Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σιδέρωμα


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Διάβασα κάπου ότι αν είναι τσαλακωμένες οι σελίδες ενός κόμικς μπορείς να τις σιδερώσεις......Τι εννοούσε με αυτό....Υπάρχει τέτοιος τρόπος?

Επεξεργασία από peireotiss
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εαν δεν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να περάσει στο αρχείο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω γίνεται με ελαφρύ εμποτισμό με νερό με κάποιο μπουκάλι με αντλία για ψέκασμα όπως π.χ. το ΑΖΑΧ για τα τζάμια. Ελαφρύ όμως ίσα να πάρει ένα μικρόόόόόόό ποσοστό υγρασίας το χαρτί για να ισιώσει με το σιδέρωμα χωρίς να χαλάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστώ scrooge το έχει δοκιμάσει κάνεις το παραπάνω?Αξίζει το ρίσκο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το έχει κάνει σε πολλά τεύχη ο Κώστας Καπετσώνης συνδημιουργός και δυνδιαχειριστής του mycomics.gr. Έχει πολλά βιντεάκια στο youtube με επιδιορθώσεις περιοδικών. Μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν αν θες για απορίες που ξέρει τα κόλπα, ή μέσω του έταιρου συνδημιουργού του mycomics.gr του αγαπητού crc

 

Πάρε μια γεύση

https://www.youtube.com/watch?v=VEdaQv2bIj8

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εαν δεν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να περάσει στο αρχείο!

 

Φίλε μου μην βιάζεσαι. Ας περάσουν μερικές μέρες και θα βρεις απαντήσεις. Σε 25 ώρες που έχεις την ερώτηση είναι δύσκολο να τη δει κάποιος που ξέρει. Υπομονή και όλα γίνονται. Εδώ έχουν δοθεί απαντήσεις σε ερωτήματα μηνών. Αργούν αλλά κάποιοα στιγμή προχωράει το θέμα. :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το έχει κάνει σε πολλά τεύχη ο Κώστας Καπετσώνης συνδημιουργός και δυνδιαχειριστής του mycomics.gr. Έχει πολλά βιντεάκια στο youtube με επιδιορθώσεις περιοδικών. Μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν αν θες για απορίες που ξέρει τα κόλπα, ή μέσω του έταιρου συνδημιουργού του mycomics.gr του αγαπητού crc

 

Πάρε μια γεύση

https://www.youtube.com/watch?v=VEdaQv2bIj8

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Θεωρώ ότι οποίος ξέρει τέτοια ''κόλπα'' κάλο θα ήταν να τα γράφει σε έναν οδηγό εδώ μέσα θα ήταν πολύ χρήσιμο.

 

Φίλε μου μην βιάζεσαι. Ας περάσουν μερικές μέρες και θα βρεις απαντήσεις. Σε 25 ώρες που έχεις την ερώτηση είναι δύσκολο να τη δει κάποιος που ξέρει. Υπομονή και όλα γίνονται. Εδώ έχουν δοθεί απαντήσεις σε ερωτήματα μηνών. Αργούν αλλά κάποιοα στιγμή προχωράει το θέμα. :cheers2:

Όχι καμιά σχέση δεν είναι ότι ''βιάζομαι''άπλα μπορεί να είχα ρωτήσει κάτι που δεν ισχύει μιας και στο αρχικό μου post άρχισα με την φράση ''διάβασα κάπου''.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητε φίλε οσα βιντεακια αυτου του τύπου είδα δε μας λεέι τίποτα,κόλλησα έπλυνα έκοψα απλώσα για στέγνωμα αλλά δε μας λεεί πώς.Μιλάει μιλάει δίχως ουσία.Για μένα μπούρδας.Το θέμα δεν είναι τι κάνεις άλλα πως το κάνεις.Για σιδέρωμα μανουλα είναι ο 530,στο φωναχτοκουτο όλο σιδερώνει.

Τώρα στην ουσία ο πατέρας μου ήταν ράφτης και αρκετές φορές είχε σιδερώσει περιοδικά.Και εγώ το έχω κάνει παλιά,αλλά τώρα δε με ενδιαφέρει τόσο προτιμω τα κομικιά μου να έχουν τα σημάδια του χρόνου,δε θα ήθελα τα Τόμπυ μου σαν να τα πήρα σήμερα αλλά πριν 43 χρόνια αλλά αυτό είναι δικια μου άποψη και μόνο δική μου(την έχω καταχυρώσει)Εγω χρησιμοποιούσα σίδερο ατμου που είναι καλύτερα στην πιεση αλλά και στο να μην καείτο υλικο,σίγουρα τα καινουργια σίδερα είναι καλύτερα απο τα παλιά.

Πρώτα κάνεις δοκιμή σε χαρτί,περιοδικο που δεν θέλεις-κάψε ότι θες εκτος απο κόμικς αλλιώς η κατάρα του Βασιλέως θα σε κυνηγα για πάντα-γιά να δεις αν είναι αρκετα δυνατη η θερμοκρασία για να γινει σωστη η δουλεια και όχι καρβουνο.Αν είναι ατμου δεν χρειάζεται να υγρανεις το χαρτι αν το κάνεις να είσαι γρήγορος να μην προλάβει το χαρτι να πιεί,Αν είναι ιλουστρασιον το χαρτι,βάλε ένα πανί απο πάνω και κατα προτίμηση μη το βρέξεις γιατι θα κολλήσει,αν είναι τόσο τσαλακωμένο -πάντα για ιλουστρασιον-υγρανε το πανι όσο πιο λίγο μπορεις,υπαρχει φόβος να χάσει την γυαλάδα του.Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου το γράψω.Ελπιζω να σε βοηθησαν τα ολίγα που αναφερα.

 

 

Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΩΝ ΑΣΙΔΕΡΩΤΩΝ ΚΟΜΙΚΩΝ.

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Προσωπικά έχω κάνει διάφορα κόλπα, όπως αντικατάσταση σελίδων ή καρέ σε τεύχη από τα οποία έλειπαν με τις αντίστοιχες σελίδες ή καρέ από αναδημοσιεύσεις που είχα ή κάλυψη με σελοτέιπ τού σκισίματος στο κεντρικό σαλόνι (κυρίως τού Κόμιξ) στο σημείο που περνά ο συρραπτήρας, τρύπημα τού σελοτέιπ και ξαναπέρασμα τού συρραπτήρα, αλλά σιδέρωμα ούτε έκανα ούτε θα κάνω ποτέ. ΄Οπως λέει ο King Λουλούκα, προτιμώ ένα παλιό τεύχος να αναδίδει το άρωμα τής παλαιότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βασιλιά , πόσα θες για τα πνευματικά δικαιώματα της άποψής σου; Είναι τόσο καλή που σκεφτόμουν να την αγοράσω και μετά να την κάνω ελεύθερη για το κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκανα αρκετό καιρό να σου απαντήσω γιατί με έβαλες σε αρκετές και βαθιές σκέψεις -5 πακέτα Αλγκον κατανάλωσα-Εχω πολύ καιρό να πουλήσω ιδέες γιατί με έχουν απογοητεύσει οι πιθανοι αγοραστες.Κάποτε τις χάριζα απλόχερα τις εκμεταλευοντουσάν κέρδιζαν απο αυτ'ες και μετά ούτε ένα ευχαριστώ. 

Παραδείγματος χάρη πριν αρκετ'ο καιρό ήταν ένας ηθοποιός μετρίου ταλέντου Κώστα τον έλεγαν ,ο οποίος με ενοχλούσε συνεχώς με διάφορες ερωτήσεις παντού τύπου,πως να παίζει,τι στυλ να έχει,τι ρούχα να φορέσεικ.λ.π..Μία φορά τον είχε πιασει μανία με το πως να κουρευτε'ι.Συνέχεια με έπαιρνε τηλέφωνο την τελευταία φορά του είπα αντε ξυρισου γουλί,και ο τρελός το έκανε.Μου χτυπά την πόρτα και μου εμφανίζεται καράφλας και με πλατύ χαμόγελο,<<Σου αρέσω;>> εγώ έμενα ξερός του έκλεισα την πόρτα στα μούτρα φωναζωντας τον <<ΔΕΝ ΜΑΣ Γ........>>και το έκανε και αυτό.Αβρε! Γκουσκούνη ούτε ένα ευχαριστώ.

  Μία άλλη περίπτωση ήταν ένας τύπος αλητόβιος με μακριά μαλλιά πάντα αχτένιστος και 2 μέτρα βρώμικα γένια.Κανείς δεν ήξερε το ονομά του και έτσι όλοι τον φωνάζανε Μούρη και Αλανι,ήθελε να γίνει συγγραφέας και μου έφερνε κ'ατι ιδέες που του τις έφτιαχνα γιατί δεν διαβάζονταν έτσι.

 Οι ιστορίες του αλλοκότες όπως,σε μια εποχή μελλοντικη γίνονται δολοφονίες υπερηρωων,σε μία άλλη μαζεύωνται παρατέροι ήρωες  διαφορών λογοτεχνκων έργων για να σώσουν τον κ'οσμο σε ένα αλλό μια θεωρία για το ποιός είναι ο Ιακωβος ο Αντεροβγαλτης κ.λ.π.Του είπα να φύγει απο την Ελλάδα και να πάει στην Αγγλία.

 Ούτε ένα ευχαριστώ αλλά τι περιμένεις από ένα ΑΛΑΝι μία ΜΟΥΡη.Μια άλλη φορά θα σπυ πω για τον Στέφανο Σπηλιόγλου και τον Γιώργο Λουκιανό (και ο εννοών νοείτω )που γίνανε σκηνοθέτες στην Αμερική.

  Αλλά εσύ επειδή είσαι φίλος και στεναχωρέθηκα που πρόπερσι δεν τα είπαμε όπως έπρεπε στο κομιντον λόγω της άσχημής ψυχολογικής κατάστασης που ήμουνα,στην χαρίζω την ιδεα και κάντην δικιά σου. Χρησιμοποιεισε την ελεύθερα  ή σκλαβωμενη όπως θέλεις εσύ.         

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παρακαλώ να κλειδώσει...Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.