Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

αλλά στην τελική ένας θεόμουρλος είναι που πουλάει καφρίλα και παράνοια. Ούτε ήρωας, ούτε αντιήρωας. 

 

 

Πουλαει αυτο στις μερες μας σαν ζεστο ψωμακι..

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

well, plebs stay salty. Η ταινία τα έσπασε. Την κριτική την καταλαβαίνω. Το ότι όμως όσοι την κριτικάρουν την χαρακτηρίζουν κάτω του μετρίου, έως την απόλυτη απογοήτευση, έ δεν το λες και λογικό αυτό. Ξαφνικά μιλάμε για άλλου επιπέδου περιεχόμενο ταινίας λες και πάμε να λύσουμε τα πιο δύσκολα φιλοσοφικά ερωτήματα και τις υπαρξιακές μας ανησυχίες. Ναι ,δέχομαι πως χρειάζεται να υπάρχει ένα στοιχειώδες βάθος αλλά είναι ταινία με τύπους που φορούν σωβρακάκια. Τι δλδ περιμένατε αν όχι διασκέδαση. Εμένα προσωπικά το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η ερμηνεία της Lois.Επίσης δεν καταλαβαίνω το κόλλημα και αυτό αφορά όλες τις ηπερηρωικές ταινίες και σειρές ότι πρέπει να παραμένει πιστή και με το γράμμα στην ιστορία των κόμικ λες και δεν χρειάζονται αλλαγές που να κάνουν μία ιστορία να ταιριάζει περισσότερο στην οθόνη.Μέχρι την επόμενη ταινία που θα αναπολούν το πόσο καλή ήταν η προηγούμενη και το πόσο χάλια η νέα. Πάντα το ίδιο γίνεται με ελάχιστες εξαιρέσεις που οι ταινίες ήταν σκουπίδια χωρίς νόημα ισοδύναμες του περίφημου  και πολύ trendy  στις μέρες μας The room.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με αφορμή το «Batman vs Superman: Η Αυγή της Δικαιοσύνης» η Google μας δίνει την ευκαιρία να επισκεφθούμε την κατοικία του Μπρους Γουέιν,
μέσω της υπηρεσίας Street View στους χάρτες της εταιρείας.

Η κατοικία βρίσκεται στο Τάουνσιπ του Μίσιγκαν.
Για την «επίσκεψη» γράψτε στο Google Maps τη φράση «Bruce Wayne’s Residence» και ενεργοποιήστε το Street View.
Για ευκολία κάντε κλικ εδω: https://www.google.com/maps/place/Bruce+Wayne's+Residence/@42.7623502,-83.2856378,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x882493728f412dc9:0x621ac62e50ef15c

Μεταξύ άλλων θα δείτε με μεγάλη λεπτομέρεια το Batmobile, τα εργαλεία του Μπρους Γουέιν, το υψηλής τεχνολογίας εργαστήριό του,
μία στολή του Ρόμπιν με γκράφιτι του Τζόκερ κ.ά.
 
πηγη:in.gr ......... :havefun:

Επεξεργασία από Retroplaymo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αλλά στην τελική ένας θεόμουρλος είναι που πουλάει καφρίλα και παράνοια. Ούτε ήρωας, ούτε αντιήρωας. 

 

Πουλαει αυτο στις μερες μας σαν ζεστο ψωμακι..

 

Όχι απλά πουλάει, μοσχοπουλάει. Αλλά το θέμα είναι άλλο. Πήγα κι είδα τον Ντέντπουλ και πέρασα καλά. Αν μου άρεσε η καφρίλα και το χιούμορ του; Όχι. Ελάχιστες ατάκες μου άρεσαν πραγματικά, για να γελάσω αβίαστα. Ήξερα, όμως, εκ των προτέρων τι πάω να δω. Το να βγω μετά και να θάβω τη ταινία, επειδή είχε μπινελίκι, σεξιστικά βλακώδη αστεία, ατελειώτους φόνους χωρίς προφανή αιτία κλπ. θα 'ταν άδικο. Το να μην αρέσει σε κάποιον η ταινία είναι σεβαστό. Αλλά εκεί που πραγματικά απορώ είναι με κριτικές θαψίματος από ανθρώπους (επαγγελματίες και φανς) που δεν τους αρέσει το υπερηρωικό και πήγαν μόνο-και-μόνο γιατί είναι η δουλειά τους ή ήταν τσάμπα, ή που μπαίνουν στη λογική να συγκρίνουν δύο ανόμοια πράγματα, τη DC με τη MARVEL, το "Batman v Superman" με τον Deadpool. Η MARVEL είχε 10+ χρόνια για να χτίσει το κινηματογραφικό σύμπαν της και μετράει αποτυχίες, μετριότητες και ταινίες που έγραψαν ιστορία. Έχει το ύφος της, το χιούμορ της που μας αρέσει, οι χαρακτήρες της είναι περισσότερο προσιτοί και εύπεπτοι στους πολλούς, ίσως ακόμα και ανθρώπους που δεν έχουν άμεση σχέση με τα κόμικ. Τον Deadpool πήγαν και τον είδαν μέχρι και γιαγιάδες (ναι, υπήρχαν στην αίθουσα μου και έκατσαν ως το φινάλε), μόνο και μόνο γιατί είχε καλό promotion και γιατί πουλάει τρέλα ή δεν ξέρω κι εγώ για ποιόν άλλο λόγο. Η DC έχει άλλο ύφος, άλλου είδους ήρωες, απευθύνεται σε άλλο κοινό. Τώρα ξεκίνησε να χτίζει το σύμπαν της και δυστυχώς πολύ βεβιασμένα (ίσως και το μόνο που συμφωνώ με τα αρνητικά σχόλια). Λάθη θα γίνουν, αλλά απ' αυτό που είδα οι βάσεις είναι γερές. Νομίζω μάλιστα ότι η Ultimate Edition θα καλύψει πολλά κενά που μας χάλασαν στο theatrical cut.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Την είδα. Πέρασα ευχάριστα την ώρα μου. Βαρέθηκα κάπου με τις αναμετρήσεις και έχασα μπάλα γιατί πολεμάει ο ένας τον άλλον.

 

Ο κακός ήταν ο Λεξ Λούθορ; Πιο πολύ με τζόκερ μου έκανε. Αλλά δεν ξέρω και πολλά από το σύμπαν του Superman, οπότε μή βαράτε οι DC-ιανοί!

 

Ο Άφλεκ ως Μπάτμαν άψογος! Και του πάει ο ρόλος του σκοτεινού υπερήρωα - θυμάμαι πόσο πολύ μου άρεσε ως Daredevil! :love4:

 

 

Γέλασα πολύ, αλλά από μέσα μου - μή γίνω ρεζίλι, στο σινεμά την είδα την ταινία - όταν ο Σούπερμαν μετέφερε πετώντας... τον κρυπτονίτη... Οοοοοοκ!

 

 

Ωραία τα κοστούμια, και το σύμπαν του Μπάτμαν μυστηριώδες και ανυπέρβλητο, με το Μπατμομπίλ και εκείνα τα φοβερά αρχιτεκτονικά και τεχνολογικά επιτεύγματα, με τα υποθαλάσσια σπήλαια, κ.λπ. Αχ, πάω να δω Gotham! :blob3:

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο Άφλεκ ως Μπάτμαν άψογος! Και του πάει ο ρόλος του σκοτεινού υπερήρωα - θυμάμαι πόσο πολύ μου άρεσε ως Daredevil! :love4:

 

Welcome to the club!! :beer6: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η ταινια ενταξυ πανω του μετριου ηταν αλλα ρε παιδακι μου υπερφλυαρη.την παραγεμισαν.σε καποια σημεια στην αρχη βαρεθηκα.ελεγα αντε προχωρατε βρε...Μεχρι να ερθει στην ουσια η δραση με εσκασε.αυτα ηταν τα μειον της.κατα ταλλα μου αρεσε.Μου αρεσε που ηταν σοβαρη σχετικα.μου αρεσαν οι μαχες.η Wonderwoman .Ο Μπεν Αφλεκ δεν ηταν κακος για Μπατμαν.Δεν καταφερε να ξεπερασει  τον Κριστιαν Μπειλ αλλα δεν πειραζει.Παρα ηταν μεγαλο το μεγεθος για να το ξεπερασει πια.Πιο καλη απο το Man of Steel .εχει να μαθει ακομα η Dc αλλα εχει καιρο.στην ουσια τωρα ξεκινα.ενω η Marvel εχει πολλα ψωμια φαει ως τωρα για να φτασει εκει που εφτασε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5753 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θα συμφωνήσω σε αυτά που λέτε για την σύγκριση του BvS με άλλες ταινίες του είδους. Πιστεύω πως έχει το δικό της ξεχωριστό χαράκτηρα και απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου του καθένα από μας για το αν θα του αρέσει περισσότερο ή λιγότερο. Για τον Deadpool ούτε για σύγκριση αφού αυτός είναι ξεχωριστή κατηγορία απο μόνος του και μόνο ίσως με τον Lobo θα μπορέσει να συγκριθεί κάποια στιγμή στο μέλλον.Και μην ξεχνάμε πως το BvS είναι απλά η αρχή μιας νέας σειράς ταινιών της DC. 

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψω αυτο που ειδα σημερα...

 

Το μονο που θα πω ειναι ''Σ' ευχαριστω Snyder γι' αυτο που εφτιαξες!!''      :respect:  :clap2:  :awesome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Την ειδα πριν λιγο.... κριμα. Μετριοτητα. Ειχαν τετοιο υλικο στα χερια τους, τετοιο μπατζετ, τοσο χρονο, και μας προσφεραν αυτο το πραγμα. Κριμα, περιμενα κατι καλυτερο. Θα τα πω με συντομια στο σποιλερ γιατι πραγματικα θεωρω σπαταλη του πολυτιμου χρονου μου να συζητησω για τοσο μετρια και κοινοτυπη ταινια.

 

 

λεξ λουθορ , που διαβασε τζοκερ ή που ειχε προτυπο τον χιθ λετζερ, και νομισε οτι ο λεξ λουθορ ειναι κανας αδερφουλης του τζοκερ. Αθλιος ρολος, αλλά καλος ηθοποιος και φιλοτιμη /αξιοπρεπης προσπαθεια. Κοινως, επαιξε πολυ καλα, αλλα επαιξε λαθος πραγμα. Ξυπνα σκηνοθετη. Ανοιξε κανα κομικ να δεις λιγο Λεξ.


μπατμαν. μ αρεσε. οχι το σεναριο του. ο μπεν μ αρεσε. αξιοπρεπης στο ρολο του. σ ενα κακο σεναριο. σιγουρα δεν ειναι μπειλ που τον θεωρω τον τοπ μπατμαν, αλλα με ικανοποιησε.

σουπερμαν. κλασικος φλωρος μπουλης σουπερμαν. του ταιριαζει του φλουφλη ο ρολος. δεν του δωσα και πολλη σημασια, δε μου προσφερει κατι ιδιαιτερο και σαν χαρακτηρας ο εν λογω ηρωας.

γουοντερ γουμαν. η ηλιαχτιδα στην ταινια. καυλ*****ο μωρο, ωραια ηθοποιος, καλη παρουσιαση. μονο αυτο δε θαλασωσαν. Αλλά οπως ειπε και ο βασιλιας, δε γινεται να βλεπουμε ww χωρις βυζ***ς. Παιδια καντε κατι, βαλτε της λιγη σιλικονη, λυπηθειτε μας. Καλες οι μπουταρες και οι *****χειλάρες, αλλά θελουμε στηθακι πυραυλικό σαν τις πυρηνικες κεφαλες που πεσαν στη μαχη.


doomsday.. WTF JUST WATCHED. Το πηρανε και το μπιπ μπιπ τα μπιπ μπιπ. του αλλαξαν την ιστορια, και το εμφανισαν. well done. clap clap. Πληρωθηκατε γι αυτη τη συλληψη ιδεας ε? α ρε αδικη που ειναι η ζωη.


Αλφρεντ. Α καλα. Αυτο που ειδα ειναι συμπεριφορα του αλφρεντ? ετσι μιλαει? ετσι πραττει? πφ. στο τελος θα θεωρω καταρα που ξερω και 5 πραγματα για τα υπερηρωικα, και που εχω διαβασει και 100 μπατμαν μεσα σε 2 χρονια στη ζωη μου. Ωραιος ηθοποιος αλλά τι ηταν αυτο που επαιξε? μηπως του ειπαν οτι ειναι κατι μεταξυ ρομπιν και αλφρεντ?


λοις λειν. Ψοφος.

 

 

Αντε φτανει, βαρεθηκα να θαβω. Θα μπορουσα να γραψω άλλα τοσα. Να ναι καλα οι geotrou kotsos mrd και μερικοι ακομα που ειδα οτι πανω κατω τα ιδια σκεφτηκαν και ενιωσαν με εμενα. Βαρετη, μετρια ταινια, που δε θα ξανα δω στη ζωη μου, και που δε θα εχω να θυμαμαι σκηνες της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να μην ποστάρω ξεχωριστό θρέντ...
 
Ben Affleck has written his Batman script
 

Batman’s greatest strength is that he’s always one step ahead, and it looks like the latest actor to play him has taken that lesson to heart.

Batman v Superman star Ben Affleck has already written a script for a standalone movie about the Dark Knight, according to William Morris Endeavor co-CEO Patrick Whitesell, whose agency represents Affleck.

Speaking to the Hollywood Reporter about how many movies Affleck has signed on for as Batman, he said, “He’s contracted to do at least Justice League [Part] One and Two, so at least three times wearing the cape.” Whitesell added, “There’s a script that he’s written that is a really cool [batman] idea, so that’s out there as an option.”

RELATED: Batman v Superman: Dawn of Justice: Inside the Superhero Grudge Match

Affleck was first linked to a standalone Batman movie as star, director, and co-writer (with Geoff Johns) last summer, and Whitesell’s remarks indicate the project has progressed since then. Affleck recently told EW the movie is “in development” but said he’s currently focused on finishing his adaptation of the Dennis Lehane thriller Live By Night.

“I tend to be a one-movie-at-a-time guy,” Affleck said. “So, when I’m finished with this movie, I’ll then focus on my next movie and figure out what that will be.”


http://www.ew.com/article/2016/03/30/ben-affleck-batman-script?xid=entertainment-weekly_socialflow_twitter

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πανωλεθρία στην δεύτερη Παρασκευή με 81% πτώση στις εισπράξεις και τις εκτιμήσεις για το δεύτερο Π-Σ-Κ να υπολογίζουν 70% συνολική πτώση στην αγορά των ΗΠΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

FINE MINUS και πολύ της είναι.

 

1. Ο Peter David μας έλεγε ότι όταν είδε την ταινία Superman Request for Peace περίμενε να δει έναν Superman που ο κόσμος τον φοβόταν, αφού ήθελε να καταστρέψει όλους τους πυρηνικούς πυραύλους. Και θα βλέπαμε έναν Lex Luthor να βοηθάει την κυβέρνηση να τον σταματήσει. Δεν είδαμε τότε αυτό, αλλά η τωρινή ταινία την κόντεψε σε κάποια σημεία. Μου άρεσε η ιδεα ενός Superman που τον φοβάται το σύνολο.

 

2. Στην πορεία όμως ξενέρωσα. Κάθε ατάκα κάθε σκηνή είναι γεμάτες με σούπερ κούλ τζαμάτες λεπτομέρειες. Μάλλον απευθυνόταν σε πιο μικρές ηλικίες.

 

3. Οι ηθοποιοί δεν το διασκεδάζανε. Ο Lex Luthor ήταν φαιδρός σαν τον Μπογδάνο. Ο Perry White πολύ ψεύτικος. O Superman θύμιζε πολύ τον Mr Smith του Matrix. Όλοι πάντως παίξανε καλά.

 

4. Ο Ben Aflec μπορεί να καφχιέται ότι έπαιξε και τον Batman και τον Superman (κατά κάποιον τρόπο στο Hollywoodland ως George Reeves).

 

5. Πόνεσε το κεφάλι μου με τη μουσική. Λες και έβλεπα μιούζικαλ.

 

6. Τα διάφορα όνειρα-οράματα ήταν το λιγότερο ανόητα. Ειδικά αυτό με τους Ναζι-Σούπερμεν με χάλασε όπως ο Ghost Rider που κάνει τσισάκια από φωτιά.

 

7. O Christopher Nolan επηρέασε το στίλ της παραγωγής. Δε νομίζω ότι ταίριαζε πολύ.

 

ΟΙ δημιουργοί δεν το διασκέδαζαν. Δεν είναι Marvel ταινία που σε αφήνουν να παίξεις με τα καλύτερα παιχνίδια. Εδώ νοιώθω ότι φοβόντουσαν να παίξουν στον παιδότοπο που τους έδωσαν για να μη σπάσουν τα τζαμάτα παιχνίδια. Icon φιγούρες που φοβάσαι μη χαλάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ώρες ώρες νομίζω πως είσαι μέτοχος σε κάθε υπερηρωική ταινία...

 

Πανωλεθρία στην δεύτερη Παρασκευή με 81% πτώση στις εισπράξεις και τις εκτιμήσεις για το δεύτερο Π-Σ-Κ να υπολογίζουν 70% συνολική πτώση στην αγορά των ΗΠΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όποιον δεν τον ενδιαφέρει ο αντίκτυπος που μπορεί να έχει η εισπρακτική επιτυχία ή αποτυχία μιας ταινίας, απλά προσπερνάει τις σχετικές ενημερώσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ναι αυτό κάνω :P

 

δεν είπα όμως για την ταινία, για σένα είπα  :PPP:

 

 

Όποιον δεν τον ενδιαφέρει ο αντίκτυπος που μπορεί να έχει η εισπρακτική επιτυχία ή αποτυχία μιας ταινίας, απλά προσπερνάει τις σχετικές ενημερώσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις γιατί κάθομαι να τα γράφω. Δεν με πειράζει.

 

Move along.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εκ πρώτης όψεως τους φανς δεν αφορά η εισπρακτική επιτυχία ή αποτυχία μιας ταινίας, σε δεύτερη ανάγνωση όμως από τα μπικικίνια στα ταμεία εξαρτάται το μέλλον του franchise. Μια ενδεχομένως εισπρακτική αποτυχία του BvS μπορεί να οδηγήσει τη DC είτε στην εγκατάλειψη/πάγωμα των μελλοντικών projects είτε στην αναθεώρησή τους.

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκ πρώτης όψεως τους φανς δεν αφορά η εισπρακτική επιτυχία ή αποτυχία μιας ταινίας, σε δεύτερη ανάγνωση όμως από τα μπικικίνια στα ταμεία εξαρτάται το μέλλον του franchise. Μια ενδεχομένως εισπρακτική αποτυχία του BvS μπορεί να οδηγήσει τη DC είτε στην εγκατάλειψη/πάγωμα των μελλοντικών projects είτε στην αναθεώρησή τους.

Σε όλα τα blockbuster υπάρχει συζήτηση σχετικά με τις εισπράξεις ανάμεσα στους φαν.

 

Μπορεί να μην ενδιαφέρει σε ένα παιδάκι το πόσα έβγαλε το Zootopia, ή στον μέσο φαν το πόσα έβγαλε το the Force Awakens, αλλά ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Ναι, απ'την μια αφορά την πορεία του franchise και γενικότερα το τι είδους ταινίες θα δούμε τα επόμενα χρόνια, αλλά σε ένα δεύτερο (πιο σημαντικό, προσωπικά) επίπεδο σου λέει το πόσο άρεσε η ταινία. Μας ενδιαφέρει το rating του Rotten Tomatoes/metascore επειδή δείχνει το πόσο αρεστή ήταν στους κριτικούς, και μας ενδιαφέρει το σκόρ του imdb, γιατί δείχνει το πόσο αρεστή ήταν στο κοινό που πήγε. Βλέπεις τις εισπράξεις για να δεις πόσοι βρήκαν την ταινία ελκυστική και πόσοι είπανε "Μπλεχ, αυτή τη βλακεία θα καθίσουμε να δούμε;". Άλλωστε είναι πιο πιθανό το να βαθμολογήσει θετικά την ταινία ένας θεατής που είδε τα trailer και του άρεσαν, παρά ο μέσος θεατής ή ο κριτικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα δολάρια από μόνα τους δεν λένε πολλά πράγματα για την καλλιτεχνική αξία της ταινίας για πάρα πολλούς λόγους (βλέπε κάτω). και ειδικά οι συγκρίσεις ανάμεσα σε ταινίες με βάση τα οικονομικά στοιχεία είναι επιφανειακές αφού υπάρχουν άπειρα διαφορετικά στοιχεία.

 

Εάν σας νοιάζει πόσο έβγαλε η κάθε ταινία για να ξέρετε εάν θα συνεχίσουν η marvel ή η DC να βγάζει ταινίες η απάντηση είναι ΝΑΙ, θα συνεχίσουν.

 

Α) Σε πόσες αίθουσες βγήκε;

Β) Τι άλλο βγήκε εκείνη την εποχή;

Γ) Τι ημέρες βγήκε (χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι)

Δ) Πόσο κόστισε, πόσα έβγαλε;

Ε) Στο κόστος της ταινίας συμπεριλαμβάνεται το κόστος του promotion;

ΣΤ) Πόσο έχει ένα εισιτήριο σε κάθε χώρα;

Ζ) Τρομοκρατικά χτυπήματα και πολιτικές εξελίξεις την περίοδο της ταινίας

Η) Παγκόσμια πρεμιέρα ή όχι (βλέπε πειρατεία)

 

και μπορώ να πω και ένα κάρο άλλες διαφορετικές παραμέτρους

 

 

 

Σε όλα τα blockbuster υπάρχει συζήτηση σχετικά με τις εισπράξεις ανάμεσα στους φαν.

Μπορεί να μην ενδιαφέρει σε ένα παιδάκι το πόσα έβγαλε το Zootopia, ή στον μέσο φαν το πόσα έβγαλε το the Force Awakens, αλλά ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Ναι, απ'την μια αφορά την πορεία του franchise και γενικότερα το τι είδους ταινίες θα δούμε τα επόμενα χρόνια, αλλά σε ένα δεύτερο (πιο σημαντικό, προσωπικά) επίπεδο σου λέει το πόσο άρεσε η ταινία. Μας ενδιαφέρει το rating του Rotten Tomatoes/metascore επειδή δείχνει το πόσο αρεστή ήταν στους κριτικούς, και μας ενδιαφέρει το σκόρ του imdb, γιατί δείχνει το πόσο αρεστή ήταν στο κοινό που πήγε. Βλέπεις τις εισπράξεις για να δεις πόσοι βρήκαν την ταινία ελκυστική και πόσοι είπανε "Μπλεχ, αυτή τη βλακεία θα καθίσουμε να δούμε;". Άλλωστε είναι πιο πιθανό το να βαθμολογήσει θετικά την ταινία ένας θεατής που είδε τα trailer και του άρεσαν, παρά ο μέσος θεατής ή ο κριτικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα δολάρια από μόνα τους δεν λένε πολλά πράγματα για την καλλιτεχνική αξία της ταινίας για πάρα πολλούς λόγους (βλέπε κάτω). και ειδικά οι συγκρίσεις ανάμεσα σε ταινίες με βάση τα οικονομικά στοιχεία είναι επιφανειακές αφού υπάρχουν άπειρα διαφορετικά στοιχεία.

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς με αυτό.

 

Αλλά ούτε το metascore ανταποκρίνεται απαραίτητα με την καλλιτεχνική αξία μιας ταινίας, αλλά εξακολουθεί να είναι ένα ενδιαφέρον στοιχείο. Το ΒvS έχει χειρότερες κριτικές απ'το "Paul Blart: Mall Cop", αλλά έχει υψηλότερα έσοδα από πολύ πολύ (imo) καλύτερες ταινίες. Γενικά, δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο σύγκρισης δυο ταινιών που μπορεί να σου πει αντικειμενικά ποια είναι η καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά η βαθμολογία είναι με διαφορά το καλύτερο κριτήριο για την κρίση μιας ταινίας και ανταποκρίνεται και στο αν μια ταινία είναι "καλή" ή "κακή".

 

Ο καλύτερος κριτής για σένα είναι πάντα ο ίδιος σου ο εαυτός. Εναλλακτικά μπορείς να βρεις αρκετούς "κριτικούς-θεατές" στο δίκτυο όπου τα γούστα σου να ταιριάζουν οπότε μπορείς να εμπιστευτείς την άποψη τους... (ή κάποιον με ακριβώς αντίθετα (π.χ. ο Γάντζος είναι το αντίθετο μου, όταν λέει πως κάτι είναι καλό, ξέρω πως για μένα είναι μάπα))

 

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς με αυτό.

Αλλά ούτε το metascore ανταποκρίνεται απαραίτητα με την καλλιτεχνική αξία μιας ταινίας, αλλά εξακολουθεί να είναι ένα ενδιαφέρον στοιχείο. Το ΒvS έχει χειρότερες κριτικές απ'το "Paul Blart: Mall Cop", αλλά έχει υψηλότερα έσοδα από πολύ πολύ (imo) καλύτερες ταινίες. Γενικά, δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο σύγκρισης δυο ταινιών που μπορεί να σου πει αντικειμενικά ποια είναι η καλύτερη.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 (π.χ. ο Γάντζος είναι το αντίθετο μου, όταν λέει πως κάτι είναι καλό, ξέρω πως για μένα είναι μάπα)

 

Αυτο απο που προκυπτει? δωσε παραδειγματα, μην πετας απλα φυτιλιες...

 

Περα απ' αυτο, εισαι αστειος :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:P

 

αν και είμαστε offtopic, το ότι ψήφισες τον Παπακαλιάτη και τον Παπαφλέσα ως τις καλύτερες ελληνικές ταινίες, είναι φανερό για μένα ότι τα γούστα και η κρίση μας δεν ταιριάζει καθόλου

 

Αυτο απο που προκυπτει? δωσε παραδειγματα, μην πετας απλα φυτιλιες...

 

Περα απ' αυτο, εισαι αστειος :)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Του Παπακαλιατη..... πηγαινα αρνητικα προκατειλλημενος, αποδειχθηκε οτι ηταν καλη

 

παπαφλεσσας... η μονη ελληνικη ταινια με θεμα το 1821 που μου αρεσει.! ναι εχει καποιος cheesy σκηνες αλλα εχει καλες ερμηνειες (την ειδα μικρος μου αρεσε την ξαναειδα μεγαλος μου αρεσε παλι)

 

Δεν εχω δει αρκετες ελληνικες ταινιες.. οποτε δε με νοιαζει που δε συμπιπτουμε :)

 

 

Απο το να κρινεις τους αλλους καλυτερα να παραθεσεις και τις δικες σου επιλογες απο τις λιστες.. η μονη σου επιλογη μεχρι τωρα ηταν το ''Μια τρελη τρελη οικογενεια''... για καλυτερη ταινια ειναι λιγο αστειο :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα του θρέντ και ας ελαττώσουμε τις προσωπικές αναφορές σε άλλα μέλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παπαφλέσσας και τα μυαλά στα κάγκελα! Τη βλέπω κάθε χρόνο κι ακόμα δε τη βαρέθηκα!! Βγήκα εκτός, αλλά δε κρατήθηκα.

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε άνθρωπε, είπα ότι δεν ταιριάζουν τα γούστα μας... μη στραβώνεις. :P

 

 

Του Παπακαλιατη..... πηγαινα αρνητικα προκατειλλημενος, αποδειχθηκε οτι ηταν καλη

 

παπαφλεσσας... η μονη ελληνικη ταινια με θεμα το 1821 που μου αρεσει.! ναι εχει καποιος cheesy σκηνες αλλα εχει καλες ερμηνειες (την ειδα μικρος μου αρεσε την ξαναειδα μεγαλος μου αρεσε παλι)

 

Δεν εχω δει αρκετες ελληνικες ταινιες.. οποτε δε με νοιαζει που δε συμπιπτουμε :)

 

 

Απο το να κρινεις τους αλλους καλυτερα να παραθεσεις και τις δικες σου επιλογες απο τις λιστες.. η μονη σου επιλογη μεχρι τωρα ηταν το ''Μια τρελη τρελη οικογενεια''... για καλυτερη ταινια ειναι λιγο αστειο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

(π.χ. ο Γάντζος είναι το αντίθετο μου, όταν λέει πως κάτι είναι καλό, ξέρω πως για μένα είναι μάπα))

 

Ξαναδιαβασε τι εγραψες :)  αλλα πλεον ξερω οτι δεν πρεπει να σε παιρνω στα σοβαρα γιατι την ειρωνια την εχεις φιλαρακι  :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.