Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2013) [Ολίγη από Μεγάλα Σήριαλ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ανεξάρτητα με το πότε άνοιξε αυτό το thread, η πρώτη επίσημη ανακοίνωση των τόμων έγινε την Τρίτη 21 Μαΐου 2013 μέσω facebook. Οι πρώτες ανακοινώσεις σε περιοδικά της εκδοτικής ήταν μέσω του Σούπερ Αλμανάκο #4 και Ντόναλντ #187 στις 30 Μαΐου 2013.
 
Ύστερα από παρότρυνση καμμένων παθιασμένων αναγνωστών σαν κι εμένα, είπα να αρχίσουμε το καθιερωμένο thread πριν κυκλοφορήσουν οι επίσημες διαφημίσεις στα γνωστά περιοδικά. Λίγο το ότι η ζέστη ξεκίνησε για τα καλά και μας έχει ήδη ξετινάξει, λίγο το ότι έπεσε πολύ εσωτερική πληροφόρηση από τα κεντρικά, λίγο το ότι φέτος το Πάσχα μας τα χαλάει και πρέπει να περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μέχρι το επόμενο Μίκυ Μάους, νομίζω πως καταλαβαίνετε που πάει το πράμα. Αν προσθέσουμε και το γεγονός πως άλλες χρονιές είχαμε ήδη ξεκινήσει, νομίζω πως δεν χωράει σκέψεις. Γι' αυτό έχω να αναφέρω πως επίσημα πλέον, κηρύσσω την έναρξη του καλοκαιριού με τούτο 'δω το thread *χειροκροτήματα* .
 
Φέτος επίσης είπα να παραλείψω το ετήσιο κρύο αστείο σχετικά με τα χρόνια παραμονής μου στο forum. Από την άλλη όμως μιας και κάθισα από περιέργεια να δω σε ποιο σημείο βρίσκομαι, αναφέρω σε όσους τυχόν ενδιαφέρονται (και στους 3) πως με έχετε φάει στη μάπα 6 χρόνια και θα ακολουθήσουν πολλάααααα ακόμα :P

Από Μεγάλα Σήριαλ θα κυκλοφορήσουν 8 (οκτώ). Παραθέτω παρακάτω αναλυτικές πληροφορίες.
 
 400694_576755895688188_1199643694_n.jpg
post-2414-0-71264000-1369190389_thumb.jpg
 
Ξέρουμε σίγουρες τιμές και ημερομηνίες μόνο για τα 3 πρώτα. Τα υπόλοιπα εικάζουμε πως θα κυκλοφορούν κάθε Πέμπτη. Επειδή δεν ξέρουμε ακόμα σίγουρα τον αριθμό τεύχους του κάθε τόμου, θα συμπληρώνεται ύστερα από την κυκλοφορία του. Επίσης φέτος για πρώτη χρονιά οι τόμοι θα κυκλοφορήσουν ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα, επομένως θα παραθέτουμε μία ενιαία ημερομηνία.

 

 

Δευτέρα 10 Ιουνίου

Τρίτη 11 Ιουνίου: Μεγάλα Σήριαλ #40 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Φάντομ Ντακ: Η αρχή του μύθου - 260 σελίδες - 4,90€

post-2414-0-97654900-1370930910_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 13 Ιουνίου: Μεγάλα Σήριαλ #41 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Αστυνομικές ιστορίες - 260 σελίδες - 4,90 €

post-2414-0-26231500-1371119203_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 20 Ιουνίου: Μεγάλα Σήριαλ #42 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ - 292 σελίδες - 5,40 €

post-2414-0-45128100-1371750669_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 20 Ιουνίου: Κόσμος Disney #40 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Μίκυ & Γκούφυ: Καλοκαιρινά παιχνίδια - 68 σελίδες - 3,90 €

post-2414-0-85915400-1371750658_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 27 Ιουνίου
Παρασκευή 28 Ιουνίου: Μεγάλα Σήριαλ #43 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ
Οι φακελοι του Μικυ - 260 σελίδες -  4,90 €

post-2414-0-68607500-1372404828_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 4 Ιουλίου: Μεγάλα Σήριαλ #44 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ
Ιστοριες για Οσκαρ (με τον Μικυ) - 260 σελίδες - 4,90 €

post-2414-0-92545800-1372918480_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 11 Ιουλίου: Μεγάλα Σήριαλ #45 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ
Ιστοριες για Οσκαρ (με τον Ντοναλντ) - 260 σελίδες - 4,90 €

post-2414-0-11732200-1373550000_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 18 Ιουλίου: Μεγάλα Σήριαλ #46 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ
Μικυ Στριπ (Δια χειρος Ρομανα Σκαρπα) - 260 σελίδες - 4,90 €

post-2414-0-52117300-1374348073_thumb.jpg

 

 

Πέμπτη 25 Ιουλίου: Μεγάλα Σήριαλ #47 - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Η ιστορία της τέχνης - 196 σελίδες - 3,90 €

post-2414-0-84490900-1374795483_thumb.jpg

 
 
Νέα και εξελίξεις της Νέας Ακτίνας
Thread για τα Μεγάλα Σήριαλ

Thread για τον Κόσμο Ντίσνεϋ
 
 
Τα γνωστά θέματα των προηγούμενων χρόνων που τόσο αγαπήσατε, ακολουθούν παρακάτω:
Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2007) Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2008)
Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2009) Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2010)
Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2011) Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2012)

 

 

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη 25 Ιουλίου 2013

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 42
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1) Φάντομ Ντακ: Η αρχή του μύθου: Σύμφωνα με την τιμή, θα περιέχει περί τις ~240 σελίδες. Αν βάλουν τις 4 χρονολογικά πρώτες ιστορίες του Φάντομ που δημιουργήθηκαν, θα μπουν οριακά "Το μυστικό της βίλας των ρόδων, Φάντομ Ντακ εναντίον Φαντομία, Ο αυθεντικός τιμωρός, Ο χρυσός σκαραβαίος". Θέλω να πιστεύω πως θα αντικαταστήσουν μία από τις δύο τελευταίες με "Την επιστροφή στη βίλα των ρόδων". Δημιουργημένη πιο μετά μεν, αλλά με μεγαλύτερη σημασία για το σύμπαν του ήρωα. Βγαίνουν καλύτερα και οι σελίδες έτσι. Χλωμό όμως, μάλλον θα παραμείνει ευσεβής πόθος.
 
2) Αστυνομικές ιστορίες: Προφανώς αστυνομικές ιστορίες. Τώρα το τι και πώς, θα το δούμε στην πορεία λογικά. Το εξώφυλλο πάντως είχε χρησιμοποιηθεί σε ένα ιταλικό τεύχος με διάφορες τουρλού ιστορίες. Παίζει να δούμε μερικές από αυτές.
 
3) Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ: Τρίτη φορά που εκδίδεται αυτόνομα, ξέρουμε ακριβώς περί τίνος πρόκειται :P Το νέο εξώφυλλο μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα παλιά.
 
4) Οι φάκελοι του Μίκυ: Το ιταλικό εξώφυλλο είχε χρησιμοποιηθεί σε ένα τεύχος που περιείχε διάφορες ιστορίες του Μίκυ, λογικά αστυνομικού περιεχομένου. Οι συνολικές σελίδες του τεύχους είναι γύρω στις 230, επομένως είναι πιθανόν να δούμε μετάφραση του τόμου όπως είναι.
 
5&6) Ιστορίες για Όσκαρ: Επειδή με ξέρετε σε τέτοια θέματα, ότι δεν μπορώ να μην κάνω την ποζεριά μου, θα κάνω απλά μία παράθεση από παλιότερή μου δημοσίευση, από το thread Topo Oscar.
 

[...] Το να πω πως ενδιαφέρομαι για μια αντίστοιχη έκδοση στα ελληνικά, φαντάζομαι είναι αυτονόητο και περιττεύει. Αν και για να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει η ιδέα των ενθέτων. Κατ' εμέ θα ήταν καλύτερο να κυκλοφορούσαν ως αυτόνομη έκδοση ώστε να δοθεί η δέουσα προσοχή από τον κόσμο.

 
 
7) Μίκυ Στριπ / Διπλό μυστήριο σε στριπ του Romano Scarpa. Πρόκειται για το Μίκυ Μυστήριο 0. Το συγκεκριμένο εξώφυλλο είναι από τα αγαπημένα μου σκίτσα του Romano Scarpa, μου αρέσει πολύ σαν επιλογή.
 
8) Η ιστορία της τέχνης: Πεδίο για Inducks εδώ. Τη συγκεκριμένη σειρά την είδαμε στα Μίκυ Μάους 2405 έως 2412. Μπορείτε να δείτε εντυπώσεις μελών στο αντίστοιχο thread. Από τότε που εκδόθηκε στην Ελλάδα η σειρά, έχει βγει ακόμα ένα επεισόδιο, το οποίο δεν ξέρω αν θα το δούμε. Από την άλλη δεν θα με χαλάσει και πολύ, μιας και η σειρά είχε κλείσει με έναν πολύ όμορφο και συγκινητικό επίλογο
 
 
 
 
Προσωπικές εντυπώσεις τώρα. Πιστεύω πως έχουμε να κάνουμε με τα καλύτερα Σήριαλ των τελευταίων ετών, ως συνολικές επιλογές.

  • Το Φάντομ Ντακ είναι ό,τι περιμέναμε από πέρσι-πρόπερσι, από εκείνο το τεύχος με το παραπλανητικό εξώφυλλο, που όμως είχε εντελώς τουρλού ιστορίες.
  • Οι αστυνομικές ιστορίες και οι Φάκελοι του Μίκυ δεν ξέρουμε ακόμα τι είναι, όμως έχουν προοπτικές για πολύ καλές ιστορίες. Από αυτά που εικάζουμε, δεν φαίνονται άσχημα πάντως.
  • Η ιστορία και δόξα δεν με τραβάει, όχι μόνο επειδή έχω την έκδοση του 2003, όμως και επειδή δεν την θεωρώ τόσο κορυφαία ιστορία. Οκ, να την έχω μία φορά, όχι όμως και 4. Το μοναδικό της φετινής εσοδείας που μπορεί να το σκεφτώ για να το αγοράσω.
  • Topo Oscar, τέλεια επιλογή. Ίσως να θυμούνται μερικά παιδιά από εδώ πέρα που συζητούσαμε για τα Σήριαλ και τους έλεγα πως μακάρι να ξεφορτωθούμε τα Τζούνιορ Ντακ και τις Ιστορίες της πλώρης και να βάλουν κάτι τέτοιου στυλ. Όχι πως ήταν άσχημες ιστορίες, όμως ήταν πολύ χλιαρές και χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης στη συγκεκριμένη σειρά. Ευελπιστώ να τους φερθούν όπως τους αξίζει και του χρόνου να δούμε και τα εναπομείναντα δύο Όσκαρ. Μιλάμε για κορυφαία σειρά, μαζεμένη και συγκεντρωμένη σε 4 τομάκια. Τα φετινά must have κατ' εμέ.
  • Μίκυ Στριπ. Έχω την προηγούμενη έκδοση, όμως μου άρεσε πολύ σαν εγχείρημα η όλη ιδέα των στριπ, επομένως λογικά θα τσιμπήσω και την φετινή έκδοση. Κίνηση ματ που έβαλαν το όνομα και την υπογραφή του Romano Scarpa στο εξώφυλλο για να τσιμπήσουν αγοραστές. Απλά πραματάκια που ένας Θεός ξέρει για ποιον αδιανόητο λόγο δεν τα εφάρμοζαν μέχρι τώρα. Τζάμπα χρήμα.
  • Η ιστορία της τέχνης. Τα Μεγάλα Σήριαλ, ξεκίνησαν με το να προσφέρουν μαζεμένες ορισμένες σειρές που δημοσιεύθηκαν σε συνέχειες στο Μίκυ Μάους. Αυτός ήταν ο σκοπός τους, ασχέτως αν αργότερα χάθηκε η μπάλα. Από τις φετινές σειρές που δημοσιεύτηκαν σε συνέχειες, πιστεύω πως αυτή ήταν η καλύτερη επιλογή. Όχι μόνο είναι πολύ αξιόλογη σειρά, αλλά και το εύρος των τευχών είναι αρκετά μεγάλο (8 τεύχη) με αποτέλεσμα αρκετοί να μην μπόρεσαν να την διαβάσουν ολόκληρη.
Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ξεκίνησε το καλοκαίρι! :giati: 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Από ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ δεν θα έχει και τον πράκτορα Ντόναλντ Ντακ; :thinking:

Κεράστε με μια μπύρα αν κάνω λάθος :beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δεν είμαι και (πολύ) παπάκιας,εν τούτοις θυμάμαι το 1971 να έχει σε συνέχειες στο εβδομαδιαίο Μίκυ-Μάους την "Ιστορία και Δόξα των Μακ Ντακ".Αυτά είναι;

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Μάριος. Ναι.

 

:cheers5:

 

edit γουστάρω την είδηση για τα πρώτα ΡΚ :) (λογικά τα πρώτα από τα 70ς θα είναι :) )

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία.Περιμένω εναγωνίως...

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αν και δεν είμαι και (πολύ) παπάκιας,εν τούτοις θυμάμαι το 1971 να έχει σε συνέχειες στο εβδομαδιαίο Μίκυ-Μάους την "Ιστορία και Δόξα των Μακ Ντακ".Αυτά είναι;

Ναι αυτο ειναι.

 

Κοιταζοντας το παλιο τοπικ για τη Δυναστεια των Ντακ στο αντιστοιχο τοπικ του, θελω να κανω ιδιαιτερη μνοια σε ενα ποστ

 

 

Στη δικη μου γενικη λιστα προτιμησεων βρισκεται μεσα στις 5 καλυτερες ιστοριες ντισνευ που εκδοθηκαν ποτε στα ελληνικα!

 

:respect: :respect: :respect: στους δημιουργους !!!

 

 

Οι ελληνικες της εκδοσεις εχουν απλωθει σε ολες τις δεκαετιες.

 

1971 στα Μικυ Μαους 270-277

1981 σε τομο ειδικη εκδοση

1992 στα Μικυ Μαους 1344-1351

2003 σε τομο επανεκδοση

 

συμφωνα με τις συχνοτητες ανατυπωσης το επομενο θα ειναι το... 2014... εκτος κι αν γινει καμμια εκδοτικη εκπληξη π.χ στα Μεγαλα Σηριαλ.

Ο παληκαρος σχεδον το ειχε μαντεψει... επεσε μονο 1 ετος πισω. Πραγματικα :respect: :respect:  :havefun:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Θεέ μου, κάνε φέτος να κυκλοφορούν ταυτόχρονα σε όλη τη χώρα, και να μην αναγκαστούμε να παίξουμε κυνήγι θησαυρού για να τα βρούμε... :pray:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@Μάριος. Ναι.

 

:cheers5:

 

edit γουστάρω την είδηση για τα πρώτα ΡΚ :) (λογικά τα πρώτα από τα 70ς θα είναι :) )

Διαβάζοντας τον τίτλο Η αρχή του μύθου, εκεί πηγαίνει και εμένα ο νους μου.Εκτός απ΄αυτό θυμάμαι πως ένα μέλος μας, μάλλον ο Λοχαγός Μαρκ, είχε επικοινωνήσει με την Νέα Ακτίνα και του ανέφεραν για τομάκι Φάντομ, με τις πρώτες ιστορίες.Στο πρώτο ποστ συγκεκριμένα: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28305&p=270488 του τόπικ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ. ;) Τώρα αν δεν είναι αυτό και χρησιμοποιήσαν πάλι κάποιον παραπλανητικό τίτλο, όπως έκαναν στον πρώτο τόμο του Σούπερ Αλμανάκο με την Αλλαγή Ταυτότητας, τότε τι να πω. :trixes:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Διαβάζοντας τον τίτλο Η αρχή του μύθου, εκεί πηγαίνει και εμένα ο νους μου.Εκτός απ΄αυτό θυμάμαι πως ένα μέλος μας, μάλλον ο Λοχαγός Μαρκ, είχε επικοινωνήσει με την Νέα Ακτίνα και του ανέφεραν για τομάκι Φάντομ, με τις πρώτες ιστορίες.Στο πρώτο ποστ συγκεκριμένα: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28305&p=270488 του τόπικ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ. ;) Τώρα αν δεν είναι αυτό και χρησιμοποιήσαν πάλι κάποιον παραπλανητικό τίτλο, όπως έκαναν στον πρώτο τόμο του Σούπερ Αλμανάκο με την Αλλαγή Ταυτότητας, τότε τι να πω. :trixes:

 

 

Καταρχάς,ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο μας Φάντομ που ξεκίνησε για μια ακόμη χρόνια (όπως κάθε χρόνο άλλωστε :P),ένα από τα αγαπημένα μου θέματα στο Foroum του GC. :clap2:

 

Σχετικά με την απορία σου.............

 

Όπως σας ενημέρωσα και στο τόπικ μου και έχοντας επικοινωνήσει με την σύνταξη της Νέας Ακτίνας,σε διαβεβαιώ ότι το τομάκι θα περιέχει τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ σχεδιασμένες από το πενάκι του Γκουίντο Μαρτίνα,του Κάρπι,του Τζόρτζιο Καβατσάνο,του Μάσσιμο Ντε Βίτα και από άλλους καταξιωμένους Ιταλούς σχεδιαστές.Άλλωστε το επιβεβαιώνει και η ίδια η σύνταξη δημοσίως μέσα από το ΚΟΜΙΞ 298#.Οπότε δεν πρόκειται για καμία παραπλάνηση.

 

Αναμένουμε λοιπόν................... :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καταρχάς,ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο μας Φάντομ που ξεκίνησε για μια ακόμη χρόνια (όπως κάθε χρόνο άλλωστε :P),ένα από τα αγαπημένα μου θέματα στο Foroum του GC. :clap2:

 

Σχετικά με την απορία σου.............

 

Όπως σας ενημέρωσα και στο τόπικ μου και έχοντας επικοινωνήσει με την σύνταξη της Νέας Ακτίνας,σε διαβεβαιώ ότι το τομάκι θα περιέχει τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ σχεδιασμένες από το πενάκι του Γκουίντο Μαρτίνα,του Κάρπι,του Τζόρτζιο Καβατσάνο,του Μάσσιμο Ντε Βίτα και από άλλους καταξιωμένους Ιταλούς σχεδιαστές.Άλλωστε το επιβεβαιώνει και η ίδια η σύνταξη δημοσίως μέσα από το ΚΟΜΙΞ 298#.Οπότε δεν πρόκειται για καμία παραπλάνηση.

 

Αναμένουμε λοιπόν................... :best:

Όχι, εγώ δεν είχα κάποια απορία. :P Απλώς απάντησα στον :germ: που έγραψε: λογικά τα πρώτα από τα 70s θα είναι, παραθέτοντας το link από το ποστ που αναφέρεις για το τομάκι αυτό.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ναι αυτο ειναι.

 

Κοιταζοντας το παλιο τοπικ για τη Δυναστεια των Ντακ στο αντιστοιχο τοπικ του, θελω να κανω ιδιαιτερη μνοια σε ενα ποστ

 

 

Ο παληκαρος σχεδον το ειχε μαντεψει... επεσε μονο 1 ετος πισω. Πραγματικα :respect: :respect:  :havefun:

 

γατάκι :)

 

"edit: και κολλάνε και στο άπαξ την δεκαετία ρυθμό!!! (οι εναλλάξ δημοσιεύσεις!)"

 

:cheers5:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οριστε, λέω και εγω, γιατί ψήνομαι από τον Ήλιο το μεσημεράκι που γύρισα στο σπίτι, είναι δυνατόν να ήρθε το καλοκαιράκι;

 

 

ΝΑΙ ΡΕ ΗΡΘΕ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο PK, ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΙΑ ! ! !

 

 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Οριστε, λέω και εγω, γιατί ψήνομαι από τον Ήλιο το μεσημεράκι που γύρισα στο σπίτι, είναι δυνατόν να ήρθε το καλοκαιράκι;

 

 

ΝΑΙ ΡΕ ΗΡΘΕ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο PK, ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΙΑ ! ! !

 

 

Καλά, ας μην ήμουνα εγώ να το πω πρώτος... :P

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το μόνο κακό για εμάς τους παλιούς είναι ότι όλα όσα διάβασα ως τώρα ότι θα εκδοθούν είναι επαναδημοσιεύσεις παλιών ιστοριών ή σειρών που τις έχουμε. ΄Ομως είναι ευκαιρία για τους νεότερους να τις αποκτήσουν. ΄Οσο για την "Ιστορία και Δόξα τής Δυναστείας τών Ντακ", προσωπικά την θεωρώ μια από τις καλύτερες σπονδυλωτές ιστορίες που έχουν δημοσιευθεί ποτέ. Χαρακτηριστικό τού πόσο αγαπήθηκε, είναι το γεγονός ότι και τα επτά επεισόδια είναι μέσα στις πρώτες 818, σε σύνολο 25000 περίπου ιστοριών, σύμφωνα με τη βαθμολογία τών χρηστών τού Inducks, με κορυφαίο το πρώτο που κατέχει την 132η θέση.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

To Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ το ήθελα πάρα πολύ, το είχα βρει μάλιστα στο Μοναστηράκι και οι συνήθεις απατεωνοπαλαιοπώλιδες μου ζήτησαν 8 ευρά, και μάλιστα για την β' έκδοση. Ευτυχώς που δε το αγόρασα, αφού θα βγεί τώρα! :D Πάντως, και οι 3 αναφερόμενες φετινές εκδόσεις για τα Μεγάλα Σήριαλ πρέπει να είναι πολύ καλές! :D

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

To Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ το ήθελα πάρα πολύ, το είχα βρει μάλιστα στο Μοναστηράκι και οι συνήθεις απατεωνοπαλαιοπώλιδες μου ζήτησαν 8 ευρά, και μάλιστα για την β' έκδοση. Ευτυχώς που δε το αγόρασα, αφού θα βγεί τώρα! :D Πάντως, και οι 3 αναφερόμενες φετινές εκδόσεις για τα Μεγάλα Σήριαλ πρέπει να είναι πολύ καλές! :D

Καλά μην το δένεις κόμπο, και ο Τερζό δε ξέρεις πόσα θα σου ζητήσει :P

 

Όταν είχα πρωτοαρχίσει να διαβάζω κόμικς είχα δει τη διαφήμιση της 2ης έκδοσης σε ένα Μίκυ Μάους ~2050 εν έτει 2005 και το είχα ζητήσει από τον περιπτερά και δεν το είχε, ούτε καν ήξερε τι ήταν. Μεγάλη πίκρα είχα φάει, και τώρα επιτέλους θα το έχω :P

Επεξεργασία από Paliakoudis
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Το καλοκαίρι λοιπόν θα κυκλοφορήσει το Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ από τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ; Στην εκπληκτική τιμή των 4,90 :giati:

Ώρα να δω αν αληθεύουν οι μαρτυρίες σας για αυτήν την ιστορία... :mafia:

 

Το καλοκαίρι θα βγει και το Σκρουτζ Μακ Ντακ: ο κροίσος της Λιμνούπολης...σε αυτό θα είναι το Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ? :thinking:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το καλοκαίρι λοιπόν θα κυκλοφορήσει το Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ από τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ; Στην εκπληκτική τιμή των 4,90 :giati:

Καλά,είπαμε να τρώμε ελαφριά το βράδυ,μη βλέπουμε τέτοια όνειρα.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τέλος πάντων, 4,90 ευρώ δεν είναι τόσα πολλά για ένα πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ ΣΗΡΙΑΛ όπως αυτό, αλλά και λίγο ακριβότερο να είναι, το αξίζει.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το καλοκαίρι λοιπόν θα κυκλοφορήσει το Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ από τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ; Στην εκπληκτική τιμή των 4,90 :giati:

 

Καλά,είπαμε να τρώμε ελαφριά το βράδυ,μη βλέπουμε τέτοια όνειρα.

 

Τα περσινά Μεγάλα Σήριαλ είχαν ομοιόμορφη τιμή στο κόστος της σελίδας. Όσα είχαν 260 σελίδες κοστολογήθηκαν στα 4,90€, το Νο 39 που είχε 228 σελίδες έκανε 4,50€. Η κάθε σελίδα λοιπόν κόστιζε 1,9 λεπτά περίπου (πάνω κάτω).

 

Αν βγει η "Ιστορία της Δυναστείας των Ντακ" θα έχει 292 με 300 σελίδες. Με τις περσινές τιμές θα κάνει 5,50€ ή 5,60€.

 

Μόνο για όνειρο λοιπόν δε μου φαίνεται η παραπάνω πρόταση.

 

:beer:

Επεξεργασία από Comics Fan
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

To Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ το ήθελα πάρα πολύ, το είχα βρει μάλιστα στο Μοναστηράκι και οι συνήθεις απατεωνοπαλαιοπώλιδες μου ζήτησαν 8 ευρά, και μάλιστα για την β' έκδοση. Ευτυχώς που δε το αγόρασα, αφού θα βγεί τώρα! :D Πάντως, και οι 3 αναφερόμενες φετινές εκδόσεις για τα Μεγάλα Σήριαλ πρέπει να είναι πολύ καλές! :D



΄Ο,τι θέλουν ζητάνε φίλε. Εγώ γύρω στο 2000 αγόρασα την παλιά έκδοση (1981) μάλλον ακριβά, δηλαδή 3000 δραχμές (η τιμή φαίνεται ακόμη γραμμένη με μολυβάκι) και πήρα (πράγμα που δεν συνηθίζω) μετά από 5 χρόνια περίπου και την επανέκδοση, που κυκλοφόρησε το 2003, γιατί τη βρήκα πολύ φτηνά (1,5 ευρώ νομίζω).
Στην ουσία όμως έχω δυο διαφορετικές εκδόσεις, γιατί αφενός έχει γίνει νέα μετάφραση, αφετέρου η επανέκδοση είναι όλη έγχρωμη ενώ στην παλιά οι μισές σελίδες είναι μαυρόασπρες και επί πλέον, στην πρώτη σελίδα κάθε επεισοδίου τής νέας έκδοσης υπάρχουν τα ονόματα τών συντελεστών (σεναριογράφου και σχεδιαστή).
Η πρώτη έκδοση πάλι υπερτερεί σε δύο σημεία: Πρώτον έχει ένα θαυμάσιο εξώφυλλο και δεύτερον ξεφυλλίζοντάς την απολαμβάνεις την πατίνα τού χρόνου.
Εγώ την έχω ακόμη μια φορά, στα τεύχη #1344-1351 τού Μίκυ Μάους (1993) σε μετάφραση όμοια με εκείνη τής πρώτης έκδοσης αλλά όλη έγχρωμη.
Πάντως, άν ξανακυκλοφορήσει, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν σε καμιά από τις προηγούμενες εκδόσεις.

Το καλοκαίρι θα βγει και το Σκρουτζ Μακ Ντακ: ο κροίσος της Λιμνούπολης...σε αυτό θα είναι το Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ? :thinking:



Δεν νομίζω Αλέξανδρε γιατί η "Ιστορία και Δόξα" είναι 292 σελίδες, άρα δεν μπορεί να εκδοθεί στο ίδιο τεύχος με άλλη ιστορία. Εκτός αν αλλάξουν τον τίτλο, πράγμα απίθανο γιατί στα 8 επεισόδιά της εμφανίζονται όλοι οι Ντακ αλλά και κάποιοι από το Σύμπαν τού Μίκυ (όπως ο Γκούφυ που πρωταγωνιστεί ως Αυτοκράτορας τής Ρώμης στο 3ο επεισόδιο. κ.ά.). Επομένως θα πρόκειται για δυο διαφορετικά "Μεγάλα Σήριαλ".
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δυστυχώς το νέο Μίκυ Μάους δεν είχε καμία διαφήμιση. Άρα λογικά περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα για νεότερα σχετικά με τις καλοκαιρινές εκδόσεις.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Δυστυχώς το νέο Μίκυ Μάους δεν είχε καμία διαφήμιση. Άρα λογικά περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα για νεότερα σχετικά με τις καλοκαιρινές εκδόσεις.

 

Ναι αλλά ενημέρωσα άλλους δύο τίτλους από τα φετινά Μεγάλα Σήριαλ με αποτέλεσμα να γνωρίζουμε τους 5 από τους 8 συνολικούς τόμους. :)

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28305&page=8&do=findComment&comment=288384

 

 

 

Οπότε μας μένουν άλλοι τρείς τόμοι,οι οποίοι παραμένουν άγνωστοι. :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άλλοι 3 θέλεις να πεις φαντάζομαι :P Το έχω δει το post σου όμως δεν ξέρουμε με σιγουριά τι θα περιέχουν αυτοί οι τόμοι (σε αντίθεση με τους προηγούμενους 3), γι' αυτό τους αφήνω απ' έξω προς το παρόν :best:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ήρθε το καλοκαίρι!!!! :dance:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ναι, σήμερα ειδικά τι να σου πω... :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θα σας εβαζα προσωπικη φωτογραφια που δειχνει πραγματικα πως ηρθε το καλοκαιρι αλλα δεν θα το κανω !!!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εδώ πάνω έχει   :sun:

 

:)  

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.