Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μουσική - Γενική Συζήτηση


Farina

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τα τελευταία 2 χρόνια ανακαλύπτω (χωρίς να ψάχνω και με τρελό πάθος) και ξανα-ανακαλύπτω παραδοσιακή αμερικάνικη μουσική, ιδιαίτερα περίπου της εποχής του εμφυλίου.

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

Εγώ γιατί βλέπω ότι έχεις παθιαστεί; :PPP: Ώστε έτσι ε; Πριν 2 χρόνια είχες άλλα γούστα απόσο κατάλαβα; :thinking: Πες μου ποιος σου έμαθε αυτά τα προπολεμικά να τον :slap::moutra2:

 

 

 

Btw,να πω ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ την Ιρλανδική παραδοσιακή μουσική. :out: Θυμίζει πολύ τα βαρετά παραδοσιακά ελληνικά.....όχι ότι έχω ακούσει πολλά αλλά απ'όσα έχει βάλει ο Tightwad ήταν ΑΙΣΧΟΣ!!! :wall: Ο λόγος που να ακούσει κάποιος αυτή τη μουσική εκτός από το να σπάσει τα νεύρα του άλλου,ποιος είναι;;; Δε κατάλαβα ποτέ μου :P :P :P  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από 530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

-spam-

Το ίδιο γούστο είχα. Γενικά ακούω ρόκ, τότε ίσως άκουγα λιγότερα καινούρια κομμάτια..
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

-spam-

 

απαράδεκτος....που λες ότι το πάνω ποστ μου είναι σπαμ. ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!!! :moutra2::out::PPP: :PPP:

 

 

 

υπάρχουν και ωραία ροκ κομμάτια ,κατά τα άλλα που μ αρέσουν :)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_J6POkW_oFg

http://www.youtube.com/watch?v=8ogGQlgBFOc

 

 

αν ακούς τέτοιο ροκ....οκ έχεις κάτι καλό πάνω σου :P:congrats:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από 530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

απαράδεκτος....που λες ότι το πάνω ποστ μου είναι σπαμ. ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!!! :moutra2::out::PPP: :PPP:

 

 

 

υπάρχουν και ωραία ροκ κομμάτια ,κατά τα άλλα που μ αρέσουν :)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_J6POkW_oFg

http://www.youtube.com/watch?v=8ogGQlgBFOc

 

 

αν ακούς τέτοιο ροκ....οκ έχεις κάτι καλό πάνω σου :P:congrats:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

δεν θέλω να σου τη χαλάσω,αλλά αυτά τα κομμάτια που πόσταρες δεν είναι ροκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

New wave pop δεν είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

με μπόλικη λακ στα μαλλιά χωρίς να είναι αμερικάνικο ποζερ

Επεξεργασία από lemmy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@lemmy αφού έχουν πιο πολύ κιθάρα αντί για ηλεκτρονικά τι είναι; :moutra2:

 

 

@Tightwad :yes: τα συγκεκριμένα γκρουπ είναι σ αυτό το είδος,αλλά τα κομμάτια φέρνουν λίγο προς ροκ.... :valt:  :valt:  :valt:  :valt:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω πως σου θυμίζει ροκ. Και όχι, δεν ακούω αυτού του είδους την ποπ, με κάποιες εξαιρέσεις.

Δεν έχω κάτι εναντίον του είδους, αλλά παραείναι "μειλίχια" για το γούστο μου. Έχω ποστάρει το είδος ρόκ που ακούω. 4 απ'τα κομμάτια σε εκείνο το θρέντ είναι ροκ αν θυμάμαι καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Δεν ξέρω πως σου θυμίζει ροκ. Και όχι, δεν ακούω αυτού του είδους την ποπ, με κάποιες εξαιρέσεις.

 

Δεν έχω κάτι εναντίον του είδους, αλλά παραείναι "μειλίχια" για το γούστο μου. Έχω ποστάρει το είδος ρόκ που ακούω. 4 απ'τα κομμάτια σε εκείνο το θρέντ είναι ροκ αν θυμάμαι καλά.

 

 

τι θα πει "μειλίχια" ρε ψαγμένε; :thinking:

 

μου θυμίζει ροκ γιατί έχει πιο πολύ κιθάρα (ηλεκτρική). Άμα 1 τραγούδι έχει πιο πολύ ηλ. κιθάρα αντί για ηλεκτρονικά πως θα το πεις; ροκ δε θα το πεις;;; μη με τρελαίνεις :PPP: :PPP:

 

 

το δικό σου ροκ,θα έλεγα είναι πιο......ζζζζζζζζζζ :PPP::lol::poke::poke2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@lemmy αφού έχουν πιο πολύ κιθάρα αντί για ηλεκτρονικά τι είναι; :moutra2:

 

 

 

αν θες να βάλεις με το ζόρι τη λέξη ροκ δίπλα σε αυτό το κομμάτι πες το pop-rock.αλλά το ότι έχει λιγότερα ηλεκτρονικά στοιχεία και περισσότερη κιθάρα δεν το καθιστά ροκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η Ιρλανδική μουσική είναι η καλύτερη!  :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μην derailαρεις το θρέντ με χαζομάρες. Αν δεν γνωρίζεις κάτι, όπως μια λέξη ή έναν ορισμό για ένα είδος μουσικής googlαρε το, δεν χρειάζεται να κάνεις νεο πόστ οπού καταδικάζεις τα γούστα των υπολοίπων.

 

Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Η ποπ κάνει άνετα χρήση της ηλεκτρονικής κιθάρας, τώρα εσύ με κάποια synth-pop (ηλεκτρονική = ποπ; ) θα έχεις μπερδευτεί και βάζεις όλη την ποπ στο ίδιο σακί. Yπάρχουν υποείδη που δεν βάζουν καν synthesizer μέσα στο παιχνίδι. Επίσης η ηλεκτρονική μουσική είναι από μόνη της είδος, είδος με δεκάδες υποείδη.

 

---

 

Για να ξαναμπούμε στο θέμα, έχετε δει ταινίες σχετικές με συγκροτήματα;

 

Είδα σχετικά πρόσφατα το Yellow Submarine (το καρτούν) και μπορώ να πω ότι ήταν συμπαθητικό, αν και σε κάποια σημεία λίγο γελοίο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29544
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1074
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

530, να μερικές πληροφορίες για την rock μουσική πάντως

 

Rock music is a genre of music started in America. It has its roots in 1940s and 1950s rock and roll and rockabilly, which evolved from blues, country music and other influences. According to the All Music Guide, “In its purest form, Rock & Roll has three chords, a strong, insistent back beat, and a catchy melody. Early rock & roll drew from a variety of sources, primarily blues, R&B, and country, but also gospel, traditional pop, jazz, and folk. All of these influences combined in a simple, blues-based song structure that was fast, danceable, and catchy.” Rock usually has a prominent vocal melody, accompanied by guitar, drums, and bass. Many styles of rock music also use keyboard instruments such as organ, piano, mellotron, and synthesizers. Other instruments sometimes utilized in rock include saxophone (originally in the 50s the central instrument), harmonica, violin, flute, French horn, banjo, melodica, and timpani. Also, less common stringed instruments such as mandolin and sitar are used. Rock music usually has a strong back beat, and often revolves around the guitar, either solid electric, hollow electric, or acoustic.


In the late 1960s, rock music was blended with folk music to create folk rock, blues to create blues-rock and with jazz, to create jazz-rock fusion, and without a time signature to create psychedelic rock. In the 1970s, rock incorporated influences from soul, funk, and latin music. Also in the 1970s, rock developed a number of subgenres, such as soft rock, heavy metal, hard rock, progressive rock, and punk rock. Rock subgenres that emerged in the 1980s included synthpop, hardcore punk and alternative rock. In the 1990s, rock subgenres included grunge, Britpop, indie rock, and nu metal.

A group of musicians specializing in rock music is called a rock band or rock group. Many rock groups consist of a guitarist, lead singer, bass guitarist, and drummer, forming a quartet. Some groups omit one or more of these roles and/or utilize a lead singer who plays an instrument while singing, forming a trio or duo; others include additional musicians such as one or two rhythm guitarists and/or a keyboardist. More rarely, groups also utilize stringed instruments such as violins or cellos, and/or horns like saxophones, trumpets or trombones.
Επεξεργασία από Farina
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Ιρλανδική μουσική είναι η καλύτερη!  :beer6:

Τι συγκροτήματα ακούς;

 

Πέρα από Dubliners και Dropkick Murphies, βέβαια. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Η Ιρλανδική μουσική είναι η καλύτερη!  :beer6:

 

αν εννοείς τη παραδοσιακή....απαπα....ίδια με τα ρεμπέτικα :antekale:

 

 

 

αν θες να βάλεις με το ζόρι τη λέξη ροκ δίπλα σε αυτό το κομμάτι πες το pop-rock.αλλά το ότι έχει λιγότερα ηλεκτρονικά στοιχεία και περισσότερη κιθάρα δεν το καθιστά ροκ

 

 

pop rock...οκ :congrats:

 

 

αλλά και πάλι γουστάρω πιο πολύ τέτοια,παρά κάτι θεοβαρετά rock 60s....και δε ντρέπομαι που το λέω ότι είναι βαρετά. :valt: έχουμε πήξει στους κουλτουριάρηδες στη μουσική που δοξάζουν τα 60s και μαυρίζουν τα 80s....ζήτω τα 80s λέμεεεεεε! ΤΕΛΟΣ!!!!! :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Μην derailαρεις το θρέντ με χαζομάρες. Αν δεν γνωρίζεις κάτι, όπως μια λέξη ή έναν ορισμό για ένα είδος μουσικής googlαρε το, δεν χρειάζεται να κάνεις νεο πόστ οπού καταδικάζεις τα γούστα των υπολοίπων.

 

Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Η ποπ κάνει άνετα χρήση της ηλεκτρονικής κιθάρας, τώρα εσύ με κάποια synth-pop (ηλεκτρονική = ποπ; ) θα έχεις μπερδευτεί και βάζεις όλη την ποπ στο ίδιο σακί. Yπάρχουν υποείδη που δεν βάζουν καν synthesizer μέσα στο παιχνίδι. Επίσης η ηλεκτρονική μουσική είναι από μόνη της είδος, είδος με δεκάδες υποείδη.

 

---

 

Για να ξαναμπούμε στο θέμα, έχετε δει ταινίες σχετικές με συγκροτήματα;

 

Είδα σχετικά πρόσφατα το Yellow Submarine (το καρτούν) και μπορώ να πω ότι ήταν συμπαθητικό, αν και σε κάποια σημεία λίγο γελοίο. :P

 

 

 

μάλιστα...σόρρυ μαν,αλλά ποτέ δε γούσταρα τις ψαγμένες λέξεις :P τέσπα....δε μπορώ να σου πω τι είναι ποπ και τι όχι δεν είμαι εξπέρ,αλλά πάνω-κάτω ροκ είναι για μένα ότι έχει πιο πολύ ηλ. όπως είπα,ενώ ποπ περίπου....ας πούμε αυτό που σε κάνει να γουστάρεις και να χοροπηδάς :valt: :valt: :valt::blob3: :blob3: και φυσικά να χει μπόλικο ηλεκτρονικό μέσα.  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that: η μάλλον και το ροκ σε κάνει να χοροπηδάς...απλά με κιθάρες..ενώ το ποπ με ηλεκτρονικά :idea:

 

αν πάλι έχουν και πολύ ηλεκτρονικό μέσα μαζί με ηλ. κιθάρα βγαίνει πολύ γ@μ@το...π.χ.:

 

http://www.youtube.com/watch?v=KQfV-9tv6Ag

 

 

 

:blob3:  :blob3:  :blob3:  :blob3:

 

 

 

 

@Farina ε πάνω κάτω μέσα δεν έπεσα; :holidays:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από 530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29544
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1074
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να ξαναμπούμε στο θέμα, έχετε δει ταινίες σχετικές με συγκροτήματα;

 

Είδα σχετικά πρόσφατα το Yellow Submarine (το καρτούν) και μπορώ να πω ότι ήταν συμπαθητικό, αν και σε κάποια σημεία λίγο γελοίο. :P

 

Εγώ θέλω να δω dvds με live από καλλιτέχνες πάντως, και ειδικά το Get All You Deserve του Steven Wilson (<333), το Arriving Somewhere κ' Anesthisize των Porcupine Tree και το Straight to DVD των ATL.

 

Επίσης έχω δει το Rock n' Roll Nerd, το οποίο έχει θέμα την αρχή της επιτυχίας της καριέρας του Tim Minchin (το οποίο δενείναι ακριβώς ταινία, γιατί το βιντεοσκοπούσαν εκείνη την ώρα, με τους κανονικούς ανθρώπους :P ) το οποίο ξεκίνησε ως πείραμα από μια φίλη του στο να γυρίσουν μια ταινία (τότε κιόλας δεν ήταν διάσημος, οπότε στην αρχή δεν ήταν να πάρει τέτοια τροπή).

Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα. Ξεκίνησε από την Αυστραλία και ταξίδεψε έως το Λονδίνο πολλές φορές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

αν εννοείς τη παραδοσιακή....απαπα....ίδια με τα ρεμπέτικα :antekale:

 

 

 

 

 

pop rock...οκ :congrats:

 

 

αλλά και πάλι γουστάρω πιο πολύ τέτοια,παρά κάτι θεοβαρετά rock 60s....και δε ντρέπομαι που το λέω ότι είναι βαρετά. :valt: έχουμε πήξει στους κουλτουριάρηδες στη μουσική που δοξάζουν τα 60s και μαυρίζουν τα 80s....ζήτω τα 80s λέμεεεεεε! ΤΕΛΟΣ!!!!! :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

 

 

Στην πρώτη πρόταση έχεις υποπέσει σε 2 φαουλ για κίτρινη κάρτα,ο διαιτητής σου τη χαρίζει,αλλά εσύ το συνεχίζεις και χτυπάς πάνω από το γόνατο τον αντίπαλο με το να μιλάς για θεοβαρετά 60s.Eκτός από κόκκινη κάρτα και αποβολή για εξύβριση, ο θεός της ροκ θα ρίξει και φωτιά να σε κάψει μου φαίνεται.

 

http://www.youtube.com/watch?v=OnBAvvXdzHE

 

 

 

μάλιστα...σόρρυ μαν,αλλά ποτέ δε γούσταρα τις ψαγμένες λέξεις :P τέσπα....δε μπορώ να σου πω τι είναι ποπ και τι όχι δεν είμαι εξπέρ,αλλά πάνω-κάτω ροκ είναι για μένα ότι έχει πιο πολύ ηλ. όπως είπα,ενώ ποπ περίπου....ας πούμε αυτό που σε κάνει να γουστάρεις και να χοροπηδάς :valt: :valt: :valt::blob3: :blob3: και φυσικά να χει μπόλικο ηλεκτρονικό μέσα.  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that: η μάλλον και το ροκ σε κάνει να χοροπηδάς...απλά με κιθάρες..ενώ το ποπ με ηλεκτρονικά :idea:

 

αν πάλι έχουν και πολύ ηλεκτρονικό μέσα μαζί με ηλ. κιθάρα βγαίνει πολύ γ@μ@το...π.χ.:

 

http://www.youtube.com/watch?v=KQfV-9tv6Ag

 

 

 

:blob3:  :blob3:  :blob3:  :blob3:

 

 

 

 

@Farina ε πάνω κάτω μέσα δεν έπεσα; :holidays:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

Σύμφωνα με τη γνώμη σου τα παρακάτω είναι ροκ;

 

http://www.youtube.com/watch?v=6B2wtC91_0U

 

http://www.youtube.com/watch?v=8lS0lhBFGhM

 

http://www.youtube.com/watch?v=hPdTbDd1rIk

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εε εκτός από κλασικά dropkick,dubliners,flogging molly, κάποια που μου 'ρχονται τώρα, που έχουν σχέση με ιρλανδία μεριά είναι: the chieftains,paddy and the rats,the sandsacks,rapalje,the irish descendants,the young dubliners,shane mcgowan and the popes κλπ κλπ.

και παραδοσιακά, και πανκοφάση μ'αρέσουν. Αγαπημένη μπάντα , με διαφορά, οι The Pogues.  :beer6:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 

Εε εκτός από κλασικά dropkick,dubliners,flogging molly, κάποια που μου 'ρχονται τώρα, που έχουν σχέση με ιρλανδία μεριά είναι: the chieftains,paddy and the rats,the sandsacks,rapalje,the irish descendants,the young dubliners,shane mcgowan and the popes κλπ κλπ.

και παραδοσιακά, και πανκοφάση μ'αρέσουν. Αγαπημένη μπάντα , με διαφορά, οι The Pogues.  :beer6:

 

 

Θα συμπλήρωνα τους καταπληκτικούς Pogues αλλά το έκανες με εμφατικό τρόπο  και επίσης τους πολύ αγαπημένους μου Waterboys......

Kαι αν πάμε (αρκετά ) πίσω τον θρυλικό Rory Gallagher και τους πολύ πολύ αγαπημένους μου Thin Lizzy (με τον Phil Lynnot ) .Oι 2 τελευταίοι σε hard rock στυλ βέβαια ........Γενικά οι Ιρλανδοί πάντα πρόσφεραν (και προσφέρουν ) μουσικά διαμάντια.......... :beer6:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Tι ποπ, τι ροκ, :antekale: πηγα στη ραπ απο τοτε που ειχα μυαλο και ησυχασα :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην πρώτη πρόταση έχεις υποπέσει σε 2 φαουλ για κίτρινη κάρτα,ο διαιτητής σου τη χαρίζει,αλλά εσύ το συνεχίζεις και χτυπάς πάνω από το γόνατο τον αντίπαλο με το να μιλάς για θεοβαρετά 60s.Eκτός από κόκκινη κάρτα και αποβολή για εξύβριση, ο θεός της ροκ θα ρίξει και φωτιά να σε κάψει μου φαίνεται.

 

http://www.youtube.com/watch?v=OnBAvvXdzHE

Do not feed the troll.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι θρυλικοί Pogues είναι μια από τις δέκα μεγαλύτερες και πιο ροκ μπάντες όλων των εποχών από όποια μεριά και αν το δει κανείς. Και όταν λέω 10 μπορεί να βάζω και πολλλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

τι έχουμε εδώ βλέπω.... :moutra2: 

 

 

@GCF με έχεις δει από κοντά!!!! σου μοιάζω για τρολ;;;;;;;;;; :pesta::slap::moutra2:

 

@lemmy :yes: είναι pop-rock αφού δε θες ροκ. :P τώρα για θεούς της ροκ και τέτοια,αυτά είναι αηδίες... :antekale: όλοι οι άνθρωποι τη δουλειά τους κάνουν και άλλος τους γουστάρει άλλος όχι :beersanta:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

@φλοκ οι waterboys μ αρέσουν και μένα :idea: αλλά μέχρι το 3ο τους album (this is the sea)...μετά το χάλασαν με τα παραδοσιακά στο 4ο :moutra2::out:

 

@supertramp απ αυτά που πες δε ξέρω κανένα :P:blush:

 

@christs :best: έτσι γλυτώνεις τους...τσακωμούς :blush:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εε ναι οι Pogues, όταν λέω αγαπημένη μπάντα, δεν εννοώ μόνο από Ιρλανδικά,αλλά γενικά! Δεν περνάει μέρα να μην τους ακούσω!  :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H ντεντεκτιβίστικη μου έρευνα πάνω στα ιρλανδικά folk συνεχίζεται.

 

Διαπίστωσα ότι το "Star of County Down" έχει την ίδια μελωδία με το "The Fighting 69th".

 

Ποια άλλα τραγούδια ξέρετε που επαναχρησιμοποιούν μελωδία; Εξαιρούνται τα cover.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Ντεντέκτιβ Tightwad ξαναχτυπάει. 

 

Η εναλλακτική εκδοχή του "The Girl I Left Behind Me" των Γερμανών μεταναστών στην Αμερική. "I Goes to Fight Mit Sigel" Και γ*μω τις προφορές. :lol:

 

--

 

Ήχοι των Βαλκανίων. Η Ελλάδα και η Κροατία δεν είναι Βαλκάνια πλέον, φαίνεται. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.