 

:P

 

 

 

 

Μου βγήκε κάπως αυστηρό το κείμενο, έτσι; 

 

 

 

ε......λίγο :P:lol::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άσχετο, αλλά το μπαλκόνι σου είναι στο επίπεδο του πεζοδρομίου; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

2ος  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα greeklish και ως όρος και ως είδος πρωτοεμφανίστηκαν στο εξωτερικό, όταν ακόμα το ίντερνετ ήταν στα σπάργανά του, στην προ http εποχή και χρησίμευαν ως τρόπος επικοινωνίας των Ελλήνων εκεί. Το ίντερνετ στην Ελλάδα ήρθε αρκετά μετά :)

 

Όντας εκείνης της γενιάς έγραφα με greeklish μέχρι και το 2006 (δεν υπήρχε και fb τότε :) ή έστω δεν είχα εγώ λ/σμο εκεί) οπόταν και γράφτηκα σε αυτό εδώ το φόρουμ που είχε ως κανόνα την χρήση των Ελληνικών. 

 

Από άποψη αισθητικής προτιμώ πλέον τους ελληνικούς χαρακτήρες. Καταλαβαίνω όμως απόλυτα παλιούς μου φίλους και γνωστούς που τους γνώρισα μέσω ίντερνετ αρχές δεκαετίας 90, οι οποίοι ζούνε ακόμα στο εξωτερικό, έχουν όλοι τους από ένα διδακτορικό, και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τα greeklish. Και λόγω συνήθειας και διότι η ελληνική γραμματοσειρά είναι κάτι που αφορά το 2 τοις χιλίοις του πλανήτη, οπότε είναι άπειρες οι συσκευές εκεί έξω που δεν την υποστηρίζουν.

 

Όσον αφορά τους κατοίκους της χώρας, συνήθως είναι πιτσιρικάδες. Και υπάρχει μια εξήγηση διότι έμαθαν να πληκτρολογούν πάνω σε ένα κινητό και ακόμα και αυτά μέχρι πρότινος δεν υποστήριζαν την ελληνική γραμματοσειρά. 

 

Πάντως περισσότερο διαολίζομαι με το περιεχόμενο κειμένων που διατυμπανίζουν τη διανοητική ένδεια του συντάκτη τους, παρά με τον τρόπο γραφής :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν έβλεπες 1000 ανθρώπους να πηδάνε από το μπαλκόνι, θα πηδούσες; :P

Πολύ αργά, ήδη το γυρίσαν σε ταινία (The Happening :shootme: ):

 

tumblr_mqw3k5tdl61qdpdubo1_500.gif

 

:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

υπάρχι και αθλιμα που πηδάς από μπαλκόνι και πέφτεις σε πισίνα :idea::spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

υπάρχι και αθλιμα που πηδάς από μπαλκόνι και πέφτεις σε πισίνα :idea::spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται άθλημα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

530 Καταχωρημένο 23 λεπτά πριν

υπάρχι και αθλιμα που πηδάς από μπαλκόνι και πέφτεις σε πισίνα :idea::spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

Υποψιάζομαι ότι εννοείς το parkour.. (wiki)

 

όχι, δεν εχει σχεση με ανθρώπους που πηδάνε από τα μπαλκόνια στις πισίνες. Αυτό συμβαίνει στις 5ήμερες όταν τα 17χρονα εχουν πιει και νομιζουν ότι είναι αεροπλάνα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Υποψιάζομαι ότι εννοείς το parkour.. (wiki)

 

όχι, δεν εχει σχεση με ανθρώπους που πηδάνε από τα μπαλκόνια στις πισίνες. Αυτό συμβαίνει στις 5ήμερες όταν τα 17χρονα εχουν πιει και νομιζουν ότι είναι αεροπλάνα! :P

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Balconing

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thinking: δεν το γνωριζα..

 

Παράθεση πάντως, από το λινκ που εβαλες:

 

1. has gained popularity among tourists of the  Balearic Islands of Ibiza and Majorca in Spain.

 

2. In 2010 in Spain, there were six deaths and 11 injuries related to the practice; most of them were young British and German tourists with traces of alcohol in their blood.

 

 

Δηλαδή πάλι μιλάμε για πιωμενους που δεν ηξεραν τι εκαναν και στο τέλος σκοτώθηκαν. Το λέω γιατί δεν είναι αθλημα. Μαζική ανοησία ειναι..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.