Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

στο μυαλό μου πάντα φορούν:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να μην ποστάρω ξεχωριστό θρέντ...

 

Ben Affleck has written his Batman script

 

http://www.ew.com/article/2016/03/30/ben-affleck-batman-script?xid=entertainment-weekly_socialflow_twitter

 

Επιβεβαιώθηκε:

 

Warner Bros. confirms it: Ben Affleck is directing a standalone 'Batman' film

 

http://mashable.com/2016/04/12/ben-affleck-batman-movie-warner-brothers-cinemacon/#wzQdoSQ_6iq7

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επιβεβαιώθηκε:

 

Warner Bros. confirms it: Ben Affleck is directing a standalone 'Batman' film

 

http://mashable.com/2016/04/12/ben-affleck-batman-movie-warner-brothers-cinemacon/#wzQdoSQ_6iq7

 

:awesome::yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 πόστερ που ετοιμάστηκαν και δεν χρησιμοποιήθηκαν στην επίσημη προώθηση της ταινίας.

 

PHaVSabUAaFOec-1-l-b1061.jpgPHBwBXEGI5laFD-1-l-addfb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο Frank Miller είπε σχεδόν καλή κουβέντα για την ταινία: “I was rooting for Batman.” Ας πούμε ότι τουλάχιστον δεν είπε κακιά κουβέντα. Εξάλλου αυτήν τη στιγμή εκδίδεται από την DC το "δικό" του DK III. Αντιθέτως έχει δεκαετίες να δουλέψει στη MARVEL και έτσι μπορεί να θάψει την τηλεοπτική μεταφορά του DD και του δημιουργήματός του Elektra. Που δηλώνει ευθαρσώς ότι δεν την έχει δει και δεν πρόκειται.

 

Είπε και καλή κουβέντα για τον Ben Affleck: “I liked it, he’s a good actor. I mean, he’s obviously very, very close to this material and plays it with great affection.”

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Batman v Superman: Dawn of Justice (Official Ultimate Edition Trailer)       :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έσκασε μύτη το bluray. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

την ξαναειδα, τη ultimate edition αυτη τη φορα, 3 ωρες

 

την ειδα βεβαια σε 3 δοσεις.. δεν μπορουσα με τη μια..

 

αυτη τη φορα μου φανηκε λιιιιγο (ελαχιστα δλδ) καλυτερη αλλα η γενικη εικονα η ιδια οπως την 1η φορα

 

ασε που η μαχες μου φανηκαν πιο μουφα τωρα (ισως ηταν καλυτερα στο κινηματογραφο με τον ηχο, την μεγαλη εικονα κτλ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Την είδα κι εγώ και τη βρήκα πολύ καλή! :yes:

 

Πολύ ωραία συστήθηκαν οι καινούριοι χαρακτήρες, ειδικά η Wonder Woman, εξαιρετικά εφφέ, πολύ καλός και υποχθόνιος ο Λεξ Λούθορ, η πλοκή οδηγεί ωραία στην σύγκρουση ενώ φυσικά το τελικό τέρας και η μάχη ήταν απλά επικά! :angel:  Το μόνο που με ξένισε ήταν ο Τζέρεμυ Αιρονς στο ρόλο του Άλφρεντ, είναι λες και οι δύο τους με τον Μπεν Άφλεκ έχουν την ίδια ηλικά ή άντε να του ρίχνει 5-10 χρόνια, δεν φαίνεται να τον έχει αναθρέψει δηλαδή τον Μπρους.

 

 

Τέλος πάντων πιστεύω αξίζει και μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλύτερη από κάποιες Μάρβελ! :woots:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Την είδα κι εγώ και τη βρήκα πολύ καλή!

 

Πολύ ωραία συστήθηκαν οι καινούριοι χαρακτήρες, ειδικά η Wonder Woman, εξαιρετικά εφφέ, πολύ καλός και υποχθόνιος ο Λεξ Λούθορ, η πλοκή οδηγεί ωραία στην σύγκρουση ενώ φυσικά το τελικό τέρας και η μάχη ήταν απλά επικά!  Το μόνο που με ξένισε ήταν ο Τζέρεμυ Αιρονς στο ρόλο του Άλφρεντ, είναι λες και οι δύο τους με τον Μπεν Άφλεκ έχουν την ίδια ηλικά ή άντε να του ρίχνει 5-10 χρόνια, δεν φαίνεται να τον έχει αναθρέψει δηλαδή τον Μπρους.

 

Συμφωνώ πως η ταινία ήταν πολύ καλή! Πέρασε ευχάριστα η ώρα! Πρέπει να δω και την ultimate edition...

 

Πάντως διαφωνώ σε αυτό που λες για τον Lex και τον Irons. Ο Lex δε μου έκανε για Lex 9ειδικά αν σκεφτείς πως ο ηθοποιός αρχικά προοριζόταν για τον Riddler). Ελπίζω μετά από αυτή την εμπειρία να αλλάξει ο χαρακτήρας του. Και όσο για τον Irons τον λάτρεψα! Τον θεωρώ τον καλύτερο Alfred ever!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

την ξαναειδα, τη ultimate edition αυτη τη φορα, 3 ωρες

 

την ειδα βεβαια σε 3 δοσεις.. δεν μπορουσα με τη μια..

 

αυτη τη φορα μου φανηκε λιιιιγο (ελαχιστα δλδ) καλυτερη αλλα η γενικη εικονα η ιδια οπως την 1η φορα

 

ασε που η μαχες μου φανηκαν πιο μουφα τωρα (ισως ηταν καλυτερα στο κινηματογραφο με τον ηχο, την μεγαλη εικονα κτλ)

 

Συμφωνώ με όλα! Σε δόσεις την είδα και εγώ γιατί όπως και στο κινηματογράφο κούραζε υπερβολικά και μάλλον θα έπρεπε οι σκηνές της ultimate που χτίζουν καλύτερα το σχέδιο του Lex να υπήρχαν εξαρχής και να έχουν κοπεί κάποιες άλλες σαχλαμαρίτσες. Σαν σύνολο όμως με την ultimate δεν άλλαξε κάτι για μένα, με τα κέρδη της ταινίας να παραμένουν ο batman, ο alfred και εν μέρει η wonder woman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ενα βιντεο - Θαψε το σεναριο, απ τους γνωστους Μαικιους και Μαλλιατση, που θαβουν (δικαιολογημενα κατ εμε) την εν λογω ταινια! :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=_ewbTAkHCeo

:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτές τις κριτικές θα έπρεπε να βλέπουν στην Warner/DC, μπας και βάλουν μυαλο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ενα βιντεο - Θαψε το σεναριο, απ τους γνωστους Μαικιους και Μαλλιατση, που θαβουν (δικαιολογημενα κατ εμε) την εν λογω ταινια! :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=_ewbTAkHCeo

:

Αυτές τις κριτικές θα έπρεπε να βλέπουν στην Warner/DC, μπας και βάλουν μυαλο. :)

Πέρα από μερικά εύστοχα σχόλια, το βίντεο αυτό δείχνει την ασχετοσύνη και το κόμπλεξ για την DC και τους χαρακτήρες της από τα fanboys της Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γενικά η συγκεκριμένη εκπομπή έχει ως σκοπό να ΘΑΨΕΙ όπως λέει και ο τίτλος. :P Παρότι μου αρέσει σαν εκπομπή έχω παρατηρήσει ότι μερικές κράζουν πράγματα μόνο και μόνο για να βγει το επεισόδιο. Στο BvS αν θέλεις έχει πολλά πράγματα να κράξεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το γεγονός ότι ο Mikieus μισεί το BvS φαίνεται από το Spoiler Car, όπου το έχει κράξει σε 10 διαφορετικά βίντεο. Απλά εδώ φαίνεται να το έκανε λίγο πιο επιτηδευμένα από τις άλλες φορές, με αποτέλεσμα να στοχεύσει σε λάθος πράγματα στη ταινία. Πάροτι το συγκεκριμένο επεισόδιο σηκώνει μεγάλη συζήτηση, θα αρκεστώ να πω ότι ενώ έχει δίκιο σε αρκετά πράγματα που λέει, δε μου άλλαξε γνώμη για τη ταινία, αντιθέτως, με έκανε να τη γουστάρω λίγο παραπάνω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25794
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το γεγονός ότι ο Mikieus μισεί το BvS φαίνεται από το Spoiler Car, όπου το έχει κράξει σε 10 διαφορετικά βίντεο. Απλά εδώ φαίνεται να το έκανε λίγο πιο επιτηδευμένα από τις άλλες φορές, με αποτέλεσμα να στοχεύσει σε λάθος πράγματα στη ταινία. Πάροτι το συγκεκριμένο επεισόδιο σηκώνει μεγάλη συζήτηση, θα αρκεστώ να πω ότι ενώ έχει δίκιο σε αρκετά πράγματα που λέει, δε μου άλλαξε γνώμη για τη ταινία, αντιθέτως, με έκανε να τη γουστάρω λίγο παραπάνω :P

Στο Spoiler Car ο Mikeius και οι υπόλοιποι που κάνουν μαζί την εκπομπή έχουν φτάσει σε σημείο να θέσουν το BvS ως τo απόλυτο μέτρο σύγκρισης κάθε κακής/ μέτριας ταίνιας που βγαίνει.

Π.χ. το σύγκριναν με το καινούργιο Ghostbusters και είπαν ότι ακόμα και αυτό είναι καλύτερο από το BvS.

Δεν τους άρεσε το BvS, ούτε το X-Men: Apocalypse αλλά ούτε και το Suicide Squad και είπαν πως δεν αξίζει κάποιος να πληρώσει για να τα δει στο cinema, αλλά από την άλλη αξίζει να πας να δεις το Ghostbusters.

Νομίζω οτι προκειμένου να προκαλέσουν αντιδράσεις και συζητήσεις, κάπου χάνουν το μέτρο.

Επεξεργασία από Boba Fett
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το είδα με το που βγήκε! Εντωμεταξύ με βάση αυτά που είχα ακούσει / διαβάζει δεν είχα μπει καν στον κόπο να δω κανονικά την ταινία και περίμενα πότε θα την θάψουν στην εκπομπή :P

 

Κορυφαία στιγμή εκεί που η Wonder Woman βρίσκει τα τρέιλερ των επόμενων ταινιών στον υπολογιστή ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ χαχαχαχα

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

απάντηση σε αυτό το ποστ

 

alex7795 καλά εντάξει, δεν σου  έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρεις σοβαρά( όπως λες ) την καθόλου υποκειμενική άποψη που έχω για μία ταινία που μου άρεσε και τη βρήκα διασκεδαστική αλλά συγκρίνοντας την με μία άλλη, την άλλη τη βρήκα καλύτερη.

Την αισθητική του BVS  την βρήκα καλύτερη. Την εξέλιξη της ιστορίας ενώ την ήξερα και στις 2 ταινίες, στο BVS με κράτησε μέχρι το τέλος . Οι μάχες και στις 2 ταινίες μου άρεσαν εξίσου και αυτά περί καπνού και χάλια CGI  , εντάξει τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι master  στο graphic design και σττο CGI editing και με το ποταπό μου γούστο τα βρήκα τα ίδια. Η αίσθηση που μου έδωσε το civil war ήταν πως ενώ ήταν καλοστημένη σεναριακά κάτι τις της έλειπε ενώ το  BVS  που είχε τραγικά plot holes  δεν μου κάηκε καρφάκι την ώρα που την έβλεπα γιατί  αισθητικά ήταν άπαιχτη και μου έβγαλε το συναίσθημα ενός σκοτεινού και επιβλητικού κόσμου.

Είμαι μαρβελάκιας και όχι fan της DC αλλά η ταινία μου έκανε κλικ. Μόνο και μόνο η σκηνή με το frame που δείχνει τον batflek κολλημένο στον τοίχο κτιρίου με τον κεραυνό να εξαφανίζεται αλα Frank Miller με έκανε να αντριχιάσω ή η αναφορά στον bizarro όταν ο superman είναι σαν μούμια αφού έφαγε τα πυρηνικά και διάφορα άλλα στιγμιότυπα από το superman red son , ε τι να πω. Και ναι γουστάρω ο εχθρός να είναι παντοδυναμος ή πανέξυπνος και όχι ανύπαρκτος. Το σχέδιο του Baron Zemo όπως το παρουσίασαν ήταν για παιδάκια και πολύ λέω κάνοντας τον ironman να χάσει την ψυχραιμία του και να στραφεί εναντίον του cap γιατί..... απλά χάζεψε? Τη στιγμή που συνηδητοποίησα πως ο ironman θα πλακωθεί με τον  cap επειδή τα οιστρογόνα τους βρίσκοταν στα ύψη( no offense ladies), και ότι βάσισαν μία ολόκληρη ταινία στο στο απόλυτο τπτ , ναι εκεί με πείραξε και αισθάνθηκα πως o τίτλος της ταινίας ήταν click bait ανώ στο BVS  μία χαρά ήταν η μάχη 10 λεπτών που λες.Αν πλακώνονταν περισσότερο λόγω του ηλίθιου και ρηχού σχεδίου του Luthor  θα γίνονταν civil war  η ταινία. Τουλάχιστον ο Luthor ερμηνευτικά σαν ηθοποιός με έπεισε.Ο superman είναι θεός και ο batman θνητός οπότε θα πείραζε αρκετά τη νοημοσύνη μου ( όπως κάνει η dc συνήθως) να πολεμούσαν σε όλη την ταινία επί ίσους όρους. Όταν σκέφτομαι τον καημένο τον hawkeye ανάμεσα στα super freaks παρουσιάζοντας τον σαν ίσο τους απλά μέσα μου κάτι πεθαίνει.Δεν είναι ούτε καν resourseful σαν τον batman έτσι όπως τον παρουσιάζουν.

 

Όπως είπα παραπάνω όμως τα γούστα βασίζονται σε υποκειμενικά κριτήρια οπότε δεν θα με δεις να γράφω πως δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον που του άρεσε περισσότερο το civil war.Μαγκιά του και γούστο του. Εμένα όμως για τους λόγους που εξήγησα και για πολλούς που βαριέμαι να κάτσω και να γράψω το BVS μου άρεσε περισσότερο ίσως επειδή περίμενα κάτι καλύτερο από μία ταινία που ονομάζεται civil war.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

alex7795 καλά εντάξει, δεν σου  έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρεις σοβαρά( όπως λες ) την καθόλου υποκειμενική άποψη που έχω για μία ταινία που μου άρεσε και τη βρήκα διασκεδαστική αλλά συγκρίνοντας την με μία άλλη, την άλλη τη βρήκα καλύτερη.

Την αισθητική του BVS  την βρήκα καλύτερη. Την εξέλιξη της ιστορίας ενώ την ήξερα και στις 2 ταινίες, στο BVS με κράτησε μέχρι το τέλος . Οι μάχες και στις 2 ταινίες μου άρεσαν εξίσου και αυτά περί καπνού και χάλια CGI  , εντάξει τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι master  στο graphic design και σττο CGI editing και με το ποταπό μου γούστο τα βρήκα τα ίδια. Η αίσθηση που μου έδωσε το civil war ήταν πως ενώ ήταν καλοστημένη σεναριακά κάτι τις της έλειπε ενώ το  BVS  που είχε τραγικά plot holes  δεν μου κάηκε καρφάκι την ώρα που την έβλεπα γιατί  αισθητικά ήταν άπαιχτη και μου έβγαλε το συναίσθημα ενός σκοτεινού και επιβλητικού κόσμου.

Είμαι μαρβελάκιας και όχι fan της DC αλλά η ταινία μου έκανε κλικ. Μόνο και μόνο η σκηνή με το frame που δείχνει τον batflek κολλημένο στον τοίχο κτιρίου με τον κεραυνό να εξαφανίζεται αλα Frank Miller με έκανε να αντριχιάσω ή η αναφορά στον bizarro όταν ο superman είναι σαν μούμια αφού έφαγε τα πυρηνικά και διάφορα άλλα στιγμιότυπα από το superman red son , ε τι να πω. Και ναι γουστάρω ο εχθρός να είναι παντοδυναμος ή πανέξυπνος και όχι ανύπαρκτος. Το σχέδιο του Baron Zemo όπως το παρουσίασαν ήταν για παιδάκια και πολύ λέω κάνοντας τον ironman να χάσει την ψυχραιμία του και να στραφεί εναντίον του cap γιατί..... απλά χάζεψε? Τη στιγμή που συνηδητοποίησα πως ο ironman θα πλακωθεί με τον  cap επειδή τα οιστρογόνα τους βρίσκοταν στα ύψη( no offense ladies), και ότι βάσισαν μία ολόκληρη ταινία στο στο απόλυτο τπτ , ναι εκεί με πείραξε και αισθάνθηκα πως o τίτλος της ταινίας ήταν click bait ανώ στο BVS  μία χαρά ήταν η μάχη 10 λεπτών που λες.Αν πλακώνονταν περισσότερο λόγω του ηλίθιου και ρηχού σχεδίου του Luthor  θα γίνονταν civil war  η ταινία. Τουλάχιστον ο Luthor ερμηνευτικά σαν ηθοποιός με έπεισε.Ο superman είναι θεός και ο batman θνητός οπότε θα πείραζε αρκετά τη νοημοσύνη μου ( όπως κάνει η dc συνήθως) να πολεμούσαν σε όλη την ταινία επί ίσους όρους. Όταν σκέφτομαι τον καημένο τον hawkeye ανάμεσα στα super freaks παρουσιάζοντας τον σαν ίσο τους απλά μέσα μου κάτι πεθαίνει.Δεν είναι ούτε καν resourseful σαν τον batman έτσι όπως τον παρουσιάζουν.

 

Όπως είπα παραπάνω όμως τα γούστα βασίζονται σε υποκειμενικά κριτήρια οπότε δεν θα με δεις να γράφω πως δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον που του άρεσε περισσότερο το civil war.Μαγκιά του και γούστο του. Εμένα όμως για τους λόγους που εξήγησα και για πολλούς που βαριέμαι να κάτσω και να γράψω το BVS μου άρεσε περισσότερο ίσως επειδή περίμενα κάτι καλύτερο από μία ταινία που ονομάζεται civil war.

Οκ, γούστα είναι αυτά.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Και όμως, αυτό ήταν το σενάριο. Ξαναδείτε το όσοι το είδατε στον κινηματογράφο για να δείτε πως δεν παρεκκλίνει από αυτό. :)

Εγώ δεν την είδα στον κινηματογράφο. Είδα την extended version της ταινίας που διαρκεί περίπου 3 ώρες.

 

Ο marvelakeius δεν ξέρει τον λόγο που ο Lex θέλει να καταστρέψει τον Superman, δεν ξέρει γενικότερα τον Lex ως χαρακτήρα, δεν ξέρει τον λόγω που ο Batman είναι εναντίον του Superman, δεν ξέρει ότι ο Batman έχει σκοτώσει πολλές φορές σε comics, δεν ξέρει τι έχει ζήσει ο Batman στο universe της ταινίας (π.χ. θάνατος Robin) και έχουν επηρεάσει τον χαρακτήρα του και τον τρόπο που λειτουργεί, δεν ξέρει γιατί κατηγορεί ο κόσμος τον Superman, δεν καταλαβαίνει γιατί ο Batman σταμάτησε όταν ο Superman είπε το όνομα "Martha", και δεν ερμηνεύει σωστά το σχέδιο του Luthor. Επίσης παρερμηνεύει πολλά πράγματα για να καταλήξει σε δικά του λανθασμένα συμπεράσματα, όπως αυτό εδώ. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι όχι απλά είναι fanboy της Marvel αλλά είναι και hater της DC ας κοιτάξει τι λέει εδώ και εδώ και εδώ και τι γράφει εδώ.

Επίσης να αναφέρω ότι ο marvelakeius έχει κατακλέψει αυτό το βίντεο.

Γενικά είναι καλός για να πουλάει τις ασυναρτησίες του στα μικρά που τον θαυμάζουν και δεν τον αμφισβητούν (όπως κάνει και στα μπραφ) αλλά αν αυτοί που του απαντάνε στα σχόλια έκαναν αντιπαράθεση μαζί του θα τον είχαν ξεφτιλήσει, όπως κάνει και ο Βαγγέλης στα Geek Wars.

 

Τουλάχιστον υπάρχει ένα βίντεο στο ίδιο κανάλι από τον teo που αντιμετωπίζει σωστά την ταινία.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Είδα και εγώ το Θαψε το σενάριο, λίγες σκόρπιες και άναρχες σκέψεις
 
 1. Έχετε σκεφτεί ότι ίσως έθαψε αυτήν την ταινία για να έχει ΚΑΙ περισσότερες προβολές; Σκεφτείτε πόσοι φαν ή μη της ταινίας είδαν το βίντεο, ενώ κανονικά δεν βλέπουν Θάψε το σενάριο.
 
2. Το βίντεο, υποτίθεται ότι είναι σατυρικό. Προσωπικά δεν ήξερα την εκπομπή, αλλά είδα 2 ακόμα επεισόδια και γέλασα με την ψυχή μου (Παπακαλιάτης και Χούλιγκανς) Σε αυτό το επεισόδιο γέλασα μόνο μια φορά. Πιο πολύ έβγαζε χολή παρά γέλιο
 
3. Πειράζει που μας αρέσουν βίαιες σκοτεινές και βρώμικες υπερηρωικές ταινίες; Πρέπει σε όλους να αρέσουν τα καρτούν με ηθοποιούς της Marvel όπως το Civil War και το Iron Man 3; Η μόνη ταινία του MCU που θεωρώ καλύτερη απο το BvS είναι το Winter Soldier.
 
4. Πειράζει που μας αρέσει ΑΥΤΟΣ ο Batman; ο σκληρός και βίαιος; Πρέπει σε όλους να μας αρέσει το φλώρικο "δεν σκοτώνω" στυλ του Νόλαν;
 
 
 

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 Επίσης παρερμηνεύει πολλά πράγματα για να καταλήξει σε δικά του λανθασμένα συμπεράσματα, όπως αυτό εδώ. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι όχι απλά είναι fanboy της Marvel αλλά είναι και hater της DC ας κοιτάξει τι λέει εδώ και εδώ και εδώ και τι γράφει εδώ.

Επίσης να αναφέρω ότι ο marvelakeius έχει κατακλέψει αυτό το βίντεο.

Γενικά είναι καλός για να πουλάει τις ασυναρτησίες του στα μικρά που τον θαυμάζουν και δεν τον αμφισβητούν (όπως κάνει και στα μπραφ) αλλά αν αυτοί που του απαντάνε στα σχόλια έκαναν αντιπαράθεση μαζί του θα τον είχαν ξεφτιλήσει, όπως κάνει και ο Βαγγέλης στα Geek Wars.

Προσωπικά, δεν τον πολυσυμπαθώ τον Mikeius και δεν είμαι fan του. (μονο Θαψε το Σεναριο βλέπω) Το συγκεκριμένο βίντεο το ανέφερα απλά και μόνο γιατί βαριόμουν να γράφω κατεβατά για το (ηλίθιο κατ' εμέ) σχέδιο του Lex Luthor.

   Επίσης, αν και προτιμώ τη Marvel από τη DC, δεν είμαι "DC hater". Μάλιστα, τα animated series και τις ταινίες που έχει βγάλει η DC, (όσα από αυτά έχω δει) τα έχω λατρέψει. (και σημειωτέον, όλες αυτές τις DC animated series και movies δεν τις είχα δει ποτέ μικρός, τις είδα όλες φέτος, οπότε δεν είμαι "τυφλωμένος" από νοσταλγία, και μπορώ να δω με μια πιο αντικειμενική ματιά ότι όντως οι περισσότερες από αυτές είναι πολύ καλές.) Ακόμα και το Man of Steel από το DCEU μου άρεσε. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω λοιπόν ότι ΔΕΝ είμαι "DC hater". 

   That being said, πιστεύω ότι ούτε ο Mikeius είναι DC hater. Από τα σχόλιά σου φαίνεται ότι απλά σε έχει πειράξει που το BvS δεν είναι όσο καλό θα έπρεπε και βγάζεις τα νεύρα σου στο Mikeius κατηγορώντας τον για DC hater επειδή έχει κράξει κι άλλες ταινίες του DCEU. Sorry που στο λέω όμως, αλλά έχει κάθε δίκιο που το κάνει, και αυτό δεν τον κάνει αυτομάτως DC hater. Καταλαβαίνω ότι καμία ταινία δεν μπορεί να αρέσει (ή να μην αρέσει) σε όλους, ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. Αλλά έως ένα σημείο, όντως υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια για το αν μια ταινία είναι καλή ή όχι. Υπάρχει λόγος που το BvS έχει τόσο χαμηλή βαθμολογία. Μπορεί σε ένα DC fan να αρέσει επειδή είδε κάποιες σκηνές από τα κόμιξ ολόιδιες στην ταινία, είτε επειδή του άρεσε η αισθητική και το γενικό "feeling" της ταινίας. Όλα αυτά μπορεί κάποιες φορές να αρκούν για να αρέσει η ταινία σε ένα fan, αλλά ΔΕΝ αρκούν για να κάνουν μία ταινία αντικειμενικά καλή. Και σίγουρα δεν αρκούν για να κάνουν την ταινία να αρέσει σε ένα ξιπασμένο κριτικό ταινιών ή ένα σινεφίλ, οι οποίοι θα κρίνουν την ταινία με βάση αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια. (εξ ου και οι χαμηλές βαθμολογίες)

   Οπότε όχι, δε νομίζω ότι ο Mikeius είναι DC hater, και ίσως αυτό αποδειχτεί με την ταινία της Wonder Woman που είναι να βγει. Είδα το trailer, και φαίνεται πολύ καλή, την περιμένω πως και πως. ΑΝ όντως η συγκεκριμένη ταινία είναι καλή, και ο Mikeius με τους φίλους του της πλέξουν το εγκώμιο και πουν ότι επιτέλους το DCEU έβγαλε μια καλή ταινία, θα είναι ακόμα DC haters?  :)

Ακόμα, στα link που δίνεις από πάνω δεν είσαι αρκετά συγκεκριμένος. Εγώ τουλάχιστον, δεν καταλαβαίνω που είναι λάθος ο Mikeius στα περισσότερα από αυτά. Ειδικά στο σχέδιο του Luthor, δε βλέπω να έχει παρερμηνευτεί κάτι. Αν δε βαριέσαι να γράφεις κατεβατά, εξήγησε μας εσύ το σχέδιό του. Επίσης, έχε υπ'όψιν σου ότι είναι και χιουμοριστικό βίντεο, γι αυτό και εκφράζεται έτσι, και ο λόγος που "επιτίθεται" στους DC fanboys (όχι fans) είναι γιατί τους κράζουν (αδίκως κατά τη γνώμη μου) στα σχόλια επειδή λένε πως το BvS και το Suicide Squad ήταν αντικειμενικά κακές ταινίες.

 

3. Πειράζει που μας αρέσουν βίαιες σκοτεινές και βρώμικες υπερηρωικές ταινίες; Πρέπει σε όλους να αρέσουν τα καρτούν με ηθοποιούς της Marvel όπως το Civil War και το Iron Man 3; Η μόνη ταινία του MCU που θεωρώ καλύτερη απο το BvS είναι το Winter Soldier.

Δεν τους πειράζουν οι βρώμικες και σκοτεινές υπερηρωικές ταινίες. Το έχουν πει σε ένα άλλο βίντεο (spoiler car αν θυμάμαι καλά). Δε θέλουμε η DC να κάνει ίδιες ταινίες με τη Marvel. Η κάθε μια έχει τη χάρη της. Και αυτό φάνηκε κιόλας και με το Suicide Squad που ΤΟΣΟ πολύ προσπαθούσε να είναι το GotG. Σε κάποιους αρέσει το σκοτεινό στυλ της DC, σε κάποιους αρέσουν οι πιο ευχάριστες ταινίες της Marvel. Σε κάποιους αρέσουν και τα δύο. ΤΟ γεγονός ότι το BvS ήταν σκοτεινή ταινία δεν είναι ο λόγος για τον οποίο είναι κακή ταινία, αλλά όλοι οι λόγοι που έχω αναφέρει πιο πάνω.

 

4. Πειράζει που μας αρέσει ΑΥΤΟΣ ο Batman; ο σκληρός και βίαιος; Πρέπει σε όλους να μας αρέσει το φλώρικο "δεν σκοτώνω" στυλ του Νόλαν;

 

Αυτό δεν είναι στυλ του Nolan, είναι το στυλ του Batman. Από ότι ξέρω, σε όλες τις mainstream εκδοχές του αρνείται πεισματικά να σκοτώσει. Και φαντάζομαι αυτοί που θα παραπονέθηκαν γι αυτό δεν είναι οι DC haters, αλλά οι hardcore DC fans που δε θα εκτίμησαν ιδιαίτερα αυτή την τόσο σημαντική αλλαγή στο χαρακτήρα του Batman. (προσωπικά δε με νοιάζει, μ'αρέσει ο σκληρός και βίαιος Batman)

 

Τέλος, για να πούμε και του στραβού το δίκιο: Η Marvel ξεκίνησε να φτιάχνει το MCU και έβγαλε την πρώτη ταινία της το 2008 νομίζω. Έκτοτε, έχει βγάλει περίπου 13 ταινίες. Από αυτές τις 13, οι πάρα πολύ καλές ταινίες είναι το Iron Man, το Winter Soldier, το GotG, και το Civil War. Τέσσερις ταινίες. Από τις υπόλοιπες, οι περισσότερες είναι απλά αξιοπρεπείς ταινίες, και μερικές είναι κακές ταινίες. (Iron Man 3, Thor 2 κτλπ) Και είναι κατανοητό. Δεν μπορείς ΠΑΝΤΑ να φτιάχνεις καλές ταινίες. Κάπου θα την πατήσεις, κάπου θα κάνεις τσαπατσουλιά, κάπου θα κάνεις λάθος. Η DC από την άλλη έχει 3 ταινίες στο cinematic universe της. Στατιστικά και μόνο να το πάρεις, είναι λογικό η Marvel να έχει καλύτερες ταινίες.Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η DC να πάρει τα πάνω της και να αρχίσει να βγάζει καλές ταινίες. Όσο περισσότερες ταινίες βγάζεις, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις κάποιες από αυτές να είναι καλές.

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον. :idea:  

Επεξεργασία από Alex7795
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ δεν την είδα στον κινηματογράφο. Είδα την extended version της ταινίας που διαρκεί περίπου 3 ώρες.

 

Ο marvelakeius δεν ξέρει τον λόγο που ο Lex θέλει να καταστρέψει τον Superman, δεν ξέρει γενικότερα τον Lex ως χαρακτήρα, δεν ξέρει τον λόγω που ο Batman είναι εναντίον του Superman, δεν ξέρει ότι ο Batman έχει σκοτώσει πολλές φορές σε comics, δεν ξέρει τι έχει ζήσει ο Batman στο universe της ταινίας (π.χ. θάνατος Robin) και έχουν επηρεάσει τον χαρακτήρα του και τον τρόπο που λειτουργεί, δεν ξέρει γιατί κατηγορεί ο κόσμος τον Superman, δεν καταλαβαίνει γιατί ο Batman σταμάτησε όταν ο Superman είπε το όνομα "Martha", και δεν ερμηνεύει σωστά το σχέδιο του Luthor. Επίσης παρερμηνεύει πολλά πράγματα για να καταλήξει σε δικά του λανθασμένα συμπεράσματα, όπως αυτό εδώ. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι όχι απλά είναι fanboy της Marvel αλλά είναι και hater της DC ας κοιτάξει τι λέει εδώ και εδώ και εδώ και τι γράφει εδώ.

Επίσης να αναφέρω ότι ο marvelakeius έχει κατακλέψει αυτό το βίντεο.

Γενικά είναι καλός για να πουλάει τις ασυναρτησίες του στα μικρά που τον θαυμάζουν και δεν τον αμφισβητούν (όπως κάνει και στα μπραφ) αλλά αν αυτοί που του απαντάνε στα σχόλια έκαναν αντιπαράθεση μαζί του θα τον είχαν ξεφτιλήσει, όπως κάνει και ο Βαγγέλης στα Geek Wars.

 

Τουλάχιστον υπάρχει ένα βίντεο στο ίδιο κανάλι από τον teo που αντιμετωπίζει σωστά την ταινία.

 

Όταν παρουσιάζει το γράφημα, εκεί το σενάριο είναι αυτό που διαδραματίζεται στην ταινία, αρκετά αναλυτικά και διαπιστώνω πως έπιασε όλα ή σχεδόν όλα από αυτά που πολλοί που έθαψαν την ταινία απλά για να την θάψουν δεν τα έπιασαν. :) Τα υπόλοιπα είναι απόψεις και όχι άγνοια. Ο καθένας έχει την εκδοχή του Μπάτμαν και του Σούπερμαν που προτιμάει. Και ο Μπάτμαν που σκοτώνει ασύστολα (όχι απλά ένα δύο δολοφονίες σε ακραίες περιπτώσεις, κανονικό μακελειό) είναι κάτι ξένο στις ταινίες αλλά και για τους περισσότερους κομιξάδες, Έλληνες ή μη. Δεν ζούμε στα τέλη του '30 που ο Μπάτμαν έβγαζε πιστόλι και στις μπουμπούναγε για την πλάκα του ούτε είναι όλα τα κόμικς με τον χαρακτήρα στο στυλ του Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει (αν και ούτε εκεί γινόταν αυτό που είδαμε στις οθόνες μας). Το Director's Cut τώρα, εξηγεί πολλά αλλά, αφαιρώντας την παρωδία των παιδιών, είχα τις ίδιες βασικές απορίες και τις δύο φορές που το είδα: Γιατί το έκαναν τέτοιο τουρλουμπούκι το σενάριο; Και ποια φοράδα χέστηκε στο αλώνι για αυτά που συμβαίνουν; Δεν υπήρχε ούτε μια στιγμή που μπορώ να πω πως με παρέσυρε σε suspension of disbelief κάτι που πολλές άλλες περιπέτειες (γιατί αυτές οι ταινίες είναι πρωτίστως περιπέτειες και το είδος ήταν εξαρχής τσακωμένο με το σενάριο :) ) που αντικειμενικά δεν είναι καλές, καταφέρνουν να κάνουν. Και το πόσο καλός οπτικός είναι ο Σνάιντερ, δεν πρόκειται να κρύψει το γεγονός πως δεν είναι storyteller, ούτε στο ελάχιστο όμως, για να καλύψει από την πλευρά του τρύπες που δεν εξηγούνται στο σενάριο, ξέρεις, όπως συνήθως συμβαίνει σε ένα κόμικ που οι βασικοί δημιουργοί αλληλοσυμπληρώνονται. :)

 

Υ.Γ. Τα περισσότερα σχόλια δεν ανήκουν σε αυτό το θέμα όπως εξελίχθηκε η συζήτηση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και για αλλη μια φορά δεν βγηκε συμπέρασμα για το αν το κόκκινο χρώμα είναι καλύτερο απο το μπλε ή το αντίστροφο... :P

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ο Μάικιους είναι από τα πιο αχώνευτα πράγματα που υπάρχουν στο ελληνικό διαδίκτυο. Στο μπραφ είχε το χαβαλέ του. Αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

πιστεύω ότι ούτε ο Mikeius είναι DC hater. Από τα σχόλιά σου φαίνεται ότι απλά σε έχει πειράξει που το BvS δεν είναι όσο καλό θα έπρεπε και βγάζεις τα νεύρα σου στο Mikeius κατηγορώντας τον για DC hater επειδή έχει κράξει κι άλλες ταινίες του DCEU. Sorry που στο λέω όμως, αλλά έχει κάθε δίκιο που το κάνει, και αυτό δεν τον κάνει αυτομάτως DC hater. Καταλαβαίνω ότι καμία ταινία δεν μπορεί να αρέσει (ή να μην αρέσει) σε όλους, ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. Αλλά έως ένα σημείο, όντως υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια για το αν μια ταινία είναι καλή ή όχι. Υπάρχει λόγος που το BvS έχει τόσο χαμηλή βαθμολογία. Μπορεί σε ένα DC fan να αρέσει επειδή είδε κάποιες σκηνές από τα κόμιξ ολόιδιες στην ταινία, είτε επειδή του άρεσε η αισθητική και το γενικό "feeling" της ταινίας. Όλα αυτά μπορεί κάποιες φορές να αρκούν για να αρέσει η ταινία σε ένα fan, αλλά ΔΕΝ αρκούν για να κάνουν μία ταινία αντικειμενικά καλή. Και σίγουρα δεν αρκούν για να κάνουν την ταινία να αρέσει σε ένα ξιπασμένο κριτικό ταινιών ή ένα σινεφίλ, οι οποίοι θα κρίνουν την ταινία με βάση αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια. (εξ ου και οι χαμηλές βαθμολογίες)

   Οπότε όχι, δε νομίζω ότι ο Mikeius είναι DC hater, και ίσως αυτό αποδειχτεί με την ταινία της Wonder Woman που είναι να βγει. Είδα το trailer, και φαίνεται πολύ καλή, την περιμένω πως και πως. ΑΝ όντως η συγκεκριμένη ταινία είναι καλή, και ο Mikeius με τους φίλους του της πλέξουν το εγκώμιο και πουν ότι επιτέλους το DCEU έβγαλε μια καλή ταινία, θα είναι ακόμα DC haters?  :)

Ακόμα, στα link που δίνεις από πάνω δεν είσαι αρκετά συγκεκριμένος. Εγώ τουλάχιστον, δεν καταλαβαίνω που είναι λάθος ο Mikeius στα περισσότερα από αυτά. Ειδικά στο σχέδιο του Luthor, δε βλέπω να έχει παρερμηνευτεί κάτι. Αν δε βαριέσαι να γράφεις κατεβατά, εξήγησε μας εσύ το σχέδιό του. Επίσης, έχε υπ'όψιν σου ότι είναι και χιουμοριστικό βίντεο, γι αυτό και εκφράζεται έτσι, και ο λόγος που "επιτίθεται" στους DC fanboys (όχι fans) είναι γιατί τους κράζουν (αδίκως κατά τη γνώμη μου) στα σχόλια επειδή λένε πως το BvS και το Suicide Squad ήταν αντικειμενικά κακές ταινίες.

Δεν με έχει πειράξει καθόλου που το BvS ενώ είναι καλή ταινία, θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερη. Δεν κατηγορώ γι' αυτό τον marvelakeuis, τον οποίο σε αντίθεση με εσένα τον παρακολουθώ σε όλα του τα βίντεο και έχω καταλάβει καλά τον χαρακτήρα του. Καταρχάς το BvS είναι με διαφορά η καλύτερη ταινία που έχουν κράξει στο «Θάψε το Σενάριο». Ο λόγος που την έκραξαν; Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Paris, την έθαψε για να εκμεταλλευτεί την διασημότητα της ταινίας και να έχει περισσότερες προβολές. Αυτό κάνει είναι ο mikeuis.

Για τις βαθμολογίες τώρα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να βαθμολογεί όπως θέλει. Μπορεί κάποιοι να ψήφισαν 1 και κάποιοι 10. Δεν με απασχολεί καθόλου. Για μένα μετράει μόνο η δική μου βαθμολογία, που για την συγκεκριμένη ταινία είναι 7,5.

Αν του αρέσει η ταινία της Wonder Woman δεν σημαίνει αυτομάτως ότι δεν είναι DC hater. Αν είναι ταινιάρα και πει «είναι απλά καλή» δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι DC hater. Μπορεί να θέλει να την κράξει αλλά να μην βρισκει σχεδόν τίποτα να κράξει. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι θα είναι πάνω-κάτω στα επίπεδα του BvS και θα την κράξει για τα λάθη της αλλά και για πράγματα που δεν καταλαβαίνει αυτός επειδή είναι άσχετος.

Πάμε στα links τώρα:

link1 Ο marvelakeuis ισχυρίζεται ότι ο Batman ζήτησε την βοήθεια της Wonder Woman, πράγμα που δεν ισχύει. Οπότε δεν είναι παράλογο να υποθέσει ότι είναι με τον Superman.

link2 Αποκαλεί «βλάκες» και «ηλίθιους» τα fanboys της DC και αμέσως μετά δείχνει ποιος αξίζει αυτούς τους χαρακτηρισμούς, λέγοντας ότι ο Batman δεν σκοτώνει και ότι γι'αυτόν το λόγο έχει τα gadgetάκια του. Υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί Batman και αυτός της ταινίας είναι διαφορετικός από όλους του άλλους. Και ο Batman χρησιμοποιεί και όπλα κυρίως στα οχήματα του αλλά και σε ισχυρούς αντιπάλους.

link3 Εδώ, πραγματικά, χρειάζεται να εξηγήσω κάτι;

link4 Εδώ λέει ότι η DC θέλει να διαφοροποιηθεί από την Marvel, ενώ η DC είναι διαφορετική από την Marvel. Μετά λέει πως θέλει αυτός τις υπερηρωικές ταινίες, δηλαδή ανάλαφρες, με γελοίους-αστείους διαλόγους, με θεαματικό ξυλίκι όλη την ώρα και μια απλή ιστορία για να μπορεί να την κατάλαβει και ένα 10χρονο που δεν έχει ιδέα από τους χαρακτήρες που βλέπει. Λέει ότι το σύμπαν είναι γελοίο και θέλει και οι ταινίες να είναι γελοίες. Στην ουσία λέει ότι δεν του άρεσε η ταινία επειδή ήταν σκοτεινή και σοβαρή (δηλαδή DC) και όχι ανάλαφρη και γελοία. (Γι' αυτό και πιστεύω ότι δεν θα του αρέσουν και οι επόμενες ταινίες της DC).

link5 Εδώ, γράφει κάτω «μετά σας φταίνει οι "Marvel fanboys"». Δηλαδή ας πούμε βλάκες και ηλίθιους τους fanboys της DC, αλλά ας βάλουμε σε εισαγωγικά το «Marvel fanboys».

Ας βάλουμε και μερικά έξτρα:

link6 Οι άνθρωποι του Lex κάλυψαν τα ίχνη τους ώστε να κατηγορηθεί ο Superman, ο οποίος θα πήγαινε για να σώσει την Lois.

link7 Από το αίμα του Lex απλά πήρε κάποια στοιχεία DNA. Θα μπορούσε να πάρει από οποιονδήποτε άνθρωπο. Η ταινία δεν εξηγεί πως δημιουργείται ο Doomsday. Σημαντική παράλειψη, αλλά όχι και Zod+Lex=Doomsday.

link8 Εδώ φαίνεται ότι και οι 2 είναι εντελώς άσχετοι και δεν γνωρίζουν τον χαρακτήρα του Lex Luthor. Ο λόγος που ο Lex μισεί τον Superman είναι επειδή θέλει να αποδείξει ότι η ανθρωπότητα (και ειδικότερα ο εαυτός του) είναι πιο ισχυρή από τους metahumans και δεν θέλει το μέλλον της ανθρωπότητας να απειλείται από τον Superman.

link9 Δεν κατηγορούν τον Superman. Εξετάζουν το ενδεχόμενο να έχει ανάμιξη σ' αυτό ο Superman.

link10 Ο λόγος που ο Batman σταματάει όταν ο Superman λέει το όνομα Martha είναι επειδή όταν πέθανε η δικιά του μάνα (που την έλεγαν Martha) δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να την σώσει.

link11 Το λέει η Lois αμέσως μετά όταν ο Batman ρωτάει γιατί είπε αυτό το όνομα. Από εδώ φαίνεται ότι δεν παρακολουθούσαν σοβαρά την ταινία.

link12 Αυτό είναι λάθος του σχεδίου του Lex, όχι λάθος της ταινίας. Η ταινία δείχνει ξεκάθαρα ότι ο Doomsday θα σκότωνε τον Lex αν δεν ήταν εκεί ο Superman που σταμάτησε την γροθιά του.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επετέλους την είδα :) Τη μεγάλη βέρζιον και μόνο. Διασκεδαστική και δεν έβρισα :) Όχι όμως εξαιρετική. Ούτε και μάπα. Εάν δεν ήταν ταινία με Bats+Supes θα κατέληγε στη μνήμη μου απλώς ως μια ταινία που μια που την είδες, μια που την ξέχασες :) 

 

Κάποιοι τα χώνουν για τον ρυθμό στο πρώτο μισό και εκθειάζουν τις μάχες στο δεύτερο μισό. Προφανώς έχουμε πλήρως διαφορετικά γούστα αφού εγώ θέλω κατ'αρχάς σενάριο και πολύ δευτερευόντως σκηνές ξερής δράσης. 

 

Ως εικόνα/στυλ/στήσιμο/παρουσία στην οθόνη, ο Αφλεκ αποδείχθηκε ότι πλησιέστερο προς τον Νυχτερίδα των κόμικ έχω δει. Δεν χρειάστηκε να κάνει απολύτως τίποτα :) Βαρύς κι ασήκωτος και να δείχνει man-of-purpose. Ως σενάριο όμως, διζ γουωζ νοτ Μπάτμαν. Ο Μπάτμαν των κόμικ είναι 48 κινήσεις μπροστά από τους αντιπάλους του. The world's greatest detective. Και εδώ τον κάνει γιο-γιο ο άλλος? :) Επίσης... τραβάει λάστιχα για να δυναμώσει? :) και χρησιμοποιεί μαραφέτια από συνοικιακό γυμναστήριο? :) Την ίδια στιγμή που φοράει στολή που αποκρούει σφαίρες από τα 10 εκατοστά και οδηγεί ούλτρα κουλ οχήματα που πάνε κυριολεκτικά παντού? :)

 

Ο Τζέρεμυ Άηρονς δεν με ενθουσίασε ως Άλφρεντ. Πολύ διαφορετική ανάγνωση του χαρακτήρα από αυτή που έχω εγώ :) 

 

Η Καμπότ όντως έκλεψε στιγμές όπως είχα ψυλλιαστεί όταν είχα δει τα τελευταία τρέηλερ. Από την ανάποδη όμως δε νομίζω ότι θα μπορέσει να κρατήσει ταινία μόνη της. Αυτό κολλάει και με τα τρέηλερ που έχουν βγει για την WW.

 

Η μουσική δεν με ενόχλησε. Αντιθέτως, μετά από πάρα πολύ καιρό, έκατσα και έψαξα να δω ποιο ήταν ένα τραγούδι. Αναφέρομαι στο Is she with you? Εκεί έκανα pause, rewind, pause, rewind, pause, rewind :) Δούλεψε άψογα! :)

 

Στο πολύ ζουμί? Σεναριακές τρύπες. Πολλές. Πάνω που έχω αράξει και περνάω καλά, νασου μια τρύπα. Και μετά μια άλλη. κλπκλπκλπ. Και η σεκάνς με το όνειρο θα μπορούσε να λείπει :) Ευτυχώς που ήξερα ότι είχε θαφτεί από τους κριτικούς, οπότε την είδα με χαμηλά expectations. :) 

 

6/10 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να θάψουν το BvS πέρα των προβολών όπως είπε ο Paris (γιατί όντως τέτοιος είναι ο Mikeius). Και επίσης σε αντίθεση με άλλα Θάψε δεν έβγαζε γέλιο (Κάθε φορά π.χ. που βλέπω τα Μαχητής, Πολίτικη Κουζίνα, Jurassic World, Τον αράπη κι αν τον πλένεις, The Room κλπ. γελάω). Κατά τη γνώμη μου έβγαλαν αυτό βιαστικά γιατί είχαν καιρό να βγάλουν επεισόδιο της σειράς και το κοινό το ζητούσε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάνω στη διαμάχη της "Martha", που το όλο θέμα το έχει ξεσκίσει το ίντερνετ:

Παιδιά, θα σας πω κάτι που δε θα το πιστέψετε. Τις μανάδες τους τις λένε και τις δύο Martha. Όχι, όχι, αλήθεια. Υπάρχουν και στα κόμικς συνονυμίες! Στο Man of Steel και σε κάποιο μέρος του BvS μας πρήζουν για τη σχέση του Clark με τους γονείς του που υπεραγαπά. Στο BvS μας πρήζουν για το ότι λείπουν στον Bruce οι αδικοχαμένοι γονείς του. Άρα και οι δύο έχουν μια αδυναμία στο θέμα των γονιών τους, και ειδικά με τις μανάδες τους. Ο ένας είναι η μόνη που του απέμεινε, και ο άλλος βλέπει εφιάλτες με το τάφο της.

 

Πάμε τώρα στην επικείμενη σκηνή. Καθόλη τη διάρκεια της ταινίας έχουν φάει τρελό ψυχολογικό πόλεμο και οι δύο από τον Lex. Για μεγάλο διάστημα πατάει τα κουμπιά τους για να τους εξωθήσει στα άκρα. Και το καταφέρνει. Τον Batman, λοιπόν, τον έχει πιάσει φρενίτιδα και ετοιμάζεται να σκοτώσει τον Superman. Ο Superman, το μόνο που θέλει σε όλη τη διάρκεια της μάχης, είναι να σώσει τη μάνα του που έχει απαχθεί και απειλούν να τη σκοτώσουν. Λίγο πριν αφήσει τη τελευταία του πνοή, παρακαλεί να τον επίδοξο εκτελεστή του να μη σκοτώσει τη Martha. Δηλαδή τη μάνα του. Και ταυτόχρονα πατάει το κάλο του άλλου. Αυτή είναι η στιγμή που ο Batman ξυπνάει λίγο από τη φρενίτιδά του και συμπεραίνει ότι αναφέρεται στη δική του μάνα. Λογικό συμπέρασμα ελλείψει στοιχείων. Και τον ρωτάει τι εννοεί μ' αυτό και γιατί είπε αυτό το όνομα. Σ' αυτό το σημείο σκάει μύτη η αχώνευτη και του εξηγεί ότι η Martha είναι η μάνα του και ότι τη κρατάνει αιχμάλωτη. Ντουμ ντουμ ντουυυυυυμ! ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ! Ο Batman συνειδητοποιεί ότι τον έπιασαν κορόιδο και λέει στον εαυτό του: "τι πάω να κάνω; θα σκοτώσω τη μάνα κάποιου άλλου; θα γίνω αυτό που μισώ; θα βρεθώ στη θέση του άντρα που σκότωσε τους γονείς μου και με έκανε αυτό που είμαι σήμερα;" Και εδώ είναι που συνειδητοποιεί ότι φέρθηκε σα λαλάκας και πρέπει να διορθώσει τις λαλακίες που έκανε.

 

Δεν είναι η φάση "σε μισώ. ωπ! τις μανάδες μας τις λένε Martha. τώρα είμαστε φίλοι" όπως παρουσίαζε όλο το ίντερνετ. Υπάρχει ένα ολόκληρο ψυχολογικό υπόβαθρο. ΟΚ, είναι μια άχαρη εκτέλεση, που θα μπορούσε να είχε κάτι καλύτερο στη θέση της. Αλλά μη γινόμαστε και τελείως ρηχοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.