Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Ρόδο του Φλεβάρη


Jim®

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν βαριέσαι το περιττό μπλα μπλα προσπέρασε αυτή την παράγραφο.Τις προάλλες λοιπόν εκεί που καθόμουν στον υπολογιστή και χάζευα, όχι στον υπολογιστή αλλά σε ένα βιβλίο ιστορίας που είχα μπροστά μου, μου ήρθε ξαφνικά στο μυαλό μια αμυδρή ιδέα για ένα σενάριο το οποίο στην συνέχεια δούλεψα λίγο περισσότερο αλλά όχι αρκετά ώστε να το διατυπώσω αναλυτικά εδώ, αν και σκοπεύω να το κάνω. Και μιας και έχω διαβάσει αρκετές αξιόλογες προσπάθειες συμφορουμιτών, αποφάσισα να κάνω και εγώ την αρχή με το να γράψω την ιδέα που έχω στο μυαλό μου. Και ναι είναι μια ιστορία αγάπης! Ανεκπλήρωτης; Εκπληρωμένης; Αυτό δεν το έχω αποφασίσει ακόμα!

 

Επειδή, ωστόσο, δεν την έχω δουλέψει αρκετά και παραμένει μια γενική ιδέα, περιγράφω εδώ πάνω κάτω την περίληψη.

 

Η ιστορία τοποθετείται στο 1969, 2 χρόνια μετά την Χούντα των Συνταγματαρχών, η οποία μαστίζει το ελληνικό κράτος, καλλιεργώντας σπόρους καχυποψίας και μίσους μεταξύ των Ελλήνων. Κι όμως, ακόμα και σε χαλεπούς καιρούς πολλές φορές μπορεί να υπάρξει η ελπίδα. Από την μία ο Νίκος, ο οποίος μόλις έφτασε στην Αθήνα από την Θεσσαλονίκη για να σπουδάσει στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο Αθηνών και από την άλλη η Μαριάννα, μια κοπέλα που τυγχάνει να είναι η κόρη του διοικητή της Αστυνομίας.

 

Λοιπόν αυτή είναι πάνω κάτω η βασική ιδέα. Αμα είσαι έξυπνος (και ξέρω ότι είσαι), έχεις πιάσει λέξεις κλειδιά που προδίδουν 2-3 στοιχεία της ιστορίας. Τώρα, αν αποφασίσω να το δουλέψω παραπάνω θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει! Και όσον αφορά τον τίτλο, ίσως να τον εξηγήσω κάποια στιγμή στο μέλλον! 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Moυ αρέσει πολύ σαν ιδέα και μου θυμίζει λίγο την κλασσική ταινία "Love story". Σκέφτεσαι να το κάνεις σε μορφή κόμικ ή βιβλίου; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν καταλαβαίνω καλά, θα ακολουθήσεις την φόρμουλα Ρωμαίου και Ιουλιέτας;  Σε μοντέρνα εκδοχή πχ Westside Story.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Moυ αρέσει πολύ σαν ιδέα και μου θυμίζει λίγο την κλασσική ταινία "Love story". Σκέφτεσαι να το κάνεις σε μορφή κόμικ ή βιβλίου; 

 

Aν ήταν στο χέρι μου θα το έκανα ταινία! Ωστόσο μιας και δεν έχουμε τα μέσα σκέφτομαι να το κάνω σε μορφή κόμικς. Διότι ένα "love story" όπως εύστοχα είπες, θα έχει ενδιαφέρον μέσα από τις σελίδες ενός κόμικ, κάτι που δεν συναντάται και συχνά στον χώρο! Τουλάχιστον εμένα θα μου άρεσε! Σε βιβλία το έχουμε χιλιοδεί!  Και γενικότερα θα μου άρεσε να ψυχογραφήσω χαρακτήρες όπως τον πατέρα του κοριτσιού που θα αντιμετωπίζει ηθικά διλήμματα για παράδειγμα! 

 

 

 

Αν καταλαβαίνω καλά, θα ακολουθήσεις την φόρμουλα Ρωμαίου και Ιουλιέτας;  Σε μοντέρνα εκδοχή πχ Westside Story.

 

Σωστότατος! Βέβαια θα προσπαθήσω να το εμβαθύνω λίγο αν τελικά το δουλέψω περισσότερο! Όπως απάντησα παραπάνω, τα διλήμματα και οι επιλογές των ηρώων θα παίζουν μεγάλο ρόλο και δεν θα επικεντρώνεται μόνο στην σχέση των δύο πρωταγωνιστών. Θα είναι λοιπόν ωραίο να βλέπουμε τις αντιδράσεις δεύτερων ή και τρίτων προσώπων στο καθεστώς όπως επίσης και τις αναθεωρήσεις απόψεων που πρόκειται να συμβούν σε κάποιους χαρακτήρες πέραν των βασικών :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν καταλαβαίνω καλά, ο Νίκος έχει διαμετρικά αντίθετες πολιτικές απόψεις απ'τον πατέρα της Μαριάννας, με αυτόν να είναι και ο λόγος που θα υπάρξει και η διαμάχη.

 

Καλή τύχη. Να σου υπενθυμίσω  ότι η κεντρική ιδέα του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας, δεν είναι μόνο η απαγορευμένη αγάπη, αλλά η ανάδειξη της αγάπης ως ανώτερη του θανάτου. Οι χαρακτήρες όχι μόνο αποδέχονται το γεγονός ότι ως αντίτιμο της σχέσης τους θέτουν όλο τον βίο τους σε κίνδυνο (ο Ρωμαίος είχε καταδικασθεί σε εξορία), αλλά μάλιστα βλέπουν τον θάνατο ως κάτι το προτιμότερο απ'την συνέχιση της ζωής τους χωρίς τον σύντροφο τους (και αυτό, έμπρακτα στο ορίτζιναλ έργο). Το λέω αυτό γιατί κάτι ανέφερες ότι δεν ήσουν σίγουρος αν θα είναι ανεκπλήρωτη αγάπη ή όχι, το αρχικό έργο είναι αρκετά ξεκάθαρο σε αυτό το θέμα. 

 

Η ιστορία του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας υπήρχε και πρίν απ'τον Σαίξπηρ, και ήταν ένα παραμύθι που ουσιαστικά έλεγε "Ακούστε τους γονείς σας, ατίθασα νιάτα, αλλιώς θα μπλέξετε και θα καταλήξετε στο Α' Νεκροταφείο Βερόνας". Αυτό που βασικά προσθέτει ο Σαίξπηρ και θέτει την σχέση Ρωμαίου-Ιουλιέτας ως κάτι ανώτερο από έναν άμυαλο νεανικό έρωτα είναι το παραπάνω στοιχείο με τον θάνατο που ανέφερα. Γιατί αν απλά πας με έναν έρωτα που υπερπηδά την κοινωνική νόρμα, θα καταλήξεις με την μη-μιουζικαλ μορφή του Grease.

 

Το τελευταίο που θα προσθέσω είναι ότι το αρχικό έργο περιείχε και πολιτικό σχολιασμό. Γι'αυτό και ο Σαίξπηρ το είχε θέσει στην Βερόνα αντί στην Αγγλία, για να μην προκληθεί σκάνδαλο. Οπότε καλό θα είναι να κάνεις πάρα πολύ προσεκτική έρευνα στον καιρό της χούντας.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αχ, σε παρακαλώ ας έχει happy end.. :love4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.