Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΝΟΙΧΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗΝ ΠΡΟΣ ΑΓΓΕΛΛΟΝ ΠΑΛΙΑΚΟΥΔΗΝ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητέ φίλε  Αγγελε σε χαιρετώ και σου εύχομαι τα δέοντα για την ημέρα των   γε νε-     θλίων σου.Εύ χομαι η ζωή σου να είναι εγχρωμη σαν  κόμικς,και οι περιπέτειες της ζωής σου να είναι μόνο αυτές του Ανεμοδουρά.Εύχομαι τις δύσκολες στιγμές της ζωής σου να τιε ξεπερνάς εύκολα και με στοίκοτητα.

   Από την πρώτη στιγμή που ήρθες στην παρέα μας και απο τις καταχωρήσεις σου κάτι μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση σε σένα αν και 13 ετών η αγάπη σου στα κόμικς με έναν διαφορετικό τρόπο από ότι έχω συνηθίσει απο τους γύρω μου,Μου θύμισες ένα παιδί πριν αρκετά χρόνια που στην ηλικία σου όταν κράταγε –αγοραζε –ένα κόμικς έκανε σαν να κρέτ6αγε τον κόσμο όλο σαν πειράτης που βρήκε τον θησαυρό που έψαχνε αδώ και καιρο.σαν τον αστροναύτη που πατάει σε πλανήτη που κανείς δεν πάτησε σαν ΒΑΣΙΙΛΙΑΣ όλου του κόσμου.

  Αν και ντισνεύ οπαδός ΄στην αρχή τής εξερευνήσεως  στον πολύχρομο κόσμο τηε 9ης τέχνης –και φυσικό έιναι αφου είναι τα μόνα που κυκλοφορούν και είναι καθαρά κόμικς μαζί με τον Μ.Μπάνυ –δεν άργησες να εξαπλώνεσαι και σε άλλους τίτλους και σε άλλα ειδη .Η συλλογή σου από 10-20-100 έγινε 1000 και  τευχη,και όσο περναει ο καιρός τόσο μεγαλώνει όσο και εσύ.Απο τα γραφομμενά σου νιώθω .οτι σαν πηγαίνεις σε παλαιοβιβλιοπωλεία και ανακαλύπτεις παλιά κόμικς αισθανεσαι την ίδια χαρα που γέμιζε τον Τρούμαν όταν ανακάλυπται την Τροία΄σαν εκείνιοο παιδί που μου θυμίζεις όταν κρατάς ένα τεύχος που εκδόθηκε πριν γεννηθεις εσύ ταξιδεύεις πίσω στον χρόνο προσπαθώντας να ζήσεις τις καταστάσεις .το κλίμα εκείνης της εποχής,να δείς τα παιδιά τι παίζανε πως με απλά πράματα διασκεδάζανε,πως μια αλάνα τους ςκανε τρισευτυχισμένους.

   Σε μία εποχή που οι ηλεκ.υπολ.μπήκαν στην ζωή μας για τα καλά μας απομονωσανε τον ‘εναν απο τον άλλον μας πρότειναν να διασκεδάζουμε σπίτι ,να καθόμαστε να παίζουμε ατελείωτες ώρες βιντεοπαιχνίδια να κατεβάζουμε ταινίες στην οθόνη του υπολ. Αντις να βγούμε να πάμε σινεμά,να διαβάζουμε τα καρέ των κομικς μας στους ιστότοπους του διαδικτίου ,εσυ προτίμησες τον απλό τρόπο και φτηνό τρόπο διασκέδασης την ανάγνωση περιοδικών κόμικς

  Σε έναν σχόλιο στο you-tube ανάφερες για την μαγεία των κόμικς,ναι κατάλαβες ότι αυτο που κρατάς στα χέρια σου  δεν είναι απλά ζωγραφιές σε χαρτί αλλά κάτι που κρύβει μια μαγεία μέσα στις σελίδες του  κάτι που δεν μπορω να εξηγήσω αλλά αν μπορούσα-με-τότε δεν θα ήταν μαγεία.

  Ελπίζω με την πάροδο του χρόνου να μην αφήσεις οι συνθήκες να σε αλλάξουν και πετάξεις τα κομικς σε κάδο ανακύκλωσης λέγοντας στον εαυτό σου τι τα θέλω αυτά δεν είμαι πια παιδι.Μαζι με αυτά πετάς και τις αναμνήσεις της παιδικής και νεανικης ζωής σου.Μην ξεχνας πόσοι της ηλικίας μου γυρεύουν να αγοράσουν τα τευχάκια που κάποτε πέταξαν.Σε καιρούς δύσκολούς η μόνη παρηγοριά είναι οι αναμνήσεις των παιδικων μας χρόνων και τοα κόμιξ ε.ιναι ένα όχημα μαγικό που μας πάει πίσω.Κριμα για αυτούς που βιιάζονται να μεγαλώσουν,και δυστηχώς υπάρχει τουλάχιστον ένας στην παρέα μας.        

   Το παιδί που μου θυμίζεις όταν ήταν στην ηλικία σου είχε καταφέρει  εν έτη 1981 ,

να μαζεψει   1540 τεύχη μετά απο 10 χρόνια,το 1991 τα 9309 το 2001 21653 μετά δεν ξαναέκανε καταμέτρηση –την έκανε κάθε καλοκαίρι-ήταν πολύ δύσκολο.Τώρα με υπολογισμους πρέπει να έχει γύρω στα 31000.

 Αυτό το παιδι που τώρα ειναι 47 μεσήλικας πια,σε συμβουλεύει να προσέχεις 2 πράγματα  για να κρατήσεις τον ανεκτίμητο θησαυρο κοντά σου,τους γονείς σου,ειδικά όταν φύγεις για το στρατιωτικό σου και τους φίλους πρόσεχε σε ποιούς και τι δανείζεις.Απο φίλους χάνεις πολλά .Απο ότι κατάλαβες αυτό το παιδί είμαι εγώ ,θέλω να σε δω σε 32 χρόνια το πώς θα εξελιχτεις  το τι θα γίνεις.Είμαι σίγουρος ότι  όπως και εγω, όταν βρίσκεσαι ανάμεσα στα περιοδικά σου αισθάνεσαι σαν ΒΑΣΙΛΙΑΣ αν και έχεις βρει ήδη πατέρα στον παράδεισο των κομικιών –αναθεμα την κατάσταση της υγείας μου που με κράτησε μακριά 1και ...χρόνο αλλιώς θα τα λέγαμε πιο συχνα σε ονομάζω

 

ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩ ΚΟΜΙΚΙΩΝ ΤΟΝ Β΄  ή COMICSKING II

 

    Φυσικά είσαι επί παρακολούθηση,υπάρχουν βλέπεις και άλλα 2 παιδιά που τα προσέχω να δω τι κομίκια πιάνουν τον ΛΟΧΑΓΌ ΜΑΡΚ &τον GREG 1

  Χρόνια πολλά και πάλι συνεχιστή  του ονοματός μου και ελπίζω να τα πούμε από κοντά μιά μέρα.Εχω ένα μικρο δωράκι για σένα θα επικοινωνήσω μαζί σου για τα περαιτερο.

 

Υ.Γ.λόγω που παρακούρα το μ’ατι μου και έχει αρχίσει να θολώνει,δεν θα μπορέσω σήμερα να ελενγω το γραπτό μου,θα το κάνω αύριο ,έτσι συνχωρεστε μου τυχόν ορθοφραφικά και εκφραστικα λάθη.

 

  ΒΑΣΙΛΕΥΣ

ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ Ο 1ος  

 

 

    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πω πω :wow: :wow:

 

Με συγκίνησες... :sad1: :sad1:

 

Ευχαριστώ για όλα τα λεγόμενα, κατάφερα και διάβασα όλο το κείμενο χωρίς την συνηθισμένη κούραση που εμφανίζεται στα μεγάλα κείμενα.

 

Τα κόμικς και γενικά το διάβασμα(όχι το σχολικό) με έχουν κάνει καλό, γιατί πια όποτε μιλάω με κάποιον για το όποιο θέμα(από επικαιρότητα μέχρι ποδόσφαιρο) συνηδητοποιώ ότι καταφέρνω και βγάζω επιχειρήματα, στηρίζω τα λεγόμενά μου, ο άλλος απαντά ασαφές και φιλόδοξα και εγώ γελάω(αυτό δεν γίνεται βέβαια με άτομα του φόρουμ γιατί έχουν ίδιες επιρροές και δεν είναι τόσο εύκολο να φανώ ανώτερος :P)

 

Πράγματι πριν μπω στο φόρουμ δεν είχα ούτε τα μισά κόμικς από ότι έχω τώρα. Με το που γράφτηκα άρχισα να βλέπω για παλαιοπωλεία κλπ παλιές σειρές, το χαρτζιλίκι σταμάτησε το από δω και από κει, επενδύοταν όλο σε κόμικς. Σήμερα βέβαια δεν είναι τόσο ακραία η κατάσταση, καθώς καταβάλλουμε μια ύψιστη προσπάθεια για αγορά νέου PC. Τα ενδιαφέροντα ψιλοάλλλαξαν. Πρo greekcomics απλά αγοράζονταν τα νέα κόμικς και διαβάζονταν μέχρι να αποθηκευτούν. Σαν υπνωτισμένος. Μετά greekcomics άρχισε το ψάξιμο, εκδότες, δημιουργοί, σειρές κλπ. Σήμερα αυτό το ψάξιμο συνεχίζει να υπάρχει αλλά πιο ήπιο, καθώς με κέρδισαν πιο "φυσιολογικές" ασχολίες, ποδόσφαιρο δηλαδή που και εκεί το έχω ξεφτιλήσει το πράμα(Νησιά Φερόε πρωταθληματάρα).

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ ξανά, δε το περίμενα. :sad1: Μακάρι κάποια μέρα να σταθώ άξιος διάδοχός σου, και μια μέρα να σε δω και από κοντά :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πράγματι συγκινητική συνάντηση δυο γενεών. Από πίσω ενεδρεύει η 3η που είμαι ο μόνος εκπρόσωπός της στο forum. Κι εγώ, στα 8-10 χρόνια μου με τον μικρότερο αδελφό μου, μεταχειριζόμασταν τα Γέλιο και Χαρά και τα Κλασικά σαν παιδιά. Τα μουτζουρώναμε και τα κάναμε αγνώριστα, με αποτέλεσμα το πέταγμα στα σκουπίδια να γίνει αναπόφευκτο.

Βασιλιά, να' σαι πάντα άξιος να χρίζεις διαδόχους.

Μικρέ μου ΄Αγγελε, χαίρομαι που, εκτός από τα σχολικά σου και τα κόμικς, διαβάζεις και άλλα βιβλία. Το έχεις καταλάβει ήδη, αλλά με το πέρασμα των χρόνων θα το συνειδητοποιείς ολοένα και περισσότερο, τι ορίζοντες σού ανοίγουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.