Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

                       ΤΕΤΑΡΤΗ   25 ΙΟΥΝΙΟΥ 1975

 

Πρίν 38 χρόνια ένα 9χρονο παιδί βλέπει στην τηλεόραση

(δύο κανάλια τότε)μία διαφήμιση. Παιδάκια να παίζουν και μαζί τους -σε κινουμενα σχέδια-δύο παιδάκια  ένα καου-μποάκι και το άλλο ινδιανάκι να τρέχουν μαζί τους.Ενα καινούργιο περιοδικό επρόκειτο να κυκλοφορήσει  την Τετάρτη στις 25 Ιουνίου 1975.Τι χαρά για το 9χρονο παιδι σαν να του χαρίζανε έναν ολοκληρο θησαυρό.Το μεσημεράκι πήρε την άδεια να κατέβει,  πέρασε την Σεβαστοπόλεως  βγήκε στην κηφισίας στο περιπτερο απεναντι απο την Ιονική τράπεζα -τώρα δεν υπάρχει πια-και να αγοράσει με 5 δραχμες το πρώτο τεύχος του ΤΟΜΠΥ,

Με ενα μπλε εξωφυλλο και έναν χαμογελαστό γεράκο να παίζει χαρτιά,τον Μπάρμπα -Σαμ με τα παιδιά που είδε στη διαφήμιση τον Τόμπυ και το ΚαστοράκιΤο κοίταζε το ξανακοίταζε,το επεξεργαζότανε λές και ήταν το καλύτερο παιχνίδι του κόσμου.Δεν το διάβασε όλο,μόνο την πρώτη ίστορια για να κρατήσει και λίγο για την επόμενη μερα  .Είχε μέχρι τώρα  καμιά 50ριά κόμικς,Ποπάυ,Ρούμπυ Μικυ μάους,Σεραφίνο.Η αρχη μιας τεραστιας συλλογης ήταν στα σπάργανα.

Ακόμα και τώρα που η συλλογή έχει γεμίσει  με αρκετους τίτλους και τεύχη όταν πέσει στα χέρια ιου εκείνο το τευχάκι νιώθει το ίδιο όπως τότε ένα παιδί που κρατάει τον κόσμο στα χέρια του νιωθει σαν ...Βασιλιάς.

Μα η μέρα δεν είχε τελειώσει ακόμα,ακούγοντας την ίδια μέρα ραδιοφωνο μάλλον τις απογευματινές εκπομπες με περιπέτειες ειδικά για παιδια σε συνέχειες-όπως την παρέα των 4 της Μπλάυτον-,ακούει μια άλλη διαφήμιση για ένα άλλο περιοδικό,που είχε ''βγεί''έκανε και αυτό 5 δραχμες αλλά δεν είχε όλο το ποσό.Περίμενε μέχρι να έρθει μιά πελάτισσα του μόδιστρου πατέρα του να του  δώσει κάποια προκαταβολή μπας και του δώσει τις 2-3 δραχμές που του λείπανε.Και έτσι έγινε δειλά- δειλά του ζήτησε το ποσό που του έλειπε,και το πήρε,ένα άλλο πρόβλημα υπήρχε,είχε βραδιάσει για τα καλά και δεν θα τον αφήνανε να βγει και εξάλλου το περίπτερο είχε κλείσει-δεν είναι σαν και τώρα-Ειχε πάει 10 κάτι έπρεπε να κάνει δεν μπορούσει να περιμένει μέχρι την επόμενη μέρα και εξάλλου πως θα κοιμότανε την νύχτα ξέρωντας οτί εκεί έξω υπήρχε ένα νέο κόμικς που του διέγειρε την φαντασία και εκείνος δε το είχε.

Σαν από μηχανής θεος η γειτόνισα η Κυρία Αθανασία κάτι ήθελε και πέρασε από το σπίτι του.Της λέει αν την πειράζε όσο  μιλαει στον πατέρα του να πάει να καλυνηχτίσει τον γιό της και φίλο του τον Σοφοκλή,εντάξει του λέει, εκείνος το σκάει τρέχει σαν σβούρα στο περίπτερο Σεβαστοπόλεως και Φθιώτιδος σε μια μικρή πλατειούλα με ένα δεντράκι μόνο που όμως τα αυτοκίνητα κάνανε στροφές  κάτι επικινδυνο για ένα παιδι 9 ετών του τότε.Εχετε το ΦΑΝΤΟΜ ζητά το παιδί ο περιπτεράς του το δίνει,σαν αστραπή τρέχει και χτυπά στου Σοφοκλή για κάλυψη ,ευτυχώς η μάννα του δεν ήρθε ακόμα.Να είναι καλά που ο πατέρας του είναι πολυλογας και έιχε πιασει την κουβέντα με την Αθανασία.-Αντε να πηγαινώ και εγω Σοφοκλή να σε αφήσω να κοιμηθεις,του είπε το παιδι -εντάξει αλλά πριν φύγεις δε μου δίνεις το περιοδικό να το διαβάσω πριν κοιμηθώ; θα στο δώσω αύριο -ακόμα δε το πήρα ανταποκρινεται με αγωνία το παιδί ο Σοφοκλής επέμενε σαν απο μηχανης θεός για δεύτερη φορά η μητέρα του που ήρθε εκείνη την ώρα τον έστειλε για ύπνο λεγοντας του ότι δεν είναι ώρα για ανάγνωση.

 ΦΑΝΤΟΜ,λοιπόν,με έναν εξώφυλλο που εδείχνε έναν μασκοφόρο με ολοσωμη κόκκινη φορμα να παλεύει με γιγαντειο τύπο.Τίτλος της ιστορίας Ο Γοριλανθρωπός (αυτή την λέξη είχε ακούσει ραδιοφωνικα και του είχε οργιάσει η φαντασία ),όταν έπεσε για ύπνο έβαλε κάτω απο το μαξιλάρι του και τα δύο περιοδικά λες και ήθελε να τον επισκεφτούν στο ονειρό του οι ήρωες των και να τον πάρουν στις περιπέτειές τους μαζί.

Κοιτούσε τον γεμάτο με αστέρια ουρανό που του φάνηκε πιο φωτεινός απο ποτέ γεμάτος χαρά τον πήρε γλυκά ο υπνος.

Απο τοτε οΒασιλιάς γιορτάζει κάθε 25 Ιουνίου την ημερά των κομικς.Το μόνο κακό που το πρώτο τευχάκι του Φαντομ χάθηκε-μαλλον κάποιος δανειστης ''ξεχασε'' να το επιστρέψει-απο τότε δεν έτυχε να το ξαναβρω

    Αυριο παλι μαζί σας με ένα χρόνο αργότερα.

 

          Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΚΟΜΙΞΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ.

 

ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12982
  • Reputation:   95072
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόνο όποιος είναι αληθινός συλλέκτης και λάτρης των κόμικς θα μπορούσε καταλάβει αυτό που νιώθαμε όταν ήμασταν μικροί αλλά και τις συγκινήσεις που νιώθουμε και τώρα που μεγαλώσαμε...!

Χρωστάω ΠΟΛΛΑ στα κόμικς,τα οποία βοήθησαν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα μου...!

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου χωρίς κόμικς...!

Μακάρι να γύριζαν πίσω οι ημέρες που ήμασταν παιδιά,να ξαναένιωθα πάλι την ίδια ανεμελιά και το μοναδικό μου πρόβλημα να ήταν πότε να έρθει η Παρασκευή να τελειώσει το σχολείο και να βγει το Μίκυ Μάους...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

    ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ  1976

 

 

Αν και αυτη η κατοχώρηση  έπρεπε να γίνει προχτές προτίμησα να αρχίσω απο την ήμερα που θυμόμουνα πιο έντονα.

 

  Απο τα τελευταία τεύχη  του Τόμπυ μας προετοίμαζε ή για καινουργιο τίτλο ή για νέους χαρακτήρες που θα ενσωματόνωνταν στο περιοδικό.Ερχονται ο Φιξ και Ο Φοξ έγραφε σε πανό που κρατουσαν ο Τόμπυ με τονΚαστοράκι σε ένα απο τα εξώφυλλα(16;),έρχεται η ενδεκάδα του γελίου.

  Μετά απο 7 περίπου μήνες το μυστηριο λύθηκε.

 Μία διαφήμιση και πάλι στην τηλεόραση που την θυμάμαι αμυδρα μεέκανε να περιμένω την τεταρτη 23 -6 με ανυπομονησία.Πήγα πρωί πρωι στο περίπτερο που είχα πάρει πριν ένα χρόνο το Τομπυ.Το ΚΟκΟΡΙΚΟ ζητάω,η κοπελιά που ήταν η αδερφή του περιπτερα με κοίταξε  περιεργα λές και της ζήτησα μισό κιλό φέτα,της επανέλαβα αυτό που ήθελα.Ακόμα με κοίταγε δεν έχουμε ΄τετοια πράματα μου ανταποκρίνεται.Περιοδικά δεν έχετε; έχω μου λέει το ΚΟΚΟΡΙΚΟ τότε δώσε μου περιοδικό μικυ μάους είναι,-τοτε δεν υπήρχε ο όρος κόμικς,λες και αν υπήρχε θα καταλάβαινε-δε έχω τέτοιο πράμα δεν υπαρχει μάλλον με κοροιδεύεις.

  Πήγα στο διπλανό περιπτερο  και μου το έδωσε αμέσως ,ο κύριος  τύχαινε να είναι θείος της χαζούλας, του λέω ότι η ανιψια του φαίνεται  δεν ξέρει απο τέτοια περιοδικά,εκείνος γέλασε ήξερε τι κουμάσι είναι.Πηγαίνω πίσω και της το δείχνω,αυτό είναι που δεν υπάρχει ;την ρωτω εκείνη άφωνη,αφου δε υπαρχει θα το παίρνω απο αλλού, απο εδώ και στο εξής.Ψάχνει λίγο και το βρισκει α!νάτο και πάει να μου το δώσει.Την κοιτάω καλά καλά το έχω πάρει ήδη δε το θέλω  2 φορές.Και φεύγω απορημένος με την κατάσταση.

Κοκορίκο λοιπόν ένας χαρακτήρας που μοιάζει με σκύλο υπονοειτε απο τον τίτλο-που ειναι και το ονομά του-  ότι είναι κόκκορας αλλά τελικά είναι...λύκος.

   Τι χαρά ένοιωθα όταν κράταγα στα χέρια μου νέο περιοδικό,και πως περίμενα την αυριανή μέρα γιατί θα κυκλοφορούσε ο...

Αυρίο η συνέχεια.

 

                                                                                    ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

     

 Η ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΣΑ  ΕΚ ΚΩΛΟΝΑΚΙΟΥ ΛΟΥΛΟΥΚΑ  ΜΠΑΟΥΛΟΓΛΟΥ             

   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

                            ΠΕΜΠΤΗ   24  ΙΟΥΝΙΟΥ  1976

 

   Μία μέρα μετά απο τον ΚΟΚΟΡΙΚΟ κυκλοφορεί ο ΜΠΟΖΟ δεν θυμαμαι από που και πως πήρα το πρώτο τεύχος το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μέσα στο καλοκαίρι  είχα πάει στην γιάγια μου στο Αιγάλεο για 15 μέρες για νατης κάνω παρέα και για να βρω περιπτερο έκανα αρκετό δρόμο.Επειδή βιαζόμουνα να το διαβάσω άρχισα να του ρίχνω ματιές που δεν έβλεπα μπροστά μου και χτύπησα πάνω σε κολώνα.Ευτυχως το περιοδικό δεν έπαθε τίποτα,και αυτά που αναφέρω εδω.http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=736  ποστ 6

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

                   ΠΕΜΠΤΗ 28 1ΟΥΝΙΟΥ  1973

 

    Αν και 7 χρονών θυμάμαι το πρώτο τευχάκι του ΠΟΠΑΥ και ειδικά το τελευταίο  ολοσέλιδο -ή μισοσέλιδο-καρε που υποτίθεται ότι έχει γενέθλια ο Ποπάυ βλέποντας την ημερομηνία 28-6 στο ημερολόγιο τοίχου,είχα παραξενευτει που τα γενέθλια έιχαν συνεπεσει με την ημέρα κυκλοφορίας του περιοδικού.

   Ακριβώς δίπλα απο την πόρτα του σπιτιού μου είχε το μαγαζί του ο Κυρ-Γιωργής ο παπουτσης εκείνη την περίοδο είχε αποφασίσει να το κάνει ψιλικατζιδικό με εφημερίδες και περιοδικά έτσι θυμάμαι ότι κατέβαινα κάθε πέμπτη να πάρω Ποπαυ και Ρούμπυ.Σε κάποα φάση τα σταμάτησε γιατί κάποιοι του κλέβανε τα έντυπα που του άφηνε ο εφημεριδοπωλης το πρωί,και έτσι αγόραζα απο τα γύρω περίπτερα

  Κρίμα το 1ο αυτό τευχάκι κάπου χάθηκε.Ο ποπάυ κράτησε κάτι παραπάνω απο 20 έτη,στα αρχικά τεύχη είχε ωραίες ιστορίες,τα τελευταία χρόνια οι ιστορίες του ήταν αρκετά ηλίθιες και ειδικά σε εκείνες που οι ήρωες έχουν εκμοντερνιστει ο ποπάυ δεν φορά ναυτικά ο Βρούτος έχει κοτσίδα ο Ρεβυθούλης τζάκετ και πάει λέγοντας .   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πω πω τι όμορφη εμπειρία να αγοράζεις τα πρώτα τεύχη από αυτούς τους δυσεύρετους πλέον θησαυρούς από το περίπτερο...Η δεκαετία του 70 ήταν η δεκαετία που οι κυκλοφορίες των περιοδικών ήταν στην ακμή τους, ωστόσο συνέχισαν και στη δεκαετία του 80 με πολύ καλές σειρές μπορώ να πω τις οποίες προλάβαμε εμείς!

Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν πρωτοκυκλοφόρησαν αυτά τα περιοδικά δεν είχα γεννηθεί ακόμη! Δυστυχώς γιατί είναι πραγματικά όμορφα και σπάνια τεύχη και ευτυχώς γιατί το κυνήγι τέτοιων θησαυρών θα είναι πάντα κάτι εξαιρετικά συναρπαστικό!!!

 

Συνέχισε τις αφηγήσεις King!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Πω πω τι όμορφη εμπειρία να αγοράζεις τα πρώτα τεύχη από αυτούς τους δυσεύρετους πλέον θησαυρούς από το περίπτερο...Η δεκαετία του 70 ήταν η δεκαετία που οι κυκλοφορίες των περιοδικών ήταν στην ακμή τους, ωστόσο συνέχισαν και στη δεκαετία του 80 με πολύ καλές σειρές μπορώ να πω τις οποίες προλάβαμε εμείς!

Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν πρωτοκυκλοφόρησαν αυτά τα περιοδικά δεν είχα γεννηθεί ακόμη! Δυστυχώς γιατί είναι πραγματικά όμορφα και σπάνια τεύχη και ευτυχώς γιατί το κυνήγι τέτοιων θησαυρών θα είναι πάντα κάτι εξαιρετικά συναρπαστικό!!!

 

Εχεις απόλυτα δίκιο.είσαι τυχερός που έζησες τα τελευταία χρόνια της χρυσής εποχής των Κο.περΚάθε μέρεα και 3με 3 εβδομαδιαίους τίτλους και αρκετά μεγάλη ποικιλία για να διαλέξεις αρκει να ειχες αρκετό χαρτζιλίκι να πάρεις ότι θέλεις

-στην άρρωστη περιπτωση μου όλα-¨οπως είναι γνωστο η πιο καλή εποχή για νέους τίτλους ήταν μετα τις 20 Ιουνίου.που σταματουσαν τα σχολεία και αρχίζαν  οι διακοπές.Η επομενη περίοδος ήταν τα Χριστουγεννα και κατόπιν το πασχα..

Οι αναμνήσεις και καταγραφη ημερομηνίων θα συνεχιστουν όσο είμαι καλά στην υγεία μου.  Τι κυκλοφόρησε σαν αύριο πριν 40 χρόνια;υπομονή μέχτι αύριο.

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 1972  

Σαν σήμερα κυκλοφόρησε ένα περιοδικό σταθμος για την ιστορία των Ελληνικων εκδόσεων.Η ΜΑΝΙΝΑ,ένα πολυθεματικό περιοδικό για κοριτσια στην αρχή μεγάλο σχήμα με λίγες σελιδες αργότερα μικρό σχήμα με περισσότερες σελίδες κράτησε συντροφιά 20 και παραπάνω χρόνια με τα κόμικς του-κατα την γνώμη μου καλητερες απο την ανταγωνίστρια της ΚΑΤΕΡΙΝΑ- με κουτσομπολια και συμβουλεςγια κοπελιές,σε δύο γενιιές κοριτσιών.
Η εκδοτική εταιρία του Δεληγιωργη,έχει εκδωσει και τα:ΑΓΟΡΙ,ΠΑΤΤΥ,ΤΡΟΥΕΝΟ,ΒΑΒΟΥΡΑ,ΓΚΟΛ που και αυτά με την σειρά τους γράψανε την δικά τους ιστορία.
Δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο για την Μαννίνα εκτός απο το ότι μου αρέσαν τά εξης :Μαννίνα η ζωντανή κούκλα.ο κοσμος της παττυ,η ροζα η σκανδαλιάρα και κάτι χιουμοριστικά μονοσέλιδα.(τους τίτλους μπορεί να μη τους θυμάμαι καλά.)

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ 1966

 

 

Μία ιστορική μέρα για τις Ελληνικές εκδόσεις αλλά και για αναγνώστες 4 γεννεων που μεγάλωσαν μαζί του και συνεχιζουν να μεγαλώνουν,ο πασίγνωστος ποντικός σήμα κατατεθεν της αμερικάνικης κολτουρασ και όχι μόνο,ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ αποκτα δικό του περιοδικό το μόνο που υπάρχει ακόμα και σήμερα -και θα υπάρχει για πολύ καιρό σε εβδομαδιαία βάση.

Αρχισα να το αγοράζω και να το συλλέγω -όπως και τα άλλα περιοδικά που αγόραζα-απο το τεύχος 500 που είχε σε συνέχειες ιστορία με θέμα τους Ολυμπιακούς αγώνες του 1976.Ωραίες κλασικές ιστορίες Αμερκανών και ιταλών δημιουργων που κατά την γνώμη μου ήταν πολυ καλύτερες απο τις καινούργιες που μου φαίνΩνται ανούσιες.Τώρα κινδυνεύω απο τους πολλούς νεαρούς αναγνώστες του απο λυντσάρισμα αλλά πιστεύω ότι όταν φτάσουν στην ηλικία μου και διαβάζουν τα κόμικς των παιδιών τους θα λένε τι ιστορίες είναι αυτές στην εποχή μου ήταν καλλύτερες..

 

 

ΤΡΙΤΗ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ 1975\

 

Μία εβδομάδα πλην 1μέρα μετά την κυκλοφορία των ΤΟΜΠΥ και ΦΑΝΤΟΜ μία άλλη διαφήμιση στην τηλεόραση αν θυμαμαί καλά τον ήρωα να κάνει κούνια με τα παιδία να ανακοινώνει την ημέρα κυκλοφορίσς ενος πασιγνωστου χαρακτήρα των παραμυθιών,τον ψευτρακο αλλά με καλ΄καρδιά ΠΙΝΟΚΙΟ,το κίτρινο εξώφυλλο με μερικα πουλιά να κάθονται στην μεγάλη ξύλινη μύτη του,μου έχει μείνει στην μνήμη ακόμα και τώρα.

Θυμάμαι κάποια κυριακή όπου δεν είχα πάρει το τεύχος λόγω ελλειψεως χρημάτων και θα το έχανα επειδή θα τα μαζεύαν για επιστροφη ήμουν τόσο στεναχωρημένος που η μάννα μου αναρωτιώτανε τι είχα.Εγω ντρεπόμουνα της πω,τελικά μετά απο πίεση το ομολόγησα και παρά το ότιν ήταν αργα το βράδυ κατέβηκε να μου το πάρει.Στην τηλεόρση έπαιζε μία σειρά με τον Αντωνόπουλο σε μία μοντερνα εκδοχή του Δον Κιχότη.Αργησε να έρθει γιατί δεν το έβρισκε πουθενά,έυτυχως εν τέλει το είχε κάποιος,αλλά αποτελεσμα να χάσει αρκετά λεπτά απο την σειρά,Αυτό θα πει ΜΑΝΝΑ

Στο ΠΙΝΟΚΙΟ υπήρχαν ένα πλήθος χαρακτήρων που όμως οι ιστορίες τους είχαν ξαναδημοσιευτεί στο περιοδικό ΣΙΝΕΑΚ,δηλαδή μόνο οι ιστορίες του ΠΙΝΟΚΙΟ ήταν καινουργιες.

Ανα δέκα χρόνια είχαμε άλλες 3 ανατυπώσεις του περιοδικόυ.

 

.

 

ΠΕΜΠΤΗ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ 1976

 

 

Μετά μιά εδδομάδα απο τον ΜΠΟΖΟ στα περίπτερα 'κρεμμιαίται' ο ΔΙΚΑΙΟΣ,απο την ίδια εταιρία του Ανεμοδουρά δηλαδη.κάθε καλοκαίρι ο εκδότης εκανε την εκπληξή του τουλάχιστον με δυο τίτλους.Πως και πως περίμενα στα υπαρχοντα περιοδικά του (ΜΠΛΕΚ<ΖΑΓΚΟΡ κ.λ.π.) τι ανακοινωσή θα κάνει.Στον ΔΙΚΑΙΟ

είχε πολυ ωραιές περιπετειώδες ιστορίες όπως του ΡΑΚΑΛ.Κράτησε δυστηχώς -σαν τον ΜΠΟΖΟ-20 μόνο τεύχη.

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΙΟΥΛΙΟΥ 2010

 

 

Με δύο μέρες(αντις 30/6) καθυστέρηση,ο φιλικός γείτονας μας και τουχοσκαρφαλωτής αποφασίζει να ξαναρίξει τους ιστούς του στα Ελληνικα περίπτερα.Αυτή την φορά με την σειρά:THE AMAZING SPIDER-MAN

Αυτα που θα θυμάμαι στα προσεχη έτη είναι τα εξής: οι δύο κοπελιές του περιπτέρου η Τζακλυν και η Αρτεμίς-όσο μεγαλώνουμε πονηρεύομαστε-νέες,όμορφες δροσερές,γλυκές,που δυστηχώς φύγανε και με αφήσανε μονάχο.Το άλλο είναι το παιδί που έκανε την παρουσιαση στον Ελληνικο παράδεισο των κόμικς.Εξυπνος πολύ καλός και με μέλλον μπροστά του.

Περισσότερα εδώ:http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19773

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σεβαστή Κυρία Λουλούκα εκ Κολωνακίου ή εξ Αμπελοκήπων, μικρή σημασία έχει. Σε ευχαριστούμε που με τις ανεκτίμητες αναμνήσεις σου που τόσο υπέροχα αφηγείσαι, έκανες τα μάτια τών πιο παλιών από εμάς, κι εμένα τού παμπάλαιου, να υγρανθούν από συγκίνηση. Βέβαια την περίοδο για την οποία μάς μιλάς εγώ ήμουν από 20 έως 30 ετών (ειδικά το καλοκαίρι τού '76 ετοιμαζόμουν για το γάμο μου που έγινε τον Δεκέμβρη τού ίδιου χρόνου) και είχα απομακρυνθεί από τα κόμικς κι έτσι αρκετοί από τους τίτλους που αναφέρεις (όχι βέβαια το "Μίκυ Μάους") μου είναι ελάχιστα γνωστοί.

 

Φίλε Παναγιώτη, Μεγαλειότατε, σου εύχομαι για αρκετές δεκαετίες ακόμη να έχεις την υγεία σου και να μετέχεις ενεργά στο Greekcomics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.