Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα τελευταία ποστ με κάνουν ν' αναρωτιέμαι αν εγώ είδα άλλη ταινία. :P

Επανέρχομαι αύριο με αναλυτική κριτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

κάτι που μου άρεσε αρκετά αν και δεν ξέρω πόσοι το έπιασαν ή τους άρεσε είναι οι αναφορές από το  superman red son.

 

όταν τον χτύπησε η πυρηνική κεφαλή και για λίγο έγινε ίδιος ο  Bizarro από το superman red son ή το false god grafiti στο άγαλμά του.

 

 

επισης φαντάστηκα καλά για την προθήκη με την στολή και το graffiti?

 

 

αναφορά στον θανόντα  Jason Tod από τον  Joker ήταν? καλά δε λέω

 

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

12800354_974305799313222_282741794759207

11987_974305809313221_243020827803382084

 

η πανομοιοτυπη βαθμολογια με την υπερτατη ταινια μονο να επισπευσει μπορει τη θεαση  :blob6:  :blob6:  :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Με τεράστια διαφορά, η καλύτερη υπερηρωική ταινία που έχω δει έως τώρα. Μόνο που δε κατουρήθηκα από τη χαρά μου όση ώρα την έβλεπα.

Τα references και τα easter eggs πάρα πολλά και μου άρεσαν αρκετά. Highlight για εμένα αποτέλεσε η knightmare sequence. Με πόρωσε απίστευτα. 'Oσον αφορά τις ερμηνείες, όλο το cast έκανε εξαιρετική δουλειά, με τον Ben Affleck κατ'εμέ να κλέβει τη παράσταση ως Bruce Wayne/Batman. Η καλύτερη απεικόνιση του Batman σε ταινία μέχρι στιγμής. Εδώ πρέπει να πω όμως ότι ενώ δε μου άρεσε το characterization του Lex, ο Eisenberg έπαιξε πάρα πολύ ωραία.

 

Το μόνο μελανό σημείο θεωρώ ότι είναι ο αργός ρυθμός και το προβληματικό editing στο πρώτο μισό της ταινίας.

 

Αναμένω το home release για να δούμε πως θα είναι το Director's Cut με μισή ώρα επιπλέον υλικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κι εγώ πιστεύω πως στο πρώτο μισό θα έπρεπε να πετάξουν λίγη περισσότερη δράση μέσα. Πάντως έπρεπε να την γεμίσουν με ένα σωρό πληροφορίες οπότε είναι κατανοητό ως ένα βαθμό. Από την άλλη κι εγώ πιστεύω πως είναι μέσα στις καλύτερες υπερηρωϊκές που έχουν βγει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να 'σαι καλά dimious, ξεκαρδίστηκα :lol:

Λοιπόν, σηκώνω μανίκια, φτύνω παλάμες και αρχινάω...  :mafia:

 

 

Από την ταινία περίμενα το κλασικό "style over substance", υπερηρωική είναι άλλωστε και ο Snyder έχει ένα κάποιο στυλ. Μόνο που εδώ δεν υπήρχε τίποτε απ' τα δύο. Για substance και σενάριο ούτε λόγος, όσο για το style... πολλά εφέ που σου έκρυβαν τα πάντα. Και τα φημισμένα του slow motion δεν υπήρχαν σε διάφορα σημεία που θα κολλούσαν. Πάμε παρακάτω.

Η πρώτη σκηνή με την δολοφονία των Wayne, είναι διαμαντάκι πραγματικό. Αλλά αμέσως η ταινία παίρνει την κάτω βόλτα και μέχρι ν' ανάψουν τα αίματα, είναι βαρετή. 

Ο Zack Snyder λατρεύει τα κόμικς. Τη μυρωδιά τους, τα χρώματα, τους συνδετήρες, τα σκληρά εξώφυλλα... αλλά όχι τους ήρωες και την ουσία τους. Δεν μπορείς κύριέ μου, να παρουσιάζεις τον Batman (τη στεγνή λογική προσωποποιημένη) ως ένα *****πανο που χωρίς να σκεφτεί, χωρίς να ρωτήσει, πάει να τα βάλει με το ισχυρότερο πλάσμα της Γης, μόνο και μόνο γιατί έχει οράματα! Οράματα! (βαθιά ανάσα) Αυτό το λέω σε συνδυασμό με την κενότητα που αντιμετώπισε και το Watchmen.

Ο Λούθορ μου χτύπησε αρκετά άσχημα κι εμένα. Δεν έχω γνώσεις επί του Καλ-Ελ, αλλά από αυτό που αποκόμισα από το Kingdom Come, ο Λούθορ είναι ένα ψύχραιμος και ευφυής άνθρωπος, όχι ένας εξυπνάκιας που είναι πιο νευρικός κι από έφηβο στο πρώτο ραντεβού. Ωστόσο, ο Eisenberg, έπαιξε αρκετά καλά, εκτός από μία συγκεκριμένη, άκυρη σκηνή.

Τι εκνευριστική που ήταν η Λόις Λέιν... Κρατάει ένα πανίσχυρο όπλο στα χέρια. Τι κάνει; Το πετάει σε μια πισίνα. No comments.

Από πότε η έπαυλη των Wayne είναι αποκαΐδια ρε παιδιά; Εγώ δεν θυμάμαι κάτι καλά από τις ταινίες του Batman; Διαφωτίστε με, αν μπορείτε.

Ο Superman μου ήταν ψιλοαδιάφορος, αλλά όταν ήταν σε ένταση, οι εκφράσεις του προσώπου του ήταν πολύ σωστές.

Ο Affleck θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες που λένε ότι ήταν πολύ καλός. Δεν ξέρω αν μ' άρεσε περισσότερο από τον Bale, αλλά οι κινήσεις του στις μάχες, η ένταση που έβγαζε στη σύγκρουση με τον Superman, μου άρεσαν πάαααρα πολύ.

Υπήρχαν κάποιες αναφορές στα κόμικς που όντως ήταν εξαιρετικές. Τινάχτηκα στον αέρα όταν ο Batman μπούκαρε σπάζοντας το τζάμι και ξαφνιάστηκα όταν είδα τον Superman να γίνεται για λίγο Bizarro. Υποθέτω ότι έχασα πολλές λόγω της ισχνής μου σχέσης με τα υπερηρωικά, αλλά ένιωσα πράγματι αυτό που λέμε nerdgasm, περισσότερο ίσως από κάθε άλλη ταινία του είδους.

Τα cameos των άλλων μελών της JLA με έκαναν ν' ανασκουμπωθώ. Ειδικά ο μακαρίτης ο Khal Drogo Momoa, μου φαίνεται εξαιρετική επιλογή στο ρόλο του Aquaman, παρότι όταν είχε ανακοινωθεί χαλάστηκα λόγω εμφάνισης.

Και φτάνουμε στο καλύτερο, το σπουδαιότερο στοιχείο της ταινίας. Gal Gadot. Γοητευτική, λακωνική, εντυπωσιακή στη μάχη, κατ' εμέ κλέβει την παράσταση. Περίμενα πώς και πώς να εμφανιστεί με το λάσο της αλήθεια και ενθουσιάστηκα όταν το είδα.  :hug2:

 

 

 

Συνολικά; Ούτε στις 10 αγαπημένες μου υπερηρωικές. Πολύ δύσκολα θα την ξανάβλεπα. Ωστόσο, υπάρχουν διάσπαρτα πραγματάκια που την αναβαθμίζουν σημαντικά. Το εξαράκι της το πήρε στο IMDB και για να μην αναρωτιέστε για μένα είναι ένας μέτριος βαθμός. Αυτά. :D

 

edit: στα συν και το χιούμορ, η χρήση του ήταν λελογισμένη και στα σωστά σημεία.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν κάποιος είναι τρελός κομιξάκιας (nerd) θα την λατρέψει. Παραθέτει στοιχεία που θα μας απασχολήσουν στις επόμενες ταινίες του σύμπαντος. Σε αντίθεση με τις ταινίες του MCU που σου δίνουν μασημένη τροφή και είναι αρκετά παιδικές, εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, εάν δεν είσαι fanboy, πρέπει να καταλάβεις περισσότερα πράγματα μόνος σου. Είναι μία πολύ καλή αρχή για το DCU, αναμένω με αγωνία την συνέχεια. (Θερμή παράκληση προς την DC ΔΙΩΞΤΕ τον Nolan (executive producer της ταινίας) ήταν φοβερός στην τριλογία του Dark Knight, αλλά δεν ταιριάζει με το νέο ύφος της ταινίας και του σύμπαντος. Και ΔΙΩΞΤΕ τον τρόμπα τον Ζακ Σνάιντερ, χάλασε όλη την ταινία! ΘΑ ήταν πολύ καλύτερη χωρίς αυτόν τον βλάκα. Βάλτε τον Μπεν Άλφεκ και τον Τζορτζ Μίλερ να σκηνοθετούν.)

Όσον αφορά τους χαρακτήρες:

Μπατμαν: Φοβερός (πρέπει να βγάλει 2-3 σόλο ταινίες)

Άλφρεντ: Φοβερός (αν και δεν είχε πολύ χρόνο)

Γουόντερ Γούμαν: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ (έπεσα από τα σύννεφα, γιατί την περίμενα μεγάλο αγγούρι)

Λούθορ: Αρκετά καλός (υπόψιν ότι άρεσε πολύ στο κοινό που ΔΕΝ είναι μυημένο στα κόμιξ)

Σούπερμαν: Καλύτερος από την πρώτη ταινία.

Λόις Λέιν: Πάντα σπαστική δεν ήταν αυτή; Γιατί να αλλάξει τώρα;  :PPP:

 

Εμένα μου άρεσε, γιατί ξεφύγαμε από την "παιδικότητα" της Μαρβελ, που το είχε παρακάνει.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

https://www.youtube.com/watch?v=Lk5nqqWK6_I

 

θεωρία για τον  joker του  suicide squad με βάση τα easter eggs της ταινίας bat v superman. έχει πλάκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ένα αναλυτικότατο άρθρο για το BvS με όλες τις "κρυμμένες" αναφορές στα κόμικ και όσα αφήνεται να εννοηθούν για τη συνέχεια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν δεν έχετε δει ακόμα τη ταινία, μην ανοίξετε τον σύνδεσμο, καθότι βρίθει από SPOILERS.


Batman v Superman: Dawn of Justice - Complete DC Comics Easter Eggs and Reference Guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Και μενα δεν μου αρεσε. Τι να πρωτοσχολιασω ; Οι χαρακτηρες παραμενουν παντα μονοδιαστατοι και κανεις δεν ειναι πειστικος.

 

 

 

Ειδικα το πως αλλαζει γνωμη ο Μπατμαν ειναι τουλαχιστον για γελια και για κλαματα

 

 

 

Ο Αφλεκ ενω δειχνει καλη επιλογη για το ρολο, το σεναριο δειχνει εναν Μπατμαν που ειναι τοσο χαζος που στανταρ αν ηταν πραγματικο προσωπο θα πιστευε ειδησεις απο τις πιο ακυρες ιντερνετικες σελιδες χωρις δευτερη σκεψη. Ακομα, οι σεκανς με τα ονειρα εμενα μου φανηκαν οριακα γελοιες, εκτος της πρωτης που ηταν αρκετα καλη, και δεν προσθετουν τιποτα. Η ταινια ειναι πραγματικα πνιγμενη στα ειδικα εφε με εκρηξεις παντου που θυμιζουν Μαικλ Μπευ. Το σεναριο μπαζει και δεν πετυχαν ουτε τον κακο που τον καναν να παιζει λες και ειναι ο Τζοκερ (η ερμηνεια βεβαια ηταν αρκετα καλη). Τις εμφανισεις των υπολοιπων μελων τις Justice League τις θεωρω λιγο προχειρες και λες και τις βαλαν με το ζορι για φαν-σερβις (ή οπως αλλιως λεγεται αυτο :P )

 

Θα μου πειτε υπερηρωικο μπλοκμπαστερακι πας να δεις, τι περιμενεις; καμια τομη στην 7η τεχνη ;

 

Οχι φυσικα, αλλα θα μπορουσαν να φτιαξουν ενα αξιοπρεπες σεναριο να φωτιζει τις διαφορες των δυο υπερηρωων, να κοψουν επιτελους τις αλληγοριες, και τελος παντων να ειναι διασκεδαστικη και οχι ως επι το πλειστον βαρετη γεματη κλισε και σοβαροφανεια. Και υπαρχουν ευτυχως ταινιες για να παρουν παραδειγμα. Δεν θα πω το Avengers, γιατι θα μου πειτε οτι δεν συναδει με το "σκοτεινο" κλιμα που θελει να εχει η DC, θα πω ομως το Captain America 2: Winter Soldier ή το Days Of Future Past που ειναι πολυ καλογραμμενες ταινιες που συνδιαζουν και σεναριο και δραση και εφε και εχουν στοιχεια για να χαρουμε οι κομικσοφανς.

 

Για μην ειμαι τελειως αρνητικος ομως οφειλω να παραδεχτω οτι ολοι οι ηθοποιοι ταιριαζαν στους ρολους τους παρολο που το σεναριο κανει λιγο αγγουρια τους περισσοτερους, ο Τζερεμυ Αιρονς ειναι οτι καλυτερο προσφερει η ταινια. Επισης. υπαρχουν αρκετα καλες σκηνες δρασης στην ταινια και τουλαχιστον δεν πηγαν να κανουν παλι το "μπλοκμπαστερ του διανοουμενου" οπως στο Dark Knight Rises.

 

Γενικα παντως την θεωρω κατω του μετριου και χειροτερη απο το αξιοπρεπες τουλαχιστον Man Of Steel.

 

kwtsoκλιμακα 4/10 :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σήμερα θα πάω να δω την ταινία.. Μόνο μια ερώτηση: έχει άμεση σχέση με τους τόμους DC του Έθνους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σήμερα θα πάω να δω την ταινία.. Μόνο μια ερώτηση: έχει άμεση σχέση με τους τόμους DC του Έθνους;

 

Έχει αρκετές αναφορές σε ιστορίες κόμικ γενικότερα, αλλά όχι άμεση σχέση με τις εκδόσεις του Έθνους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To Man Of Steel ηταν καλυτερο, αυτο τα λεει ολα :D. Σοβαρα τωρα, δεν αξιζει το τρελο θαψιμο που τρωει(31% rotten) και ισως με το extended cut και μετα απο καποιο fan edit να υπαρχει μια καλη ταινια Batman απο κατω αλλα το portrayal του Superman ειναι απαραδεκτο.Κριμα,γιατι ειχαν και τα χρηματα και τον απαραιτητο χρονο(ηταν να βγει το 2015 νομιζω) για να φτιαξουν μια ταινια πιο σωστη σεναριακα.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρε παιδιά, δυο απορίες που ξέχασα να γράψω στο ποστ μου. Σοβαρά σπόιλερ ενταύθα.

 

 

 

  • Ο Doomsday είναι και στα κόμικς σαν Uruk-hai; Είχα την εντύπωση ότι ήταν έλλογο ον, όχι ένα τέρας που μόνο κραυγάζει.
  • Το βασικότερο αν και μπορεί να φανεί βλακεία εκ μέρους μου. Πώς θα επιστρέψει ο Superman για να παίξει στις δύο ταινίες Justice League; Τι στο καλό μας δείχνει το τελευταίο πλάνο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ρε παιδιά, δυο απορίες που ξέχασα να γράψω στο ποστ μου. Σοβαρά σπόιλερ ενταύθα.

 

 

 

 

  • Ο Doomsday είναι και στα κόμικς σαν Uruk-hai; Είχα την εντύπωση ότι ήταν έλλογο ον, όχι ένα τέρας που μόνο κραυγάζει.
  • Το βασικότερο αν και μπορεί να φανεί βλακεία εκ μέρους μου. Πώς θα επιστρέψει ο Superman για να παίξει στις δύο ταινίες Justice League; Τι στο καλό μας δείχνει το τελευταίο πλάνο;

Είμαι από κινητό τώρα και δε μπορώ να γράψω πολλά. Τσέκαρε μια σύνοψη του Death of Superman και Return of Superman και θα σου λυθούν οι απορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εδω ειμαι και εγω :nek:

 

λοιπον, αν μου ελεγαν να χαρακτηρισω την ταινια με μια λεξη, αυτη θα ηταν -> "βαρετη"

ουτε κακη, ουτε καλη.. απλα βαρετη

δλδ γαμω το μυαλο μου.. εχεις μια ταινια με τοσους σουπερηρωες 1α ονοματα μπατμαν, σουπερμαν, γουοντεργουμαν,

θελει δλδ πολυ τεχνη να φτιαξεις κατι αξιοπρεπες;;; boriιng, boriiing και παλι borriiiinnggg

και οσοι λετε οτι ειναι καλη αλλα το 1ο μερος ηταν καπως.. ε μα το 1ο μερος ειναι πανω απο μια ωρα.. στην μια ωρα

με τον ρυθμο που ειχε νομιζα οτι εβλεπα 3 ωρες και να φανταστειτε ειχα παει χαρουμενος και ξεκουραστος να την δω :P

ενταξει ειχε τα easter eggs και πολλες αναφορες για τους πιο γνωστες αλλα αυτα δεν φτανουν.. δλδ σε δυομιση ωρες ταινιας

να σε πορωσουν μονο 30 λεπτα στο συνολο και διασπαρτα, για μενα δεν την κανουν καλη

απο υποκριτικη (χαχα) μονο ο αλφρεντ μου αρεσε και ο λουθορ και ας ηταν διαφορετικος λουθορ απ οτι ξεραμε :)

επισης κοστουμια και γενικα τα χρωματα χαλια (την ειδα και σε hd cinema btw χαχα)

η γουοντεργουμαν ναι χαρηκα που την ειδα στην ταινια.. αλλα μαλλον ειδα την γουοντερ γκιρλ (κοριτσακι) και οχι την γουμαν (γυναικα)

:D :D

 

στα ++ οπως ειπα οι διαφορες αναφορες στα κομικ και στους αλλους χαρακτηρες και η μουσικη (junkie xl :D)

 

 

**φιλη μου παρατηρησε οτι η μποτα του μπατμαν ηταν ιδια με του ρακιτζη στο s.a.g.a.p.o. ,, ποιος ειμαι εγω να της πω οχι, εχεις αδικο

:lmao:

 

με λιγα λογια δεν με ενθουσιασε αν και ειχε κατι καλες ιδεες, στην εκτελεση επασχε, δεν μετανιωσα που την ειδα, μου αρεσει

να βλεπω κομκισοταινιες στα σινεμα αλλα για την ωρα στις κομικσοταινιες του 2016 εχουμε deadpool vs batman/superman 1-0 με γκολ απο τα αποδυτηρια :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και επισήμως είναι η πλέον αμφιλεγόμενη ταινία του είδους.... Ή που τη λατρέψαμε ή που τη μισήσαμε (έστω βαρεθήκαμε).... Πραγματικά νιώθω ότι έχουμε δει διαφορετική ταινία, υποθέτω το ίδιο νιώθετε και οι υπόλοιποι για μας (εννοώ εμάς που μας άρεσε). Ασφαλώς παίζουν πολλά ρόλο, προσωπικό γούστο, προσδοκίες κλπ. Στο μόνο που θα συμφωνήσω όσον αφορά τα αρνητικά σχόλια, είναι η προσπάθεια της DC να χωρέσει όσο το δυνατόν περισσότερα σε μια μόνο ταινία. Αυτό βέβαια το θεωρούσα δεδομένο, εξ ου και το περνάω λίγο στου ντούκου. Η DC για μια δεκαετία+ έτρωγε τη σκόνη της Marvel, και τώρα προσπαθεί να καλύψει το χαμένο χρόνο. Άντε να δούμε που θα γείρει η πλάστιγγα του φιλοθεάμονος κοινού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κορυφαίο βιντεάκι με τον λυπημένο Affleck :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επανέρχομαι σχολιάζοντας τα αρνητικά της ταινίας:

Υπερβολικά πολλά τρέιλερ. Σύμφωνα με υπολογισμούς που διάβασα, γύρω στα 10' της ταινίας (και μάλιστα από τα καλύτερα) αποκαλύφτηκαν μέσα από τα τρέιλερ. Φταίμε κι εμείς βεβαίως-βεβαίως που τα βλέπαμε, αλλά για να πούμε του στραβού το δίκιο... το παραξήλωσαν! Ξέραμε εξαρχής ποιός θα 'ναι ο δεύτερος (και ουσιαστικότερος) κακός της ταινίας, πότε θα εμφανιστεί η Γουόντερ Γούμαν, πολλές σκηνές της μάχης μεταξύ Μπάτμαν-Σούπερμαν, και σίγουρα είχαμε ψυλιαστεί ότι θα λήξει με μια κηδεία.

Ο Ντούμσντεϊ μου άρεσε ως τρόπος απεικόνισης, αλλά στην πραγματικότητα ουδεμία σχέση είχε με τον Λεξ. Το κάνω γαργάρα... Όμως θα κράξω την αιματηρότητα της μάχης. Βάζεις τον Σούπερμαν να ξυλοκοπιέται με τον Σκοτεινό Ιππότη και ακολούθως να τρώει το ξύλο της αρκούδας από τον Ντούμσντεϊ. Που είναι το αίμα, που είναι η σκισμένη από την μάχη στολή; Η εικόνα της τεθλιμμένης Λόις, ουδεμία σχέση είχε με την αντίστοιχη στα κόμις. Εν πολλοίς οφείλεται στο ότι η σκηνή σκηνοθετικά δεν αποδόθηκε σωστά. Εδώ κάνω την ευχή στο Ultimate Edition να υπάρχει alternate scene και να πορωθούμε!!

Ο Λεξ Λούθορ ήθελε λίγο μακιγιάζ, ένα σπρωξιματάκι στα χημικά και θα γινόταν φτυστός ο Τζόκερ!... Επειδή, όμως, παρουσιάζεται ως πιτσιρικάς, θέλω να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Μήπως λέω ήθελαν να δείξουν τη νεανική τρέλα και ωριμάζοντας στο κελί (τα σίδερα της φυλακής είναι για τους λεβέντες) βγει ένας διαφορετικός Λούθορ. Ίσως πάλι όχι...

Το όλο θέμα με τις "μυστικές" ταυτότητες των υπερηρώων (εδώ ξεκαρδιζόμαστε!!), το 'χουν απλά παρακάνει όσο δεν πάει. Μόνο με φωτεινή ταμπέλα δεν το 'χουν γράψει κι αυτή είναι κοινή γραμμή σε κινηματογραφικό και τηλεοπτικό σύμπαν, σε DC και Marvel. Έλεος πια!! Ο Λεξ πάλι πως έμαθε ποιός είναι ο Σούπι; Το διάβασε στο φλιτζάνι ή θα το δούμε κι αυτό στο Ultimate Edition;

Το μεγαλύτερο μείον της ταινίας, είναι η πίεση χρόνου που νιώθει η DC. Το ήξερα, το ανέμενα. Για μια δεκαετία+ η DC έτρωγε τη κινηματογραφική σκόνη της Marvel. Όταν πλέον συνειδητοποίησε ότι βαρεθήκαμε να βλέπουμε ταινίες μόνο για τον Υπεράνθρωπο και τον Νυχτερίδα ήταν πια αργά. Τώρα τρέχει και δε φτάνει να καλύψει το χαμένο χρόνο. Απλά δε γίνεται. Είτε πέρνεις το χρόνο σου για να χτίσεις το DCEU όπως πρέπει, είτε το στριμώχνεις. Δυστυχώς επέλεξαν το δεύτερο. Κατ' εμέ έπρεπε να βγει άλλο ένα Man of Steel, μια σόλο Batman και ακολούθως το BvS. Να ξεδιπλωθούν καλύτερα οι χαρακτήρες, να δείξουν παρασκήνιο με τον Λεξ κλπ. Διαβάζω ότι η επερχόμενη της Γουόντερ θα αφορά την πρώτη εμφάνιση της στον Α' ΠΠ (παραβλέπω το γεγονός ότι κατά τα κόμικ συμμετείχε στον Β'ΠΠ) και αναρωτιέμαι, δεν θα 'ταν σωστό να προηγηθεί η σόλο ταινία της; Η βιασύνη, όμως, δεν είναι γνώρισμα μόνο της DC. Και η Marvel που τόσα χρόνια είχε για να χτίσει το MCU, στην πραγματικότητα τα ίδια κάνει. Ναι μεν, έχει βγάλει περισσότερες ταινίες κι έχει χτίσει καλύτερα τους χαρακτήρες της, αλλά πολλά σημαντικά event των κόμικς τα παραβλέπει κι άλλα τα στριμώχνει. Δυστυχώς στις κινηματογραφικές μεταφορές αυτά είναι πια δεδομένο.



Υ.Γ. Έχω διαβάσει το τελευταίο 48ωρο τόσα πολλά σχόλια (όχι μόνο κριτικών, αλλά και φανς) που κράζουν τη ταινία και πραγματικά αναρωτιέμαι, αν έχουμε δει διαφορετικό έργο. Ελπίζω μόνο, τα θετικά να υπερισχύσουν και η DC να μείνει ευχαριστημένη τόσο από την υποδοχή της ταινίας (εισπρακτικά) όσο και από την υποδοχή/αποδοχή του Μπάτφλεκ. Παραβλέποντας τα όσα αρνητικά περιέγραψα πιο πάνω (κακά τα ψέματα, όλες οι ταινίες έχουν ψεγάδια) το BvS μου άρεσε πραγματικά και δε βαρέθηκα ούτε λεπτό. Όσο για την απεικόνιση των Μπάτμαν/Γουόντερ Γούμαν, τις θεωρώ εξαιρετικές. Ειδικότερα για τον Μπάτφλεκ, νομίζω για πρώτη φορά ο Μπάτμαν των κόμικς ζωντάνεψε στο πανί. Και το λέω έχοντας πραγματικά λατρέψει τις ερμηνείες των Κίτον/Μπέιλ κι έχοντας σούρει τα εξ αμάξης για την επιλογή του Άφλεκ στο ρόλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χθες είδα την ταινία και μπορώ να πω ότι τα παραπάνω ποστ με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό... Συνοπτικά:

 

Αν και δεν είμαι ειδικός στις υπερηρωικές ταινίες, πιστεύω ότι η σκηνοθεσία και τα εφέ ήταν το φόρτε της ταινίας. Ορισμένες σκηνές ήταν εκπληκτικές και σε καθήλωναν στην καρέκλα κυριολεκτικά...

Ωστόσο, είναι απολύτως σωστό αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω ότι η DC προσπάθησε να σουλουπώσει ένα σενάριο μεγαθήριο σε μια ταινία 153', στην οποία οι αναφορές σε κόμικς και διαφωτιστικά στοιχεία για τους χαρακτήρες είναι απαραίτητα... Έτσι, η συνοχή χανόταν σε μερικά σημεία...

Σκηνοθετικά λάθη εντοπίζω στη σκηνή της εισβολής στην αρχή της ταινίας, στην οποία δεν αποδίδεται σωστά κατ'εμέ ο τρόμος στα μάτια των κατοίκων του Γκόθαμ που παρακολουθούν σχεδόν ατάραχοι...Επίσης, θα συμφωνήσω με τον BATNICK ότι η σκηνή μάχης Batman-Superman αποδόθηκε όχι και με τον πιο καλό τρόπο. Αφού ο Superman έχει αναπνεύσει κρυπτονίτη και έχει χάσει τις δυνάμεις του, γιατί όταν τις τρώει από το Batman δε ματώνει ΚΑΘΟΛΟΥ και μένει άθικτος;?;? Μέχρι κι ένα 9χρονο αγοράκι το παρατήρησε που καθόταν δίπλα μου :P

Ας περάσουμε τώρα στο υποκριτικό κομμάτι. Οι ερμηνείες ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΕΣ :respect: Από τον Άλφρεντ μέχρι τον Λούθορ -ο οποίος έπαιξε αψεγάδιαστα το ρόλο του- ήταν όλοι ένας κι ένας... Δεν υπήρχε πρόβλημα εκεί... Οι ηθοποιοί μια χαρά ήταν...

Επιπλέον, να αναφέρω ότι οι λίγες σκηνές χιούμορ που εκτυλίχθηκαν -σε αντίθεση με το Deadpool που ήταν πάρα πολλές- δεν επηρέαζαν καθόλου τη ροή, ίσα ίσα που επιλέχθηκαν να μπουν σε κομβικά σημεία και ήταν πετυχημένες!! :respect:

Η μάχη με το Doomsday έδωσε ρέστα -παρεμπιπτόντως, στη σκηνή που εμφανίστηκε η Wonder Woman έπεσε πολύ χειροκρότημα :respect: Τα τελευταία 20-30 λεπτά ειλικρινά απόλαυσα την ταινία. Σκηνές μάχης, εξομολογήσεις του Superman, αποφασιστικότητα, συλλογικότητα... Αυτά που πρέπει να χαρακτηρίζουν τους ήρωες της Justice League... Σε αυτή την ταινία, θαύμασα την ανατριχιαστική αποφασιστικότητα του Superman στα τελευταία λεπτά και χάρηκα την ερμηνεία του...

Δεν το συζητώ για το τέλος... Βασικά,

κουνήθηκε κάτι στον τάφο ή μόνο σε εμάς το έκοψαν κατευθείαν μόλις φάνηκε μια κίνηση; :P 

Όπως και να'χει το φινάλε με άφησε με μια γλυκιά αίσθηση από την ταινία στο σύνολό της και υπονοεί συνέχεια ;)  

 

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντυπωσιακό άνοιγμα μεν, αλλά κανείς δεν στοιχηματίζει πως θα διατηρήσει το momentum και στην επόμενη βδομάδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Deleted scene

 

I'm so hyped right now!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα και εγώ το Batman vs Superman.

Σίγουρα όχι τόσο επική όσο το Man of Steel, αλλα με καλύτερο σενάριο. Μέχρι την μέση περίπου η ταινία είναι κάπως βαρετή, αλλά απο την στιγμή που ξεκινάει η δράση, είναι πολύ χορταστική και κορυφώνεται στο δραματικό φινάλε (αναμενόμενο λόγω Doomsday). Οι ερμηνείες είναι πολύ καλές, εμένα πάντως μου άρεσε πολύ ο Λούθορ και ο Άφλεκ ήταν καλός σαν Batman. Η Wonder Woman μου άφησε καλές εντυπώσεις αλλά θα ήθελα να την δώ στην ταινία της για να έχω καλύτερη γνώμη.

.  Γενικά, πολύ καλή προσπάθεια απο την DC και η ταινία ξεκινάει μια νέα εποχή στο κινηματογραφικό της Universe. Δεν ξέρω πως θα τα πάει η JLA στο μέλλον, αλλά όσο καλή ταινία και να είναι το Batman vs Superman δεν μπορεί να απειλήσει την Marvel ακόμη. Βαθμολογία 7/10.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Deleted scene

 

I'm so hyped right now!

 

 

Δεν το κατάλαβα. Πρέπει να χω δει την ταινία για να το καταλάβω ή είναι κάτι από τα κόμικ που μου διαφεύγει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν το κατάλαβα. Πρέπει να χω δει την ταινία για να το καταλάβω ή είναι κάτι από τα κόμικ που μου διαφεύγει;

 

Είναι ο Steppenwolf, μέλος της elite του Darkseid, μαζί με τρία Mother Boxes. Ουσιαστικά αυτή η σκηνή επιβεβαιώνει την επικοινωνία του Lex με τους New Gods του Apokolips.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Deleted scene

 

I'm so hyped right now!

Και γιατί δεν την έδειξαν;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γιατί η ταινία θα είχε διάρκεια 3 ώρες και κάτι . 'Επρεπε να κοπούν ορισμένες σκηνές για να μειωθεί η διάρκεια. Στις 16 Ιουλίου θα κυκλοφορήσει σε DVD & Blu-Ray το Ultimate Cut της ταινίας όπου θα περιέχει όλο το κομμένο υλικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απογοητευμενος, το οποιο περιμενα, πιο πολυ γιατι θα μπορουσαν να τα κανουν ολα τοσο ωραια και το μονο που δειχνουν ειναι βιασυνη στο να φτασουν στο δικο τους Avengers... Δηλαδη με ενα Man of Steel πηγαν αμεσως σε BvS και Doomsday... Κανε ενα δευτερο MoS, φτιαξε μια ξεχωριστη ταινια Batman.. δωσε κανα 2 ταινιες απο τους υπολοιπους εστω και υστερα προχωρα το... πιο βεβιασμενο δεν γινοταν... ειδικα ο τροπος που σου πλασαρουν flash, cyborg, aquaman ειναι τοσο αρπα κολλα.. 

Bαλαν τον Doomsday στη ταινια... ασχετα με το οτι να ναι origin του.. ασχετα με το heat vision που τεσπα κολλουσε με τον τροπο που τον δημιουργησαν.. και τον τελειωσαν σε ενα 10λεπτο;;; Δηλαδη αυτοι δεν βλεπουν οτι καινε το προιον τους; Θα μου πεις το μπικικινι να πεφτει και ολα τα αλλα... τεσπα.. πολυ αρπα κολλα σκεπτικο..

Ο Affleck αν και δεν ειμαι κανας πορωμενος με batman μαρεσε αρκετα.. για να πω την αληθεια προτιμω αυτον τον Batman απο του Βale (o Bale ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους αλλα σαν batman παντα μου βγαζε μια δευτερατζα στις ταινιες του Νολαν). Η μονη σκηνη που μαρεσε παρα πολυ στη ταινια ηταν με τον Batman οταν τον ειδε στον τοιχο ο αστυφυλακας... ο τροπος που δειχνε.. ο τροπος που την κοπανησε.. πιστευω οτι ειναι το υφος και ο τροπος που πρεπει να δειχνει ο χαρακτηρας του στις ταινιες εν ωρα δρασης (και αλλες σκηνες του ηταν ωραιες). 

Σιγουρα δεν βαρεθηκα οπως την εβλεπα.. γενικα δεν βαριεμαι ποτε να βλεπω τετοιες ταινιες (οκ εχω κλεισει το Electra) οποτε και αλλη μια ωρα να ειχε ανετα θα την εβλεπα οταν εχει τον αγαπημενο μου υπερηρωα..  Αλλα για μενα αυτος που υποδυεται ο Cavil μονο Σουπερμαν δεν μου βγαζει.. Και δεν φταιει ο ηθοποιος..

Η ταινια εχει φαει τρελο κραξιμο σε κριτικες και απο κοσμο σε σαιτ,φορουμ κλπ... καποιοι την εχουν και χειροτερη απο Batman and Robin.. ενταξει δεν υπαρχει αυτο εννοειται.. σημερα εβαλα να δω Batman Forever και στο τεταρτο ελεγα παναγια μου τι βλεπω;;;;  

Η ταινια δεν ειναι ταινιαρα σε καμια περιπτωση... δεν ειναι ουτε για 29% στο rotten tomatoes... ασχετα με οτι αλλαγες κανουν σε σχεση με τα κομιξ αν κραταν τους χαρακτηρες αυτο που ειναι και δημιουργουν ομορφες σκηνες δρασης εμενα δεν με πειραζει καθολου (ενταξει δεν μιλαω για κοσμογονικες αλλαγες).. Στους χαρακτηρες εμενα με απογοητευει λογο Σουπερμαν πολυ.. στις σκηνες δρασης αναμεικτα συναισθηματα.. 

Και κατι τελευταιο που βλεπω παντου σε ξενα να γραφουν για το περι fun movie... αλλο fun αλλο funny... δεν χρειαζεται να εχει κωμικα στοιχεια η ταινια επειδη το  κανουν στην μαρβελ και σε πολλες περιπτωσεις οντως εχει γελιο... δειτε το LEGO Βatman αν θελετε funny.. :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=LHgQSwgKygk&feature=youtu.be&t=1m18s

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το να αναμένεις χιούμορ και αστειάκια τύπου μαρβελοταίνιας από τη Ντι Σι, είναι το λιγότερο άδικο. Κάθε εταιρεία έχει το ύφος της κι έτσι πρέπει. Πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για Μπάτμαν, ε τα αστεία θα 'ταν απλά ιεροσυλία. Ομοίως θεωρώ παντελώς άκυρο να συγκρίνουμε την όποια superhero ταινία με τον Ντέντπουλ. Οκέι αποδόθηκε τέλεια, πιστός στο κόμικ κλπ., αλλά στην τελική ένας θεόμουρλος είναι που πουλάει καφρίλα και παράνοια. Ούτε ήρωας, ούτε αντιήρωας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.