Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αδέλφια, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός!   :)

 

https://youtu.be/QGCPeVXYCu8

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για την ταινία δεν έχω την υπομονή να γράψω απο το κινητό.την είδα και μου άρεσε παρα πολύ,κάποια απο τα παράπονα σας τα καταλαβαίνω αλλα βάσει προσωπικού γούστου δεν τα συμμερίζομαι/τα παραβλεπω ενω με άλλα Συμφωνώ. Εγώ ενα 8- της το δίνω και περιμένω τις επόμενες ταινίες της εταιρίας.

Με τους κριτικούς δε βρίσκω λογο να τους δίνουμε τόση σημασία,μην ξεχνάμε οτι το "η ζωή είναι ωραία" η μοναδική ταινία που με κανει να δακρυζω στη θύμηση της έχει κάπου στο 30/100 μετά σκορ..εδώ κατηγόρησαν την ταινία επειδή ηταν σκοτεινή και με λίγο χιούμορ. Σαν κάτι αλλους που καταψηφισαν το deadpool ως βίαιο και καφρικο.Αμα σου φαίνεται λογικό να κρινεις ενα μήλο για το ποσο γλυκό πορτοκαλί ηταν τοτε ναι οκ,ηταν κακό το BvS..Επειδή η DC ξεκίνησε το κινηματογραφικό της σύμπαν την ωρα που της Μάρβελ μετράει ηδη καμια δεκάρια ταινιες δε σημαίνει οτι δε μπορεί να διαφοροποιηθει και να κρατήσει το στυλ της..

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H πτώση στις εισπράξεις είναι από μόνη της ένα ανησυχητικό γεγονός γιατί δείχνει ότι το word of mouth δούλεψε πολύ λίγο άρα ο κόσμος δε βγήκε απολύτως ικανοποιημένος, από την άλλη όταν έχεις υπερβεί τους στόχους του πρώτου ΣΚ κατά πάρα πολύ καταλαβαίνουμε ότι ουσιαστικά αυτός ο τρόπος μέτρησης ευνοεί τις χειρότερες επιδόσεις. Δηλαδή αν είχε κάνει καμμιά 20αρια μύρια μικρότερες εισπράξεις το πρώτο ΣΚ, η πτώση θα ήταν στα προβλεπόμενα επίπεδα και όλοι θα έλεγαν για εισπρακτική επιτυχία και μπλαμπλαμπλα. Προσοχή! Αν είχε βγάλει 20 μύρια λιγότερα, όχι περισσότερα.

 

Πάντως πολλά μπορώ να ανεχθώ από κριτικούς, αλλά να ψάχνεις χιούμορ στους βασικούς ήρωες της DC και ειδικότερα στον Μπατμαν είναι κάτι μεταξύ ηλιθιότητας και ιεροσυλίας. Για να ξερουμε και τι λέμε δηλαδής. Δεν είναι Marvel η DC και ευτυχώς δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Πάντως πολλά μπορώ να ανεχθώ από κριτικούς, αλλά να ψάχνεις χιούμορ στους βασικούς ήρωες της DC και ειδικότερα στον Μπατμαν είναι κάτι μεταξύ ηλιθιότητας και ιεροσυλίας. Για να ξερουμε και τι λέμε δηλαδής. Δεν είναι Marvel η DC και ευτυχώς δηλαδή.

 

Νομίζω πως αστειεύεσαι... Ειδικά στον Batman, ο Archenemy ονομάζεται JOKER... Το κάφρικο και ειρωνικό χιούμορ είναι επιβεβλημένο σε κάθε ταινία με τον Batman (με Joker ή χωρίς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Οι κριτικές των κριτικών σε ταινίες του είδους δε μου λένε το παραμικρό. Πολλοί κριτικοί κινηματογράφου δε γουστάρουν ταινίες του είδους, οπότε η γνώμη τους είναι υποκειμενική. Οι γνώμες των φανς μετράνε σίγουρα περισσότερο, αλλά όταν διαβάζω ότι δεν είχε χιούμορ η ταινία ή ότι το πιο-καφρίλα-πεθαίνεις-Deadpool ήταν πολύ καλύτερο από το BvS, προφανώς κάπου έχουν μπερδέψει το ποιό ύφος έχει κάθε χαρακτήρας.

 

Νομίζω πως αστειεύεσαι... Ειδικά στον Batman, ο Archenemy ονομάζεται JOKER... Το κάφρικο και ειρωνικό χιούμορ είναι επιβεβλημένο σε κάθε ταινία με τον Batman (με Joker ή χωρίς)

 

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και πλαγίως. Η ταινία αφορούσε τη σύγκρουση Μπάτμαν/Σούπερμαν και αμφοτέρων εναντίον Ντούμσντεϊ. Δε βλέπω που το αστείο της υπόθεσης. Θες χιούμορ, ανέμενε το Suicide Squad. Αν δεν έχει γέλιο και καφρίλα αυτή η ταινία, τότε ναι θ' αξίζει το κράξιμο της αρκούδας. Ώρες-ώρες νιώθω ότι πολλοί superhero fans έγιναν superhero fans μέσω των ταινιών της Marvel και θεωρούν λανθασμένα ότι όλες οι σχετικές ταινίες πρέπει ν' ακολουθούν το αυτό ύφος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το Joker είναι ειρωνικό γιατί το χιούμορ του είναι διεστραμμένο. Αυτά που κάνει δεν είναι αστεία. Είναι νοσηρά. Αυτός τα βλέπει ως αστεία και σκοτώνει με αυτό το τρόπο. Από 'κει και πέρα θα συμφωνήσω ότι ο Batman δεν είναι αστείος και δε πρέπει να είναι αστείος. Δε θα αναφέρω τους λόγους. Όποιος θέλει να δει αστείο Batman μπορεί να περιμένει το Lego Batman ή να δει τη σειρά της δεκαετίας του '60.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επειδή η DC ξεκίνησε το κινηματογραφικό της σύμπαν την ωρα που της Μάρβελ μετράει ηδη καμια δεκάρια ταινιες ....

 

δεν ειναι απαντηση στον dimious αλλα επειδη ειναι ο τελευταιος απο αυτους που χρησιμοποιουν αυτη την καραμελιτσα.. :P

 

η dc τωρα ξεκινησε;;; τωρα;;;;

 

ok -> https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_based_on_DC_Comics#Live-action_films

 

μεγαλες επιτυχιες στα 70ς 80ς 90ς με superman batman.. λεω εγω τωρα...

 

η εννοειτε το ολο συμπαν που θα ενωνονται οι ταινιες της;; στο κατω κατω προβλημα της και σαν θεατη δεν με ενδιαφερει.. δλδ τι;

τωρα ξεκιναει το συμπαν και σορυ για τα λαθακια οποτε παρτε ταινιουλα στη μιση τιμη;;;

 

εγω τα ιδια λεφτα δινω σινεμα για τη dc οσο και για τη μαρβελ.. το θεμα ειναι με ποια διασκεδαζω..

και εγω που τα γραφω αυτα παω κινηματογραφο και τις στηριζω ολες γιατι ειμαι φανμπου σουπερχιρο φαση.. αλλα αν δεν μ αρεσει κατι

δεν θα το δικαιολογησω ...α την κακομοιρα την dc που δεν προλαβαινει την μαρβελ και βγαζει μουφιτσες..

 

 

:D:beer:

 

(και ναι παρ ολο που δεν ξετρελαθηκα ενα directors cut με αλλες 2 ωρες θα το εβλεπα.. αλλα το ιδιο cut που ειδα σινεμα δυσκολα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Mrd δεν το παίρνω σαν απάντηση σου σε μένα μιας και απαντας σε κάτι άλλο απο ο,τι είπα εγώ (no offence :) )

Εννοουσα οτι επειδή η DC αρχισε τώρα το extended universe της (στο οποίο οι προηγούμενες ταινίες Μπάτμαν κλπ δε μετράνε καλώς ή κακως) και η Μάρβελ έχει βγάλει ηδη 10 και έχει καθιερώσει σε αρκετά κεφάλια ποια είναι η συνταγή μιας ταινιας κομικ δε χρειαζεται η DC να ακολουθήσει αυτην τη συνταγή.

Δεν έχει να κανει με αυξημένη ανεκτικότητα ή με χαμηλότερες προσδοκίες ή "μικροί είναι θα μάθουν".Η ταινία μου άρεσε γιατί μου άρεσε και όχι επειδή δεν είχα απαιτησεις..Εχω απαιτήσεις απο οτι πληρώνω για να δω.

Ακομα δεν πρόκειται να μπω στο τρυπακι να πάω ή με τη μια ή με την αλλη εταιρία.Οσο γουσταρα την " we ve got hulk" ατάκα του Τόνυ στον λόκι άλλο τόσο γουσταρα που στο bvs είχε πολύ λιγα αστεία και όμορφα τοποθετημένα (is she with you? πχ).Επισης όταν κατάφερα να ολοκληρωσω το antman μετα απο 5-6 αποτυχημένες προσπαθειες δε μπήκα εδώ μέσα να σας σταυρωσω που το βαζατε στο top 3 υπερηρωικων ταινιών..

Αν θελετε τόσο πολύ να πεισετε κοσμο οτι μια ταινία που δε σας άρεσε δεν πρεπει να αρέσει και στους αλλους γιατί δεν πάτε να πείτε σε κανέναν φαν του Αγγελόπουλου οτι οι ταινίες του είναι βαρετές;

Peace :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι τώρα ξεκίνησε η DC!!... Γιατί μέχρι χθες η μόνη της κινηματογραφική επιτυχία ήταν ταινίες σόλο του Μπάτμαν και του Σούπερμαν. Η DC αριθμεί 5 κορυφαίες ταινίες Μπάτμαν (Batman, Batman Returns, Dark Knight Trilogy), 2 κορυφαίες Σούπερμαν (Superman, Superman II), 1 μέτρια (Superman III) και μισή ντουζίνα μετριότητες έως πατάτες (Superman IV, Supergirl, Batman Forever, Batman & Robin, Catwoman, Jonah Hex, Green Lantern). Πόσες ταινίες αριθμεί συνολικά η Marvel από το 2000 με το X-Men μέχρι σήμερα; Πόσες αριθμεί το MCU; Πολύ περισσότερες και με πολλούς περισσότερους χαρακτήρες. Οπότε ναι, η DC τώρα προσπαθεί να βρει το δρόμο της και να χτίσει ένα κινηματογραφικό σύμπαν της προκοπής. Ή μήπως η Marvel που τόσο αποθεώνεται από τους κατακριτές του BvS μετρά μόνο επιτυχίες; Να θυμηθώ τις μετριότητες του '90s και πίσω, το πανάθλιο X-Men: The Last Stand, τον άθλιο Venom στο Spider-Man 3, το Hulk, το Iron-Man 3 (ναι, το βρήκα πολύ κακό!), όλα τα Fantastic Four με μακράν το χειρότερο να 'ναι το τελευταίο, τα Punisher, τα Ghost Rider, το Daredevil (που προσωπικά μου άρεσε, αλλά κι αυτό έχει θαφτεί στις κριτικές)... Ενώ, όμως, στη Marvel όλοι "ανεχτήκαμε" τα λάθη της, ώσπου ήρθε ο καιρός και βρήκε το δρόμο της (σε εισαγωγικά αυτό, γιατί το Fantastic Four μόλις πέρσι παίχτηκε), στη DC με το BvS νιώθω ότι έχει γίνει πραγματικά ο κακός χαμός. Τόσο θάψιμο, ούτε τα κοράκια στον Λούκυ Λουκ. Σίγουρα ο καθένας έχει δικαίωμα γνώμης, αλλά μην αποθεώνουμε και τη Marvel όταν έχει βγάλει ένα κάρο παπαριές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eχμ... νομίζω πως η αναφορά στην Marvel είναι (και οφείλει να είναι) για τις παραγωγές της Marvel Studios. Οχι FOX,oxi SONY κτλ κτλ οι οποίες είναι και υπεύθυνες για τις πατάτες που αναφέρεις(όπως και για πολύ καλές άλλες ταινίες φυσικά). Καλό είναι να μην τα μπερδεύουμε. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η αποτυχία να φτιαχτεί μία σωστή δομή για μια ταινία που η φαν της την περίμεναν δεκαετίες, να γυρίσει σε μια κόντρα πάλι MARVEL vs DC... Προσωπικά η γνώμη μου είναι πως το σύμπαν της DC ξεκίνησε άσχημα από το Man Of Steel (ιδιος σκηνοθέτης,τυχαίο; )που ήταν μετριότατο,και όχι από αυτήν την ταινία.Αυτή προσπαθεί να τα συμμαζέψει και να χτίσει. Αν είχαν πάρει μπρος νωρίτερα και το ξεκινούσαν από την τριλογία του ΝολανοBatman τώρα θα γ@@@@σε και θα έδερνε. Οχι πως ο Αφλεκ, είναι κακός,ίσα ίσα που πιστευω ότι είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η ταινία.(Α,και τα 7μιση λεπτά μάχης :SmokingDevil:  ) Δεν νιώθω πολύ από νυχτερίδες ,αλλά νομίζω πως όλοι οι φαν του σκοτεινού ιππότη έτσι τον είχαν στο μυαλό τους. Γενικά η ταινία κάτι έχει, αλλά δεν το δείχνει,μένει ημιτελές. Θέλεις πολύ μεγάλη σε διαρκεια γι'αυτό που παρουσιάζει, θέλεις πως δεν υπάρχει αρκετή αλληλεπίδραση των κεντρικών  χαρακτήρων ώστε να νοιαστείς; Διαφορετική δομή στην διακύμανση των γεγονότων ίσως; Πιστεύω μια αλλαγή σκηνοθέτη θα τα στρώσει όλα. Αν πάει με τον ίδιο για JL, σκούρα τα βλέπω τα πράματα...
Ο τύπος είναι φάση Bay,και Transformers. Τρομερός στο να ανατινάζει πράγματα και στις σκηνές δράσης, αλλά από ιστορία και χαρακτήρες... τζούφιος!

Υ.Γ Και να είστε σίγουροι πως η μία εταιρεία χαίρεται με την επιτυχία των ταινιών της άλλης, γιατί έχουν τους ίδιους πελάτες και δεν θέλουν να είναι ξενερωμένοι με το γενικότερο υπερηρωικό προιον που πουλάνε.

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υ.Γ Και να είστε σίγουροι πως η μία εταιρεία χαίρεται με την επιτυχία των ταινιών της άλλης, γιατί έχουν τους ίδιους πελάτες και δεν θέλουν να είναι ξενερωμένοι με το γενικότερο υπερηρωικό προιον που πουλάνε.

 

 

Ακριβώς. Χωρίς τις ταινίες της Μάρβελ, είτε από την ίδια είτε από τα άλλα στούντιο να ανοίγουν τον δρόμο και να καταλήγει η υπερηρωική ταινία να γίνεται θεσμός, μην περιμένετε να προσπαθούσε να φτιάξει ολόκληρο σύμπαν με τέτοιες ταινίες η Warner/DC, ούτε να προσπαθούσε τόσο πολύ και τηλεοπτικά. Θα έμεναν σε αυτά που ξέρουν (μια ταινία με τον Μπάτμαν και μια με το Σούπερμαν μια φορά στις τόσες για να κρατάνε τους χαρακτήρες στην επικαιρότητα.) Και η Μάρβελ χρειάζεται ένα δυνατό DC Franchise ώστε ακόμα και όταν κάνουν το πρώτο σοβαρό τους στραβοπάτημα σαν στούντιο (είναι αναμενόμενο κάποια στιγμή να γίνει, όλοι τα περνάνε αυτά), να κρατήσει το ενδιαφέρον για τις σχετικές ταινίες από τις επιδόσεις των αντιπάλων. Πάντα είχαν μια αλληλεξαρτώμενη σχέση οι δύο εταιρίες μεταξύ τους και μόνο οφέλη υπάρχουν να συνεχίσει και στην κινηματογραφική «αρένα» αυτό.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γεια σας! Συγγνωμη που κοβω λιγο τη ροη του διαλογου που εχετε ανοιξει, αλλα θελω να πω και εγω καποιες σκορπιες σκεψεις για την ταινια. (την ειδα χθες)Λοιπον, συνολικα μπορω να πω ότι δεν είναι κακη, μαλιστα αποτελει μια αξιολογη προσπαθεια εκ μερους της DC να οργανωσει το κινηματογραφικο της συμπαν. Αλλα, υπαρχουν ωστοσο αρκετες αδυναμίες (σε κάθε ταινια αλλωστε υπαρχουν) τις οποιες μπορεις καλλιστα να τις παραβλεψεις (ειδικα αν είσαι fanboy). Πολλοι όμως δεν είναι και  τοσο ανεκτικοι όταν αξιολογουν τις αρνητικες πτυχες μιας ταινιας.

 

Το BvS μου θυμιζει μια αναλογη προσπαθεια που η Sony ειχε κανει με το The Amazing Spider-Man 2. Η DC προσπαθησε να φορτωσει την ταινια με πολλα storyline (τα οποια εξυπηρετουσαν διαφορους σκοπους) και κυριως επεδιωκε να ανοιξει το δρομο για τις επερχόμενες ταινιες. (κυριως το Justice League) Κατι παρομοιο εκανε και η Sony με το TASM2 με το οποιο προσπαθησε (όπως η DC) να προετοιμασει το εδαφος για μελλοντικες ταινιες. (τοτε ηταν για Sinister Six, Venom) Τελοσπαντων, εκει που θελω να καταληξω είναι ότι και οι 2 ταινιες θαφτηκαν από κριτικούς.(το TASM2 και από αρκετους φαν) Eγω δε καταλαβαινω αν οντως αξιζουν τετοιο θαψιμο. (ισχυει αυτό που λεμε ότι κανουμε πολλες φορες "την τριχα τριχια") Τελοσπαντων, μπορει να είναι και η ιδεα μου..

 

Ακολουθουν μερικα spoilerακια, οποτε διαβαζετε με προσοχη.

 

- ο Ben Affleck μου αρεσε στο ρολο του Batman. Είναι ο πιο "comic-book" Βatman που εχουμε δει. Bεβαια, είναι πιο brutal Batman. Σαν Bruce Wayne μπορω να πω πως μου αρεσει περισσοτερο ο Christian Bale. Θετικο προσημο.

 

- ο Cavill δεν μπορω να πω ότι ξετρελαθηκα. Ωστοσο, υπηρχαν στιγμες που μου αρεσαν. (ειδικα στη συζητηση με τον Λεξ στην οροφη και μετα προς το τελος..)

- ο Irons φοβερος. Θελω να τον δω μαζι με τον Affleck σε μια ταινια Batman ΤΩΡΑ.

- ο Eisenberg θεωρω ότι τα πηγε καλα για το υλικο που του ειχαν δωσει. Πιστευω όμως ότι δεν εφταιγε τοσο ο ιδιος, αλλα οσο το γραψιμο του Lex. (αυτό που λενε ότι ειχε Joker-style)

- Η μαχη του Superman με τον Batman ηθελα να ηταν πιο μεγαλη σε διαρκεια. Τουλάχιστον η μιση μαχη ειχε προβληθεί στα διαφορα trailers/TV spots.

- Στην πρωτη ωρα η πλοκη είναι δομημενη χωρις καμια συνοχή. Σου πεταει ο Snyder μαζεμένες σκηνες χωρις να υπαρχει καμια λογικη ακολουθια, καμια λογικη αλληλουχια.

- Προς το τελος και ειδικα στη μαχη με τον Doomsday πονεσε το κεφαλι μου. Ηταν που ηταν η μουσικη αρκετα "φασαριοζικη", ουρλιαζε ο Doomsday, εκανε και καταστροφες... Ουφ.

- Αυτό που κραταω περισσοτερο από την ταινια είναι η Wonder Woman. Παιζει όταν εμφανιστηκε με τη στολη  να φωνάξαμε και λιγο. (ενταξει, εγω και οι φιλοι μου μονο.) Οποτε περιμενουμε την ταινια της, που θα βγει του χρονου.

- Η κινηση του Snyder να ..... τον Superman ηταν λιγο ανουσια. Περισσοτερο σαν κινηση εντυπωσιασμου. (ολοι ξερουμε ότι θα εμφανιστεί στο Justice League από τα concept art)

 

Γενικα, ναι μου αρεσε αλλα εν τελει δε με εκανε να παραμιλαω κιολλας... Ένα 7 στα 10 είναι αρκετο.Την ξαναβλεπω μπορω να πω. Ειχε και καποια ωραια easter eggs. (Jason Momoa, απλα εισαι φοβερος!!!)

 

Aυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Eχμ... νομίζω πως η αναφορά στην Marvel είναι (και οφείλει να είναι) για τις παραγωγές της Marvel Studios. Οχι FOX,oxi SONY κτλ κτλ οι οποίες είναι και υπεύθυνες για τις πατάτες που αναφέρεις(όπως και για πολύ καλές άλλες ταινίες φυσικά). Καλό είναι να μην τα μπερδεύουμε.

 

Όχι, φίλε μου. Αν η αναφορά στην προϊστορία της DC περιλαμβάνει ότι έχει βγάλει από εποχής Τζωρτζ Ρηβς μέχρι σήμερα, όπως υπονόησε ο mr-d πιο πάνω με την παραπομπή στη wiki, με τα ίδια κριτήρια θα κρίνω την προϊστορία της Marvel. Όπως κι αν έχει, καλές και κακές ταινίες έχουν βγει τόσο από την Marvel Studios (μια από τις πατάτες που ανέφερα ήταν και το Iron-Man 3), όσο και από FOX/SONY (αμφότερα τα Amazing Spider-Man και τα περισσότερα X-Men θεωρώ ότι καλύτερο έχουν να επιδείξουν). Το θέμα είναι περισσότερο ποσοτικό, ποιά εταιρία έχει κάνει περισσότερες πατάτες και ποιά όχι, και το κυριότερο πρόβλημα κατ' εμένα δεν είναι η παραγωγός εταιρία, αλλά οι άνθρωποι που προσλαμβάνει για το σενάριο, τη σκηνοθεσία κλπ. Πέραν αυτού δεν συμμερίζομαι καν την άποψη ότι "η όποια αναφορά στην Marvel είναι (και οφείλει να είναι) για τις παραγωγές της Marvel Studios". Προσωπικά μ' έχει κουράσει αυτή η καραμέλα. Η Μάρβελ βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφάρα της για να πουλήσει τα κινηματογραφικά δικαιώματα ενός χαρακτήρα και τσεπώνει μέρος των εσόδων. Το αν δεν μπορεί να προστατεύσει το κινηματογραφικό μέλλον όλων ανεξαιρέτως των ηρώων της και να εγγυηθεί στους φανς ένα ποιοτικό αποτέλεσμα (όποια κι αν είναι η παραγωγός εταιρία), συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δεν πληρώνω να δω μια "Χ" ανεπίσημη ταινία εμπνευσμένη από ήρωα της Μάρβελ, αλλά μια επίσημη ταινία που η Μάρβελ έδωσε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το οκέι για να κυκλοφορήσει.

 

Προσωπικά η γνώμη μου είναι πως το σύμπαν της DC ξεκίνησε άσχημα από το Man Of Steel (ιδιος σκηνοθέτης,τυχαίο; )που ήταν μετριότατο,και όχι από αυτήν την ταινία.Αυτή προσπαθεί να τα συμμαζέψει και να χτίσει. Αν είχαν πάρει μπρος νωρίτερα και το ξεκινούσαν από την τριλογία του ΝολανοBatman τώρα θα γ@@@@σε και θα έδερνε. Οχι πως ο Αφλεκ, είναι κακός,ίσα ίσα που πιστευω ότι είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η ταινία.(Α,και τα 7μιση λεπτά μάχης :SmokingDevil:  ) Δεν νιώθω πολύ από νυχτερίδες ,αλλά νομίζω πως όλοι οι φαν του σκοτεινού ιππότη έτσι τον είχαν στο μυαλό τους.

 

Το Man of Steel όχι απλώς μου άρεσε, αλλά τη βρήκα ως την καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά του Σούπερμαν! :yes:  Μιλάω πάντα με δεδομένα 21ου αιώνα και το τι περίμενα να δω σήμερα από μια ταινία του Ατσαλένιου Άνδρα. Τώρα στα περί ΝολανοBatman και Άφλεκ, συμφωνώ απόλυτα!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κοίτα, τα δικαιώματα είναι μια πονεμένη ιστορία.Έγκλημα του παρελθόντος που δυστυχώς δύσκολα διορθώνεται,αλλά από την στιγμή που την παραγωγή την διαχειρίζεται άλλο στούντιο δεν μπορεί να επέμβει η Μarvel στην δημιουργικη ομάδα και η υπογραφή της μπαίνει τυπικά γιατί όπως και να το κάνουμε είναι δικοί της χαρακτήρες.Αντίθετα η dc - Warner brothers είχε ανέκαθεν τα δικαιώματα των χαρακτήρων της εξ ολοκλήρου και η παραγωγή βάραινε και βαραίνει αποκλειστικά την ίδια γι'αυτό και η σύγκριση πρέπει να γίνεται για μένα με την Marvel studio- Disney.Όσο για το IM3, πατάτα που είναι στην 5αδα των πιο επιτυχημένων ταινιών του mcu με 1,3 δις. Εισπράξεις που πήγαινε να την δει ο κόσμος κατ. επαναληψη,δεν την λες. Για το IM2 που έγινε με μόνο σκοπό να χτίσει το σύμπαν, το συζητάμε. Αλλωστε για να επανέλθουμε, ακριβώς για τον ίδιο λόγο στήθηκε και το bvs και αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που τα ψιλοεκαναν σαλάτα αντί να επικεντρωσουν στο κονσεπτ που δηλώνει ο τίτλος, στην μάχη δηλαδή των δύο αυτών εικονικών υπερηρωων.Πιστεύω ακράδαντα πως η DC χρειάζεται άμεσα έναν δικό της Feige που θα έχει όραμα και στρατηγικο πλάνο για το τι θέλει να φτιάξει και που να φτάσει, αλλιως με το βλέποντας και κάνοντας δουλειά δεν γίνεται.

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα καταλαβαίνω αυτά περί δικαιωμάτων, αλλά η Μάρβελ όφειλε νωρίτερα να το 'χε σκεφτεί. Γενικότερα είμαι κατά της πώλησης δικαιωμάτων σε τρίτες εταιρίες. Έτσι ο Λούκας πούλησε τον Πόλεμο και κατόπιν εορτής άρχισε τη γκρίνια για το αποτέλεσμα. Και για να επανέλθω στο θέμα, το IM3 υπήρξε εισπρακτική επιτυχία και αποθεώθηκε από τους φανς, εμένα όμως δε μ' άρεσε και το θεωρώ ως το χειρότερο της τριλογίας. Το BvS θάβεται κι εγώ περιμένω πως και πως το ultimate edition. Είναι και θέμα γούστου. Το μεγάλο λάθος της DC είναι ότι βιάστηκε πολύ, στρίμωξε πολλά μέσα σε μια ταινία και έκοψε σκηνές για να την κάνει κατάλληλη, αφήνοντας όμως σεναριακά κενά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καθώς βλέπω στο τοίχο μου τις διάφορες εξάρσεις μίσους για τη ταινία (και εννοώ εξάρσεις μίσους, όχι κακές κριτικές. τις κακές κριτικές θα τις σεβόμουν και θα τις δεχόμουν), σκέφτομαι διαρκώς το όλο φαινόμενο και αναρωτιέμαι αν είναι δικαιολογημένο. Διαρκώς, καταλήγω στο συμπέρασμα πως όχι. Έχω δει αρκετές ταινίες, όλων των ειδών, για να μπορώ να κρίνω μια ταινία αν είναι καλή ή όχι με αντικειμενικά κριτήρια (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο), και να διαχωρίζω τα προσωπικά μου γούστα όταν μιλάω γι' αυτήν, εκτός κι αν διευκρινήσω το αντίθετο. Με βάση αυτό, είπα εξ' αρχής ότι η ταινία μου άρεσε και τη γούσταρα τρελά, αλλά μπορώ να δω τους λόγους που δεν θα αρέσει στο κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι η ταινία είναι άθλια και απαράδεκτη; Σαφώς και όχι. Αν το δούμε αντικειμενικά, η ταινία ήταν, στη χειρότερη, μέτρια. Σε τελική ανάλυση, αν θέλουμε να μιλήσουμε για κακές ταινίες τότε έχουμε το Superman: Quest for Peace (που έπαιζε και ο λατρεμένος του κόσμου, Christopher Reeves), Spider-Man 3, τα Batman του Σουμάχερ, το Green Lantern και το τελευταίο Fantastic Four. Και δε μιλάμε για ταινίες που γυρίστηκαν στο μακρινό παρελθόν. Το Green Lantern γυρίστηκε το 2011 και το Fantastic Four πέρσυ! Και καμία ταινία δεν δέχτηκε τις μαζικές εκφράσεις μίσουε που δέχτηκε το BvS. Άντε, ίσως τα Batman του Σουμάχερ. Μήπως το BvS είναι χειρότερο ή ισάξιο όλων αυτών των προαναφερθέντων ταινιών; Σίγουρα όχι. Είναι καλύτερο από τις περισσότερες. Οπότε γιατί όλο αυτό; Μήπως έχουμε γίνει λίγο κακομαθημένοι;

 

ΥΓ: Νομίζω ότι το καλύτερο σχόλιο για το όλο θέμα την έκανε ο τύπος στο CUT! "η ταινία ήταν γενικά καλή. όλοι εσείς που δεν σας άρεσε, ησυχάστε λίγο και αφήστε εμάς που μας άρεσε να το ευχαριστηθούμε."

ΥΓ2: Επειδή μια ταινία είναι εισπρακτική επιτυχία, δε σημαίνει ότι είναι και καλή. Και το Phantom Menace έκανε 1 δις εισπράξεις, αλλά είναι κακή ταινία. Το ίδιο ισχύει και για το Iron Man 3. 'Ηταν χαζομάρα. Ο κόσμος πήγε να τη δει μόνο και μόνο επειδή ήταν Iron Man παρά τις κακές κριτικές. (αυτό ίσως να σημαίνει ότι είμαστε και πρόβατα της Marvel) Και εδώ φαίνεται και ο φανμποϊσμός, γιατί αν το Iron Man 3 το είχε γυρίσει η DC, ο κόσμος θα είχε βγει στους δρόμους με πυρσούς και τσουγκράνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα συναισθήματα που εγείρει μια ταινία είναι ανάλογα με τις προσδοκίες που έχει καλλιεργήσει και επίσης ανάλογα με το μέγεθος της.

Αν τα Grreen Lantern, Punisher, Ghost Rider ήταν κακές ταινίες ποιος νοιάζεται. Κανείς δεν περίμενε να είναι κάτι ιδιαίτερο,

Η DC ομως είχε θέσει πολύ ψηλά τον πήχη για το BvS , Κα δυστυχως για αυτή πέρασε από κάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

:lol:  Βγαλμένο μέσα από τη ζωή!! Έτσι ακριβώς νιώθω... :beer:

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τα συναισθήματα που εγείρει μια ταινία είναι ανάλογα με τις προσδοκίες που έχει καλλιεργήσει και επίσης ανάλογα με το μέγεθος της.

Αν τα Grreen Lantern, Punisher, Ghost Rider ήταν κακές ταινίες ποιος νοιάζεται. Κανείς δεν περίμενε να είναι κάτι ιδιαίτερο,

Η DC ομως είχε θέσει πολύ ψηλά τον πήχη για το BvS , Κα δυστυχως για αυτή πέρασε από κάτω.

Θα συμφωνήσω εν μέρει. Ναι μεν, θα ξενερώσω πολύ με μια ταινία αν μου δημιουργήσει πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες από αυτές που θα ανταμοιφθώ, αλλά παράλληλα, δε πρέπει να θεωρούμε και μια ταινία χειρότερη από αυτό που είναι εξαιτίας της απογοήτευσης μας, γιατί τότε υποκύπτουμε στην εμπάθεια μας. (άσε, που στη τελική αδικούμε και την ίδια τη ταινία)

 

Γενικότερα σαν άνθρωπος, προσπαθώ να μην υποκύπτω σε ενθουσιασμούς όταν πρόκειται για ταινία για να μη τη πατάω με στραπάτσα, όπως έγινε με το Spider-Man 3 :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Την είδα κι εγώ, και μπορώ να πω ότι ήταν μια αρκετά καλή ταινία! Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει φάει τόσο θάψιμο. Πέρα από κάποια σημεία στα οποία το σενάριο είναι αδύναμο (όπως πχ ο λόγος για τον οποίο πλακώνονται είναι για τα πανηγύρια, αλλά φαντάζομαι ότι γι' αυτό θα πρέπει να κατηγορεί κανείς το κόμικ), σκηνοθετικά είναι πολύ δυνατή! Είχε αργούς ρυθμούς, αλλά το ίδιο συνέβη και με τις 3 προηγούμενες ταινίες του Batman (σαφώς βέβαια δεν κάνω σύγκριση, η τριλογία είναι πολύ καλύτερη). Μου άρεσαν αρκετά και οι ηθοποιοί, τόσο ο Άφλεκ όσο και ο Καβίλ. Εγώ πέρασα ένα ευχάριστο απόγευμα!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αλλά το ίδιο συνέβη και με τις 3 προηγούμενες ταινίες του Batman

 

 

 

πατατες ηταν κ αυτες tnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.gif

 

 

 

 

χαχαχααχα :giati::lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

πατατες ηταν κ αυτες tnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.gif

 

 

 

 

χαχαχααχα :giati::lmao:

...μα που έκρυψα τους πυρσούς και τις τσουγκράνες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(όπως πχ ο λόγος για τον οποίο πλακώνονται είναι για τα πανηγύρια, αλλά φαντάζομαι ότι γι' αυτό θα πρέπει να κατηγορεί κανείς το κόμικ)

 

Δεν βασίζεται σε κάποιο κόμικ η ταινία. Και βάση του τρέηλερ και των σχολίων (δεν την έχω δει ακόμα) τεκμαίρω ότι το ξυλίκι παίρνει ιδέες από το αρχετυπικό ξυλίκι στο αριστουργηματικό Dark Knight Returns του Frank Miller όπου ο λόγος ήταν μια χαρά για την εποχή του κόμικ (η σχετική ιδέα έχει έκτοτε λιανιστεί και χρησιμοποιηθεί τόσο συχνά που αποτελεί εν πολλοίς κλισέ :) )

 

πατατες ηταν κ αυτες tnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.giftnt-3272.gif

α γειά σου. Μετά τα Batman του Burton το χάος. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καθώς βλέπω στο τοίχο μου τις διάφορες εξάρσεις μίσους για τη ταινία (και εννοώ εξάρσεις μίσους, όχι κακές κριτικές. τις κακές κριτικές θα τις σεβόμουν και θα τις δεχόμουν), σκέφτομαι διαρκώς το όλο φαινόμενο και αναρωτιέμαι αν είναι δικαιολογημένο. Διαρκώς, καταλήγω στο συμπέρασμα πως όχι. Έχω δει αρκετές ταινίες, όλων των ειδών, για να μπορώ να κρίνω μια ταινία αν είναι καλή ή όχι με αντικειμενικά κριτήρια (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο), και να διαχωρίζω τα προσωπικά μου γούστα όταν μιλάω γι' αυτήν, εκτός κι αν διευκρινήσω το αντίθετο. Με βάση αυτό, είπα εξ' αρχής ότι η ταινία μου άρεσε και τη γούσταρα τρελά, αλλά μπορώ να δω τους λόγους που δεν θα αρέσει στο κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι η ταινία είναι άθλια και απαράδεκτη; Σαφώς και όχι. Αν το δούμε αντικειμενικά, η ταινία ήταν, στη χειρότερη, μέτρια. Σε τελική ανάλυση, αν θέλουμε να μιλήσουμε για κακές ταινίες τότε έχουμε το Superman: Quest for Peace (που έπαιζε και ο λατρεμένος του κόσμου, Christopher Reeves), Spider-Man 3, τα Batman του Σουμάχερ, το Green Lantern και το τελευταίο Fantastic Four. Και δε μιλάμε για ταινίες που γυρίστηκαν στο μακρινό παρελθόν. Το Green Lantern γυρίστηκε το 2011 και το Fantastic Four πέρσυ! Και καμία ταινία δεν δέχτηκε τις μαζικές εκφράσεις μίσουε που δέχτηκε το BvS. Άντε, ίσως τα Batman του Σουμάχερ. Μήπως το BvS είναι χειρότερο ή ισάξιο όλων αυτών των προαναφερθέντων ταινιών; Σίγουρα όχι. Είναι καλύτερο από τις περισσότερες. Οπότε γιατί όλο αυτό; Μήπως έχουμε γίνει λίγο κακομαθημένοι;

 

ΥΓ: Νομίζω ότι το καλύτερο σχόλιο για το όλο θέμα την έκανε ο τύπος στο CUT! "η ταινία ήταν γενικά καλή. όλοι εσείς που δεν σας άρεσε, ησυχάστε λίγο και αφήστε εμάς που μας άρεσε να το ευχαριστηθούμε."

ΥΓ2: Επειδή μια ταινία είναι εισπρακτική επιτυχία, δε σημαίνει ότι είναι και καλή. Και το Phantom Menace έκανε 1 δις εισπράξεις, αλλά είναι κακή ταινία. Το ίδιο ισχύει και για το Iron Man 3. 'Ηταν χαζομάρα. Ο κόσμος πήγε να τη δει μόνο και μόνο επειδή ήταν Iron Man παρά τις κακές κριτικές. (αυτό ίσως να σημαίνει ότι είμαστε και πρόβατα της Marvel) Και εδώ φαίνεται και ο φανμποϊσμός, γιατί αν το Iron Man 3 το είχε γυρίσει η DC, ο κόσμος θα είχε βγει στους δρόμους με πυρσούς και τσουγκράνες.

 

Aντικειμενικα ειναι μονο τα μαθηματικα   :P  Ο καθενας τη βλεπει υποκειμενικα μια ταινια.. εσυ λες αντικειμενικα στη χειροτερη μετρια.. εγω λεω μετρια προς μαπα.. αλλος λεει μετρια προς καλη.. αλλος καλη κοκ. Το κραξιμο που τρωει το τρωει γιατι ειναι batman και superman και οχι δευτερης διαλογης ηρωες... γιατι ειναι μεγαλα χαρτια.. γιατι αν ηταν γαματη θα βαρουσε το δις παγκοσμιως για πλακα.. γιατι η ταινια ειχε τεραστιο budget και μπορουσαν να δημιουργησουν οτι καλυτερο..

Το quest for peace πχ το φτιαξε η cannon η οποια εφτιαχνε φθηνες action movies.. ειχε το 1/4 budget του πρωτου Superman μετα απο 10 χρονια.. ε ξερεις απο πριν οτι δεν θα δεις κανα σοβαρο αποτελεσμα.. Επισης λες ο κοσμος πηγε να δει το Iron man επειδη ηταν Iron man... το ιδιο ακριβως συνεβη και τωρα... ο κοσμος πηγε να το δει γιατι ειναι batman και superman... Εξου και τα τεραστια drop μετα το πρωτο σαββατοκυριακο.. 

Το μισος συμφωνω οτι ειναι υπερβολικο (βοηθαν και τα marvel fanboyz) αλλα και οι προσδοκιες ειναι μεγαλυτερες απο ενα Iron Man..

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παρά το (αδικαιολόγητο κατ' εμέ) τρελό θάψιμο gravedigger.gifπου καλά κρατεί, η ταινία συνεχίζει την εισπρακτική της επιτυχία. Έκανε το καλύτερο άνοιγμα για υπερηρωική ταινία και μέσα σε 2 βδομάδες προβολής (και με τόσες αρνητικές κριτικές μετά το πρώτο τριήμερο) έχει παγκόσμιες εισπράξεις που ξεπερνούν τα 700 εκατ. δολλάρια. Θάψιμο-ξεθάψιμο, το δις όλο και ζυγώνει...

 

http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=superman2015.htm

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την είδα κι εγώ χθες και πέρασα αρκετά καλά. (Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έκανα την υπερ-έξυπνη κίνηση να ξεχάσω τα γυαλιά μου και σε μια φάση μπέρδεψα τον Αφλεκ με τη Wonder Woman). Γενικά ήξερα τι πάω να δω οπότε μια χαρά απολαυστική ήταν. Θα ήθελα απλά λιγότερο ξύλο και περισσότερο πλοκή. Το δεύτερο μισό της ταινίας είναι νταμπαντούμπα και καταστροφές. Είχαν πολύ καλές ιστορίες στα χέρια τους και προσπάθησαν να τις στριμώξουν σε μια ταινία για λόγο που δεν ξέρω. Ήθελαν να προκαλέσουν χαμό για να έρθουν στα ίσα με τα Avengers και τα Marvel; Ήθελαν να βιαστούν να πάνε παρακάτω στην ιστορία στις επόμενες ταινίές; Δεν ξέρω. Αυτό που ξεχώριζε τις ταινίες της DC μέχρι τώρα ήταν η περισσότερη εξέλιξη του κόσμου της, υποθέτω, και τώρα το αφήνουν πίσω και αυτό. Μ'αρέσει που συνεχίζει να κρατάει ένα δικό της στυλ, αλλά νομίζω το τεράστιο μειονέκτημα αυτού είναι ότι κάνουν ταινίες με ήρωες για παιδιά που μπορούν να τις δουν, όμως, μόνο ενήλικες (θεωρητικά). Πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένα δείγμα από τους λόγους που έκαναν τα Μπάτμαν του Νόλαν τόσο μεγάλη επιτυχία, δηλαδή(κατά τη γνώμη μου) ανάπτυξη χαρακτήρων και πλοκής. 

 

Και έχω να δηλώσω πως ο Άφλεκ μου άρεσε αρκετά. Τον συμπάθησα στη συγκεκριμένη απεικόνιση του Bruce Wayne. Και, επίσης, οι στολές του Μπάτμαν παρα ήταν επικές. (Αν και του έβαζαν 20 κιλά άνετα. χοχο)

 

Το μόνο πράγμα που μπορώ να πω με ασφάλεια ότι σιχάθηκα ήταν η απαίσια αντιγραφή του origin του Μπάτμαν από το Dark Knight Returns. Πήγε ο κολοκύθας ο Snyder να αντιγράψει βήμα βήμα τα καρέ του επους.- του Miller χωρίς απ'ότι φαίνεται να αντιλαμβάνεται τι ήταν αυτό που το έκανε επικότερο των επικοτήτων. Αίσχος. Ευτυχώς ο Μίλλερ είπε ότι δε θα τη δει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Την ξαναείδα με φίλο που δεν την είχε δει και δεν είναι και κομιξόφιλος και συμμερίστηκε ομοίως την άποψή μου πως είναι η καλύτερη υπερηρωική τουλάχιστον αισθητικά που έχουμε δει. Εγώ την ευχαριστήθηκα ακόμη περισσότερο αυτήν τη φορά. Άποψή μου αλλά η προηγούμενη των avengers ήταν πολύ κατώτερη από το bat v superman.Σε αυτήν την ταινία για πρώτη φορά δεν βαρέθηκα σε κάποιο σημείο της.Παρεπιπτόντως είμαι μαρβελάκιας και όμως με κέρδισε το στυλ και η γενικότερη αισθητική αυτής της ταινίας παρότι οι ήρωες φορούν σωβρακάκια.

   Πολλά μου άρεσαν αλλά θα αναφέρω 3 πράγματα που προσωπικά με ενθουσίασαν.

   Το πρώτο είναι η σκηνή που ο Doomsday  πάει στρέφεται στον Μπάτφλεκ και εκείνος τον αποφεύγει χρησιμοποιώντας το grapling hook  και κολλάει στον τοίχο κοιτάζοντας τον θεατή ενώ ένας κεραυνός σκάει από πίσω σου.Εντάξει εκεί ανατρίχιασα , Frank Miller, the end.

    To δεύτερο ήταν το πόσο cool  και με τι φυσικότητα παρουσίασαν την  Wonder Woman αλλά και την απεικόνισή της από την  Gadot .

    Το τρίτο είναι κάτι που κούρασε πολλούς αλλά για εμένα ήταν 100% επιτυχία.Μικροί διάλογοι με μία μουσική επένδυση από πίσω που  ήταν συνεχόμενη αλλά είχε ξεκάθαρα μουσικά θέματα.Όταν έμπαινε το theme  του Darth Vader ήξερες πως στην επόμενη σκηνή θα τον δεις κάτι το οποίο απέτυχε να κάνει το Force awakens.Έτσι και εδώ ο κάθε ήρωας είχε ξεκάθαρο μουσικό  theme.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

...παρότι οι ήρωες φορούν σωβρακάκια.

 

Μα τα σωβρακάκια έχουν αποσυρθεί...

 

empire-batman-v-superman-cover-no-text-b

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.