Μετάβαση στο περιεχόμενο

gomfaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολλες φορες φανταζομαι τον ευατο μου να μπορουσε να ταξιδευει στο χρονο πισω και να αγοραζει κομικς απο περιπτερα και παλαιοπωλια!Επειδη ομως αυτο δεν ειναι εφικτο και μιας και εγω αρχισα να επισκεπτομαι το Μοναστηρακι στα μεσα της δεκαετειας του 90 διεκρινα σε σχεση με σημερα πως υπηρχαν περισοτερα κομικς προς πωληση(ασχετα αν δεν ηξερα καποιες σειρες που σημερα με ενδιαφερουν και τοτε μου περναγαν απαρατηρητες η και αδιαφορες).

Εδω λοιπον θα ηθελα να μαθω απο τους πιο ΄΄παλιους κυνηγους΄΄ του ειδους αν παλιοτερα βρισκαν πιο ευκολα σπανια κομικς,τευχη με μικρο τιραζ,αν υπηρχαν αλλα παλαιοπωλεια που θυμαστε,χαρακτηριστικοι η γραφικοι πωλητες που πλεον εχουν χαθει στη δινη του χρονου η αλλα γεγονοτα που σχετιζονται με το αγαπημενο αθλημα και θα θελατε να μοιραστουμε...

Εγω παντως θυμαμαι να εχω βρει  πριν απο χρονια 1 απο τα τευχη του Μπλεκ των Διακοπων και μεχρι να παω να παρω λεφτα και να γυρισω ειχε κανει φτερα!!! :wall:

Απο τοτε εχω παντα το κατι της παραπανω μαζι μου οποτε παω σε τετοια μερη γιατι ποτε δεν ξερεις!!!

Και για να φρεσκαρω λιγο τη μνημη των παλιων ανεβαζω 1 φωτογραφια που βρηκα απο το Μοναστηρακι απο τη δεκαετεια του 80 για να νοσταλγισουμε ολοι μαζι και να ονειρευτουμε πως ταξιδευουμε αλλη μια φορα πισω στο χρονο εχωντας στις τσεπες μας το χαρτζιλικι μας σε δραχμουλες και το εισιτηριο απο το ταξιδι που καναμε τοτε με τον  ηλεκτρικο για να φτασουμε με χτυποκαρδι στα παλαιοπωλεια και να αγορασουμε τους χαρτινους ηρωες που στα παιδικα ματια μας φανταζαν ολοζωντανοι...

Μπλεκ,Μαρκ,Ζαγκορ,Σεραφινο,Τιραμολα μεσα σε μια πλαστικη σακουλα κλεισμενα τοσα ονειρα και τοση ανειπωτη χαρα που αποκτηθηκαν...

 

post-9847-0-00834500-1377898031_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ακριβώς απέναντι από την πλατεία Μοναστηρακίου, επί της οδού Ερμού, στεγαζόταν μέχρι το τέλος της 10ετίας του '80 η Εφορία Αυτοκινήτων, πριν διαλυθεί και το αντικείμενό της μοιραστεί στις κατά τόπους εφορίες.

Στην εφορία αυτή υπηρετούσε από το 1968, αν θυμάμαι καλά, η μακαρίτισα η μητέρα μου. Ταυτόχρονα, από το 1969 μέχρι το 1975 εγώ πήγαινα γυμνάσιο στην Πλάκα. Τις τρεις μέρες από τις έξι της σχολικής εβδομάδας (6ήμερη εβδομάδα τότε), που ήμουν πρωϊνός, στο σχόλασμα πήγαινα στην εφορία και φεύγαμε για το σπίτι μαζί με την μητέρα μου. Επειδή μεσολαβούσε ένα διάστημα από την ώρα που πήγαινα μέχρι την ώρα που σχόλαγε εκείνη, άφηνα την τσάντα μου και βολτάριζα μέσα στο παζάρι.

Αυτό διήρκησε 6 ολόκληρα χρόνια και στο διάστημα αυτό τα μάτια μου είδαν πολλά θαύματα. Όμως όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, εκείνη την εποχή το εμπόριο των κόμικς, υπήρχε μεν, αλλά δεν ανθούσε όσο σήμερα. Το κύριο εμπόρευμα ήταν ρούχα και έπιπλα. Επίσης δεν χρειαζόταν να πάει κανείς στο Μοναστηράκι για ένα παλιό τεύχος κόμικ, δεδομένου ότι όλα τα περίπτερα ήταν γεμάτα (τιγκαρισμένα κυριολεκτικά) με όλες τις νέες κυκλοφορίες. αλλά και μεγάλες ντάνες από παλιά τεύχη. Έτσι αγόραζες κάτι από παντού. Από τότε το Μοναστηράκι είναι μέσα στις παιδικές μου αναμνήσεις και το έχω σαν δεύτερο σπίτι μου..

Και κάτι άσχετο:

Θα θυμάμαι για πολύ καιρό επίσης, όταν φεύγοντας με την μητέρα μου όταν σχολούσε, τρώγαμε υπέροχα σουβλάκια ακριβώς από πίσω από την εφορία στην πλατεία Ψυρή.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   599
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και δεκαετία του '90 όλη η Αθηνάς και νομίζω και το Μοναστηράκι είχε μυρωδιά μπαχαρικών. Η αίσθηση της όσφρησης είναι αυτή που συνδέεται πιο πολύ από όλες με την μνήμη όσο παράξενο και αν ακούγεται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παλιοτερα(δεκαετεια του 90) ειχα ρωτησει εναν ηλικιωμενο συλλεκτη που συναντουσα τυχαια στο Μοναστηρακι(αυτος μαζευε μανιωδως τευχη Μικρο Ηρωα) τι θυμοταν απο τα παιδικα του χρονια στο Μοναστηρακι και μου απαντησε το εξης:

 

-Oταν ημασταν παιδια διαβαζαμε Μικρο Ηρωα και αλλα  διαφορα Μικυ Μαους αλλα επειδη δεν υπηρχαν λεφτα να αγοραζουμε καινουργια,μολις μαζευα μερικα τευχη που τα ειχα διαβασει τα πηγαινα στα παλαιοβλιοπωλια και δινοντας μαζι και μερικες δεκαρες με αφηναν να τα ανταλλαξω με αλλα...

 

Στη συνεχεια τον ρωτησα αν μετανοιωσε που τα εδινε τοτε.

Kαι μου απαντησε:

 

-Γι αυτο με βλεπεις ακομη εδω,ψαχνω ακομη να βρω τα τευχη που ειχα παιδι...

 

Απο τοτε ορκιστηκα να κρατησω για παντα την τοτε μικρη μου συλλογη απο κομικς

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το Μοναστηράκι και οι γύρω περιοχές πάντα έκρυβαν μια μαγεία για εμένα. Όλα αυτά τα στενά δρομάκια. Που δε ξέρεις τι θα ανακαλύψεις στην επόμενη γωνία. Στο επόμενο μαγαζί. Ένα συνοθύλλευμα μαγαζιών και εστιατορίων. Μιά λαοθάλασσα ανθρώπων διαφορετικών εθνικοτήτων. Έλληνες, τουρίστες αλλά και πλανώδιοι πωλητές. Μα το πιο σημαντικό για εμένα... Μου θυμίζει την παλιά Αθήνα... Αυτή που δυστυχώς δεν έζησα... Αλλά περιέργως μου λείπει!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να υπενθυμίσω πως πριν πέντε τέσσερα χρόνια έκλεισε και ο Νασιώτης, ο οποίος φιλοξενήθηκε στην Athens Voice σε άρθρο για τα παλαιοβιβλιοπωλεία και αργότερα κάλυψε και το κλείσιμο του.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2306
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχως στο Μοναστηρακι πηγαινα σε νεαρη ηλικια απο αρχες 90ς αλλα ηξερα μονο την Ηφαιστου και πηγαινα μεχρι το τερμα της για διαφορα ψωνια απο ρουχα μεχρι δισκους,στην Αστιγγος που ηταν και τα καλα γυρναγα πισω λογω βαρεμαρας ,επειδη δεν γνωριζα τι παιζει και δεν μου γεμιζε και το ματι η περιοχη,καραλολ.

Επρεπε να περασουν 10-15 χρονια για να το παρω αποφαση να κατεβω λιγο παρακατω και να ανακαλυψω αυτα που γνωριζουμε ολοι σημερα.

10-15 χρονια τι θα ειχα παρει απο'κει. :wall: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

10-15 χρονια τι θα ειχα παρει απο'κει. :wall: 

 

 

Γενικά ολωνών μας τα σπίτια πρέπει να είναι γεμάτα με σημάδια στους τοίχους από τα χτυπήματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Γενικά ολωνών μας τα σπίτια πρέπει να είναι γεμάτα με σημάδια στους τοίχους από τα χτυπήματα.

 

 

Εμένα το κεφάλι μου είναι γεμάτο σημάδια από τα χτυπήματα στους τοίχους.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παλιοτερα(δεκαετεια του 90) ειχα ρωτησει εναν ηλικιωμενο συλλεκτη που συναντουσα τυχαια στο Μοναστηρακι(αυτος μαζευε μανιωδως τευχη Μικρο Ηρωα) τι θυμοταν απο τα παιδικα του χρονια στο Μοναστηρακι και μου απαντησε το εξης:

 

-Oταν ημασταν παιδια διαβαζαμε Μικρο Ηρωα και αλλα  διαφορα Μικυ Μαους αλλα επειδη δεν υπηρχαν λεφτα να αγοραζουμε καινουργια,μολις μαζευα μερικα τευχη που τα ειχα διαβασει τα πηγαινα στα παλαιοβλιοπωλια και δινοντας μαζι και μερικες δεκαρες με αφηναν να τα ανταλλαξω με αλλα...

 

Στη συνεχεια τον ρωτησα αν μετανοιωσε που τα εδινε τοτε.

Kαι μου απαντησε:

 

-Γι αυτο με βλεπεις ακομη εδω,ψαχνω ακομη να βρω τα τευχη που ειχα παιδι...

 

Απο τοτε ορκιστηκα να κρατησω για παντα την τοτε μικρη μου συλλογη απο κομικς

Πω πω πω ..... Ανατριχιασα λεμε !!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπηρχε μια φημη παλια οτι στο μοναστηρακι πουλουσαν περιοδικα με το κιλο

 

Αληθευει ?

 

Παντα το ειχα απορια αυτο μιας και δεν το προλαβα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτος έβγαλε βιβλία με το κιλό στο πεζοδρόμιο έξω απ' το μαγαζί του,κάποιος στην Ιπποκράτους κατεβαίνοντας μετά τη Σόλωνος αριστερά.Περίπου 1975,αν θυμάμαι καλά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πρώτος έβγαλε βιβλία με το κιλό στο πεζοδρόμιο έξω απ' το μαγαζί του,κάποιος στην Ιπποκράτους κατεβαίνοντας μετά τη Σόλωνος αριστερά.Περίπου 1975,αν θυμάμαι καλά....

Πολύ καλά θυμάσαι !!!!!! :best: :best: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Toν Απρίλιο του 1990 παρουσιάστηκα στο Πολεμικό Ναυτικό και μέχρι τον Φεβρουάριο του 1992, επισκέφθηκα το Μοναστηράκι τουλάχιστον 50 φορές....Δυστυχώς, το Ποντιακό μου πείσμα, δεν μ' αφησε να αγοράσω κόμικς,που τα έβλεπα κατα χιλιάδες, γιατι είχα το κόλλημα, να μην αγοράζω κομικς μεταχειρισμένα...Ήθελα να εχω στην συλλογή μου ,μόνο τευχη που τα ειχα εγω αγορασμένα.....Αγόραζα δισκους από το 7+7 , κατι ποδοσφαιρικα memorabilia , αλλά ΠΟΤΕ κομικς....Μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2010, όπου τα 600 κόμικς μου, τα οποία ειχαν από μικρός, εκτοξεύθηκαν στα πλέον των 4,500 και να χτυπάω και εγω το κεφάλι μου που δεν αγοραζα τότε,.....Με παρηγορεί όμως το γεγονός , ότι ποτέ δεν είναι αργά, αφού σχεδόν βρήκα τα τελευταια 4 χρόνια, ότι έψαχνα.....Ελάχιστες πλέον, ειναι οι ελλείψεις μου  και προσπαθω να συμπληρωσω τις συλλογες του ΜΠΛΕΚ κατα βάση!!Καλημέρα από την βροχερή Θεσσαλονίκη....Περιμένω με αγωνία τον Ελεύθερο Τύπο της Κυριακής!!!

.υ.γ. ποτέ δεν περίμενα στην ζωή μου, ότι θα αγοράσω  Ε.Τ. , αλλά τελικά, ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ,χααχαχαχαχ!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

φετος που πηγα ξανα ελεω Don Rosa μετα απο 7 χρονια Μοναστηρακι .ειδα διαφορες,τα παλιατζιδικα ειναι πιο λιγα , καποια εκλεισαν και τελειως και καποια ειχαν γινει νεα μαγαζια με παπουτσια και διαφορα αλλα αντικειμενα. Α ανοιξαν και κανα δυο μαγαζια με βινυλια.αλλα γενικα μου αφησε μια εντυπωση οτι εκσυγχρονιστηκε το μοναστηρακι.Κριμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.