Μετάβαση στο περιεχόμενο

dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ACTORS
Σχέδιο:
Θανάσης Πέτρου
Σχέδιο εξωφύλλου:
Θανάσης Πέτρου
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Sketchbook
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
28.0 x 20.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-973-407-3
Ονομαστική τιμή:
10,00 €

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ActorsPetrou_0001.jpg  ActorsPetrou_0001z.jpg

 

Άλμπουμ του Θανάση Πέτρου που περιλαμβάνει πορτρέτα διάσημων ηθοποιών, το οποίο (όπως αναφέρεται ΕΔΩ) κυκλοφόρησε στο ComicdomCon 2013.

 

Δύο εσωτερικές σελίδες

page1.jpgpage2.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πήγα χτες το βράδυ, επισπεύδοντας κατά μια μέρα την επιστροφή μου από Ακράτα, στην παρουσίαση του θαυμάσιου αυτού άλμπουμ τού ξεχωριστού φίλου μου Θανάση Πέτρου aka pomakos, ενός από τους σημαντικότερους σύγχρονους ΄Ελληνες κομίστες. Και "είδα και θαύμασα": Πρώτα πρώτα τον ίδιο τον Θανάση, τον φίλο που όταν τον κοιτάξεις στα μάτια, θα δεις την αθωότητα και τη σεμνότητα, αρμονικά συνδυασμένες με την εξυπνάδα και μ' ένα esprit espiègle (δυο λέξεις που μου αρέσουν πολύ και κάνουν και μια μίνι παρήχηση, Θανάση με νιώθεις, πώς θα το μετέφραζες; εγώ προτείνω "σκανταλιάρικο πνεύμα") να παιχνιδίζει. ΄Υστερα (αναφέρω ονομαστικά όσους γνωρίζω προσωπικά) τους φίλους ομιλητές (με τη σειρά που μίλησαν) Μιχάλη Κουντούρη και ΄Αρη Μαλανδράκη, που μας έδωσαν με λιτό και περιεκτικό λόγο μια αδρή σκιαγράφηση τής προσωπικότητας και του έργου τού Θανάση. Κι ακόμη τον φίλο και συνδημιουργό του σε αρκετές σπουδαίες δουλειές (Γιούσουρι, Παραρλάμα) Δημήτρη Βανέλλη, τον εκδότη τής CARTOONARK Νικόλα Νίκα και τον φίλο Επιθεωρητή Pit από το GC. Και πολύ κόσμο ακόμη.

 

Θα προσθέσω ότι τη γέννηση αρκετών από τα πορτρέτα τού "Actors" την παρακολούθησα "εν τω γίγνεσθαι" μέσα από το facebook, όπου ο δημιουργός τους τα ανέβαζε, ένα-ένα. 

 

΄Ηταν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση, που ακολουθήθηκε από υπογραφή με σκίτσο τού Θανάση στο "Αctors" (εγώ το είχα από το Comicdom με υπογραφή και με σκίτσο τού Θανάση), αλλά ακόμη και (κατά παράκληση δύο χαριτωμένων νεαρών κυριών) σε mousepads με τυπωμένα επάνω πορτρέτα από το άλμπουμ. Βρήκα λοιπόν κι εγώ την ευκαιρία να πεταχτώ στο περίπτερο των εκδόσεων "Βιβλιοπέλαγος", λίγο πιο πάνω στην έκθεση, ν' αγοράσω το "Ο τυμπανιστής και οι φίλοι του", το μόνο βιβλίο τού Θανάση που δεν είχα, και να εξασφαλίσω ένα ωραιότατο δίδυμο σκιτσάκι του.

 

Τελευταίο, αλλά όχι έσχατο: Στην παρουσίαση διαθέτονταν και μεταξοτυπίες με ορισμένα από τα πορτρέτα τού "Actors" σε 10 αντίτυπα η κάθε μια, αριθμημένα και υπογραμμένα. ΄Ομως, επειδή δεν υπήρχε μεταξοτυπία με το εκπληκτικό πορτρέτο τής Maggie Smith, που κοσμεί  το εξώφυλλο τού άλμπουμ, το παράγγειλα και το περιμένω.

 

΄Ηταν πραγματικά μια ξεχωριστή βραδιά.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή ποιότητα, όπως μας έχει συνηθίσει η CartoonArk στα λευκώματά της, αλλά και αντίστοιχα λίγο τσιμπημένη τιμή. Το λεύκωμα έχει κάποια απίστευτα αλλά και κάποιους που δεν τους έχει πετύχει ο Πέτρου 100%. Σε όλα όμως φαίνεται η προσωπική του πινελιά.

 

Αντιγράφω από protagon.gr για να υπάρχει και εδώ:

 

Το “casting” του Θανάση Πέτρου

 

post-556-0-57644900-1380146747_thumb.jpg

 

28 Μαΐου 2013, Άρης Μαλανδράκης

 

post-556-0-72592100-1380146746_thumb.jpg

Αν ήταν ταινία θα κατακτούσε το ρεκόρ Γκίνες για τη συμμετοχή τόσων πολλών σταρ στη διανομή. Ούτε ένας, ούτε δύο, αλλά 59 γνωστοί ηθοποιοί περιλαμβάνονται στο… casting των σελίδων. Διότι, περί βιβλίου μιλάμε. Για την ακρίβεια, ενός άλμπουμ που τιτλοφορείται «Actors» και κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις CartoonArk. Τα πορτρέτα όλων αυτών των ηθοποιών φιλοτέχνησε ο σχεδιαστής Θανάσης Πέτρου. Εχοντας ήδη στο «παλμαρέ» του τρεις συλλογές κόμικς, τον «Τυμπανιστή και τους φίλους του» (Βιβλιοπέλαγος), το «Παραρλάμα και άλλες ιστορίες του Δημήτρη Βουτυρά», σε σενάριο Δημήτρη Βανέλλη (Τόπος) και «Το Πτώμα», σε σενάριο Τάσου Ζαφειριάδη και Γιάννη Παλαβού (Jemma Press), έκανε στροφή 180 (και βάλε) μοιρών με αυτές τις εξπρεσιονιστικές προσωπογραφίες.

 

post-556-0-56732300-1380146745_thumb.jpgpost-556-0-02848900-1380146744_thumb.jpg

«Ξεκίνησα να κάνω κάποια πορτρέτα ηθοποιών τα οποία τα αναρτούσα στη σελίδα μου στο facebook», λέει ο ίδιος. «Ηταν κυρίως πορτρέτα ηθοποιών από τις αγαπημένες μου τηλεοπτικές σειρές, το “Wire”, τους “Sopranos”, το “Βreaking Bad”. Πρόκειται για πορτρέτα που έγιναν αποκλειστικά στον υπολογιστή, στο photoshop. Δεν έχω τραβήξει ούτε μια μολυβιά στο χαρτί. Τα έκανα απλώς για να εξασκούμαι και να διασκεδάζω, δεν είχα κατά νου κάτι περισσότερο. Σιγά-σιγά, άρχισα να κάνω σχεδόν καθημερινά ένα πορτρέτο κάποιου αγαπημένου μου ηθοποιού, όχι πλέον μόνο από τη μικρή, αλλά και από τη μεγάλη οθόνη. Διαπίστωσα ότι στην πλειονότητά τους ήταν βρετανικής καταγωγής, οπότε σταδιακά πέρασα και στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού».

 

post-556-0-62844500-1380146742_thumb.jpgpost-556-0-39546400-1380146740_thumb.jpg

Στις σελίδες του άλμπουμ θα δείτε (μεταξύ πολλών άλλων) τους Tommy Lee Jones, Daniel Day-Lewis, Judi Dench, John Malkovich, Jeremy Irons, Clint Eastwood, Robert Niro, Isabelle Huppert, Ben Kingsley κ.λπ., κ.λπ. Ολοι, και όλες, «ποζάρουν» μακριά από τα φώτα των προβολέων, χωρίς μακιγιάζ, αποκαλύπτοντας την πραγματική, αφτιασίδιωτη εικόνα τους. «Το κριτήριο με το οποίο επέλεγα τους ηθοποιούς, ήταν να έχουν τα πρόσωπά τους σχεδιαστικό ενδιαφέρον», λέει ο Θανάσης Πέτρου. «Βλέποντάς τα πλέον στο σύνολο, θα διαπιστώσει κάποιος ότι η “ομορφιά” και η νεότητα δεν ήταν κάτι που με προσέλκυε. Ηθελα πρόσωπα “τσαλακωμένα”».

 

post-556-0-22729200-1380146739_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94920
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πολύ ωραίο το άλμπουμ του Θανάση Πέτρου...! :respect:

Σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες που παρουσιάζει είναι εκφραστικοί,με πολλές λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά...!

Αξίζει να το αποκτήσει ο κάθε λάτρης των σκίτσων αλλά και του κινηματογράφου...!

Το αγόρασα στο ComicDom και ο κύριος Πέτρου μου έκανε την τιμή να μου υπογράψει και να μου σκιτσάρει (με ένα υπέροχο και χιουμοριστικό σκίτσο) το αντίτυπο...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σταρ και στην ψηφιακή οθόνη

Επτά, Κυριακή 18 Αυγούστου 2013

Της ΕΥΑΝΝΑΣ ΒΕΝΑΡΔΟΥ


Είναι οι ίδιοι. Αλλά ταυτόχρονα είναι και διαφορετικοί... Ο Θανάσης Πέτρου, ένας από τους καλύτερους κομίστες μας, φιλοτέχνησε τα πορτρέτα 60 πασίγνωστων ηθοποιών και αιχμαλώτισε αυτή την ιδιαίτερη έκφραση που τους κάνει τόσο ξεχωριστούς.


post-556-0-48653200-1381098730_thumb.jpg

Ο κομίστας Θανάσης Πέτρου φιλοτέχνησε ψηφιακά τα πορτρέτα 60 ηθοποιών. Ανάμεσά τους οι Ντάνιελ Ντέι Λούις


Στο εξώφυλλο άλλωστε της εντυπωσιακής συλλογής του «Actors», που πριν από λίγο καιρό κυκλοφόρησε από την CartoonArk, δεσπόζει η Μάγκι Σμιθ, στον εκπληκτικό ρόλο της δαιμόνιας αριστοκράτισσας που ενσαρκώνει στον «Πύργο του Ντάουντον». Ο Πέτρου τη σκίτσαρε με το ένα μάτι ελαφρώς διογκωμένο -ελαφρώς, διότι τα πορτρέτα του αυτά δεν είναι καρικατούρες, ίσως μόνο ελαφρώς «πειραγμένα» σε κάποιες περιπτώσεις. Ολα θυμίζουν πίνακες, κι όμως τα δημιούργησε ψηφιακά. «Ούτε μια γραμμή δεν σχεδίασα σε χαρτί», μας είπε.

Το ξεκίνησε για πλάκα. «Κάθε που τελείωνα ένα, το έβαζα στη σελίδα μου στο facebook. Υπήρχε μια περίοδος που έφτιαχνα ένα την ημέρα. Επέλεγα φάτσες που μου αρέσουν, που είχαν ενδιαφέρον. Στίβεν Φράι, Μάικλ Κέιν, Τζέρεμι Αϊρονς, Στιβ Μπουσέμι, Κλιντ Ιστγουντ».
 

post-556-0-66756300-1381098773_thumb.jpg

Λιντβίν Σανιέ


Κάποιους τους εμπνεύστηκε από συγκεκριμένους ρόλους, όπως τον Μόργκαν Φρίμαν από το «Τελευταία έξοδος - Ρίτα Χέιγουορθ». Ο αγαπημένος του; Ο Εντ Χάρις, με τις αδρές γραμμές και το διαπεραστικό βλέμμα.

Φίλοι και γνωστοί τον παρότρυναν να τους μαζέψει σε μια συλλογή. Εκανε μια επιλογή και... ιδού! «Κάποια στιγμή βέβαια, συγκεντρώνοντας το υλικό συνειδητοποίησα πως είχα μόνο Εγγλέζους, ίσως γιατί έβλεπα μόνο αγγλικές ταινίες. Ετσι άρχισα να σκιτσάρω και Αμερικάνους. Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Αλ Πατσίνο».
 

post-556-0-25554300-1381098895_thumb.jpg

Ελενα Μπόναμ Κάρτερ


Μια πιο προσεκτική ματιά φανερώνει πως οι γυναίκες είναι λιγότερες. Υπάρχει λόγος γι' αυτό. «Στις φωτογραφίες, όπου βασίστηκα, οι γυναίκες συνήθως απεικονίζονται όμορφες, λαμπερές και γυαλιστερές. Εμένα δεν με ενδιάφερε αυτό». Εδώ, θα βρείτε γυναίκες με την προσωπικότητα της Τζούντι Ντεντς, της Φράνσις ΜακΝτόρμαντ, της Ελενας Μπόναμ Κάρτερ και της Ιζαμπέλ Ιπέρ.

Με έκπληξη συναντά κανείς και ένα πορτρέτο της Ιλεάνα Ντάγκλας: «Δίνει την εντύπωση χαζοχαρούμενης και χαζοηθοποιού, αλλά μ' άρεσε η φάτσα της και τα δόντια της που θυμίζουν άλογο...».
 

post-556-0-51974900-1381098937_thumb.jpg

Μόργκαν Φρίμαν


Οχι, δεν έχει σκεφτεί ακόμα το ενδεχόμενο να κάνει και Ελληνες, αλλά σίγουρα θα τον ενέπνεε η φυσιογνωμία του Βαγγέλη Μουρίκη· «κι απ' τους παλιούς, ο Μάνος Κατράκης».

Ο 42χρονος Θανάσης Πέτρου εργάστηκε για χρόνια στο «9» της «Ελευθεροτυπίας» ως γραφίστας και έχει στο ενεργητικό του τέσσερα άλμπουμ, με γνωστότερο το «Γιούσουρι» (εκδ. Τόπος), που φέτος βραβεύτηκε ως το καλύτερο ελληνικό κόμικς του 2012 από το φεστιβάλ Comicdom. Διδάσκει, και αυτό το διάστημα ετοιμάζεται να μεταφέρει σε κόμικς το μυθιστόρημα «Amanita Muscaria» (εκδ. Καστανιώτης) του Παύλου Μεθενίτη.


7

:beer7:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πρώτη φορά είναι που διαβάζω για το νέο του κόμικς. :wow: Μου ξέφυγε ή έχει γραφτεί και αλλού; :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, σωστή η παρατήρηση! ;) 

 

Το γράφω μία και στο τόπικ του δημιουργού να το'χουμε πλάκα-πλάκα :beer7: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ACTORS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.