Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΙΟΡ
Σενάριο/Kείμενα:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Σχέδιο:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
9.0 x 15.0
Σελίδες:
54
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

tn_GIOR_0001.jpg tn_GIOR_0001z.jpg

 

Κάθε χρόνο στο comicdom η αγορά-ένοχη-απόλαυσή είναι το τευχάκι που θα κυκλοφορήσει ο Τομπαλίδης. Έτσι και φέτος. Μόνο που φέτος δεν ήταν ένα συνηθισμένο τευχάκι. Φέτος πειραματίστηκε με το φορμάτ και έβγαλε ένα βιβλιαράκι δεμένο με σπιράλ (σαν μπλοκάκι σημειώσεων) σε 100 αριθμημένα αντίτυπα.

Το τευχάκι έχει να κάνει με τον Γιορ, ένα πλάσμα από άλλον σύμπαν που δεν μπορεί να θυμηθεί πως βρέθηκε από τα μέση μας. Η ιστορία προχωράει πολύ όμορφα και το τέλος είναι από αυτά που μου αρέσουν. Τίποτα άλλο, δεν λέω :) Μικρούλι αλλά αξίζει να ασχοληθείτε μαζί του!

 

 

Αφιέρωμα στον Γαβριήλ Τομπαλίδη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαζί με το 13, οι χειρότερες αγορές που έκανα στο CC13. Αν και η αλήθεια είναι πως ο Γιορ κάπως διαβάζεται.

 

1.03234/10 από εμέ. :cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

το αδικείς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι ρε Ορέστη.. Μερικές φορές δεν ξέρω πως σκέφτεσαι. Αλλά και να μη σου αρέσει δεν είναι για 1.03234/10.. Τη στιγμή που βάζεις 7,834563 σε κάποια απλά μέτρια (που εκει δεν με νοιάζΕι τόσο, γιατί δεν αποθαρρύνεις τον άλλον να το πάρει).  Μόνο το πως τυπώθηκε και λοιπά κερδίζει κάποιους βαθμούς (μην ξεχνάς πως μιλάμε για αυτοέκδοση..). Δεν θα πω για την Ισtορία αν είναι καλή ή κακή (είναι προσωπικό γούστο αυτό), το σ΄χεδιο όμως είναι αυτό που γουστάρουν οι περισσότεροι από Τομπαλίδη.. ;) Άρα μάλλον εσύ δεν είσαι αυτης της αισθητικής, όχι το κόμικ δεν είναι καλό.. Έχει διαφορά.. σκέψου το.. :) (Είναι σαν εκείνη τη φορά με τον άσσο (?) που είχες βάλει στον Λέανδρο..). Φιλικά πάντα, απλά το ότι δεν είναι κάτι του γούστου μας, ή δεν το καταλαβαίνουμε, μην βάζουμε άσσους και το παίρνουμε στο λαιμό μας.. :)

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ πάλι διαφωνώ με αυτό που λες. Δηλαδή, αν μιλάμε για κάποιο καραιστορικό, καρασημαντικό κόμικς, αλλά απλά δεν αρέσει σε κάποιον, βάζει τον βαθμό του (2; 5; κτλ.), αλλά υπογραμμίζει την σημασία του. 

 

Δεν μπορούμε να πούμε ότι έναν κόμικς ή το οτιδήποτε είναι καλό επειδή έχει διαφορετικό τρόπο εκτύπωσης. Παραδεχόμαστε τον δημιουργό επειδή έκανε κάτι διαφορετικό, αλλά η πρωτοτυπία δεν ισοδυναμεί πάντα με ποιότητα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βρε αφηστε τον ορέστη να εκφραστει! :giati:

προσωπικά χρησιμοποιώ τις κριτικές του Ορεστη σαν πυξίδα.

Αν βάλει σε κάποιο κόμικ κάτω από 3, ψηνόμαι να το διαβάσω! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κατ'αρχάς μιλάω για αντικειμενικότητα.. Δεν θέλω να δείξω 7αρια και 8αρια που έχουν μπει σε αντικειμενικά μέτρια πράγματα (τα οποία μπαίνουν για διάφορους λόγους.. από φιλίες, συμπάθειες και άλλα πράγματα).

Δεύτερον 1,0982340 σημαίνει ότι είναι χάλια.. Αντικειμενικά χάλια δεν είναι.. Σενάριο έχει (αρχή, μέση, τέλος και μία ιστορία η οποία στέκει). Πρωτότυπο είναι. Δύσκολο στο να γίνει είναι.

Τρίτον οι αυτοεκδόσεις έχουν μία άλλη αντιμετώπιση. Ας δώσω ένα παράδειγμα χαζό.. Το Κουπέ είναι σκληρόδετο και γίνετε μνεία συνέχεια σε αυτό το πράγμα.. Πως ένα φανζίν βγήκε σκληρόδετο και τι ωραία, και τι πρωτότυπο, και μπράβο κλπ κλπ (και συμφωνώ απόλυτα..). Το ίδιο έγινε με τη Σφίγγα ή με το άλλο το καινούριο της Σπυρλιάδου (το φετινό). Μετράει ο τρόπος που το σκέφτηκε και το έφτιαξε, το φορμάτ, η ιστορία και άλλα.. Μιλάμε για μία δουλειά ενός (ή λίγων ατόμων) οι οποίοι το ξεκινάνε από την αρχή ως το τέλος (τύπωμα, διανομή κλπ κλπ). Άρα είναι λίγο άκυρο να συγκρίνουμε ένα κόμικ από μία εκδοτική (δεν το πάω καν στο καραϊστορικό κλπ κλπ), με μία αυτοέκδοση..

Ας πω ένα παράδειγμα πιο καυστικο. Τα ΤΣΕ. Τα αγαπάω γιατί έχω άλλη λογική στο τί είναι αυτοέκδοση.. Μία προσπάθεια παρεϊστικηπου κανένας (σχεδόν) δεν είναι επαγγελματίας και όλοι το κάνουν για την κ@υλ@ τους! Τρέχει ένα παλικάρι (ο ορέστης) και αφήνει ιστορία χωρίς να το έχει ακόμα καταλάβει. Άμα το πάρω με τα μάτια ενός αυστηρού που τα βάζει στο ίδιο καζανι με τις κανονικές εκδόσεις, τι βαθμολογία λες να του βάλω???  Το ίδιο είχε γίνει και με το GC fanzine (#1) που κάποιοι το κράανε και δες τι λέγαμε στη παρουσίαση του.. 

Τέταρτον.. Δεν μου αρέσει η Τζαζ.. Δεν μπορώ να διασκεδάσω με αυτην.. Αλλά αυτό είναι γιατί δεν την καταλαβαίνω, όχι γιατι η τζαζ δεν είναι καλή.. Έχει να κάνει με το τί καταλαβαίνουμε και την αισθητική μας. Απλά θέλω να πω πως ένα 1,09870 και ότι είναι το χειρότερο δεν είναι κάτι επικοδομητικό. Έτσι απλά αποθαρρύνεις κάποιον να διαβάσει κάτι, χωρίς λόγο.

Πέμπτον μπορώ να μπω ακόμα πιο βαθιά με ακόμα 10 λόγους γιατί δεν είναι σωστή μία τέτοια κριτική :P

 

Πριν κλείσω να ξανασημειώσω..

Μην ξεχνάς πως μιλάμε για αυτοεκδόσεις και όχι κανονικές εκδόσεις.

Μην γλύφουμε και βάζουμε 8αρια σε φίλους και γνωστούς. Και στα άλλα έχουμε άλλο κριτήριο σκέψης.

Και τέλος να θυμόμαστε πως δεν είμαστε ειδικοί, απλά αναγνώστες και fan του είδους. Άρα νομίζω πως οι βαθμολογίες είναι λίγο άκυρες. Καλύτερα να πούμε τι μας άρεσε και δεν μας άρεσε, παρα να κάνουμε δισκοκριτικές τύπου, "καλό, αλλά όχι σαν το άλλο 1 αστεράκι στα 5.." 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν το έχω διαβάσει και δεν ξέρω τι αξίζει, δεν μπορώ να γνωρίζω πως είναι (και δεν έχω και εμπειρία με άλλη δουλειά του δημιουργού για να έχω κάτι στο μυαλό μου για μπούσουλα). 

 

Αλλά άμα είναι να αντιμετωπίζουμε τις αυτοεκδόσεις με άλλο μάτι επειδή πρόκειται για προσωπικές δουλειές παιδιών που έβαλαν τον ιδρώτα τους σε όλα τα στάδια, προτείνω όχι μόνο να μην βάζουμε χαμηλούς βαθμούς τύπου 1 και 2, αλλά να μην βάζουμε και υψηλούς βαθμούς τύπου 9 και 10. Οι περισσότερες είναι δουλειές πρωτοεμφανιζόμενων, ή σχετικά νέων στον χώρο, οπότε δεν νομίζω να τους αξίζει τέτοιος βαθμός. 

 

Τώρα για το Κουπέ, πολλοί κόλλησαν στην πολυτέλεια της έκδοσης και θαύμασαν την ποιότητα της, όχι την πρωτοτυπία της. Ή τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω..... 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά οι βαθμολογίες είναι άκυρες.. Καλύτερα να λέμε αυτά που μας άρεσαν και αυτά που όχι. Το να βάζεις 1 σε κάτι, μπορεί 3-5-7 άτομα που θέλαν να το πάρουν , στο τέλος νΑ μην το πάρουν χωρίς όμως να ξέρουν για ποιον λόγο. Δεν είδα τί είχε και πήρε 1,0132342.. Απλά είδα πως είναι το χειρότερο μαζί με το άλλο. Και δεν το λέω μόνο για τις αυτοεκδόσεις, αλλά και για τις κανονικές εκδόσεις. Πρέπει τουλάχιστον να αιτιολογούμε αυτά που λέμε και υποστηρίζουμε.

 

Οι αυτοεκδόσεις έχουν γενικά άλλη λογική.. Και πίστεψε με, τα τελευταία χρόνια διαβάζω κυρίως αυτοεκδόσεις. 

 

Τέλος για να μην παρεξηγηθώ, έβαλα το Κουπέ, γιατί ήταν το πιο τίμιο σε σχέση τιμής και το τί παρουσίασε.! Η ποιότητα μετράει σε τετοιες εκδόσεις φίλε.

Ξέρεις τί είναι να το στήνεις από την αρχή μόνος ή με βοήθεια φίλων.. να το διορθώνεις μόνος, να τρέχεις σε τυπογράφους, να σκέφτεσαι μέχρι και τα δέκα ευρώ παραπάνω, να μένουν τέυχη, να κάνεις τη διανομή μόνος σου (που δεν βγάζεις το κέρδος σου γιατί τα μαγαζιά κρατάνε προμήθεια) και στο τέλος να μη βγάζεις ούτε τα λεφτά που έβαλες, αλλά να ξανακάνεις αυτοεκδόσεις?? (Για μένα είναι κ@υλ΅, αλλά δεν μπορούν να με συγκρίνουν με κανονικές εκδοτικές... είναι άδικο και άνισο).

 

αυτά :beer:

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάλι διαφωνώ με αυτό που λες. Δηλαδή, αν μιλάμε για κάποιο καραιστορικό, καρασημαντικό κόμικς, αλλά απλά δεν αρέσει σε κάποιον, βάζει τον βαθμό του (2; 5; κτλ.), αλλά υπογραμμίζει την σημασία του. 

 

Δεν μπορούμε να πούμε ότι έναν κόμικς ή το οτιδήποτε είναι καλό επειδή έχει διαφορετικό τρόπο εκτύπωσης. Παραδεχόμαστε τον δημιουργό επειδή έκανε κάτι διαφορετικό, αλλά η πρωτοτυπία δεν ισοδυναμεί πάντα με ποιότητα. 

 

Θα συμφωνήσω με τον Dark Chris και θα προσθέσω το εξής: Ο Ορέστης έχει διαβάσει και έχει δημιουργήσει φανζιν, άρα του αρέσουν, γνωρίζει τι παίζει. Και το κρίνει βάση των δικών του δεδομένων και εμπειριών. Μας λέει την γνώμη του. Δεν είναι όπως το παράδειγμα του Μέλανδρου με την μουσική. Δεν είπε άσχημα λόγια για ένα είδος που δεν έχει ασχοληθεί. Και το γεγονός ότι είναι αυτο-έκδοση δεν είναι ελαφρυντικό. Ίσως ακριβώς για αυτόν τον λόγο, θα έπρεπε να προσπαθήσει ο δημιουργός παραπάνω. Ο κάθε δημιουργός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μαζί με το 13, οι χειρότερες αγορές που έκανα στο CC13. Αν και η αλήθεια είναι πως ο Γιορ κάπως διαβάζεται.

 

1.03234/10 από εμέ.

 

Βρείτε μου αιτιολόγηση στο να αποθαρρύνεις κάποιον να το πάρει.. απλά τα πράγματα..

Επίσης μιλάω για μουσική, γιατί παίζω 14 χρ΄όνια πιάνο και 2 χρόνια drums, άρα νομίζωπως στέκει το παράδειγμα. Δεν κατακρίνω κάτι το οποίο δεν κατανοώ, απλά αιτιολογώ ηιατί δεν μου αρέσει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εννοείται ότι χρειάζεται κάποια αιτιολογία, ειδικά για έναν τέτοιο βαθμό και προσπαθώ να μην βάζω συχνά βαθμό. Αλλά με έναν βαθμό ο άλλος μπορεί να καταλάβει καλύτερα τι παίζει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μαζί με το 13, οι χειρότερες αγορές που έκανα στο CC13. Αν και η αλήθεια είναι πως ο Γιορ κάπως διαβάζεται.

 

1.03234/10 από εμέ.

 

Βρείτε μου αιτιολόγηση στο να αποθαρρύνεις κάποιον να το πάρει.. απλά τα πράγματα..

Επίσης μιλάω για μουσική, γιατί παίζω 14 χρ΄όνια πιάνο και 2 χρόνια drums, άρα νομίζωπως στέκει το παράδειγμα. Δεν κατακρίνω κάτι το οποίο δεν κατανοώ, απλά αιτιολογώ ηιατί δεν μου αρέσει.

 

:beer:

 

Μπορεί να το θεωρεί πεταμένα λεφτά. Μπορεί να μην του άρεσε η ιστορία. Αν κάποιος θέλει να το αγοράσει, θα το κάνει, άσχετα με την κριτική του Ορέστη την οποία μπορεί ούτε καν να δει και ούτε καν να δώσει σημασία.

 

Ναι, κατάλαβα το σχόλιο για την μουσική και ευχαριστώ για την μπύρα. :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι μπορεί να πεί κάποιος πως στη δικιά μου κλίμακα (και άμα ο περισσότερος κόσμος ξέρει πάνω κάτω τί σου αρέσει..) παίρνει τον τάδε βαθμό.. Το θεωρώ περιττό, αλλά μπορεί κάποιος να το κάνει.. Αλλά αυτό που πάντα πρέπει να υπάρχει είναι η αιτιολόγηση και η κριτική. Για να ξέρει ο άλλος τί παίζει. Το πρώτο είναι προαιρετικό, το δεύτερο βασικό.!!

Ο Ορέστης είναι σημαντικό πρόσωπο στο site (και πολύ καλός μου φίλος), άρα έχει κάποια ευθύνη σε αυτά που λέει. Είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να το προσέχει ο καθένας που τον ακούν κάποιος αριθμός ανθρώπων.

Τέσπα, δεν θέλω να γίνω ο μ@λ@κ@ς ρτης συζήτησης, απλά άμα ο ντζό ήταν κάποιος αδιάφορος, ούτεκαν θα ασχολούμουν.. Απλά επειδή είναι φίλος πολλά χρόνια τώρα και επειδή τον ξέρω (και επειδή είμαι και εγώ να μην μου κολλησει κάτι :P), θεώρησα σωστό να το πω.. (Έχει γίνει άλλη μια φορά με τον Λέανδρο, που εκείνο δεν του το συγχωρώ :P )

Μπύρες για όλους ;)

 

:beer: :beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άντε πάμε αναλυτική κριτική:

 

Εκδοτικά είναι πρωτότυπο, μιας και μιλάμε για έκδοση μορφής κάθετου μικρού μπλοκακίου με σπιράλ και μέσα σχετικά σκληρό χαρτί. Πρόκειται για μείξη κόμικ και εικονογράφησης όπου το κάθε καρέ είναι ουσιαστικά μία σελίδα, γι'αυτό και ο Μπιλ το τοποθέτησε στον τομέα των βιβλίων. Όπως οι σκώροι του Τζωρτζακάκη και εκείνο του Αρκά. Εκδοτικά είναι 8άρι.

 

Σχεδιαστικά είναι αρκετά καλύτερο από την πρόσφατη δε-διαβάζεται-και-βγήκε-για-τον-χαβαλέ τριλογία του Γαβριήλου, ο οποίος βλέποντας από αλλού μπορεί να κάνει πολλά. Τον έχετε δει και μέσα από τα ΤΣΕ #2,4 ως adamstrange. Εδώ λοιπόν είναι σχετικά αφαιρετικό και αφορά την αέναη πτώση του κύκλου της ζωής του Γιορ (sic). ~6/10.

 

Σεναριακά είναι ακριβώς αυτό που μόλις έγραψα. Αν δεν ήταν από τον Γαβριήλ θα το είχα πουλήσει/χαρίσει. Εξού και ο άσσος. Στο τέλος η γεύση που μου άφησε ήταν "μα τι έκατσα και διάβασα;" Εξού και από τη μεριά μου όφειλα να προειδοποιήσω.

 

Και όχι, δεν έχω βάλει ποτέ βαθμολογία για να ευνοήσω. Αν είναι κάτι μάπα το λέω, αν είναι κάτι καλό, πάντα με τα προσωπικά μου γούστα, επίσης. Κάτω ο Λέανδρος. :P:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

άρα

 

(8+6+0)/3=4,666

 

τελική βαθμολογία 4,666/10. Η παγκόσμια τάξη αποκαταστάθηκε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

όχι, διότι ο κάθε συντελεστής έχει διαφορετική βαρύτητα.

 

αφήνω ως άσκηση την εύρεση των α,β,γ στην εξίσωση

 

α*8+β*6+0*γ=1.03234

 

στο επόμενο μάθημα θα μιλήσουμε και για την περίπτωση όπου προσθέτουμε την εξίσωση f(χ) οπότε

α*8+β*6+0*γ+f(χ)=1.03234

και πως αυτό επηρεάζει την κατάσταση.

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μα έχουμε 3 αγνώστους άρα θέλουμε 3 εξισώσεις κύριε :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και επίσης το γ με πολλαπλασιαστή 0 μπορεί να είναι οτιδήποτε χωρίς να επηρεάζει την εξίσωση :P

 

Και επειδή βαριέμαι αρκετά:

 

Έκδοση -> 2.88%

Σχέδιο -> 13.37%

Σενάριο -> 83.75%

 

Προσεγγιστικά πάντα...

 

:P   :damn:

 

... Πέρασα το μάθημα δάσκαλε;  :beer6:

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

άρα

 

(8+6+0)/3=4,666

 

τελική βαθμολογία 4,666/10. Η παγκόσμια τάξη αποκαταστάθηκε! :beer:

 

Μειον την τιμη γιατι δεν αξιζε τα λεφτα του, voila. :P 

 

> Κριτική από το fanzines.gr. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με το αέναο του σπιράλ... :cool: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116948
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ατιμούλη. Έβαλες την κριτική του fanzine.gr επειδή σε παραθέτει.   :poke:

Επεξεργασία από G.I.DJO
!!! Ωχ δεν το'χα δει! :lol2:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.