Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΔΥΝΑΜΗ - Φιγούρες


CitizenX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στα τέλη της δεκαετίας του ’80, την εποχή που η σειρά παιχνιδιών G.I..Joe /Action Force έκανε την πρώτη της δυναμική εμφάνιση στα παιχνιδομάγαζα και το Δύναμη Κρούσης των εκδόσεων Καμπανάς καθιέρωνε το δεκαπενθήμερο ραντεβού του με τους αναγνώστες, εμφανίστηκε μια παράξενη σειρά από «στρατιωτάκια» με το όνομα ΜΙΚΡΟΔΥΝΑΜΗ. Επρόκειτο για σχετικά μεγάλες πλαστικές φιγούρες στρατιωτών, αρκετά μεγαλύτερες από τα συνηθισμένα στρατιωτάκια και φτιαγμένες από πιο σκληρό πλαστικό (στο μέγεθος περίπου των Εξωγήινων Τερατομάχων), οι οποίες δεν άνηκαν σε κάποιο συγκεκριμένο στρατό αλλά πλασάρονταν ως μεμονωμένοι επίλεκτοι πολεμιστές, στην κατεύθυνση που καθιέρωσε η σειρά G.I.Joe. Οι φιγούρες αυτές κυκλοφορούσαν σε σακουλάκια στα περίπτερα και στα καταστήματα παιχνιδιών και κοστολογούνταν 50δρχ, ποσό καθόλου ευκαταφρόνητο για την εποχή για ένα και μόνο στρατιωτάκι που μπορεί να είχες ξανά καθώς κάθε συσκευασία περιείχε μία τυχαία φιγούρα. Και εδώ ξεκινά το παράξενο της υπόθεσης: Οι φιγούρες αυτές συνοδεύονταν και από ένα αυτοκόλλητο. Με το αυτοκόλλητο ο πιτσιρικάς καλούνταν να συμπληρώσει ένα άλμπουμ με τίτλο Δύναμη Κρούσης το οποίο, όμως, συνόδευε την κανονική σειρά G.I.Joe. To άλμπουμ το έπαιρνες δωρεάν από το παιχνιδάδικο της γειτονιάς, και το συμπλήρωνες με τα αυτοκόλλητα που έβρισκες στις συσκευασίες της σειράς G.I.Joe ή… στα σακουλάκια με τις φιγούρες της Μικροδύναμης. Τώρα πώς ακριβώς γίνονταν αυτό δεν έχω ιδέα. Καταλαβαίνω ένα άλμπουμ με αυτοκόλλητα να συνοδεύει μια σειρά παιχνιδιών αλλά δυο άσχετες μεταξύ τους σειρές παιχνιδιών να περιλαμβάνουν τα ίδια αυτοκόλλητα, μου φαίνεται παράξενο (ή ελληνική πατέντα). Τέλος πάντων, ίσως κάποιος συμφορουμίτης να γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι φιγούρες της ΜΙΚΡΟΔΥΝΑΜΗΣ ήταν όμορφες, δεν ήταν ιδιαίτερα πολλές οπότε μαζεύονταν σχετικά εύκολα και, αν θυμάμαι καλά, σε κάθε μία από αυτές είχε δοθεί συγκεκριμένο όνομα από την εταιρία, το οποίο αναφέρονταν μαζί με όλα της υπόλοιπης σειράς σε μια αφισσέτα που περιλαμβάνονταν στη συσκευασία. Στις φωτογραφίες απεικονίζονται όλες οι φιγούρες της σειράς (πλην μίας που δεν απέκτησα ποτέ), συν κάποιες διπλές.

 

 

Μικροδύναμη 1.JPG  post-7777-0-51413200-1375983735_thumb.jpg  post-7777-0-56475900-1375983764_thumb.jpg

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι φοβερό!

 

Και από αυτούς έχω 4-5 (που σημαίνει ότι έπαιρνα και τέτοιους) αλλά δεν θυμόμουν τίποτα από όλα αυτά που λες!

 

Μου πού τα θυμάστε;;;;; :trixes:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν τις θυμάμαι καθόλου αυτές τις φιγούρες...! :(

Θυμάμαι όμως με μεγάλη νοσταλγία τα παιχνιδάδικα που υπήρχαν στην γειτονιά μου,ήταν αρκετά και είχαν πραγματικά τα ΠΑΝΤΑ...!

Δυστυχώς,ένα-ένα κατέβασε μόνιμα τα ρολλά του,μιας και ένα μεγάλο παιχνιδοκατάστημα που το έλεγαν JUMBO έκανε την εμφάνισή του...! :sad1:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Πάνο, παρόλο που έχω άγνοια τού θέματος, μπαίνω για να χαιρετίσω μια από τις όχι τόσο συχνές αλλά πάντα μεστές παρουσιάσεις σου στο φόρουμ μας. Καλή αντάμωση μια από τις επόμενες μέρες. Χτες τα είπαμε, η Μαίρη κι εγώ, με Νικόλα aka ifaisteio και Βαγγελιώ στα "Κοχύλια" τής πατρίδας σας, και δικιάς μου πιά.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

post-4830-0-98319000-1376239320_thumb.jpg


  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αφού μου ταρακουνήσατε λίγο τη μνήμη, άρχισα να ψάχνω λίγο για τις συγκεκριμένες φιγούρες.

 

Σήμερα βρήκα μια, για την ακρίβεια αυτόν

 

Εικόνα1.jpg

 

αλλά σε άλλο χρώμα. Αν λείπει από κανέναν ευχαρίστως να τον δώσω.

 

Επίσης, μιας και δεν αναφέρεται παραπάνω, όπως βλέπω η ορίτζιναλ σειρά ήταν της Mattel και λεγόταν GUTS

 

1. 

 

2. 

 

3.

 

4.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τέλεια! Δεν είχα ιδέα πως επρόκειτο για σειρά της Mattel. Απ'ότι βλέπω η ελληνική τους εκδοχή ήταν καθαρά "ελληνική πατέντα" καθώς, πέρα από το ότι επέλεξαν τον μονόχρωμο (φτηνότερο) χρωματισμό- ώστε να μοιάζουν περισσότερο με τα παραδοσιακά "στρατιωτάκια"- προφανώς επέλεξαν κάποια μόνο καλούπια από το σύνολο των αυθεντικών σειρών και τα αναβάπτισαν κατά βούληση, δίνοντας τους άσχετα ονόματα και συνδέοντας τες με την εξαιρετικά επιτυχημένη σειρά G.I.Joe.  Αυτό θα πει D.I.Y.!!!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

'Η απλά τα έβγαλαν στην ζούλα, χωρίς καμιά αδειοδότηση από κανέναν. :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο δαυτες, εχω μονο δυο...

 

DSC02629.thumb.JPG.bbb1849bdcc3bd80ee1f43c97e53bfbf.JPG

 

Αυτη με τον μπερε την ειχα παρει απο καποιο Αγορι της Β' Περιοδου που την εδινε δωρο, αν θυμαμαι καλα πρεπει ηταν το τευχος 593,

αμεσως μετα απο το 592 που εδινε τον τερατομαχο. :thinking:

Μαλιστα θυμαμαι οτι εγραφε "Μικροδυναμη, η ομαδα υποστηριξης των GI JOE" και το αυτοκολλητο που ειχα πετυχει ηταν του Dusty. :)

Τον δυτη, τον πετυχα περσι αρχες Μαϊου σε παζαρι, μεσα σε ενα καλαθι με διαφορα στρατιωτακια.:)

 

Μια συγκριτικη με τον Roadblock και με ενα Playmobil για να παρετε μια ιδεα για το μεγεθος. :)

 

DSC02630.thumb.JPG.56291adcfe0f9409864cef80b3d4fa0a.JPG

 

 

:cheers5:

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.