Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή για Κόμικς/Animation κλπ κλπ...


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν, ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό! Έτσι όπως έχει γίνει η παιδεία και το σύστημα δε βλέπω φέτος στις πανελλήνιες να καταφέρνω τπτ, οπότε συμφώνησα με τους δικούς μου αντί τα λεφτά που ήταν να δώσουμε για τα φετινά φροντιστήρια, και αργότερα για τπτ επαρχίες άμα περάσω πουθενά καλύτερα να τα δώσουν για μια ιδιωτική σχολή με θέμα τι άλλο; Τα κόμικς! Ίσως και το animation ή ότι άλλο καθήσει σε αυτή τη κατηγορία αν και όνειρο ζωής είναι να ασχοληθώ με τα κόμικς. Το είδος των κόμικς που θα ήθελα να ασχοληθώ είναι σοβαρό, όχι γελοιογραφίες και έτσι, δλδ πιο πολύ manga style (oh yeah :P ). Λοιπόν τι έχετε να μου προτείνετε; Υπάρχουν αξιόλογες σχολές στην Ελλάδα για τον εξής κλάδο; Σκοπός είναι να μάθω και και κάτι σε αυτές (ειδικά έχω θέμα στο στήσιμο των καρέ και περισσότερο στην ανατομία). 

Τώρα όσον αφορά αν έχω ταλέντο και είμαι καλός... χμμ ο περίγυρος με θεωρεί πολύ καλό, αλλά απλώς είμαι λίγο καλύτερος από τους άλλους γι αυτό. Τα καταφέρνω αρκετά καλά στο να αντιγράφω σχέδια άλλων κόμικς (βλέποντας και κάνοντας με λίγα λόγια). 

 

Κάθε γνώμη είναι δεκτή! Και μια τελευταία σημείωση. Γνωρίζω πως ο κλάδος κόμικς περνάει κρίση (όχι μόνο στην Ελλάδα), γνωρίζω πως θέλει πολύ πολύ σκληρή δουλειά. Αλλά είμαι αποφασισμένος να δουλέψω σκληρά για να τα καταφέρω, τουλάχιστον θα ασχολούμαι με αυτό που μου αρέσει.

 

EDIT: Κάποια στιγμή θα ποστάρω και στο forum κάποια σχέδια που έχω σκανάρει. :)

 

Btw, sorry αν δεν είναι σωστό το section που άνοιξα το thread. :P ^^

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς πολύ καλά την επαγγελματική σου σταδιοδρομία,μιας και όπως λες κι εσύ,τα κόμικς στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη ανταπόκριση και σίγουρα δεν είναι ένα μέσο που θα σου εξασφαλίσει τα προς το ζειν...!

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να ακολουθήσεις αυτόν τον κλάδο μπορείς να γίνεις γραφίστας κι έπειτα να ασχοληθείς και με το κόμικ...!

Δύο σχολές που μου ήρθαν πρόχειρα στο νου (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) είναι ο Velios - School of art για τον τομέα των κόμικς καθώς και ο ΑΚΤΟ για γραφιστική...!

Και φυσικά εάν επθυμείς ανώτερες σπουδές στην τέχνη (κάτι που θα στο πρότεινα μιας και έχει μεγάλη ισχύ το πτυχίο στον χώρο) υπάρχει και η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών,με την προϋπόθεση όμως να δώσει Πανελλήνιες...!

 

Ό,τι και αν αποφασίσεις πάντως σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις επιλογές σου...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς πολύ καλά την επαγγελματική σου σταδιοδρομία,μιας και όπως λες κι εσύ,τα κόμικς στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη ανταπόκριση και σίγουρα δεν είναι ένα μέσο που θα σου εξασφαλίσει τα προς το ζειν...!

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να ακολουθήσεις αυτόν τον κλάδο μπορείς να γίνεις γραφίστας κι έπειτα να ασχοληθείς και με το κόμικ...!

Δύο σχολές που μου ήρθαν πρόχειρα στο νου (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) είναι ο Velios - School of art για τον τομέα των κόμικς καθώς και ο ΑΚΤΟ για γραφιστική...!

Και φυσικά εάν επθυμείς ανώτερες σπουδές στην τέχνη (κάτι που θα στο πρότεινα μιας και έχει μεγάλη ισχύ το πτυχίο στον χώρο) υπάρχει και η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών,με την προϋπόθεση όμως να δώσει Πανελλήνιες...!

 

Ό,τι και αν αποφασίσεις πάντως σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις επιλογές σου...! :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου, να 'σαι καλά! :D

Πάντως άμα καταφέρω να γίνω πραγματικά καλός με αυτό που θα ασχοληθώ, δε θα κοιτάξω μόνο την Ελληνική αγορά φίλε μου. :)

Λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι σαν πρώτη επιλογή είχα σκεφτεί και εγώ την ΑΚΤΟ, η "άμεση" επαγγελματική αποκατάσταση είναι αρκετά δελεαστική και η γραφιστική δεν είναι άσχημη επιλογή. Η Velios School of Art μου φαίνεται πολύ πιο κοντά σε αυτό που ζητάω αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει κάποια επαγγελματική αποκατάσταση. Επίσης η γραφιστική λογικά θα μπορέσει να μου αποφέρει πιο πολλά από ότι τα κομικς αλλά δεν ξέρω. Τρέμω να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για τα δίδακτρα. -_-'

Όσο για την σχολή Καλών Τεχνών, μάλλον χλωμό το κόβω και από ότι έχω διαβάσει δε με ελκύει.  

 

EDIT: Απ' ότι είδα και η Velios School of Art έχει μέσα στο πρόγραμμα της γραφιστική μαζί με τα κόμικς.

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το καλό με τα κόμικς είναι ότι μέσω του ίντερνετ μπορείς να δουλέψεις σε οποιαδήποτε χώρα. Και καλή μας τύχη φέτος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Βασικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμμία σχολή που να αξίζει για κόμικς. Μην παραμυθιαστείς με τον ΑΚΤΟ, αυτά που λέει για "άμεση επαγγελματική αποκατάσταση" είναι τρελές μούφες, στον κλάδο του κόμικ τουλάχιστον. Η σχολή δεν έχει βοηθήσει κανέναν ούτε από το έτος μου ούτε άλλους αποφοίτους που ξέρω (στον τομέα των κόμικ πάντοτε). Επίσης τα δίδακτρα είναι απαγορευτικά και αντιστρόφως ανάλογα με αυτά που σου παρέχει. Το μόνο θετικό είναι ότι με το πτυχίο μπορείς μετά να κάνεις μάστερ σε όποια σχολή του εξωτερικού θέλεις. Αλλά το χρυσοπληρώνεις.

 

Ο Ορνεράκης έχει ελάχιστα μαθήματα κόμικ, αλλά δίνει έμφαση σε πιο σκιτσογραφικές-γραφιστικές εφαρμογές.

 

Για τον Βέλλιο δεν ξέρω πολλά, αλλά τηρώ μια επιφυλακτική στάση, διότι κανένας από τους διδάσκοντες δεν είναι δημιουργός κόμικ.

 

Στην Βακαλό έχει ένα μονοετές σεμινάριο, κατά την άποψή μου το καλύτερο αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα, που διδάσκει ανατομία, προοπτική, σύνθεση, οπτική επικοινωνία, ψηφιακή επεξεργασία, αποκλειστικά για κόμικ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σου κάνει, αφού είναι μονοετές σεμινάριο.

 

Την Καλών Τεχνών δεν την προτείνω επουδενί σε επίδοξους σχεδιαστές κόμικ, γιατί το κόμικ είναι μια εντελώς διαφορετική τέχνη από την ζωργαφική.

 

 

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα σε προτρέπω να βρεις κάποια σχολή του εξωτερικού να φοιτήσεις, το επίπεδο δεν συγκρίνεται καν με αυτά που διδάσκονται εδώ πέρα. Αν όχι, όλες αυτές οι σχολές που προανέφερα, κάθε καλοκαίρι κάνουν έκθεση με τα έργα των σπουδαστών τους. Πήγαινε μια βόλτα να δεις τι έχουν κάνει και τι έχουν διδαχθεί και δες τι είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις εσύ ο ίδιος.

 

Καλή τύχη! Κι όπως λέει και ένας φίλος μου, μισοαστεία-μισοσοβαρά, κανένα επάγγελμα δεν έχει αυτήν την στιγμή δουλειά, θα μείνεις που θα μείνεις άνεργος, οπότε καλύτερα να σπουδάσεις αυτό που αγαπάς.

Θα συμφωνήσω επίσης με τον φίλο Sandman, με το ίντερνετ μπορείς να εργαστείς για οποιονδήποτε στον πλανήτη από το σπίτι σου, δεν χρειάζεται να περιοριστείς στην ελληνική αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κρατα τα λεφτα και μην κανεις φροντιστηρια. Περασε σε μια τυχαια σχολη που θα σου αρεσει καπως ή δεν θα σου αρεσει καθολου. Δεν εχει πολυ σημασια αυτο. Θα λειτουργησει ως backup-δουλεια αμα αποτυχεις. που στην ουσια δεν γινεται να αποτυχεις.

 

Κατα το χρονικο διαστημα απο 17-22/23 χρονων θα εχεις απειρο χρονο να εξασκησαι καθε μερα ωστε να γινεις επαγγελματιας. Κρατας τα λεφτα για οταν θα σπουδαζεις και για τυχον σπουδες στο εξωτερικο κτλ. κτλ.

 

Το 99% της προσπαθειας για να γινεις επαγγελματιας γινεται απο εσενα. Μην σε νοιαζει τοσο πολυ η σχολη, δεν την χρειαζεσαι στο θεμα των Κομικ.

Επεξεργασία από vιvάnτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα συμφωνήσω επίσης με τον φίλο Sandman, με το ίντερνετ μπορείς να εργαστείς για οποιονδήποτε στον πλανήτη από το σπίτι σου, δεν χρειάζεται να περιοριστείς στην ελληνική αγορά.

Μην σε μπερδεύει το avatar. :D
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις συμβουλές σας, η αλήθεια είναι ότι απ' όλες τις σχολές που μου προτείνατε, η σχολή Vellios art of School πιστεύω είναι πιο κοντά σ'αυτό που ψάχνω. Καλή ιδέα να περάσω και από τις σχολές αυτές να δω τα έργα τους. Δεν ξέρω πάντως. Δυστυχώς λεφτά για σπουδές στο εξωτερικό δεν υπάρχουν. :/ 

Φέτος θα κοιτάξω μήπως και καταφέρω τπτ σε χαμηλή σχολή στις πανελλήνιες, όχι σε (πολύ) επαρχία γιατί αλλιώς την κάτσαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.