Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΣΦΙΓΓΑ


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΦΙΓΓΑ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Δήμητρα Αδαμοπούλου, Αλέξια Οθωναίου
Σχέδιο:
Δήμητρα Αδαμοπούλου, Αλέξια Οθωναίου
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Μέγεθος:
10.5 x 14.5
Σελίδες:
16
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

tn_SFIGGA_0001.jpg

 
Άλλο ένα φανζινάκι από το φετινό comicdom, άλλο ένα φανζινάκι με εντελώς πειραματικό φορμάτ. Στην ουσία πρόκειται για μια σελίδα μεγέθους Α3 τυπωμένη και στις δύο της πλευρές με περίεργο δίπλωμα, ούτως ώστε διπλωμένη να σχηματίζει ένα τευχάκι οκτώ σελίδων ενώ αν το ανοίξεις η "μέσα πλευρά" να έχει μια ολοσέλιδη αφίσα. Η ιστορία είναι βασισμένη σε ιστορία του Oscar Wilde.

Όσο να πεις περίεργη κυκλοφορία, πολύ όμορφη :)

Ελπίζω αυτό να ήταν ένα πρώτο πείραμα των κοριτσιών και να δούμε σύντομα ξανά δουλειά τους!

 

Αφιέρωμα στην Αλέξια Οθωναίου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εδώ και δυο μήνες, δηλαδή από τότε που τελείωσε το Κον, έχω σκαναρισμένο αυτό το τευχάκι για να το παρουσιάσω. Όλο το ανέβαλλα, θεωρώντας προτιμότερο να το παρουσιάσει κάποιος που το αγόρασε ο ίδιος από το συνέδριο και ενδεχομένως μίλησε με τις δημιουργές. Καλά έκανα.

 

Προσωπικά παρέλαβα αυτό το κόμικς από έναν πράκτορά μου στο Κον. Του είχα παραγγείλει να μου φέρει ό,τι ενδιαφέρουσες αυτοεκδόσεις έβρισκε. Και μου έφερε μόνο δύο (να φανταστείτε ούτε το δημοφιλές Κουπέ δεν μου έφερε). Η μία λοιπόν ήταν η Σφίγγα.

 

Νομίζω ότι δεν είχε άδικο στην επιλογή του. Είναι ωραίον.

 

Μου έκανε εντύπωση που σε τόσο μικρή έκταση κατάφεραν να φτιάξουν μια ενδιαφέρουσα και πλήρη ιστορία.

 

Επίσης το χρώμα μου άρεσε, είναι έτσι λίγο ονειρικό, όπως φαίνεται και από το εξώφυλλο.

 

Επίσης, το δίπλωμα/ξεδίπλωμα είναι περίεργο, εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα ότι γίνεται κάτι τετοιο και είναι μια τσακπινιά που και αυτή κάτι παραπάνω προσφέρει στο σύνολο.

 

Γενικά ωραία πράματα. Βρείτε το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απο τα αγαπημένα μου φανζιν. Λάτρεψα τα χρώματα αλλά και η ιστορία μου άρεσε πολύ. Είναι έξυπνος ο τρόπος που διπλώνει και πιστεύω ότι αξίζει να το έχει κάποιος στην συλλογή του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκπληκτικό! Τόσο όσο ως έκδοση όσο και ως ιστορία! Απίστευτη ανατροπή!

 

Καθαρό δεκάρι, μακράν στο Top 5 των νέων κυκλοφοριών του CCA 13! Να και η αφίσα που βλέπετε όταν το ξεδιπλώσετε (via blog της Οθωναίου):

 

post-556-0-95433100-1378646659_thumb.jpg

 

Αντιγράφω και δυο λόγια παραπάνω από το blog του Club του Μικρού Σερίφη:

 

Ένα μίνι κόμικ, βασισμένο στο short story του Oscar Wilde, "The Sphinx Without a Secret".

 

Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στο φετινό φεστιβάλ κόμικς του Comicdom, στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση.

Ένα μικρό, γλυκό fold-out comic, που ξετυλίγεται για να βγάλει μια αφίσα με τη μοναδική τέχνη της Αλεξίας Οθωναίου (πάντα χρωματισμένη στο χέρι με απίστευτα ζωντανές αντιθέσεις) και ξανατυλίγεται για να διαβαστεί σαν μια ιδιαίτερη comics απόδοση μιας ιστορίας του Όσκαρ Γουάιλντ, γι' αυτήν ακριβώς την ακατανίκητη γοητεία ενός καλού μυστηρίου.

Δεν γνωρίζουμε το τιράζ στο οποίο τυπώθηκε, ούτε αν αυτή τη στιγμή διατίθεται στα βιβλιοπωλεία. Πάντως, λόγω μεγέθους, είναι δύσκολο να εντοπιστεί από κάποιον αν δεν το γνωρίζει, ενώ επίσης καταστρέφεται εύκολα αν το πιάσουν πολλά χέρια ή δεν αποθηκευτεί σωστά...

 

Δημιουργοί: Δήμητρα Αδαμοπούλου και Αλεξία Οθωναίου

Εκδόσεις: Jemma Press

Τιμή: 2,00 ευρώ

Η Δήμητρα έχει ξανασυνεργαστεί με την Αλέξια, στο Kiss Goodnight/Little Red Riding Hood And The Not So Bad Wolf.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Η ΣΦΙΓΓΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.