Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άστριντ η μαύρη λύκαινα


panagiwtis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34149
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλά τα πρώτα δείγματα!!! Μπράβο και στους δύο σας!!! Μακάρι να σας δούμε στο Comicdom!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Λολ αυτό που είπα για το comicdom εννοείται πως ήταν πλακίτσα αλλά τέλος πάντων... :lol:

Θα δούμε... αν όχι Άστριντ τότε ο Αλφόνσο θα έρθει στο comicdom :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή αρχή guys! Δυο πραματάκια μονάχα:

 

~Πήγα το τόπικ στο Σενάριο, γιατί ήταν στη Γενική :P

~Herculίζει με το δερμάτινο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ευχαριστουμε Ορεστττττττττ......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω πιστευω οτι παρολο που ειναι μια φανταστικη ιστορια με τερατα και παραξενα οντα πρεπει να  περιεχει και καποια ρεαλιστικα στοιχεια.Ετσι η ιστορια γινετε ποιο ενδιαφερουσα.Σε ολες τις ταινιες που εχω δει που εχουν να κανουν με πειρατες και επαναστατες υπαρχει και μια δοση αληθειας.Οσο για τα ρουχα και τα οπλα πιστευω δεν παιζουν και τοση σημασια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Και γιατί πρέπει δηλαδή να πατάει σε πραγματικά γεγονότα ? 'Η εναλλακτικά γιατί να λαμβάνει χώρα σε φανταστικά μέρη και λοιπά ? Πολλές περιπτώσεις υπάρχουν στις οποίες παραλάσσεται εντελώς η πραγματική ιστορία και είναι μια χαρά. Εγώ αν έγραφα ένα κόμικ τέτοιας φάσης θα έγραφα ό,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι. Αν πήγαινα για σοβαρό, βαρύ σε φάση from hell ας πούμε, θα καθόμουν  να το ψάξω. Αν έκανα όμως πιο χαλαρό, αλίμονο σε όσες χώρες και γεγονότα έπιανα στα χέρια μου. Και δε θα επέλεγα απαραίτητα να φτιάξω φανταστικές χώρες, επειδή μπορεί να ήθελα λ.χ. να κάνω fanfiction φάση με vikings ή με πειρατές ή με οτιδήποτε. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να είναι κοντά στην πραγματικότητα. Δεν είναι κάπως σα να κατσαδιάζεις υπερηρωικά κόμικς επειδή κάποιοι χαρακτήρες αψηφούν τη βαρύτητα? Αν ήταν έτσι, δε θα βλέπαμε ταινίες επιστημονικής φαντασίας των περασμένων χρόνων, γιατί εκεί να δεις ανακρίβειες! Δες το 2001 : a space odyssey και ας ανατρέξουμε το 2001 να δούμε πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα  :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρέπει να σκεφτείς την ερώτηση απ'το ground up. Γιατί να μπλέξεις ιστορία όταν το σενάριο δεν κάνει κάτι ιστορικό; Και δεν μιλάω να γράψεις ένα κόμικ με μυστικούς πράκτορες και ζέπελιν στο Β' ΠΠ. Μέχρι και εκεί αξιοποιείς ιστορικά στοιχεία. Εδώ το σενάριο είναι σαν να λέμε... "Το έτος είναι 1824. Μια μικρή Τουρκάλα αναγκάζεται να μεγαλώσει ορφανή γιατί οι Μανιάτες κατέσφαξαν όλο τον οθωμανικό πληθυσμό της Τραπεζούντας." Γιατί να γράφεις τέτοιες παπα-- πατάτες όταν η ιστορία δεν προσφέρει  κάτι στο σενάριο; Το να φτιάξεις νέα έθνη κτλ είναι πολύ εύκολο και ανοίγει νέους ορίζοντες.

 

Φυσικά το να ανατρέπεις ιστορικές σφαγές και να βγάζεις τους θύτες θύματα είναι για μπάτσες ούτως ή άλλως, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Μην κλείνετε πόρτες και ορίζοντες στο όνομα του χαβαλέ. Αξιοποιήστε την φαντασία σας, είτε φτιάχνοντας το δικό σας σύμπαν, ή χρησιμοποιώντας ιστορικά γεγονότα για να βγεί μια ενδιαφέρουσα ιστορία.

 

 

 

Δεν είναι κάπως σα να κατσαδιάζεις υπερηρωικά κόμικς επειδή κάποιοι χαρακτήρες αψηφούν τη βαρύτητα? 

Τα κατσαδιάζω ούτως ή άλλως ( :PPP: ), αλλά οι δημιουργοί πάντα εξηγούν το origin το δυνάμεων ή δίνουν μια ημι-σοβαρή εξήγηση. Δηλαδή φτιάχνουν και πάλι, το δικό τους σύμπαν. Kαι εδώ μιλάμε για τους νόμους της φυσικής, που κυβερνούν ΟΛΟ το σύμπαν και δεν μπορείς να επινοήσεις καινούριους, όχι ένα lore της πλάκας.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συμφωνώ σε αυτό για τους θύτες και τα θύματα. Κατά τα άλλα, μπορεί απλά να σου αρέσουν οι vikings ως οτιδήποτε, ακόμη και μόνο όπως παρουσιάζονται εμφανισιακά, και να θες να φτιάξεις μια ιστορία με βικινγς,αλλά να μη σκοπεύεις να κάνεις κάτι πολύ σοβαρό ή να το πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Δε σημαίνει ότι δε θα είναι καλό, πολλά πράγματα λάμπουν όσο δεν παίρνουν τον εαυτό τους στα σοβαρά!Αν τα μπλέξεις εντελώς με ιστορικά γεγονότα τότε πάει αλλού. Αν βάλεις δηλαδή πρόσωπα και γεγονότα εκεί που δεν πρέπει και τα χρησιμοποιείς σε κάθε γωνιά. Αν απλά πάρεις ένα setting, υπαρκτό ή μη και μετά γράψεις μια ιστορία, οκ από εμένα. Και γιατί να μη μπορείς να υπονοήσεις άλλους κανόνες  και νόμους? Δεν μπορείς να φτιάξεις ένα παράλληλο σύμπαν όπου.. κάτσε, μόλις παραβιάστηκαν. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ σε αυτό για τους θύτες και τα θύματα. Κατά τα άλλα, μπορεί απλά να σου αρέσουν οι vikings ως οτιδήποτε, ακόμη και μόνο όπως παρουσιάζονται εμφανισιακά, και να θες να φτιάξεις μια ιστορία με βικινγς,αλλά να μη σκοπεύεις να κάνεις κάτι πολύ σοβαρό ή να το πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Δε σημαίνει ότι δε θα είναι καλό, πολλά πράγματα λάμπουν όσο δεν παίρνουν τον εαυτό τους στα σοβαρά!Αν τα μπλέξεις εντελώς με ιστορικά γεγονότα τότε πάει αλλού. Αν βάλεις δηλαδή πρόσωπα και γεγονότα εκεί που δεν πρέπει και τα χρησιμοποιείς σε κάθε γωνιά. Αν απλά πάρεις ένα setting, υπαρκτό ή μη και μετά γράψεις μια ιστορία, οκ από εμένα. Και γιατί να μη μπορείς να υπονοήσεις άλλους κανόνες  και νόμους? Δεν μπορείς να φτιάξεις ένα παράλληλο σύμπαν όπου.. κάτσε, μόλις παραβιάστηκαν. :P

Bρε συ, άδικα μιλούσα συγκεκριμένα, ότι αν σου αρέσουν οι βίκινγκς σαν εμφάνιση είναι πάρα πολύ καλή ιδέα να κάνεις δικό σου σύμπαν όπως πχ στο How to Train Your Dragon; Γιατί δεν με ακούτε; Δεν με αγαπάτε πια; :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ναι μπορείς να κάνεις δικό σου σύμπαν αλλά πόσο διαφορετικό είναι να πάρεις εκτός από τους βικινγς λ.χ. και κάποιες χώρες και έτος, και από κει και πέρα να κάνεις ό,τι θέλεις? Στα μάτια μου εμένα δεν έχει μεγάλη διαφορά! Αυτό με το ντραγκον το ξέχασα στην πορεία  :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η διαφορά είναι ότι θα δημιουργήσεις πράγματα ούτως ή άλλως, καθώς γράφεις την ιστορία. Χρησιμοποιώντας το ίδιο παράδειγμα, στο συγκεκριμένο χωριό επιβίωναν αποκλειστικά απ'την κτηνοτροφία. Εφόσον θα επινοήσεις αυτά τα στοιχεία απ'το πουθενά, και το να τους ονομάσεις Φιλανδούς/Δανούς/Ινδούς δεν προσφέρει κάτι στην ιστορία, καλύτερα να υποδείξεις  αυτό που είναι πιο κεντρικό στην ιστορία ως lore, παρά αυτό που ρίχνεις μέσα σαν ταμπέλα, που όχι μόνο είναι άσχετο στην ιστορία, αλλά είναι και ανιστόρητο.

 

Άλλο παράδειγμα αποτελούν τα TES, οπού οι βίκινγκ είναι οι Nord, και οι Bρετανοί, οι Bretons.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα.Οταν θελεις να γραψεις μια ιστορια παιζει ρολο και το που διαδραματιζεται.Αμα ειναι κατι φανταστικο πρεπει και να εχει μια δοση αληθειας στα σκηνηκα στα κουστουμια.Αν αποφασιζεις να κανεις μια ταινια για παραδειγμα με γκακτερς δεν μπορεις να φταξεις κατι φανταστικο μονο το σεναριο θα αλλαξειαλλα δεν παυει να ειναι μια ιστορια με γκακστερς μια ιστορια με πειρατες η με επαναστατες,το σεναριο απλα αλλαζει.Το αβαταρ θεωρειθηκε μια πρωτοτυπη ιστορια αλλα στο σεναριο εμοιαζε με αλλες ταινιες.Ενας κακος στρατιωτικος καταστρεφει εναν πλανητη εναν πολιτισμο ποσες ταινιες εχουν γυριστει στο ιδιο στυλ,γιαυτο ολα αυτα που λετε ειναι η αφροκρεμα,τοσεναριο παιζει ρολο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν συμφωνώ ότι το Άβαταρ θεωρήθηκε πρωτότυπη ταινία.

 

Κοίτα, τα καθαρόαιμα γκανγκστερικά είναι 100% συνδεδεμένα με την ποτοαπαγόρευση που αποτελεί ιστορικό γεγονός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω την προσήλωση του φίλου Φαίδων στην ιστορική πραγματικότητα...Αυτό το έργο δεν αποτελεί ιστορικό σύγγραμα οπότε η οποιαδήποτε προσθήκη ιστορικά αληθών στοιχείων κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητη....Και τώρα θα μου πείτε γιατί χρησιμοποίησες ονόματα λαών που έχουν μια κάποια ιστορική πορεία;Γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκα οτι αυτό θα προκαλούσε κάποιο πρόβλημα....Ειλικρινά ούτε που σκέφτηκα να κάνω κάποιο σύμπαν απο την αρχή....Για να μη μακρηγορώ όμως το έργο αυτό είναι επικής φαντασίας,χρησιμοποιεί ονόματα λαών,αλλάζει τους ρόλους αλλά η διαστρέβλωση της ιστορίας μένει εκεί.....

Όλα τα σχόλια βέβαια καλοδεχούμενα εφόσον δεν είναι προσβλητικά και μερικά μπορώ να πω οτι εγγίζουν αυτά τα όρια...

Επεξεργασία από Μπλέκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9719
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια "Διαστρεβλωμένη άποψη της ιστορίας" ή "Εναλλακτική ιστορία" ή ένα Twisted story. Και εγώ το κάνω αυτό σε πολλές ιστορίες μου και το βρίσκω πολύ πιο όμορφο απο το να ήταν ιστορικά συγκροτημένο. Υπάρχουν αναγνώστες για όλα τα γούστα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω την προσήλωση του φίλου Φαίδων στην ιστορική πραγματικότητα...

Επέτρεψε μου να απαντήσω την ερώτηση αντιστρέφοντας την. Προς τι η προσήλωση στην χρήση ιστορικών στοιχείων (ονομάτων και εθνών) σε ένα σύμπαν που δεν είναι alternative history αλλά high fantasy; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια "Διαστρεβλωμένη άποψη της ιστορίας" ή "Εναλλακτική ιστορία" ή ένα Twisted story. Και εγώ το κάνω αυτό σε πολλές ιστορίες μου και το βρίσκω πολύ πιο όμορφο απο το να ήταν ιστορικά συγκροτημένο. Υπάρχουν αναγνώστες για όλα τα γούστα. :beer:

Eσύ το έχεις δει σουρρεαλιστικά. Είσαι αλλούυυυυ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9719
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eσύ το έχεις δει σουρρεαλιστικά. Είσαι αλλούυυυυ. :D

 

Ισχύει και ισχύει στο έπακρο. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επέτρεψε μου να απαντήσω την ερώτηση αντιστρέφοντας την. Προς τι η προσήλωση στην χρήση ιστορικών στοιχείων (ονομάτων και εθνών) σε ένα σύμπαν που δεν είναι alternative history αλλά high fantasy; :)

Σε αυτή την ερώτηση έχω ήδη απαντήσει...

 

.Και τώρα θα μου πείτε γιατί χρησιμοποίησες ονόματα λαών που έχουν μια κάποια ιστορική πορεία;Γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκα οτι αυτό θα προκαλούσε κάποιο πρόβλημα....Ειλικρινά ούτε που σκέφτηκα να κάνω κάποιο σύμπαν απο την αρχή....

 

 

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η απάντηση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν με κατάλαβες. Το πρόβλημα δεν είναι ηθικό (τουλάχιστον αυτό είναι δευτερεύον). Είναι λογικό. Αν βγάλεις το fantasy απ'το high fantasy γίνεται απλά...high.

 

Όπως είπα πιο πριν δεν έχει να κάνει με ιστορική ακρίβεια. Απλούστατα:

 

 

Μην κλείνετε πόρτες και ορίζοντες στο όνομα του χαβαλέ. Αξιοποιήστε την φαντασία σας, είτε φτιάχνοντας το δικό σας σύμπαν, ή χρησιμοποιώντας ιστορικά γεγονότα για να βγεί μια ενδιαφέρουσα ιστορία.

 

 

Και ο Άραγκορν ούρλιαξε στους άνδρες της Ρόχαν να ορμήσουν εμπρός για να εκδικηθούν τον χαμό του Φρόντο. Καβάλησε πρώτος και πίσω του τον ακολούθησαν μύριες κραυγές μίσους, άνδρες έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις λεγεώνες των...Πρώσων.

 

 

Καθίστε να το μελετήσετε λίγο το σύμπαν και είμαι σίγουρος ότι θα βγάλετε κάτι πολύ καλό. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μα εδώ πρόκειται για μια τελείως φανταστική ιστορία. Δεν πρόκειται για ιστορικό κόμικ. Δικαίωμα λοιπόν τών δημιουργών είναι να χρησιμοποιήσουν κάποιο ιστορικό υπόβαθρο σε ό,τι αφορά π.χ. τα ονόματα λαών ή τόπων χωρίς από αυτή τη χρήση να απορρέει οποιαδήποτε δέσμευσή τους από ιστορικά γεγονότα. Φυσικά αν παρουσίαζαν τους Βίκινγκ να ανήκουν στη μαύρη φυλή ή να ζουν στην ΄Απω Ανατολή, θα ήταν γελοίο. ΄Ομως εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε καλό είναι να κρίνουμε τη δουλειά τους από άλλα στοιχεία πέραν τού σεβασμού ή μη προς την ιστορική πραγματικότητα.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου φυσικά, που δεν την θεωρώ όμως θέσφατο (θεϊκό λόγο) ούτε εξ αποκαλύψεως αλήθεια και γι αυτό δεν σκοπεύω να εμπλακώ σε συζητήσεις για την ορθότητά της ή μη.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα εδώ πρόκειται για μια τελείως φανταστική ιστορία. Δεν πρόκειται για ιστορικό κόμικ. Δικαίωμα λοιπόν τών δημιουργών είναι να χρησιμοποιήσουν κάποιο ιστορικό υπόβαθρο σε ό,τι αφορά π.χ. τα ονόματα λαών ή τόπων χωρίς από αυτή τη χρήση να απορρέει οποιαδήποτε δέσμευσή τους από ιστορικά γεγονότα. Δεν πρόκειται για ιστορικό κόμικ. Δικαίωμα λοιπόν τών δημιουργών είναι να χρησιμοποιήσουν κάποιο ιστορικό υπόβαθρο σε ό,τι αφορά π.χ. τα ονόματα λαών ή τόπων χωρίς από αυτή τη χρήση να απορρέει οποιαδήποτε δέσμευσή τους από ιστορικά γεγονότα. Φυσικά αν παρουσίαζαν τους Βίκινγκ να ανήκουν στη μαύρη φυλή ή να ζουν στην ΄Απω Ανατολή, θα ήταν γελοίο. ΄Ομως εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε καλό είναι να κρίνουμε τη δουλειά τους από άλλα στοιχεία πέραν τού σεβασμού ή μη προς την ιστορική πραγματικότητα.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου φυσικά, που δεν την θεωρώ όμως θέσφατο (θεϊκό λόγο) ούτε εξ αποκαλύψεως αλήθεια και γι αυτό δεν σκοπεύω να εμπλακώ σε συζητήσεις για την ορθότητά της ή μη.

Αυτό που προτείνω εγώ είναι τελείως φανταστική ιστορία, ενώ αυτό που υπάρχει εδώ είναι μια "μερικώς" φανταστική ιστορία, που δεν χρησιμοποιεί στο παραμικρό τα ιστορικά στοιχεία που εμπλέκει σε καλό της, ενώ θα μπορούσε να τα αντικαταστήσει με φανταστικά στοιχεία που θα της ήταν χρήσιμα, πάρα πολύ εύκολα. Έκανα αναφορά-παρωδία στον Τόλκιν για συγκεκριμένο λόγο.

 

Τα όρια που ο ίδιος θέτεις μεταξύ κάτι που είναι εντάξει και κάτι που είναι γελοίο μου φαίνονται πάρα πολύ περίεργα. Η υποκειμενικότητα είναι υποκειμενικότητα, αλλά υπάρχει κάτι πιο φαιδρό από Εγγλέζους που σφάζουν Βίκινγκ στην Δανία; Ινδιάνοι που πολεμούν τους Νοτίους για να σιγουρέψουν ότι η 13η Τροπολογία του αμερικάνικου συντάγματος δεν θα περάσει, ή Ζουλού να κάνουν απόβαση στην Αγγλία;

 

Δεν βλέπω κάποιο δίλημμα. Η δέσμευση ενός δημιουργού είναι στην ιστορία. Ότι προσφέρει, μπαίνει, και ότι δεν προσφέρει κάτι, βγαίνει, και ταχύτατα. Η απόρριψη της αντικατάστασης κάτι που δεν προσφέρει κάτι είναι αποτέλεσμα βαρεμάρας, χαβαλέ και ωχαδερφισμού. Και φυσικά έτσι δεν δουλεύει τίποτα. Η γραφή σεναρίου δεν είναι Έκθεση, δεν υπάρχουν έτοιμες φόρμες. Η φαντασία είναι εξαιρετικά σημαντική.

 

Και επειδή τα λόγια είναι κενά, στις πράξεις:

 

Ιστορική Άστριντ - "Retribution"

Έπειτα από την σφαγή του St. Brice's Day στην Αγγλία, η Δανή Άστριντ χάνει τους γονείς της, που είχαν φτιάξει μια μικρή αποικία, που καταστράφηκε απ'τους Άγγλους ως αντίποινα για τις σφαγές που είχαν προκαλέσει οι Βίκινγκ. Μεγαλώνει με την θεία της, καθώς είναι οι 2 τελευταίες επιζώντες της αποικίας, και μαθαίνει την τέχνη του σπαθιού, και ένα ατελείωτο μίσος για τους Εγγλέζους. Έτσι, όταν μεγαλώνει, αρχίζει να σφάζει κτλ, κτλ όπως λέει το αρχικό σενάριο. Το 1015, όμως γίνεται η απόβαση του Κνούτ, και η Άστριντ καταλαβαίνει για πρώτη φορά, ποιός είναι ο θύτης και ποιό το θύμα, και ότι όλη της η ζωή ήταν ένα ψέμμα. Σοκαρισμένη, αυτοκτονεί με το ίδιο σπαθί που πετσόκοψε τόσους αθώους. Η ιστορία είναι μια άτυπη επίθεση στον τυφλό εθνικισμό που προκαλεί τόση αιματοχυσία μεταξύ των ανθρώπων.

 

Φανταστική Άστριντ - "Μerita"

Η Άστριντ μεγαλώνει χαρούμενα με την οικογένεια της στο νησάκι Βορσαάντ. Εκεί, σε ένα μικρό βικινγκοψαροχώρι, ζούν και όλοι οι φίλοι της. Κανείς δεν είναι πλούσιος, όλοι ζούν με τα απαραίτητα. Όμως οι κακοί Μέριτας, ένα έθνος φεουδαρχών που είναι παντοδύναμο επειδή ιππεύει γρύπες, καταλαμβάνει το νησί και σφάζει όλους τους άνδρες και παίρνει τα γυναικόπαιδα για σκλάβους. Η μητέρα της Άστριντ πεθαίνει από κάποια ασθένεια λίγες μέρες αργότερα. Η Άστριντ μεγαλώνει και υπηρετεί ως δούλα, στο γρυποστάσειο, σαν...γρυποκώμα. Εκεί γνωρίζει τον Πέρσιβαλ, έναν γρύπα, που της αποκαλύπτει ότι οι Μέριτας χρησιμοποιούν τους γρύπες σαν σκλάβους, όπως και αυτήν. Με αυτή την γνώση, κανονίζει συμμαχία μεταξύ των γρυπών και των δούλων και μαζί κηρύσσουν πόλεμο κατά των Μέριτας, έτσι ώστε να ελευθερωθούν.

 

Alternative History Άστριντ - "Danegeld"

O Άγγλος Βασιλέας Έθελρεντ αποφασίζει να μην δεχτεί να εξαγοράσει τους Βίκινγκ με λεφτά και συνεχίζει τον πόλεμο μεταξύ τους. Για να δείξει την άρνηση του, εκτελεί όσους αιχμαλώτους βίκινγκ έχει, μεταξύ των οποίων είναι και ο πατέρας της Άστριντ. Αυτή τα παίρνει στο κράνος, παίρνει κρυφά το σπαθί, και ακολουθεί κάτι μεταξύ Μουλάν και Κόναν ο Βάρβαρος.

 

Οι ιδέες μου ήρθαν καθώς τις έγραφα. Ελάτε παιδιά, για απλά πράγματα μιλάμε.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βρε, μπας και όλο αυτό το μπίρι-μπίρι γίνεται για να τους πείσεις να γράψεις εσύ το σενάριο τελικά; :hypno:  

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ελεος, Φαίδωνα, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω Δήλωσα ότι δεν θα εμπλακώ σε συζήτηση για την ορθότητα ή όχι της γνώμης μου, διευκρινίζοντας εκ προοιμίου ότι μπορεί να έχω και άδικο κι εσύ, αγνοώντας αυτά που έγραψα, μου απαντάς με ένα κατεβατό το οποίο ειλικρινά δεν διάβασα ούτε θα διαβάσω. Δεν έχω πρόθεση να σε θίξω, αλλά όταν δηλώνω κάτι, το τηρώ.

Το ποστ σου σίγουρα είναι εμπεριστατωμένο και χρήσιμο, αλλά εγώ δεν σκοπεύω να κουράσω το γέρικο μυαλό μου.

Σε παρακαλώ λοιπόν, στο όνομα τής φιλίας μας, μην μου απαντήσεις, γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάψω να παρκολουθώ αυτό το θέμα πατώντας το κουμπάκι τής μη παρακολούθησης.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση που είμαι βέβαιος πως θα δείξεις. 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

΄Ελεος, Φαίδωνα, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω Δήλωσα ότι δεν θα εμπλακώ σε συζήτηση για την ορθότητα ή όχι της γνώμης μου, διευκρινίζοντας εκ προοιμίου ότι μπορεί να έχω και άδικο κι εσύ, αγνοώντας με, μου απαντάς με ένα κατεβατό το οποίο ειλικρινά δεν διάβασα ούτε θα διαβάσω. Δεν έχω πρόθεση να σε θίξω, αλλά όταν δηλώνω κάτι, το τηρώ.

Το ποστ σου σίγουρα είναι εμπεριστατωμένο και χρήσιμο, αλλά εγώ δεν σκοπεύω να κουράσω το γέρικο μυαλό μου.

Απάντησα γιατί θεώρησα ότι η άποψη που αντέκρουσες δεν ήταν σχετική με την δική μου, οπότε και εξέθεσα την δική μου με βάση αυτά που είπες, όχι μέσα στην λογική του debate. Αν θέλεις να κάνεις το ίδιο, δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν αποφασίσεις ότι το θέμα δεν είναι άξιο του χρόνου σου, και πάλι θα το κατανοήσω. Απλούστατα κουράστηκα αντί για την άποψη μου, να απαντούν μερικοί πόστερ, στην άποψη ενός "σκιάχτρου" που λόγω παρεξήγησης νομίζουν ότι είμαι εγώ.

 

 

Βρε, μπας και όλο αυτό το μπίρι-μπίρι γίνεται για να τους πείσεις να γράψεις εσύ το σενάριο τελικά; :hypno:  

 

 Βρε ο Αλέκος άρχισε να με ρωτάει για συμβουλές για μεσαιωνική ιστορία, και εγώ είχα καταλήξει να προτείνω η όλη ιστορία να γίνεται μέσα σε 2 σύμπαντα. Απ'την μια στο πραγματικό, με κάτι φίλους να παίζουν D&D και απ'την άλλη στο φανταστικό, οπού οι χαρακτήρες τους αντιμετωπίζουν προβλήματα που έχουν υποσυνείδητα οι παίκτες, και μετά μου βγάζουν εδώ πέρα δανέζικα πλοία και αγγλικούς κορσέδες. :lol:

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσχετο, εν τω μεταξύ. Μου είχε μπεί στο νου ότι το σενάριο το γράφει ο Λοχαγός Μάρκ, όχι ο ψαρούκλας (ξέρει αυτός :mafia:) της ΛΕΦΙΚΛΑΜ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Απάντησα γιατί θεώρησα ότι η άποψη που αντέκρουσες δεν ήταν σχετική με την δική μου, οπότε και εξέθεσα την δική μου με βάση αυτά που είπες, όχι μέσα στην λογική του debate. Αν θέλεις να κάνεις το ίδιο, δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν αποφασίσεις ότι το θέμα δεν είναι άξιο του χρόνου σου, και πάλι θα το κατανοήσω. Απλούστατα κουράστηκα αντί για την άποψη μου, να απαντούν μερικοί πόστερ, στην άποψη ενός "σκιάχτρου" που λόγω παρεξήγησης νομίζουν ότι είμαι εγώ.

 

 

Σε εκτιμώ και σε θεωρώ καλό μου φίλο Φαίδωνα. Δεν θεωρώ το θέμα ανάξιο τού χρόνου μου, αλλά έχω κουραστεί μια ζωή από τις σοβαρές θεωρητικές συζητήσεις και δεν τις αντέχω πια. ΄Ετσι, προτιμώ να περνώ πιο ευχάριστα το χρόνο μου στον αγαπημένο μου κομικσοχώρο, κουβεντιάζοντας με τους φίλους μου για πιο απλά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Φαίδωνα πιστεύω οτι η συζήτηση περι ιστορικής ορθότητας έπρεπε να έχει λήξει προ πολλού....Έκανες το σχόλιο σου και σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου  αλλά τώρα η περαιτέρω συζήτηση περι του ιδίου αυτού θέματος είναι κατά τη γνωμή μου τουλάχιστον ατελέσφορη....

 

 

Υ.Γ: :PPP: Με κατάλαβες πανούργε Φαίδωνα αλλά ο Λ.Μ και εγώ είμαστε το ίδιο πρόσωπο μουαχαχαχαχα  :doctor:

Επεξεργασία από Μπλέκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαίδωνα πιστεύω οτι η συζήτηση περι ιστορικής ορθότητας έπρεπε να έχει λήξει προ πολλού....Έκανες το σχόλιο σου και σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου  αλλά τώρα η περαιτέρω συζήτηση περι του ιδίου αυτού θέματος είναι κατά τη γνωμή μου τουλάχιστον ατελέσφορη....

 

 

Υ.Γ: :PPP: Με κατάλαβες πανούργε Φαίδωνα αλλά ο Λ.Μ και εγώ είμαστε το ίδιο πρόσωπο μουαχαχαχαχα  :doctor:

 

 

 τουλάχιστον ατελέσφορη....

 

 

ιστορικής ορθότητας

 

:wall: Λες;

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καθιστε βρε παιδια απλα ειναι τα πραγματα,δεν εννοω οτι το κομιξ πρεπει να περιεχει και χρονολογιες αλλα να μας δινει και καποια στοιχεια σε ποια εποχη ζουνε οι ηρωες.Ακομη και στο κοναν ο σεναριογραφος μας εδειχνε εναν χαρτη μας ελεγε οτι οι ηρωες ζουνε την ταδε περιοδο μας εδινε καποια στοιχεια καπως φανταστικα αλλα να συνδεονται και με καποια πραγματικοτητα,ετσι μονο το κομικς αποκτα καποιο ενδιαφερον.Ξερουμε τι συνευει πριν πεντε χιλιαδες χρονια πριν εξι χιλιαδες χρονια οχι!τοτε ειναι και αυτα μια πραγματικοτητα ακομα και στην ποιο τρελη φαντασια υπαρχει και μια δοση πραγματικοτητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.